Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 20.05.2016 o 00:47, Honou napisał:

Witam ponownie

Drugi raz składam komputer dla grafika 2D. Pracuje w Photoshopie i Ilustratorze (pliki
do wydruku, banery, grafiki na strony internetowe). Pracuje na nie dużych plikach,większość
danych trzyma w chmurze ale posiada też aktualnie dysk zewnętrzny. Budżet maksymalnie
6k. Nie będzie podkręcać, komputer głównie do pracy ale może w przyszłości będzie chciał
na nim odpalić jakąś starszą grę. Czy zestaw się nada : http://www.morele.net/inventory/info/1TBwoE/
?


Mnóstwo rzeczy do zmiany.

Najpierw opiszę co w tym jest nie tak:
- To nie jest monitor dla grafika. Osobiście celowałbym w któryś ze średnich modeli Eizo - ceny rzędu 1800-2500 zł ale wyraźnie lepsze odwzorowanie palety AdobeRGB (co sprawia że da się uzyskać na ekranie takie kolory jakie realnie zobaczysz na druku). Chociaż jeśli to grafik - on aby już jakiegoś monitora nie ma i to ma być jako drugi? Wtedy to zmienia postać rzeczy.
- Osobiście widziałbym raczej 2 dyski SSD spięte w Raid 1 aniżeli 1 z serii Pro. Pojemność ta sama, cena nieco tylko wyższa a komfort pracy rośnie. Bo backupy backupami i chmura chmurą ale jak ci dysk padnie (a może) to masz co najmniej 3-4 dni opóźnienia. A tak to nawet nie zauważysz.
- Nie widzę żadnego zastosowania dla budy za 2 stówy.
- Za mocny zasilacz. 550W dla komputera który będzie jeść poniżej 200? Lepiej celować w coś o tej samej jakości wykonania ale bliższego 300-400W.

I sumarycznie dostajemy takie coś:
https://www.morele.net/inventory/info/RMAKRN/

Xeon E3-1230V5 to po prostu profesjonalny wariant i7-6700. Nieco niżej taktowany ale i jedzący mniej prądu, pozbawiony zintegrowanego układu graficznego i do szczęścia potrzebujący płyty C232 (zawartej w zestawie).

Są dwa dyski 250GB - najlepiej połączyć w Raid 1 choć można też po prostu korzystać z nich oddzielnie. Dużo tańszy RAM (jeszcze czego, po 400 zł za 16GB płacić...) i monitor z nieco wyższej półki cenowej. Brzydsza obudowa (ale jak się uprzeć to te 200 zł jeszcze jest do wydania), zasilacz bliższy poborowi mocy tego komputera. Ot, typowa maszyna do pracy. Pewnie warto by pomyśleć tylko nad dołożeniem jeszcze większej ilości RAM''u - kolejne 8GB się mieści jeszcze w budżecie a w przypadku grafików nie ma czegoś takiego jak "za dużo pamięci".

Myślałem też czy by się nie dało wstawić i7-5820k ale wiązałoby się to z cięciami na monitorze i wstawieniem tylko jednego dysku a ten pomysł mi się średnio podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2016 o 23:38, Sarinew napisał:

ze Lis sie "nie sparzył" lub nie znudziło się ulepszanie kompa drogimi sprzętami
3-4 tys., skoro gry są jakie są*czytaj jako drogie sredniaki*, a jeszcze ma w zapasie
konsole, że na integrze czy na obecnej karcie mógłby jechać długo.

Jak dla mnie to on po prostu chce mieć możliwie najlepszy komp na rynku na jaki jest sobie w stanie tylko pozwolić, jego sprawa w sumie :P Tylko że próba uzasadnienia tego jako "opłacalne" wymyka się już mojemu zrozumieniu. Nie było, nie jest i nigdy nie będzie.

Dnia 19.05.2016 o 23:38, Sarinew napisał:

Bo twórcy gier nie są zobowiązani wyciskać soków z karty, a niech tylko spróbuja to gracze zaleja ich skargami
na różnych serwisach.


Nie do końca prawda. Naprawdę spora część świeżo wychodzących tytułów potrafi zabić każdy komputer. Nasz rodzimy Wiedźmak 3 zresztą jest liderem w tej dziedzinie i jak chcesz mieć wszystko w Ultra to musisz mieć komputer za kwotę 5-cio cyfrową. Future proofing jest zjawiskiem pozytywnym zresztą. A to że niektórzy gracze odbierają to jako "wyzwanie" bo oni MUSZĄ grać w ultra tu i teraz to cóż, Nvidia się cieszy, AMD się cieszy, Intel też się cieszy :P Ja w sumie też się cieszę bo potem wychodzi nowa generacja kart a stare lecą fruuu na Allegro za połowę ceny. Zresztą to co się dzieje z 980ti teraz świetnie to pokazuje. O ile szybszy jest ten referencyjny 1080 (którego się nawet podkręcać za bardzo nie da bo Nvidia poskąpiła wtyczek zasilających) od dopracowanego niereferencyjnego 980Ti? A o 15-20%. Więc idealnym krokiem jest sprzedanie swojej karty za 1950-2050 zł i dorzucenie 1500 do takiej o 20% szybszej!

Dnia 19.05.2016 o 23:38, Sarinew napisał:

Zaprawde dziwy, gdzie jest granica miedzy drogim hobby ,ekscentrycznością, szalenstwem,
choroba-zakupoholik, po czym poznać trolla ? Dziwne z jednej strony niby slabo z kasa,
z drugiej drogie czesci, wersje EK gier, itd.
Chociaż ktore szalenstwo jest wieksze takie czy upiększanie kompa :D ?

A w sumie to dobre pytanie. Z tym że osoby zajmujące się modowaniem swoich komputerów przynajmniej (zazwyczaj) nie twierdzą że jest to opłacalne :D

Dnia 19.05.2016 o 23:38, Sarinew napisał:

Premierę GTX 970/980 miały gdzieś w 2014-09 ? Zaś afere w 3,5 GB w 970 wykryto dopiero
w styczniu 2015? Skad pewność, że 1070 nie ma podobnego bajeru, skoro ponad 3 miesiace
trwalo wykrycie w serii 9xx? A moze nawet byc inna usterka, o ktorej bedzie szum, gdy
spadnie hype i wroci "rozsadek", czy inny punkt widzenia/analizy.


A niech sobie nawet ma. Jeśli po raz kolejny pojawiłby się taki problem to niezgodność towaru z umową i tyle - specyfikacja techniczna niezgodna z rzeczywistością. Nawet u nas w Polsce przyjmowali takie zwroty przez pierwsze kilka tygodni od wycieku tego newsa a za granicą i dłużej (co biorąc pod uwagę że u nas 1080 ma chyba drugą najwyższą cenę w Europie to nagle zamawianie z Francji/Niemiec wydaje się bardzo dobrym pomysłem - 40-50€ taniej) więc problemu nie widzę.

No, były też świry które na wieść o tym iż ich GTX970 jest wykastrowany to z wściekłością oddali swoje karty... by dopłacić do 980tki bo to NAJLEPIEJ pokaże Nvidii najlepiej że tak się nie robi. Tutaj istotnie zaczynam powątpiewać w zdrowie psychiczne takiego osobnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Która z tych będzie najlepszym wyborem:

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z97x-gaming-3-z97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z97x-gaming-3-641682/

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-fatal1ty-z97-killer-z97-lga1150-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-z97-killer-642225/

Słyszałem na forach, że serwis od Gigabyte jest słaby. Jeżeli macie jakieś inne propozycje do 550 zł to czekam, płyta musi umożliwić bezproblemowe podkręcenie 4690K na 4.5 Ghz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie!
Zastanawiam się nad zmianą klawiatury na mechanika. W tej chwili posiadam G110 od Logitecha czyli typową membranówkę z wysokim skokiem klawiszy - od początku jakos mnie nie zachwyca, zwłaszcza pisanie na niej jest katorgą. Coraz częściej też zdarza się, że nie wchodzą mi polskie znaki.

Jakie są moje wymagania:

- podświetlenie RGB albo czerwone - najlepiej ze zmianą natężenia
- w miarę niski skok klawiszy
- niezbyt dużą głośność

Do czego będzie używana? 40% pisanie tekstów, 60% gry. Blok numeryczny nie jest mi potrzebny, podobnie jak dodatkowe klawisze na makra, wieć może być bez nich. Klawisze multimedialne - nie używam :D
Cena? Do 700 zł :D

W tej chwili poważnie rozważam SS Apex M800, bo byłaby do kompletu do mojego Rivala. Dużo dobrego słyszałem o klawiaturach od Corsaira. Do Razera jakoś nie jestem przekonany - ulubiony sprzęt całej gimbusiarni, i już samo to nie przekonuje mnie :D
A może jeszcze inna firma? :) Byłbym wdzięczny za propozycje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał Gigabyte''a, bo sam jestem od dwóch lat szczęśliwym posiadaczem płyty Z97MX-Gaming 5. Bardzo stabilna, podkręciłem na niej 4690K na 4.5GHz. Aktualnie mam stabilne 4.3 przy napięciu zalednie 1.15V

Ładny i wygodny bios, ogólnie porządny sprzęt. Gaming 3 od Gaming 5 niewiele się różni więc polecam. A co do serwisu to nie wiem, bo nic mi się w niej dotychczas nie zepsuło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2016 o 21:36, pawbuk napisał:

- niezbyt dużą głośność

To na to jest jedno rozwiązanie - O-ringi. Z dostępnością w Polsce bywa miejscami różnie więc od razu daję link z aliexpress:
http://pl.aliexpress.com/item/Red-Black-Keyboard-orings-Cherry-MX-orings-40A/32343355954.html?ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_3_10017_10021_507_10022_10020_10009_10008_10018_10019_101,searchweb201603_1&btsid=42148771-c80a-4b52-9341-443df30d1343

Te są dla przełączników Cherry MX Red lub Black. Czyli te linearne, bez wyraźnego i wyczuwalnego momentu aktywacji i zwolnienia jakie oferuje np. Blue. Ot, dokupujesz sobie paczuszkę takich oringów, zakładasz na klawisze i masz akceptowalny poziom głośności.

Dnia 20.05.2016 o 21:36, pawbuk napisał:

W tej chwili poważnie rozważam SS Apex M800, bo byłaby do kompletu do mojego Rivala.

O Apexie w kontekście pisania czegokolwiek słyszałem raczej negatywne opinie. No i ta ceeeenaaa. Za tyle to już czasem się da dostać Topre Type Heaven albo Happy Hacking Keyboard Pro uważane za najlepszy sprzęt na świecie.

Dnia 20.05.2016 o 21:36, pawbuk napisał:

Dużo dobrego słyszałem o klawiaturach od Corsaira. Do Razera jakoś nie jestem przekonany
- ulubiony sprzęt całej gimbusiarni, i już samo to nie przekonuje mnie :D


Cóż, jako posiadacz Razer Blackwidow w sumie potwierdzam. To jedyna klawiatura mechaniczna która potrafi się uszkodzić - u mnie po 3 latach spacja już nie reaguje w miejscach innych niż środek. Choć poza tym jest okej, nawet zalanie kocim moczem przetrwała (czyli pełen demontaż i pod prysznic a potem na opalanie w słońcu).

Dnia 20.05.2016 o 21:36, pawbuk napisał:

A może jeszcze inna firma? :) Byłbym wdzięczny za propozycje ;)

Jest MNÓSTWO firm które produkują najróżniejsze klawiatury mechaniczne. W Polsce najłatwiej dostać te oparte na przełącznikach Cherry MX.

W przypadku Corsaira należy odrobinę uważać. Corsair K70 oraz K95 są zdecydowanie godne polecenia ale ich starsze odpowiedniki (K60 i K90) już nie bo tylko część klawiszy była mechaniczna. 95tka ma pełne podświetlenie, podstawkę pod nadgarstki i choć kosztuje swoje to jest tego warta.

Cała rodzina CoolerMaster Fire jest godna uwagi - niedrogie, dobra jakość wykonania, te co lepsze modele mają już podświetlenie.

NovaTouch TKL jest również ciekawym wyborem. Jedyna klawiatura z przełącznikami Topre łatwo dostępna w Polsce. Prostsze do wciśnięcia niż Cherry i ciche, nie tak skoczne (odrobinę przypominają klawiatury gumkowe) w tym aspekcie. Ale nadal całkowicie niezawodne i niezniszczalne. W standardzie dodane są też O-Ringi a to rzadkość i zazwyczaj trzeba je nabyć osobno. Wady? Brak podświetlenia.

Biorąc pod uwagę twój budżet można rzucić też okiem na firmę Ducky. Drogie ale uważane za w sumie sam szczyt tego co można dostać na przełącznikach Cherry. Wiem że dostępne są takie z niebieskim lub pomarańczowym podświetleniem. BARDZO wysoka jakość wykonania (to jedna z tych klawiatur w których o ile nie zalejesz całego PCB sokiem to będą działać i 20 lat), zero fanaberii.

Z produktów niesprzedawanych w Polsce ale mieszczących się w twoim budżecie:
http://matias.ca/quietpro/ - jedne z najcichszych klawiatur mechanicznych.
http://www.keyboardco.com/category.asp?path=mechanical%20keyboards - a tu ogółem warto zajrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się za kupno komputera, ma służyć do pracy w aplikacjach CAD i grania. Co myślicie o takim zestawie:
- Płyta główna: Gigabyte Z170 Gaming K3
- Procesor Intel Core i7 6700K
- Grafika: EVGA GTX 970 4GB SC Gaming ACX 2.0 (może lepiej wziąć wersję od Gigabyte?)
- Pamięć: 2x HyperX 8GB DDR4 2133MHz CL14 Fury Black
- SSD: Intel SSD 535 240GB
- HDD: Seagate 2TB
- Chłodzenie Silentium PC Spartan PRO
- Zasilacz: Corsair VS 550W (wystarczająca moc?)
- OS: Win 10 Home
- Napęd optyczny: ~50zł
- Obudowa: ~200zł

Z moich szacunków wynika, że powinienem się z takim zestawem zmieścić w 5500zł, jeśli macie jakieś porady, to chętnie poczytam, bo nie jestem zbyt biegły w kwestii sprzętu. Nie bardzo chciałbym przekraczać założony budżet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 00:23, ziptofaf napisał:

Te są dla przełączników Cherry MX Red lub Black. Czyli te linearne, bez wyraźnego i wyczuwalnego
momentu aktywacji i zwolnienia jakie oferuje np. Blue. Ot, dokupujesz sobie paczuszkę
takich oringów, zakładasz na klawisze i masz akceptowalny poziom głośności.


No właśnie zastanawiam się które Cherry MX byłyby dla mnie najlepsze - Black, Brown? A może klasycznie polecane graczom Red? No i ostatnio doszły jeszcze te Silent.

Dnia 21.05.2016 o 00:23, ziptofaf napisał:

O Apexie w kontekście pisania czegokolwiek słyszałem raczej negatywne opinie. No i ta
ceeeenaaa. Za tyle to już czasem się da dostać Topre Type Heaven albo Happy Hacking Keyboard
Pro uważane za najlepszy sprzęt na świecie.


Zamówiłem Apexa do sklepu, żeby zobaczyć czy bez podstawki pod nadgarstki w ogóle się do czegoś nadaje :D zapomniałem dodać, że taka podstawka byłaby mile widziana :D

Dnia 21.05.2016 o 00:23, ziptofaf napisał:

W przypadku Corsaira należy odrobinę uważać. Corsair K70 oraz K95 są zdecydowanie godne
polecenia ale ich starsze odpowiedniki (K60 i K90) już nie bo tylko część klawiszy była
mechaniczna. 95tka ma pełne podświetlenie, podstawkę pod nadgarstki i choć kosztuje swoje
to jest tego warta.


Teraz wyszla jeszcze ta seria Strafe, nad nią też poważnie się zastanawiam :)

Dnia 21.05.2016 o 00:23, ziptofaf napisał:

Cała rodzina CoolerMaster Fire jest godna uwagi - niedrogie, dobra jakość wykonania,
te co lepsze modele mają już podświetlenie.

NovaTouch TKL jest również ciekawym wyborem. Jedyna klawiatura z przełącznikami Topre
łatwo dostępna w Polsce. Prostsze do wciśnięcia niż Cherry i ciche, nie tak skoczne
(odrobinę przypominają klawiatury gumkowe) w tym aspekcie. Ale nadal całkowicie niezawodne
i niezniszczalne. W standardzie dodane są też O-Ringi a to rzadkość i zazwyczaj trzeba
je nabyć osobno. Wady? Brak podświetlenia.


Dzięki za rozbudowaną odpowiedź! Mam teraz co przeglądać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

Zabieram się za kupno komputera, ma służyć do pracy w aplikacjach CAD i grania. Co myślicie
o takim zestawie:
- Płyta główna: Gigabyte Z170 Gaming K3

Oki. Ale nie nastawiaj się na pełne 4.6+ GHz po podkręceniu, jeszcze trochę musisz dopłacić do tego celu.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- Procesor Intel Core i7 6700K

Oki.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- Grafika: EVGA GTX 970 4GB SC Gaming ACX 2.0 (może lepiej wziąć wersję od Gigabyte?)

Nie. W tej chwili nie kupuj w ogóle karty graficznej chyba że MUSISZ bo masz niesprawnego PC-ta a właśnie wyszła gra którą chcesz ogarnąć od razu w dniu premiery. Powód? 1 czerwca jest premiera nowych Radeonów a bodajże 8.6.2016 GTX''a 1070. Na pewno ceny 970tek spadną (zresztą ich opłacalność nawet tu i teraz jest niższa niż R9 390) no i po prostu pokażą się wydajniejsze karty w tej samej cenie.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- Pamięć: 2x HyperX 8GB DDR4 2133MHz CL14 Fury Black

Wybierając płytę pod Z170 możesz wsadzić RAM szybszy niż 2133.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- SSD: Intel SSD 535 240GB

Dysk z 2015 roku, niepowalający prędkościami. Nie jestem pewny czemu akurat taki byś chciał.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- HDD: Seagate 2TB

Oki.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- Chłodzenie Silentium PC Spartan PRO

To nie jest chłodzenie nadające się do OC. Bardziej zastępstwo domyślnego.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- Zasilacz: Corsair VS 550W (wystarczająca moc?)

Zasilacz nie do podkręcania, będziesz mieć PC-ta restartującego się co 15 minut. Mówię z doświadczenia jako były posiadacz VS650. Moc to tylko jeden z parametrów zasilacza i to nawet nie najważniejszy. Jak kupujesz 6700k oraz kartę za ponad 1000 zł a nie znajdziesz 3-4 stów na zasilacz to albo jesteś bardzo bogaty (i nie przeszkadza ci jak całość spłonie) albo niedoinformowany.

Ot, to jest ta część na której nie wolno oszczędzać. Bo zapłacisz przynajmniej podwójnie w przyszłości... albo i 10x jak ci się taki pseudozasilacz spali razem z resztą części. A tak to raz kupujesz produkt możliwie high-endowy i będzie ci służyć jeszcze przez przynajmniej 5 lat (a nawet jakby coś mu się stało to umrze sam i nadal będzie objęty gwarancją).

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- OS: Win 10 Home

Oki.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- Napęd optyczny: ~50zł

Oki.

Dnia 21.05.2016 o 08:30, Damlon napisał:

- Obudowa: ~200zł

Oki.


Moja propozycja:
https://www.morele.net/inventory/info/1sPY9c/

Uciąłem nieco na dysku HDD oraz pozbyłem się napędu optycznego (jeśli jedynym do czego chcesz go użyć jest instalacja Windowsa to to można zrobić przez pendrive''a). W zamian jest lepsza płyta główna, chłodzenie procesora, karta graficzna, o klasę lepszy zasilacz (10 lat gwarancji a nie 2... a to już o czymś świadczy), szybszy RAM. Wszystko utrzymane w czarno-złotej kolorystyce (choć niestety obudowa bez okna).

I od razu mała podpowiedź - na terenie unii europejskiej całkowicie legalnie możesz odkupić na Allegro Windowsa 7 bądź 8.1 za 150 zł i zainstalować go u siebie a potem rozbudować do 10tki. Jest to wykładnia najwyższego sądu więc Microsoft nie ma nawet prawa próbować ci zablokować aktywacji systemu:

https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

Wówczas starczyłoby na ładniejszą obudowę czy co tam jeszcze ci potrzebne :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zasilacza to raczej niedoinformowany ;P Rozumiem, że ten podany przez Ciebie wybawi mnie od ryzyka spłonięcia całości.

W kwestii karty graficznej, nie mam noża na gardle, mogę poczekać na nowe karty, z tym, że jednak skłaniałbym się ku produktom nVidia. Faktycznie, jeśli za miesiąc czy dwa w cenie GTX 970, będę mógł kupić coś szybszego, to bez sensu jest kupowanie tej karty teraz. Chociaż wątpię żeby przykładowo cena GTX 980 spadła do tego poziomu, a obawiam się że GTX 1070 będzie droższy.

Jeśli chodzi o ucięcie HDD i pozbycie się napędu optycznego, to przeboleję, lub ewentualnie dołożę te ok. 150zł, które udało się dzięki temu urwać.

Jak pisałem wcześniej, kwestie sprzętowe nie są moją mocną stroną, ale widzę, że udało Ci się złożyć mocniejszy zestaw w moim budżecie. Wielkie dzięki. Poczekam w takim razie na GTX''a 1070 i jakieś testy porównawcze z Radeonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 09:23, Damlon napisał:

W kwestii zasilacza to raczej niedoinformowany ;P Rozumiem, że ten podany przez Ciebie
wybawi mnie od ryzyka spłonięcia całości.

Jak najbardziej. RMx to już dość wysoka klasa zasilaczy.

Dnia 21.05.2016 o 09:23, Damlon napisał:

Faktycznie, jeśli za miesiąc czy dwa w
cenie GTX 970, będę mógł kupić coś szybszego, to bez sensu jest kupowanie tej karty teraz.
Chociaż wątpię żeby przykładowo cena GTX 980 spadła do tego poziomu, a obawiam się że
GTX 1070 będzie droższy.

Wiesz - 980TI z gwarancją jest na Allegro za 2100. A że 1070tka jest z nim porównywalna to spadnie jeszcze niżej (i tak od siebie dodam - wówczas radzę mieć gdzieś tego i7-6700k, zejść w dół do i5-6600/6600k i uciąć nieco na płycie i zmieścić tego Ti bo to potwór miejscami dwukrotnie wyprzedzający 970tkę). 980tkę to tu i teraz wyrwiesz za 1500 jak ci nie przeszkadza sprzęt używany przez miesiąc-trzy. Ale się nie opłaca bo różnica między 970 a 980 jest niewielka, rzędu 10-15%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.05.2016 o 17:06, KannX napisał:


I ogólnie do nowej karty polecam Ci kupić większy monitor z rozdzielczością 2560x1440,
jeśli masz słaby wzrok to zyskasz wiele na komforcie użytkowania.


Od ponad roku jestem posiadaczem nowego monitora - Eizo Foris FS2434. Monitor jest bardzo dobry i ma jeszcze prawie cztery lata gwarancji, więc nie ma na razie sensu go zmieniać. Jest to, jak dotychczas mój najlepszy monitor, a gdyby był jeszcze ciut jaśniejszy i nie miał podświetlenia u dołu ( co bardzo rozprasza, np. podczas oglądania filmów na pełnym ekranie ) to byłby idealny. Monitor jest na matrycy IPS i kosztował mnie wtedy 1400 zł i wątpię, że w podobnej cenie znalazłbym coś lepszego z większą rozdzielczością - chyba, że Wy znacie ;)

Co do karty, to jak miałem Radeona to kolega wyciągał mi go raz w miesiącu i czyścił ( strasznie się zapychał kurzem ) a od kiedy mam GeForcea, to boi się ją wyjąć ;) a sam ma kartę od Invidii ;)
Procesora raczej podkręcał nie będę. Chłopak siostry, student informatyki mówił mi, że odkąd zmienili jakąś magistrale, to podkręcać się nie opłaca, że to jest sztuka i można sobie bardziej zaszkodzić nic pomóc, a do tego procek bardziej się zużywa.

Inna sprawa: kumpel chciałby złożyć kompa ( sama skrzynia, bez peryferiów ) za ok. 3 tys. zł ( może być ciut więcej, jeżeli wpłynie na wydajność ): płyta główna, procesor ( ewentualnie chłodzenie doń ), RAMy, karta grafiki, zasilacz, dysk twardy ( nie wiem, jak z systemem ) - co proponujecie?
Aha, kompa chce podłączyć pod tv FHD 40 cali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 11:17, lis_23 napisał:

Co do karty, to jak miałem Radeona to kolega wyciągał mi go raz w miesiącu i czyścił
( strasznie się zapychał kurzem ) a od kiedy mam GeForcea, to boi się ją wyjąć ;) a sam
ma kartę od Invidii ;)

A co za problem wyjąć kartę? To trwa 5 sekund a proces nie zmienił się od roku 2004. Ot, odłączyć kable zasilające, usunąć blokadę spod portu PCI-E, odkręcić śrubki i wymontować kartę. Jak potrafisz pokroić pomidora albo - ale to już dużo trudniejsze - złożyć szafkę z Ikei to masz wręcz nadmierne kwalifikacje.

Dnia 21.05.2016 o 11:17, lis_23 napisał:

Procesora raczej podkręcał nie będę. Chłopak siostry, student informatyki mówił mi, że
odkąd zmienili jakąś magistrale, to podkręcać się nie opłaca, że to jest sztuka i można
sobie bardziej zaszkodzić nic pomóc, a do tego procek bardziej się zużywa.

A magister inżynier informatyki mówi że to bzdura (choć to wcale nie znaczy że ten tytuł oznacza jakąkolwiek wiedzę w temacie, moja specjalizacja akurat nie ma żadnego związku z podkręcaniem ani budowaniem komputerów... do tego to technikum informatyczne raczej :D). Podkręcanie i owszem się NIE opłaca (bo prawie zawsze przykładowo lepiej wybrać i7-6700 + płytę pod H170 i lepszą kartę graficzną aniżeli mocniejszy procesor i ciąć na GPU) ale jeśli już masz pod to sprzęt to zupełnie inna para kaloszy. A tzw. zmiana magistrali to miała miejsce w roku 2010. Zaś podkręcone i5-2500k do 4.6 GHz kupione w 2011 roku po dziś dzień śmigają. Więc to o zużyciu sprzętu też można włożyć między bajki. Bo choć jest prawdą to sprawia tylko że z długości życia rzędu 20 lat się robi 10-15 lat.

Fakty pozostają faktami - i7-4790K pod obciążeniem pracuje na zegarze 4x4 GHz. Da się go realnie podkręcić do 4.6 GHz - 600 więcej czyli 15% szybciej. A to wcale nie jest tak mało (zwłaszcza że ty akurat chyba jesteś gotów dopłacać do tych 15% jakie są różnicą między referencyjnym GTX'em 1080 a niereferencyjnym 980Ti ponad 1500 zł).

Dnia 21.05.2016 o 11:17, lis_23 napisał:

Inna sprawa: kumpel chciałby złożyć kompa ( sama skrzynia, bez peryferiów ) za ok. 3
tys. zł ( może być ciut więcej, jeżeli wpłynie na wydajność ): płyta główna, procesor
( ewentualnie chłodzenie doń ), RAMy, karta grafiki, zasilacz, dysk twardy ( nie wiem,
jak z systemem ) - co proponujecie?


Proponuję czekać do czerwca na nowe Radeony. Jakikolwiek zakup teraz jest debilizmem. Można kupić wszystko poza kartą a GPU dokupić już osobno co najwyżej:
https://www.morele.net/inventory/info/1Q4icB/ < system na Allegro za 150 zł jeśli trzeba. I zostaje blisko tysiąc na kartę graficzną. Na dzień dzisiejszy oznaczałoby to R9 380 4GB (bądź bardzo na upartego GTX960 ale po co brać kartę która nawet w grach spod patronatu Nvidii przegrywa?) ale za 10 dni premiera nowych Radeonów a coś w segmencie $200-250 mają pokazać i pewnie będzie lepsze od niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.05.2016 o 11:57, ziptofaf napisał:

A magister inżynier informatyki mówi że to bzdura (choć to wcale nie znaczy że ten tytuł
oznacza jakąkolwiek wiedzę w temacie, moja specjalizacja akurat nie ma żadnego związku
z podkręcaniem ani budowaniem komputerów... do tego to technikum informatyczne raczej
:D). Podkręcanie i owszem się NIE opłaca (bo prawie zawsze przykładowo lepiej wybrać
i7-6700 + płytę pod H170 i lepszą kartę graficzną aniżeli mocniejszy procesor i ciąć
na GPU) ale jeśli już masz pod to sprzęt to zupełnie inna para kaloszy. A tzw. zmiana
magistrali to miała miejsce w roku 2010. Zaś podkręcone i5-2500k do 4.6 GHz kupione w
2011 roku po dziś dzień śmigają. Więc to o zużyciu sprzętu też można włożyć między bajki.
Bo choć jest prawdą to sprawia tylko że z długości życia rzędu 20 lat się robi 10-15
lat.

To jest ten procek, tak?:

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-6700k-4-0ghz-8mb-box-bx80662i76700k-707265

Czym on się różni od mojego, poza tym, że ma gniazdo 1151 ( a mój ma 1150 )? Też ma 4GHz, a w turbo ma mniej, niż mój procek? Może różni się czymś więcej, bo ja się na tym nie znam ;)
A ta płyta główna o której piszesz, droga jest? Sam procek jest o ok. 100 zł droższy od mojego, ale pewnie zmiana płyty, procka, chłodzenia i prawdopodobnie RAMów, nawet po sprzedaży obecnych części, byłaby nieopłacalna.

/

Dnia 21.05.2016 o 11:57, ziptofaf napisał:


Proponuję czekać do czerwca na nowe Radeony. Jakikolwiek zakup teraz jest debilizmem.
Można kupić wszystko poza kartą a GPU dokupić już osobno co najwyżej:
https://www.morele.net/inventory/info/1Q4icB/ < system na Allegro za 150 zł jeśli
trzeba. I zostaje blisko tysiąc na kartę graficzną. Na dzień dzisiejszy oznaczałoby to
R9 380 4GB (bądź bardzo na upartego GTX960 ale po co brać kartę która nawet w grach spod
patronatu Nvidii przegrywa?) ale za 10 dni premiera nowych Radeonów a coś w segmencie
$200-250 mają pokazać i pewnie będzie lepsze od niego.


On nie chce kupować teraz, więc spoko i zależałoby mu na karcie za ok. 1000 zł, więc może poczekać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 12:23, lis_23 napisał:

> https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-6700k-4-0ghz-8mb-box-bx80662i76700k-707265

Czym on się różni od mojego, poza tym, że ma gniazdo 1151 ( a mój ma 1150 )? Też ma 4GHz,
a w turbo ma mniej, niż mój procek? Może różni się czymś więcej, bo ja się na tym nie
znam ;)


Gdyby zegary były wyznacznikiem wydajności to najszybszym procesorem na świecie byłby FX-9590 bo ma 8x 5 GHz... a w praktyce to rzadko dorównuje i5-4690.

i7-6700k jest o 10-15% szybszy od tak samo taktowanego i7-4790k. Innymi słowy - żeby wyrównać z niepodkręconym 6700k potrzebujesz 4790k pracującego na 4.4 GHz. A że 6700k się nieźle podkręca nawet (do 4.8 GHz da się dobić na dobrej płycie, 4.6 na nieco gorszej) to tak przed jak i po OC jest jednostką po prostu wydajniejszą od 4790k.

Ogółem zalecam przeczytać sobie recenzję, o tutaj:
http://pclab.pl/art65154-14.html

Ogółem najszybszymi Core i7 do gier są i7-6700k > i7-5775c = 4790k. Ten drugi jest śmieszny - standardowo ma bowiem ledwo 3.3 GHz a nawet wówczas potrafi doganiać 4790k (dotrzymuje mu kroku w grach ale przegrywa w aplikacjach profesjonalnych). Za to jak go podkręcisz (do 4.2-4.3 GHz się da, on się nie podkręca zbyt dobrze niestety) to nagle zaczyna wyprzedzać nawet 4.4 GHz 6700k. Ot, megahercom nie należy wierzyć :P

Jest jeszcze i7-5820k oraz jego następca 6820k na podstawkę LGA2011-3. 6 rdzeni ale standardowo tylko 3.3-3.5 GHz więc w większości gier przegrywa z ww. (za to tam gdzie można więcej niż 4 użyć to wygrywa). Za to dobrze się podkręca bo da się dobić do 4.5 GHz. A skok z 3.3 do 4.5 to już jest COŚ zwłaszcza że tych rdzeni jest 6. Ale jeśli nie planujesz podkręcać to raczej sensu jego zakup nie ma. Zwłaszcza że jest drogi jak diabli, podobnie płyty główne które się ZACZYNAJĄ od 900 zł.

Dnia 21.05.2016 o 12:23, lis_23 napisał:

A ta płyta główna o której piszesz, droga jest?

Dobra płyta do podkręcania 6700k to wydatek od 600 zł wzwyż. Średnio o stówę więcej niż kosztowało to w poprzedniej podstawce.

Dnia 21.05.2016 o 12:23, lis_23 napisał:

Sam procek jest o ok. 100 zł droższy
od mojego, ale pewnie zmiana płyty, procka, chłodzenia i prawdopodobnie RAMów, nawet
po sprzedaży obecnych części, byłaby nieopłacalna.


Chłodzenia byś nie musiał zmieniać ale wszystko inne już tak. I masz rację - MOIM zdaniem się to nie opłaca. Bo to jest 15% zyskanej wydajności za (zakładając sprzedaż starych części) blisko 700 zł. I potem dwa dni stracone bo Windows do reinstalacji (zmiana płyty głównej i procka raczej go zabije, Siódemka w ogóle się nie lubi z Intel Skylake :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.05.2016 o 17:30, ziptofaf napisał:


Mnóstwo rzeczy do zmiany.


Myślałem wcześniej o tym Xeonia ale gdzie nie spojrzę i7-6700 wypada nieco lepiej, a z tego co widzę to jednak i7 ma mniejszy pobór prądu (mówimy o wersji bez K). Cenowo różnicy dużej nie ma, chyba jednak warto dołożyć do 100 zł.

Co do dysku, zostanę jednak przy pojedynczej wersji Pro, kolega ma jeszcze duży dysk zewnętrzny na którym robi backupy a sporo danych wrzuca w chmurę. Nigdy wcześniej żadnej straty danych nie uświadczył a korzystał z o wiele gorszego sprzętu w domu.

Dzięki za podanie zasilacza i monitora. Wrzuciłem je do zestawu. I rzeczywiście nieco popłynąłem z ceną tego RAMU, 10 zł drożej znalazłem te same w dwóch kościach po 8 GB - zawsze parę procent wydajności w górę :)

Co do obudowy to raczej względy estetyczne. Znajomemu średnio się widzi klasyczna buda, wolałby coś mniejszego i powiedzmy że "designerskiego". Stąd ten cube w mojej propozycji.

Płyty głównej nie wymieniałem chyba nie warto przy takich wymaganiach do niej dokładać ? Wtedy zakładając, że system kupiłby na allegro mógłbym dorzucić do zestawu więcej RAMU.

Czyli po sklejeniu wychodzi coś takiego: http://www.morele.net/inventory/info/QnsyBy/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 12:40, Honou napisał:

Myślałem wcześniej o tym Xeonia ale gdzie nie spojrzę i7-6700 wypada nieco lepiej, a
z tego co widzę to jednak i7 ma mniejszy pobór prądu (mówimy o wersji bez K).

Mniejszego poboru mocy to on nie ma. To raczej błąd Intela - realnie Xeon E3 bierze o te 5W mniej (ciężko zresztą by było inaczej - to ten SAM chip, jeden egzemplarz po prostu taktowany o 200 MHz niżej).

Dnia 21.05.2016 o 12:40, Honou napisał:

Cenowo różnicy dużej nie ma, chyba jednak warto dołożyć do 100 zł.

Można też tak :P Ot, ta stówka czasem się przyda gdzie indziej, różnicy dużych nie ma.

Dnia 21.05.2016 o 12:40, Honou napisał:

Co do dysku, zostanę jednak przy pojedynczej wersji Pro, kolega ma jeszcze duży dysk
zewnętrzny na którym robi backupy a sporo danych wrzuca w chmurę. Nigdy wcześniej żadnej
straty danych nie uświadczył a korzystał z o wiele gorszego sprzętu w domu.

Jak to mówią: ludzi dzieli się na dwie kategorie - ci którzy robią backupy i ci którym nigdy nie padł dysk :P Twoja wola choć osobiście jestem zwolennikiem Raid 1 i podwójnych dysków zamiast jednego. Pro czy nie Pro - padnięcie dysku się jednak zdarza. A po co w ogóle ryzykować jak dopłata niewielka?

Dnia 21.05.2016 o 12:40, Honou napisał:

Czyli po sklejeniu wychodzi coś takiego: http://www.morele.net/inventory/info/QnsyBy/

Wygląda okej ale możesz nie brać tego Spartana, zbędny wydatek (chyba że to dlatego że domyślne chłodzenie uważasz za zbyt głośne). To 6700k nie ma żadnego wentylatora, 6700 już tak.

A tak - płyta jest okej. H170M-Plus wygląda na coś całkiem sensownego (choć recenzji tego modelu nie widziałem więc oceniam 'na oko').

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.05.2016 o 12:48, ziptofaf napisał:


Wygląda okej ale możesz nie brać tego Spartana, zbędny wydatek (chyba że to dlatego że
domyślne chłodzenie uważasz za zbyt głośne). To 6700k nie ma żadnego wentylatora, 6700
już tak.


Boxowe chłodzenie zmieniam już z przyzwyczajenia w każdym zestawie. I ze względu na wydajność i na głośność. Ok, kolejny raz wielkie dzięki za pomoc, wysyłam zestaw koledze do oceny :) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurka, gdy kupowałem I7-4790K to był to najwydajniejszy procek na rynku ( chyba/ ).
Stawiając obok siebie niepodkręconego I7-4790K i I7-6700K to różnica nie jest już duża, lub nie ma jej wcale?
Zmiana obecnie nie ma sensu ( system to najmniejszy problem, bo i tak chcę się przenieść na 10 tkę, a to byłby dobry pretekst do instalacji świeżego systemu ) bo chyba w tym roku wyjdą nowe procki Intela i zapewne nowe płyty główne i za podobną cenę złoży się pewnie coś lepszego. W sumie to ja w ogóle nie chciałbym wymieniać sprzętu ( poza grafiką ) gdzieś aż do 2018 - 2019 roku ( chyba, że coś się spartoli ) bo to dobry sprzęt, najwydajniejszy jaki do tej pory miałem i do obecnych gier zupełnie wystarcza, a jak przejdę na W10 i zaczną pojawiać się gry w pełni wykorzystujące DX12 to i procesor przestanie być aż takim problemem, ewentualnie dokupi się więcej RAMu.
P.S; I7-6700K też się tak grzeje, jak I7-4790K?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 13:23, lis_23 napisał:

Kurka, gdy kupowałem I7-4790K to był to najwydajniejszy procek na rynku ( chyba/ ).

Najwydajniejszy to był (i jest) i7-5960X. Fakt że niekoniecznie w grach.

Dnia 21.05.2016 o 13:23, lis_23 napisał:

Stawiając obok siebie niepodkręconego I7-4790K i I7-6700K to różnica nie jest już duża,
lub nie ma jej wcale?

Jest dokładnie taka jaką opisałem - 10-15%. Zresztą... przecież zostawiłem ci link z testem, tak trudno na niego kliknąć ( http://pclab.pl/art65154-15.html)?

Dnia 21.05.2016 o 13:23, lis_23 napisał:

P.S; I7-6700K też się tak grzeje, jak I7-4790K?

Nie. Ten problem rozwiązano właśnie z premierą Skylake''ów - średnio są o 15-20C chłodniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się