Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witam,

Poszukuję nowego monitora, chciałbym coś w rozdzielczości 2560 x 1440 i 27" nie koniecznie z dopiskiem gaming, na pewno NIE TN.

Gram głównie w MMO i RPGi więc niekoniecznie potrzebuję 144Hz choć jak się uda coś sensownego znaleźć to czemu nie.

Mam do wydania ok. 4500zł na kartę graficzną i monitor. Celuję mniej więcej w jakąś 1070.

Z uwagi na okres wakacyjny jestem w stanie spokojnie wytrzymać do jesieni z zakupem.

Super byłby monitor 34" i rozdzielczości 3440 x 1440 ale raz, że drogie a dwa potrzebna byłaby o wiele mocniejsza karta.

Z góry dziękuję za propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem informację z X-KOMa, że mojej karty na razie nie mają i nie wiedzą dokładnie kiedy będą mieć :D Twierdzą, że raczej w tym miesiącu... Bardzo dobrze - mam czas na naukę do sesji i zastanowienie się czy 1070 to najlepszy następca 970 :D Nadal nie jestem przekonany do GTX1070, ale tym bardziej do pomysłu RX480 CF.

W tym przypadku mam trochę wolnych środków na ten miesiąc... Myślicie, że warto w tym momencie wymienić Crucial MX200 250GB + Crucial BX100 250GB na 2x Crucial MX200 500GB? Chciałbym sie pozbyć dysku zewnętrznego HDD na stałe podpiętego do komputera, a niestety nie mam złącza M2 na:
http://www.x-kom.pl/p/263886-dysk-ssd-samsung-512gb-18-seria-950-pro-m2-2280-nvm.html
i raczej mieć w najbliższym czasie nie będę (wymianę CPU+MOBO+RAM planuję po wyjściu Summit Ridge i Kaby Lake)

Myślicie, że jest popyt na używane SSD z 2-letnia gwarancją? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2016 o 18:15, pawbuk napisał:

Dostałem informację z X-KOMa, że mojej karty na razie nie mają i nie wiedzą dokładnie
kiedy będą mieć :D Twierdzą, że raczej w tym miesiącu... Bardzo dobrze - mam czas na
naukę do sesji i zastanowienie się czy 1070 to najlepszy następca 970 :D Nadal nie jestem
przekonany do GTX1070, ale tym bardziej do pomysłu RX480 CF.

ZAWSZE możesz też tak :D
http://puu.sh/ptLAw/23d5c44bae.png
Tylko nie wiem jaki zasilacz mi by taki zestaw udźwignął. Guru3D mówi że to by było 250Wx2 więc w sumie wykonalne dla 750W jednostki. Gorzej jednak po OC Q_Q

Dnia 15.06.2016 o 18:15, pawbuk napisał:

W tym przypadku mam trochę wolnych środków na ten miesiąc... Myślicie, że warto w tym
momencie wymienić Crucial MX200 250GB + Crucial BX100 250GB na 2x Crucial MX200 500GB?

Jak ci brakuje miejsca to w sumie tak. Choć nie wiem czy nie taniej po prostu dorzucić 1x 500GB i jakiś 2TB dysk HDD na magazyn z serii Green (czyli taki który się nie kręci gdy go nie używasz).

Dnia 15.06.2016 o 18:15, pawbuk napisał:

Chciałbym sie pozbyć dysku zewnętrznego HDD na stałe podpiętego do komputera, a niestety
nie mam złącza M2 na:
http://www.x-kom.pl/p/263886-dysk-ssd-samsung-512gb-18-seria-950-pro-m2-2280-nvm.html
i raczej mieć w najbliższym czasie nie będę (wymianę CPU+MOBO+RAM planuję po wyjściu
Summit Ridge i Kaby Lake)


Na cholerę ci dysk do monitoringu dla nagrywania 3-4 streamów w FullHD naraz? :D

Dnia 15.06.2016 o 18:15, pawbuk napisał:

Myślicie, że jest popyt na używane SSD z 2-letnia gwarancją? ;)

Jak z gwarancją to tak. Tylko że na chore ceny się nie nastawiaj - wyżej niż 250 ci raczej się nie uda za niego dostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.06.2016 o 19:08, ziptofaf napisał:

ZAWSZE możesz też tak :D
http://puu.sh/ptLAw/23d5c44bae.png
Tylko nie wiem jaki zasilacz mi by taki zestaw udźwignął. Guru3D mówi że to by było 250Wx2
więc w sumie wykonalne dla 750W jednostki. Gorzej jednak po OC Q_Q


Chcę nówkę sztukę :D Zresztą, jakoś GTX980Ti na mnie wrażenia nie robi... No i zasilacz ledwo by mi to uciągnął. A w dodatku do FHD 21:9 takie cuda niepotrzebne :D

Dnia 15.06.2016 o 19:08, ziptofaf napisał:

Jak ci brakuje miejsca to w sumie tak. Choć nie wiem czy nie taniej po prostu dorzucić
1x 500GB i jakiś 2TB dysk HDD na magazyn z serii Green (czyli taki który się nie kręci
gdy go nie używasz).


Brakuje mi nieco miejsca, bo mam 500GB SSD + 750GB HDD i chciałbym się pozbyć HDD - 1TB SSD by mi wystarczył, zostałoby jeszcze z 200GB wolnego miejsca. Obecne dyski bym po prostu sprzedał, połowa kwoty by mi się zwróciła. HDD juz więcej nie chcę - wolne, głośne, wytwarza wibracje i zajmuje dużo miejsca. Poza tym w komputerze obecnie mam jedynie 2 zatoki 2,5 cala bo musiałem wywalić koszyk na dyski :D

Dnia 15.06.2016 o 19:08, ziptofaf napisał:

Na cholerę ci dysk do monitoringu dla nagrywania 3-4 streamów w FullHD naraz? :D


Nie zajmowałby mi miejsca i byłby szybki :D

Dnia 15.06.2016 o 19:08, ziptofaf napisał:

Jak z gwarancją to tak. Tylko że na chore ceny się nie nastawiaj - wyżej niż 250 ci raczej
się nie uda za niego dostać.


Więcej się nie spodziewam dostać ;) 2,5 roku gwarancji zostało jeszcze, a zapisałem na dyskach ok 5TB danych - w tym tempie te 70TB by zrobiły w 10 lat :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To co było do przewidzenia, ceny maxwelli ostro w dół...
Kupno używanych 980 i 980ti coraz mniej opłacalne.
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/nvidia_obniza_ceny_geforce_gtx_970_gtx_980_i_gtx_980_ti
Ja osobiście zakup 980ti nawet po obniżce uważam za totalna głupotę skoro jest to karta już nie przyszłościowa, nadal droższa od szybszej 1070, a znając nVidię w najbliższej przyszłości będzie dodatkowo zarzynana przy pomocy sterowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2016 o 09:56, EylembertTigg napisał:

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/nvidia_obniza_ceny_geforce_gtx_970_gtx_980_i_gtx_980_ti
Ja osobiście zakup 980ti nawet po obniżce uważam za totalna głupotę skoro jest to karta
już nie przyszłościowa, nadal droższa od szybszej 1070, a znając nVidię w najbliższej
przyszłości będzie dodatkowo zarzynana przy pomocy sterowników.


Ej no. Akurat 1070 jest wolniejszy od 980Ti, tak przed jak i po OC:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/msi_geforce_gtx_1070_gaming_x_test_niereferencyjnego_pascala?page=0,4

Ale sterowniki to inna sprawa, tu się zgodzę. Tym niemniej za 1700-1800 zł to nadal 500 zł taniej niż 1070tka a na chwilę obecną o 10% wyższa wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2016 o 10:27, fenr1r napisał:

Jak się na tym filmy ogląda?


Zależy od filmu :D Zazwyczaj jednak odpowiedź brzmi - z czarnymi paskami po bokach.

Choć czasem jeśli dorwiesz się do materiału kinowego (2,39:1) to wówczas masz lepsze wrażenia niż na ekranie 16:9.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2016 o 11:59, ziptofaf napisał:

Ej no. Akurat 1070 jest wolniejszy od 980Ti, tak przed jak i po OC:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/msi_geforce_gtx_1070_gaming_x_test_niereferencyjnego_pascala?page=0,4

Ale sterowniki to inna sprawa, tu się zgodzę. Tym niemniej za 1700-1800 zł to nadal 500
zł taniej niż 1070tka a na chwilę obecną o 10% wyższa wydajność.


Ok, ale podajesz wyniki wg 3dmarka, który to nie jest zbyt miarodajny. W tym samym teście patrząc na osiągnięcia obydwu kart w grach, różnica miedzy nimi to średnio 2-4 klatki na korzyść podkręconego 980ti, co nie daję nawet o 4% wyższej wydajności w grach. Przy czym z czasem będzie się zaznaczać przewaga 1070 w wielu nadchodzących tytułach.
Odnośnie ceny nowych kart 980ti i 1070 to są one mniej więcej równe ( wg ceneo ), przy czym mowa tutaj o funders edition w przypadku 1070. Niereferenty w przyszłości powinny być nieco tańsze...
Nie wspominam tutaj o używanych 980ti, bo jak można porównywać nowiutką 1070 do używanej 980ti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2016 o 13:42, EylembertTigg napisał:

Nie wspominam tutaj o używanych 980ti, bo jak można porównywać nowiutką 1070 do używanej
980ti.


No a czemu nie? Biorac pod uwage ze mozna znalezc coraz wiecej 980ti na allegro i to z gwarancja na jeszcze wiele miesiecy, a czasem i lat, nie widze powodu zeby nie brac pod uwage tych kart.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2016 o 13:46, TigerXP napisał:

No a czemu nie? Biorac pod uwage ze mozna znalezc coraz wiecej 980ti na allegro i to
z gwarancja na jeszcze wiele miesiecy, a czasem i lat, nie widze powodu zeby nie brac
pod uwage tych kart.

Bo karty graficzne co jakiś czas lubią wysiadać, szczególnie jeśli były intensywnie użytkowane w grach. Kupując używkę, i to za gruby hajs, nie mamy pewności co kto z nią wcześniej robił i do czego używał. Nie muszę chyba dodawać, że resurs nawet kart z wyższej półki jest ograniczony ( średnio 4 lata ). Jeśli coś się z kartą stanie musimy się użerać z często problematycznymi serwisami technicznymi. Sam mam przykre doświadczenia z serwisem ASUSA... Poza tym z tego co wiem ewentualne naprawy trzeba załatwiać przez sklep, a może się zdarzyć, że takowego nie ma w naszym mieście ( jeśli kupujemy używkę przez serwisy aukcyjne ), co znacznie wydłuża ewentualną naprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2016 o 13:42, EylembertTigg napisał:

Ok, ale podajesz wyniki wg 3dmarka, który to nie jest zbyt miarodajny.

Dałem link do pełnego testu ze sporą ilością gier. I oczywiście należy robić porównania wersji niereferencyjnych:
Crysis 3, 1440p:
980Ti: 57.2 fps
GTX 1070: 51.7
Fallout 4, 1440p:
980Ti: 50.4
GTX1070: 46.9
Far Cry Primal - 57.0 vs 53.2
GTA V - 70.1 vs 67.0
Project Cars: 60.0 vs 59.7
Rise of the Tomb Raider: 58.0 vs 53.6

Średnia różnica: 6.4% na korzyść ASUS GTX 980 Ti StriX (w starciu z MSI GTX 1070 Gaming X). Przy OC różnice są podobne.

Dnia 16.06.2016 o 13:42, EylembertTigg napisał:

W tym samym teście patrząc na osiągnięcia obydwu kart w grach, różnica miedzy nimi to średnio 2-4 klatki
na korzyść podkręconego 980ti, co nie daję nawet o 4% wyższej wydajności w grach.

Jak już podajesz konkretne procenty to jednak niech ta liczba będzie dokładna. Poza tym - widzisz różnicę między "GTX1070 jest szybszy" a "są to średnio 2-4 klatki na korzyść podkręconego 980Ti"?

Dnia 16.06.2016 o 13:42, EylembertTigg napisał:

Przy czym z czasem będzie się zaznaczać przewaga 1070 w wielu nadchodzących tytułach.

Będzie albo nie będzie. Tego nie wiemy na chwilę obecną. DX12 ma to do siebie że mniejszy jest wpływ optymalizacji sterownikowej więc trudniej sztucznie "zaniżać" wydajność karty.

Dnia 16.06.2016 o 13:42, EylembertTigg napisał:

Nie wspominam tutaj o używanych 980ti, bo jak można porównywać nowiutką 1070 do używanej
980ti.

Normalnie. Karta używana przez 3-4 miesiące to i tak w zasadzie nówka (kurde no, to nie HD7970 katowany przez rok do bitcoinów... zresztą - akurat kartę po kopaniu 24/7 nadal mam w PC-cie i wyobraź sobie że działa trzy lata później bez problemów). A że nie ma gwarancji w danym mieście? I tak chyba prawie każdy gotowy wydać pod 2000+ zł za kartę zazwyczaj zamawia ją na morele/esc/komputroniku/x-komie (chyba że jest gotowy czekać do końca lipca) a nie zawsze te sklepy są dostępne lokalnie.

Ot, na chwilę obecną brak dowodów na to by GTX1070 był SZYBSZY od 980Ti a raczej widzę tendencję odwrotną. Zaś ocenianie na zasadzie "bo wyjdą nowe gry" to dyskusja jałowa. I tylko (i aż) do tego piję żebyśmy tutaj nie szerzyli dezinformacji pod tytułem 1070tka jest szybsza. Nie jest. Może się to zmieni w przyszłości, wtedy warto będzie o tym wspomnieć. Ale na dzień dzisiejszy taka tendencja NIE występuje. Istotnie, 1070 na pewno oferuje dużo lepszy przelicznik co do wydajności w kontekście poboru mocy oraz cena/wydajność gdy porównujemy dwie karty fabrycznie nowe (chociaż to półprawda bo poniżej 2400 już dostaniesz niereferencyjnego 980Ti a w przypadku 1070tki na razie tylko Fanboy''s Edition, wszystkie pozostałe dopiero za miesiąc). Ale jeśli po prostu interesuje cię czysta moc obliczeniowa a sprzęt używany przez 3-6 miesięcy nie napawa cię obrzydzeniem to nie widzę powodu by unikać 980ti.

Ot, oceniajmy stan dzisiejszy a nie coś co może mieć miejsce. Chyba że rozmawiałeś z developerami danej nadchodzącej gry AAA i uczciwie ci powiedzieli że jest duża różnica w wydajności, wówczas bardzo chętnie posłuchamy co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2016 o 14:16, ziptofaf napisał:

Ot, oceniajmy stan dzisiejszy a nie coś co może mieć miejsce. Chyba że rozmawiałeś z
developerami danej nadchodzącej gry AAA i uczciwie ci powiedzieli że jest duża różnica
w wydajności, wówczas bardzo chętnie posłuchamy co i jak.


To że 980ti będzie stopniowo zarzynana jest niemal pewne, a przekonamy się o tym już niedługo, bo po wakacjach w grach wspieranych przez nVidię, choćby w nadchodzącym DeusEx: rozłam ludzkości czy Battlefield1...
Odnośnie osiągów to we wszystkich testach w grach gtx1070 jest szybszy od niepodkręconego gtx980ti i tutaj nie zaprzeczysz ani nie znajdziesz dowodów podważających tą tezę. Odnośnie mocno podkręconych wersji 980ti to siłą rzeczy są one nieco wydajniejsze ( 3-6 klatek ) od podstawowych modeli gtx1070, łącznie z tymi delikatnie zmodyfikowanymi przez producentów. Za kilka miesięcy powinny pojawić się mocniejsze niereferenty, a wtedy przewaga gtx1070 jeszcze bardziej się uwidoczni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2016 o 14:33, EylembertTigg napisał:

To że 980ti będzie stopniowo zarzynana jest niemal pewne, a przekonamy się o tym już
niedługo, bo po wakacjach w grach wspieranych przez nVidię, choćby w nadchodzącym DeusEx:
rozłam ludzkości czy Battlefield1...

O i wtedy ci przyklasnę i przyznam rację! Jedynym do czego piję jest tylko to byśmy trzymali się faktów kiedy mówimy o faktach. A że 1070tka może okazać się szybsza lada moment od 980Ti? To już hipoteza - całkiem prawdopodobna, przyznam - ale tylko hipoteza na dzień dzisiejszy.

Dnia 16.06.2016 o 14:33, EylembertTigg napisał:

Odnośnie osiągów to we wszystkich testach w grach gtx1070 jest szybszy od niepodkręconego
gtx980ti i tutaj nie zaprzeczysz ani nie znajdziesz dowodów podważających tą tezę.

Nie zaprzeczę. Jednocześnie jednak uważam takie porównanie za głupie bo patrzy się na produkty dostępne na rynku. A niereferencyjne 980Ti dostać łatwiej niż referenta. Ot, porównujemy referent vs referent lub niereferent vs niereferent z czego tylko to drugie porównanie ma znaczenie dla KUPUJĄCEGO zazwyczaj a pierwsze ma znaczenie marginalne. Można jeszcze porównać ręczne OC vs ręczne OC.

Nieuczciwym byłoby tylko porównanie niereferent vs referent (chyba że w przypadku jednej z kart dostępne są tylko referenty ale wtedy trzeba by do tematu powrócić za parę miesięcy) bo to istotnie pokazuje bardzo spaczony obraz. Dlatego zresztą tego nie robiłem a wziąłem normalnego 980Ti (a nie szukałem wyników jakiegoś Kingpina który niemal dorównuje 1080tce) i porównałem z typową 1070tką.

Dnia 16.06.2016 o 14:33, EylembertTigg napisał:

Odnośnie mocno podkręconych wersji 980ti to siłą rzeczy są one nieco wydajniejsze ( 3-6 klatek
) od podstawowych modeli gtx1070, łącznie z tymi delikatnie zmodyfikowanymi przez producentów.

Nie tyle delikatnie zmodyfikowanymi (systemy chłodzenia to one mają tak samo rozwinięty co 980Ti) co po prostu fizycznie nie dającymi się podnieść wyżej. PurePC uczciwie próbowało na 4 już różnych 1070tkach i tylko jedna (Strix) uzyskała stabilne zegary wyższe niż możliwości OC FE w Wiedźminie 3.

Ot, Maxwelle kręciły się jak diabli dosłownie od dnia zero a Pascale jednak nie. Proces 16nm widać potrzebuje jeszcze nieco czasu do dopracowania go.

Dnia 16.06.2016 o 14:33, EylembertTigg napisał:

Za kilka miesięcy powinny pojawić się mocniejsze niereferenty, a wtedy przewaga gtx1070
jeszcze bardziej się uwidoczni.

Mówisz o wersjach Hybrid i chłodzonych wodą? Bo 980Ti też takie ma jakby w ten sposób porównywać ale to byłoby na dzień dzisiejszy nie fair względem 1070tki. Na razie z podkręcaniem Pascali jest krucho i to nawet na wersjach z dwoma wtyczkami 8-pin. Znowu - tutaj wkraczamy w teren hipotezy. Mam zresztą szczerą nadzieję że tak się stanie ale... akurat kupujących dziś to w sumie wali, czyż nie?

Jak się ceny 1070tek unormują i spadną (a o tą stówkę powinny dość szybko, do tego dochodzą jeszcze wersje podstawowe typu EVGA ACX, MSI Aero itp) zaś okres oczekiwania na kartę przestanie wynosić 3 tygodnie to zdecydowanie w okolicach 2000 zł będę polecać GTX''a 1070. Dzisiaj jeszcze ten znak zapytania jednak tutaj postawię bo jest nie 2000 a 2400, z dostępnością krucho a w zasadzie nowe 980Ti jednak kosztują wyraźnie mniej... zaś wydajnościowo na tym nie wychodzisz gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten to jak pójdzie, to z rozmachem ;) Aż mi się taki jeden tekst Siary z Kilera przypomniał, ale go nie zacytuję, bo bym bana dostał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2016 o 16:27, KannX napisał:

Ten to jak pójdzie, to z rozmachem ;) Aż mi się taki jeden tekst Siary z Kilera przypomniał,
ale go nie zacytuję, bo bym bana dostał.


Prawda jest taka, że dwa idą na sprzedaż :D Wymieniłem 2x 250 na 2x 500, żeby całkowicie wyeliminować zewnętrzny HDD na stałe podpięty do komputera ;) Jednocześnie nieco zmieniłem wygląd wnętrza budy, teraz jest trochę spokojniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2016 o 17:17, pawbuk napisał:

Prawda jest taka, że dwa idą na sprzedaż :D Wymieniłem 2x 250 na 2x 500, żeby całkowicie
wyeliminować zewnętrzny HDD na stałe podpięty do komputera ;) Jednocześnie nieco zmieniłem
wygląd wnętrza budy, teraz jest trochę spokojniej :)


O. Tak zobaczyłem że sobie zamawiasz SSD''ki więc też poczyniłem niewielkie zakupy :P

2x https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/ (jest szansa na to że będę robić Raid 1 więc 1x500GB nie sprawdził by się lepiej... no i cenowo na jedno wychodziło).

Tanizna, 302 zł za sztukę (aż szkoda że większych nie ma) :P A zaskakująco dobre parametry nawet, lepsze niż Sandiski:
http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/goodram_iridium_pro_polski_ssd_rywalem_samsunga_i_plextora?page=0,11 - mniej więcej równe Evo 850.

Mój Evo 840 niby sobie jeszcze dobrze radzi ale pewnie oddam go bratu (który ma 250GB HDD w lapku :P). No i jednak nie do końca podobały mi się problemy z dziwnie spadającymi prędkościami jakie miewał. No i 120GB to jednak za mało na moje potrzeby, muszę za bardzo uważać na to czego nie wsadzać...a czasem się tego uniknąć nie da, Visual Studio możesz sobie i chcieć zainstalować na D: ale 11GB wrzuci na C czy tego chcesz czy nie QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2016 o 23:05, ziptofaf napisał:

2x https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/
(jest szansa na to że będę robić Raid 1 więc 1x500GB nie sprawdził by się lepiej... no
i cenowo na jedno wychodziło).


Bardzo dobry wybór w świetnej cenie. Jedynie pojemność mogłaby być większa, choć po przejściu ze 120GB i tak wzrośnie ;) No i MLC ;)

Dnia 18.06.2016 o 23:05, ziptofaf napisał:

Mój Evo 840 niby sobie jeszcze dobrze radzi ale pewnie oddam go bratu (który ma 250GB
HDD w lapku :P). No i jednak nie do końca podobały mi się problemy z dziwnie spadającymi
prędkościami jakie miewał. No i 120GB to jednak za mało na moje potrzeby, muszę za bardzo
uważać na to czego nie wsadzać...a czasem się tego uniknąć nie da, Visual Studio możesz
sobie i chcieć zainstalować na D: ale 11GB wrzuci na C czy tego chcesz czy nie QQ


Czy Evo 840 to nie ten niesławny dysk, w którym tak prędkości spadały po zapisaniu iluś tam danych?

Ja się zdecydowałem na kupno MX200 po zobaczeniu, że MX300 będzie na TLC. Mówi się o tym, że MLC pozostaną w droższym segmencie Premium, a TLC trafią do tańszych dysków. Mam nadzieję, że kilka lat wytrzymają ;) W tej chwili zostaje mi jakieś 600GB na gry ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 00:14, pawbuk napisał:

Bardzo dobry wybór w świetnej cenie. Jedynie pojemność mogłaby być większa, choć po przejściu
ze 120GB i tak wzrośnie ;) No i MLC ;)


Nie powiem, 500GB nawet kusiło ale olbrzymie ilości miejsca na dysku mi niepotrzebne (no i zostaje więcej środków na RX 480 Superclocked :P). W tej chwili na 1100GB (1x120GB minus 20 nieprzydzielone i 2x1TB w Raid 1) wykorzystuję ledwie 700. Czasem trafiają się jakieś chore produkcje typu Final Fantasy XIII które zżera po 60GB na dysku ale jednak zdecydowana większość tytułów nie przekracza 25GB.... w sumie to gry ostatnio prawie że chcą czasem więcej VRAMu niż miejsca na dysku :D

Dnia 19.06.2016 o 00:14, pawbuk napisał:

Czy Evo 840 to nie ten niesławny dysk, w którym tak prędkości spadały po zapisaniu iluś tam danych?


Gdyby one spadały tylko po zapisaniu danych (co ma miejsce z każdym dyskiem SSD a już zwłaszcza tanim TLC) to by mi to nie przeszkadzało. Ale nie. Tutaj prędkości spadają w X miesięcy po zapisaniu danego sektora i następnie próbie jego odczytu. A to mi się nie podoba już dużo bardziej bo sugeruje problemy typu częściowe uszkodzenie danych na poziomie molekularnym i odtwarzanie na podstawie parzystości/ECC. I tak wszystkie ważne dane lądują na osobnej maszynie (której w sumie też niedługo dokupię nową obudowę która pomieści więcej dysków niż obecne 2) ale nie ufam błędom których nie rozumiem. Samsung niby wydał dwie wersje firmware które to poprawiają ale w sumie nigdy nie wyjaśnił CO tworzyło problem ani czy przypadkiem "rozwiązaniem" nie jest nadpisywanie starych danych.

Ot, błąd z mojej strony przy jego zakupie bo dosłownie miesiąc później wyciekł ten problem. Uniknąłem miny w formie V300 ale dostałem w łeb od Samsunga. To teraz niech będzie GoodRAM - ich C50 dobrze mi służy w małym NASie, RAM zresztą też. No to zaufam im nieco bardziej, zwłaszcza że tanio :P

Dnia 19.06.2016 o 00:14, pawbuk napisał:

Ja się zdecydowałem na kupno MX200 po zobaczeniu, że MX300 będzie na TLC. Mówi się o
tym, że MLC pozostaną w droższym segmencie Premium, a TLC trafią do tańszych dysków.
Mam nadzieję, że kilka lat wytrzymają ;) W tej chwili zostaje mi jakieś 600GB na gry
;)

Nie no, TLC TLC nierówne. Komórki 3DNand + TLC nie ustępują MLC. Tak samo jest też Premium MLC które w zasadzie nie odstaje SLC (ale tak z doświadczenia adminów w firmie dyski SLC padają dokładnie tak samo jak MLC - nie z uwagi na komórki a elektronikę). Rodzaj komórki ma znaczenie ale może być jednocześnie niwelowany przez jej wielkość. Najgorsze są 16nm komórki TLC, to się nie nadaje do niczego (no dobra, nadal jest szybsze od HDD ale to krok wstecz względem obecnych dysków). Ale już Samsungowe 3D Nand jednak dostało 10 lat gwarancji w wersjach Pro (i 5 w Evo) czyli trochę mu ufają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się