Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Hmmm ... w takim razie zastanawiam się nad takimi wariantami:

1: - GTX 1080 + HDD 2TB - przesiadka na W10 i ewentualne podkręcenie procesora

2: - GTX 1080TI + HDD 2TB + lepsze chłodzenie procesora ( mój obecny radiator + wentylator kosztował 100 zł i nie wiem, czy wytrzyma podkręcenie ), podkręcenie procesora i przesiadka na W10.

Wszystko rozbije się o kasę, bo jeszcze nie wiem, ile ( planuję 4 tys. + kasa za obecną kartę ) i czy będę miał pieniędzy.
Co do W10 - problemy są tylko z grami zakupionymi przez sklep Microsoftu? ( brak skrótów na pulpicie, brak obsługi programów zewnętrznych, itp. ) a na Steam, Orgin, Uplay, Battlenet, itp. jest normalnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2016 o 16:01, lis_23 napisał:

1: - GTX 1080 + HDD 2TB - przesiadka na W10 i ewentualne podkręcenie procesora

Czy ty aby już nie masz z 4TB? :P Trzymasz na dyskach po 30 filmów blu-ray czy co? :D

Dnia 18.05.2016 o 16:01, lis_23 napisał:

2: - GTX 1080TI + HDD 2TB + lepsze chłodzenie procesora


Uczciwie przyznam że nie wiem czy przy twoich wymaganiach (zaledwie FullHD i 75 Hz) jest sens pchać się w cokolwiek tak mocnego jak 1080Ti. Nawet zwykły 1080 w końcu zapewnia powyżej 30 klatek w Wiedźminie 3 w 4k. Marnowanie kasy by wybrać coś jeszcze mocniejszego. Co potrafiłbym zrozumieć gdyby nie jedno ale - lepiej robić upgrade''y mniejsze ale częściej aniżeli większe i patrzeć ile to wytrzyma.

Jakby bowiem nie patrzeć - za swoją 980tkę zapłaciłeś 2700 zł. Teraz myślisz o wydaniu 3-4 tysięcy (no, powiedzmy że 1000 ci się zwróci za tą 980tkę). A teraz uwaga - gdybyś poświęcił 10-15% wydajności (nikt mi nie wmówi że 3 klatki to robią aż taką różnicę...) to już z 2700 by się zrobiło 1400 zł. Potem znowu dorzucić 1500 zł przy premierze obecnej generacji + sprzedać obecną kartę i miałbyś GTX1070/R9 490. Wychodzi nieco wolniej (choć czy ma to w ogóle znaczenie? Jeśli coś ci ścina tak że masz 20 klatek to na 970tce miałbyś ich 17, tak czy siak niegrywalne. A jeśli masz 60 to by się zrobiło 54 więc pełna płynność...) ale prawie 2x taniej a i tak dopiero pod sam koniec życia danej generacji karty w okolicach 1500-2000 zł przestają sobie dawać radę w najwyższych detalach (a wówczas i tak się już planuje wymianę).

Ot, nie potrafię zrozumieć logiki którą się próbujesz kierować przy wymianie (no, poza dość oczywistym CHCĘ MIEĆ NAJLEPSZY SPRZĘT NA ŚWIECIE ale to akurat żadna logika :P). Jakbyś miał monitor 4k albo myślał o VirtualReality to jasne, nawet 2x 1080Ti warto byłoby przemyśleć bo ta rozdzielczość zabija sprzęt (zaś VR w mniej niż 90 fps-ach sprawia że nawet po krótkiej sesji twoje oczy błagają o litość a tobie zbiera się na wymioty :P). Ale że wymagania masz bardzo typowe to nie ma sensu się pchać w ultra-high end. Wydajesz 2x tyle zyskując realnie 15% zysk wydajności.

Więc osobiście bym radził jedno - zaczekaj sobie na premierę 1070tki i R9 490. Jak się okażą porównywalne z 980Ti i nie będą kosztować majątku (któraś z tych minus sprzedaż obecnej karty = 1500 zł) to warto taką kupić. Ale myślenie o kartach za ponad 3000 przy tak niskich wymaganiach jakie masz nie ma sensu (w najgorszym wypadku wywalisz tego moda który ci masakruje wydajność albo zmniejszysz cienie czy wygładzanie krawędzi z ultra do high). Tylko wywalasz kasę w błoto bo mogę się założyć (o ile kurs dolara nie wzrośnie w kosmos bo obniżą nam ratingi) że ten 1080 w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadnie cenowo o 800 zł. I zanim w ogóle trafią się gry które tak uczciwie uzasadnią twój wybór (czyli będzie różnica między płynnością a jej brakiem w 1080p) to wyjdzie już Nvidia Volta i AMD Navi (i znowu karta w okolicach 2 tysiaków dogoni taką która teraz kosztuje 3500).

No chyba że, powtórzę, po prostu robisz to by mieć najmocniejszy komp jaki się da bo "możesz i chcesz". To wówczas osobiście bym proponował i7-6950X + 2x GTX1080 (bądź w wersji ekonomicznej - 1080Ti + i7-6820k). A że połowa tej mocy leży odłogiem i komp traci na wartości 3 stówy miesięcznie? Świetnie, o to chodziło! Choć muszę jednocześnie przyznać że to może zazdrość przeze mnie przemawia bo tak wywalić większości swojej miesięcznej pensji na 1080tkę nie potrafię :P

Dnia 18.05.2016 o 16:01, lis_23 napisał:

(mój obecny radiator + wentylator kosztował 100 zł i nie wiem, czy wytrzyma podkręcenie), podkręcenie procesora i
przesiadka na W10.


Zależy jaki to wentylator. Fera 2 i 3 po dodaniu drugiego wentylatora (czyli 100 zł + dopłata tych 20) radzi sobie nieźle nawet z podkręconymi prockami. Posiadany przeze mnie Fortis 3 sprawia że procesor w idle po całym dniu używania (a moja obudowa jest wyciszona więc odpływ powietrza nie powala) ma całe 32C. Przy maksymalnym OC na jakie pozwala i5-5675c (4.25GHz, overvolt do 1.4v + encoding x264) jest gorzej bo temperatury potrafią podskoczyć do 85C. Fakt że w normalnym zastosowaniu nigdy nie widziałem by przekroczyły 65 więc jest chłodno. A to nie jest jakieś drogie chłodzenie (i ma olbrzymią zaletę pt. nie zasłania slotów na RAM - chciałem coś większego ale wówczas mógłbym zapomnieć o 2 slotach).

Tylko radzę żebyś o podkręcaniu sobie poczytał (a nie liczył na to że ktoś ci powie co i jak bo to się tak zdalnie nie da :P) - co zwiększać, o ile, przetestował sobie wzrost temperatur zależnie od zegara itd. Każda kombinacja sprzętu reaguje nieco inaczej - jednemu i7-4790K wyciśnie 4.6 GHz przy 1.35V, inny będzie potrzebować blisko 1.4 do tego samego. Poradników w sieci są setki.

Dnia 18.05.2016 o 16:01, lis_23 napisał:

Wszystko rozbije się o kasę, bo jeszcze nie wiem, ile ( planuję 4 tys. + kasa za obecną
kartę ) i czy będę miał pieniędzy.
Co do W10 - problemy są tylko z grami zakupionymi przez sklep Microsoftu? ( brak skrótów
na pulpicie, brak obsługi programów zewnętrznych, itp. ) a na Steam, Orgin, Uplay, Battlenet,
itp. jest normalnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wymagaj logiki od lisa - to jest facet, który z tego co pisał nie zarabia kokosów, ale stać go na ciągły upgrade sprzętu (na raty), czyli 3 - 4 tys. zl wydawane co 1,5 roku. A kupowanego sprzętu nie wykorzystuje - na OC fenomenalnie sie kręcącego 2500K nie mógł sie chyba przez jakieś 1,5 roku zdecydować.

Twierdzi, że słabo widzi, ale koniecznie potrzebuje nowej karty graficznej, żeby mu trzymało stabilne 60 kl/s przy MSAA x4, bo stabilne 55 kl/s na obecnej karcie to za mało. Narzekał na to, że Skyrim jest słabą grą, ale do tej pory (gra wyszła w listopadzie 2011) cały czas ją moduje.

Tego nie zrozumiesz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie zioram na testy GTX 1080 na Pure PC. Testowali ją na 4790K i DDR3 2400mhz, więc na nienajnowszym sprzęcie. Ja mam 4690K, więc w sumie dosyć podobnie. Więc jeśli 1070 okaże się tak mocny jak Titan X (lub nieco mocniejszy), to będę mógł bez strachu przejść na 1440p, kupując wraz z kartą nowy monitor. I nie wydam na to fortuny - łącznie (wraz ze sprzedażą 970) zamknie się to w 2500zł. To byłoby super :)

Ale jak mówi polskie przysłowie: Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę wyszły Polarisy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:

Czy ty aby już nie masz z 4TB? :P Trzymasz na dyskach po 30 filmów blu-ray czy co? :D

Mam cztery dyski twarde, w tym dwa pięcioletnie po 1TB i tych dwóch chciałbym się pozbyć, wymieniając je na jeden 2TB. W zasadzie wystarczyłby mi nawet 1TB, ale jest on nieopłacalny: 2TB - 320 zł - 1TB - ponad 200 zł.

Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:


Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:


Uczciwie przyznam że nie wiem czy przy twoich wymaganiach (zaledwie FullHD i 75 Hz) jest
sens pchać się w cokolwiek tak mocnego jak 1080Ti. Nawet zwykły 1080 w końcu zapewnia
powyżej 30 klatek w Wiedźminie 3 w 4k. Marnowanie kasy by wybrać coś jeszcze mocniejszego.
Co potrafiłbym zrozumieć gdyby nie jedno ale - lepiej robić upgrade''y mniejsze ale częściej
aniżeli większe i patrzeć ile to wytrzyma.

Nie chodzi o to, żeby mieć coś najdroższego, żeby po prostu mieć. Chodzi o opłacalność. Nie, nie o taką zwykłą opłacalność, bo w takim wypadku żadna z dwóch nowych, najdroższych kart Invidii opłacalna nie jest. Chodzi o różnicę w cenie pomiędzy GTX 1080 a GTX 1080TI.
- Jeżeli różnica pomiędzy tymi kartami wyniesie ok. 500 zł, to lepszym wyborem będzie GTX 1080TI ( lepsza wydajność, lepsza pamięć VRAM i więcej tejże pamięci ).
- Jeżeli różnica w cenie pomiędzy kartami wyniesie 1000 zł i więcej, to zostaje tylko GTX 1080.
- Jeżeli GTX 1080 będzie kosztować ponad 3000 zł, to i on będzie nieopłacalny. Chociaż wolałbym go wziąć ze względu na fakt, iż teraz dostanę przynajmniej ten 1000 zł, lub ciut więcej za GTX 980, co będzie 1/3 ceny GTX 1080 ( jeżeli ten będzie w granicach trzech tysięcy zł ), a za ok. dwa lata, jak wyjdzie następca 1080, to moja obecna karta będzie już warta śmieszne pieniądze.

Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:

Jakby bowiem nie patrzeć - za swoją 980tkę zapłaciłeś 2700 zł. Teraz myślisz o wydaniu
3-4 tysięcy (no, powiedzmy że 1000 ci się zwróci za tą 980tkę). A teraz uwaga - gdybyś
poświęcił 10-15% wydajności (nikt mi nie wmówi że 3 klatki to robią aż taką różnicę...)
to już z 2700 by się zrobiło 1400 zł. Potem znowu dorzucić 1500 zł przy premierze obecnej
generacji + sprzedać obecną kartę i miałbyś GTX1070/R9 490. Wychodzi nieco wolniej (choć
czy ma to w ogóle znaczenie? Jeśli coś ci ścina tak że masz 20 klatek to na 970tce miałbyś
ich 17, tak czy siak niegrywalne. A jeśli masz 60 to by się zrobiło 54 więc pełna płynność...)
ale prawie 2x taniej a i tak dopiero pod sam koniec życia danej generacji karty
w okolicach 1500-2000 zł przestają sobie dawać radę w najwyższych detalach (a wówczas
i tak się już planuje wymianę).


Wiesz, wtedy była trochę inna sytuacja. Październik 2014 r. " Wiedźmin 3 " przesunięty na luty 2015 roku, a graczom wmawia się, że będzie on wyglądał tak, jak na filmikach z E3 i innych targów. Wtedy po prostu chciałem wytoczyć najcięższe działa, żeby ten Wiesiek wyglądał tak, jak na tych filmikach. Niestety, rzeczywistość okazała się taka, jak zwykle i trzeci Wiesiek cierpiał na syndrom " Watch Dogs " - może nie aż tak bardzo, ale gra nie wyglądała tak dobrze, jak rok wcześniej, obcięto część efektów, a zapotrzebowanie na sprzęt było i tak duże.

Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:


Ot, nie potrafię zrozumieć logiki którą się próbujesz kierować przy wymianie (no, poza
dość oczywistym CHCĘ MIEĆ NAJLEPSZY SPRZĘT NA ŚWIECIE ale to akurat żadna logika :P).


Nie o to chodzi, jak już wyżej pisałem.
Wcześniej myślałem, że GTX 1080 będzie w cenie GTX 980 na premierę, że za moją kartę wezmę z 1500 - 1800 zł ( nie wziąłem pod uwagę spadających cen kart poprzedniej generacji ;) ) i że trochę dołożę i będę miał znacznie lepszą kartę. Rzeczywistość po raz kolejny okazała się brutalna i teraz nie wiem, czy w ogóle kupię jakąś kartę.
W sumie chcę poczekać do połowy czerwca, może dłużej, aż wyjdą wszystkie karty, prześledzić testy, porównać ceny i wtedy zadecydować o kupnie, bądź nie.

Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:



Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:


Zależy jaki to wentylator.


Taisumi SCTTM-1000B. Obawiam się, że to jest raczej słabe. Ewentualnie, co Byś polecił zamiast tego?

Dnia 18.05.2016 o 21:01, ziptofaf napisał:


Tylko radzę żebyś o podkręcaniu sobie poczytał ...

Nie, ja tego sam nie będę robił. A jeżeli nie znajdę kogoś kto się na tym zna, to się nawet za to nie biorę, cyrki z I5-2600K mi wystarczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2016 o 06:23, lis_23 napisał:

Nie chodzi o to, żeby mieć coś najdroższego, żeby po prostu mieć. Chodzi o opłacalność.
Nie, nie o taką zwykłą opłacalność, bo w takim wypadku żadna z dwóch nowych, najdroższych
kart Invidii opłacalna nie jest.

A tu bym polemizował :P Wszystko rozbija się o konkretne wymagania. Choć w twoim przypadku - istotnie, 1080Ti nie opłaca się na pewno a 1080 prawie na pewno (chyba że planujesz sobie dokupić headset VR typu HTC Vive).

Dnia 19.05.2016 o 06:23, lis_23 napisał:

- Jeżeli różnica pomiędzy tymi kartami wyniesie ok. 500 zł, to lepszym wyborem będzie
GTX 1080TI ( lepsza wydajność, lepsza pamięć VRAM i więcej tejże pamięci ).

Błąd logiczny. Większa ilość VRAM ma znaczenie wraz ze wzrostem rozdzielczości a wyższa wydajność przydaje się dopiero gdy oznacza płynność vs brak płynności w danym tytule. Zakładając że 1080Ti będzie o 30% szybszy od 1080tki to tak czy siak jest to przesada w stosunku do komputerów nie celujących w VR/144 Hz/4k. Ot, wsadzanie silnika Ferrari do malucha.

Wymagania gier już znacząco nie wzrosną w najbliższym czasie. Najbardziej spartolonym portem z konsol jeśli chodzi o wydajność procesorów był Dark Souls 3. Bo obsługuje tylko 1 wątek. Ale jak się okazało - byle współczesny procesor który nie jest AMD FX''em dał mu radę.

Dnia 19.05.2016 o 06:23, lis_23 napisał:

- Jeżeli GTX 1080 będzie kosztować ponad 3000 zł, to i on będzie nieopłacalny.

Oj będzie :P Na razie cena oficjalna w Polsce to 3599 zł. Pod koniec czerwca wyjdą inne warianty ale też na mniej niż 3200 bym się nie nastawiał.

Dnia 19.05.2016 o 06:23, lis_23 napisał:

Niestety, rzeczywistość okazała się taka, jak zwykle
i trzeci Wiesiek cierpiał na syndrom " Watch Dogs " - może nie aż tak bardzo, ale gra
nie wyglądała tak dobrze, jak rok wcześniej, obcięto część efektów, a zapotrzebowanie
na sprzęt było i tak duże.


Jednak zaledwie wystarczająco duże by w Ultra dało się spokojnie grać (co najwyżej obniżając poziom odległości z jakiej wyświetlana jest roślinność do wysokich) na 970tce. Twórcy gier nie są debilami, nie będą żądać od graczy byś kupował kartę za 3000 zł by móc w ich tytuł pograć. Statystyki nie kłamią - najpopularniejszą specyfikacją techniczną na Steamie jest GTX970, 8GB RAM i Core i3.

Zresztą tak swoją drogą - jeśli już jakaś nowa gra wychodzi i twórcy dają poziom detali ULTRA i dokładnie to mają na myśli to nieważne JAKĄ kupisz kartę graficzną. Choćby i to był 1080Ti. Co właśnie zresztą pokazał Wiedźmin 2 i 3 (a dawniej jeszcze Metro 2033 i Crysis) - ten pierwszy ścinał po ustawieniu ubersamplingu na WSZYSTKIM, włącznie z konfiguracjami SLI. Wiedźmin 3 + Ultra + 1440p? No to mam nadzieję że masz dwa Titany.

Co zresztą tylko obrazuje dlaczego głupotą jest próba budowania komputera na zapas a należy się skupić na przeliczniku cena/wydajność. Jeśli jakiś tytuł był tworzony z myślą o future proofingu to i tak ci to nie ruszy w pełnym Ultra choćbyś wsadził i 10000 zł w sprzęt. Z drugiej jednak strony - jak trochę poszukasz i pomyślisz o nieco słabszych kartach to tracisz te 15-20% wydajności ale jesteś o przodu o 1000-1500 zł. A w grach i tak bez znaczenia - albo ruszy w max. detalach albo i tak będzie niegrywalne na tym poziomie nieważne ile byś zainwestował.

Choć widzę że tak czy siak to co piszę jest raczej bezcelowe bo już jesteś zdecydowany wydać tyle ile tylko zdołasz na kartę skoro myślisz tylko o 1080tce albo 1080Ti i to najlepiej ten pierwszy kupiony jeszcze w czerwcu. Ale i tak powtórzę - nie patrz na czystą wydajność, bzdury typu filmiki przedpremierowe a na czysty przelicznik cena/wydajność oraz swoje wymagania. Oszczędzisz od cholery kasy a na wydajności tak czy siak wyjdziesz na to samo.

Dnia 19.05.2016 o 06:23, lis_23 napisał:

Nie o to chodzi, jak już wyżej pisałem.
Wcześniej myślałem, że GTX 1080 będzie w cenie GTX 980 na premierę, że za moją kartę
wezmę z 1500 - 1800 zł ( nie wziąłem pod uwagę spadających cen kart poprzedniej generacji
;) ) i że trochę dołożę i będę miał znacznie lepszą kartę. Rzeczywistość po raz kolejny
okazała się brutalna i teraz nie wiem, czy w ogóle kupię jakąś kartę.

Jakbyś tu i teraz sprzedał swoją 980tkę (i posiedział przez 2-3 tygodnie na integrze) to dostaniesz za nią ok. 1450-1500 zł:

http://allegro.pl/asus-strix-nvidia-gtx-980-i6192845582.html
http://allegro.pl/gigabyte-gtx980-g1-gaming-gwarancja-wysylka-gratis-i6196109806.html

Ale istotnie - jeśli planujesz zaczekać aż wszystkie nowe karty się pojawią w sklepach to cena spadnie o kilkadziesiąt % bo nawet R9 390 za 1450 zł niewiele 980tce ustępuje. A akurat w tym segmencie cenowej pojawi się też nowa karta AMD która pewnie dorówna AMD Fury sprawiając że nikt nie wyda więcej niż tysiaka na zwykłą 980tkę.

Dnia 19.05.2016 o 06:23, lis_23 napisał:

Taisumi SCTTM-1000B. Obawiam się, że to jest raczej słabe. Ewentualnie, co Byś polecił
zamiast tego?

Hmm, nie widzę możliwości instalacji drugiego wentylatora do tego a w standardzie jest zaledwie jeden 94mm. Czyli wydajnościowo odpowiednik zapewne Spartana Pro. Dobry zamiennik domyślnego coolera ale podkręconemu 4790K może nie dać rady (zwłaszcza że ten procek się po prostu grzeje).

Co do tego co bym polecił - a to już zależy o jakim podkręcaniu mowa oraz jak bardzo zależy ci na dwóch pierwszych slotach na RAM. Grandis XE1236 po obsadzeniu go 3 wentylatorami jest wystarczająco wydajny by schłodzić w zasadzie dowolny procesor (a realnym krokiem naprzód w stosunku do takiego zestawu za 200 zł byłoby dopiero chłodzenie wodne za 4x tyle). Nawet mniejszy Fortis 3 u mnie wystarcza do OC (a ten już RAMu nie zasłania).

Dnia 19.05.2016 o 06:23, lis_23 napisał:

Nie, ja tego sam nie będę robił. A jeżeli nie znajdę kogoś kto się na tym zna, to się
nawet za to nie biorę, cyrki z I5-2600K mi wystarczą.


Tylko że tak się nie da :D Sensowne podkręcanie zajmuje dobre parę godzin + z 1 dzień grania w różne tytuły żeby się upewnić że to jest w pełni stabilne. Pewnie jak masz z 2 stówy do wydania i mieszkasz w większym mieście to znajdziesz kogoś kto ci to zrobi.

Ale w praktyce albo robisz to samemu albo wcale. Trudne toto nie jest, spalić się nic nie da o ile zachowasz minimum rozsądku (a nie wsadzasz liczby na ślepo) i masz zasilacz z wyższej półki. Ot, jak się chce high-endowej wydajności to powyżej pewnego progu bez OC ciężko.

A cyrki z 2500k to masz właśnie wtedy gdy albo oddajesz to komuś albo nie wiesz co wyprawiasz. Typu podbite same zegary do oporu ale nieruszone napięcia. To jasne że będzie niestabilnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.05.2016 o 09:13, ziptofaf napisał:

A tu bym polemizował :P Wszystko rozbija się o konkretne wymagania. Choć w twoim przypadku
- istotnie, 1080Ti nie opłaca się na pewno a 1080 prawie na pewno (chyba że planujesz
sobie dokupić headset VR typu HTC Vive).

Też bym polemizował ;) Mimo wszystko, dwukrotnie większa ilość kl/s w FHD w takim " W3 " robi wrażenie ;) Poczekamy na testy GTX 1070, ale na pewno będzie słabiej.

Dnia 19.05.2016 o 09:13, ziptofaf napisał:


Hmm, nie widzę możliwości instalacji drugiego wentylatora do tego a w standardzie jest
zaledwie jeden 94mm. Czyli wydajnościowo odpowiednik zapewne Spartana Pro. Dobry zamiennik
domyślnego coolera ale podkręconemu 4790K może nie dać rady (zwłaszcza że ten procek
się po prostu grzeje).

Co do tego co bym polecił - a to już zależy o jakim podkręcaniu mowa oraz jak bardzo
zależy ci na dwóch pierwszych slotach na RAM. Grandis XE1236 po obsadzeniu go 3 wentylatorami
jest wystarczająco wydajny by schłodzić w zasadzie dowolny procesor (a realnym krokiem
naprzód w stosunku do takiego zestawu za 200 zł byłoby dopiero chłodzenie wodne za 4x
tyle). Nawet mniejszy Fortis 3 u mnie wystarcza do OC (a ten już RAMu nie zasłania).

Myślałem np. o SilentiumPC Grandis XE1236 lub o czymś lepszym. Na prawdę byłyby takie problemy z dostępem do slotów na RAMy?

Dnia 19.05.2016 o 09:13, ziptofaf napisał:


A cyrki z 2500k to masz właśnie wtedy gdy albo oddajesz to komuś albo nie wiesz co wyprawiasz.
Typu podbite same zegary do oporu ale nieruszone napięcia. To jasne że będzie niestabilnie.

Dokładnie, wtedy gość podniósł mi taktowanie do 4,5, ale nie zmienił napięć ;) Dobrze, że nic się nie spaliło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2016 o 14:05, lis_23 napisał:

Też bym polemizował ;) Mimo wszystko, dwukrotnie większa ilość kl/s w FHD w takim " W3
" robi wrażenie ;) Poczekamy na testy GTX 1070, ale na pewno będzie słabiej.


Oczywiście że będzie i to o dobre 20%. Tylko że 20% słabiej to nadal poziom niereferencyjnego 980Ti (i to w dniu premiery a sterowniki jeszcze co nieco pozmieniają przez lata). Połącz to z niezłym potencjałem podkręcania i tak czy siak dostajesz kartę o ponad połowę mocniejszą od tego co masz teraz.

Jak pisałem - nie patrz na czystą wydajność a na przelicznik cena/wydajność. W tej grze nie chodzi o to by złapać króliczka ale by go gonić. Dlatego w tym samym czasie gdy ty rozbudowałeś swoją maszynę do i7-4790K + GTX 980 ktoś inny mógł uzyskać 90% twojej mocy obliczeniowej wsadzając sobie Xeona E3-1231v3/Core i5 4690 + GTX 970/R9 390. Tylko że taka osoba płaci za to połowę tego co ty. A gry chodzą tak samo, co najwyżej obniżasz zasięg rysowania trawy czy jakieś cienie o jedno oczko. I tak nikt tego nie zauważy.

Dlatego ja osobiście sobie teraz spokojnie patrzę na to jak nisko spadnie 980Ti, za swoją obecną kartę dostanę z 500-600 zł więc dorzucę ten 1000-1500 i w sumie jeśli o wydajność w grach chodzi to nawet jeśli wziąłbyś GTX'a 1080 to ci nie będę ustępować a już na pewno nie w 1080p. I to nieważne czy mój wybór padnie na GTX'a 1070, GTX980Ti czy R9 490 (w sumie uzależnione od tego który najlepiej będzie radzić sobie w VR bo zaczęło mnie to kusić). Bo różnice do 20% w wydajności to jest nic (zwłaszcza że wygląda na to iż karty nowej generacji kręcą się co najmniej dobrze i da się uzyskać 2.1GHz więc dogonienie referencyjnej 1080tki o 20% słabszą kartą brzmi wykonalnie) i wystarczy przestawić jeden suwak w dół w najgorszym wypadku. I znowu - jakość końcowa ta sama w 95% zastosowań a cena o połowę niższa.

Dnia 19.05.2016 o 14:05, lis_23 napisał:

Myślałem np. o SilentiumPC Grandis XE1236 lub o czymś lepszym. Na prawdę byłyby takie
problemy z dostępem do slotów na RAMy?


Jak najbardziej. Duże chłodzenie = dwóm slotom powiedz papa. Chyba że masz bardzo niski RAM (taki bez radiatorów).

O, tutaj przykład Noctua NH-D15 czyli w sumie najlepszego chłodzenia powietrznego jakie można dostać (fakt że realnie oznacza to o 5-7% wyższą wydajność od Grandisa za 2x wyższą cenę):

http://chlodzenie.net/wp-content/uploads/2014/05/Noctua-NH-D15-Monta%C5%BC_1.jpg

Tutaj jeszcze jakoś ten RAM udało się upchnąć. Ale już tylko w slocie 2 i 4 (z pierwszym byłyby problemy) a same kości wysokich radiatorów nie mają.

Dnia 19.05.2016 o 14:05, lis_23 napisał:

Dokładnie, wtedy gość podniósł mi taktowanie do 4,5, ale nie zmienił napięć ;) Dobrze,
że nic się nie spaliło.


Ale... czemu cokolwiek miałoby się spalić? O_o? Przecież to wręcz odwrotność tego co mogłoby się stać. Za małe napięcie = niestabilny PC. I tyle. Żadnych innych objawów. Jak się uprzesz to możesz sobie i 10 GHz ustawić i nadal nic się nie stanie. Po prostu komputer się nie uruchomi. To właśnie podbijanie napięcia może coś zepsuć (jeśli jesteś debilem i z domyślnego 1.15 sobie przykładowo walniesz 1.50, wyłączysz monitorowanie temperatur i załączysz Furmarka) ale jednocześnie od tego wzrasta stabilność uzyskanych zegarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.05.2016 o 15:10, ziptofaf napisał:


Jak najbardziej. Duże chłodzenie = dwóm slotom powiedz papa. Chyba że masz bardzo niski
RAM (taki bez radiatorów).

O, tutaj przykład Noctua NH-D15 czyli w sumie najlepszego chłodzenia powietrznego jakie
można dostać (fakt że realnie oznacza to o 5-7% wyższą wydajność od Grandisa za 2x wyższą
cenę):

http://chlodzenie.net/wp-content/uploads/2014/05/Noctua-NH-D15-Monta%C5%BC_1.jpg

Tutaj jeszcze jakoś ten RAM udało się upchnąć. Ale już tylko w slocie 2 i 4 (z pierwszym
byłyby problemy) a same kości wysokich radiatorów nie mają.

Kurde, nie pamiętam, jak ja mam rozmieszczone pamięci RAM, ale chyba w dwóch pierwszych slotach ...Nadal jest tak, że jak przełoży się kości RAMu do innego slotu to system ich nie wykryje i nie wystartuje?
Co do miejsca to Sam pisałeś, że pakowanie 32 GB RAM nie ma sensu, więc jakoś bym to przebolał. Czyli ten SilentiumPC byłby dobry, czy jeszcze coś lepszego? Oczywiście, jak nie znajdę kogoś, kto mi z tym pomorze, to zostanę na niepodkręconym procku, który i tak jest szybki, a jak przejdę na W10 i gry zaczną wykorzystywać DZ12, to zapotrzebowanie na procka powinno trochę spaść.
Co do karty to zadecyduje w czerwcu, wtedy jak już będę zdecydowany, poproszę o polecenie dysku HDD 2TB i opcjonalnie tego chłodzenia na procek.
P.S" Przy wymianie karty będzie trzeba też kłaść jakąś nową pastę? Ale to już zrobi informatyk ;) Mam tylko nadzieje, że Nvidia przygotuje dobre sterowniki pod serie 1000 ;) Jak 10 lat temu kupiłem Radeona 1800 TX to przez miesiąc nie mogłem grać - brak porządnych i działających sterów ;)

Dnia 19.05.2016 o 15:10, ziptofaf napisał:


>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2016 o 17:06, lis_23 napisał:

P.S" Przy wymianie karty będzie trzeba też kłaść jakąś nową pastę? Ale to już zrobi informatyk ;)


Nie trzeba. Wymiana karty to jakaś minuta, zazwyczaj trzeba tylko jakieś 2 lub 3 śrubki wykręcić i wkręcić i podpiąć kabel PCI-E.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o pomoc kogoś obeznanego w wybraniu małego komputera PC do kwoty 600-650zł (może być składany, albo gotowiec). Najlepiej, żeby rozmiarem przypominał zasilacze do komputerów stacjonarnych lub był niewiele większy (maksymalnie wielkości 2-2,5 standardowego zasilacza PC). Ważne, aby miał co najmniej 3 porty USB, w tym przynajmniej jeden 3.0. Jego przeznaczeniem będzie głównie używanie neta i oglądanie filmów (HD/60fps). Fajnie by było, gdyby potrafił uciągnąć jakieś mniej wymagające gry typu Gothica 1 i 2, albo GTA III/VC.

* Mam własny dysk SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Krótka piłka - sensownie to się nie da. Mówisz o najmniejszych obudowach miniITX, takich gdzie podłącza się osobny zasilacz PicoPSU.

Samo znalezienie obudowy wcale nie będzie takie trywialne (na Aliexpressie są: http://www.aliexpress.com/item/Realan-SGCC-Mini-ITX-Case-E-T3-Slim-HTPC-Case-with-WallMount-Bracket-VESA-free-shipping/32631466877.html?ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_1_10017_10021_507_10022_10020_10009_10008_10018_10019_101,searchweb201603_7&btsid=92b2b8ac-6a23-42ee-880f-f46edd205317), do tego kolejne 100-120 na zasilacz.

Wówczas da się zrobić PC o rozmiarach rzędu 20x20cm. Tylko że to będą kwoty przekraczające 600 zł.

Bo jakby nie patrzeć:
http://itx-sklep.pl/zasilacze/zasilacze_picopsu/zasilacz_picopsu_12v_80w_20pin.html - 162 zł.
Do tego potrzebujesz zewnętrznego zasilacza notebookowego. Najtańszy sprzęt tego typu to:
https://www.morele.net/zasilacz-do-notebooka-whitenergy-zasilacz-ac-230v-12v-5a-05866-276620/ - 47 zł.

Mamy już 200. Teraz sama obudowa - tutaj na mniej niż 120-150 nie licz. Nadal potrzebujesz płyty głównej, procesora i RAM''u.


https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-n3150-itx-n3150-dualddr3-1600-sata3-hdmi-dvi-dp-usb-3-0-mitx-n3150-itx-748325/ < tu jedna możliwość.

Albo tak:
https://www.morele.net/procesor-amd-athlon-5150-1-6ghz-2mb-box-ad5150jahmbox-634018/ + https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-am1i-am1-ddr3-1600-sata3-hdmi-dvi-vga-mitx-am1i-638587/

No i nadal musisz znaleźć skądś kostkę RAM''u.

W 800 spokojnie byś się zmieścił ale w 650 nic z tego. Można też zahaczyć Allegro, coś widzę tam jest:
http://allegro.pl/mini-pc-itx-jak-intel-nuc-apple-mac-mini-i6200385229.html

No... chyba że to co ci potrzebne może działać na Linuxie i nie mieć żadnego związku z x86. Wówczas łatwizna (RadxaRock, Banana Pi, Raspberry Pi).

Komputery typu NUC też dałyby radę ale one tak czy siak kosztują więcej niż 650:
https://www.morele.net/komputer-gigabyte-brix-gb-bace-3150-768446/ - masz 539 zł od razu a nadal musisz dorzucić RAM. W sumie w tym przypadku się nawet da i pewnie twoje wymagania jakoś z bólem spełni (choć od strony grania w cokolwiek może być ciężko ale filmy powinny być okej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zrezygnowałbym z aż tak małej obudowy, to cokolwiek zmienia? Czy po prostu nie da się złożyć za taką cenę nic co spełniłoby wymagania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co nieco o GTX 1070:

http://pclab.pl/news69732.html

449 dolarów, ktoś wyliczył, że u nas z podatkami to będzie ok. 2300 zł. Jeżeli GTX 1080 będzie w granicach 3000 zł to chyba wybiorę mocniejszą kartę, na razie jednak czekam na testy, premierę i oficjalne ceny wersji niereferencyjnych obu kart.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2016 o 23:01, lis_23 napisał:

449 dolarów, ktoś wyliczył, że u nas z podatkami to będzie ok. 2300 zł. Jeżeli GTX 1080
będzie w granicach 3000 zł to chyba wybiorę mocniejszą kartę, na razie jednak czekam
na testy, premierę i oficjalne ceny wersji niereferencyjnych obu kart.


449 dolarów będzie za Founder''s Edition (referent). 379$ za wersje niereferencyjne. Cena wyniesie ok. 2000zł. Jak zwykle info na PC Lolu niekompletne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem piszac do Lisa lepiej unikac scian teksu/wall of text, bo mam wrazenie, ze czyta je mniej uwaznie. Zreszta podobne posty/drama już byla, w ~ 10.10.2014. Dziwie sie, ze Lis sie "nie sparzył" lub nie znudziło się ulepszanie kompa drogimi sprzętami 3-4 tys., skoro gry są jakie są*czytaj jako drogie sredniaki*, a jeszcze ma w zapasie konsole, że na integrze czy na obecnej karcie mógłby jechać długo. Bo twórcy gier nie są zobowiązani wyciskać soków z karty, a niech tylko spróbuja to gracze zaleja ich skargami na różnych serwisach.
Zaprawde dziwy, gdzie jest granica miedzy drogim hobby ,ekscentrycznością, szalenstwem, choroba-zakupoholik, po czym poznać trolla ? Dziwne z jednej strony niby slabo z kasa, z drugiej drogie czesci, wersje EK gier, itd. Chociaż ktore szalenstwo jest wieksze takie czy upiększanie kompa :D ?
Mozna pisać długo, ale po co. Całe te gadki (czy recenzje robione w czasie jednego dnia/nocy??) o nowych kartach są częściowo efektem hypu, bo duży producent wydał nowy towar konsumpcyjno-rozrywkowy, tak jak nowe flagowce samochodów, telefonów, za rok to juz sie bedzie czekac na przyszle modele. Dyskusja jest bo towar jest nowy, a nie że dobry czy opłacalny do kupna a czasami ktoś moze postawić miedzy tym znak równości, czego lepiej nie robic.
---
Premierę GTX 970/980 miały gdzieś w 2014-09 ? Zaś afere w 3,5 GB w 970 wykryto dopiero w styczniu 2015? Skad pewność, że 1070 nie ma podobnego bajeru, skoro ponad 3 miesiace trwalo wykrycie w serii 9xx? A moze nawet byc inna usterka, o ktorej bedzie szum, gdy spadnie hype i wroci "rozsadek", czy inny punkt widzenia/analizy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Drugi raz składam komputer dla grafika 2D. Pracuje w Photoshopie i Ilustratorze (pliki do wydruku, banery, grafiki na strony internetowe). Pracuje na nie dużych plikach,większość danych trzyma w chmurze ale posiada też aktualnie dysk zewnętrzny. Budżet maksymalnie 6k. Nie będzie podkręcać, komputer głównie do pracy ale może w przyszłości będzie chciał na nim odpalić jakąś starszą grę. Czy zestaw się nada : http://www.morele.net/inventory/info/1TBwoE/ ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2016 o 23:38, Sarinew napisał:

Moim zdaniem piszac do Lisa lepiej unikac scian teksu/wall of text, bo mam wrazenie,
ze czyta je mniej uwaznie. Zreszta podobne posty/drama już byla, w ~ 10.10.2014. Dziwie
sie, ze Lis sie "nie sparzył" lub nie znudziło się ulepszanie kompa drogimi sprzętami
3-4 tys., skoro gry są jakie są*czytaj jako drogie sredniaki*, a jeszcze ma w zapasie
konsole, że na integrze czy na obecnej karcie mógłby jechać długo. Bo twórcy gier nie
są zobowiązani wyciskać soków z karty, a niech tylko spróbuja to gracze zaleja ich skargami
na różnych serwisach.
Zaprawde dziwy, gdzie jest granica miedzy drogim hobby ,ekscentrycznością, szalenstwem,
choroba-zakupoholik, po czym poznać trolla ? Dziwne z jednej strony niby slabo z kasa,
z drugiej drogie czesci, wersje EK gier, itd. Chociaż ktore szalenstwo jest wieksze
takie czy upiększanie kompa :D ?
Mozna pisać długo, ale po co. Całe te gadki (czy recenzje robione w czasie jednego dnia/nocy??)
o nowych kartach są częściowo efektem hypu, bo duży producent wydał nowy towar konsumpcyjno-rozrywkowy,
tak jak nowe flagowce samochodów, telefonów, za rok to juz sie bedzie czekac na przyszle
modele. Dyskusja jest bo towar jest nowy, a nie że dobry czy opłacalny do kupna a czasami
ktoś moze postawić miedzy tym znak równości, czego lepiej nie robic.
---


Wiesz, aż tak często sprzętu nie zmieniam, kompa też nie upiększam i ogólnie, nie dokupiłem doń nic od października 2014 r. Przeciętnie na sprzęcie siedzę ok. trzy lata ( 2008, 2011, 2014 - zmiana całego PC ), tylko raz były to dwa lata ( 2006 - 2008 ), siostra potrzebowała kompa i udało się kupić nowy sprzęt o połowę taniej niż dwa lata temu. Pomiędzy 2001 a 2014 raz wymieniłem kartę graficzną, bo GTX 570 już trochę niedomagał i w sumie planowałem dłużej posiedzieć na GTX 780 OC, ale nadarzyła się okazja, żeby wymienić cały sprzęt.
Tak, posiadam cztery konsole, ale rzadko kupuje nań nowe gry ( na PS3 to był tylko " Uncharted 3 ", na PS4 " Destiny ", " Bloodborne ", " Need for Speed " , " Assassin'' Creed Syndicate " i " Uncharted 4 ", na XONE " Gears of War Ultimate Edition ", " Halo 5 " i " Rise of the Tomb Raider " ), reszta to używki, niektóre nawet w folii i wersje cyfrowe, ale ogólnie na konsolach rzadko inwestuję w nowości.
Na PC też coraz częściej kupuję wersje cyfrowe na wiosnobraniach, itp. ale tutaj nie da się już kupić używek, więc jeżeli coś się chce to trzeba brać nówkę, lub poczekać. W sumie w tym roku zakupiłem tylko dwie gry; " Uncharted 4 '' i nowego " Dooma " po dobrych recenzjach, a ostatnią EK w listopadzie ub. roku ( w tym oku nie będzie nowego AC, więc i nie będzie EK ), więc aż tak dużo tych gier nie kupuję, ale, tak, lubię grać z oprawą na maxa, gdyż oprawa graficzna zawsze była dla mnie ważna. W sumie to chęć zobaczenia jak najlepszej oprawy trzyma mnie przy growym rynku - chociaż potrafię się też dobrze bawić przy małych gierkach na PS4. Być może to właśnie to szaleństwo trzyma Nas przy takim hobby, jak granie w gry video? W końcu wielu z Nas to dorośli ludzie ;)

Dnia 19.05.2016 o 23:38, Sarinew napisał:

Premierę GTX 970/980 miały gdzieś w 2014-09 ? Zaś afere w 3,5 GB w 970 wykryto dopiero
w styczniu 2015? Skad pewność, że 1070 nie ma podobnego bajeru, skoro ponad 3 miesiace
trwalo wykrycie w serii 9xx? A moze nawet byc inna usterka, o ktorej bedzie szum, gdy
spadnie hype i wroci "rozsadek", czy inny punkt widzenia/analizy.

No właśnie. Też trochę obawiam się powtórki z rozrywki w przypadku GTX 1080. Karta ma mieć inną pamięć VRAM niż 1080 i tu może być największa różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozważaliście kiedyś kupno komputera/podzespołów za granicą? Czy razem z kosztami przesyłki, przewalutowaniem i wysyłką wychodzi taniej/drożej/tak samo? Pytam, bo znalazłem fajny kantor internetowy (www.rkantor.com) i zastanawiałem się, czy by np. nie wymienić korzystnie dolarów i nie zdecydować się na zakup za granicą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2016 o 01:30, lis_23 napisał:

No właśnie. Też trochę obawiam się powtórki z rozrywki w przypadku GTX 1080. Karta ma
mieć inną pamięć VRAM niż 1080 i tu może być największa różnica.


Cała afera z GTX 970 została wg mnie bardzo rozdmuchana. Nie miałem nigdy problemów z tymi strasznymi "3.5gb szybkiej pamięci i 0.5gb wolnej pamięci". Problemy występowały chyba jedynie w Assassin''s Creed Unity, ale to była skopała gra i wyjątkowa resources-whore ;)

Ogólnie to się tak strasznie wszystkiego nie bój. Kartę graficzną wymienia Ci informatyk, podkręcać się boisz. Te dwie rzeczy mógłbyś spokojnie sam zrobić i miałbyś satysfakcję. Kartę graficzną po raz pierwszy wymieniałem samodzielnie w 1-szej gimnazjum i się nie bałem ;) Bałem się jedynie zakładać chłodzenie na Athlona 2400, ale też się udało i rdzenia nie ukruszyłem. Teraz w ogóle składanie i modowanie komputera to czysta radość i przyjemność :)

I ogólnie do nowej karty polecam Ci kupić większy monitor z rozdzielczością 2560x1440, jeśli masz słaby wzrok to zyskasz wiele na komforcie użytkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się