Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Ale kiszka, obszedłem 5 sklepów/serwisów komputerowych i w żadnym nie mają nawet podobnej blaszki jak do Z97I-Plus :)

A co do posta na górze, to najnowszy Pure Power 9 zbiera bardzo dobre recenzje, jest ultra cichy i ma bardzo ładne odpinane płaskie kable.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Co myślicie o tym zestawie? W końcu muszę sobie coś zakupić, a, że nie gram za dużo to nie szaleję. W związku ze spadkiem cen udało mi się dołożyć i5 zamiast i3 do zestawu. Nie wiem, czy lepiej karta graficzna z 2GB, czy 4GB? Mój monitor ma rozdzielczość 1680 x 1050, także jeszcze dużo czasu minie zanim kupię coś w full HD. No, ale wolę zapytać.
Zastanawiam się też nad dyskiem ssd na system, coś możliwego i w miarę taniego. W związku, że budżet jest trochę ograniczony, to w ramach zakupu dysku wróciłbym do i3.

1. Płyta główna MSI B150M PRO-VDH, B150, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX (B150M PRO-VDH)
2. Procesor Intel Core i5-6400, 2.7GHz, 6MB, BOX (BX80662I56400)
3. Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 8GB, 2133MHz CMK8GX4M2A2133C13R (CMK8GX4M2A2133C13R)
4. Karta graficzna Asus GTX960OC TURBO 2GB GDDR5, 128bit, DVI, HDMI, 3xDP (TURBO-GTX960-OC-2GD5)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.04.2016 o 11:56, maniekk napisał:

4. Karta graficzna Asus GTX960OC TURBO 2GB GDDR5, 128bit, DVI, HDMI, 3xDP (TURBO-GTX960-OC-2GD5)


Możesz też zmienić na 950 gtx, urwiesz parę stówek.
Na takiej samej rozdzielczości gram z 950 i jest spoko :) W te gry co gram bez problemu 60+ fps i na high/ultra ustawienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2016 o 19:38, ziptofaf napisał:

Trochę różnic jest:
http://wolfcrow.com/blog/wp-content/uploads/2013/01/Display-connectors-comparison6502.png

Wsparcie dla wyższej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, DisplayPort paradoksalnie
jest też tańszy bo producent nie musi dokupować licencji na korzystanie z HDMI.


Dzisiaj kupiłam ten kabelek w x-komie. Specjalnie nie widać tego Free-synca :P Może gdzieś tam jakaś płynność obrazu wzrosła, ale prawie wcale. Ale chyba kolory jakieś żywsze się zrobiły, ale to może złudzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2016 o 15:58, Joanna-dArc napisał:

Dzisiaj kupiłam ten kabelek w x-komie. Specjalnie nie widać tego Free-synca :P Może gdzieś
tam jakaś płynność obrazu wzrosła, ale prawie wcale. Ale chyba kolory jakieś żywsze się
zrobiły, ale to może złudzenie.


Jeżeli gra jest w pełni płynna i chodzi w 60-75 fps-ach to FreeSync nie widać :P Ale niech ta ilość klatek zacznie skakać do okolic 35-45 i wówczas różnica robi się bardzo łatwo odczuwalna. Ot, ta technologia zaledwie (i aż) sprawia że monitor zmienia klatkę kiedy każe mu karta graficzna a nie kiedy mu się podoba albo X razy na sekundę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2016 o 16:02, ziptofaf napisał:

Jeżeli gra jest w pełni płynna i chodzi w 60-75 fps-ach to FreeSync nie widać :P Ale
niech ta ilość klatek zacznie skakać do okolic 35-45 i wówczas różnica robi się bardzo
łatwo odczuwalna. Ot, ta technologia zaledwie (i aż) sprawia że monitor zmienia klatkę
kiedy każe mu karta graficzna a nie kiedy mu się podoba albo X razy na sekundę.


Tak teoretycznie, to szkoda było wydawać 29 zł :p Na ten moment nie ma gry, która by dusiła ten zestaw, więc Freesync będzie tak w połowie wykorzystywany ;p Trzeba wyłączać w opcjach gry v-synca czy zostawiać go? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2016 o 16:05, Joanna-dArc napisał:

Tak teoretycznie, to szkoda było wydawać 29 zł :p Na ten moment nie ma gry, która by
dusiła ten zestaw, więc Freesync będzie tak w połowie wykorzystywany ;p

Nie no, Wiedźmin 3 z wszystkimi bajerami w Ultra i wygładzaniem krawędzi to ci spadnie do okolic 30-40 klatek :P I wówczas już zastosowanie dla FreeSync się znajdzie.

Dnia 16.04.2016 o 16:05, Joanna-dArc napisał:

Trzeba wyłączać w opcjach gry v-synca czy zostawiać go? :P

Ostatnimi czasy już nie musisz wyłączać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem zagrać w star wars battlefront ale okazało się za komputer jest za słaby. i mam pytanię czy opłaca się kupić kartę graficzną Gigabyte GeForce GT 730 2GB DDR5 i czy SW battlefront będzie chodzić płynie na wysokich ustawieniach i na średnich tak żeby było co najmiej 30-45fps

mój sprzęt to;
intel dual core 2
windows 7
a reszty nie pamiętam

a tu link do wymagań gry http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=25599

20160416164856656

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2016 o 16:57, KRYSTIAN200332 napisał:

Witam chciałem zagrać w star wars battlefront ale okazało się za komputer jest za słaby.
i mam pytanię czy opłaca się kupić kartę graficzną Gigabyte GeForce GT 730 2GB DDR5
i czy SW battlefront będzie chodzić płynie na wysokich ustawieniach i na średnich tak
żeby było co najmiej 30-45fps


Ta karta to złom i wyrzucone pieniądze. Gra na tym nie ruszy płynnie nawet w niskich detalach. Ogólnie masz niestety bardzo słaby sprzęt i żeby pograć w Battlefronta musiałbyś wymienić wszystko. Gra wymaga 8gb ramu - przy 4gb sporadycznie się zacina uniemożliwiając przyjemną rozgrywkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2016 o 16:45, ziptofaf napisał:

Nie no, Wiedźmin 3 z wszystkimi bajerami w Ultra i wygładzaniem krawędzi to ci spadnie
do okolic 30-40 klatek :P I wówczas już zastosowanie dla FreeSync się znajdzie.

> Trzeba wyłączać w opcjach gry v-synca czy zostawiać go? :P
Ostatnimi czasy już nie musisz wyłączać.


Nie żartuj. Jeśli na takim zestawie Wiedźmin 3 na ultra spadnie do 40 fps, to nieźle mnie urządziłeś. Zestaw gorszy z 4790k na pokładzie, GTX 970 radził sobie bez problemu z tym tytułem. Zmartwiłeś mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2016 o 17:52, Joanna-dArc napisał:

Nie żartuj. Jeśli na takim zestawie Wiedźmin 3 na ultra spadnie do 40 fps, to nieźle
mnie urządziłeś. Zestaw gorszy z 4790k na pokładzie, GTX 970 radził sobie bez problemu
z tym tytułem. Zmartwiłeś mnie.


Ależ nie żartuję. Henrar tutaj się wypowiadał co do Wiedźmina 3 na takim prawdziwym ultra (i o takim mówię) z wygładzaniem krawędzi, wszystkimi bajerami i 2560x1440. Jego PC to 2x Titan X (więc 8000 zł za same karty graficzne) i 5960X (czyli 4000 zł za procesor). I na tej klasy maszynie on miał miejscami spadki do 60-70 klatek.

Nasz rodzimy Wiedźmak istotnie w pewnym stopniu zresztą preferuje karty Nvidii:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,16 ... inna sprawa że z tego co widzę GTX 980 też więcej niż 45 klatek nie osiąga a 970tka radzi sobie nie lepiej niż R9 390.

Ot, jest "ultra" czyli jakieś idiotyczne testy z YouTube''a wyciągnięte na początku gry bez wygładzania krawędzi i AF oraz ULTRA w pełnym tego słowa znaczeniu w najbardziej wymagających momentach.

Więc nie, PC z 4790k oraz GTX-em 970 sobie nie radzi z Ultra z Wiedźminem 3 jeśli celujesz w 60 fps-ów i rodzielczości powyżej 1080p. Tutaj musisz mieć już dwie karty graficzne. I można co prawda zaklinać rzeczywistość (wyłączyć niektóre bajery, wybrać sobie obszar z początku gry itd) i nagle się klatek zrobi drugie tyle ale nie o to przecież chodzi gdy mówimy o detalach ULTRA które powinny oznaczać co się tylko da ustawione na maksa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sekretem do zwiększenia fpsów (średnio +10) na kartach pokroju 390/970 w trzecim Wiedźminie jest zmniejszenie odległości rysowania roślinności z ''ultra'' na ''wysoką'' :)

Różnica niewielka, a płynność zwiększona:
http://0cb8dd5d2dc142d08f0f-eb3b436d25971e5860b39e72b0600342.r94.cf1.rackcdn.com/images/XpaLAQNVReWc.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2016 o 19:44, KannX napisał:


A nie twierdzę że nie. Ale wówczas nie możemy już tego nazwać takim prawdziwym Ultra bo jednak jakiś suwak przestawiłeś w dół :P Jasne że wystarczy wyłączyć Hairworks, zmniejszyć AF i AA oraz przestawić kilka detali i nagle z 30 fps-ów zrobi się nam 60.

Ot, należy po prostu o tym pamiętać że najnowsze gry są dużo bardziej wymagające niż się wydaje i za te ostatnie parę % w jakości płacimy 50% spadkiem wydajności a w dniu premiery prawdopodobnie nie ma nawet sprzętu który poradzi sobie z nimi w max...

Choć już za momencik wyjdzie Polaris 10 (a mówi się o tym iż to ma jeść 130W energii... co teoretycznie oznacza odpowiednik 250-280W karty z obecnej generacji aka 980Ti/Fury :D) i pierwsze Pascale a pół roku później Vega z 16GB HM2 i najmocniejsza odmiana GeForce''a (którego Nvidia już zaprezentowała w wersji profesjonalnej i okazało się że to 300W bydle o ilości tranzystorów większej niż 2x 980Ti)... i być może okaże się że jednak pojedyncza karta w cenie 970/980tki potrafi te w pełni stabilne 60+ fps w Wiedźminie 3 w PRAWDZIWYM Ultra utrzymać. Co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym bo oznacza że ci którzy dopiero wówczas zechcą zapoznać się z Wiedźminem bądź zagrać w niego ponownie będą mieli okazję by zrobić to w nawet lepszej jakości grafice niż dotychczas było to możliwe. Gry należy robić tak by płynnie dało się pograć na obecnym sprzęcie. Ale detale max mają święte prawo i wręcz powinny być zarezerwowane dla superkomputerów (o ile rzecz jasna jakość oprawy to uzasadnia a nie jak Xcom 2 który w Ultra wygląda niewiele lepiej niż jedynka a potrafi zadusić PC z GTX'em 980).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wielu znajomych polecało mi to forum w wyborze mojej pierwszej stacjonarki, a więc do rzeczy:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
2500

Sprzęt będzie służył do:
Grania ( MOB, FPS, z racji tego że mój laptop jest jak grzejnik RPG zostawiłem w spokoju), multimedia

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
-

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
monitor nie jest priorytetem ale chętnie bym zobaczył co polecacie, tak samo z kartą muzyczną

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadam latopa lenovo y50-70 i mam pewną zachciankę. Ciekaw jestem czy istnieje coś tak prostego jak przejściówka powiedzmy z usb to hdmi? widzę na allegro masę, ale są to raczej kable do smartofnów. Jednak udało mi się znaleźć coś takiego, czy to by się nadało? http://allegro.pl/adapter-usb-3-0-do-hdmi-full-hd-konwerter-tv-na-i5392573118.html ale dość droga sprawa
Ogólnie chce mieć podłączone 2 zewnętrzne monitory. Jeden mam podłączony przez klasyczne HDMI i właśnie kminię jak podołać z drugim. Widziałem ewentualnie jakieś bardziej wyszukane switche, jednak ich cena była w okolicach 300zł, a jednak wolałbym nie wydawać tak dużej kasy. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe co piszesz o nowych kartach AMD i nVidii, zapewne będzie coś godnego uwagi, fajnie jakby było w cenie do 1500zł.

Natomiast obecna generacja procesorów od Intela mnie nie zachwyciła i nie widzę żadnego powodu dla którego miałbym zmieniać 4690K na np. 6600K. Tak samo z przesiadką na DDR4, które w grach nie dają niemal żadnego przyrostu względem DDR3 (mam aktualnie 2400, CL10). Jakbym wziął DDR4 3000mhz to MOŻE by ze 2fpsy wleciały.

Jedyne co sobie ostatnio kupiłem, to płytę ITX do obecnego procesora do której nie mam tylnej blaszki ;) Jak wyjdą nowe karty grafiki i będą godne uwagi to wszystko przełożę do jakiejś ślicznej małej obudowy na biurko. Chyba jednak skończy się na Metisie (zielony, jeśli będzie karta nVidii, czerwony jeśli AMD).

A czy ma nastąpić jakaś rewolucja w procesorach w tym roku? W Zena jakoś niezbyt wierzę. Bo jeśli tak, to wtedy sprzedaję wszystko w diabły i buduję kompa od nowa :)

I czy warto zainwestować w dysk M.2? Ten ITX (Asus Z97I-Plus) ma to złącze i obsługuje takowe do 80mm, więc mógłbym mu wsadzić Samsunga 850 500gb, który jest aktualnie droższy od ''zwykłego'' SSDeka o 50zł. No i byłby porządek w obudowie, mniej kabli do układania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2016 o 23:42, KannX napisał:

To ciekawe co piszesz o nowych kartach AMD i nVidii, zapewne będzie coś godnego uwagi,
fajnie jakby było w cenie do 1500zł.

Na 99% będzie. W końcu jeśli chodzi o obecną generację to w zakresie 1300-1500 zł mamy 10% zysk wydajności względem poprzedniej (970tka i R9 390 nie są wyraźnie lepsze od R9 290 w końcu). Osobiście liczę na coś o wydajności Fury/980Ti w tej cenie ale nie wiem czy tego rodzaju karty pojawią się już w czerwcu (proces FinFet ma jeszcze poważne problemy jeśli chodzi o budowę dużych kart a HBM2 i GDDR5X będą dopiero pod koniec tego roku) czy też najpierw dostaniemy następcę R7 260X/270 (Polaris 11) i R9 380 (Polaris 10). Jeśli to drugie to na pewno ucieszą się ci którzy chcą budować tańsze (bądź bardzo małe) maszyny bo bądźmy szczerzy - jedynym w miarę dobrym układem budżetowym do nowych gier jest GTX950 (a wcale taki tani to on nie jest). Ale osoby czekające na high-endowe grafiki prawdopodobnie będą musiały wytrzymać jeszcze parę miesięcy. Cóż, to się jeszcze okaże. Bo o ile AMD się pochwaliła tym co i kiedy wydaje (przynajmniej w przybliżeniu) o tyle Nvidia pokazała działający prototyp prawdziwego potwora, fakt że na rynek serwerowy. Więc istnieje też szansa na powtórzenie się sytuacji z 2008 roku. Gdzie od AMD najpierw wyszły HD4850 i 4870 za 500-800 zł a Nvidia jako pierwsza mogła się pochwalić high-endowymi układami aka GTX280. Tak czy siak na pewno dojdzie do poważnych przetasowań na rynku.

Dnia 17.04.2016 o 23:42, KannX napisał:

Natomiast obecna generacja procesorów od Intela mnie nie zachwyciła i nie widzę żadnego
powodu dla którego miałbym zmieniać 4690K na np. 6600K. Tak samo z przesiadką na DDR4,
które w grach nie dają niemal żadnego przyrostu względem DDR3 (mam aktualnie 2400, CL10).
Jakbym wziął DDR4 3000mhz to MOŻE by ze 2fpsy wleciały.


A bo jeśli chcesz się przesiadać z 4690K to od razu na i7-6800k (jak już wyjdzie) i płytę pod X99. Wtedy są już sytuacje w których wzrost wydajności jest naprawdę wysoki. Skylake to typowa platforma konsumencka, 10-15% szybciej co generację. Dopiero za 2-3 będzie po co to zmieniać.

Dnia 17.04.2016 o 23:42, KannX napisał:

A czy ma nastąpić jakaś rewolucja w procesorach w tym roku?

Od Intela - LGA2011-4 (Skylake-E, spora szansa na 12 rdzeni w najmocniejszej odmianie i może będzie 8 w okolicach 1800 zł). No i Broadwell-E (czyli ww. i7-6800k). Kaby Lake to pewnie będą okolice 10-15% względem Skylake''a więc jeszcze nie warte wymiany.

Dnia 17.04.2016 o 23:42, KannX napisał:

W Zena jakoś niezbyt wierzę. Bo jeśli tak, to wtedy sprzedaję wszystko w diabły i buduję kompa od nowa :)


Nie no, w teorii nie ma powodów by AMD mogło to nie wypalić. Wiadomym już jest że będą to procki 4 i 8-rdzeniowe (i potwierdza to TDP samych układów, zbyt wysokie na zaledwie 4), jeśli więc tylko wystarczająco poprawili wydajność pojedynczego wątku (a mieli na to 5 lat) i są gotowi na nieco mniejsze zyski na pojedynczym procesorze... to prawdopodobnie im wyjdzie. Samemu pozbyłbym się mojej i5-tki w ciągu minuty gdybym zobaczył odblokowany 8-rdzeniowy/16-wątkowy CPU za poniżej 1500 zł + 500-600 na płytę główną (byleby wydajność pojedynczego rdzenia była w okolicach tego co mam teraz). Nawet przy 6 rdzeniach bym się poważnie zastanowił. Intelowi zaś się nie spieszy więc nie wypuszcza do desktopów żadnych naprawdę dobrych procesorów to i dogonić się te da.

Dnia 17.04.2016 o 23:42, KannX napisał:

I czy warto zainwestować w dysk M.2? Ten ITX (Asus Z97I-Plus) ma to złącze i obsługuje
takowe do 80mm, więc mógłbym mu wsadzić Samsunga 850 500gb, który jest aktualnie droższy
od ''zwykłego'' SSDeka o 50zł. No i byłby porządek w obudowie, mniej kabli do układania
:)


Zwykłe M.2 nie różni się wydajnością od SATA. Więc ja bym osobiście 5 dych nie dopłacał bo i po co? Dwa kable mniej w obudowie nie są imho tego warte. Co innego NVMe M.2/PCI-E (czyli Intel 750 oraz Samsung 950 Pro) ale tutaj trzeba się wczytać czy dana płyta główna to wspiera (w przypadku Z97 to wcale nie jest gwarantowane). Wówczas co prawda płaci się wyraźnie więcej ale dostajesz też transfery rzędu 2GB/s. Do zastosowań cywilnych niezbędne to nie jest ale przynajmniej ta dopłata coś daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2016 o 13:48, szpaq91 napisał:

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
monitor nie jest priorytetem ale chętnie bym zobaczył co polecacie, tak samo z kartą
muzyczną


Z monitorem: http://www.morele.net/inventory/info/fTDBBv/
Bez monitora: http://www.morele.net/inventory/info/DAhtoP/


Ten pierwszy PC to dwurdzeniowy procesor + GTX 950. Wydajność GTX''a 950 jak na swoją cenę jest całkiem zachęcająca i o ile nie będziesz celować w więcej niż 1080p oraz nie przeszkadzają ci detale średnio-wysokie zamiast ultra to pograsz we wszystko. http://pclab.pl/art65402-17.html - tu test.

Monitor nawet wyszedł całkiem niezły - sensowna matryca, FullHD, niezgorsze odwzorowanie kolorów... jak na klasę dość budżetową to naprawdę przyzwoity model.

PC #2 łączy i5-6400 (czyli już procesor 4-rdzeniowy) oraz R9 380. http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,7 < test R9 380. Tutaj już można pokusić się o wysokie detale w zasadzie każdej grze (choć nadal do ultra w najnowszych produkcjach bardzo daleko).

W obu przypadkach jest też 1TB dysk twardy, naprawdę sensowny zasilacz (w sumie wręcz nieco za mocny ale na tym lepiej nie oszczędzać). Dość budżetowa płyta główna (w sumie popełniłem błąd przy budowaniu zestawu i powinieneś wrzucić 1x8GB a nie 2x4GB bo na płycie masz tylko 2 sloty na RAM) ale wystarczy do typowych zastosowań. Całość w formacie microATX (więc o jakieś 15-20cm niższy od pełnowymiarowych obudów) bo i nie ma tutaj nic co emituje olbrzymie ilości ciepła bądź wymaga mnóstwa miejsca w środku.

Karty dźwiękowej nie ma bo to nie ten budżet, zostaje integra. Coś sensownego w tej kategorii to ceny rzędu 200 (jakiś tańszy Audiotrak)-500 zł (np. tyle kosztuje AIM SC808). Zwłaszcza że tego się nie wybiera "w ciemno" a na podstawie słuchawek/głośników które masz tak aby całość dobrze współgrała (np. niektóre karty dźwiękowe idą bardziej w stronę basu więc nie chcesz ich łączyć z już przebasowanym szajsem od Razera itp).

Od razu jednak uprzedzę - za niecałe 2 miesiące wychodzą nowe karty graficzna i prawie na pewno w cenie GTX'a 950/R9 380 dostaniesz coś szybszego. Więc warto przemyśleć czy nie warto albo się wstrzymać z zakupem albo na tymczasem przynajmniej przez te ostatnie 8-9 tygodni wytrzymać na integrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Proszę o pomoc w wyborze podzespołów do nowego komputera.

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość: 3000 zł
Sprzęt będzie służył do: przeglądanie internetu, pisanie dokumentów, oglądanie filmów (ogólnie codzienne użytkowanie, bez grania)
Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem: nic, wszystko od nowa.
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia: system (Win 10).

Fajnie jakby komputer miał dysk ssd i napęd blu ray.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się