Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witam, potrzebuję pomocy przy doborze chłodzenia do mojej jednostki. Przy obecnym standardowym Intela komputer przegrzewa się i "freezuje" podczas gry online, nawet przy niższych ustawieniach grafiki.

Podzespoły:

Procesor: Core i7 - 4770 3.40 GHz
Płyta główna: ASUS Maximus VI GENE
Karta graficzna: Zotac GeForce GTX 770
RAM: 8 GB DDR 3 1600

Czy wystarczy nowy radiator z większym wentylatorem za około 100 zł czy potrzeba czegoś wydajniejszego? Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to przegrzewa Ci się procesor, tak? Odpal jakiś program, który monitoruje temperaturę i powiedz jakie masz wyniki. Raczej spokojnie powinno wystarczyć kupno np. http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/ + wymiana pasty jeśli nie zamierzasz niczego podkręcać (sam korzystam z tego chłodzenia i jestem zadowolony).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na taki patrzyłem. Po restracie wyskakuje ekran z informacjami z bios i tam widać, że powodem była zbyt wysoka temperatura procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpal sobie np. HWmonitor i zobacz jakie masz temperatury. Ja na i7 3770 na stress testach przy fabrycznym chłodzeniu miałem nawet prawie 90 stopni (gdzie w teorii przy ponad 75 już zaczyna się robić niebezpiecznie). Po zamontowaniu tego Silentiuma przy 100% obciążeniu temperatura nie przekracza teraz 70, więc jestem zadowolony i myślę, że tobie też wystarczy coś takiego. Jakby było mało do tego Silentiuma zawsze można dokupić drugi wiatrak (w zestawie jest jeden).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady odnośnie dysku, z załaczonej przez ziptofaf opini wyniki, że Samsung 850 Evo oraz Crucial MX200 tylko w pierwszym teście PC Mark 7 przodują w kolejnych już wyżej stoją dyski Kingston''a.

Moje przywiązanie do Kingstona polega na tym, iż posiadam lub posiadałem wiele elementów z tejże firmy: pendrive''y, kości ram, dysk zewnętrzny

Bez względu na to jaki dysk zakupię i tak będę się cieszył (chyba, że znowu w trakcie dostawy, albo po czasie coś się spierdzieli...) Chodzi mi głównie o solidność, szybką i niezawodną pracę (odczyt i zapis). Innymi słowy co najlepiej brać w ciemno aby nie żałować. SAMSUNG , CRUCIAL czy KINGSTON ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na temperaturę jest rozwiązanie
Jest ono dobre, polskie i tanie
Cooler ten oto Fera się nazywa
Procesor schłodzi jak lodówka piwa
Na dole masz linka, sto pięć wykładaj
Kupuj więc Ferę i prędko zakładaj

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-3-he1224-spc144-858455/

Poezja wdziera się nawet w dział komputerowy ;) A kolega wcześniej podał Ci linka do poprzedniej wersji Fery, której nie mają aktualnie w sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2016 o 18:02, Silver_Geralt napisał:

Dziękuję za porady odnośnie dysku, z załaczonej przez ziptofaf opini wyniki, że
Samsung 850 Evo oraz Crucial MX200 tylko w pierwszym teście PC Mark 7 przodują
w kolejnych już wyżej stoją dyski Kingston''a.


Tylko że to test syntetyczny :P
http://pclab.pl/art64084-3.html < a tu już masz realne liczby.
http://pclab.pl/art63331.html < i jeszcze dla MX200.

Evo 850 jest od MX200 nieco wolniejszy ale w zamian ma 5 lat gwarancji.

Dnia 17.03.2016 o 18:02, Silver_Geralt napisał:

Bez względu na to jaki dysk zakupię i tak będę się cieszył (chyba, że znowu w trakcie
dostawy, albo po czasie coś się spierdzieli...) Chodzi mi głównie o solidność, szybką
i niezawodną pracę (odczyt i zapis). Innymi słowy co najlepiej brać w ciemno aby nie
żałować. SAMSUNG , CRUCIAL czy KINGSTON ?


Jak to na na rynku sprzętu bywa - nie wybiera się po producencie. Nigdy. A ZAWSZE po konkretnym modelu (bo choćby seria 840 Samsunga jest bardzo awaryjna a Crucial BX200 to krok wstecz względem Cruciala BX100). Pełną recenzję MX200 i HyperX Savage masz wyżej.

Ogólnie rzecz biorąc:
Kingston V300 należy unikać bo w swoim czasie to były dobre dyski. Aleeee Kingston uznał że pora obciąć koszty i zamienił synchroniczne kości MLC na niesynchroniczne (oczywiście nie informując o tym nabywców) i wszyscy którzy kupili nowe rewizje tych dysków mieli o połowę niższe prędkości zapisu niż poprzednicy. HyperX Savage jest po prostu wolniejszy od 850 Evo (i to mimo krótszej gwarancji), zaś HyperX 3k to model z 2012 i nawet wówczas nie był szybki:
http://www.anandtech.com/show/5734/kingston-hyperx-3k-240gb-ssd-review/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2016 o 14:34, ziptofaf napisał:

Mam u siebie w serwerze 60GB GoodRAMA C40 i nawet nie jest zły. Prędkości odczytu są
niezłe, zapisu niskie ale nadal jest to pełnoprawny dysk SSD o znośnych parametrach.
Choć teraz się to nie opłaca bo za 40-60GB dysk SSD płacisz ze 150 zł a od 170 są już
120GB (fakt - na komórkach TLC ale dwukrotnie większa pojemność automatycznie sprawia
iż nawet pod kątem żywotności nie będzie gorzej niż 60GB MLC).


Po prostu potrzebuję na sam system, danych tam nie będzie. W razie jakby padł, to problemu nie będzie a i tak pewnie zrobię sobie obraz tuż po instalacji systemu. Muszę jakoś wykorzystać swojego Myclouda ;)

Dnia 17.03.2016 o 14:34, ziptofaf napisał:

> Dalej się instaluje starszy, a potem nowszy?
Zainstaluj XP-ka na maszynie wirtualnej (np. poprzez VirtualBoxa). Jeśli MUSI to być
fizyczna kopia XP-ka to radziłbym tam nie podłączać internetu. I tak - najpierw starszy
a potem nowszy... choć mogą być z tym poważne problemy bo nie zainstalujesz XP-ka na
współczesnej maszynie (jedynym wyjątkiem jest platforma AMD AM1).


Sęk w tym, że potrzebuję pełnego fizycznego dostępu do sprzętu, a maszyna wirtualna mi tego nie umożliwi. Rozumiem, że nie będę mógł postawić bo będzie uefi? No i dlaczego lepiej tam nie podłączać internetu?
Byłoby kiepsko jakby się okazało, że muszę mieć drugi komputer do starszych gierek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2016 o 13:29, maniekk napisał:

Sęk w tym, że potrzebuję pełnego fizycznego dostępu do sprzętu, a maszyna wirtualna mi
tego nie umożliwi. Rozumiem, że nie będę mógł postawić bo będzie uefi?

UEFI, brak sterowników, niekompatybilność hardware''u (nawet porty USB prawdopodobnie nie będą chodzić itp.). Instalacja XP-ka na współczesnej maszynie jest cokolwiek problematyczna.

Dnia 18.03.2016 o 13:29, maniekk napisał:

No i dlaczego lepiej tam nie podłączać internetu?

Bo ten system od dobrych już paru lat nie jest aktualizowany a od pewnego czasu nie wspiera TLS w wystarczająco nowej wersji (co oznacza że HTTPS nie musi działać). Jeśli już więc MUSISZ używać XP-ka to na pewno nie w wariancie podłączonym do internetu bo to proszenie się o zawirusowany sprzęt. Co jest znośne przy maszynie wirtualnej (bo i tak nie będzie w stanie zagrozić ci dalej) ale raczej nieakceptowalne przy normalnej fizycznej instalacji.

Dnia 18.03.2016 o 13:29, maniekk napisał:

Byłoby kiepsko jakby się okazało, że muszę mieć drugi komputer do starszych gierek.

A są w ogóle takie tytuły które chodzą tylko na XP-ku a nie ruszą na nowszym lub Linuxie? Zwłaszcza ten drugi ma miejscami całkiem niezłe wsparcie dla tytułów pod DX9 i niższych.
https://www.winehq.org/ < wpisz sobie w pasku wyszukiwania interesujące cię tytuły, a nuż okaże się że chodzą nieźle pod Linuxami. Co byłoby na pewno rozwiązaniem bezpieczniejszym od instalacji (o ile ci się to w ogóle uda i nie będziesz mieć blue screenów co kwadrans) XP-ka, ten system jest już trupem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Nie przesadzasz aby z tą paniką odnośnie wirusów na xp? :D A Linuksa, to mogę zainstalować i stery będą? No i którą dystrybucję wybrać, żeby nie męczyć się z instalacją? Ba, żeby nie kombinować czy dana gra działa na tej konkretnej wersji. Sprawdziłem "Course of the Monkey Island", nie wspominając o pierwszych Herosach.
Powiem Ci, że średnio to widzę.
Najwyżej pojadę po bandzie i zrobię retro komp na Windowsie 98 dla starych gier :) Chyba jeszcze tyle śmieci w domu mam na nowy "stary" komputer. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.03.2016 o 17:58, maniekk napisał:

Nie przesadzasz aby z tą paniką odnośnie wirusów na xp? :D

O dziwo - nie, nie przesadzam. Instalacja systemu niewspieranego już od lat jest pomysłem fatalnym. Na osobnej maszynie jeszcze jak cię mogę. Ale jeśli planujesz mieć tam też "normalny" system obok to wręcz kuszenie licha.

Dnia 19.03.2016 o 17:58, maniekk napisał:

A Linuksa, to mogę zainstalować i stery będą?

Większość sterowników linuxowych jest wbudowanych bezpośrednio w jądro systemu. Zależnie od wieku sprzętu nie instalujesz albo niczego albo sterowniki od grafiki... albo całkiem sporo innych elementów jeśli masz najnowszy hardware i to jeszcze nietypowy.

Dnia 19.03.2016 o 17:58, maniekk napisał:

No i którą dystrybucję wybrać, żeby nie męczyć się z instalacją?

Instalacja wszystkich jest w miarę podobna. Osobiście lubię Kubuntu. Potem tylko zainstalować na nim Wine (bo to od niego zależy co za programy Windowsowe ci ruszą) i ze starszymi grami powinno być nieźle.

Dnia 19.03.2016 o 17:58, maniekk napisał:

Ba, żeby nie kombinować czy dana gra działa na tej konkretnej wersji.

To to akurat cię nie dotyczy - wszystkie Linuxy współdzielą te same "wnętrzności" a ty tylko instalujesz dodatkowy program Wine do emulacji tych Windowsowych. Więc wybierasz coś co ci się podoba graficznie :P

Dnia 19.03.2016 o 17:58, maniekk napisał:

Powiem Ci, że średnio to widzę.

Hm? Nie ukrywam że od dość długiego czasu samemu się nie bawiłem w poważne granie na Linuxie (ostatnio w SC2 z rok temu) ale nawet w 2008 nie było z tym źle, naprawdę:
http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=89364&n=37

Dnia 19.03.2016 o 17:58, maniekk napisał:

Najwyżej pojadę po bandzie i zrobię retro komp na Windowsie 98 dla starych gier :) Chyba
jeszcze tyle śmieci w domu mam na nowy "stary" komputer. :)

A to też opcja. Byleby, powtórzę, unikać podłączania tego do internetu. Choć jeśli mówimy o systemie tak starym jak Win 98 to znowu nie widzę po co ci "fizyczna" wersja, byle maszyna wirtualna zapewnia wystarczającą wydajność, nawet w aplikacjach 3D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, niestety mój stary komputer odmówił całkowicie posłuszeństwa i potrzebuję nowy. Niestety jest to sprawa dość pilna (muszę ratować się smartphonem) , a budżet też ograniczony. Zastanawiałem się nad gotowcem, ale wszyscy praktycznie tutaj odradzają, więc zwracam się do Was o pomoc w konfiguracji :) Najchętniej zakupu dokonał bym na raty w jednym ze sklepów internetowych, mogę przeznaczyć 1300-1500 złotych na samą jednostkę. Zależy mi na sprawnym odtwarzaniu multimediów pod HDMI i sporadycznym graniu w w miarę nowe tytuły (o ile to możliwe przy tej ograniczonej kwocie). Będę wdzięczny za każdą poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2016 o 12:48, Claroos napisał:

Witajcie, niestety mój stary komputer odmówił całkowicie posłuszeństwa i potrzebuję nowy.
Niestety jest to sprawa dość pilna (muszę ratować się smartphonem) , a budżet też ograniczony.
Zastanawiałem się nad gotowcem, ale wszyscy praktycznie tutaj odradzają, więc zwracam
się do Was o pomoc w konfiguracji :) Najchętniej zakupu dokonał bym na raty w jednym
ze sklepów internetowych, mogę przeznaczyć 1300-1500 złotych na samą jednostkę. Zależy
mi na sprawnym odtwarzaniu multimediów pod HDMI i sporadycznym graniu w w miarę nowe
tytuły (o ile to możliwe przy tej ograniczonej kwocie). Będę wdzięczny za każdą poradę.


Dwie opcje:
http://www.morele.net/inventory/info/DLB3fe/
oraz
http://www.morele.net/inventory/info/GSJTbB/

Ta pierwsza z nieco większym naciskiem na gry (choć nie łudź się - nowe tytuły na R7 250 może i się uruchomią ale na nic więcej niż absolutnie minimalne detale nie licz). Drugi wariant jeśli już się pogodziłeś z tym że za 1500 zł ciężko o maszynę do grania więc wolisz teraz dużo mocniejszy procesor i lepszej jakości zasilacz ale na razie brak dedykowanej karty. Ruszą na tym gry indie czy jakieś LoL-e i to w zasadzie tyle. Zaleta? Możesz potencjalnie wsadzić w przyszłości np. GTX''a 960/970 i wówczas już z grami nawet w wysokich detalach problemu nie będzie.

A tak - jeśli podasz na morele kod promocyjny W3FHN58JFW to montaż i wysyłkę masz za 1 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może by tak do pierwszej konfiguracji Ziptofafa wsadzić GTX 950? Będzie niecałe 1800zł za wszystko, a kolega jak widać może trochę naciągnąć budżet :)

A nie można zostawić starej obudowy? Zawsze to 100zł do przodu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2016 o 17:42, KannX napisał:

A może by tak do pierwszej konfiguracji Ziptofafa wsadzić GTX 950? Będzie niecałe 1800zł
za wszystko, a kolega jak widać może trochę naciągnąć budżet :)


Pomysł fatalny. GTX 950 jest już stanowczo za mocną kartą dla Pentiuma G. I niektóre gry w ogóle ci się nawet na tym procku już nie uruchomią bo wymagają przynajmniej 4 wątków.

Ww. wariant z Core i3 oraz 750tką też mi prawdę mówiąc nie pasuje nadmiernie bo pojawiają się cięcia na RAM''ie (a 4GB zapcha każdy nowy tytuł) i zasilaczu (a tego już NIE należy robić wcale)... no i całość jest przestarzała i do kolejnych rozbudów nie nadaje się wcale, to martwa platforma. Wydajność nie byłaby nawet taka zła ale imho lepiej wydać te 1500 teraz na dobry zestaw z Core i3 6100 (albo wręcz dopłacić do Core i5 6400) a kartę dokupić w przyszłości. W końcu i tak za dosłownie półtora miesiąca pojawiają się nowe i czego teraz nie kupisz będzie przestarzałe. No i mimo wszystko - 750Ti może i jest wyraźnie szybszy od R7 250 ale jeśli za 150 zł wyżej masz o 50% szybszą kartę (950tkę) to jego opłacalność nie powala. W przeciwnym razie kończysz z takim półproduktem - ani to się nadaje do rozbudowy (zasilacz to w zasadzie crap - tanie Chiefteci może i nie eksplodują ale nawet 500W model nie potrafi dostarczyć więcej niż okolic 300-350 z zachowaniem stabilności), nie będzie już nowych procesorów pod LGA1150), ani szczególnie opłacalne (4GB RAM'u - 100 zł. 8GB RAM'u - znajdziesz nawet za 140 zł...) i jedynym jakimś tam plusem jest znośna wyjściowa wydajność...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziptofaf, postanowiłem Ci zaufać :) Twoje argumenty mnie przekonały w 100% i jestem w trakcie zamawiania II konfiguracji, dodatkowo dołożyłem napęd optyczny. Kartę graficzną dokupię za dwa, trzy miesiące. Dzięki za poświęcony czas, jeśli kiedyś będziesz w okolicy Chodzieży to zapraszam na piwo/colę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo zawsze coś trzeba poprawić
Zawsze dołożyć coś trzeba
By było idealnie
By wydajność sięgała nieba

A gdy już wszystko skończone
Gdy cieszy się nasze oko
To wtedy na to wychodzi
Jest dobrze - lecz niezbyt wysoko

Więc znowu człowiek rozkręca
Dokłada i modyfikuje
By jego konfiguracja
Rosła jak w ogrodzie tuje (roślina iglasta)

A kiedy znowu ulepszy
To cieszy się niestety krótko
Bo znowu nowe coś wyszło
I z wydajnością jest krótko

I tak dalej ;) Dzisiaj przyszła książka, którą wygrałem w konkursie na najlepszego asasyna naszych czasów. Jestem płodny niczym Mickiewicz. Przepraszam za offtop, ale wiersz był o komputerach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się