Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 03.04.2016 o 16:49, ziptofaf napisał:

Enduro to produkcja firmy Sirfa i naprawdę ciężko im coś większego zarzucić. To jeszcze
nie high-end ale na pewno się sprawdzi. Jakby bowiem nie patrze jego tańsza odmiana (Supremo)
w swoim czasie została wysłana do Jonnyguru, witryny która BARDZO krytycznie podchodzi
do zasilaczy:
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=420
I jednak te 8.6/10 było.


A zasilacze od EVGA, który sam posiadasz? Są to zaawansowane konstrukcję dla zastosować profesjonalnych?

Dnia 03.04.2016 o 16:49, ziptofaf napisał:


Mobo z zestawu nie obsługuję pamięci o takiej szybkości. Niby można tylko 2133 Mhz, co mnie dziwi, że jest dostępna tylko jedna szybkość. Ja wiem, że pamięci się automatycznie przetaktują, ale czasami to strata pieniędzy jak nie wykorzystamy danej szybkości. A druga sprawa to HyperX Savage a Fury to będzie jakaś różnica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 21:36, Joanna-dArc napisał:

A zasilacze od EVGA, który sam posiadasz? Są to zaawansowane konstrukcję dla zastosować
profesjonalnych?

Zależy które. EVGA G2, P2 i T2 - tak. Kosztują swoje ale w zamian dostajesz bardzo wysoką sprawność (T2 dobija do 96%, G2 do 91%), 10 lat gwarancji i bardzo ale to bardzo niskie skoki napięcia (co ma znaczenie np. przy ekstremalnym podkręcaniu). Można tego rodzaju sprzęt wsadzać jak najbardziej do maszyn typowo nastawionych na gry ale to już pewne marnotrawstwo pieniędzy - jakby bowiem nie patrzeć mój EVGA G2 750W kosztował mnie pół tysiąca... a to naprawdę dużo. Tu masz lekko przeterminowaną listę zasilaczy i mniej więcej ich jakość:
https://imgur.com/UOu1Vq6

Nie wszystko tutaj co prawda jest, z kilkoma pozycjami też bym się nie zgodził... ale na pewno pomaga się zorientować co i jak. A najbardziej czego za wszelką cenę unikać.

Dnia 03.04.2016 o 21:36, Joanna-dArc napisał:

Mobo z zestawu nie obsługuję pamięci o takiej szybkości. Niby można tylko 2133 Mhz, co
mnie dziwi, że jest dostępna tylko jedna szybkość.

A to akurat nieistotne. Jeśli jakieś kości wspierają np. 2666 MHz CL15 to zapewne obsługują również 2400 MHz CL14 i 2133 MHz CL13. Innymi słowy - więcej niż 2133 MHz na takiej płycie bezpośrednio nie wyciśniesz ale zapewne będą pracować z niższymi opóźnieniami co też daje pewien wzrost wydajności.

Dnia 03.04.2016 o 21:36, Joanna-dArc napisał:

Ja wiem, że pamięci się automatycznie
przetaktują, ale czasami to strata pieniędzy jak nie wykorzystamy danej szybkości. A
druga sprawa to HyperX Savage a Fury to będzie jakaś różnica?

Żadna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 13:52, ziptofaf napisał:

> Cześć, chcę złożyć nowy komputer. Komputer ma służyć przede wszystkim do grania
w gry.
> Na jego kupno chciałbym przeznaczyć 4-5 tys. zł. Próbowałem ułożyć coś sam, wyszło
coś
> takiego: http://www.morele.net/inventory/info/Ed6JBi/ Jakieś sugestie?

Źle rozdysponowany budżet i kiepsko dobrane części:

- Dyski twarde z serii WD Red są do stacji roboczych mających pracować 24/7. Ale nie
takich w których liczy się wydajność dysku. Więc przepłacasz 30% i dostajesz w zamian
wolniejszy sprzęt.
- Po co ci ten cooler? Bo jak rozumiem wybierasz go tylko po to by całość ciszej pracowała?

- Opłacalność GTX''a 970 na dzień dzisiejszy jest bliska zera. R9 390 oferuje więcej
w tej samej cenie... a już za niecałe dwa miesiące wychodzą nowe karty graficzne.
- Do obudowy i zasilacza nie mam nic do zarzucenia. Chociaż w tym drugim przypadku lekko
przesadzasz, niepotrzebny ci chyba zasilacz TEJ klasy bo to ma być PC do gier a nie stacja
robocza pracująca 24/7 jak sądzę :P
- i7-6700 w tym budżecie jaki masz skutecznie sprawia że ucinasz choćby na GPU. Dodajmy
- i7-6700 się NIE podkręca.
- A propos niepodkręcania - wybrana przez ciebie płyta główna na papierze wspiera taką
możliwość (choć z uwagi na wybrany procesor i tak się nie da) ale w praktyce jej kiepska
sekcja zasilająca sprawia że możliwości OC byłyby bardzo niskie nawet z odblokowanym
CPU.
- Crucial BX200 to wydajnościowa kupa gruzu: http://pclab.pl/art66845-8.html. Zamiast
niego weź starszego Cruciala BX100 (jest wyraźnie szybszy) albo Sandisk Plus.
- Przepłacasz o dobre 120 zł na RAMie.

Moja propozycja wyglądałaby następująco:
http://www.morele.net/inventory/info/J4DJVL/

Miejsce i7 zajął i5 (jak sam napisałeś PC ma być głównie do grania, nie ma sensu wydawać
500 zł na i7). Pozbyłem się iluzorycznej możliwości podkręcania (bo żeby się dało w twoim
przypadku to musiałby to być i7-6700k), wsadziłem nieco tańszy (ale nadal high-endowy)
zasilacz i wyraźnie tańsze kości RAM (choć wydajnościowo różnicy i tak nie zauważysz).
Za to jest wydajniejszy dysk SSD oraz... DUŻO... DUŻO mocniejsza karta graficzna:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,7
R9 Fury wyraźnie wyprzedza GTX''a 980 więc 970tkę po prostu zje.

Aż zrobiłem tu konto żeby specjalnie na to odpowiedzieć. Ten sprzęt sam dobierałem i faktycznie dałem ciała z SSD ale jest to wynik klepania na szybko. Myślałem że BX100 już nie jest produkowany a tu miła niespodzianka.

Mój drogi Kolego,
WD RED tam się wziął nie bez przypadku. Po pierwsze ma 3 lata gwarancji w standardzie, po drugie to dysk na storage, po trzecie jego wydajność jest niższa od BLUE ale ma temperatury dużo niższe niż koledzy z 7200 rpm co kwalifikuje go na dysk któremu można zaufać, po czwarte jest niesłyszalny. Wydajność nawet do gier jest wystarczająca. Używam i chwalę sobie. 29 stopni w stresie robi chyba wrażenie :)

CPU z serii i7 to wymysł kupującego, sam chciał, wklepałem mu go tam. Ja optowałem za i5 przy grach.
Cooler zbędny? A czy Ty masz i7 ? Słyszałeś kiedyś boxowy cooler do i7 jak chodzi przy obciążeniu? Zapewne nówka ze sklepu chodzi przez rok dobrze ale później zaczną się cyrki. Mam tego w pracy od groma. Nowe sztuki chłodzą idealnie ale po pewnym czasie te wiatraki szaleć zaczynają i nie jest to wina pasty czy dociśnięcia radiatora.

Grafika "Zielonych" to wybór na zasadzie: jest wydajny i jest bardziej energooszczędny. Bezkompromisowość w tym temacie to temat rzeka. Równie dobrze można tam dać GTX 980 i owszem wydajnościowo trochę gorzej ale rachunek niższy.

Zasilacz ze znakiem GOLD? Ja dobrałem SuperFlower z dwóch powodów: mocna linia cpu/grafiki oraz półpasywny do 55 stopni/60% obciążenia. Niestety model pokazany przez Ciebie ma niższą sprawność jak i poziom załączenia wiatraka ustawiony na 45 stopni. Jednak 10 stopni w użytkowaniu codziennym zrobi różnice. Nawet przy siedzeniu na YT łatwo będzie te 45 stopni w budzie osiągnąć.

RAM od G.Skill? W sumie jeden pieron. Firma krzak jak połowa na rynku a to dlatego że wyrosła, wypromowała się, jest tania, skupuje chipy ramu od innych firm i produkuje swoje kości za 60% tego co inni. Za krótko są na rynku bym im ufał.

Płyta główna podana przez Ciebie jest z firmy która była dobra jak jeszcze na rynku królował ABIT. Dziś jest to poziom średniaka. Taki HP płyt głównych dla mas.
Dajesz Koledze ram 2400 mhz a płyta łyka do 2133. Nie bardzo kapuje...
Z drugiej strony znów dajesz i5 bez K a mówisz o słabej sekcji zasilania. To tak trochę nielogiczne nie uważasz?

Podsumowując:

Ja patrzę innymi kategoriami na sprzęt. Ma być dobrze i wydajnie a do tego ma to nie zjadać kubła prądu na samo działanie i nie szumieć jak połowa komputerów które później dzięki składaniu bezkompromisowemu naprawiam i poprawiam.
Rachunek za prąd to też ważna rzecz, stąd dobór zasilacza ze znakiem Platinum, stąd dobór WD RED. Cisza to kwestia niemniej ważna, dlatego wziąłem pod uwagę lepszy cooler, dysk z serii RED jak i zasilacz z linii wręcz premium.
Gdybym miał patrzeć totalnie oczami człowieka który patrzy na jakość to w żadnym wypadku nie pojawiła by się tam płyta od MSI czy Gigabyte tylko od Fujitsu. Cena poszybowała by do 1000 PLN za płytę na chipsecie z serii Q która OC nie posiada a opcje w biosie są znikome.
Rozumiem, że powiesz, że to płyta nie do grania ale widzisz, popracowałem na nich, wstawiłem kiedyś na taką płytę swoje części i działa to dużo lepiej niż płyta z bajerami od Asrocka cz MSI. Magia czy co?

Dzięki za wskazówki. Dysk SSD na pewno stamtąd wyleci w pierony. Reszta to kwestia potrzeb kupującego. Będę to z nim dogrywał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Grafika "Zielonych" to wybór na zasadzie: jest wydajny i jest bardziej energooszczędny.
Bezkompromisowość w tym temacie to temat rzeka. Równie dobrze można tam dać GTX 980 i
owszem wydajnościowo trochę gorzej ale rachunek niższy.


Ile Ci to da oszczędności przez 3 lata? Różnica w poborze prądu pod obciążeniem to 30 W - jeśli karta pod obciążeniem pracuje średnio 5 godzin dziennie, to przez trzy lata różnica sięgnie 100 zł w rachunkach :D To tak dużo biorąc pod uwagę wyższą wydajność?

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:


Zasilacz ze znakiem GOLD? Ja dobrałem SuperFlower z dwóch powodów: mocna linia cpu/grafiki
oraz półpasywny do 55 stopni/60% obciążenia. Niestety model pokazany przez Ciebie ma
niższą sprawność jak i poziom załączenia wiatraka ustawiony na 45 stopni. Jednak 10 stopni
w użytkowaniu codziennym zrobi różnice. Nawet przy siedzeniu na YT łatwo będzie te 45
stopni w budzie osiągnąć.


Jak komputer będzie chodził pod obciążeniem 12 godzin dziennie, to może po 5 latach ta różnica między zasilaczami się zwróci :D

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

RAM od G.Skill? W sumie jeden pieron. Firma krzak jak połowa na rynku a to dlatego że
wyrosła, wypromowała się, jest tania, skupuje chipy ramu od innych firm i produkuje swoje
kości za 60% tego co inni. Za krótko są na rynku bym im ufał.


Firma, która jest obecna na rynku od kilkunastu lat to firma-krzak? Śledziłeś w ogóle rynek podzespołów przez ostatnie lata, czy właśnie wyszedłeś z sarkofagu? :D

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Rachunek za prąd to też ważna rzecz, stąd dobór zasilacza ze znakiem Platinum, stąd dobór
WD RED. Cisza to kwestia niemniej ważna, dlatego wziąłem pod uwagę lepszy cooler, dysk
z serii RED jak i zasilacz z linii wręcz premium.


Oszczędzasz na prądzie, ale najpierw wydajesz znacznie więcej :D

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Gdybym miał patrzeć totalnie oczami człowieka który patrzy na jakość to w żadnym wypadku
nie pojawiła by się tam płyta od MSI czy Gigabyte tylko od Fujitsu. Cena poszybowała
by do 1000 PLN za płytę na chipsecie z serii Q która OC nie posiada a opcje w biosie
są znikome.
Rozumiem, że powiesz, że to płyta nie do grania ale widzisz, popracowałem na nich, wstawiłem
kiedyś na taką płytę swoje części i działa to dużo lepiej niż płyta z bajerami od Asrocka
cz MSI. Magia czy co?


A jakie masz problemy w zwykłym użytkowaniu komputera z płytami od MSi albo Gigabyte?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Dajesz Koledze ram 2400 mhz a płyta łyka do 2133. Nie bardzo kapuje...


W tym sklepie te same kości, ale 2133 Mhz kosztują 70 zł więcej. A, że nie ma problemu by wkładać kości 2400 w płyty 2133 (płyta w takim wypadku i tak ustawi szybsze kości na 2133 mhz) to tutaj szukałbym wyjaśnienia. Prosta oszczędność 70 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajna dyskusja ale patowa :)
Ja idę do sarkofagu a Wy wyciągajcie siódme poty z pecetów :)

A tak na serio to z płyt Fujitsu o dużo gorszych parametrach na papierze więcej potrafię wyciągnąć niż z tych super zaawansowanych nowych od MSI/Gigabyte.
Czasem sama produkcja robi różnicę, jej sposób, no i cena.
Na temat WD RED nie ma co dyskutować bo chyba clue dalej nie zostało zrozumiane.
G. Skill to typowy podkupywacz chipów i tyle. Wybaczcie ale firma całe lata nie istniała a teraz na każdym forum jest polecana ot tak bez zająknięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 23:52, Pudel1989 napisał:

A tak na serio to z płyt Fujitsu o dużo gorszych parametrach na papierze więcej potrafię
wyciągnąć niż z tych super zaawansowanych nowych od MSI/Gigabyte.


Ale co Ty chcesz od tych płyt MSi/Gigabyte? Robią płyty w różnych segmentach cenowych, jedne lepiej wyposażone/o większych możliwościach, drugie gorzej wyposażone/o małych możliwościach. Nie będę polecał płyt głównych, które są drogie i słabo dostępne w naszym kraju, bo nie ma to sensu. Większość osób potrzebuje albo płyty najtańszej, albo takiej, na której najłatwiej będzie podkręcić procka lub nawet zrobi to za użytkownika same oprogramowanie płyty :D

Dnia 03.04.2016 o 23:52, Pudel1989 napisał:

Na temat WD RED nie ma co dyskutować bo chyba clue dalej nie zostało zrozumiane.


Rozumiem o co Ci chodzi - dłuższa gwarancja, dłuższa żywotność, cisza :D Ja szczerzę mówiąc wolałbym postawić na wydajność w komputerze do pracy i gier, a tego typu dysk umieścił choćby w serwerze NAS :D

Dnia 03.04.2016 o 23:52, Pudel1989 napisał:

G. Skill to typowy podkupywacz chipów i tyle. Wybaczcie ale firma całe lata nie istniała
a teraz na każdym forum jest polecana ot tak bez zająknięcia.


Wiele firm przez lata nie istniało ,a teraz są rynkowymi liderami i robią świetne produkty :D Zobacz choćby na rynek telewizorów - Samsung i LG liderują, a gdzie jest Sharp czy Philips (jedni kupieni chyba przez chińczykow, drudzy sprzedali dział telewizorów). A rynek smartfonów? Gdzie jest Nokia, gdzie jest Motorola czy Alcatel? Rządzą teraz Apple, Samsung i chińskie młode firmy - Huawei, Meizu, Xiaomi, które w niższej cenie oferują równie dobry sprzęt. Nie warto więc patrzeć na datę zqałożenia tylko na obecną jakość ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Mój drogi Kolego,
WD RED tam się wziął nie bez przypadku. Po pierwsze ma 3 lata gwarancji w standardzie,
po drugie to dysk na storage, po trzecie jego wydajność jest niższa od BLUE ale ma temperatury
dużo niższe niż koledzy z 7200 rpm co kwalifikuje go na dysk któremu można zaufać, po
czwarte jest niesłyszalny.

I po czwarte kosztuje o 1/3 więcej. Więc po co jeśli to ma być tylko i wyłącznie sprzęt do grania. To nie serwer a nie zmieścisz AŻ TAK dużo na 250GB SSD''ku. Zresztą - sama kwestia "zaufania do dysku twardego" jest czymś co by większość osób w branży wyśmiała. Bo ufać to można (i to w bardzo ograniczonym stopniu) macierzom Raid 1. A najlepiej to i tak nie ufać wcale i mieć zewnętrzne backupy.

Cisza jest pewnym argumentem ZA, tu się zgodzę. Ale bezpieczeństwo danych niekoniecznie.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

CPU z serii i7 to wymysł kupującego, sam chciał, wklepałem mu go tam. Ja optowałem za
i5 przy grach.

A to uważam za, jak sam zauważyłeś, wymysł kupującego. Który osobiście oceniam negatywnie i odradzam bo to jeszcze nie ten budżet by na siłę wpychać Core i7.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Cooler zbędny? A czy Ty masz i7 ?

Domowy i5-5675c podkręcony na 4 GHz przetrwał zeszłe lato na boxowym coolerze. W pracy mam E5-2630, też chłodzonego naprawdę małym coolerem.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Słyszałeś kiedyś boxowy cooler do i7 jak chodzi przy obciążeniu?

A słyszałem. Do i7-4790k rzeczywiście nie polecałbym bo wrażenia są cokolwiek nieprzyjemne. Ale powtórzę się - to jest dopłata blisko 100 zł... za to że będzie po prostu nieco ciszej a i tak ma to znaczenie przez 2 miesiące w roku.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Grafika "Zielonych" to wybór na zasadzie: jest wydajny i jest bardziej energooszczędny.
Bezkompromisowość w tym temacie to temat rzeka. Równie dobrze można tam dać GTX 980 i
owszem wydajnościowo trochę gorzej ale rachunek niższy.

I... co z tego? No bądźmy uczciwi - załóżmy że komputer o którym mowa będzie chodzić na pełnym obciążeniu 3 godziny dziennie oraz 3 godziny przy włączonej przeglądarce. I zestaw z R9 390/Fury zje 110W prądu więcej pod obciążeniem oraz o 30W więcej w normalnej sytuacji. Przy zasilaczu o sprawności 91% robi się nam z tego 120 i 32W. Czyli 360 oraz 96. Sumarycznie 456W dziennie bonusowe. O ile kojarzę kilowatogodzina ostatnio kosztowała coś koło 60 groszy. Czyli dopłacamy do zestawu z Fury 28 groszy dziennie. W zamian za wydajność wyższą o dobre 30-45% w rozdzielczościach powyżej FullHD.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Zasilacz ze znakiem GOLD? Ja dobrałem SuperFlower z dwóch powodów: mocna linia cpu/grafiki
oraz półpasywny do 55 stopni/60% obciążenia.

Dobra, wcześniej już zrobiłem matmę co do różnicy w cenie jaka będzie w eksploatacji zestawu. To teraz w sprawności między Gold a Platinum.
Różnica cenowa między zasilaczami: 106 zł.
Różnica w sprawności: 2% ( https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus) - 92% vs 94%

Tutaj nasze wstępne założenie - 4h pod pełnym obciążeniem CPU i GPU (niech będzie 390W - z 970tką byłoby mniej ale specjalnie zrobimy tak by te liczby były większe niż zwykle) i 4h pod minimalnym (100W).
Czyli zasilacz 80Plus Gold uzyska 92% sprawności - 423W pod obciążeniem, 108 normalnie. 80Plus Plat uzyska 94% sprawności - 414W oraz 106W.

Sumarycznie:
80Plus Gold = 1692W + 432W = 2124W
80Plus Platinum = 1656W + 424 = 2080W
Różnica dzienna: 44W na korzyść 80Plus Plat

Rocznie oszczędzamy: 16kW = ...10 zł.

Czas zwrotu zasilacza: 10.6 lat.

O czym my tu więc w ogóle mówimy?

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Niestety model pokazany przez Ciebie ma niższą sprawność jak i poziom załączenia wiatraka ustawiony na 45 stopni.

Ekhem. Nie wiem czy nigdy nie miałeś zasiłki od EVGA czy też próbujesz na poczekaniu wymyślić jakiś argument ale... tam masz przełącznik. Między trybem ECO a zwykłym. W tym drugim przypadku wentylator pracuje normalnie, bez trybu półpasywnego jeśli temperatury są problemem.

A jeśli naprawdę istotne są temperatury I cisza to zamiast Leadexów lepiej pójść w stronę Dark Power Pro P11 - multirail zamiast pojedynczej linii (choć przy tak niskiej mocy i tak nie ma to znaczenia, dopiero w okolicach 700W multi zaczyna być lepszym rozwiązaniem) oraz właśnie największa kultura pracy wentylatorów.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Jednak 10 stopni w użytkowaniu codziennym zrobi różnice. Nawet przy siedzeniu na YT łatwo będzie te 45
stopni w budzie osiągnąć.

Mówimy o EVGA G2. Czyli rebrandowanych SuperFlower Leadex... one naprawdę nie bez powodu mają 10 lat gwarancji. Więc co z tego że będą nieco cieplejsze?

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

RAM od G.Skill? W sumie jeden pieron. Firma krzak jak połowa na rynku a to dlatego że
wyrosła, wypromowała się, jest tania, skupuje chipy ramu od innych firm i produkuje swoje
kości za 60% tego co inni. Za krótko są na rynku bym im ufał.

Um... ta firma istnieje od 1989 roku. A RAM produkują od czasów DDR1. Więc jak rozumiem odpowiednio długo na rynku są ci którzy produkowali jeszcze SDRAM?

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Płyta główna podana przez Ciebie jest z firmy która była dobra jak jeszcze na rynku królował
ABIT. Dziś jest to poziom średniaka. Taki HP płyt głównych dla mas.

Jak najbardziej, wybrana przeze mnie płyta jest średniakiem. I to celowo. Ponownie, nie widzę powodu by pakować coś lepszego. W moim wariancie ostatecznie tam miał być tylko i5-6600. Bez OC. Nie widziałem tam dysków pod M.2. Nie jest potrzebny zintegrowany kontroler RAID ani podwójne RJ-45. Po co kupować coś droższego?

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Dajesz Koledze ram 2400 mhz a płyta łyka do 2133. Nie bardzo kapuje...

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Z drugiej strony znów dajesz i5 bez K a mówisz o słabej sekcji zasilania. To tak trochę
nielogiczne nie uważasz?


Nie uważam. Zauważyłem tylko że w obecnej formie to był dziwny PC. Bo jest niestandardowe chłodzenie, jest płyta na Z170... ale procesor już zablokowany. Czemu? Nie wiadomo. No to wziąć i7-6700k... i nadal nic z tego. Podkręcać porządnie jeszcze się nie da. Zwłaszcza że to naprawdę niepowalająca płyta:
http://pclab.pl/art66787.html
"Wyniki testu RMAA są kiepskie, czego należało się spodziewać."
"Nie udało nam się, niestety, osiągnąć maksimum możliwości testowego Core i5, czyli 4,6 GHz przy napięciu zasilającym 1,35 V. Mimo ustawienia parametru Loadline calibration na wartość High procesor nie był stabilny przy tej częstotliwości. Podkręcanie zakończyliśmy 100 MHz niżej, na 4500 MHz."
"Radiator na mostku jest bardzo mały i umieszczony tuż pod kartą graficzną. Podczas wytężonej pracy komputera nagrzewa się znacznie."

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Ma być dobrze i wydajnie

No to na razie jeśli chodzi o wydajność to trochę brakuje... Bo co jak co ale i ty i ja dobrze wiemy że R9 Fury rozjedzie GTX''a 970 w 80% gier. Zresztą test już zlinkowałem.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

a do tego ma to nie zjadać kubła prądu na samo działanie

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premierowy_test_amd_radeon_r9_fury_vs_geforce_gtx_980?page=0,16

Cały PC:
R9 Fury, w idle: 83W
GTX970, w idle: 85W
R9 Fury, pod obciążeniem i po OC: 340W
GTX970, pod obciążeniem i po OC: 320W

Wychodzi na to że wcześniej plotłem bzdury bo o ile R9 390 rzeczywiście lubi pojeść prądu (choć jak widać - nawet w tamtym wariancie to nie są jakieś istotne kwoty co już liczyłem wcześniej) o tyle R9 Fury zjada w idle tyle samo a pod obciążeniem z 30W więcej. Więc znowu - 10 lat by to zauważyć. Za to taką różnicę w wydajności można zobaczyć już teraz:
http://puu.sh/o56xH/80342c6240.png

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

i nie szumieć jak połowa komputerów które później dzięki składaniu bezkompromisowemu naprawiam i poprawiam.

Nie wiem czy słyszałeś kiedyś R9 Fury Tri-X. Bo ja tak. Albo raczej - tej karty raczej nie słychać (tryb półpasywny a pod obciążeniem głośny też nie jest, na potwierdzenie test):
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premierowy_test_amd_radeon_r9_fury_vs_geforce_gtx_980?page=0,18
Bo głośnością to odstaje o 1-2 decybele od GTX''a 970.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Rachunek za prąd to też ważna rzecz, stąd dobór zasilacza ze znakiem Platinum, stąd dobór
WD RED.

Już policzyłem ten rachunek za prąd. Uzasadnij wybór tego zasilacza 80Plus Platinum W WW. KONTEKŚCIE bo nie potrafię go zrozumieć.

Dnia 03.04.2016 o 21:59, Pudel1989 napisał:

Gdybym miał patrzeć totalnie oczami człowieka który patrzy na jakość to w żadnym wypadku
nie pojawiła by się tam płyta od MSI czy Gigabyte tylko od Fujitsu. Cena poszybowała
by do 1000 PLN za płytę na chipsecie z serii Q która OC nie posiada a opcje w biosie
są znikome.

To już nie Fujitsu a SuperMicro osobiście bym wybierał... tylko że wówczas byłby tam Xeon a nie żaden desktopowy Skylake który Intelowi coś nie wyszedł biorąc pod uwagę ilość zmian w mikrokodzie, procki zginające się od coolerów oraz do niedawna zawieszające się pod obciążeniem. Do domowego użytku jak znalazł ale nie do stacji roboczych... fakt - zbaczamy już z tematu.

Ot, śmiem twierdzić że w tym budżecie da się zbudować lepszy zestaw do gier wszelkiej maści i naprawdę nie widzę po co wsadzać zasilacz za 6 stów, niepotrzebnie drogi RAM czy serwerowy dysk twardy. Marnotrawstwo gotówki. I co prawda bym się z tobą w wielu tych aspektach zgodził ale jeszcze nie w tym budżecie. Jak już można wpakować i7-5820k oraz 980Ti to wówczas można zaszaleć na reszcie. Do tego etapu IMHO takiej potrzeby jeszcze nie ma a przeciwnie, zyski długoterminowe są żadne (bo co mi po tym że mam dłuższą gwarancję na dysk i o 5 stopni chłodniejszy zasilacz jak w grze jest 25 zamiast 40 fps-ów?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,
chcę kupić dziś w tym roku komputer pod hobby:
grafika 3D i gry komputerowe

bazując na tym co tam poskładałeś ziptofaf

http://www.morele.net/inventory/info/TLBiiN/

pozwoliłem sobie wywalić dyski twarde i kartę grafiki, bo to mam i na razie wystarczy (SSD+HDD+GTX960)
Ale procesor się starzeje (i7 860, już mi się tak wydaje że ma z może polowe wydajności co jeszcze parę lat temu)

Tak się zastanawiam czy w przyszłości ta płyta główna uciągnie 2 karty graficzne na PCIE 16x?
Bo zasilacz rozumiem pod 2 grafy przydałby się większy, jakieś sugestie?

Pozdrawiam,
Konrad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2016 o 20:33, Konrad162 napisał:

Ale procesor się starzeje (i7 860, już mi się tak wydaje że ma z może polowe wydajności
co jeszcze parę lat temu)

Wydajność procesora nie spada z wiekiem :P Co najwyżej wymagania gier i programów rosną. W sumie w twoim konkretnym przypadku (akurat rendering wykorzystuje dowolną wręcz ilość rdzeni) warto byłoby pomyśleć o Core i7. Albo nowym Xeonie V5 bo to w sumie to samo:
http://www.morele.net/inventory/info/KDltIs/

Procesor to tak naprawdę nieco niżej taktowany i7-6700 pozbawiony wbudowanego układu graficznego. Płyta główna mniej więcej porównywalna z tym co chciałeś początkowo (z tym że Xeony muszą mieć właśnie taką a nie zwykłe H170). Szybkie zerknięcie na PassMark mówi mi że:
- twój obecny procesor reprezentuje wynik 5000 punktów
- i5-6600 - 7550
- Xeon 1240v5 - 10168

Więc w sytuacjach gdzie wykorzystujesz intensywnie wielordzeniowość możesz zobaczyć do 2x wyższą wydajność wybierając Xeona w stosunku do tego co masz teraz.

Dnia 04.04.2016 o 20:33, Konrad162 napisał:

Tak się zastanawiam czy w przyszłości ta płyta główna uciągnie 2 karty graficzne na PCIE
16x?

Tak ale drugi slot będzie działać tylko jako x4 (co powoduje kilkuprocentowe spadki wydajności), nie ma też wsparcia dla SLI a tylko dla Crossfire. Chyba tylko płyty na Z170 (te nieco lepsze od ok. 600 zł) oraz X99 (dowolna ale i tak są drogie jak diabli i musisz mieć jeszcze procesor za naprawdę grubą kasę) pozwalają na wyciągnięcie 100% wydajności z 2 kart graficznych. Choć nie ma to dużego znaczenia i nie są to jakieś kosmiczne spadki.

Dnia 04.04.2016 o 20:33, Konrad162 napisał:

Bo zasilacz rozumiem pod 2 grafy przydałby się większy, jakieś sugestie?

EVGA G2 750 albo Corsair RM750x.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2016 o 21:56, ziptofaf napisał:

Zależy które. EVGA G2, P2 i T2 - tak. Kosztują swoje ale w zamian dostajesz bardzo wysoką
sprawność (T2 dobija do 96%, G2 do 91%), 10 lat gwarancji i bardzo ale to bardzo niskie
skoki napięcia (co ma znaczenie np. przy ekstremalnym podkręcaniu). Można tego rodzaju
sprzęt wsadzać jak najbardziej do maszyn typowo nastawionych na gry ale to już pewne
marnotrawstwo pieniędzy - jakby bowiem nie patrzeć mój EVGA G2 750W kosztował mnie pół
tysiąca... a to naprawdę dużo.


Czyli zasilacze od EVGA powinny być idealne dla overlockerów. Więc także i dla graczy. W moim przypadku nie ma sensu dopłacać do czegoś, czego używać nie będę. Nawet nie ma takich podzespołów :P Wszystko poszło by w górę.

Dnia 03.04.2016 o 21:56, ziptofaf napisał:

> druga sprawa to HyperX Savage a Fury to będzie jakaś różnica?
Żadna.


Czyli wszystko jasne. Zapewne 60 zł różnicy wynika z wyższej klasy produktu w katalogu producenta. Na esc niestety nie ma R9 390 od Shapphiera, ale można go dodawać do koszyka - dziwne. W każdym razie sprzedawca po raz kolejny zaproponował mi w zamian Asusa Radeon R9 390 StriX DCIII OC Gaming 8GB DDR5 512bit. Powiedziałam, że w takim wypadku chciałabym MSI Radeon R9 390 Gaming 8GB DDR5 512bit. Tak jak zalecałeś - MSI lub Sapphire. Dobry model? Innego chyba nie ma MSI. A powiedz mi jeszcze jak to jest z wersjami "X". Widziałam recke 390X od Shappire i ponoć specjalnej wydajności nie ma większej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2016 o 21:14, Joanna-dArc napisał:

Czyli zasilacze od EVGA powinny być idealne dla overlockerów. Więc także i dla graczy.

Takiego znaku równości bym nie stawiał. Overclockerzy rzeczywiście zazwyczaj są graczami ale większość graczy overclockerami nie jest. W praktyce - to nie jest tak jednak że musisz mieć super komputer by ten zasilacz miał sens. To po prostu dopłata za lepszą jakość wykonania i dłuższą gwarancję. Fakt - dla większości osób zasilacz aż tej klasy to już pewna przesada. Ale jeśli akurat masz kasę na zbyciu to nie jest to taki zły pomysł by go wybrać.

>Tak jak zalecałeś - MSI lub Sapphire. Dobry

Dnia 04.04.2016 o 21:14, Joanna-dArc napisał:

model? Innego chyba nie ma MSI. A powiedz mi jeszcze jak to jest z wersjami "X". Widziałam
recke 390X od Shappire i ponoć specjalnej wydajności nie ma większej.


390X jest o mniej więcej 10% szybszy od 390tki. Biorąc pod uwagę skok cenowy - raczej nie warto dopłacać. Jeśli masz większą ilość pieniędzy to jest sens dopłaty do Fury (okolice 2400 zł) albo 980Ti (okolice 2950) bo skok cenowy odpowiada skokowi wydajności. Co do pytania numer 2 - MSI Gaming jest w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ziptofaf Ech.. szlag mnie zaraz trafi. Czegoś takiego jeszcze w esc nie spotkałam. Chciałam r9 390 Shappire i nie było, ale można dodawać do koszyka. Potem chciałam MSI i tutaj znów to samo - nie ma w magazynie, ale w sklepie można dodać do koszyka. Niby dystrybutor miał przynieść jutro, ale ostatecznie zmienił datę na 7.04 ;/ Kiedy w końcu z bezradności wzięłam tego Asusa r9 to znowu monitora nie ma, bo producent nie ma na stanie i pewnie przyśle w ciągu 2 tygodni... Ręce mi opadają. Nigdy tak nie było..

Teraz pytanie. W X-komie mam wszystkie części oprócz karty - tutaj "niby" na stanie jest od MSI i ok. Monitor też jest na stanie. Brać u nich? Czy może brać skrzynkę w esc a monitor w x-kom? Zdenerwowałam się już i zaraz kupię ps4 i tyle ;( A chciałam mieć sprzęt do końca tego tygodnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2016 o 18:16, Joanna-dArc napisał:

Teraz pytanie. W X-komie mam wszystkie części oprócz karty - tutaj "niby" na stanie jest
od MSI i ok. Monitor też jest na stanie. Brać u nich?

Nie jestem pewny czy x-kom składa PC''ty :P A co prawda składanie własnej maszyny jest naprawdę trywialne ale nie każdemu się chce.

Dnia 05.04.2016 o 18:16, Joanna-dArc napisał:

Czy może brać skrzynkę w esc a monitor w x-kom?

A to już brzmi całkiem sensownie. Nie widzę powodu by koniecznie szukać monitora w tym samym sklepie.

Dnia 05.04.2016 o 18:16, Joanna-dArc napisał:

Zdenerwowałam się już i zaraz kupię ps4 i tyle ;( A chciałam mieć sprzęt
do końca tego tygodnia.


Do końca tego tygodnia to powątpiewam prawdę mówiąc. Złożenie zawsze dokłada 2-3 dni do realizacji zamówienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2016 o 18:41, ziptofaf napisał:

Nie jestem pewny czy x-kom składa PC''ty :P A co prawda składanie własnej maszyny jest
naprawdę trywialne ale nie każdemu się chce.

X-kom składa bezpłatnie o dziwo ;p Kiedyś składałam stacjonarkę, ale nie całą i nie od samych podstaw. Za dużo kabelków. Wiem oczywiście, że jest instrukcja, ale bez jest trudniej i daje to jakieś wyzwanie :D

Dnia 05.04.2016 o 18:41, ziptofaf napisał:

A to już brzmi całkiem sensownie. Nie widzę powodu by koniecznie szukać monitora w tym
samym sklepie.

Owszem, ale lepiej dostać wszystko od razu. Oczywiście mogą paczki przyjść w tym samym dniu. Ale kusi mnie, żeby tak zrobić. Inaczej jest kiepsko z dostępnością. No i ten Asus.

Dnia 05.04.2016 o 18:41, ziptofaf napisał:

Do końca tego tygodnia to powątpiewam prawdę mówiąc. Złożenie zawsze dokłada 2-3 dni
do realizacji zamówienia.

Zadałam pytanie do esc, czy się wyrobią do piątku. Napisałam też do x-kom o dostępność produktu i datę odbioru. Zobaczymy. Po tym podejmę decyzję. Straszne to jest. Człowiek chce kupić po prostu sprzęt a same problemy. Gdyby wszystkie częsci były w moim mieście to nawet bym się nie zastanawiała :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2016 o 18:16, Joanna-dArc napisał:

Teraz pytanie. W X-komie mam wszystkie części oprócz karty - tutaj "niby" na stanie jest
od MSI i ok. Monitor też jest na stanie. Brać u nich? Czy może brać skrzynkę w esc a
monitor w x-kom? Zdenerwowałam się już i zaraz kupię ps4 i tyle ;( A chciałam mieć sprzęt
do końca tego tygodnia.


W X-Komie składają komputery z zamówionych części i jest to zawsze darmowe ;) Widziałem na własne oczy jak to się robi i złożenie komputera z ułożeniem okablowania to 45 minut :D Niestety, robi to jedynie kilka osób więć kilka dni trzeba poczekać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2016 o 19:05, pawbuk napisał:

W X-Komie składają komputery z zamówionych części i jest to zawsze darmowe ;) Widziałem
na własne oczy jak to się robi i złożenie komputera z ułożeniem okablowania to 45 minut
:D Niestety, robi to jedynie kilka osób więć kilka dni trzeba poczekać ;)


Kurcze. Więc bardziej opłaca się kupić części (nawet jest bezpieczniej) i samemu złożyć. Wtedy wszystko dojdzie do piątku ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.04.2016 o 19:40, Joanna-dArc napisał:


Kurcze. Więc bardziej opłaca się kupić części (nawet jest bezpieczniej) i samemu złożyć.
Wtedy wszystko dojdzie do piątku ;p



O ile kurier paczki nie zgubi, jak w moim przypadku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ziptofaf - dzisiaj doszedł monitor i złożony komputer :> Pięknie to wszystko wygląda. ale zmartwiła mnie jedna rzecz. W sterownikach AMD piszę, że AMD Freesync jest nieobsługiwana ;p Jak to? Skoro nawet na kartonie piszę. że monitor obsługuję ;p

@Deathblade - żaden z dwóch kurierów paczki nie zgubił X-kom wysyła paczki kurierem in-Postu :P Byłam zdziwiona, ale na drugi dzień, czyli (dzisiaj) paczka doszła już o 9 rano. DHL to już mniej oprzejmy. Przyszedł i mnie nawet nie powiadomił telefonicznie, że ma zamiar przyjść ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się