Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 23.03.2016 o 00:33, pawbuk napisał:

Niestety szczera prawda :D Dobrze, że są jeszcze inne konieczne wydatki, bo bym wszystko
wydawał na kompa :D


Znaczy byłbyś jak Skalmar? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2016 o 17:16, maniekk napisał:

Znaczy byłbyś jak Skalmar? ;)


Dokładnie tak :D Staram się z tym jednak walczyć i po prostu wydaję kasę na inne rzeczy :D Poza tym obawiam się, że przez najbliższe 2 lata specjalnie kasy na komputer mieć nie będę, bo mieszkanie trzeba urządzić i za ślub zapłacić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.03.2016 o 17:33, pawbuk napisał:

Dokładnie tak :D Staram się z tym jednak walczyć i po prostu wydaję kasę na inne rzeczy
:D Poza tym obawiam się, że przez najbliższe 2 lata specjalnie kasy na komputer mieć
nie będę, bo mieszkanie trzeba urządzić i za ślub zapłacić :D


Urządzanie urządzaniem, ale sprzęt do 4k sam się nie złoży ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2016 o 16:19, maniekk napisał:

Urządzanie urządzaniem, ale sprzęt do 4k sam się nie złoży ;)


Ech, nawet nie zaczynaj... samemu się czaję na 3440x1440 (34" 21:9) i jak liczę ile będzie mnie kosztował sprzęt do takiej zabawy to mi się tylko płakać chce (i prawdopodobnie będę wręcz musiał zjechać ze swoimi wymaganiami do 1440p) - sam monitor kosztuje tyle co dobry PC a będę musiał jeszcze zmienić grafikę na coś high-endowego z nadchodzącej serii żeby to dźwignąć (i wcale nie mam pewności czy jedna sztuka wystarczy czy już myśleć o Crossfire)... Papa pieniążki ;-;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Cześć,
na komputer mogę przeznaczyć maksymalnie do 5 tyś. Sprzęt kupuję głównie pod montaż filmowy (Avid Media Composer) i pracę z dźwiękiem (Pro Tools), dlatego zależy mi na dysku SSD, ale też to grania (zależy mi na tym żebym mógł grać w full hd, na wysokich, płynnie). Ze starego kompa nie mogę przeznaczyć nic. Chciałbym do zestawu doliczyć cenę monitora full hd 24'' z dobrym odwzorowaniem kolorów. Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ziptofaf - Słyszałam, że potrafisz składać świetnie komputery stacjonarne do konkretnej wyznaczonej kwoty. Śledziłam trochę ten wątek już wcześniej, ale też próbowałam pytać się na innych forach związanych ze sprzętem. Pomyślałam, że tutaj zapytam. Dlatego też mam do ciebie prośbę. Chce zrobić prezent i niespodziankę swojemu chłopakowi i chcę mu kupić kompa stacjonarnego. Lubi gry :) Czy podjął byś się zadania złożenia maszyny? Komputer ma być do gier i do obróbki filmów. Więc pewnie musi być bardzo wydajny. Cena jaką mogę i chcę dać to 6000 zł. W cenie chciałbym, żeby był też monitor i karta dźwiękowa, ale nie wiem, czy będzie się stosunkowo różnić od integry, jeśli nie będzie konkretnych głośników. Bardzo proszę o pomoc ;p

Pozdrawiam
Asia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem polega on na tym że laptop chodzi zupełnie normlanie natomiast gdy chce sobie podgłośić dzwięk (obecnie ustawione na troszke mniej niż połowe gdy komputer się włącza zawsze tak jest ustawione) to po prostu zawiesza się niebieski ekran i reset wcześniej tego nie było o co może chodzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2016 o 20:23, Joanna-dArc napisał:

Bardzo proszę o pomoc ;p

http://www.morele.net/inventory/info/xzCIT1/ (jeśli podasz na morele kod promocyjny W3FHN58JFW to montaż i wysyłkę masz za 1 zł).

Bez dedykowanej karty dźwiękowej bo przy tanich głośnikach to i tak nie ma sensu a koszt takiej dobrej to spokojnie 300+ zł które naprawdę lepiej przeznaczyć gdzie indziej.

A poza tym to po prostu bardzo przyzwoita maszyna do gier i pracy - 29" ultrapanoramiczny monitor, wydajny procesor i karta graficzna. Jedynym ale jest niezbyt ładna obudowa ale cóż - lepiej żeby komputer dobrze działał aniżeli dobrze wyglądał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2016 o 17:05, konoer napisał:


Cześć,
na komputer mogę przeznaczyć maksymalnie do 5 tyś. Sprzęt kupuję głównie pod montaż filmowy
(Avid Media Composer) i pracę z dźwiękiem (Pro Tools), dlatego zależy mi na dysku SSD,
ale też to grania (zależy mi na tym żebym mógł grać w full hd, na wysokich, płynnie).
Ze starego kompa nie mogę przeznaczyć nic. Chciałbym do zestawu doliczyć cenę monitora
full hd 24'' z dobrym odwzorowaniem kolorów. Z góry dziękuję.


Opcja 1:
http://www.morele.net/inventory/info/BD7Y9v/
Opcja 2:
http://www.morele.net/inventory/info/hvOyRy/

Kompy, choć bardzo podobne, różnią się kilkoma detalami:
- Ten pierwszy ma wyraźnie szybszy procesor (tu masz porównanie w programach do edycji wideo: http://pclab.pl/art66130-17.html < popatrz na i7-6700 i i5-6500) oraz nieco szybszy dysk SSD.
- Ten drugi za to oferuje dużo szybszą kartę graficzną. http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,8 < tu masz R9 390 (z zestawu drugiego) vs R9 380 (z zestawu pierwszego).

Ot, na pierwszym kompie spokojnie pograsz w wysokich detalach w nowe gry i będziesz o jakieś 20-25% mniej czekać na wyniki renderowania czy enkodowania filmu. Z drugiej jednak strony - na tym drugim są już nie detale wysokie a Ultra z pełną płynnością. Ot - jeśli twoja obróbka filmów jest na poziomie profesjonalnym i czas to pieniądz to wybierasz zestaw nr 1, w przeciwnym razie do grania lepsza jest dwójka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2016 o 22:01, ziptofaf napisał:

http://www.morele.net/inventory/info/xzCIT1/ (jeśli podasz na morele kod promocyjny W3FHN58JFW
to montaż i wysyłkę masz za 1 zł).

Bez dedykowanej karty dźwiękowej bo przy tanich głośnikach to i tak nie ma sensu a koszt
takiej dobrej to spokojnie 300+ zł które naprawdę lepiej przeznaczyć gdzie indziej.

A poza tym to po prostu bardzo przyzwoita maszyna do gier i pracy - 29" ultrapanoramiczny
monitor, wydajny procesor i karta graficzna. Jedynym ale jest niezbyt ładna obudowa ale
cóż - lepiej żeby komputer dobrze działał aniżeli dobrze wyglądał.


Bardzo mi się podoba monitor. Jest ogromny i pewnie będzie dawał niezłe wrażenia podczas jakiejkolwiek pracy. On ma wbudowaną matryce o rozdzielczości 2K? Z tego, co słyszałam to karty AMD są o wiele słabsze od Nvidii i mają kiepskie wsparcie do gier. Tutaj raczej bym wymieniła. Hm.. wiem, że generacje procesorów wprowadzają nowe standardy, ale czy i7 6700 będzie wydajniejszy od i7 4790K? Wiem, że "K" oznacza odblokowanie możliwości podkręcenia procesora. Ale takie edycję tez są nieco przyspieszone względem modelu bez "K". Biorę pod uwagę, że w takim wypadku będzie trzeba wymienić ramy na DDR3. Płyta MSI też ma kiepskie opinie ze względu na awaryjność i piszczenie. W zestawie nie ma odrębnego chłodzenia. Czyżby chłodzenie dodane przez producenta będzie wystarczające? Eh tyle wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2016 o 23:04, Joanna-dArc napisał:

Bardzo mi się podoba monitor. Jest ogromny i pewnie będzie dawał niezłe wrażenia podczas
jakiejkolwiek pracy. On ma wbudowaną matryce o rozdzielczości 2K?

2560x1080, ultrapanoramiczne 1080p.

>Z tego, co słyszałam to karty AMD są o wiele słabsze od Nvidii i mają kiepskie wsparcie do gier.
A to kompletna bzdura:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,7
Popatrz sobie na wyniki R9 390 oraz GeForce''a GTX 970 (bo jest w tej samej klasie cenowej). R9 390 nie jest na pewno wolniejszy a w najnowszych grach zdecydowanie wyprzedza produkty Nvidii. Spójrz choćby na to:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_directx_12_vs_directx_11_ashes_of_the_singularity?page=0,14
R9 390 za 1500 zł wyprzedza sobie spokojnie GTX'a 980 za 2100 zł a GTX 970 już NIE zapewnia płynnej rozgrywki.

Dnia 26.03.2016 o 23:04, Joanna-dArc napisał:

Hm.. wiem, że generacje procesorów wprowadzają nowe standardy, ale czy i7 6700 będzie wydajniejszy od i7 4790K?

i7-6700 jest pod każdym względem wydajniejszym układem od 4790k (test tutaj: http://pclab.pl/art66130-10.html - i7-6700 jest taktowany dokładnie TAK SAMO jak 6700k). Dopiero po podkręceniu sytuacja może się zmienić ale:
- nie da się podkręcać na tańszych płytach głównych (więc musisz tutaj mieć przygotowane nie mniej niż 500 zł na nią).
- musisz mieć kogoś kto w ogóle WIE jak podkręcać bo to nie jest tak że klikasz w jeden guzik i gotowe.
- no i wypada mieć lepsze chłodzenie.żeby w ogóle podkręcać bo 4790K na fabrycznym potrafi się nagrzać do 95 stopni. Więc kolejne 130 zł.

I to wszystko po to by po podkręceniu i7-4790K do 4.5 GHz minimalnie wyprzedzić i7-6700 (a i tak nie będzie to widoczne w grach bo tam limitem jest karta graficzna).

Dnia 26.03.2016 o 23:04, Joanna-dArc napisał:

Wiem, że "K" oznacza odblokowanie możliwości podkręcenia procesora. Ale takie edycję tez są nieco przyspieszone
względem modelu bez "K".

To prawda w przypadku poprzedniej generacji. Ale i7-6700 a i7-6700k domyślnie chodzą na tych samych zegarach.

Dnia 26.03.2016 o 23:04, Joanna-dArc napisał:

Biorę pod uwagę, że w takim wypadku będzie trzeba wymienić ramy na DDR3. Płyta MSI
też ma kiepskie opinie ze względu na awaryjność i piszczenie.

DDR3 są już trupem. DDR4 w przyszłości można choćby przenieść do nowej maszyny ale z DDR3 tak łatwo nie będzie. Nie ma sensu pchać się w wolniejszą i martwą już podstawkę.

Dnia 26.03.2016 o 23:04, Joanna-dArc napisał:

W zestawie nie ma odrębnego chłodzenia. Czyżby chłodzenie dodane przez producenta będzie wystarczające? Eh tyle wątpliwości.


Jak najbardziej będzie wystarczające bo to NIE JEST zestaw przeznaczony do podkręcania. Bo i po co skoro to ma być typowy komp do gier w ludzkiej rozdzielczości a nie 4k które zarżnie każdy sprzęt (zresztą żeby podkręcanie i7-6700k miało sens to tam powinien być GTX980Ti za 3000 zł a nie R9 390 za połowę tego)? Tak czy siak masz 4x4 GHz a to naprawdę OLBRZYMIA moc obliczeniowa która spokojnie starczy na najbliższe 4-5 lat.

Jak chcesz dopłacić do lepszej płyty głównej - MSI H170 Gaming M3 zbiera niezłe opinie (i nie mówię na stronie sklepu a stronach które się tym profesjonalnie zajmują). Ale naprawdę NIE JEST to koniecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Mój dziesięcioletni komputer ledwo żyje, więc myślę już o zakupie nowego. Budżet 3 tysiące, sama skrzynia.
Nie zajmuje się żadną obróbką, projektami itd. Ma służyć do gier.
Pomoże ktoś laikowi?

Sam złożyłem coś takiego http://www.morele.net/inventory/info/YLpxaZ/ , pewnie tragedia, nie za ostro proszę :(
Dysk SSD 120GB mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2016 o 09:14, ziptofaf napisał:

2560x1080, ultrapanoramiczne 1080p.


A ten zestaw uciągnie taką rozdzielczość monitora? Chodzi mi oczywiście o gry, gdy ustawimy żądaną rozdzielczość. Nie będzie się dławił?

Dnia 27.03.2016 o 09:14, ziptofaf napisał:

A to kompletna bzdura:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,7
Popatrz sobie na wyniki R9 390 oraz GeForce''a GTX 970 (bo jest w tej samej klasie cenowej).
R9 390 nie jest na pewno wolniejszy a w najnowszych grach zdecydowanie wyprzedza produkty
Nvidii. Spójrz choćby na to:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_directx_12_vs_directx_11_ashes_of_the_singularity?page=0,14
R9 390 za 1500 zł wyprzedza sobie spokojnie GTX''a 980 za 2100 zł a GTX 970 już NIE zapewnia
płynnej rozgrywki.


W testach były wielkie rozbieżności. Z pewnością ten Radeon rzeczywiście miał troszkę większa przewagę względem GTX 970, ale to też jest zależne od modeli konkretnych producentów. Chwaliłam sobie GTX 970 Strix II OC od Asusa. Nie pamiętam już dokładnie, ale były tylko dwa może przykłady, gdzie Radeon R9 390 Nitro bił w niewielkim stopniu GTX 980. Bez Nvidii nie będzie możliwe włączyć opcji HairWorks itp w np Wiedźminie 3 prawda? Dużo jest zarzutów, że Radeony mają kiepskie sterowniki i to też dlatego ma gorsze wyniki. Do tego kiepskie zainteresowanie ze strony producentów gier. Zawsze wybierają zielonych.

Dnia 27.03.2016 o 09:14, ziptofaf napisał:

i7-6700 jest pod każdym względem wydajniejszym układem od 4790k (test tutaj: http://pclab.pl/art66130-10.html
- i7-6700 jest taktowany dokładnie TAK SAMO jak 6700k). Dopiero po podkręceniu sytuacja
może się zmienić ale:
- nie da się podkręcać na tańszych płytach głównych (więc musisz tutaj mieć przygotowane
nie mniej niż 500 zł na nią).
- musisz mieć kogoś kto w ogóle WIE jak podkręcać bo to nie jest tak że klikasz w jeden
guzik i gotowe.
- no i wypada mieć lepsze chłodzenie.żeby w ogóle podkręcać bo 4790K na fabrycznym potrafi
się nagrzać do 95 stopni. Więc kolejne 130 zł.

I to wszystko po to by po podkręceniu i7-4790K do 4.5 GHz minimalnie wyprzedzić i7-6700
(a i tak nie będzie to widoczne w grach bo tam limitem jest karta graficzna).


Na pewno nie będziemy podkręcać niczego, bo się na tym nie znamy. Wiem, że trzeba powoli i uważnie podnosić napięcie w podzespołach, żeby były stabilne i dobre osiągi. No i do tego odpowiednie chłodzenie. Kolejne wydatki na które nas (mnie) nie stać. To i tak zawrotna kwota jak dla mnie do ogarnięcia. Jeśli Skylake bije według mnie znakomitego i7 4790K to mi to pasuję :P Aczkolwiek wiem, że wzrost nie będzie jakiś ogromny. A tutaj Radeon nie będzie ograniczał procka? Intel i AMD to raczej się nie lubią w komputerze. Zazwyczaj wybierana jest konkurencja i wszyscy wiemy, że intel kuma się z nvidia. Boxowe chłodzenie wystarczy do do Skylake? Nie będzie się on grzał pod dużym stresem?

Dnia 27.03.2016 o 09:14, ziptofaf napisał:

DDR3 są już trupem. DDR4 w przyszłości można choćby przenieść do nowej maszyny ale z
DDR3 tak łatwo nie będzie. Nie ma sensu pchać się w wolniejszą i martwą już podstawkę.


Do tego DDR3 są droższe jak widzę od nowych pamięci, co jest niespotykane.

Dnia 27.03.2016 o 09:14, ziptofaf napisał:

Jak chcesz dopłacić do lepszej płyty głównej - MSI H170 Gaming M3 zbiera niezłe opinie
(i nie mówię na stronie sklepu a stronach które się tym profesjonalnie zajmują). Ale
naprawdę NIE JEST to koniecznie.


Nie chodzi mi o dopłatę do płyty. Ale o stabilna pracę. Bez denerwowania się, że nagle zacznie się coś uginać i piszczeć jak to ma miejsce w przykładowym zestawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

A ten zestaw uciągnie taką rozdzielczość monitora? Chodzi mi oczywiście o gry, gdy ustawimy
żądaną rozdzielczość. Nie będzie się dławił?


W większości przypadków da spokojnie radę. A 8GB VRAM pomaga w rozdzielczościach powyżej 1080p względem 3,5GB+0,5GB u NV GTX970.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

W testach były wielkie rozbieżności. Z pewnością ten Radeon rzeczywiście miał troszkę
większa przewagę względem GTX 970, ale to też jest zależne od modeli konkretnych producentów.
Chwaliłam sobie GTX 970 Strix II OC od Asusa. Nie pamiętam już dokładnie, ale były tylko
dwa może przykłady, gdzie Radeon R9 390 Nitro bił w niewielkim stopniu GTX 980. Bez Nvidii
nie będzie możliwe włączyć opcji HairWorks itp w np Wiedźminie 3 prawda? Dużo jest zarzutów,
że Radeony mają kiepskie sterowniki i to też dlatego ma gorsze wyniki. Do tego kiepskie
zainteresowanie ze strony producentów gier. Zawsze wybierają zielonych.


Ja na R9 390 miałem włączone hairworks + reszta na uber i w 1080p chodziło wszystko płynnie. Producenci wybierają zieloną stronę, bo Nvidia może sobie pozwolić na dopłacanie do produkcji posiadając 80% rynku kart graficznych. Ale w tych tytułach AMD nie odstępuje mocno dopóki nie włączy się technologii zarezerwowanych dla zielonych, a które muszą być emulowane przez AMD ze względu na patenty. W drugą stronę ma to znacznie mniejsze znaczenie bo technologie opracowywane przez AMD są otwarte i dostępne dla wszystkich niezależnie czy to Intel czy Nvidia.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

[...] Aczkolwiek wiem, że wzrost nie będzie jakiś ogromny. A tutaj Radeon
nie będzie ograniczał procka?


Przy tak wydajnym procesorze to narzut sterowników nie ma znaczenia. A i to AMD stara się ograniczać narzut w kolejnych wersjach. Poza tym R9 390 ma teoretycznie lepsze wsparcie dla DX12 od NV GTX970, co widać w przypadku nowego Hitmana czy Ashes of Singularity, a kolejne gry nadchodzą. A w pozostałych przypadkach nie odstaje on od konkurencyjnego GTX970.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Intel i AMD to raczej się nie lubią w komputerze. Zazwyczaj
wybierana jest konkurencja i wszyscy wiemy, że intel kuma się z nvidia.


Mit i nieprawda zwłaszcza kiedy Intel próbuje promować swoje zintegrowane układy. Poza tym łączenie procesorów AMD z kartami AMD było swego czasu gorszym pomysłem niż łączenie tych procesorów z Nvidią.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Boxowe chłodzenie
wystarczy do do Skylake? Nie będzie się on grzał pod dużym stresem?


Jest w zupełności wystarczające, inaczej po co producent miałby dawać coś co nie poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła z procesora? Przecież musiałby wtedy dokładać do wymian gwarancyjnych lub musiałby się użerać z falą zażaleń w sieci.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Do tego DDR3 są droższe jak widzę od nowych pamięci, co jest niespotykane.


Zupełnie normalne, jak DDR2 odchodziło to też ceny tych pamięci poszły w górę. Ot naturalna kolej rzeczy jeśli na coś jest jeszcze popyt a podaży już praktycznie nie ma.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Nie chodzi mi o dopłatę do płyty. Ale o stabilna pracę. Bez denerwowania się, że nagle
zacznie się coś uginać i piszczeć jak to ma miejsce w przykładowym zestawie.


Jak płytę i podzespoły zamontowane zostaną poprawnie to nie powinno się nic uginać. A praca powinna być stabilna. Problem piszczących cewek natomiast potrafi dotykać różne podzespoły od różnych producentów, często zależy to od partii danego komponentu a jeżeli nie bierzesz danego produktu z półki to nigdy nie będziesz mieć pewności. Czasem cewki potrafią też zaczynać piszczeć po kilku latach użytkowania, ot wynika to z konstrukcji cewek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

A ten zestaw uciągnie taką rozdzielczość monitora? Chodzi mi oczywiście o gry, gdy ustawimy
żądaną rozdzielczość. Nie będzie się dławił?

Jak najbardziej.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

W testach były wielkie rozbieżności. Z pewnością ten Radeon rzeczywiście miał troszkę
większa przewagę względem GTX 970, ale to też jest zależne od modeli konkretnych producentów.


Oczywiście. I dlatego właśnie dałem link do testu z purepc który porównywał dwa typowo dostępne modele sklepowe. Nie te na fabrycznych taktowaniach i nie super hiper podkręcone wersje za 1800 zł a normalne karty które dostaniesz od ręki.
A rozbieżności będą zawsze - ot, produkty różnych firm. Jak sama zauważyłaś jednak zapewne - w 1080p Radeon i GeForce idą łeb w łeb. Zaś w miarę wzrostu rozdzielczości, nawet w grach sygnowanych przez Nvidię, to R9 390 wygrywa.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Chwaliłam sobie GTX 970 Strix II OC od Asusa. Nie pamiętam już dokładnie, ale były tylko
dwa może przykłady, gdzie Radeon R9 390 Nitro bił w niewielkim stopniu GTX 980.

Jeśli R9 390 w JAKIMKOLWIEK wariancie bije GTX''a 980 to znaczy że właśnie za 1500 zł przebijasz kartę za nie mniej niż 2100. A że w tym budżecie o 980tce i tak nie ma mowy a 970tka jest wtopą Nvidii i to olbrzymią przy której potencjalnie nawet mniej dopracowane sterowniki (choć w zasadzie każdy już znany portal stwierdza że raz szybszy jest GeForce a raz Radeon w 1080p... a już w wyższej rozdzielczości prawie zawsze wygra Radeon) to naprawdę mało istotny aspekt. O czym mowa?
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_970_pierwszy_pozew_niezadowolonego_klienta

Nvidia zełgała co do specyfikacji technicznej GTX''a 970tki. Nie 4 GB RAM''u a 3.5GB - powyżej tej liczby karta już się dławi i ostatnie 500 MB jest już nieużywalne. Ma to znaczenie WŁAŚNIE w rozdzielczościach wyższych niż 1080p. Bądź grach które pojawią się w przyszłości.

Dobrym przykładem byłoby starcie jeszcze z poprzedniej generacji - HD 7970 3GB vs GTX 770 2GB. Różnica?
http://pclab.pl/art60028-8.html

Ot, zaczęło brakować pamięci (a to tylko rozdzielczość FullHD) i na Radeonie masz wówczas stabilne 35 klatek... a na GeForcie połowę tego. I przypomnę - R9 390 ma 8GB pamięci vs 3.5 w 970tce. Oraz co pokazują wszystkie w miarę nowe testy - tutaj naprawdę nie można powiedzieć że gry chodzą "gorzej" na Radeonach. Czasem są tytuły w których R9 390 zje nawet GTX''a 980, czasem są i takie w których to 970tka go wyprzedzi. Ale w obu przypadkach (970 i R9 390) na dzień dzisiejszy wszystko chodzi w Ultra. Ze wskazaniem na Radeona w wyższych niż FullHD rozdzielczościach oraz jeśli komp ma starczyć na dłużej. Fakt - płacisz za to tym że czasem niektórych ficzerów Nvidii nie uświadczysz.

Za to jest jedna bardzo fajna sprawa którą daje ci Radeon - wybrany monitor przeze mnie ma wsparcie dla FreeSync (które chodzi TYLKO z Radeonami). Ot, popatrz na to:
https://www.youtube.com/watch?v=Mwf02mElCXQ
A konkretniej na to jak działa G-Sync. Ot, sprawia to iż obraz jest dużo bardziej płynny. Fakt - Nvidia też ma coś takiego i zwie się właśnie G-Sync. Jest jednak jedno ale - monitor z G-Sync to kolejne 250 zł dopłaty.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Bez Nvidii
nie będzie możliwe włączyć opcji HairWorks itp w np Wiedźminie 3 prawda?

A czemu miałoby to być niemożliwe? Da się.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Dużo jest zarzutów, że Radeony mają kiepskie sterowniki i to też dlatego ma gorsze wyniki.

Wiesz... po prostu zostawię to tutaj:
https://www.reddit.com/r/nvidia
Codziennie są setki tematów o tym jak najnowsze sterowniki Nvidii są niestabilne, zwieszają komputer... ostatnio nawet była jedna większa wtopa:
https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/49xhei/36451_bricked_windows_10_is_there_any_way_to/ - sterowniki w jednej wersji doprowadzały do nieużywalności Windowsa.

I ja wcale nie mówię że AMD ma LEPSZE sterowniki. Ja tylko stwierdzam że wcale nie są gorsze. Ot, 95% użytkowników nie ma problemów z kartami obu producentów. Ale czasem obie firmy zaliczają wtopy. Sterowniki Radeonów na dzień dzisiejszy nie odstają od Nvidii. I nie będziesz mieć wykrzaczających się gier itd, to naprawdę nie te czasy...

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Na pewno nie będziemy podkręcać niczego, bo się na tym nie znamy.


No to masz już odpowiedź.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

A tutaj Radeon
nie będzie ograniczał procka? Intel i AMD to raczej się nie lubią w komputerze. Zazwyczaj
wybierana jest konkurencja i wszyscy wiemy, że intel kuma się z nvidia. Boxowe chłodzenie
wystarczy do do Skylake? Nie będzie się on grzał pod dużym stresem?

Intel nie kuma się z nikim tak naprawdę, sam produkuje własne chipy i ostatnio rezygnuje z części patentów Nvidii bo za drogie i myśli właśnie o kupieniu paru od AMD bo tańsze.

Ale na serio - producent procesora i karty graficznej nie mają NIC do rzeczy. Paradoksalnie to łączenie procków AMD z ich kartami potrafi prowadzić do niskiej wydajności. Powód - procki AMD mają dużo rdzeni ale Radeony chcą mniejszej ilości za to szybszych. Ale i7-6700 spełnia ten wymóg i to z naddatkiem bo JEST dobrym prockiem... ba, to w zasadzie najszybszy procesor nie licząc układów dla podkręcania.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Do tego DDR3 są droższe jak widzę od nowych pamięci, co jest niespotykane.

To w zasadzie normalna rzecz, stare wycofuje się już z produkcji i na ich miejsce wchodzi właśnie DDR4.

Dnia 27.03.2016 o 15:17, Joanna-dArc napisał:

Nie chodzi mi o dopłatę do płyty. Ale o stabilna pracę. Bez denerwowania się, że nagle
zacznie się coś uginać i piszczeć jak to ma miejsce w przykładowym zestawie.


Uginanie na boxowym chłodzeniu? Wątpliwe (dopiero by Intel miał pozwów sądowych). Problem który rzeczywiście MOŻE występować przy instalacji potężnych 15 cm radiatorów (inna sprawa że jeśli kogoś stać na tego rodzaju topowe systemy chłodzenia powietrznego to często woli przenieść się na wodne bo to jest już lekkie i lepiej wygląda). Co do piszczących cewek - a to jest taka losowa rzecz która trafia się wszędzie. I czasem spotkasz piszczącego GTX''a 980Ti a czasem i jakąś głupią kartę dźwiękową. Tutaj nie ma reguł i nie da się zagwarantować że nie trafi ci się piszczący egzemplarz czegoś (choć zazwyczaj jest okej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2016 o 16:37, ziptofaf napisał:

Ale w obu przypadkach
(970 i R9 390) na dzień dzisiejszy wszystko chodzi w Ultra. Ze wskazaniem na Radeona
w wyższych niż FullHD rozdzielczościach oraz jeśli komp ma starczyć na dłużej. Fakt -
płacisz za to tym że czasem niektórych ficzerów Nvidii nie uświadczysz.


Właśnie dlatego Hair Works nie będzie, bo jest to wynalazek Nvidii. Raczej oni swoimi osiągnięciami się nie dzielą a już na pewno nie z konkurencja. Chyba, że tak jak pisałeś wcześniej, będzie to emulowany jakiś efekt, który nie daje to samo, co sprzętowe wspomaganie. Może lub nie obniżyć wydajność.

Dnia 27.03.2016 o 16:37, ziptofaf napisał:

Za to jest jedna bardzo fajna sprawa którą daje ci Radeon - wybrany monitor przeze mnie
ma wsparcie dla FreeSync (które chodzi TYLKO z Radeonami). Ot, popatrz na to:
https://www.youtube.com/watch?v=Mwf02mElCXQ
A konkretniej na to jak działa G-Sync. Ot, sprawia to iż obraz jest dużo bardziej płynny.
Fakt - Nvidia też ma coś takiego i zwie się właśnie G-Sync. Jest jednak jedno ale - monitor
z G-Sync to kolejne 250 zł dopłaty.


Widziałam nowe opcję nie darcia się obrazu i jego płynności. Do tej pory takie zabiegi powodowały spadek wydajności. Czy z nową technologią + ten monitor to się zmieni? Zacznie to robić sam monitor?

Dnia 27.03.2016 o 16:37, ziptofaf napisał:

Codziennie są setki tematów o tym jak najnowsze sterowniki Nvidii są niestabilne, zwieszają
komputer... ostatnio nawet była jedna większa wtopa:
https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/49xhei/36451_bricked_windows_10_is_there_any_way_to/
- sterowniki w jednej wersji doprowadzały do nieużywalności Windowsa.

I ja wcale nie mówię że AMD ma LEPSZE sterowniki. Ja tylko stwierdzam że wcale nie są
gorsze. Ot, 95% użytkowników nie ma problemów z kartami obu producentów. Ale czasem obie
firmy zaliczają wtopy. Sterowniki Radeonów na dzień dzisiejszy nie odstają od Nvidii.
I nie będziesz mieć wykrzaczających się gier itd, to naprawdę nie te czasy...


Ogólnie mamy dużą rysę na zaufaniu przez Radeony kiedyś. Przez jedną z ich kart X300. Powodowała niesamowite lagi. Zmiana na jakiegoś GeFroce''a poprawiła płynność o wiele. Pewnie dlatego tak się boje kupować sprzęt od AMD teraz. Wiem, że to już xxx lat temu i z pewnością poprawili architekturę, ale newsy o wpadkach AMD są tak częste, że wydanie 1500 zł na coś, co będzie mnie zawodzić w grach na ultra to nie jest przyjemna perspektywa. Do tej pory Nvidia mnie nie zawodziła po prostu ;p

Dnia 27.03.2016 o 16:37, ziptofaf napisał:

Ale na serio - producent procesora i karty graficznej nie mają NIC do rzeczy. Paradoksalnie
to łączenie procków AMD z ich kartami potrafi prowadzić do niskiej wydajności. Powód
- procki AMD mają dużo rdzeni ale Radeony chcą mniejszej ilości za to szybszych. Ale
i7-6700 spełnia ten wymóg i to z naddatkiem bo JEST dobrym prockiem... ba, to w zasadzie
najszybszy procesor nie licząc układów dla podkręcania.


Profesjonalna i wystarczająca odpowiedź jak dla mnie. Przekonałeś mnie do Skylake. Z samych słów czuć moc tego procesora. Ale pamiętam też piątą generację, która okazała się totalnym nieporozumieniem. Była szczególnie widoczna na prockach mobilnych gdzie Haswell był o wiele wydajniejszy.

Dnia 27.03.2016 o 16:37, ziptofaf napisał:

Uginanie na boxowym chłodzeniu? Wątpliwe (dopiero by Intel miał pozwów sądowych). Problem
który rzeczywiście MOŻE występować przy instalacji potężnych 15 cm radiatorów (inna sprawa
że jeśli kogoś stać na tego rodzaju topowe systemy chłodzenia powietrznego to często
woli przenieść się na wodne bo to jest już lekkie i lepiej wygląda). Co do piszczących
cewek - a to jest taka losowa rzecz która trafia się wszędzie. I czasem spotkasz piszczącego
GTX''a 980Ti a czasem i jakąś głupią kartę dźwiękową. Tutaj nie ma reguł i nie da się
zagwarantować że nie trafi ci się piszczący egzemplarz czegoś (choć zazwyczaj jest okej).


Do tej pory nic mi nie piszczało przez lata w poprzednim komputerze. Więc mam nadzieję, że i w tym zestawie nie będzie problemów. Ciekawi mnie jak to będzie z hałasem z tym sprzętem. Ciągle się boję o chłodzenie. Dodatkowe 100 zł na macho czy inne to też dużo. Rany 6k zł za sprzęt xD

Ahh i mam jeszcze jedno pytanie. Czy 29 cali dla monitora nie jest za dużo? Oczywiście mi się podoba cały. Jest duży, ładny i w ogóle "wow". Pewnie ma świetne kolory i kąty. Do tego 21:9 format obrazu. Filmy to będą przyjemnością. Ale martwię się o zdrowie. Nie wypali mu to oczu przy takiej odległości? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Ahh i mam jeszcze jedno pytanie. Czy 29 cali dla monitora nie jest za dużo? Oczywiście
mi się podoba cały. Jest duży, ładny i w ogóle "wow". Pewnie ma świetne kolory i kąty.
Do tego 21:9 format obrazu. Filmy to będą przyjemnością. Ale martwię się o zdrowie. Nie
wypali mu to oczu przy takiej odległości? :P


29'' to prawie telewizor :P Przynajmniej w moim odczuciu, do grania i ogólnej pracy z komputerem najbardziej odpowiedni jest monitor do 25-26''(choć i tak uważam 24'' za zupełnie wystarczające) Fakt faktem że do oglądania filmów z łóżka czy kanapy jest znacznie przyjemniejsze na 29 calowym ekranie niż 24 calowym, ale coś za coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Właśnie dlatego Hair Works nie będzie, bo jest to wynalazek Nvidii. Raczej oni swoimi
osiągnięciami się nie dzielą a już na pewno nie z konkurencja. Chyba, że tak jak pisałeś
wcześniej, będzie to emulowany jakiś efekt, który nie daje to samo, co sprzętowe wspomaganie.
Może lub nie obniżyć wydajność.


A to prawda. Inna sprawa że (moim zdaniem przynajmniej) lepiej czasem zrezygnować z niewielkich bajerów ale w zamian mieć ogółem wyższą wydajność.

Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Widziałam nowe opcję nie darcia się obrazu i jego płynności. Do tej pory takie zabiegi
powodowały spadek wydajności. Czy z nową technologią + ten monitor to się zmieni? Zacznie
to robić sam monitor?

Niezupełnie. Nadal potrzebne jest wsparcie karty graficznej.

Ot, do tej pory można było albo całkowicie wyłączyć synchronizację ekranu (czyli monitor odświeża się kiedy chce i masz "rozdarcie" obrazu) albo włączyć V-Sync (które jest okej jeśli masz stabilne 60 klatek na sekundę co wcale pewne nie jest).
Free/G-Sync sprawia jedną rzecz - to karta graficzna mówi monitorowi kiedy zmienić klatkę. Więc nie ma znaczenia ilość fps-ów (byleby było powyżej 30) ani nie ma rozdarcia obrazu. Spadek wydajności jest w zasadzie zerowy... a wzrost płynności jak najbardziej odczuwalny.

W sumie tutaj zresztą trochę irytuje podejście Nvidii która wypięła się na FreeSync i będzie wspierać tylko G-Sync. A irytuje bo FreeSync chodzić ma również na układach Intela a monitory z G-Sync to dodatkowe kilka stówek drożej.

Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Ogólnie mamy dużą rysę na zaufaniu przez Radeony kiedyś. Przez jedną z ich kart X300.
Powodowała niesamowite lagi. Zmiana na jakiegoś GeFroce''a poprawiła płynność o wiele.

Ech, i tu widzę właśnie prosty przykład dlaczego ta opinia naprawdę nie jest aktualna. Ot, X300 już w momencie premiery był budżetową kartą graficzną z niskiego segmentu... i to jeszcze z czasów gdy istniało ATI a nie po przejęciu przez AMD.

Ot, ja też pamiętam przeboje z Radeonami - taki HD2900XT był kupą gruzu. Kiedy działał jak trzeba to za 1300 zł miało się wydajność GeForce'a za 2000. Problem jest taki że zazwyczaj NIE DZIAŁAŁ i miało się ściny co 3 sekundy. Ale to są historie tak wiekowe że naprawdę nieistotne w dzisiejszych czasach. Bo zaraz dojdziemy do tego że swoje opinie o Nvidii powinienem oceniać po GeForcie 2 na którym nie wczytywały mi się tekstury w Gothicu.

Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Pewnie dlatego tak się boje kupować sprzęt od AMD teraz. Wiem, że to już xxx lat temu
i z pewnością poprawili architekturę, ale newsy o wpadkach AMD są tak częste, że wydanie
1500 zł na coś, co będzie mnie zawodzić w grach na ultra to nie jest przyjemna perspektywa.

Powiem tak - samemu mam R9 280X. Od 2013 roku i gier trochę jednak przez mój PC przeszło. Błędy? Jedna sztuka - w Dark Souls 2 miałem raz na jakiś czas widoczne kilka fioletowych linii w jednym konkretnym obszarze. GeForce''y też miałem i też od czasu do czasu się trafiają małe problemy. Ale naprawdę od lat nie było tak by jakiś tytuł był niegrywalny na produkcie którejkolwiek z firm z porównywalnego segmentu cenowego.

Ot, R9 390 po prostu oferuje więcej w zakresie najnowszych gier od GeForce''a 970. Nie ma co na siłę szukać produktu u konkurencji bo w tym zakresie jest po prostu gorszy (zwłaszcza jeśli wspominasz o obróbce wideo - tak przypomnę że R9 390 w tym aspekcie pożera GeForce''a 980Ti za 3000 zł a co dopiero 970tkę). Gdyby PC miał być np. za 2500 zł to pewnie byłby tam GTX 950. Za 7000? R9 Fury. Za 7500? GeForce 980Ti.

Jeśli koniecznie jednak ma być ten GeForce to mam pewną radę - na chwilę obecną wstaw jakąś tanią kartę typu 750Ti (którą później sprzedasz). I zaczekaj półtora miesiąca bo wychodzą już nowe karty i prawdopodobnie w cenie tej 970tki dostaniesz coś bliższego mocy 980Ti. Zresztą to samo tyczy się Radeonów ale tutaj jednak nie pakujesz się aż tak w kartę która lada moment może nie starczyć (3.5 GB pamięci da się już teraz przekroczyć w niektórych grach w 2560x1440).

Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Profesjonalna i wystarczająca odpowiedź jak dla mnie. Przekonałeś mnie do Skylake. Z
samych słów czuć moc tego procesora. Ale pamiętam też piątą generację, która okazała
się totalnym nieporozumieniem. Była szczególnie widoczna na prockach mobilnych gdzie
Haswell był o wiele wydajniejszy.


Akurat PC-towa 5ta generacja jest wyraźnie wydajniejsza od 4tej (i7-5775c taktowany 3.3 GHz potrafi wyprzedzać 4 GHz i7-4790k a gdy i7-6700k, i7-4790k i i7-5775c są podkręcone do tej samej ilości megaherców to i7-5775c bardzo często wygrywa... fakt że akurat podkręcają się kiepsko i realnie więcej niż 4.2 GHz nie wyciśniesz więc i7-6700k i tak jest szybszy bo da się na nim zrobić 4.9 GHz). Ale w przypadku laptopów, tu się zgodzę, te zasady nie obowiązują.

Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Do tej pory nic mi nie piszczało przez lata w poprzednim komputerze. Więc mam nadzieję,
że i w tym zestawie nie będzie problemów. Ciekawi mnie jak to będzie z hałasem z tym
sprzętem. Ciągle się boję o chłodzenie. Dodatkowe 100 zł na macho czy inne to też dużo.
Rany 6k zł za sprzęt xD


Można z ceną zjechać o dobry tysiąc bez wyraźnej straty na wydajności w grach prawdę mówiąc. Obecnym "złotym środkiem" jest R9 390 + 8GB RAM''u + jakiś Core i5.

Dnia 27.03.2016 o 20:32, Joanna-dArc napisał:

Ahh i mam jeszcze jedno pytanie. Czy 29 cali dla monitora nie jest za dużo? Oczywiście
mi się podoba cały. Jest duży, ładny i w ogóle "wow". Pewnie ma świetne kolory i kąty.
Do tego 21:9 format obrazu. Filmy to będą przyjemnością. Ale martwię się o zdrowie. Nie
wypali mu to oczu przy takiej odległości? :P


To jest ultrapanoramiczne 29". Jest bardzo szeroki ale niekoniecznie bardzo wysoki - w pionie odpowiada bowiem mniej więcej zwykłemu 22" ekranowi. Nie jestem jedyną osobą na tym forum który posiada podobne cacko i naprawdę je sobie wszyscy chwalimy (choć nie ukrywam że samemu będę jeszcze polować na drugi 27" UltraHD ale cena tego rodzaju ekranów zaczyna się od 2000). Nie kosztuje to jeszcze majątku (są i 34" ultrapanoramiczne 1440p, te podchodzą pod 4000...), dają o wiele większą wygodę w grach i w pracy. Zaś co do wypalania oczu - jest taki świetny i darmowy program flux który szczerze polecam NIEZALEŻNIE od posiadanego monitora. Co robi? Automatycznie dopasowuje jasność i kolory monitora do godziny. Innymi słowy nie ma już takiego zjawiska że włączasz komputer wieczorem i dostajesz po oczach białym światłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2016 o 21:41, ziptofaf napisał:

Jeśli koniecznie jednak ma być ten GeForce to mam pewną radę - na chwilę obecną wstaw
jakąś tanią kartę typu 750Ti (którą później sprzedasz). I zaczekaj półtora miesiąca bo
wychodzą już nowe karty i prawdopodobnie w cenie tej 970tki dostaniesz coś bliższego
mocy 980Ti. Zresztą to samo tyczy się Radeonów ale tutaj jednak nie pakujesz się aż tak
w kartę która lada moment może nie starczyć (3.5 GB pamięci da się już teraz przekroczyć
w niektórych grach w 2560x1440).


Wolę nie obniżać specjalnie wydajności dla spokoju ducha. Jak już kupować to nowe i konkretne podzespoły. Sprzęt jest potrzebny, więc nie ma co czekać. Zwłaszcza, że jeśli coś nowego wyjdzie, to wzrost wydajności przy nowych kartach tez nie będzie przeogromny przy takiej samej cenie półkowej.

Dnia 27.03.2016 o 21:41, ziptofaf napisał:

Akurat PC-towa 5ta generacja jest wyraźnie wydajniejsza od 4tej (i7-5775c taktowany 3.3
GHz potrafi wyprzedzać 4 GHz i7-4790k a gdy i7-6700k, i7-4790k i i7-5775c są podkręcone
do tej samej ilości megaherców to i7-5775c bardzo często wygrywa... fakt że akurat podkręcają
się kiepsko i realnie więcej niż 4.2 GHz nie wyciśniesz więc i7-6700k i tak jest szybszy
bo da się na nim zrobić 4.9 GHz). Ale w przypadku laptopów, tu się zgodzę, te zasady
nie obowiązują.


Na lapkach chyba nie da się podkręcać? Procesory tam są praktycznie zawsze przylutowane i pozbawione możliwości wymiany. Do tego kiepskie chłodzenie i energooszczędne wersję procesorów. W biosie nie ma nawet opcji OC. Wspominałeś o taktowaniu i7 6700 i i7 6700K. Są jednak różne i dość sporo się różnią na starcie. Na stronie intela piszę, że 6700 ma bazowe taktowanie 3,4 GHz a 6700K ma 4 Ghz. Przy trybie turbo już nie ma takich skoków bo odpowiednio ma to 4 GHz dla 6700 i 4,2 GHz dla 6700K.

Dnia 27.03.2016 o 21:41, ziptofaf napisał:

Można z ceną zjechać o dobry tysiąc bez wyraźnej straty na wydajności w grach prawdę
mówiąc. Obecnym "złotym środkiem" jest R9 390 + 8GB RAM''u + jakiś Core i5.


Właściwie to 16GB a 8GB nie ma różnicy w grach. Chyba, że odpalamy dużo programów na raz. Ale to zawsze lepiej wygląda i nie wiadomo kiedy może się przydać więcej pamięci. Co do procesora to i7 musi być ze względu na obróbkę video. A tutaj moc obliczeniowa ma największe znaczenie. W grach będzie słaby wzrost.

Dnia 27.03.2016 o 21:41, ziptofaf napisał:

To jest ultrapanoramiczne 29". Jest bardzo szeroki ale niekoniecznie bardzo wysoki -
w pionie odpowiada bowiem mniej więcej zwykłemu 22" ekranowi. Nie jestem jedyną osobą
na tym forum który posiada podobne cacko i naprawdę je sobie wszyscy chwalimy (choć nie
ukrywam że samemu będę jeszcze polować na drugi 27" UltraHD ale cena tego rodzaju ekranów
zaczyna się od 2000). Nie kosztuje to jeszcze majątku (są i 34" ultrapanoramiczne 1440p,
te podchodzą pod 4000...), dają o wiele większą wygodę w grach i w pracy. Zaś co do wypalania
oczu - jest taki świetny i darmowy program flux który szczerze polecam NIEZALEŻNIE od
posiadanego monitora. Co robi? Automatycznie dopasowuje jasność i kolory monitora do
godziny. Innymi słowy nie ma już takiego zjawiska że włączasz komputer wieczorem i dostajesz
po oczach białym światłem.


Mam nadzieję, że tak szeroki ekran będzie do ogarnięcia w grach, bo w filmach na pewno. Chodzi oczywiście o kąt patrzenia. Zazwyczaj patrzymy na wprost a ekran teraz będzie o wiele szerszy niż zwyczajny 22 calowy. Wiem, że to kwestia przyzwyczajenia. Ciekawi mnie, czy nie będzie za blisko stanowisko pracy a monitorem.

Kolejne pytanie ;p Składałeś zestaw w sklepie morele z konkretnego powodu? Było tam taniej niż u konkurencji tak? A jak oceniasz obsługę klienta tam? Dużo czytałam, że ponoć sklep wysyła używane rzeczy a nie nówki. Do tego w kiepskim stanie dochodzą do kupującego. Może masz inny "sprawdzony" sklep, który nie robi takich wałków za tak duże pieniądze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się