Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 21.05.2016 o 08:38, pawbuk napisał:

No właśnie zastanawiam się które Cherry MX byłyby dla mnie najlepsze - Black, Brown?
A może klasycznie polecane graczom Red? No i ostatnio doszły jeszcze te Silent.


Cóż, moja rozmowa z jednym z pro graczy w LoLu (więc jakieś wymagania co do klawiatury ma) co do przełączników ostatnio wyglądała tak że Redów nie lubi bo mu... za łatwo wchodziły. Co oznaczało że nieraz zdarzyło się tak iż wciskając F jednocześnie wcisnął też D. Gdyby miał Blacki to problem by sam się rozwiązał. Samemu zaś korzystam z najgłośniejszych i jedynych szarpiących - Blue. I nie narzekam a nawet myślę czy moja kolejna klawiatura nie miałaby mieć takich samych.

Ogółem jeśli jesteś niezdecydowany co do grania czy pisania to Brown są dobrym wyborem. Dają odczuć że je kliknąłeś a jednocześnie nie mają wyczuwalnego momentu zwolnienia jak Blue (choć tak w praktyce - to nawet w grze typu osu! nie przeszkadza a ten tytuł ma takie momenty że walisz w klawisze rytmicznie po 400 razy na minutę).

Dnia 21.05.2016 o 08:38, pawbuk napisał:

Teraz wyszla jeszcze ta seria Strafe, nad nią też poważnie się zastanawiam :)

A to też dobry wybór. Autentyczne przełączniki Cherry MX a nie podróby od Kailh, z tego co widzę to po prostu lekko okrojona wersje K95 (pozbawiona dodatkowych przycisków funkcyjnych ale i tak chyba nikt tego nie używa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumie krótkie pytanie. Mój obecny zestaw będzie niedługo obchodził 3 urodziny i z racji tego, że zaczynam zauważać pewne problemy wydajnościowe zastanawiam się co można sensownie w nim zmienić. Nie ukrywam, że zastanawiać zacząłem się po informacjach o rzekomo świetnej propozycji od Nvidi.
Obecnie posiadam taką konfigurację: Intel Core i5-4670, MSI B85-G43, GeForce GTX770 2048MB oraz 8GB pamięci.
Zastanawiałem się nad wymianą samej karty graficznej, bo domyślam się, że to pozwoliłoby podnieść wydajność tej konfiguracji, ale podstawowe pytanie- czy jest/będzie (po wejściu 10xx) to możliwe jeśli posiadam daną płytę główną/procesor? Budżet jak to budżet- jeśli dałoby się wymienić moją 770 na np. 1070 to pewnie byłoby mnie na to stać, ale nie wiem czy dokupowanie płyty+procesora ma obecnie sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wymiana karty na GTX 1070 będzie doskonałym wyborem. Ewentualnie możesz też dokupić drugie 8gb ramu. I pograsz we wszystko co najnowsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że płyta główna/procesor nie będzie kłócił się z tą 1070? I jedynym ograniczeniem może tu być miejsce w skrzynce? Chciałem sam wygooglować odpowiedź na pytanie czy karta musi być zgodna z płytą ale nigdzie tego nie było :D
No to czas się dokładniej nad tym zastanowić i może pójdę za Twoją radą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 21:05, Radekl2 napisał:

Czyli rozumiem, że płyta główna/procesor nie będzie kłócił się z tą 1070? I jedynym ograniczeniem
może tu być miejsce w skrzynce? Chciałem sam wygooglować odpowiedź na pytanie czy karta
musi być zgodna z płytą ale nigdzie tego nie było :D
No to czas się dokładniej nad tym zastanowić i może pójdę za Twoją radą :)


Każda nowa karta konsumencka będzie zgodna z Twoją płytą głowną, tu nie ma żadnych obaw ;) Ewentualne problemy mogą być z zasilaczem, ale na jakieś 99% Twój zasilacz da sobie radę z nową kartą, skoro dawał sobie radę z GTX770 ;)

Jeśli chodzi o miejsce w budzie, to raczej nie będzie problemu, chyba że masz wyjątkowo egzotyczna konstrukcję :D A i na to jest rada w postaci kart Mini tego typu:

https://www.asus.com/pl/Graphics-Cards/GTX970DCMOC4GD5/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miejsca trochę jeszcze tam chyba jest, bo mam SilentiumPC Gladius M40 Pure Black. Zrobiliście mi ochotę na nową kartę, żebym mógł zagrać w Wiedźmina na maksymalnych :D Na 100% o tym pomyślę, może udałoby się zdobyć kilka stówek za 770 i wtedy byłoby to mniej dotkliwe. Ale pewnie po recenzjach, ocenach napiszę tu jeszcze raz, żeby upewnić się, że nie wydam tych pieniędzy na marne i nic mi się tam nie roztopi i będzie śmigało po podłączeniu takiego potwora :D Dzięki za rady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 21:37, Radekl2 napisał:

Ale pewnie po recenzjach, ocenach napiszę tu jeszcze raz, żeby upewnić się, że nie wydam
tych pieniędzy na marne i nic mi się tam nie roztopi i będzie śmigało po podłączeniu
takiego potwora :D Dzięki za rady :)


Nic się nie roztopi, a nawet będzie chłodniej. GTX 770 do działania wymaga dwóch wtyczek: 8-pin + 6-pin. GTX 1070 będzie wymagał jednej 8-pin, więc już na starcie masz mniejszy pobór prądu o co najmniej 75W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że mało się na tym znam, ale jak będzie tylko jeden kabel to lepiej- łatwiejsze podłączenie :D A jak już robię zamieszanie w tym temacie to możecie mi jakoś wywróżyć na ile jeszcze mój procesor będzie wystarczał do najnowszych gier? Czyli jeśli wymienię teraz tylko kartę to nie okaże się za rok, że to procesor staje się problemem?
Była jeszcze kwestia zasilacza- mam SilentiumPC Deus 600W PSU 80Plus Bronze. Ogólnie zestaw był składany z Waszą pomocą 3 lata temu i mogę skorzystać z okazji i podziękować wszystkim wtedy zaangażowanym, bo pracuje świetnie do dzisiaj i nie mam z tym problemu. Warto korzystać z rad z tego forum i nie kupować "gotowców" w sklepach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 21:51, Radekl2 napisał:

Przyznam się, że mało się na tym znam, ale jak będzie tylko jeden kabel to lepiej- łatwiejsze
podłączenie :D

Akurat tu chodzi o coś innego.
Złącze PCI-E zapewnia do 75W mocy.
Wtyczka 6-pinowa - 75W.
Wtyczka 8-pinowa - 150W.

Więc karta tylko z jedną wtyczką 8-pinową nie może jeść więcej niż 225W (PCI + złącze). Skądinąd - akurat fabryczny GTX1080 ma tylko jedną 8-pinową i na tym cierpi bo dobija do limitu energii przy podkręcaniu i wyniki są przeciętne.
Ale ogółem nadchodzące karty będą jeść prądu na pewno nie więcej niż GTX770, może poza tymi za 3000 zł wzwyż.

Dnia 21.05.2016 o 21:51, Radekl2 napisał:

A jak już robię zamieszanie w tym temacie to możecie mi jakoś wywróżyć
na ile jeszcze mój procesor będzie wystarczał do najnowszych gier? Czyli jeśli wymienię
teraz tylko kartę to nie okaże się za rok, że to procesor staje się problemem?


Czary mary hokus pokus, z wróżenia nici bo to nie jest pytanie na które w ogóle da się odpowiedzieć w ten sposób.

Tu i teraz mogę ci wymienić takie gry dla których niewystarczająco mocnym procesorem jest Core i7-6700k albo (i to nawet częstsze mimo iż kosztuje 4000 zł) i7-5960x. Ot, Starcraft 2, WoW, ARMA III, nadchodzący Total War: Warhammer.

Wszystkie te gry cechują się kosmicznymi wymaganiami co do procesora. Część dlatego że potrzebuje dużej mocy ale wykorzystuje tylko 1 rdzeń a część dlatego że po prostu żre tej mocy na kilogramy (np. Civ 5, TW:Warhammer - ten drugi po wstawieniu detali Ultra i mapie 4v4 spada do 20 klatek na i7-4790K + GTX1080, procesor nie wyrabia).

Są i takie gry gdzie niby jest różnica między procesorem za 400 a 2000 zł ale tak w praktyce to jej nie zauważysz. Przykład? Wiedźmin 3:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/05/w3/charts6/w3n_ultra_cpu.png

No bo dobra, niby i3-4160 zapewnia 51,9 klatek a i7-4790k całe 74,4. Tylko że tak czy siak jest płynnie a ta gra zresztą więcej niż 35 nie wymaga bo to nie shooter.

Ot, wszystko rozbija się o to jaka to gra, co uznajemy za płynność itd. Bardzo ciężko powiedzieć na jak długo starczy więc dany procesor. i5-2500 kupowany w roku 2011 po dziś dzień sobie nawet jakoś radzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 18:57, ziptofaf napisał:

A to też dobry wybór. Autentyczne przełączniki Cherry MX a nie podróby od Kailh, z tego
co widzę to po prostu lekko okrojona wersje K95 (pozbawiona dodatkowych przycisków funkcyjnych
ale i tak chyba nikt tego nie używa).


Dzisiaj sprawdzałem w sklepie Apexa M800 - bez podstawki pod nadgarstki nie biorę klawiatury :D Pewnie bym się przyzwyczaił, ale nie chce mi się - od lat mam klawę z podstawką i tak jest dla mnie wygodnie ;)

Najprawdopodobniej zdecyduję się na Corsair STRAFE RGB Cherry MX Red - bardzo dobre recenzje zbiera, a przełączniki już znane :D Przełączniki nie są tak ciche jak Silent, ale znów nie tak głośne jak Blue. Cena trochę wysoka (ponad 600 zł), ale klawiaturę kupuje się zazwyczaj na lata. Wg niektórych mechaniki Corsaira to absolutny TOP na rynku - sprawdzę :D
Prawda jest taka, że tych wszystkich dodatkowych przycisków i tak nie wykorzystam, więc lepiej z nich zrezygnować :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zamierzam złożyć zestaw z kartą gtx 1070 lub 1080. Na pozostałe podzespoły, czyli procesor, wiatrak do procka, płytę główną, zasilacz, pamięć, ssd, hdd, obudowę mogę przeznaczyć 3000-3500 zł. Proszę o jakieś sugestie, bo kompletnie nie wiem jaki procek do takiej grafiki, czy procesory i5 będą ograniczać taki zestaw i trzeba kupić i7. Z góry dzięki za pomoc. Zakup będę robił pod koniec czerwca, ale wstępnie chaciałbym się zorientować co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem nie udało mi się nikogo namówić na wróżenie :D Ja znowu zadaję miliony takich pytań, ale jakbym zdecydował się na kartę za pewnie ok. 2000zł to nie chciałbym, żeby ta inwestycja wraz z moim obecnym procesorem była jak Ferrari z silnikiem malucha.
Czyli rozumiem, że w grach typu Wiedźmin, Skyrim, może GTA zmiana 770 na 1070 i dołożenie jej do i5-4670 ma sens, bo pozwoli to na znaczne podniesienie ustawień? Ale już wygląd takiego Rome 2 (lub kolejnej części z serii TW, omijając Warhammera, bo raczej mnie nie interesuje) nie ulegnie znacznej poprawie, bo będzie blokowany przez procesor?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, moja obecna karta sieciowa jest niekompatybilna z Win10 (bsod przy starcie). Potrzebuję więc nowej. Jaką polecicie? Obecnie korzystam z TP-Link TL-WN851ND i jestem z niej bardzo zadowolony. Nie chciałbym na nią wydać więcej niż na tego TP-Linka, czyli tak ok. 60zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2016 o 23:26, berbelek napisał:

Cześć, zamierzam złożyć zestaw z kartą gtx 1070 lub 1080. Na pozostałe podzespoły, czyli
procesor, wiatrak do procka, płytę główną, zasilacz, pamięć, ssd, hdd, obudowę mogę przeznaczyć
3000-3500 zł. Proszę o jakieś sugestie, bo kompletnie nie wiem jaki procek do takiej
grafiki, czy procesory i5 będą ograniczać taki zestaw i trzeba kupić i7. Z góry dzięki
za pomoc. Zakup będę robił pod koniec czerwca, ale wstępnie chaciałbym się zorientować
co i jak.


Za pełne 3.5 tysiąca:
https://www.morele.net/inventory/info/WNNn0M/

i7-6700k + chłodzenie do niego, niezła płyta główna do podkręcania, 16GB RAM''u, 1TB HDD + 250GB SSD. Poza tym 550W zasilacz od SuperFlowera. Całość w rozmiarze microATX zamiast pełnego ATX bo pozwala to oszczędzić kilka złotych a i tak nie warto się pakować w większą budę jak masz tylko 2 dyski.

Mając taki sprzęt jako podstawę to możesz wsadzać dowolną kartę graficzną - procek da się spokojnie podkręcić do okolic 4.5-4.6 GHz a nawet niepodkręcony jest najszybszą jednostką poza półprofesjonalnymi.

EDIT
A nie, błąd! Fortis 3 do tej obudowy nie wejdzie prawdopodobnie (potrzebna jest taka gdzie zmieści się 158mm)! Można albo zmienić cooler na Fera 3 albo wsadzić nieco szerszą obudowę:
https://www.morele.net/obudowa-aerocool-qs-240-micro-tower-czarny-okno-en58102-843050/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2016 o 08:46, Radekl2 napisał:

Czyli rozumiem, że w grach typu Wiedźmin, Skyrim, może GTA zmiana 770 na 1070 i dołożenie
jej do i5-4670 ma sens, bo pozwoli to na znaczne podniesienie ustawień? Ale już wygląd
takiego Rome 2 (lub kolejnej części z serii TW, omijając Warhammera, bo raczej mnie nie
interesuje) nie ulegnie znacznej poprawie, bo będzie blokowany przez procesor?


Ja mam 4690K i jak zmienię na GTX 1070 to Ci powiem jak wszystko chodzi :)

Tutej sobie popacz, GTX 1070 ma mieć wydajność mniej-więcej 980Ti (Titan X). W Wieśku 3 będzie wszystko pięknie chodziło nawet w 2560x1440. W testach jest co prawda użyty i7 4790K, ale to jest jakieś 5-10fps mniej względem tego co masz. Więc uznaj, że 980Ti w poniższych testach to nadchodzący GTX 1070 i sobie popatrz jak on śmiga:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-1080-testy-wydajnosci/strona/26045.html

Tyle z mojego gdybania i wróżenia :) A może AMD zaskoczy nas Polarisem 10, kto wie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2016 o 19:28, KannX napisał:

Ja mam 4690K i jak zmienię na GTX 1070 to Ci powiem jak wszystko chodzi :)


Będę śledził ten wątek i różne testy 1070 (może ktoś zrobi nawet z moim procesorem) i wtedy podejmę pewnie ostateczną decyzję. Nie planuję zakupu wcześniej niż koniec lipca/początek sierpnia, więc do tego czasu powinno być już wiele wiadomo czy ma to sens i jaki będzie miało to wpływ na wydajność gier (oraz w jakich procesor jednak mimo wszystko będzie hamował)..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2016 o 11:19, berbelek napisał:

Dzięki za pomoc. Czyli zasilacz 550W jest wystarczający?


Jak najbardziej!

http://pclab.pl/art69068-34.html < tu masz pobór mocy całego komputera (z podkręconym do 4.7 GHz 6700k, dwoma dyskami SSD i szybkim RAM''em). Nawet do 300W nie dobija w grach po połączeniu go z GTX''em 1080.

Z tym że tak ogółem to nie patrz na moc zasilacza. Są takie 400W które dałyby sobie radę i 700W które nie poradziłyby sobie z tym zestawem. Zawsze należy patrzeć na markę i konkretny model bo to definiuje jakość. Oraz cenę - zasilacz o mocy w okolicach 500W za mniej niż 270zł jest już podejrzany i lepiej poszukać jego recenzji. Moc jest czynnikiem drugorzędnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. Na moim Chieftecu CTG-750C (675W) gdy miałem GTX 260 i 750Ti komputer wstawał ze stanu hibernacji. Aktualnie na GTX 970 nie wstaje :) Oprócz tego wszystko działa mega stabilnie i można grać po 10 godzin bez przerwy.

Rozwiązałem ten problem wyłączając hibernację ;) Urok taniego zasilacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2016 o 17:05, KannX napisał:

Rozwiązałem ten problem wyłączając hibernację ;) Urok taniego zasilacza.


Wystarczyło spytać. Zasilacz nie w pełni zgodny z Haswellami. Rozwiązanie? Zahaczyć BIOS i wyłączyć stany energetyczne C6 i C7. I już by działało poprawnie.


Swoją drogą:
http://videocardz.com/60253/amd-radeon-r9-480-3dmark11-benchmarks

AMD chyba uznało że pora powtórzyć sukces dawnego HD4870. Wydajność R9 Fury tylko że teraz się toto zwie R9 480X (więc celujemy w bramki cenowe 900-1200 zł). Jeszcze nie w pełni potwierdzone ale ta strona nie wciska ściemy.

To już wiemy co AMD potraktowało jako "mainstream". I trzeba przyznać że Nvidii się to nie spodoba bo po kupować 1070tkę za 2400 zł jeśli możesz dostać o 10% wolniejszego R9 480X za połowę tej ceny :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się