Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 03.06.2016 o 16:10, Kadaj napisał:

Powinienem coś zmieniać w ustawieniach (BIOS) płyty głównej, skoro wszystko wydaje się
działać? :3


Poszukaj opcji XMP w BIOS''ie. Żeby mieć pełną wydajność RAMu a nie domyślne 2133 MHz CL15.

Dnia 03.06.2016 o 16:10, Kadaj napisał:

I ostatnia póki co sprawa - zostało mi takie coś jak na fotce. W starej płycie głównej
było wpięte razem z kabelkami od przycisków wyłączania/diod, ale nie pamiętam gdzie.
To coś ważnego? xD


To jest głośniczek. Taki który sygnalizuje błędy systemu - np. 3 piśnięcia = problem z RAM''em. Chcesz to podłącz, nie chcesz to nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wciąż szukam kandydata na nową kartę graficzną. Przeglądałem newsy o RX 480 i jego specyfikacja mnie nie zadowala, ale odrzuciła mnie też cena GTX 1070. Kiedy wyjdzie coś ,,pomiędzy" tymi kartami. Chodzi mi o jakieś szybsze Radeony ze środkowej półki i co wiadomo o GTX 1060, bo na razie chyba tylko tyle, że będzie na środek jesieni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2016 o 16:26, Pawciu45 napisał:

Wciąż szukam kandydata na nową kartę graficzną. Przeglądałem newsy o RX 480 i jego specyfikacja
mnie nie zadowala, ale odrzuciła mnie też cena GTX 1070. Kiedy wyjdzie coś ,,pomiędzy"
tymi kartami. Chodzi mi o jakieś szybsze Radeony ze środkowej półki i co wiadomo o GTX
1060, bo na razie chyba tylko tyle, że będzie na środek jesieni ?


W sumie masz kilka możliwości:

a) RX 480 - gwarantowana i minimalna wydajność na poziomie R9 390. Osobiście podejrzewam że będzie jednak odpowiadać raczej R9 390X/GTX 980. Jeśli to będzie to drugie to nie widzę powodu dla którego miałoby cię to nie zadowolić :P
b) RX 480X - pełny Polaris. O 10% więcej jednostek cieniujących i zapewne o tyleż też większa wydajność względem RX 480. Rozsądek każe podejrzewać że to coś będzie rywalizowało z obecnymi R9 Fury i powinno wyprzedzać GTX''a 980. AMD wskazało na jego istnienie mówiąc o cenach swoich kart (zakres od 100 do 300$ a nie do 230 jak za RX 480 8GB) oraz przez fakt że RX 480 ma ucięte nieco shaderów. Ale czy pojawi się 29 czerwca - nie wiadomo.
c) AMD Vega dla entuzjastów wyjdzie pod sam koniec roku, nic wcześniej. Nie ma co wierzyć plotkom że już za momencik będą te karty. Nvidia też ma olbrzymie problemy z dostępnością high-endowych chipów - Pascal GP100 mimo horrendalnie wysokiej ceny pozostaje niemożliwy do kupienia przed czwartym kwartałem 2016.
d) Używany GTX980Ti - co by nie mówić, jego cena zaraz spadnie poniżej 2000 zł (a mówię o takich z 20-30 miesiącami gwarancji). A wyprzedza GTX''a 1070.
e) No i zawsze jest też opcja podwójnego RX 480. W grach w których Crossfire działa ponoć dorównuje GTX''owi 1080. Fakt że MultiGPU ZAZWYCZAJ nie jest najlepszym pomysłem.
f) No i właśnie GTX1060. Co o nim wiadomo? Nic. Ale nie łudziłbym się na cuda bo jeśli zrobią takie samo cięcie jak z 1080 do 1070tki to znaczy że dostaniesz kartę o wydajności RX 480 - w okolicach GTX'a 980. Więc jeśli to cię nie zadowala to raczej w obozie Nvidii nic ciekawszego z nowych kart nie znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziptofaf - a gdybym wymienił monitor na coś takiego, jak ten z linka z poprzedniej strony:

https://www.morele.net/monitor-lg-29um68-p-859976/

to zakup GTX 1080 byłby już opłacalny?
Ile mógłbym wziąć za półtoraroczny Eizo FORIS FS2434 i czy ten powyżej nie byłby od niego gorszy?
Czy gry nadal mają problemy z 21:9? (trochę obawiam się tak dużych monitorów) i na ile kl/s mógłbym liczyć w takim "Wiedźminie 3" na ultra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2016 o 17:06, lis_23 napisał:

Ziptofaf - a gdybym wymienił monitor na coś takiego, jak ten z linka z poprzedniej
strony:

https://www.morele.net/monitor-lg-29um68-p-859976/

to zakup GTX 1080 byłby już opłacalny?


Ani trochę.
a) To jest monitor ze wsparciem dla AMD FreeSync. Po jaką cholerę go brać jak chcesz GeForce''a? :D
b) 2560x1080 to tylko o 700k pikseli więcej (ok. 33%) od zwykłego FullHD. To nadal by chodziło płynnie na GTX''ie 980. Co innego gdybyś kupował coś o rozdzielczości 2560x1440 (bo tu już mamy 3.6 mln pikseli, 80% więcej niż FullHD) albo 3440x1440 (bo to już 2.5x raza więcej od FullHD). Do tego ostatniego to już zresztą bym zalecał 2x GTX1070 albo 2x980Ti, pojedyncza 1080tka to za mało na stabilne 60 fps-ów.

Dnia 03.06.2016 o 17:06, lis_23 napisał:

Ile mógłbym wziąć za półtoraroczny Eizo FORIS FS2434 i czy ten powyżej nie byłby od niego
gorszy?

W odwzorowaniu kolorów byłby gorszy. Eizo Foris zjada tanie IPSy (i tak, ten jest tani). A za ile mógłbyś go sprzedać to już nie wiem, zapytaj wujka Google i ciocię Allegro.

Dnia 03.06.2016 o 17:06, lis_23 napisał:

Czy gry nadal mają problemy z 21:9? (trochę obawiam się tak dużych monitorów)

Miewają. Ale ten "problem" działa w ten sposób że monitor wówczas działa w trybie 16:9 - masz po prostu czarne paski po bokach. O ile kojarzę Overwatch przykładowo nie lubi nadmiernie 21:9. W większości gier jest okej.

Dnia 03.06.2016 o 17:06, lis_23 napisał:

i na ile kl/s mógłbym liczyć w takim "Wiedźminie 3" na ultra?

Odejmij z 20-30% od wyników w FullHD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.06.2016 o 17:19, ziptofaf napisał:


Ani trochę.
a) To jest monitor ze wsparciem dla AMD FreeSync. Po jaką cholerę go brać jak chcesz
GeForce''a? :D


Zauważyłem po fakcie ;) a jaki monitor z G-SYNC i powiedzmy w rozdzielczości 2560x1440 Byś polecił?

Dnia 03.06.2016 o 17:19, ziptofaf napisał:

Odejmij z 20-30% od wyników w FullHD.


A to nie jest tak, że im większa rozdzielczość, to tym większa przewaga tych lepszych kart graficznych? Bo skoro pod FHD nie opłaca się zmieniać karty, to pod wyższą rozdziałkę już powinno się opłacać (byleby nie było mniej kl/s niż w FHD).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2016 o 17:26, lis_23 napisał:

Zauważyłem po fakcie ;) a jaki monitor z G-SYNC i powiedzmy w rozdzielczości 2560x1440
Byś polecił?

Bez żadnego zastanowienia - Asus PG279Q. 165 Hz (i jak masz taką częstotliwość odświeżania to nie ma już czegoś takiego jak zbyt mocna karta graficzna :P), G-Sync, świetna matryca. Prawdopodobnie najlepszy monitor 1440p na rynku. Uwaga - cena trochę boli. Choć w sumie to... cena wszystkich monitorów z G-Sync trochę boli.

Dnia 03.06.2016 o 17:26, lis_23 napisał:

A to nie jest tak, że im większa rozdzielczość, to tym większa przewaga tych lepszych
kart graficznych?

Jak zacznie tym słabszym brakować mocy obliczeniowej i pamięci to tak. Ale 2560x1080 jeszcze nie jest takie brutalne dla sprzętu i różnice są nieznaczne. Ale nawet w Wiedźminie 3 i 1440p skala jest w zasadzie identyczna (a różnice w wydajności mniejsze niż myślisz):

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_1080_pascal_karta_graficzna_nowej_generacji?page=0,12
FullHD:
GTX 1080: 76.3 klatek
GTX 980: 45.3 klatek
Różnica: 68% na korzyść 1080tki.

1440p:
GTX 1080: 56.8 klatek (jak widać - spadek jest tak w ogóle dużo niższy niż wynika z samego wzrostu liczby pikseli bo powinien być prawie dwukrotny a jest ledwo 30% mniej względem FullHD)
GTX980: 34.1 klatek
Różnica: 66% na korzyść 1080tki (nawet mniejsza niż wcześniej :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Monitor a drogi, kosztuje tyle, co GTX 1080 ;)
A co powiesz o technologii DSR? Tzw. Supersampling? Na PCLab napisali, że mając GTX 1070/1080 można sobie ustawić DSR 1440p . Tylko ile gier z tego korzysta? (ja widziałem tę opcję chyba tylko w nowym "Thiefie" w GE) i czy to w ogóle jest fajna opcja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2016 o 15:21, lis_23 napisał:

Monitor a drogi, kosztuje tyle, co GTX 1080 ;)


Niektórzy nie potrafią grać w mniej niż 120 kl/s, dla innych stałe 30 kl/s jest w porządku. Są tacy, którym przeszkadza wielkosć pikseli przy 22 calach FHD, inni nie maja problemów z graniem w FullHD na 40 calowym telewizorze :D

Monitor dobierasz pod swoje potrzeby, oczekiwania, podzespoly jakie posiadasz oraz budżet jakim dysponujesz. Jak ktoś gra od rana do nocy w szybkie FPSy, to wiadomo, że będzie potrzebował monitora 144Hz. Innemu wystarczy to 60Hz, bo woli strategie.
Jeśli ktoś używa komputera to obróbki grafiki, to wybierze jeszcze inny monitor, z dobrym odwzorowaniem kolorów. Osoby korzystajace z kilku programow jednocześnie postawią na Widescreen.

Nie daj sobie wmówić, że 60 kl/s to pokaz slajdów, a już takie opinie na niektórych forach widziałem. Być może gracze w CSa potrzebują tych ponad 100 kl/s, ale mi w BF4 wystarczy w miarę stabilne 45 kl/s, o ile nie będzie spadków ;)

Pamiętaj też, że nie ma sensu kupować GTX1080 do FHD 60Hz, ale nie ma również większego sensu dobieranie wypasionego monitora 4K do GTX950 :)
To trzeba dobrze przemyśleć i zrównoważyć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2016 o 15:21, lis_23 napisał:

Monitor a drogi, kosztuje tyle, co GTX 1080 ;)

No tyle kosztują dobre monitory. Samemu myślę o 34" 3440x1440 z FreeSync + 75Hz (super wysokie prędkości mnie aż tak nie interesują bo jest raptem jeden taki tytuł w który gram który lubi więcej niż 100... ale już olbrzymia przekątna to co innego) i ceny też od 3000 w górę (3000 za zwykły płaski a 3400 za takie zakrzywione). No ale z drugiej strony ja monitora nie wymieniałem już od lat, tylko w pracy sobie dostawiłem mniejszy 2560x1080 21:9 ale w domu pozostał wiekooowy już Eizo więc pewnie w końcu się szarpnę, tego się nie wymienia zbyt często.

Dnia 04.06.2016 o 15:21, lis_23 napisał:

A co powiesz o technologii DSR? Tzw. Supersampling? Na PCLab napisali, że mając GTX
1070/1080 można sobie ustawić DSR 1440p . Tylko ile gier z tego korzysta? (ja widziałem
tę opcję chyba tylko w nowym "Thiefie" w GE) i czy to w ogóle jest fajna opcja?


Każdy tytuł na świecie który pozwala na rozdzielczość wyższą niż FullHD z tego korzysta. To funkcja niezależna od gry i po prostu sprawia że generowany jest obraz w wyższej rozdzielczości i skalowany w dół do twojego monitora. Tak szczerze to nie jest to zbyt przyjemne, przynajmniej nie u mnie. Działa toto tak naprawdę jako wyjątkowo energożerne wygładzanie krawędzi... ale elementy interfejsu robią się za małe.

Poza tym - zawsze możesz sobie po prostu sprawdzić jak to wygląda na 980tce i twoim monitorze, na Radeonach włączenie tego to kwestia trzech kliknięć myszą więc na GeForce''ach pewnie też. Po co pytać mnie? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja gram w praktycznie każdy gatunek, ale nie gram w multi, więc ani częstotliwość odświeżania, ani ilość kl/s nie robią na mnie wrażenia. Lubię jednak grać na ustawieniach ultra, bo jakość grafiki to jest to, co mnie dalej kręci i cały czas czekam na lepsze wrażenia w tej kwestii i dlatego bawię się w mody graficzne, nawet bez umiejętności modowania, bo wygląd jest dla mnie istotny (oświetlenie, tekstury, szczegółowość, itp.) i dlatego, choć rozum mówi "nie", to graficzny onanista mówi: "bierz!" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2016 o 15:57, lis_23 napisał:

Ja gram w praktycznie każdy gatunek, ale nie gram w multi, więc ani częstotliwość odświeżania,
ani ilość kl/s nie robią na mnie wrażenia. Lubię jednak grać na ustawieniach ultra, bo
jakość grafiki to jest to, co mnie dalej kręci i cały czas czekam na lepsze wrażenia
w tej kwestii i dlatego bawię się w mody graficzne, nawet bez umiejętności modowania,
bo wygląd jest dla mnie istotny (oświetlenie, tekstury, szczegółowość, itp.) i dlatego,
choć rozum mówi "nie", to graficzny onanista mówi: "bierz!" ;)


Teoretycznie w takim razie najlepszy byłby monitor 4K 60Hz - tylko żeby rzeczywiście było to 60 kl/s w 4K i Ultra w takim Wieśku 3 to musiałbyś dokupić GTX1080 SLI :D A to już koszt razem jakichś 10 tys. zł :D
Wg mnie powinieneś zacząć odkładać kasę i w przyszłym roku kupić kartę i monitor, a w tym sobie odpuścić. Albo w tym odpuść kartę, a kup jakiś lepszy monitor (choć nie twierdzę, że koniecznie musi to być jakiś 4K). Poczekaj sobie spokojnie na odpowiedź AMD, w tym momencie na pewno nie rób żadnych gwałtownych ruchów, bo masz na czym grać ;) Ja już żałuję, że pozbylem się mojego GTX970 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 04.06.2016 o 16:04, pawbuk napisał:


Teoretycznie w takim razie najlepszy byłby monitor 4K 60Hz - tylko żeby rzeczywiście
było to 60 kl/s w 4K i Ultra w takim Wieśku 3 to musiałbyś dokupić GTX1080 SLI :D A to
już koszt razem jakichś 10 tys. zł :D
Wg mnie powinieneś zacząć odkładać kasę i w przyszłym roku kupić kartę i monitor, a w
tym sobie odpuścić. Albo w tym odpuść kartę, a kup jakiś lepszy monitor (choć nie twierdzę,
że koniecznie musi to być jakiś 4K). Poczekaj sobie spokojnie na odpowiedź AMD, w tym
momencie na pewno nie rób żadnych gwałtownych ruchów, bo masz na czym grać ;) Ja już
żałuję, że pozbylem się mojego GTX970 :D


Nie no, 4K to trochę sztuka dla sztuki ;) może za cztery lata, jak już pojedyncza karta zacznie sobie radzić z grami w UHD?
Kręci mnie, np. tv SUHD Samsunga, ale to też jest przerost formy nad treścią ;)
Monitor musiałem Zmienić w 2014 wraz z nowym PC, gdyż mój poprzedni Samsung zaczął się psuć (uruchamiał się dosyć długo i miał problemy podczas przełączania się pomiędzy DVI a HDMI - czarny ekran po powrocie na PC z PS3), a że o wyższych rozdzielczościach słyszałem niewiele dobrego, to postanowiłem zmienić FHD na FHD (ja do 2010 r. grałem w 1280x1080, a wcześniej w 800x600 ;)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka: chciałem sobie sprawdzić w GE, które gry obsługują ten DSR, ale program cały czas sprawdza dostępność nowych aktualizacji i nie chce się normalnie uruchomić. Co mogę z tym zrobić? Zostawiłem go tak na ok. pół godziny i ciągle to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2016 o 16:15, lis_23 napisał:

Taka ciekawostka: chciałem sobie sprawdzić w GE, które gry obsługują ten DSR, ale program
cały czas sprawdza dostępność nowych aktualizacji i nie chce się normalnie uruchomić.
Co mogę z tym zrobić? Zostawiłem go tak na ok. pół godziny i ciągle to samo.


Wchodzisz w ustawienia sterowników, następnie w "Zarządzanie ustawieniami 3D". Tam masz "DSR - współczynniki". Jak to klikniesz, to masz różne liczby np. 1.2, 1.5, 1.78, 2.0 natywnej rozdzielczości. Zaznaczasz sobie np. 1.2 i 1.5 i dajesz zastosuj. Od tego momentu masz 2 dodatkowe rozdzielczości, które możesz sobie potestować z poziomu pulpitu. Ważna jest także zakładka "DSR - gładkość" - okolice 30% są ok. Obraz nie jest wtedy zbyt rozmazany ani postrzępiony.

Metodą prób i błędów zobacz sobie, która rozdziałka jest odpowiednia i jak dane gry działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.06.2016 o 16:50, KannX napisał:


Wchodzisz w ustawienia sterowników, następnie w "Zarządzanie ustawieniami 3D". Tam masz
"DSR - współczynniki". Jak to klikniesz, to masz różne liczby np. 1.2, 1.5, 1.78, 2.0
natywnej rozdzielczości. Zaznaczasz sobie np. 1.2 i 1.5 i dajesz zastosuj. Od tego momentu
masz 2 dodatkowe rozdzielczości, które możesz sobie potestować z poziomu pulpitu. Ważna
jest także zakładka "DSR - gładkość" - okolice 30% są ok. Obraz nie jest wtedy zbyt rozmazany
ani postrzępiony.

Metodą prób i błędów zobacz sobie, która rozdziałka jest odpowiednia i jak dane gry działają.


To będzie wtedy działać we wszystkich grach, czy tylko w starszych tytułach? Wolałbym jednak ustawiać to pod konkretną grę, niż do wszystkiego jak leci, bo 980 nie wyrobi w nowszych tytułach ;)
A co mogę zrobić z tym GE, żeby normalnie zaskoczył, bez szukania aktualizacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2016 o 17:10, lis_23 napisał:

To będzie wtedy działać we wszystkich grach, czy tylko w starszych tytułach? Wolałbym
jednak ustawiać to pod konkretną grę, niż do wszystkiego jak leci, bo 980 nie wyrobi
w nowszych tytułach ;)
A co mogę zrobić z tym GE, żeby normalnie zaskoczył, bez szukania aktualizacji?


Jak sobie zrobisz rozdzielczości DSR, to będziesz miał je automatycznie dodane w grach (w opcjach graficznych). Więc powinna być możliwość wyboru podbitej rozdziałki w każdej grze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2016 o 16:11, lis_23 napisał:

Nie no, 4K to trochę sztuka dla sztuki ;) może za cztery lata, jak już pojedyncza karta
zacznie sobie radzić z grami w UHD?


W tej chwili GTX1080 potrafi już utrzymać 30 kl/s w 4K w Ultra w W3, więc już pojedyncza karta sobie radzi :) wg mnie warto oszczędzać na taką konfigurację, a nie kupować 1080 w tym roku.
Sam po przeprowadzce w przyszłym roku zamierzam sobie złożyć nowy mini komputer do telewizora 4K - pewnie łącznie mnie to ponad 10 tys. będzie kosztować, ale jakie wrażenia :D
Mnóstwo osób twierdzi, że lepiej mieć wyższą rozdzielczość niż przechodzić z ustawień High na Ultra - masz w sumie naturalne wygładzanie krawędzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.06.2016 o 17:47, pawbuk napisał:

Mnóstwo osób twierdzi, że lepiej mieć wyższą rozdzielczość niż przechodzić z ustawień
High na Ultra - masz w sumie naturalne wygładzanie krawędzi :D


Ja spotykam się najczęściej z opinią, że 4K to tylko więcej pixeli, czego ludzkie oko i tak nie jest w stanie zauważyć.

KannX - rozumiem, że mam na raz zaznaczyć 1.2 i 1.5? (tak zrobiłem), gładkość mam na 33%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2016 o 17:54, lis_23 napisał:

KannX - rozumiem, że mam na raz zaznaczyć 1.2 i 1.5? (tak zrobiłem), gładkość
mam na 33%.


Już wiem :) Zaznacz DSR "1.78". To powinno zrobić z 1920x1080 rozdziałkę 2560x1440, czyli 1440p. Jak już to sobie zrobisz, to zobacz jak spisuje się 980 przy takiej rozdzielczości. A co do gładkości, to potestuj między 20 a 40%. U każdego to nieco inaczej działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się