Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

Wolę nie obniżać specjalnie wydajności dla spokoju ducha. Jak już kupować to nowe i konkretne
podzespoły. Sprzęt jest potrzebny, więc nie ma co czekać. Zwłaszcza, że jeśli coś nowego
wyjdzie, to wzrost wydajności przy nowych kartach tez nie będzie przeogromny przy takiej
samej cenie półkowej.

A to akurat różnie bywa - średnio bowiem skoki wydajnościowe to okolice 30-50% przy zmianie generacji. Choćby GTX780Ti za 2400 zł zrównuje się z GTX''em 970 który w momencie premiery i teraz kosztuje 1500. Zaś za te 2400 zł można dostać AMD Fury który wyprzedza tego 780Ti o dobre kilkadziesiąt procent w wyższych rozdzielczościach. To w przypadku procesorów różnice z generacji na generację są niskie i w granicach 10-15%. Co innego z GPU.

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

Na lapkach chyba nie da się podkręcać? Procesory tam są praktycznie zawsze przylutowane
i pozbawione możliwości wymiany. Do tego kiepskie chłodzenie i energooszczędne wersję
procesorów. W biosie nie ma nawet opcji OC.

Tak prawdę mówiąc to się da. Nie zawsze ale w niektórych laptopach takie funkcje są (np. w chłodzonym wodą Asusie, o tym: http://pclab.pl/art67905.html).

Poza tym nie wszystkie procesory w notebookach są wersjami energooszczędnymi - serie HQ i MQ do takich się nie zaliczają a notebookowy i7-6820HQ potrafi wyprzedzać PC-towego i7-4790.

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

Wspominałeś o taktowaniu i7 6700 i i7 6700K.
Są jednak różne i dość sporo się różnią na starcie. Na stronie intela piszę, że 6700
ma bazowe taktowanie 3,4 GHz a 6700K ma 4 Ghz. Przy trybie turbo już nie ma takich skoków
bo odpowiednio ma to 4 GHz dla 6700 i 4,2 GHz dla 6700K.

I tak naprawdę głównie zegary turbo cię interesują - przykładowo nigdy nie widziałem by mój procesor (i5-5675c) w ogóle schodził poniżej 3.6 GHz pod obciążeniem a to jego maksymalne taktowanie turbo (i mówię o domyślnych ustawieniach BIOS''u, bez podkręcania). Więc to jest 4 GHz vs 4.2 GHz, różnica w zasadzie nieistotna.

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

Co do procesora to i7 musi być ze względu na obróbkę video. A tutaj moc obliczeniowa
ma największe znaczenie.

Musi to taka kwestia bardzo... dyskusyjna. Bo jeśli komp jest do profesjonalnej obróbki gdzie czas to pieniądz to pewnie najlepiej wsadzić dwa procesory 8-rdzeniowe po 4000 zł sztuka. I najlepiej jakiś AMD FirePro czy Nvidia Quadro jeśli dany program go wspiera.

Lecz jeśli mówimy o użytku typowo domowym gdzie nie ma takiej realnej różnicy między 20 a 25 minutami w renderowaniu filmu to równie dobrze może być Core i5. Ot, kwestia dyskusyjna i dobre miejsce do szukania oszczędności jeśli są potrzebne.

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

W grach będzie słaby wzrost.

A to też dyskusyjne :P Bo są takie gdzie zysk będzie spory. I mnóstwo takich gdzie będzie zerowy. Zależy od konkretnej produkcji.

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

Mam nadzieję, że tak szeroki ekran będzie do ogarnięcia w grach, bo w filmach na pewno.

W filmach prawdę mówiąc nie wiem czy to dużo da - większość jest robiona normalnie pod 16:9 więc będziesz mieć czarne paski po bokach. W grach co innego - tam jest to nie tylko do "ogarnięcia" a wręcz świetna sprawa. Bo po prostu MOŻESZ widzieć więcej. Poza tym to nie jest aż TAK szerokie - bodajże ok. 68 cm szerokości względem standardowych 50. Nie przesadzajmy iż 18 cm (po 9 z każdej strony) aż tak wszystko zmienia. Na pewno jest BARDZO użyteczne ale nie sprawi że nie ogarniesz tego wzrokiem.

A tak, uprzedzę ewentualne pytanie - a co jeśli gra nie wspiera proporcji ekranu 21:9 (co się zdarza w starszych tytułach)? Otóż wówczas normalnie można ustawić ten monitor do pracy w trybie 1080p (1920x1080) z czarnymi paskami po bokach. Nie ma żadnego skalowania w dół czy masakry jakościowej.

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

Chodzi oczywiście o kąt patrzenia. Zazwyczaj patrzymy na wprost a ekran teraz będzie
o wiele szerszy niż zwyczajny 22 calowy. Wiem, że to kwestia przyzwyczajenia. Ciekawi
mnie, czy nie będzie za blisko stanowisko pracy a monitorem.

Jeśli mówimy o normalnej odległości między monitorem a oczami to będzie okej (choć jak zawsze przy przejściu na większy sprzęt trzeba dać sobie z dzień na przyzwyczajenie się). Chyba że z jakiegoś powodu chcesz patrzeć na monitor z odległości mniejszej niż 45 cm.

Dnia 27.03.2016 o 23:07, Joanna-dArc napisał:

Kolejne pytanie ;p Składałeś zestaw w sklepie morele z konkretnego powodu? Było tam taniej
niż u konkurencji tak? A jak oceniasz obsługę klienta tam? Dużo czytałam, że ponoć sklep
wysyła używane rzeczy a nie nówki. Do tego w kiepskim stanie dochodzą do kupującego.
Może masz inny "sprawdzony" sklep, który nie robi takich wałków za tak duże pieniądze?


Składam na morele bo jest po prostu tanio i mają naprawdę duży wybór części (i co ważne - zazwyczaj są też oficjalnymi dystrybutorami tego co sprzedają... co ma znaczenie bo łapiesz się wówczas na promocje producenta typu darmowe gry jeśli jakieś dorzuca albo dłuższy okres gwarancyjny - o ile kojarzę to do tego monitora choćby teraz coś dodają). Samemu robiłem tam zakupy za kwoty idące w grube tysiaki i nie pamiętam żadnych problemów (choć nie ukrywam iż zazwyczaj zamawiam części a składam sobie samemu). Zawsze jest jednak też Komputronik, fakt że w nim jest nieco drożej (za to w zamian jest dostępny w każdej większej miejscowości). Osobiście skaczę między x-komem (ale u nich to raczej laptopy kupuję), agito, komputronikiem i morele. Byleby nie składać PC-ta w jakichś małych miejscowych sklepikach bo doliczą ci 600 zł marży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2016 o 13:30, bojtrn napisał:

Cześć! Mój dziesięcioletni komputer ledwo żyje, więc myślę już o zakupie nowego. Budżet
3 tysiące, sama skrzynia.
Nie zajmuje się żadną obróbką, projektami itd. Ma służyć do gier.
Pomoże ktoś laikowi?

Sam złożyłem coś takiego http://www.morele.net/inventory/info/YLpxaZ/ , pewnie tragedia,
nie za ostro proszę :(
Dysk SSD 120GB mam.


Można i wypada poprawić parę rzeczy:
http://www.morele.net/inventory/info/3EHzPt/

I wyjaśnienie czemu tak a nie inaczej:
- i5-4460 to przestarzały już układ i wyszedł jego bezpośredni następca i5-6400. Tutaj jest i5-6500 więc kolejne kilka procent szybszy:
http://pclab.pl/art66130-35.html < tu różne testy. Średnio i5-6500 wygrywa o jakieś 10-11%.
- Mniejszy wymiar płyty głównej i obudowy. Nie widzę powodu by pakować się w pełne ATX w typowym PC-cie a zawsze to kilkadziesiąt złotych taniej i kilka kilogramów wagi mniej.
- No i po prostu nowsza platforma która korzysta z pamięci DDR4 zamiast DDR3.
- Lepszy zasilacz. Tutaj uwaga - to jest Be Quiet Pure Power L8. Wczoraj premierę zaś miały L9 więc warto przy zamówieniu zobaczyć czy już ich nie ma w podobnej cenie bo są nieco lepsze pod każdym względem. Ot, często pomijana a jednak BARDZO ważna część w twoim PC-cie na której lepiej nie oszczędzać.
- I najszybszy dostępny wariant R9 380 zamiast GTX''a 960. Tu masz testy: http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_amd_radeon_r9_380_konkurencja_dla_geforce_gtx_960?page=0,5 - w skrócie - R9 380 wygrał w KAŻDEJ testowanej grze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

A to akurat różnie bywa - średnio bowiem skoki wydajnościowe to okolice 30-50% przy zmianie
generacji. Choćby GTX780Ti za 2400 zł zrównuje się z GTX''em 970 który w momencie premiery
i teraz kosztuje 1500. Zaś za te 2400 zł można dostać AMD Fury który wyprzedza tego 780Ti
o dobre kilkadziesiąt procent w wyższych rozdzielczościach. To w przypadku procesorów
różnice z generacji na generację są niskie i w granicach 10-15%. Co innego z GPU.


Teraz rozumiem dlaczego w testach często występuję GTX 780Ti i czasami ma wyższe wyniki od kart z serii 9xx. Przypomniało mi się, że w wersji dla stacjonarek nie było GTX 8xx a tylko dla laptopów. Jest to też dziwne, że każą nam płacić za niby nowe układy, które nie są wcale szybsze od układu z poprzedniej generacji. Tak samo jest z Radeonami i z modelem podanym przez ciebie. R9 390 jest rebrandingiem R9 290. Albo GTS 250 jest odświeżoną wersją GTX9800+. Każe się to zastanawiać, czy my w ogóle kupujemy nowe układy czy odgrzewane kotlety i czy warto w coś takiego iść.

Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

Tak prawdę mówiąc to się da. Nie zawsze ale w niektórych laptopach takie funkcje są (np.
w chłodzonym wodą Asusie, o tym: http://pclab.pl/art67905.html).

Poza tym nie wszystkie procesory w notebookach są wersjami energooszczędnymi - serie
HQ i MQ do takich się nie zaliczają a notebookowy i7-6820HQ potrafi wyprzedzać PC-towego
i7-4790.


Taki asus jest o wiele droższy i nie jest to na kieszeń śmiertelnika. Uważam to za wariację laptopowe. Za małe przenośne i wydajne trzeba wydać kupę kasy. Za połowę tego mamy stacjonarkę, która go zje. Sama mam predatora Acer G9-791G i jeśli chodzi o wydajność to zostawiam tutaj nutkę milczenia a dałam za niego prawie 6k zł. A bebechy ma jak na laptopa znakomite a nie radzi sobie za dobrze z grami takimi jak Chivalry. i7 4790k bez problemu przy takiej samej konfiguracji.

Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

I tak naprawdę głównie zegary turbo cię interesują - przykładowo nigdy nie widziałem
by mój procesor (i5-5675c) w ogóle schodził poniżej 3.6 GHz pod obciążeniem a to jego
maksymalne taktowanie turbo (i mówię o domyślnych ustawieniach BIOS''u, bez podkręcania).
Więc to jest 4 GHz vs 4.2 GHz, różnica w zasadzie nieistotna.


Kiedyś miałam i7 4790K i jego taktowanie było zawsze bardzo niskie. W biosie czasami sobie podnosił do 4,5 Ghz. Możena brać tryb turbo jako podstawowe taktowanie, ale w dalszym ciągu wersję z odblokowanym mnożnikiem są szybsze. Kosztują o 100zł więcej chyba?

Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

Lecz jeśli mówimy o użytku typowo domowym gdzie nie ma takiej realnej różnicy między
20 a 25 minutami w renderowaniu filmu to równie dobrze może być Core i5. Ot, kwestia
dyskusyjna i dobre miejsce do szukania oszczędności jeśli są potrzebne.


Więcej wątków i rdzeni przyśpiesza proces obróbki :P Według mnie i7 to podstawa. Można też używać karty graficznej do obróbki, ale nie wiem, czy wyniki będą specjalnie lepsze. Do tego trzeba mieć programy, które wspierają wszystko sprzętowo. A takich to ze świecą szukać. Lepiej używać darmowych.

Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

A to też dyskusyjne :P Bo są takie gdzie zysk będzie spory. I mnóstwo takich gdzie będzie
zerowy. Zależy od konkretnej produkcji.


Przede wszystkim zależy od dopracowania tytułu i jej optymalizacji i znów można mówić o firmach typu AMD i Nvidia. Inni zrobią grę lepiej pod Nvidie a AMD musi się męczyć ze sterownikami. Tutaj zawsze zieloni mają lepiej. Większość devów idzie do nich niestety.

Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

A tak, uprzedzę ewentualne pytanie - a co jeśli gra nie wspiera proporcji ekranu 21:9
(co się zdarza w starszych tytułach)? Otóż wówczas normalnie można ustawić ten monitor
do pracy w trybie 1080p (1920x1080) z czarnymi paskami po bokach. Nie ma żadnego skalowania
w dół czy masakry jakościowej.


Wtedy lepiej grać na starych komputerach. Uruchom StarCrafta czy Diablo na 21:9 :P Zobaczysz ładne 4:3, które wygląda wręcz paskudnie. A przydał by się scalling niestety do pełnego ekranu.

Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

Jeśli mówimy o normalnej odległości między monitorem a oczami to będzie okej (choć jak
zawsze przy przejściu na większy sprzęt trzeba dać sobie z dzień na przyzwyczajenie się).
Chyba że z jakiegoś powodu chcesz patrzeć na monitor z odległości mniejszej niż 45 cm.


Wydaje mi się, że 45 cm od 29 calowego monitora to i tak za mało ;p Ale z drugiej strony niczego nie zobaczymy przy takiej rozdzielczości i będzie się męczył strasznie wzrok.

Dnia 28.03.2016 o 00:00, ziptofaf napisał:

Składam na morele bo jest po prostu tanio i mają naprawdę duży wybór części (i co ważne
- zazwyczaj są też oficjalnymi dystrybutorami tego co sprzedają... co ma znaczenie bo
łapiesz się wówczas na promocje producenta typu darmowe gry jeśli jakieś dorzuca albo
dłuższy okres gwarancyjny - o ile kojarzę to do tego monitora choćby teraz coś dodają).
Samemu robiłem tam zakupy za kwoty idące w grube tysiaki i nie pamiętam żadnych problemów
(choć nie ukrywam iż zazwyczaj zamawiam części a składam sobie samemu). Zawsze jest jednak
też Komputronik, fakt że w nim jest nieco drożej (za to w zamian jest dostępny w każdej
większej miejscowości). Osobiście skaczę między x-komem (ale u nich to raczej laptopy
kupuję), agito, komputronikiem i morele. Byleby nie składać PC-ta w jakichś małych miejscowych
sklepikach bo doliczą ci 600 zł marży.


Do tego monitora dają Devision. Do Radków nie dają niczego chyba :/ Nvidia zawsze zgarnia profity. Jak zamawiałeś na morele części, to zawsze miałeś wrażenie, że są nowe i nietknięte? Tutaj jest ponoć największy zarzut pod ich sklepem. Masz może jakąś inna alternatywę? Na x-kom jak patrzyłam, to nie ma wszystkiego z zestawu a i części są niektóre droższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dodam, że będzie to bardzo cichy komputer. Zarówno zasilacz jak i karta graficzna to lider w dziedzinie ciszy (grafa jest półpasywna). Jakby jeszcze dołożyć do tego SPC Spartana na procka za 90zł to już w ogóle byłaby cisza jak makiem zasiał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

profity. Jak zamawiałeś na morele części, to zawsze miałeś wrażenie, że są nowe i nietknięte?
Tutaj jest ponoć największy zarzut pod ich sklepem. Masz może jakąś inna alternatywę?



Co do morele, czytałem opinie o tym że sprzedają używane, z zwrotów rzeczy. Ale nie zgodzę się z tym, ostatnio kompa zamawiałem i części wszystkie nowe z nalepkami producenta nieruszonymi. Jedyny problem to miałem z kurierem który zgubił pakę ale po zgłoszeniu sprawy do morele i kuriera, nagle paczka się znalazła i następnego dnia u mnie już była :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/msi_prezentuje_geforce_gtx_950_bez_6pinowej_wtyczki_zasilania

Dwa GTXy 950 od MSI niewymagające dodatkowej wtyczki zasilającej. Pobór prądu 75W jak w 750Ti. Skoro w obecnej generacji można tego dokonać przy znacznie mocniejszej karcie niż 750Ti, to w Pascalach dopiero będzie się działo :) Może jakieś mocne low-profile wypuszczą. Zrobiłbym wtedy coś fajnego w obudowie nabiurkowej Antec ISK-300 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Teraz rozumiem dlaczego w testach często występuję GTX 780Ti i czasami ma wyższe wyniki
od kart z serii 9xx. Przypomniało mi się, że w wersji dla stacjonarek nie było GTX 8xx
a tylko dla laptopów.

Tak prawdę mówiąc to do laptopów nie było czegoś takiego jak 8xx. Cała ta rodzina to właśnie odświeżone 7xx wypuszczone pod nową nazwą. Idąc dalej za tym przykładem - taki układ GT540M pojawił się jeszcze dwukrotnie - jako GT630M oraz GT720M.

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Jest to też dziwne, że każą nam płacić za niby nowe układy, które nie są wcale szybsze od układu z poprzedniej
generacji.

Nie no, ciężko oczekiwać by GPU za 2200 zł z poprzedniej generacji bezpośrednio przegrywało z nowym za 1000. W obrębie tej samej półki cenowej zazwyczaj różnice w wydajności są cokolwiek spore. Fakt - nie DOŚĆ spore by uzasadnić wymianę co generację (bo przesiadka np. z 780Ti na GTX''a 980 daje niewiele) ale co 2 już jak najbardziej.

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Tak samo jest z Radeonami i z modelem podanym przez ciebie. R9 390 jest rebrandingiem R9 290.

Niezupełnie. Rebrandingiem nazywamy samą zmianę nazwy. A jednak podwojenie ilości pamięci operacyjnej i całkiem niezłe podkręcenie poprzedniego układu to jednak JAKIŚ skok wydajności jest.

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Albo GTS 250 jest odświeżoną wersją GTX9800+. Każe się to zastanawiać, czy my w ogóle kupujemy nowe układy czy
odgrzewane kotlety i czy warto w coś takiego iść.

Akurat takie uczciwie nowe układy wychodzą lada moment bo za 30-60 dni. W tej generacji zupełnie nowymi kartami były (w PC-tach bo w notebookach i OEMach 75% to rebrandy) wszystkie GeForce''y z rodzin 9xx, R9 380, R9 380X oraz R9 Fury Nano, Fury i Fury X. Pozostałe to rzeczywiście odświeżone wersje starych układów (w czym nie ma nic złego - w końcu taki R9 280X to odświeżony HD 7970... tyle tylko że HD 7970 kosztował 2100 zł a R9 280X 1100 w momencie premiery).

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Kiedyś miałam i7 4790K i jego taktowanie było zawsze bardzo niskie.

A bo jak go nie używasz to i do 800 MHz schodzi. Ogółem tryb turbo działa w bardzo prosty sposób - pod obciążeniem podnieś zegary do maksymalnej wartości która nie przekracza maksymalnego poboru energii określonego z góry przez Intela. O ile kojarzę to 4790K przy obciążeniu tylko jednego rdzenia dochodzi do 4.4 GHz a przy pełnym obciążeniu wszystkich do 4.2. i7-6700 realnie wyciąga pełne 4000 MHz (z uwagi na dużo niższy pobór energii) ze spadkami do okolic 3800 jeśli obciążasz procesor w 100% (co zdarza się... bardzo rzadko).

Trochę zależy też od płyty głównej - te droższe przeznaczone do podkręcania nie przejmują się takimi aspektami jak pobór energii i zawsze ustawiają maksymalne zegary turbo pod obciążeniem. Dlatego też czasem widać różnice w wydajności na tym samym sprzęcie z różnymi płytami głównymi. Niewielkie ale są.

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

W biosie czasami
sobie podnosił do 4,5 Ghz. Możena brać tryb turbo jako podstawowe taktowanie, ale w dalszym
ciągu wersję z odblokowanym mnożnikiem są szybsze. Kosztują o 100zł więcej chyba?

Nieco więcej. i7-6700 dostaniesz za 1400 zł. 6700k jest od 1540 zł ale jest jedno ale - najnowsze procki z serii K nie mają dołączonego żadnego fabrycznego chłodzenia. Więc kolejna stówka. No i jak już wybierasz procek z serii K oraz lepsze chłodzenie to wręcz grzechem jest nie dopłacić do płyty umożliwiającej podkręcanie. I ze 140 zł różnicy robi się 350-500.

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Więcej wątków i rdzeni przyśpiesza proces obróbki :P Według mnie i7 to podstawa.
Można też używać karty graficznej do obróbki, ale nie wiem, czy wyniki będą specjalnie lepsze.

Będą. Kilkudziesięciokrotnie - typowe GPU z wysokiej półki oferuje moc obliczeniową w ogóle nieporównywalną z procesorami. Przykładowo - jeśli enkodowanie materiału FullHD na Core i7 6700 zajmuje 20 minut to przy użyciu GPU typu R9 390 ten czas istotnie potrafi spaść do okolic 1 minuty (zakładając że nie będzie ograniczeń ze strony pamięci RAM i przepustowości dysku twardego)

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Do tego trzeba mieć programy, które wspierają wszystko sprzętowo. A takich to ze świecą
szukać. Lepiej używać darmowych.

Darmowe jak najbardziej wspierają karty graficzne i to już od lat. Mamy w końcu otwarte standardy do obliczeń na kartach graficznych (OpenCL). MediaCoder choćby to aplikacja w pełni darmowa a przy tym bardzo lubi karty graficzne. Jeśli chodzi np. o streamowanie to również OpenBroadcaster oferuje pełne wsparcie dla wszystkich popularnych układów. Uczciwie przyznam że nie siedzę w obróbce wideo nadmiernie ale o ile kojarzę 90% pracy to jeden-dwa wątki CPU. Wsparcie GPU i większej ilości rdzeni CPU jest dopiero gdy gotowy materiał chcesz zapisać na dysk.

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Do tego monitora dają Devision. Do Radków nie dają niczego chyba :/ Nvidia zawsze zgarnia
profity.

Do Radków często coś dają (chyba jeszcze nie dawno po 2-3 gry do wyboru z listy były) ale akurat teraz nic. Ot, czasem jakaś promocja jest a czasem nie.

Dnia 28.03.2016 o 11:45, Joanna-dArc napisał:

Jak zamawiałeś na morele części, to zawsze miałeś wrażenie, że są nowe i nietknięte?


Biorąc pod uwagę że miały wszystkie nalepki na swoich miejscach i nie były nawet odfoliowane to zakładam że były całkowicie nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Tak prawdę mówiąc to do laptopów nie było czegoś takiego jak 8xx. Cała ta rodzina to
właśnie odświeżone 7xx wypuszczone pod nową nazwą. Idąc dalej za tym przykładem - taki
układ GT540M pojawił się jeszcze dwukrotnie - jako GT630M oraz GT720M.


Zmiana nazwy występuję wszędzie i zawsze ma to na celu jedno - ogłupienie kupującego, że warto zapłacić 2x za ten sam produkt w czasie, kiedy my będziemy mieć postój technologiczny. Trzeba na czymś zarobić :)

Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Nie no, ciężko oczekiwać by GPU za 2200 zł z poprzedniej generacji bezpośrednio przegrywało
z nowym za 1000. W obrębie tej samej półki cenowej zazwyczaj różnice w wydajności są
cokolwiek spore. Fakt - nie DOŚĆ spore by uzasadnić wymianę co generację (bo przesiadka
np. z 780Ti na GTX''a 980 daje niewiele) ale co 2 już jak najbardziej.


W takim razie nie rozumiem tej całej promocji nowych generacji, które nie są wstanie być lepszymi od swojego ulepszonego poprzednika. Rozumiem marketing i uświadomienie mniej obeznanych kupujących, że nowe to zawsze lepsze.

Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Niezupełnie. Rebrandingiem nazywamy samą zmianę nazwy. A jednak podwojenie ilości pamięci
operacyjnej i całkiem niezłe podkręcenie poprzedniego układu to jednak JAKIŚ skok wydajności
jest.


Tak, ale nie możemy tutaj mówić o nowym modelu z serii a jedynie o jego ulepszeniu. To jest dobre dla takich osób jak ja, gdzie kupujemy komputer od zera. W innym wypadku to kotlet i to nie zawsze świeży.

Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Akurat takie uczciwie nowe układy wychodzą lada moment bo za 30-60 dni. W tej generacji
zupełnie nowymi kartami były (w PC-tach bo w notebookach i OEMach 75% to rebrandy) wszystkie
GeForce''y z rodzin 9xx, R9 380, R9 380X oraz R9 Fury Nano, Fury i Fury X. Pozostałe
to rzeczywiście odświeżone wersje starych układów (w czym nie ma nic złego - w końcu
taki R9 280X to odświeżony HD 7970... tyle tylko że HD 7970 kosztował 2100 zł a R9 280X
1100 w momencie premiery).


A co to za nowe układy będą wychodzić? Czy warto na nie czekać z mojej perspektywy?

Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Nieco więcej. i7-6700 dostaniesz za 1400 zł. 6700k jest od 1540 zł ale jest jedno ale
- najnowsze procki z serii K nie mają dołączonego żadnego fabrycznego chłodzenia. Więc
kolejna stówka. No i jak już wybierasz procek z serii K oraz lepsze chłodzenie to wręcz
grzechem jest nie dopłacić do płyty umożliwiającej podkręcanie. I ze 140 zł różnicy robi
się 350-500.


W sumie to racja. Kupić procesor, który aż prosi się, żeby go podkręcić a potem go marnować to strata no powiedzmy 200 zł. W zamian dostanę tylko 200 Mhz więcej. Różnicy nie zrobi.

Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Darmowe jak najbardziej wspierają karty graficzne i to już od lat. Mamy w końcu otwarte
standardy do obliczeń na kartach graficznych (OpenCL). MediaCoder choćby to aplikacja
w pełni darmowa a przy tym bardzo lubi karty graficzne. Jeśli chodzi np. o streamowanie
to również OpenBroadcaster oferuje pełne wsparcie dla wszystkich popularnych układów.
Uczciwie przyznam że nie siedzę w obróbce wideo nadmiernie ale o ile kojarzę 90% pracy
to jeden-dwa wątki CPU. Wsparcie GPU i większej ilości rdzeni CPU jest dopiero gdy gotowy
materiał chcesz zapisać na dysk.


Nie używam MediaCodera. Nie umiem się w nim połapać. Widziałam, że korzysta z CUDA do obróbki video. Sama używam tylko MeGUI. Tam nie zauważyłam wsparcia dla sprzętowego kodowania.

Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Do Radków często coś dają (chyba jeszcze nie dawno po 2-3 gry do wyboru z listy były)
ale akurat teraz nic. Ot, czasem jakaś promocja jest a czasem nie.


Może to zależy od sklepu? Nie wszystkie mają promocję na darmowe gry. Ogólnie tylko na określone produkty.

Dnia 28.03.2016 o 13:21, ziptofaf napisał:

Biorąc pod uwagę że miały wszystkie nalepki na swoich miejscach i nie były nawet odfoliowane
to zakładam że były całkowicie nowe.


Ciekawe jak sprawa wygląda przy składaniu komputera. Dostanę wszystkie pudła i resztę części? Sama muszę sprawdzić, czy nowy sprzęt będzie nowym. Sprawdzałam inne sklepy i morele jest najtańszy pod względem tego zestawu. Komputronik ma przebitkę o 400 zł. Szok. Reszta sklepów nie ma wszystkich części. Lepszego zestawu chyba nie da się już wycisnąć za tą kwotę. Na GTX''a nie ma co zmieniać raczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2016 o 17:43, Joanna-dArc napisał:

A co to za nowe układy będą wychodzić? Czy warto na nie czekać z mojej perspektywy?

AMD R9 4xx oraz Nvidia 10xx. Czy warto na nie czekać - brak danych. Z jednej strony już wiadomo że pod kątem czystej technologii to będzie największy skok od wielu wielu lat (schodzimy z procesu 28 nm do 14-16 więc pobór mocy spada choćby dwukrotnie). Z drugiej - tak dużego skoku nie było właśnie od dawien dawna a najnowszy proces nie jest jeszcze dopracowany. Optymiści zakładają iż w cenie tego R9 390/GTX''a 970 dostaniesz kartę o ponad 50% szybszą. Pesymiści zakładają że różnice będą głównie w poborze energii ale skok wydajności taki prawdziwy w grach będzie dopiero generację później.

Dnia 28.03.2016 o 17:43, Joanna-dArc napisał:

Nie używam MediaCodera. Nie umiem się w nim połapać. Widziałam, że korzysta z CUDA do
obróbki video. Sama używam tylko MeGUI. Tam nie zauważyłam wsparcia dla sprzętowego kodowania.

MeGUI ma wsparcie dla OpenCL. Czyli tak, może wykorzystać GPU.

Dnia 28.03.2016 o 17:43, Joanna-dArc napisał:

Może to zależy od sklepu? Nie wszystkie mają promocję na darmowe gry. Ogólnie tylko na
określone produkty.

Od sklepu to zależy tylko na zasadzie czy jest oficjalnym dystrybutorem danego towaru czy nie jest. Z czym zresztą są czasem jaja - przykładowo w Polsce NIE MA oficjalnego dystrybutora Amazon Kindle. Więc z gwarancją bywa "śmiesznie" jak się okaże że dostałeś wersję wyprodukowaną dla rynku... japońskiego i tam należy go słać. Dlatego warto przed zakupem sprzętu zerknąć czy dany sklep figuruje na liście producenta. Choćby zasilacze EVGA z serii G2 i P2 mają trzy lata gwarancji jeśli ich nie zarejestrujesz (a można tylko jeśli kupujesz z właściwego miejsca)... albo 10(!) jeśli to zrobisz.

A poza sklepem to po prostu trzeba wcelować w moment. W wakacje choćby prawie zawsze jest Intel Cashback - kup wybrany procesor z serii (zazwyczaj K) i wybraną płytę główną (większość modeli do podkręcania) i dostajesz od 50 do 250 zł zwrotu. Jeśli chodzi o dodawane gry to po prostu trzeba się wstrzelić we właściwy moment.

Dnia 28.03.2016 o 17:43, Joanna-dArc napisał:

Ciekawe jak sprawa wygląda przy składaniu komputera. Dostanę wszystkie pudła i resztę
części?

Uczciwie przyznam że nie wiem. Wolę sobie składać PC-ty samemu.

Dnia 28.03.2016 o 17:43, Joanna-dArc napisał:

Sama muszę sprawdzić, czy nowy sprzęt będzie nowym. Sprawdzałam inne sklepy i
morele jest najtańszy pod względem tego zestawu. Komputronik ma przebitkę o 400 zł. Szok.

Komputronik czasem ma niektóre części bardzo tanio a czasem wyjątkowo drogo. Trzeba by poszukać po porównywalnych alternatywach (np. Radeon od MSI zamiast Sapphire, płyta Gigabyte''a zamiast MSI itp) i pewnie by dało radę uzyskać podobną cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2016 o 21:40, ziptofaf napisał:

AMD R9 4xx oraz Nvidia 10xx. Czy warto na nie czekać - brak danych. Z jednej strony już
wiadomo że pod kątem czystej technologii to będzie największy skok od wielu wielu lat
(schodzimy z procesu 28 nm do 14-16 więc pobór mocy spada choćby dwukrotnie). Z drugiej
- tak dużego skoku nie było właśnie od dawien dawna a najnowszy proces nie jest jeszcze
dopracowany. Optymiści zakładają iż w cenie tego R9 390/GTX''a 970 dostaniesz kartę o
ponad 50% szybszą. Pesymiści zakładają że różnice będą głównie w poborze energii ale
skok wydajności taki prawdziwy w grach będzie dopiero generację później.


Więc nie ma na co czekać właściwie, bo nic nie wiemy na ten temat. Jakie modele i o jakiej mocy w konkretnej cenie. Zły moment na składanie komputera ;/

Dnia 28.03.2016 o 21:40, ziptofaf napisał:

MeGUI ma wsparcie dla OpenCL. Czyli tak, może wykorzystać GPU.


Nigdy mi się nie kodowało z OpenCl. Nie wiem, czy opcja jest ukryta czy nie.

Dnia 28.03.2016 o 21:40, ziptofaf napisał:

Komputronik czasem ma niektóre części bardzo tanio a czasem wyjątkowo drogo. Trzeba by
poszukać po porównywalnych alternatywach (np. Radeon od MSI zamiast Sapphire, płyta Gigabyte''a
zamiast MSI itp) i pewnie by dało radę uzyskać podobną cenę.


O tym nie pomyślałam, żeby zmienić producenta. Ale czy to nie odbiję się na wydajności? Wiesz, że co producent to inne taktowania i możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2016 o 22:04, Joanna-dArc napisał:

Więc nie ma na co czekać właściwie, bo nic nie wiemy na ten temat. Jakie modele i o jakiej
mocy w konkretnej cenie. Zły moment na składanie komputera ;/

Cóż, tych danych nie będzie aż do dnia premiery niestety a przecieki może i się pojawiają ale bym żadnemu z nich nie ufał. Był tylko jeden opublikowany test przez AMD a i to bardzo krótki - pokazali jedną ze swoich nowych kart w Star Wars Battlefront w porównaniu do GTX''a 950. Wydajność była ta sama (60 fps w FullHD) ale zestaw z nowym Radeonem jadł 86W energii w porównaniu do 150W GeForce''a.

Cóż, zawsze można też tymczasowo kupić jakąś tańszą grafikę a za te 2 miesiące odsprzedać za 80% wartości. Jestem w zasadzie pewny że w okolicach półtora tysiaka coś MUSI się pojawić i to szybko bo to największy kawałek rynku. Ale o ile lepsze będzie od obecnych kart - tego już nie wiadomo.

Dnia 28.03.2016 o 22:04, Joanna-dArc napisał:

O tym nie pomyślałam, żeby zmienić producenta. Ale czy to nie odbiję się na wydajności?
Wiesz, że co producent to inne taktowania i możliwości.


Ogółem za najlepsze firmy jeśli chodzi o Radeony to uważam MSI i Sapphire. Gigabyte''a i Asusa nie lubię, zwłaszcza ten drugi miewał fenomenalne wręcz wtopy. W przypadku płyt głównych - w sumie wszystkie są wyposażone podobnie. Jeśli o obudowy chodzi to niedrogo są choćby SilentiumPC Brutus oraz Zalmany Z1 i Z3. RAM zawsze działa identycznie i marka producenta nie ma żadnego znaczenia o ile kupisz taki o identycznych parametrach (ilość MHz i opóźnienie CL). No i zasilacz - na tym oszczędzać raczej nie wolno więc wybór alternatyw w podobnej klasie do SilentiumPC Enduro (czyli wyższa klasa średnia) to (z pamięci więc może coś pominąłem) Be-Quiet Pure Power L9, SuperFlower Golden Green oraz XFX XTR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pieniążki już przyszły, więc czas składać po pracy zamówienie :P Ostatni moment, żeby coś zmienić. Zastanawiam się jeszcze gdzie kupić zestaw. Czy w morele czy komputroniku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie techniczne.
Ile pieniędzy trzeba by mniej więcej przeznaczyć na laptopa do gier tak żeby pociągnął Wiedźmina 3 płynnie powiedzmy na tych średnich albo nawet wysokich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2016 o 21:13, Bezi_113 napisał:

Pytanie techniczne.
Ile pieniędzy trzeba by mniej więcej przeznaczyć na laptopa do gier tak żeby pociągnął
Wiedźmina 3 płynnie powiedzmy na tych średnich albo nawet wysokich?


Oprę się na danych z PurePC (bo wybierają dość wymagające miejsce testowe a nie początek gry gdzie nie ma wrogów):

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/wiedzmin_3_dziki_gon_test_procesorow_i_kart_graficznych?page=0,7

Aby nie schodzić poniżej tych 30-35 fps-ów przydałby się R9 280X lub GTX 960. Ich najbliższym notebookowym odpowiednikiem jest GTX 970M. Laptopy z tymi układami są dość drogie bo zaczynają się od 5600 zł:
http://www.x-kom.pl/g-2/c/159-laptopy-notebooki-ultrabooki.html?sort_by=price_asc&f[37][28847]=on

Ze średnimi jest nieco lepiej bo wystarcza już R9 270. Więc możemy zejść o oczko w dół do 965M (choć niestety mimo tego iż wydaje się tylko nieco wolniejszy od 970M z nazwy to w rzeczywistości jest mniej więcej o 40% słabszy). Na upartego również 960M (choć tu już nie gwarantuję płynności w KAŻDYM obszarze). Wówczas ceny zaczynają się od 3.5 tysiąca (za coś z czterordzeniowym procesorem, 8GB RAM i ww. 960M) lub od 4800 zł za 965M.

Ot, dość drogo. W praktyce chyba lepiej wydać chyba 3600 zł na PC-ta (bo na tym już ci prawdopodobnie ruszy w Ultra) a 2 tysiaki na normalnego lapka aniżeli próbować uruchomić grę tej klasy na większości notebooków.

Choć zauważ że PurePc testuje z włączonym wygładzaniem krawędzi a to dość drastycznie zmniejsza ilość klatek. 960M bez tego w średnich detalach powinien poniżej tych 30 nie spadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ziptofat - ratuj! Akurat chciałam zamówić złożony przez ciebie zestaw, ale okazuje się, że ktoś wykupił wszystkie pamięci w zestawie. Czy możesz zaproponować jakieś inne, które są dostępne w sklepie i równie wydajne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2016 o 22:26, ziptofaf napisał:

Ot, dość drogo. W praktyce chyba lepiej wydać chyba 3600 zł na PC-ta (bo na tym już ci
prawdopodobnie ruszy w Ultra) a 2 tysiaki na normalnego lapka aniżeli próbować uruchomić
grę tej klasy na większości notebooków.

Tego sie nie spodziewałem, myślałem że to wydaek takiej samej kwoty na laptop i stacjonarny. Skąd taka różnica w cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2016 o 22:15, Bezi_113 napisał:

Tego sie nie spodziewałem, myślałem że to wydaek takiej samej kwoty na laptop i stacjonarny.
Skąd taka różnica w cenie?


Różnica w cenie jest mniej więcej dwukrotna (a to i tak postęp bo kiedyś po prostu danej wydajności nie dało się uzyskać na laptopie i basta). Powód jest bardzo prosty - pobór mocy. Uzyskanie wydajności X przy poborze energii Y może być proste. Uzyskanie 2X przy 2Y jest już niemożliwe.

W praktyce oznacza to tyle że jeśli produkujesz powiedzmy 2000 chipów Maxwellowych dla GTX''ów 980 to zaledwie niewielki procent z nich może pracować ze specyfikacją notebookową, większość będzie zbyt niestabilna przy tak niskich napięciach. W przypadku PC-tów łatwo wykorzystać odpadki - mniej udane egzemplarze po prostu gorzej się podkręcają. Te lekko skopane stają się GTX''ami 970. A te poważnie zostają przemianowane na GTX''y 960. W przypadku laptopów od samego początku musisz szukać dobrze wyselekcjonowanych chipów.

Po prostu - albo mobilność, albo wydajność. Typowy PC z wyższej półki potrzebuje ok. 280-350W energii pod obciążeniem (no, nie licząc wariantów z R9 390X, te potrafią dojechać do 450W). Co jest wartością dwukrotnie wyższą od notebooków.

Ot, najlepszym przykładem niech posłuży to:
http://pclab.pl/art60063-2.html

Czyli porównanie desktopowych kart z notebookowymi - zauważ że PC-towy GTX970 zjada notebookowego 980M bez popity. Dochodzi jeszcze to że laptop to "wszystko albo nic". W przypadku PC-tów nie ma problemu by np. uciąć na obudowie czy wsadzić nieco słabszy procesor. W notebookach tak łatwo nie ma - chcesz laptopa z 970M? No to zapłacisz dodatkowe 1000 zł za bzdury typu mobilny i7, lepsza klawiatura, jakieś głośniki z basem i adaptery LAN/Wifi marki Killer bo NA PEWNO ci się to "przyda".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się