Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.06.2016 o 21:51, KannX napisał:

Chipset Z170, bardzo wypasiona, aktualnie w świetnej cenie. Z fajnych rzeczy ma podwójne
m.2 i obsługuje zarówno SLI jak i Crossfire.


I kosztuje 600 zł :P Ja bym po prostu wybrał taką jak nie planuje OC:
https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b150m-bazooka-b150-dualddr4-2133-sata3-satae-hdmi-dvi-usb-3-1-matx-b150m-bazooka-776245/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2016 o 21:38, pawbuk napisał:

Ja też zrezygnowałem z pomysłu zakupu 1080 - miałem początkowo nadzieje na niższą cenę
:D


No, za 3600zł to można mocnego kompa złożyć :)

Dnia 08.06.2016 o 21:38, pawbuk napisał:

Obstawiam, że ostatecznie do mnie trafi 1070, bo po prostu zbyt długo czekać nie chcę
- chyba od 3 tygodni w nic nie grałem :D


W pierwszego Deusa sobie pograj, dobrze chodzi na integrze :)

Dnia 08.06.2016 o 21:38, pawbuk napisał:

480 obawiam się, że będzie dla mnie za słaba [...]


Obstawiam wydajność nieco większą od 980, więc faktycznie zmiana w wydajności nieco mała.

Dnia 08.06.2016 o 21:38, pawbuk napisał:

Pomysł na CF z 480? Zbyt obawiam się o sterowniki, żeby w takie coś inwestować.


No też się zacząłem trochę tego obawiać, ale zobaczymy po premierze :)

Dnia 08.06.2016 o 21:38, pawbuk napisał:

W tym momencie biję się z myślami co zrobić. Pascal też ma swoje wady - wysoka cena,
słaby potencjał OC, wysokie temperatury...


No właśnie, a miało być tak cudownie, a tymczasem grzeje się i niezbyt kręci.

Dnia 08.06.2016 o 21:38, pawbuk napisał:

Z drugiej strony nie bardzo mam na co czekać
w najbliższych miesiącach, bo firmy chyba zaczynają dzielić się rynkiem :D


Niech się dzielą, ja poczekam w ciszy na rozwój wypadków :) Aktualnie tak wyciszyłem kompa, że najgłośniejszym elementem stała karta graficzna. Asus 970 Mini kręci w idlu 1400obr, nie idzie już bardziej zmniejszyć obrotów, musiałbym bios karty modzić, a nie chcę. Mimo wszystko jestem zadowolony. Smartfan to jest moc :)

EDIT: Gratuluję klawiatury :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2016 o 22:05, KannX napisał:

No, za 3600zł to można mocnego kompa złożyć :)


Cena niestety z księżyca wzięta. Wzrost wydajności o 50% i wzrost ceny o 50% (oczywiscie spora w tym zasługa kursu złotówki) - chyba nie tak to miało wyglądać :D A i tak nawet u nas sporo osób kupi - wiadomo przecież, że w Polsce niesamowita bieda, aż piszczy i prawie nikt nawet średniej krajowej (3000 zł netto mniej więcej) nie zarabia :D

Dnia 08.06.2016 o 22:05, KannX napisał:

W pierwszego Deusa sobie pograj, dobrze chodzi na integrze :)


Mam teraz nadgodziny w pracy, sesję na uczelni, wiec i tak nie mam czasu grać :D Chyba w Pillars of Eternity pogram sobie potem, bo nie skończyłem jeszcze, a chyba tylko to mi ruszy :D

Dnia 08.06.2016 o 22:05, KannX napisał:

No też się zacząłem trochę tego obawiać, ale zobaczymy po premierze :)


Po premierze niestety nic nie będzie wiadomo - wszystko będzie zależeć od AMD i ich sterowników.

Dnia 08.06.2016 o 22:05, KannX napisał:

No właśnie, a miało być tak cudownie, a tymczasem grzeje się i niezbyt kręci.


Cóż, chyba jeszcze nie opanowali do końca nowego procesu...
szych miesiącach, bo firmy chyba zaczynają dzielić się rynkiem :D

Dnia 08.06.2016 o 22:05, KannX napisał:


Niech się dzielą, ja poczekam w ciszy na rozwój wypadków :) Aktualnie tak wyciszyłem
kompa, że najgłośniejszym elementem stała karta graficzna. Asus 970 Mini kręci w idlu
1400obr, nie idzie już bardziej zmniejszyć obrotów, musiałbym bios karty modzić, a nie
chcę. Mimo wszystko jestem zadowolony. Smartfan to jest moc :)


Półpasywy są cudownym rozwiązaniem- miałem niesamowitą ciszę ze Strixem, ale chyba ponownie Asusa nie wybiorę.

Dnia 08.06.2016 o 22:05, KannX napisał:


EDIT: Gratuluję klawiatury :)


Fajna jest :D Aż chce się na niej pisać! Szkoda tylko, że na razie w grach nie przetestuję :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2016 o 22:55, pawbuk napisał:

Cena niestety z księżyca wzięta. Wzrost wydajności o 50% i wzrost ceny o 50% (oczywiscie
spora w tym zasługa kursu złotówki) - chyba nie tak to miało wyglądać :D A i tak nawet
u nas sporo osób kupi - wiadomo przecież, że w Polsce niesamowita bieda, aż piszczy i
prawie nikt nawet średniej krajowej (3000 zł netto mniej więcej) nie zarabia :D


Ech, pomijając nawet kurs złotówki to 1080tka jest po prostu kiepsko wyceniona, także w dolcach. $700 na chwilę obecną podczas gdy nowiutkiego 980Ti (i to w wersji MSI Golden Gaming) wyrwiesz za 490. A używanego to i za 400 się da. To dorzucasz te $100 i masz 2x 980Ti a to wydajność "odrobinkę" wyższa niż 1080tka.

Dnia 08.06.2016 o 22:55, pawbuk napisał:

Mam teraz nadgodziny w pracy, sesję na uczelni, wiec i tak nie mam czasu grać :D Chyba
w Pillars of Eternity pogram sobie potem, bo nie skończyłem jeszcze, a chyba tylko to
mi ruszy :D

Zawsze jest Civ 5 i wszystkie możliwe indyki. Samemu już znalazłem kupca na resztki mojego poprzedniego PC-ta (Corsair CX600M, Pentium G3220, Asus H81M Plus, R9 280X) i też na dniach będę siedzieć na Intelowej integrze... i w takim momencie się bardzo cieszę że mam najmocniejsze iGPU na rynku bo gry nawet chodzą całkiem całkiem.

Dnia 08.06.2016 o 22:55, pawbuk napisał:

Po premierze niestety nic nie będzie wiadomo - wszystko będzie zależeć od AMD i ich sterowników.


Tutaj na cuda się nie ma co nastawiać. Przykładowo - z 3 dni temu wyszło wsparcie Crossfire dla... Dark Souls 3. Czyli miesiąc po premierze. I to jest taka średnia dla AMD i Nvidii, bardzo rzadko multiGPU działa dobrze szybciej. DX12 może coś tutaj poprawić ale twórcy gier muszą sami wprowadzać GPU Multi Adapter a 1% rynku raczej mają gdzieś.

Samemu się pewnie skuszę bo nie miałem CF od czasów HD4850 i chętnie zobaczę jak się zmieniło wsparcie od tego czasu (zwłaszcza że 2000 zł za dwie karty graficzne to nie AŻ taki majątek) ale najprawdopodobniej przy pierwszej okazji przeskoczę na jakiegoś RX 490/Fury 2 jak już wyjdą.

Dnia 08.06.2016 o 22:55, pawbuk napisał:

Cóż, chyba jeszcze nie opanowali do końca nowego procesu...

Albo celowo poucinali możliwości zmiany napięć bo te są coś... dziwnie niskie i nie da się ich za bardzo podbijać. Trzeba by własny VBIOS wgrać.

Dnia 08.06.2016 o 22:55, pawbuk napisał:

Fajna jest :D Aż chce się na niej pisać! Szkoda tylko, że na razie w grach nie przetestuję
:(

Znam IDEALNY test dla klawiatur mechanicznych w grze wręcz do tego stworzonej!
https://www.youtube.com/watch?v=5d432cQoT-c
W sumie też dobry test dla klawiatur niemechanicznych - można zobaczyć czy wytrzyma dwa miesiące czy rozpadnie się po tygodniu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie niewiele 1080 tek jest na rynku, z dostępnych niereferentów są dwie ciekawe pozycje;

http://www.komputronik.pl/product/322146/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/ASUS_GeForce_%C2%AE_GTX_1080_STRIX_8GB_GDDR5X_VR_Ready.html

http://www.komputronik.pl/product/323482/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/GIGABYTE_GeForce_%C2%AE_GTX_1080_G1_GAMING_8GB_GDDR5X_VR_Ready.html

która z nich jest lepsza i czy ewentualnie czekać na Strix od Asusa lbu Extreme Gigabyte?
Zastanawia mnie temperatura: recenzowana właśnie na PCLab wersja Strix Asusa ma 45 stopni w spoczynku, gdzie mój GTX 980 ma aż 31 stopni - słabsze chłodzenie? Słabsze chłodzenie w obudowie, czy po prostu karta jest na tyle mocniejsza od 980 tki, że ma tak mieć?
Ziptofaf - Mógłbyś mi przypomnieć, jakie chłodzenie do mojego procka zaproponowałeś? Nie chce mi się wertować stron, a było to już jakiś czas temu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2016 o 16:17, lis_23 napisał:

Zastanawia mnie temperatura: recenzowana właśnie na PCLab wersja Strix Asusa ma 45 stopni
w spoczynku, gdzie mój GTX 980 ma aż 31 stopni - słabsze chłodzenie? Słabsze chłodzenie
w obudowie, czy po prostu karta jest na tyle mocniejsza od 980 tki, że ma tak mieć?

Temperatura w spoczynku nie ma najmniejszego znaczenia. Ten Strix aby nie jest półpasywny? Aka wentylatory w ogóle się nie załączają dopóki nie uruchomisz jakiejś gry?

Dnia 09.06.2016 o 16:17, lis_23 napisał:

Ziptofaf - Mógłbyś mi przypomnieć, jakie chłodzenie do mojego procka zaproponowałeś?
Nie chce mi się wertować stron, a było to już jakiś czas temu ;)

SilentiumPC Grandis XE1236 jeśli chcesz poświęcić dwa sloty na RAM lub Fortis 3 HE1425 jeśli jednak je sobie cenisz (ten wariant za 130 zł a nie za 190 chyba że czerwona farba jest dla ciebie warta 60 zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest półpasywny, więc to może dlatego ;)
Macie może jakiś pomysł, gdzie nabyć Panel boczny z oknem do SilentiumPC Gladius X80 Pure Black? Na myśl przychodzi mi tylko "ale drogo", tzn, Allegro ;) Niestety, obudziłem się z ręką w nocniku, bo trzeba się było za tym rozglądać już w 2013 r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2016 o 17:32, lis_23 napisał:

Tak, jest półpasywny, więc to może dlatego ;)
Macie może jakiś pomysł, gdzie nabyć Panel boczny z oknem do SilentiumPC Gladius X80
Pure Black? Na myśl przychodzi mi tylko "ale drogo", tzn, Allegro ;) Niestety, obudziłem
się z ręką w nocniku, bo trzeba się było za tym rozglądać już w 2013 r.


Napisałbym maila do SilentiumPc osobiście, może mają jakieś leżaki magazynowe. Dane kontaktowe są tutaj:
https://www.silentiumpc.com/informacje/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej.
Zgłaszam się do was ponownie po dobrą radę. Nowa obudowa kupiona, dysk SSD również, więc czas na chłodzenie choć w niewielkim stopniu lepsze od boxowego. Chciałbym na nie wydać maks 100zł + pasta termoprzewodząca 20zł + ewentualny dodatkowy wiatraczek do obudowy 20zł. Aktualne temperatury podaję w zdjęciach w załącznik (spoczynek i stres - gra Hurtworld). Nie znam się, ale wydaje mi się, że aktualne temperatury nie są zabójcze dla mojego komputera, ale myślałem o podkręceniu swojego procka z 3.4GHz do 3.8GHz a być może i 4.0GHz, stąd też te chłodzenie. Zależy mi też bardzo na ciszy komputera w stanie spoczynku, bo w chwili stresu i tak mam założone słuchawki. Przejrzałem testy chłodzeń i past, i wybrałem parę pozycji które wydają się zaspokajać moje potrzeby, ale jednak prosiłbym o wasze błogosławieństwo bądź inną propozycję. Prosiłbym również o opinię na temat używanych chłodzeń - czy warto?

Moje propozycje chłodzenia:
- Cooler Master Hyper 212 Evo (nowe ok. 150 zł, używane ok. 100 zł)
http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/hyper-212-evo/
- SilentiumPC Fera 2 HE1224 (nowe ok. 100 zł, używane ok. 60-70 zł)
https://www.silentiumpc.com/fera-2-he1224/
- SilentiumPC Fortis HE1225 (nowe ok. 140 zł, używane ok. 80-100 zł)
https://www.silentiumpc.com/fortis-he1225/

Moje propozycje past termoprzewodzących:
- Cooler Master 3.4 IC-Essential E1
- Arctic Cooling MX-2

Moje propozycje wiatraków:
Przyznam szczerze, że tutaj w ogóle nie mam rozeznania. Prosiłbym o jakąś konkretną propozycję oraz wskazówkę tyczącą się miejsca zamontowania wiatraka w obudowie.

Aktualnie posiadana obudowa:
- Fractal Design Define R3
http://www.fractal-design.com/home/product/cases/discontinued-products/define-r3-black-pearl

Aktualnie posiadane wiatraki:
Dwa firmowe 120mm, jeden z przodu, drugi z tyłu. Mam jeszcze wolne miejsce na 2 wiatraki na górze, na 1 wiatrak z tyłu, 1 z przodu i 1 po lewej stronie obudowy.
Najbardziej satysfakcjonowałby mnie przód albo tył, gdyż na górze komputera jest postawiona drukarka, zaś od wewnątrz lewej ścianki jest materiał dźwiękochłonny zapewniający mi komfort pracy.

Pasty dobierałem w najlepszych proporcjach cena/jakość do 20zł. Czytałem również, że starą i zasłużoną Arctic Silver 5 należałoby odesłać już na emeryturę, gdyż ostatnimi latami wyszło wiele past z nowymi technologiami.

Jak zawsze będę wielce wdzięczny za pomoc :)

20160610081458328

20160610081500390

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2016 o 08:15, DuuDFat napisał:

Moje propozycje wiatraków:
Przyznam szczerze, że tutaj w ogóle nie mam rozeznania. Prosiłbym o jakąś konkretną propozycję
oraz wskazówkę tyczącą się miejsca zamontowania wiatraka w obudowie.

Ja osobiście sobie chwalę Be Quiet Pure Wings. Cichy i nie kosztuje majątku. Jak już bardzo chcesz oszczędzać to SilentiumPC Mistral jest jeszcze ale nieco głośniejsze. Wsadź możliwie jak największy (w Define R4 wchodzi 140mm, nie wiem jak z R3).

Dnia 10.06.2016 o 08:15, DuuDFat napisał:

Najbardziej satysfakcjonowałby mnie przód albo tył, gdyż na górze komputera jest postawiona
drukarka, zaś od wewnątrz lewej ścianki jest materiał dźwiękochłonny zapewniający mi
komfort pracy.

Dwa na wlocie z przodu, 1 u góry z tyłu na wylocie to dość optymalny system.

Dnia 10.06.2016 o 08:15, DuuDFat napisał:

Pasty dobierałem w najlepszych proporcjach cena/jakość do 20zł. Czytałem również, że
starą i zasłużoną Arctic Silver 5 należałoby odesłać już na emeryturę, gdyż ostatnimi
latami wyszło wiele past z nowymi technologiami.


To mam lepszy pomysł - nie kupuj żadnej. A w zamian po prostu użyj tej dodanej do Fortisa 3. Sumarycznie wyjdziesz na plus bo to po prostu lepsze chłodzenie a pasta jaką do niego dodają naprawdę nie jest zła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech, SilentiumPC odpisało, że moja obudowa jest już dawno wycofana ze sprzedaży i nie mają już bocznego panelu z oknem ... szkoda, bo bardzo mi na tym zależało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2016 o 11:18, lis_23 napisał:

Ech, SilentiumPC odpisało, że moja obudowa jest już dawno wycofana ze sprzedaży i nie
mają już bocznego panelu z oknem ... szkoda, bo bardzo mi na tym zależało.


Ja kiedyś myślałem o dokupieniu okna do Regnuma mojego starego i nie sposób było dostać - niestety, tego w tysiącach egzemplarzy nikt nie produkuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zamówiłem nową kartę :D

http://www.x-kom.pl/p/311242-karta-graficzna-pci-e-evga-geforce-gtx-1070-ftw-gaming-acx-30-8gb-gddr5.html

Pewnie będzie dostępna dopiero za jakis czas, więc mam jeszcze czas na zastanowienie się czy na pewno brać tę edycję i czy za taką cenę :D Teraz jest już w ogóle niedostępna, ale po 15 jeszcze była. Mieliście do czynienia kiedyś z edycją FTW? Na razie nie ma żadnej informacji o wersji Classified.
Cóż, z wyglądu bardziej podoba mi się Strix, ale jakoś większe zaufanie mam do EVGI - będę musiał jeszcze poczytać jak działa cały ten program wymiany kart na lepszy model.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2016 o 17:40, pawbuk napisał:

Panowie, zamówiłem nową kartę :D

O, to już 1070tka jest dostępna w wersji nie-FE? :P Pochwal się wynikami jak już do ciebie przyjdzie.

Dnia 10.06.2016 o 17:40, pawbuk napisał:

Cóż, z wyglądu bardziej podoba mi się Strix, ale jakoś większe zaufanie mam do EVGI -
będę musiał jeszcze poczytać jak działa cały ten program wymiany kart na lepszy model.

Dość prosto, bylebyś paragonu za kartę nie wyrzucił przypadkiem. O ile kojarzę to jedynymi dopłatami jest przesyłka w tą i z powrotem oraz różnica cenowa między kartami. Ogółem niezła alternatywa dla Allegro jeśli np. w ciągu najbliższych 90 dni jednak uznałbyś że chcesz 1080tkę. Na pewno się nie opłaca z jednej wersji 1070tki na drugą :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2016 o 17:52, KannX napisał:

Eee to chyba nie będzie wersji 1070 poniżej 2000zł. Albo jak będą, to jakieś mocno badziewne
i głośne.


Wiesz co, pewnie będą :) Tylko pytanie kiedy :D
W tym momencie ceny są w okolicach 2300 zł, to stwierdziłem, że biorę najmocniejszą wersję ;)

@ziptofaf
>O, to już 1070tka jest dostępna w wersji nie-FE? :P Pochwal się wynikami jak już do ciebie przyjdzie.

Dzisiaj o 15 zeszło NDA i pojawiły się w sklepach ;) W tej chwili już w X-Komie zostały tylko wersje FE, więc nierefy pewnie poszły jak ciepłe bułeczki :D Cena wysoka, ale w sumie podobny wydajnościowo GTX980Ti niedawno szedł za prawie 3 tys. zł.
Pomyślę może nad wymianą karty na GTX1080 - dostałem zapewnienie, że o 2 lata przedłużą mi w pracy umowę, więc nie muszę sie o środki martwić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2016 o 18:09, pawbuk napisał:

Wiesz co, pewnie będą :) Tylko pytanie kiedy :D
W tym momencie ceny są w okolicach 2300 zł, to stwierdziłem, że biorę najmocniejszą wersję
;)


Na stronie EVGA nawet nie ma jeszcze jej ceny i parametrów :D
http://www.evga.com/Products/ProductList.aspx?type=0&family=GeForce+10+Series+Family&chipset=GTX+1070

Dnia 10.06.2016 o 18:09, pawbuk napisał:

Dzisiaj o 15 zeszło NDA i pojawiły się w sklepach ;) W tej chwili już w X-Komie zostały
tylko wersje FE, więc nierefy pewnie poszły jak ciepłe bułeczki :D Cena wysoka, ale w
sumie podobny wydajnościowo GTX980Ti niedawno szedł za prawie 3 tys. zł.

A temu nie przeczę.
Choć ja osobiście patrzę na tę kartę w kontekście R9 Fury i GTX980 (i jako na następcę tego drugiego). Szybsza od obu, tańsza od pierwszego. Co sprawia że jej współczynnik cena/wydajność jest dobry.

Co prawda Nvidia porównuje 1070tkę do 970tki ale to już inna klasa cenowa :P

Dnia 10.06.2016 o 18:09, pawbuk napisał:

Pomyślę może nad wymianą karty na GTX1080 - dostałem zapewnienie, że o 2 lata przedłużą
mi w pracy umowę, więc nie muszę sie o środki martwić ;)


Moim zdaniem to... chyba lepiej wrzucić drugą 1070tkę. Mimo wszystko 20-25% wzrost wydajności za 1500 zł więcej brzmi gorzej niż miejscami 70% wzrost wydajności za ok. 2100-2200 zł. Fakt że sumarycznie robi się naprawdę drogo tak czy siak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2016 o 18:56, ziptofaf napisał:

Moim zdaniem to... chyba lepiej wrzucić drugą 1070tkę. Mimo wszystko 20-25% wzrost wydajności
za 1500 zł więcej brzmi gorzej niż miejscami 70% wzrost wydajności za ok. 2100-2200 zł.
Fakt że sumarycznie robi się naprawdę drogo tak czy siak.


A ciekaw jestem jak wypadnie GTX 1060. I czy będzie idealną połówką 1080 (tak jak 960 był połową 980). Jakby kosztował 1000zł (konkurencja Radeona 480), to byłaby niezła okazja do zrobienia SLI. Wydajność 1080 za 2000zł. Ale nVidia pewnie nie odważy się na taki krok, chociaż to też zależy od wydajności 480.

PAWBUK Zrób SLI, zrób SLI :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2016 o 18:56, ziptofaf napisał:

Moim zdaniem to... chyba lepiej wrzucić drugą 1070tkę. Mimo wszystko 20-25% wzrost wydajności
za 1500 zł więcej brzmi gorzej niż miejscami 70% wzrost wydajności za ok. 2100-2200 zł.
Fakt że sumarycznie robi się naprawdę drogo tak czy siak.


W testach 1080 potrafi 1070 wyprzedzać nawet o 40%, zwłaszcza powyżej FHD ( gdzie procesor nie jest już hamulcem), choć oczywiście jest też o połowę droższa - martwi mnie też prawdopodobny szybki spadek wartości.
W przypadku SLI zniechęcają sterowniki i pobór prądu - jak komuś nie wystarczy jedna 1080, to wtedy warto wziąć drugą, ale w przypadku 1070 chyba lepiej dopłacić do 1080.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się