Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 01.04.2016 o 15:58, Pawciu45 napisał:

Przymierzam się do zmiany PC. Nie znam się na tym do końca, ale spróbowałem złożyć coś
sam. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy ten zestaw ma ręce i nogi ? Cena do 3500zł.

http://www.morele.net/inventory/info/S3WBt0/


Za taki zasilacz to po łapach powinieneś dostać. Karta za półtora tysiaka a zasilacz z najniższej półki który nie potrafi utrzymać stabilnych napięć i sam Corsair sprzedaje go tylko w niektórych regionach. Oraz uczciwie uprzedza że to jest dla komputerów biurowych o bardzo niskim poborze energii. Jeśli koniecznie ma być Corsair to od rodziny CS w górę (VS i CX omijaj).

Chociaż więc na ten zamień, o klasę lepszy:
http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-l8-500w-80plus-bronze-bn223-585606/

A jeśli taki zakup przekracza twój budżet to cóż, pora ciąć na budzie albo ilości RAM''u. Bo co jak co ale Corsaira VS NIE WOLNO wsadzać do maszyn gamingowych. O, tu masz piękny przykład jak dobry zasilacz planowałeś wepchnąć:
http://imgur.com/Dmc9OUf - tak przypomnę - napięcie powinno być stabilne i w okolicach 12.00. A nie skakać o 0.6V.

No i poza tym - samemu widziałbym raczej R9 390 a nie GTX''a 970 (wsparcie DX12 działające tylko w teorii oraz tylko realne 3.5GB VRAM nie napawają optymizmem). A najlepiej to wręcz ostatnie 30-50 dni przeczekać wręcz na integrze bo wychodzą nowe karty. I już za moment będziesz żałować bo pewnie w tej samej cenie dostałbyś o klasę lepszy układ bliższy mocą do 980ti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha. Ogromnie dziękuje. Pisałem, że znam się na tym tylko trochę, dlatego prosiłem o radę. Na elektryce/zasilaczach to już nie znam się w ogóle. Uratowałeś mnie, zapamiętam sobie ten lepszy zasilacz. Ten zestaw to jest taka przymiarka. Na chwilę obecną mam odłożone tylko trochę ponad 1/2 kwoty, więc nie będę kupować tego zaraz. Zobaczę, co będzie za dwa miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas na długo odkładane zamiany platformy nadeszły, stąd jest kilka wątpliwości. W grę wchodzi wymiana procka, płyty, ramu, chłodzenia, buda i zasilacz. 250gb ssd+1tb póki co mi wystarczają, a r7 370 planuję zmienić dopiero po premierze Pascali i Polarisów, na 490 albo cenowy odpowiednik zielonych. Do wydania mam ~4k, ale wiadomo, nie będę rozpaczał jeśli uda mi się zostawić tysiąc w kieszeni. To co się raczej nie zmieni to obudowa bo Phanteks Eclipse P400s mi się podoba. Wcześniej myślałem o SPC M40 ale chciałbym okno; Define S odpada bo za tą cenę to jednak top bez filtra jest dość brzydki po ściągnięciu zaślepek; i ta która przed premierą Eclipse miała największe szanse na wylądowaniu na biurku czyli Phanteks Enthoo Pro M, ale ona z kolei nie jest w żaden sposób wygłuszana, a i z miejsca cena idze w górę bo w sumie trzebaby od razu dodać wentylator na przód.

Płyta: Asus Z170 Pro Gaming
Procesor: tu mam olbrzymi kłopot, bo nie wiem czy jest jakikolwiek sens dopłacać 50% do 6700k czy zostać przy 6600k. Oba i tak byłyby podkręcane, a procesora do wyjątkowo tytanicznej pracy raczej nie zmuszam - kodowanie wideo mnie nie interesuje. Gry są tym co najmocniej wykorzystuje mój procesor, a kompilowaniu tego co czasem sobie napiszę i7 raczej większej różnicy by nie robiła.
RAM: kolejny problem, bo nie wiem czy brać 2133/13, 2400/15, 2666/16 w okolicach ~300 czy dorzucić te 50-70 za 2800-3000/15, w sumie dopłata nie jest duża ale i procentowo i tak spora w porównaniu do różnicy wydajności rzędu kilku procent.
Chłodzenie: nie mam zamiaru wydawać fortuny na WC, więc rozważam Fortisa albo Grandisa, ale chyba skłaniam się raczej ku temu pierwszemu i z uwagi na niższą wagę i brak konfliktu z ramem, a gdybym zdecydował się na G.Gkill Ripjaws V a nie Corsairy LPX czy HyperX Fury/Savage
Zasilacz: myślałem o złotym 650w, ale jak doszedłem cenowo do pułapu Corsaira RMi czy Seasonica KM3, w zasięgu pojawił się platynowy EVGA Supernova 650W P2 za 560 i chyba na to postawię. Oszczędzać na zasilaczu nie mam zamiaru, bo komputer potrafi u mnie stać włączony i tydzień, a maratony katujące sprzęt po 10h+ pod obciążeniem jeszcze czasem mi się zdarzają.
Obudowa: Phanteks P400s Eclipse

Więc prawie zdecydowałem się na http://www.morele.net/inventory/info/DRMH45/ ale każdą dobrą radę chętnie rozważę, tym bardziej, że to moja pierwsza zmiana poważna platformy od 2010. Bo wymiany karty graficznej czy dysku za taką uznać się nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 20:18, Kosmitus napisał:

Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś obszernego dysku (1-2 TB). Na Allegro można znaleźć
sporo rozmaitych ofert dużych dysków w niskiej cenie jak np. ta: http://allegro.pl/nowy-dysk-2tb-7200rp-64mb-sata3-totalna-wyprzedaz-i5956154215.html
Co sądzicie, warto brać coś takiego?


Hitachi robi naprawdę dobre dyski, tylko ta gwarancja na jedynie 12 miesięcy dość krótka. Musisz sam zdecydować czy wolisz zapłacić taniej czy mieć dłuższą gwarancję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 20:50, pawbuk napisał:

Hitachi robi naprawdę dobre dyski, tylko ta gwarancja na jedynie 12 miesięcy dość krótka.
Musisz sam zdecydować czy wolisz zapłacić taniej czy mieć dłuższą gwarancję.

Chyba wolę zapłacić mniej ;)
Tyle, że czytam jakieś opinie o tym dysku i są dosyć podzielone - jedni twierdzą ze chodzi dobrze i cicho a inni narzekają ze jest okropnie głośny, zwłaszcza podczas zapisywania danych... Najwyżej zaryzykuję i zwrócę jeśli głośność będzie faktycznie taka irytująca.

Jeszcze takie pytanko - wiem ze ilość godzin jakie przepracował dysk można sprawdzić różnymi programami jak CrystalDisk, a czy np. nieuczciwy sprzedawca jest w stanie zresetować ten licznik i sprzedawać używane dyski jako nowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ziptofaf - Udało mi się złożyć w końcu cały zestaw w esc.pl. Już kiedyś tam składałam zestaw, więc zaufany sklep. Nie mieli tylko monitora i zasilacza. Ale w e-mailu zwrotnym powiedzieli, że mogą na zamówienie sprowadzić obie części. Do zasilacza była mała sugestia, że w cenie 349 zł jest lepszej jakości zasilacz Thermaltake Smart SE Gold 630W 140mm. To prawda i czy będzie pasować do obudowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 21:27, Joanna-dArc napisał:

To prawda i czy będzie pasować do obudowy?


Do obudowy pasuje każdy zasilacz w formacie ATX. Ale ten Thermaltake raczej lepszy NIE JEST. Oceniam po jednym - ledwo 3 lata gwarancji czyli producent coś swojemu produktowi nie ufa. Większość zasilaczy z nieco wyższej półki ma 5 lat (i tak choćby jest z SilentiumPC Enduro).

Najbliższymi odpowiednikami z tego co jest an esc byłyby:
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=48125 < nawet lepszy od Enduro. Ale też drogi. I ma 5 lat gwarancji (esc tutaj ma błąd w opisie)
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=13349
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=58394

Nie ukrywam jednak - nie mam pełnej specyfikacji Thermaltake Smart SE przed oczami i nie wiem kto tak naprawdę go zbudował (a to jest tak naprawdę kluczowy czynnik przy wybieraniu zasilacza - przykładowo wszystkie lepsze zasilacze EVGA to tak naprawdę produkcja SuperFlowera a SilentiumPC Supremo i Enduro są robione przez Sirfę, bardzo uznaną firmę... w przypadku tego Thermaltake''a niestety nie mam pojęcia i mogę oceniać tylko po syfnych warunkach gwarancji i podejrzanie niskiej cenie jak na 630W).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 17:33, bVarador napisał:

Płyta: Asus Z170 Pro Gaming

Okej.

Dnia 01.04.2016 o 17:33, bVarador napisał:

Procesor: tu mam olbrzymi kłopot, bo nie wiem czy jest jakikolwiek sens dopłacać 50%
do 6700k czy zostać przy 6600k. Oba i tak byłyby podkręcane, a procesora do wyjątkowo
tytanicznej pracy raczej nie zmuszam - kodowanie wideo mnie nie interesuje. Gry są tym
co najmocniej wykorzystuje mój procesor, a kompilowaniu tego co czasem sobie napiszę
i7 raczej większej różnicy by nie robiła.


A zależy co kompilujesz, ja ostatnio jak robiłem jeden projekt w C++ to nagle zapragnąłem podwójnego Xeona bo czekałem parę godzin :P Wielowątkowość jest też fajna jeśli używasz np. systemów wirtualnych... choć nie ma co ukrywać, akurat do tych celów to lepiej zapolować na i7-5820k. i5-6600k zdecydowanie wolny też NIE JEST i do domowych zastosowań wszelkiej maści jak najbardziej się nadaje. Zwłaszcza że wszystkie najnowsze tytuły które wspierają już DX12 pokazują że CPU jest już praktycznie bez znaczenia:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_directx_12_vs_directx_11_ashes_of_the_singularity?page=0,17

Dnia 01.04.2016 o 17:33, bVarador napisał:

RAM: kolejny problem, bo nie wiem czy brać 2133/13, 2400/15, 2666/16 w okolicach ~300
czy dorzucić te 50-70 za 2800-3000/15, w sumie dopłata nie jest duża ale i procentowo
i tak spora w porównaniu do różnicy wydajności rzędu kilku procent.

Nie ma sensu pakować się w 2800+. 2400 MHz CL15 na chwilę obecną wydaje się w sam raz i w zasadzie nie ma już wzrostów wydajności gdy idziesz wyżej.

Dnia 01.04.2016 o 17:33, bVarador napisał:

Chłodzenie: nie mam zamiaru wydawać fortuny na WC, więc rozważam Fortisa albo Grandisa,
ale chyba skłaniam się raczej ku temu pierwszemu i z uwagi na niższą wagę i brak konfliktu
z ramem, a gdybym zdecydował się na G.Gkill Ripjaws V a nie Corsairy LPX czy HyperX Fury/Savage

Jeśli Fortis 3 jest podobny do Fortisa 2 to ma jedną rzecz której w nim nie lubię - mocowanie. Jak zamontujesz ten cooler (co wymaga zaskakująco dużej siły :P) to bez rozłożenia PC-ta już go nie wyjmiesz bo trzyma się gnojstwo na zatrzaskach a nie śrubkach i to takich że prędzej wyrwiesz cały socket aniżeli usuniesz ten cooler. Warto zerknąć na ofertę firmy Cryorig, jej coolery też są naprawdę niezłe.

Grandis również jest okej choć fakt - to jest wielkie krówsko i PC-ta z nim zamontowanym lepiej nadmiernie nie przemieszczać.

WC, jak sam zauważyłeś, żeby miało sens to kosztuje sporo:
http://pclab.pl/art64921-9.html < tu masz porównanie kilku systemów powietrznych i wodnych. Żeby przebić dobre chłodzenie powietrzne w czystych temperaturach to musiałbyś wydać nie mniej niż 450 zł. A w głośności i tak będzie gorzej.

Dnia 01.04.2016 o 17:33, bVarador napisał:

Oszczędzać na zasilaczu nie mam zamiaru, bo komputer potrafi u mnie stać
włączony i tydzień, a maratony katujące sprzęt po 10h+ pod obciążeniem jeszcze czasem
mi się zdarzają.

Mała podpowiedź - jak będziesz kupować to zerknij na SuperFlower Leadex Platinum. To TE SAME zasilacze co EVGA P2 (EVGA po prostu je rebranduje ale to SuperFlower je naprawdę buduje) a są czasem tańsze.
Poza tym zastrzeżeń nie mam, samemu niedawno kupowałem odrobinę słabszy model (G2 zamiast P2) i naprawdę sobie chwalę - wentylator się nawet nie włącza pod obciążeniem, gwarancja długa jak diabli, bardzo stabilne napięcia.

Dnia 01.04.2016 o 17:33, bVarador napisał:

Więc prawie zdecydowałem się na http://www.morele.net/inventory/info/DRMH45/ ale każdą
dobrą radę chętnie rozważę, tym bardziej, że to moja pierwsza zmiana poważna platformy
od 2010. Bo wymiany karty graficznej czy dysku za taką uznać się nie da.

Wygląda w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 22:22, ziptofaf napisał:

Do obudowy pasuje każdy zasilacz w formacie ATX. Ale ten Thermaltake raczej lepszy
NIE JEST. Oceniam po jednym - ledwo 3 lata gwarancji czyli producent coś swojemu produktowi
nie ufa. Większość zasilaczy z nieco wyższej półki ma 5 lat (i tak choćby jest z SilentiumPC
Enduro).


Dobra to zmieniłam i napisałam, że biorę enduro. Resztę zostawiłam według zestawu. Cena niezła bo 6072 zł. Masz może jakiś kod promocyjny i montaż na esc? Podała bym im i był by luksus. Dziwne trochę, że sprzedawca polecałby wadliwy sprzęt. Z drugiej strony rzęchy nie dostają certyfikatów Gold czy Bronze od tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@bVarador - ładna obudowa. Moja taka brzydka T.T. No i lepszy procesor wybierasz :P Rozumiem, że będziesz podkręcał, ale jednak kusi. Do tego czekasz na lepsze karty graficzne. Niestety ja nie mam nic i czekanie raczej nic mi nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 22:53, Joanna-dArc napisał:

Dobra to zmieniłam i napisałam, że biorę enduro. Resztę zostawiłam według zestawu. Cena
niezła bo 6072 zł. Masz może jakiś kod promocyjny i montaż na esc?

Nie no, znajomości we wszystkich polskich sklepach to ja nie mam :P

Dnia 01.04.2016 o 22:53, Joanna-dArc napisał:

Podała bym im i był by luksus. Dziwne trochę, że sprzedawca polecałby wadliwy sprzęt.

Nie powiedziałem że wadliwy. Powiedziałem że nie mam pewności czym ten Thermaltake SE tak naprawdę jest i oceniam po dziwnie krótkim okresie gwarancyjnym i za niskich cenach jak na 630W. Spójrz choćby o post wyżej, tam masz 650W zasilacz za 565 zł (choć fakt że tamten jest już z najwyższej półki, normalnie taka przyjemność kosztuje nieco mniej). Samemu za swojego G2 750 zapłaciłem 510 zł a model 650W był za bodajże 470. O 130 zł więcej niż ten Thermaltake.

Dnia 01.04.2016 o 22:53, Joanna-dArc napisał:

Z drugiej strony rzęchy nie dostają certyfikatów Gold czy Bronze od tak.

Bronze się da dostać mając rzęcha, żaden problem. Z Goldem już trudniej ale da się. Bo jednak co innego czysta sprawność a co innego jakość zastosowanych kondensatorów, warunki gwarancyjne, komplet filtrów... ot, 80Plus to tylko jeden z wielu czynników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 22:53, Joanna-dArc napisał:

Dobra to zmieniłam i napisałam, że biorę enduro. Resztę zostawiłam według zestawu. Cena
niezła bo 6072 zł. Masz może jakiś kod promocyjny i montaż na esc? Podała bym im i był
by luksus. Dziwne trochę, że sprzedawca polecałby wadliwy sprzęt. Z drugiej strony rzęchy
nie dostają certyfikatów Gold czy Bronze od tak.


Zawsze lepsza jest dłuższa gwarancja niż krótsza (EVGA oferuje nawet 10 lat gwarancji), ale na podstawie samej długości gwarancji ciężko wnioskować o jakości sprzętu. Dla przykładu Apple daje rok gwarancji na swoje produkty, a należą one do absolutnego topu jeśli chodzi o wykonanie.
W przypadku zasilaczy warto brać produkty z jak najdłuższym okresem gwarancyjnym, bo często jest to komponent, którego nie wymienia się przez długie lata. I ziptofaf, i ja, mamy zasilacze EVGI z długą gwarancją i podejrzewam, że przez następne lata nie będziemy mieli potrzeby ich wymiany na inne modele - ewentualnie tylko przy konfiguracjach multi-gpu, choć porządny zasilacz 600 - 650W powinien dać sobie radę z dwoma kartami graficznymi (choć będzie mocno obciążony i spadnie jego sprawność).

Co do certyfikatów - zasilacze z certyfikatem Gold są ogólnie pewniejsze niż te z z certyfikatami Silver czy Bronze (nie wspominając o tych bez certyfikatu) ponieważ certyfikacja kosztuje (czyli raczej jakaś firma noname sie na to nie zdecyduje), a poza tym generalnie uzyskanie większej sprawności wiąże się z wykorzystaniem lepszych materiałow i bardziej przemyślaną konstrukcja urządzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.03.2016 o 23:48, ziptofaf napisał:

> Tego sie nie spodziewałem, myślałem że to wydaek takiej samej kwoty na laptop i
stacjonarny.
> Skąd taka różnica w cenie?

Różnica w cenie jest mniej więcej dwukrotna (a to i tak postęp bo kiedyś po prostu danej
wydajności nie dało się uzyskać na laptopie i basta). Powód jest bardzo prosty - pobór
mocy. Uzyskanie wydajności X przy poborze energii Y może być proste. Uzyskanie 2X przy
2Y jest już niemożliwe.

W praktyce oznacza to tyle że jeśli produkujesz powiedzmy 2000 chipów Maxwellowych dla
GTX''ów 980 to zaledwie niewielki procent z nich może pracować ze specyfikacją notebookową,
większość będzie zbyt niestabilna przy tak niskich napięciach. W przypadku PC-tów łatwo
wykorzystać odpadki - mniej udane egzemplarze po prostu gorzej się podkręcają. Te lekko
skopane stają się GTX''ami 970. A te poważnie zostają przemianowane na GTX''y 960. W
przypadku laptopów od samego początku musisz szukać dobrze wyselekcjonowanych chipów.

Znakiem tego sprzęt który trafia do komputerów jest gorszy jakościowo ale wydajniejszy :P? bo nie rozumiem.
>Czyli porównanie desktopowych kart z notebookowymi - zauważ że PC-towy GTX970 zjada notebookowego

Dnia 31.03.2016 o 23:48, ziptofaf napisał:

980M bez popity. Dochodzi jeszcze to że laptop to "wszystko albo nic". W przypadku PC-tów
nie ma problemu by np. uciąć na obudowie czy wsadzić nieco słabszy procesor. W notebookach
tak łatwo nie ma - chcesz laptopa z 970M? No to zapłacisz dodatkowe 1000 zł za bzdury
typu mobilny i7, lepsza klawiatura, jakieś głośniki z basem i adaptery LAN/Wifi marki
Killer bo NA PEWNO ci się to "przyda".

Przekonałeś mnie- jak będę kupował komputer pod wiedźmina to odpuszcze laptopa- jak już ma być to nowa zabawka to niech działa jak najlepiej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 00:43, Bezi_113 napisał:

Znakiem tego sprzęt który trafia do komputerów jest gorszy jakościowo ale wydajniejszy
:P? bo nie rozumiem.


Można tak powiedzieć. Po prostu nie musi to działać stabilnie na bardzo niskich napięciach. Czasem dlatego trafiają się sztuki które choćby się niesamowicie podkręcają ale jest też wiele takich które za dobrze sobie z tym nie radzą.

Choćby istnieje sobie takie coś jak mobilny R9 280. I w praktyce tylko jeden na kilkanaście chipów się nadaje bo większość nie będzie działać stabilnie w laptopach. W PC-tach dochodzą też dużo mniejsze problemy z wentylacją, nie trzeba też personalizować układu żeby go jakoś zmieścić do środka itd.

Ogółem na rynku komputerów nic się nie marnuje a odpadków jest mnóstwo. Właśnie wcześniej wymieniony GTX 960 przykładowo jest takim odpadkiem bo buduje się go z połowy GTX''a 980. To samo dotyczy procesorów. W przypadku urządzeń mobilnych niestety trzeba wybierać egzemplarze działające całkiem nieźle. Co też wpływa na cenę.

Dnia 03.04.2016 o 00:43, Bezi_113 napisał:

Przekonałeś mnie- jak będę kupował komputer pod wiedźmina to odpuszczę laptopa - jak już
ma być to nowa zabawka to niech działa jak najlepiej :D


Ogółem do grania lepsze są PC-ty. IMHO Idea gamingowego notebooka to taki dziwny pomysł bo wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej coraz bardziej podkopuje wszystkie założenia komputera mobilnego. W praktyce najlepiej sobie wybrać jakiś model biznesowy jeśli to ma być używane w ruchu. Z czterordzeniowym procesorem i jakimś średniej klasy GPU jeśli chcesz na tym też trochę pograć. Ale na pewno nie celuj w tytuły AAA z wyższym poziomem detali bo kończysz z 5 kilogramowym nieruchawym klocem który na bateriach trzyma do godziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 13:15, Ksar666 napisał:

Cześć, chcę złożyć nowy komputer. Komputer ma służyć przede wszystkim do grania w gry.
Na jego kupno chciałbym przeznaczyć 4-5 tys. zł. Próbowałem ułożyć coś sam, wyszło coś
takiego: http://www.morele.net/inventory/info/Ed6JBi/ Jakieś sugestie?


Źle rozdysponowany budżet i kiepsko dobrane części:

- Dyski twarde z serii WD Red są do stacji roboczych mających pracować 24/7. Ale nie takich w których liczy się wydajność dysku. Więc przepłacasz 30% i dostajesz w zamian wolniejszy sprzęt.
- Po co ci ten cooler? Bo jak rozumiem wybierasz go tylko po to by całość ciszej pracowała?
- Opłacalność GTX''a 970 na dzień dzisiejszy jest bliska zera. R9 390 oferuje więcej w tej samej cenie... a już za niecałe dwa miesiące wychodzą nowe karty graficzne.
- Do obudowy i zasilacza nie mam nic do zarzucenia. Chociaż w tym drugim przypadku lekko przesadzasz, niepotrzebny ci chyba zasilacz TEJ klasy bo to ma być PC do gier a nie stacja robocza pracująca 24/7 jak sądzę :P
- i7-6700 w tym budżecie jaki masz skutecznie sprawia że ucinasz choćby na GPU. Dodajmy - i7-6700 się NIE podkręca.
- A propos niepodkręcania - wybrana przez ciebie płyta główna na papierze wspiera taką możliwość (choć z uwagi na wybrany procesor i tak się nie da) ale w praktyce jej kiepska sekcja zasilająca sprawia że możliwości OC byłyby bardzo niskie nawet z odblokowanym CPU.
- Crucial BX200 to wydajnościowa kupa gruzu: http://pclab.pl/art66845-8.html. Zamiast niego weź starszego Cruciala BX100 (jest wyraźnie szybszy) albo Sandisk Plus.
- Przepłacasz o dobre 120 zł na RAMie.

Moja propozycja wyglądałaby następująco:
http://www.morele.net/inventory/info/J4DJVL/

Miejsce i7 zajął i5 (jak sam napisałeś PC ma być głównie do grania, nie ma sensu wydawać 500 zł na i7). Pozbyłem się iluzorycznej możliwości podkręcania (bo żeby się dało w twoim przypadku to musiałby to być i7-6700k), wsadziłem nieco tańszy (ale nadal high-endowy) zasilacz i wyraźnie tańsze kości RAM (choć wydajnościowo różnicy i tak nie zauważysz). Za to jest wydajniejszy dysk SSD oraz... DUŻO... DUŻO mocniejsza karta graficzna:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,7
R9 Fury wyraźnie wyprzedza GTX''a 980 więc 970tkę po prostu zje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 00:55, ziptofaf napisał:

Ogółem do grania lepsze są PC-ty. IMHO Idea gamingowego notebooka to taki dziwny pomysł
bo wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej coraz bardziej podkopuje wszystkie założenia komputera
mobilnego. W praktyce najlepiej sobie wybrać jakiś model biznesowy jeśli to ma być używane
w ruchu. Z czterordzeniowym procesorem i jakimś średniej klasy GPU jeśli chcesz na tym
też trochę pograć. Ale na pewno nie celuj w tytuły AAA z wyższym poziomem detali bo kończysz
z 5 kilogramowym nieruchawym klocem który na bateriach trzyma do godziny.

Wszystko się wzięło z tego jak na uczelni zobaczyłem kumpla który na wykładzie grał w Wiedźmina 3 na lapku i wyglądało to całkiem nieźle :D
dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2016 o 23:16, ziptofaf napisał:

Nie no, znajomości we wszystkich polskich sklepach to ja nie mam :P

Znalazłam na morelach w komentarzach kod rabatowy ;p Nie ma to jak promocja innego sklepu.

Dnia 01.04.2016 o 23:16, ziptofaf napisał:

Nie powiedziałem że wadliwy. Powiedziałem że nie mam pewności czym ten Thermaltake SE
tak naprawdę jest i oceniam po dziwnie krótkim okresie gwarancyjnym i za niskich cenach
jak na 630W. Spójrz choćby o post wyżej, tam masz 650W zasilacz za 565 zł (choć fakt
że tamten jest już z najwyższej półki, normalnie taka przyjemność kosztuje nieco mniej).
Samemu za swojego G2 750 zapłaciłem 510 zł a model 650W był za bodajże 470. O 130 zł
więcej niż ten Thermaltake.

Nazwa tego zasilacza jest bardzo podobna do chłodzenia na procesor - Thermaright Macho Rev B./.A. Pamiętam, że cooler był niezły. Ale czy tak samo zasilacze produkują? Tego już nie wiem. Dlatego mimo dobrych chęci sprzedawcy, to zostawię jak pisałeś. Przynajmniej wiem, co biorę.

Dnia 01.04.2016 o 23:16, ziptofaf napisał:

> Z drugiej strony rzęchy nie dostają certyfikatów Gold czy Bronze od tak.
Bronze się da dostać mając rzęcha, żaden problem. Z Goldem już trudniej ale da się. Bo
jednak co innego czysta sprawność a co innego jakość zastosowanych kondensatorów, warunki
gwarancyjne, komplet filtrów... ot, 80Plus to tylko jeden z wielu czynników.


Więc nie każdy zasilacz z certyfikatem daje radę :) O rany. Ktoś mniej obeznany po prostu kupi szmelc, który nie będzie trzymał napięcia. Mam nadzieję, że ten Enduro podoła :D Dziękuje za pomoc @pawbuk i @ziptofaf.

Ah w morelach podzespoły wszystkie są dostępne oprócz własnie kości ram, które podałeś mi do zestawu. W zestawie były Kingston HyperX FURY 16GB (2x8GB) DDR4 2133MHz CL14 a sprzedawca powiedział, że może być też 4x4GB takich pamięci i tez będzie 16 GB. Niby ok, ale wszystkie sloty będą zajęte no i nie wiem, czy czasami 16 gb rozbijać na 4 to dobry pomysł. W innym wypadku będę czekać na esc dopóki nie sprowadzą monitora i zasilacza ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 16:25, Joanna-dArc napisał:

Więc nie każdy zasilacz z certyfikatem daje radę :) O rany. Ktoś mniej obeznany po prostu
kupi szmelc, który nie będzie trzymał napięcia.

Nie ukrywam że ja też lekko straszę na zapas. To nie jest tak że tańszy zasilacz wysadzi ci komputer w powietrze. Co jednak oczywiście nie oznacza TANI zasilacz. Bo jak coś kosztuje poniżej 200 zł i ma oferować 600W to takie coś już potrafi doprowadzić do eksplozji.

Ot, moim zdaniem często lepiej te 50 zł dopłacić bo jednak lepszy zasilacz to nie tylko stabilność PC-ta ale również jego odporność np. na przepięcia. I z tej oszczędności 50 zł robi się strata 2000. Jasne, szanse minimalne wręcz... ale zdarza się.

No i jednak dłuższa gwarancja zazwyczaj się zwraca.

Dnia 03.04.2016 o 16:25, Joanna-dArc napisał:

Mam nadzieję, że ten Enduro podoła :D

Enduro to produkcja firmy Sirfa i naprawdę ciężko im coś większego zarzucić. To jeszcze nie high-end ale na pewno się sprawdzi. Jakby bowiem nie patrze jego tańsza odmiana (Supremo) w swoim czasie została wysłana do Jonnyguru, witryny która BARDZO krytycznie podchodzi do zasilaczy:
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=420
I jednak te 8.6/10 było.

Dnia 03.04.2016 o 16:25, Joanna-dArc napisał:

W innym wypadku będę czekać na esc dopóki nie sprowadzą monitora i zasilacza ;p


RAM może być dowolny, byleby o zbliżonych parametrach. Marka nie ma znaczenia żadnego. Mogą być np. takie:
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-16gb-8gbx2-2400mhz-cl15-f4-2400c15d-16gvr-707284/
albo takie:
http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-series-ddr4-16gb-2x8gb-2666mhz-cl16-czarne-cmk16gx4m2a2666c16-766744/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się