Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 18.04.2016 o 09:41, ziptofaf napisał:

Samemu pozbyłbym się mojej i5-tki w ciągu minuty gdybym zobaczył odblokowany
8-rdzeniowy/16-wątkowy CPU za poniżej 1500 zł + 500-600 na płytę główną (byleby wydajność
pojedynczego rdzenia była w okolicach tego co mam teraz). Nawet przy 6 rdzeniach bym
się poważnie zastanowił. Intelowi zaś się nie spieszy więc nie wypuszcza do desktopów
żadnych naprawdę dobrych procesorów to i dogonić się te da.


To ja w takim razie poczekam spokojnie na premierę wszystkich nowości i wtedy podejmę decyzję. Fajnie by było jakby pojawił się taki procesor od AMD jak piszesz. Najwyżej wymienię wszystko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2016 o 16:10, Tomaszek92 napisał:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość: 3000 zł
Sprzęt będzie służył do: przeglądanie internetu, pisanie dokumentów, oglądanie
filmów (ogólnie codzienne użytkowanie, bez grania)

Nietypowe wymagania jak na tak wysoki budżet :P Bo jak nie do grania to odpada konieczność zakupu karty graficznej.

Więc można się pokusić o kilka wariantów:
http://www.morele.net/inventory/info/Lvxt4/

Tutaj w roli głównej PC w wariancie miniITX więc DUŻO mniejszy od zwykłego (dokładniej rzecz ujmując bo mam w zasadzie identyczną obudowę, o tak mały: http://imgur.com/a/ls9mP). Bo jakby nie patrzeć wymagania masz biurowo-multimedialne więc nie ma sensu pchać się w wielgaśną skrzynię.

Poza tym jest tam naprawdę dobry zasilacz (5 lat gwarancji), 250GB dysk SSD, Windows 10, 8GB pamięci, nieźle wyposażona płyta główna i Core i5-6500, procesor którego wolnym raczej nazwać nie można. Jest też nagrywarka bluray.

Opcja #2:
http://www.morele.net/inventory/info/Bf7ku4/
A tutaj już bardziej typowy rozmiar (choć jeszcze nie taki tłuścioch jak typowy ATX). Nieco wyższe wymiary pozytywnie wpływają na ceny podzespołów więc zmieścił się 2x większy dysk oraz odrobinę szybszy procesor.

Skądinąd - zgodnie z prawem unijnym masz święte prawo kupić od kogoś na Allegro za 120 zł używanego Windowsa 7 i potem go sobie nadal legalnie zaktualizować do 10tki. Nie ma potrzeby wydawania 400 zł na Windowsa 10.

Tak czy siak powinieneś być zadowolony bo oba ww. komputery są prawdę mówiąc za mocne do twoich zastosowań i pewnie można by oszczędzić z 400 zł (zmieniając choćby i5 na i3) bez wyraźnej utraty wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2016 o 23:40, ziptofaf napisał:

> Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość: 3000 zł
> Sprzęt będzie służył do: przeglądanie internetu, pisanie dokumentów, oglądanie

> filmów (ogólnie codzienne użytkowanie, bez grania)
Nietypowe wymagania jak na tak wysoki budżet :P Bo jak nie do grania to odpada konieczność
zakupu karty graficznej.

Opcja #2:
http://www.morele.net/inventory/info/Bf7ku4/
A tutaj już bardziej typowy rozmiar (choć jeszcze nie taki tłuścioch jak typowy ATX).
Nieco wyższe wymiary pozytywnie wpływają na ceny podzespołów więc zmieścił się 2x większy
dysk oraz odrobinę szybszy procesor.


Wielkie dzięki, trochę zmieniłem ( http://www.morele.net/inventory/info/xmoQvl/) - wymieniłem procesor na i3, inna trochę płyta główna i dysk SSD.
Zastanawia mnie tylko pamięć RAM - obie płyty obsługują max częstotliwość 2133 MHz - czy nie lepiej brać 2133 zamiast 2400?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2016 o 11:22, Tomaszek92 napisał:

Wielkie dzięki, trochę zmieniłem ( http://www.morele.net/inventory/info/xmoQvl/) - wymieniłem
procesor na i3, inna trochę płyta główna i dysk SSD.

Taka porada - jak podasz kod promocyjny W3FHN58JFW na morele to wysyłkę i montaż masz za złotówkę.

Dnia 19.04.2016 o 11:22, Tomaszek92 napisał:

Zastanawia mnie tylko pamięć RAM - obie płyty obsługują max częstotliwość 2133 MHz -
czy nie lepiej brać 2133 zamiast 2400?

To nie ma szczególnego znaczenia, co najwyżej zwolnią do 2133. Cenowo różnica 5 zł a jednak 2133 MHz to najwolniejsi przedstawiciele DDR4 i może się za parę latek okazać że ucinają prockom wydajność. Więc wziąłem 2400 na zapas niejako.

Poza tym wróciłbym do Seasonica - ten Be Quiet to gruz w stosunku do niego (o 2 lata krótsza gwarancja przy wyższej cenie? No i jednak to Seasonic jest uznawany za jednego z dwóch najlepszych producentów zasilaczy).

W sumie nie wiem też na ile rozsądna jest wewnętrzna nagrywarka BD za ponad 3 stówy. Jakby bowiem nie patrzeć za jedną płytkę tego typu płaci się po 20-40 zł a oferowana pojemność jest niewielka. O ile możliwość odtwarzania tych płytek ma więc sens o tyle samodzielne nagrywanie jest drogą jak diabli zabawą. Taniej wychodzi kupić dysk zewnętrzny - masz wówczas 1TB w cenie 10x niższej.

Reszta wygląda okej choć mam nadzieję że nie masz dużych wymagań co do prędkości przez WiFi. Bo takie tanie adaptery za 50 zł to więcej niż 30 Mbps na sekundę nie wyciągają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Apropos dysków M.2 i chipsetu Z97, trochę o tym poczytałem :) "Normalne" M.2 np. Evo 850 działają z pełną mocą, czyli podobnie jak normalne SSDeki. 951 Samsunga też będzie działał - szybciej od 850, ale nie z pełną mocą (bo są 2 linie PCIE, zamiast 4 - nie rozumiem do końca o co chodzi). Natomiast Evo 950 na Asusie Z97I-Plus nie działa w ogóle, na niektórych Z97 działa, ale się kompletnie marnuje, bo płyta go nie ogarnia :)

Reasumując - wiem co działa i z jaką prędkością, ale nie wiem dlaczego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam szybkie 3 pytania.

1. Czy kupienie używanej klawiatury "gamingowej" na allegro niesie ze sobą jakieś ryzyko? Jeśli tak, to czy jest jakiś sposób, aby poznać, że nie kupuje się klawiatury w stanie agonalnym?

2. Otrzymałem starszy model myszki Razer Deathadder i niestety wygląda jakby góra myszy była pociągnięta jakimś gumowym tworzywem, które lepi się i pomału schodzi. Da się to jakoś doczyścić?

3. Czy zasilacz ze zdjęcia poradzi sobie z konfiguracją, czy pomyśleć nad czymś z mocniejszą liną 12V? Wszystkie kalkulatory, które znalazłem stwierdzają, że powinno być ok, ale wolę zapytać:

i3 6100 lub i5 6400
8GB ram
i kartą GTX960

20160420170535375

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2016 o 17:09, maniekk napisał:

Cześć, mam szybkie 3 pytania.

1. Czy kupienie używanej klawiatury "gamingowej" na allegro niesie ze sobą jakieś ryzyko?
Jeśli tak, to czy jest jakiś sposób, aby poznać, że nie kupuje się klawiatury w stanie
agonalnym?


Po prostu kup używaną klawiaturę mechaniczną. Bo tych się nie da zepsuć, musiałbyś młotkiem po niej walić albo wylać coca colę.

Dnia 20.04.2016 o 17:09, maniekk napisał:

3. Czy zasilacz ze zdjęcia poradzi sobie z konfiguracją, czy pomyśleć nad czymś z mocniejszą
liną 12V? Wszystkie kalkulatory, które znalazłem stwierdzają, że powinno być ok, ale
wolę zapytać:


Budżetowe i stare 500W... od strony mocy starczy bez problemu. Pytanie tylko czy toto jest w ogóle zgodne z prockami Haswell i nowszymi. Jeśli nie to będziesz mieć problemy z PC-tem który nie będzie chciał się włączyć ze stanu uśpienia.

Osobiście bym na razie go zostawił, to nie jest tak że ci od razu wybuchnie wewnątrz PC-ta. Jakbyś miał problemy ze stabilnością bądź dziwnymi skokami na linii 12V to dopiero jest po co zmieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2016 o 10:40, ziptofaf napisał:

Od razu jednak uprzedzę - za niecałe 2 miesiące wychodzą nowe karty graficzna i prawie
na pewno w cenie GTX''a 950/R9 380 dostaniesz coś szybszego. Więc warto przemyśleć czy
nie warto albo się wstrzymać z zakupem albo na tymczasem przynajmniej przez te ostatnie
8-9 tygodni wytrzymać na integrze.


W takim razie się wstrzymam. Dzięki za szybką pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2016 o 17:09, maniekk napisał:

2. Otrzymałem starszy model myszki Razer Deathadder i niestety wygląda jakby góra myszy
była pociągnięta jakimś gumowym tworzywem, które lepi się i pomału schodzi. Da się to
jakoś doczyścić?


Odkręć górną część obudowy - tak aby został sam plastik i potraktuj to wodą z płynem do naczyń przy użyciu zmywaka-gąbki do naczyń, najpierw bardziej szorstką stroną potem gładszą dla pozbycia się resztek. Ot po prostu powłoka myszki pod wpływem lekko kwasowej wydzieliny dłoni się zaczęła rozpuszczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zdałem sobie sprawę jak wielka zmiana może się dokonać w kwestii kart graficznych wraz z premierą nowych układów od nVidii i AMD. Bo skoro z aktualnego GTX 950 producenci (MSI i niedawno ASUS) są w stanie zrobić "pełnoprawną" kartę niewymagającą wtyczki 6-pin, to teraz będzie jeszcze lepiej :) Stosunek watt/performance w każdym razie powinien być niesamowity :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2016 o 14:27, Szczep07 napisał:

Polecicie jakiś sprawdzony dysk SSD ~250GB? Chciałbym się zmieścić w cenie 400zł, bardziej
zależy mi na prędkości odczytu niż zapisu.


http://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx200-250gb-sata3-ct250mx200ssd1-712688/
Ja mam takie cuś i jestem happy; potaniał, z pół roku temu właśnie ~4 stówki, teraz nieco mniej, nic tylko brać.^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
przymierzam się do upgrade''u. Już nieuniknionego, bo komputer już swoje lata ma. Został on złożony przez Was, moi drodzy. Jak mniemam trzeba tu zmienić co najmniej większość rzeczy, jak nie całość. Może obudowa, zasilacz i ram dadzą radę. Do rzeczy.

Kwota: 2000 + - 200zł.
Sprzęt będzie służył do: granie, przeglądanie internetu.
Co mogę zostawić ze starego komputera: Szczerze, nie wiem. Wymienię sprzęt jaki aktualnie posiadam (w dużej mierze jest to sprzęt polecony przez Was X lat temu, posłużył mi bardzo dobrze):
AMD Athlon II X4 640 /3.0GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/ - procesor
2x GoodRam 2GB 1333MHz CL9 - RAM
Cooler Master Elite 330 - obudowa
PowerColor Radeon HD5750 1024MB DDR5 /128bit/ 2xDVI/HDMI/DP - grafika
XFX Core 450W 80+ Bronze - zasilacz
ASRock 980DE3/U3S3 - płyta główna
Peryferia: Wolałbym BEZ monitora, bo mam HP w2007v, który nam w zupełności wystarcza. Chyba, że jest to już na tyle przestarzałe, to wyrażam zgodę na zmianę ;) Co do systemu, to prosiłbym o dwa zestawy. Jeden BEZ systemu, a drugi Z systemem, bo ten prawdopodobnie będę miał z politechniki. Chciałbym tylko wiedzieć jaki system wybrać: Win7, 8, może 10?
Fanboy: Nie posiadam takiej cechy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2016 o 18:01, ziptofaf napisał:

Po prostu kup używaną klawiaturę mechaniczną. Bo tych się nie da zepsuć, musiałbyś młotkiem
po niej walić albo wylać coca colę.


Ok, dzięki. Mam nadzieję, że te mechaniczne nie są tak głośne jak maszyna do pisania?

Dnia 20.04.2016 o 18:01, ziptofaf napisał:

Budżetowe i stare 500W... od strony mocy starczy bez problemu. Pytanie tylko czy toto
jest w ogóle zgodne z prockami Haswell i nowszymi. Jeśli nie to będziesz mieć problemy
z PC-tem który nie będzie chciał się włączyć ze stanu uśpienia.

Osobiście bym na razie go zostawił, to nie jest tak że ci od razu wybuchnie wewnątrz
PC-ta. Jakbyś miał problemy ze stabilnością bądź dziwnymi skokami na linii 12V to dopiero
jest po co zmieniać.


Stare jak stare ;) Zasila mój komputer od czasów core 2 duo. Usypiać, nigdy komputera nie usypiam, także powinno być ok. Opłacało się kupić trochę na wyrost. :)
No nic dziękuję bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2016 o 23:34, Nufiko napisał:

Odkręć górną część obudowy - tak aby został sam plastik i potraktuj to wodą z płynem
do naczyń przy użyciu zmywaka-gąbki do naczyń, najpierw bardziej szorstką stroną potem
gładszą dla pozbycia się resztek. Ot po prostu powłoka myszki pod wpływem lekko kwasowej
wydzieliny dłoni się zaczęła rozpuszczać.


Pomogło. Co prawda musiałem użyć płatków do demakijażu z płynem, aby dotrzeć wszędzie, ale pomogło. Przynajmniej się teraz nie lepi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

https://linustechtips.com/main/topic/585715-amd-officially-classifies-polaris-10-as-mainstream-desktop-gpu-and-high-end-notebook-gpu/

Pupa i kamieni kupa od AMD. Nadchodządze karty z serii Polaris mają być w segmencie "mainstream", czyli bida i szału nima. Wychodzi na to, że dopiero Vega w 2017 pozamiata - jeśli w ogóle pozamiata. Trochę w to wątpię, niemniej jednak życzę powodzenia AMD. No nic, czekam na nVidie 1080 i pochodne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2016 o 19:47, KannX napisał:

Pupa i kamieni kupa od AMD. Nadchodządze karty z serii Polaris mają być w segmencie "mainstream",
czyli bida i szału nima. Wychodzi na to, że dopiero Vega w 2017 pozamiata - jeśli w ogóle
pozamiata. Trochę w to wątpię, niemniej jednak życzę powodzenia AMD. No nic, czekam na
nVidie 1080 i pochodne.



Ummm... "high-end gaming notebook segment". Nie to żebym się się sprzeczał ale przypomnę tylko że high-endowe układy notebookowe obecnie to 980M i GTX980. One wcale nie są słabe i niewiele odstają od PC-towych odpowiedników mocnych kart.

Więc ta kategoryzacja może się równie dobrze odnosić do samego poboru energii w okolicach do 110W (bo i owszem, więcej do lapka nie wsadziłbyś). Tylko że te 110W to nadal wydajność najprawdopodobniej wyższa od R9 390.

Choć fakt, dopiero układy Vega mają zastąpić obecne Fury i to też już wiadome od dawna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po tym co napisałeś mam nadzieję na miłe rozczarowanie/zaskoczenie. Może okaże się, że w dobrej cenie otrzymamy kartę o wydajności aktualnego Fury z niskim poborem energii. Zresztą to wszystko to takie gdybanie, a człowiek chciałby już coś wiedzieć oficjalnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz zmieniać płyty głównej, to mógłbyś wymienić procesor na FX 8350, ram wymienić na 16gb 1866mhz, grafa Radeon 380 4gb. Karta wymaga jednej wtyczki 8-pin, więc zasilacz da radę.

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-amd-fx-8350-x8-4-0ghz-16mb-box-fd8350frhkbox-532269/

Bardzo dobre chłodzenie do niego, nie trzeba demontować płyty:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-3-pro-he1024-spc146-858457/

RAM:
http://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-ddr3-1866-16gb-cl10-hx318c10fk2-16-637958/

Karta graficzna
http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-r9-380-nitro-itx-4gb-gddr5-256bit-dvi-hdmi-mdp-11242-14-20g-849563/

Razem niecałe 2020zł. Aktualny procek i ram wystaw na Allegro, jakieś 200zł dostaniesz :)

Niemniej jednak na razie wstrzymaj się z zakupem i poczekaj na opinie innych osób. Tutaj jeszcze dwie tęgie głowy siedzą i może zalecą wymianę płyty głównej i procka na coś od Intela :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2016 o 14:29, KannX napisał:

Niemniej jednak na razie wstrzymaj się z zakupem i poczekaj na opinie innych osób. Tutaj
jeszcze dwie tęgie głowy siedzą i może zalecą wymianę płyty głównej i procka na coś od
Intela :)

Dziękuję za odpowiedź. Wygląda to naprawdę fajnie i jeśli wszystko będzie miało grać ze sobą, to jak najbardziej :)
Tak jak piszesz, chętnie poczekam troszkę na jakieś alternatywne zestawy, a jeśli taki się nie pojawi, to zamówię zdecydowanie te gabaryty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się