Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 26.05.2016 o 15:24, DuuDFat napisał:

No to niespecjalnie ma to sens, skoro taniej da sie kupić NASa, a RAID1 nie musisz na nim robić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie dalej myślę o przyszłości mojego zestawu i zacząłem czytać trochę o pamięci RAM. Mam płytę główną MSI B85-G43 i 2x 4GB Crucial Ballistix DDR3 1600MHz CL9. Jakbym chciał dodać kolejne 8GB to lepiej kupić znowu zestaw 2x 4GB czy może jeden moduł 8GB (raczej są oferty 2x 8, ale aż tyle mi nie będzie raczej potrzebne). Jakbym dokupił kolejne dwie kości to wtedy już nic tam nie zmieszczę, a jednak 1 miejsce wolne wygląda lepiej patrząc w przyszłość. Ma to jakieś znaczenie? Doczytałem tylko tyle, że płyty są podzielone na kanały, w których musi być tyle samo pamięci, czyli teoretycznie mogę mieć 2x4GB i np. 2x8GB (a w najbliższym czasie 2x4 i 1x8)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeniesione z tematu Total War Warharmmer:

> to jest odpowiedź na posta dodanego przez pawbuk

>
> Poza tym szansa na to, że coś popsujesz jest bardzo mała - zbyt małe napiecie jest bezpieczne,
> zbyt duże nie.
>

Wiesz, ja się na tym nie znam ;) najpierw musiałbym zmienić chłodzenie procka, bo mój radiator ( Taisumi SCTTM-1000B ) nie jest zbyt dobry i teraz, na co go zmienić?
Druga kwestia, płyta główna: znalazłem coś takiego:

" Gigabyte GA-Z97X Gaming 5 wypada konkurencyjnie od strony czysto użytkowej, ale niestety pod względem podkręcania trochę rozczarowuje, przede wszystkim ze względu na ograniczenia BIOS, który wyraźnie nie został skrojony pod overclockerów. Wskazane braki prawdopodobnie odczują również co bardziej hardcorowi gracze, kupujący przecież procesory z odblokowanym mnożnikiem i pamięci DDR3 z wysokimi zegarami i niskim opóźnieniem (CL). "

http://www.purepc.pl/plyty_glowne/gigabyte_ga...zy?page=0,12

czyli nie jest to płyta przyjazna pod podkręcanie, a do tego zapewne wszystko jest tam po angielsku ;)
W kwestii sprawdzania efektów podkręcania; OCCT nie wystarczy? Potrzebne są programy, które wymieniłeś?
Sorry za taką dyskusję w nieodpowiednim temacie, ewentualnie można to gdzieś przenieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do czego używasz komputera?
Jeśli do gier, to prędzej wymienisz cały zestaw i pamięci na DDR4 niż wykorzystasz te 16GB. Wg mnie w tej chwili nie ma już sensu inwestować w DDR3, skoro jest już to standard bez przyszłości. Jeśli potrzebujesz nieco więcej niz 8GB to dokup 4 GB, maksymalnie 2x4GB ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 16:56, lis_23 napisał:

Wiesz, ja się na tym nie znam ;) najpierw musiałbym zmienić chłodzenie procka, bo mój
radiator ( Taisumi SCTTM-1000B ) nie jest zbyt dobry i teraz, na co go zmienić?


https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-3-he1425-spc130-707501/

Chyba standardowo polecany, do podkręcania wystarczy ;) Nie kosztuje zbyt wiele, a poradzi sobie naprawdę dobrze ;)

Dnia 26.05.2016 o 16:56, lis_23 napisał:

czyli nie jest to płyta przyjazna pod podkręcanie, a do tego zapewne wszystko jest tam
po angielsku ;)


Tobie wystraczy, choć rzeczywiście dla bardziej zaawansowanych overclockerów atrakcyjna zbyt nie jest. Jednak w ogóle bym sie tym nie przejmował - podejrzewam, że to nie płyta główna jako pierwsza osiągnie limit, a chłodzenie ;D

Dnia 26.05.2016 o 16:56, lis_23 napisał:

W kwestii sprawdzania efektów podkręcania; OCCT nie wystarczy? Potrzebne są programy,
które wymieniłeś?


OCCT wystarczy, po prostu taki Intel Burn Test potrafi jeszcze bardziej rozgrzać procka :D Testując stabilność procesora standardowo włączam program rozgrzewajacy (OCCT, Intel Burnt Test albo Prime), RealTemp i CPU-Z.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 98% do gier. Jak wspominałem wcześniej w tym temacie zastanawiam się nad wymianą mojej 770 na nową 1070 jak ktoś mi doradzi po premierze czy warto :D Pomyślałem, że może warto dorzucić trochę pamięci jak to nie jest taka wielka inwestycja (w porównaniu z kartą). Nie chcę wymieniać całego zestawu, bo wydaje mi się, że procesor, a co za tym idzie płyta główna (i DDR3) mogą mi jeszcze na chwilę wystarczyć. Wiem, że to znowu taka próba przewidywania przyszłości, ale chciałbym na obecnym sprzęcie+1070 dociągnąć do całkowicie nowego zestawu, czyli jakieś 4-5lat jak dobrze pójdzie. Stwierdziłem, więc, że 16GB RAMu wyglądałoby ładnie, a jakby okazało się, że rynek za 2-3 lata popędzi do przodu to może warto zostawić jedno miejsce na dodatkowe 8GB, żeby podciągnąć żywotność na dwa, trzy lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.05.2016 o 17:06, pawbuk napisał:



https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-3-he1425-spc130-707501/

Chyba standardowo polecany, do podkręcania wystarczy ;) Nie kosztuje zbyt wiele, a poradzi
sobie naprawdę dobrze ;)

Czyli nie warto brać nic większego? ( 2, 3 wentylatory ), Ziptofaf pisał, że takie większe radiatory uniemożliwiają późniejszą rozbudowę pamięci RAM. Przy zmianie chłodzenia trzeba też zmienić pastę na procku? Ponoć to ona jest najważniejsza przy podkręcaniu.

Dnia 26.05.2016 o 17:06, pawbuk napisał:


Tobie wystraczy, choć rzeczywiście dla bardziej zaawansowanych overclockerów atrakcyjna
zbyt nie jest. Jednak w ogóle bym sie tym nie przejmował - podejrzewam, że to nie płyta
główna jako pierwsza osiągnie limit, a chłodzenie ;D

Wiesz, jak taki laik jak ja, czyta coś takiego:

" Overc­loc­king naj­now­sze­go dziec­ka In­te­la nie jest już tak pro­sty, jak po­przed­niej se­rii San­dy Brid­ge, czy też Ivy Brid­ge. Obec­nie nie wy­star­czy pod­nie­sie­nie mnoż­ni­ka i ewen­tu­al­nie na­pię­cia za­si­la­ją­ce­go CPU. In­tel wpro­wa­dził do ar­chi­tek­tu­ry Ha­swell kil­ka zmian, któ­re po­wo­du­ją, że trze­ba się tro­chę bar­dziej na­po­cić niż wcze­śniej. "

http://overclock.pl/articles/show/id/531,7,12,mini-poradnik-oc

to już samo to mnie zniechęca ;)

Co do fotki powyżej: Możesz wypisać te wszystkie otwarte programy? Niestety, fotki nie da się za bardzo powiększyć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 17:30, Radekl2 napisał:

W 98% do gier. Jak wspominałem wcześniej w tym temacie zastanawiam się nad wymianą mojej
770 na nową 1070 jak ktoś mi doradzi po premierze czy warto :D Pomyślałem, że może warto
dorzucić trochę pamięci jak to nie jest taka wielka inwestycja (w porównaniu z kartą).
Nie chcę wymieniać całego zestawu, bo wydaje mi się, że procesor, a co za tym idzie płyta
główna (i DDR3) mogą mi jeszcze na chwilę wystarczyć. Wiem, że to znowu taka próba przewidywania
przyszłości, ale chciałbym na obecnym sprzęcie+1070 dociągnąć do całkowicie nowego zestawu,
czyli jakieś 4-5lat jak dobrze pójdzie. Stwierdziłem, więc, że 16GB RAMu wyglądałoby
ładnie, a jakby okazało się, że rynek za 2-3 lata popędzi do przodu to może warto zostawić
jedno miejsce na dodatkowe 8GB, żeby podciągnąć żywotność na dwa, trzy lata.


Nie ma co kupować na zapas - w tej chwili dokup 4GB pamięci i powinno Ci jeszcze na długo starczyć :) A za jakiś czas kupisz jeszcze 4 i wystarczy do czasu wymiany całego zestawu :D
Nie ma sensu inwestować w 24 albo 32GB do gier - te jeszcze przez długi czas tyle potrzebować nie będą - dużo szybciej rośnie zapotrzebowanie na pamięć GDDR, gdzie 4 czy 5 lat temu 1GB to było sporo, a teraz i 4 za mało :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.05.2016 o 17:36, lis_23 napisał:

Czyli nie warto brać nic większego? ( 2, 3 wentylatory ), Ziptofaf pisał, że takie
większe radiatory uniemożliwiają późniejszą rozbudowę pamięci RAM. Przy zmianie chłodzenia
trzeba też zmienić pastę na procku? Ponoć to ona jest najważniejsza przy podkręcaniu.



Ten radiator jest asymetryczny, bez problemu zmieścisz wysokie kości ram z radiatorami :)
Jeśli masz starą pastę to wypadałoby zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.05.2016 o 18:26, pawbuk napisał:

Nie ma co kupować na zapas - w tej chwili dokup 4GB pamięci i powinno Ci jeszcze na długo
starczyć :) A za jakiś czas kupisz jeszcze 4 i wystarczy do czasu wymiany całego zestawu
:D
Nie ma sensu inwestować w 24 albo 32GB do gier - te jeszcze przez długi czas tyle potrzebować
nie będą - dużo szybciej rośnie zapotrzebowanie na pamięć GDDR, gdzie 4 czy 5 lat temu
1GB to było sporo, a teraz i 4 za mało :D

Nie no, RAMu dokupował nie będę, skoro 16GB wystarczy.
Z VRAM się zgodzę:
- GTX 570 miał tylko 1GB i to było za mało na Skyrima z modami i z ENB
- GTX 780 OC miał 3GB i to było ok - do czasu pojawienia się " Cienia Mordoru "
- GTX 980 ma 4GB, ale i tu pojawiają się problemy ( choć to raczej moja wina i nieudolne modowanie, bo gra nie przekracza wykorzystania 3GB )
- GTX 1070 i 1080 mają mieć po 8GB VRAM, 1080TI 12GB, a Titan ponad 20 ... to już chyba przesada.

Deathblade - Pastę mam od nowości - październik 2014.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej wam :)

Planuję złożyć komputer i potrzebuję porady - poniżej zamieszczam odpowiedzi na podpięte do tematu pytania + to co poskładałem sobie so far.

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość: 4000 zł
Sprzęt będzie służył do: Grania oraz obróbki grafiki/nauki podstaw modelowania 3D
Co mogę zostawić ze starego komputera: HDD 1 TB
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia Nie :)
Jestem Absolutnym Fanboyem: Fanboyem to może nie, ale jestem za połączeniem Intel CPU + AMD GPU

Z góry bardzo wam dziękuję za wszelką pomoc!

20160526192750281

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 19:29, NuuS napisał:

Z góry bardzo wam dziękuję za wszelką pomoc!


Czy musisz już w tym momencie kupować nowy sprzęt, czy możesz jeszcze kilka tygodni poczekać?
Dosłownie na dniach będzie miała premierę nowa generacja kart graficznych od AMD (Polaris) i mozę sporo na rynku namieszać - bardzo prawdopodobne jest, że w określonej cenie kupisz znacznie wydajniejszą kartę (np o 30% albo więcej) niż w tym momencie.

Tak wiec wg mnie zdecydowanie warto poczekać ;)
Ja sam w tej chwili sprzedaję swoją kartę, posiedzę 2 miesiące na integrze i kupię jakąś nowość ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Karta będzie* kupowana od znajomego - dlatego nie jestem pewien czy wejście Polarisów będzie miało znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 19:40, NuuS napisał:

Karta będzie* kupowana od znajomego - dlatego nie jestem pewien czy wejście Polarisów
będzie miało znaczenie.


Może mieć znaczenie. Bo to zależy za ile tą 290tkę ma ci odsprzedać - pamiętaj że R9 480 i 480X osiągają ZNACZĄCO wyższe wyniki (ten drugi wyprzedza 390X) i celują w okolice 800-1200 zł:
http://videocardz.com/60253/amd-radeon-r9-480-3dmark11-benchmarks

Więc jeśli masz płacić za tą 290tkę więcej niż 800 to odpuść i zaczekaj sobie na Polarisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W porządku :) Mam nadzieję, że nie będzie to jakaś ogromna suma. Czy reszta builda jest w porządku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 19:47, NuuS napisał:

W porządku :) Mam nadzieję, że nie będzie to jakaś ogromna suma. Czy reszta builda jest
w porządku?


Prawie - nigdy wsadzaj budżetowego zasilacza do maszyny do podkręcania. Chyba że lubisz zapach spalenizny o poranku. Jak chcesz podkręcać to na zasilacz MUSI iść nie mniej niż 300 zł a osobiście zalecałbym podejść pod 400. Dobry zasilacz kosztuje i kosztować ma bo to od niego zależy stabilność i czasem też przeżycie twojej maszyny.

Wybierz sobie któryś z następujących:

Corsair RM550x
EVGA G2 550
SuperFlower Leadex 550
XFX XTR Black Edition 550W
Seasonic SSR-550RM

Do wyboru do koloru - najlepsze jakościowo są pierwsze 3 ale pozostałe 2 to też wysoka półka.

Jeśli przekracza to twój budżet to zrezygnuj ze sprzętu do podkręcania. I ja mówię poważnie.


Poza tym - Sandisk Plus o ile dobrze kojarzę jest szybszy od tego dość wiekowego już dysku A-Data a kosztuje tyle samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.05.2016 o 19:26, lis_23 napisał:

Deathblade - Pastę mam od nowości - październik 2014.



To wypadałoby ją zmienić przy zmianie radiatora :) Akurat Fortis3 ma spoko dołączaną pastę, także nie trzeba dokupywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 18:26, pawbuk napisał:

Nie ma co kupować na zapas - w tej chwili dokup 4GB pamięci i powinno Ci jeszcze na długo
starczyć :) A za jakiś czas kupisz jeszcze 4 i wystarczy do czasu wymiany całego zestawu

Ok, chciałem jakoś to ładnie zaplanować daleko do przodu, ale widocznie faktycznie nie ma to sensu :D Te 4GB to najlepiej kupić takie jakie mam obecnie (Crucial Ballistix DDR3 1600MHz CL9) czy polecasz coś innego? Tylko czemu takie morele nie sprzedają pojedynczych kości :/

Dnia 26.05.2016 o 18:26, pawbuk napisał:

Nie ma sensu inwestować w 24 albo 32GB do gier - te jeszcze przez długi czas tyle potrzebować
nie będą - dużo szybciej rośnie zapotrzebowanie na pamięć GDDR, gdzie 4 czy 5 lat temu
1GB to było sporo, a teraz i 4 za mało :D

Z tym się zgodzę, obecnie moja 770 ma 2GB i już takie GTAV informowało mnie, że to mało, dlatego w sumie mam duże oczekiwania w stosunku do 8GB 1070, bo jakby nie patrzyć to 4-krotny wzrost :D Przyznaję, że RAMu chciałem dodać, żeby nie było sytuacji, że mam go mniej niż w karcie :D

PS. Może ktoś skorzystać z okazji i mnie trochę doszkolić? Chodzi o sprawę slotów na pamięć RAM- są tam 4 miejsca, dobrze rozumiem, że każde dwa się "łączą" i muszą w nich być te same wartości (w GB)? Czyli można mieć np. zestaw 2x4GB i 2x8GB, a nie 3x4 i 1x8? I jeśli tak to czy wyznacznikiem są tu kolory, czy jest to tak, że 1 i 2 "tworzą jedną parę", a 3 i 4 drugą? Taki mały offtop ale może pożyteczny :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2016 o 16:17, pawbuk napisał:

No to niespecjalnie ma to sens, skoro taniej da sie kupić NASa, a RAID1 nie musisz na
nim robić ;)

Zgadzam się z tobą jak najbardziej, info podałem bardziej jako ciekawostkę.
Myślałem, że takie obudowy są tańsze, ale jeżeli w licytacji pójdzie poniżej stówy, to zastanowię się nad tym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się