Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 09.03.2016 o 22:43, AL_PB napisał:

Nie zmieniałem nigdy pasty, nie czyściłem wentylatora. Zmieniać chłodzenie, czy przeczyścić
aktualne?


Temperatury zdecydowanie za wysokie. Nie zmieniaj od razu chłodzenia, zacznij od wyczyszczenia całego komputera i zmiany pasty termoprzewodzącej.
Jeśli temperatury nadal będą zbyt wysokie, to wtedy pomyśl o zmianie chłodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2016 o 03:44, leven napisał:

Za wysokie.

Zmień pastę na np. Gelid extreme:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=Gelid+Solutions+GC+Extreme+Thermal+Compound+PASTA&bmatch=base-relevance-ele-1-2-0229

No i masz linię 12 Volt na pograniczu tolerancji.


Obciąż komputer jakąś grą i pokaż napięcia.


A to nie jest tak, że wszelakie programy podają nierzetelne informacje o napięciach i wiarygodny wynik osiągniemy tylko woltomierzem? Mam nadzieję że mam rację, bo już pogrzebałem jeden zasilacz i to nienajgorszej firmy, bo OCZa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2016 o 11:14, pawbuk napisał:

> Nie zmieniałem nigdy pasty, nie czyściłem wentylatora. Zmieniać chłodzenie, czy
przeczyścić
> aktualne?

Temperatury zdecydowanie za wysokie. Nie zmieniaj od razu chłodzenia, zacznij od wyczyszczenia
całego komputera i zmiany pasty termoprzewodzącej.
Jeśli temperatury nadal będą zbyt wysokie, to wtedy pomyśl o zmianie chłodzenia.


A pokombinować coś z napięciami? Mam w biosie ustawione na auto, a mój Phenom 965 jest w rewizji C3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2016 o 20:31, AL_PB napisał:

A pokombinować coś z napięciami? Mam w biosie ustawione na auto, a mój Phenom 965 jest
w rewizji C3.


Zawsze możesz spróbować obniżyć napięcie, ale nie jestem przekonany czy tylko to jest Ci w stanie pomóc ;) Bez czyszczenia i wymiany pasty pewnie sie nie obędzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2016 o 20:30, AL_PB napisał:

A to nie jest tak, że wszelakie programy podają nierzetelne informacje o napięciach
i wiarygodny wynik osiągniemy tylko woltomierzem?

To półprawda. Istotnie - zdarza się że czujnik na płycie jest w zasadzie skopany, jego dokładność również pozostawia sporo do życzenia. Zazwyczaj można zakładać że realne napięcia będą w granicy +/- 0.15. W twoim przypadku w sumie tragedii nie ma. Oficjalnie bowiem specyfikacja ATX zakłada iż być powinno od 11.4 do 12.6. W praktyce im bliżej 12.0 tym lepiej ale 0.2 w tę czy inną stronę, zwłaszcza niedokładnie zmierzone, naprawdę niewiele oznacza.

No - chyba że te napięcia skaczą jak oszalałe pod obciążeniem. Czyli jeżeli wyprawia się TAKIE coś:
http://imgur.com/Dmc9OUf
To fakt - zasilacz do śmietnika bez zastanowienia. Ale jeśli masz te 11.75V z niewielkimi odchyłami to naprawdę nie masz czym się przejmować.

Aby nie być gołosłownym - ja u siebie mam EVGA G2 750W. Zasilacz polecany na naprawdę uznanych stronach i dość drogi bo kosztujący pół tysiaka :P Zgodnie z czujnikami na płycie - podczas przeglądania internetu itp. mam 12.288V na linii 12V (oraz 5.04-5.08 na linii 5v i 3.31v na linii 3.3v) zaś przy pełnym obciążeniu 12.19V (oraz 5.03v i 3.29v)... i są to wartości jak najbardziej okej.

Dnia 10.03.2016 o 20:30, AL_PB napisał:

Mam nadzieję że mam rację, bo już pogrzebałem jeden zasilacz i to nienajgorszej firmy, bo OCZa

Cóż, ja bym się nie przejmował o ile te napięcia są stabilne (czyli np. tak jak u mnie: http://puu.sh/nBTnj/3f31a61d59.png). Możesz użyć programu OCCT i PowerSupply test.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników tutejszego wątku :)
Proszę o wyrozumiałość i pomoc w doborze karty graficznej która planuje użykować na nowym modelu monitora 21:9 LG 29UT55V. W sumie to decyzja dość nagła jednak jak już coś robić to do końca. Chciałbym aby nowa karta posiadała port Display Port - aby wyciągnąć maksymalną rozdzielczość dostępną dla tego monitora.

Kwota jaką zamierzam przeznaczyć 500-600zł - nie chciałbym niczego lepszego ponieważ posiadam, sędziwe elementy w swojej blaszanej puszce. Możliwe, że na przyszłość pokuszę się o rozbudowę lepszego komputerka ale to temat na później.

Operating System: Windows 7 Ultimate Edition build 7600 (32-bit)
CPU Type: Intel Core2 Duo E8400 @ 3.00GHz
Number of CPUs: 1
Cores per CPU: 2
Hyperthreading: Not capable
Motherboard: P43T-ES3G
Memory: 8GB Kingston DDR3 SDRAM
Videocard: NVIDIA GeForce 9800 GT
Hard Drive: WDC WD10EARS-00Y5B1 (1TB) - najgorszy dysk jaki kiedykolwiek posiadałem (albo feralny albo poprostu jest lipyn) - poprzedni również WD Caviar Green 150GB jest o niebo lepszy od ww.
PSU: Modecom Feel 500 (480W)

Zakupiłem już podany powyżej monitor, display port. obecnie zastanawiam się nad kartą graficzną. Z obecnej jest bardzo zadowolony, ze względu na jej cichą pracę i już prawie 7 letnią pracę bez żadnej awarii :)

Odnośnie kart:
http://allegro.pl/geforce-cuda-gtx-750-ti-2048mb-gv-n75toc-2gl-box-i6014056066.html

lub

http://allegro.pl/asus-geforce-gtx-750-ti-2gb-ddr5-oc-dual-cooler-i6038328822.html

Rozważę każdą udzieloną propozycję, jedyny warunek aby karta posiadała Display Port i była mniej więcej w ustalonych wyżęj granicach cenowych. Czy rozważyć wymianę zasilacza - dla powyższych kart Nvidia sugeruje 400W minimalnej mocy.
Mam pytanko czy kupując przejściówkę DisplayPort -->HDMI uzyskam maksymalną rozdzielczość nowego monitora na obecnej karcie graficznej czy raczej nie bardzo ? Jeżeli tak uniknę zbednych ceregieli i wydatków :)

Bardzo dziękuję za pomoc
Bartosz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2016 o 22:13, Silver_Geralt napisał:

Witam wszystkich użytkowników tutejszego wątku :)
Proszę o wyrozumiałość i pomoc w doborze karty graficznej która planuje użykować na nowym
modelu monitora 21:9 LG 29UT55V. W sumie to decyzja dość nagła jednak jak już coś robić
to do końca. Chciałbym aby nowa karta posiadała port Display Port - aby wyciągnąć maksymalną
rozdzielczość dostępną dla tego monitora.


Jeżeli wymieniasz kartę tylko po to, aby móc wyświetlić maksymalna natywną rozdzielczość, to wg specyfikacji technicznej od Nvidii obecna posiadana przez Ciebie karta powinna sobie z nią poradzić: http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-9800gt/specifications wystarczy, że podłączysz monitor za pomocą złącza DVI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wziąłbym tego GTXa:

http://www.morele.net/karta-graficzna-evga-geforce-gtx-750-ti-2048-mb-ddr5-128b-02g-p4-3751-kr-630982/

Będzie zdecydowanie cichszy od tamtego niskoprofilowego Gigabyte''a i jest znacznie tańszy od Asusa. Tamten Asus jest mocno przepłacony. W tym EVGA masz Display port, więc nie musisz dokupować żadnych nowych kabli :)

Zasilacza nie musisz wymieniać, ta karta nie pociągnie więcej niż 75 Watt i nie wymaga dodatkowej wtyczki zasilającej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za przekazane informacje, rozważę każdą propozycję. Mam jeszcze pytanko o zgodność nowej karty z płytą główną. Obecna płyta posiada slot PCI-E x16 2.0 interface

Oto link do pełnej specyfikacj:
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3269#ov

Czy nie będzie konfliktu pomiędzy kartą graficzną i płytą główną jeżeli różnią się slotem 2.0 i 3.0 ?

Na allegro.pl faktycznie ceny EVGA w porównaniu do morele.net są strasznie drogie.

Czy posiada ktoś test benchmark dla poniższych kart ???

CUDA Nvidia GeForce GTX 750 Ti vs EVGA Nvidia GeForce GTX 750 Ti

Dziękuję i pozdrawiam
Bartosz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie dobrze działać, mimo że masz PCIE 2.0. Karty z PCIE 3.0 są wstecznie kompatybilne. A karty które podałeś na końcu posta to jedno i to samo i ich wydajność jest identyczna :)

Co do wydajności, to na takim GTX 750 Ti i procesorze i3 zagrasz w Wiedźmina 3 na detalach konsolowych (średnio-wysokie) w 30 klatkach na sekundę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2016 o 15:27, Shinigami napisał:

Widzieliście? Chyba będzie się trzeba pozbyć 970tek, póki stoją w cenie.



W sumie to już było wiadome od ponad pół roku że 9xx nie oferuje wsparcia dla DX12 na zadowalającym poziomie. I to nie pierwszy raz gdy to widać, nie da się programowo załatać wad architektury... Swoją drogą różnica skalowania CPU względem DX11 jest naprawdę spora a to dobra wiadomość dla wszystkich którzy nie siedzą na najnowszych i7.

20160311153616156

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No miałem właśnie się pytać jak będzie z procesorami AMD. I wychodzi na to, że pod DX12 posiadacze FXów mocno odrobią straty do Intela. No i dobrze, niech się AMD szczęści :)

EDIT: A jakbym wiedział, że R9 Nano stanieje z 3k do 2100 to bym się powstrzymał z kupnem 970 i jakoś te pół roku wytrzymał na 750 Ti. No trudno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troche nie w tym temacie, ale raczej nie mam pomysłu, gdzie indziej mogłoby to pójść. Mianowicie chodzi o to, iż szukam jakiegoś bieda systemu Linuxowego, który byłby przyjazny dla kompletnego laika (starsza osoba, która głównie kompa używa do przelewów i czasem jakiś film na yt, ewentualnie maile). Dotychczas korzystała ona z Win XP, ale z racji, że ów system jest już dawno przedawniony, a dziury w nim takie, że samochodem da rade przejechać, to chce to zmienić. Wgrałbym Ubuntu, ale problemem jest hardware - komp jest z epok przedpotopowych (512 mb ram, procek bodajże jeden ze wcześniejszych C2D, albo Pentium D). Myślałem o najnowszym Xubuntu, ale skubane nie wykrywa dysku w instalatorze, jedynie pendrive z sama dystrybucją. Ktoś coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.03.2016 o 18:18, Buhahahahaha napisał:

Wgrałbym Ubuntu, ale problemem jest hardware - komp jest
z epok przedpotopowych (512 mb ram, procek bodajże jeden ze wcześniejszych C2D, albo
Pentium D).

Ubuntu wcale nie jest proste dla kogoś kto jest przyzwyczajony do XP-ka. Nagle masz bowiem jakiś dziwny pasek wyszukiwania aplikacji a nie tradycyjne menu start. Jak już to Kubuntu. Albo Linux Mint.

Można by się również zastanowić nad distro Mageia ( http://www.mageia.org/en/5/) - częściowo autorstwa ludzi odpowiedzialnych wcześniej za Mandrivę która była jedną z najlepszych dystrybucji dla początkujących jakie pamiętam.

Dnia 11.03.2016 o 18:18, Buhahahahaha napisał:

Myślałem o najnowszym Xubuntu, ale skubane nie wykrywa dysku w instalatorze,
jedynie pendrive z sama dystrybucją. Ktoś coś?

A to akurat jest nietypowe i pewnie dałoby się je zainstalować. Może jakaś nietypowa opcja w BIOS-ie która sprawia że dysku nie widać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem obecnie zmuszony do wymiany karty graficznej. Dotychczas korzystałem z pełnym zadowoleniem z Geforce GTX 570, niestety karta jakiś czas temu zmarła. Zastanawiam się nad kupnem Geforce GTX 750 Ti. Tu moje pytanie: czy karta jest warta uwagi? Od razu uprzedzam że nie interesuje mnie osiągnięcie 60 fps w najnowszych tytułach w 1920x1080, oczywiście, miło było by uruchomić najświeższe gry, nie jest to jednak żaden wymóg. Do wydania mam ok. 600 zł, góra 650. Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2016 o 16:45, Vytotas napisał:

Witam, jestem obecnie zmuszony do wymiany karty graficznej. Dotychczas korzystałem z
pełnym zadowoleniem z Geforce GTX 570, niestety karta jakiś czas temu zmarła. Zastanawiam
się nad kupnem Geforce GTX 750 Ti. Tu moje pytanie: czy karta jest warta uwagi? Od razu
uprzedzam że nie interesuje mnie osiągnięcie 60 fps w najnowszych tytułach w 1920x1080,
oczywiście, miło było by uruchomić najświeższe gry, nie jest to jednak żaden wymóg. Do
wydania mam ok. 600 zł, góra 650. Z góry dzięki za odpowiedź.


Hmm... za 685 miałbyś
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx950-2048mb-ddr5-128b-oc-gv-n950oc-2gd-707402/
A GTX 950 to karta miejscami o dobre 50% szybsza od 750Ti.

A poza nią jest już właśnie GTX750Ti. Czy jest warta uwagi? Moim zdaniem wciąż tak choć znajdzie się już sporo gier które zbyt dobrze na niej nie działają.

Tu masz testy różnych kart w tych okolicach cenowych, w tym 750Ti:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_950_vs_radeon_r7_370_test_kart_graficznych_do_800_zl?page=0,7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się