Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 19.06.2016 o 00:37, ziptofaf napisał:

Nie powiem, 500GB nawet kusiło ale olbrzymie ilości miejsca na dysku mi niepotrzebne
(no i zostaje więcej środków na RX 480 Superclocked :P). W tej chwili na 1100GB (1x120GB
minus 20 nieprzydzielone i 2x1TB w Raid 1) wykorzystuję ledwie 700. Czasem trafiają się
jakieś chore produkcje typu Final Fantasy XIII które zżera po 60GB na dysku ale jednak
zdecydowana większość tytułów nie przekracza 25GB.... w sumie to gry ostatnio prawie
że chcą czasem więcej VRAMu niż miejsca na dysku :D


Wiesz co, sporo jest w tej chwili gier, które potrzebują przynajmniej 40GB wolnego miejsca na dysku - u mnie choćby Wiedźmin 3, GTA5 czy Battlefield 4 (ten to z dodatkami chyba ponad 60GB zajmuje). Żaden problem na HDD, ale na SSD robi sie niewesoło.
Jasne, ktoś powie, że można instalować gierki na HDD, strata niewielka. Tylko ja już nawet zatoki 3,5 cala nie mam, a te dyski 2,5 cala są wg mnie za wolne. No i dochodzą wibracje i głośność ;D
Dlatego stwierdziłem, że kupię 2x500GB SDD - powinno mi to starczyć na dluższy czas. A ponieważ żadnej wielkiej biblioteki filmów w HD nie posiadam, to i na wszystko praktycznie starczy miejsca.

Dnia 19.06.2016 o 00:37, ziptofaf napisał:

Gdyby one spadały tylko po zapisaniu danych (co ma miejsce z każdym dyskiem SSD a już
zwłaszcza tanim TLC) to by mi to nie przeszkadzało...


Tutaj Samsung popełnił naprawdę spory błąd i jednocześnie zniechęcił ludzi do TLC. Mimo to zastanawiałem sie teraz nad Evo 850, ale ostatecznie wybrałem Cruciala ze względu na dobre oceny, wysoką wydajność, MLC, i niską cenę (łącznie był tańszy o jakieś 150 zł od Samsunga).

Dnia 19.06.2016 o 00:37, ziptofaf napisał:


Ot, błąd z mojej strony przy jego zakupie bo dosłownie miesiąc później wyciekł ten problem.
Uniknąłem miny w formie V300 ale dostałem w łeb od Samsunga. To teraz niech będzie GoodRAM
- ich C50 dobrze mi służy w małym NASie, RAM zresztą też. No to zaufam im nieco bardziej,
zwłaszcza że tanio :P


Masz SSD w NASie? Możesz napisać do czego serwera używasz? Sam zbudowałeś, czy jakis gotowy model od QNAP czy Synology?

Dnia 19.06.2016 o 00:37, ziptofaf napisał:

Nie no, TLC TLC nierówne. Komórki 3DNand + TLC nie ustępują MLC. Tak samo jest też Premium
MLC które w zasadzie nie odstaje SLC (ale tak z doświadczenia adminów w firmie dyski
SLC padają dokładnie tak samo jak MLC - nie z uwagi na komórki a elektronikę). Rodzaj
komórki ma znaczenie ale może być jednocześnie niwelowany przez jej wielkość. Najgorsze
są 16nm komórki TLC, to się nie nadaje do niczego (no dobra, nadal jest szybsze od HDD
ale to krok wstecz względem obecnych dysków). Ale już Samsungowe 3D Nand jednak dostało
10 lat gwarancji w wersjach Pro (i 5 w Evo) czyli trochę mu ufają.


Wiesz co, obiektywnie rzecz biorąc pewnie te 3DNAND Samsunga są tak samo dobrte jak MLC używane choćby przez Cruciala. Jednak jakoś im nie ufam, zresztą podobnie jak wielu użytkowników SSDków. Być może za jakiś czas, kiedy będę kupował kolejne dyski SSD, będę miał do wyboru tylko TLC. Jednak w tej chwili, dopóki mam wybór, zostanę przy MLC ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 11:53, pawbuk napisał:

Dlatego stwierdziłem, że kupię 2x500GB SDD - powinno mi to starczyć na dluższy czas.
A ponieważ żadnej wielkiej biblioteki filmów w HD nie posiadam, to i na wszystko praktycznie
starczy miejsca.

A tu się zgodzę, cena za gigabajt 500GB jest już całkiem w porządku bo koło 1 zł wychodzi.

Dnia 19.06.2016 o 11:53, pawbuk napisał:

Tutaj Samsung popełnił naprawdę spory błąd i jednocześnie zniechęcił ludzi do TLC. Mimo
to zastanawiałem sie teraz nad Evo 850, ale ostatecznie wybrałem Cruciala ze względu
na dobre oceny, wysoką wydajność, MLC, i niską cenę (łącznie był tańszy o jakieś 150
zł od Samsunga).

Podejrzewam że większość nie ma pojęcia o tych problemach :P Samsung robi ogółem niezłe dyski ale faktycznie zraziłem się po Evo 840. Innym mogę je polecać bo tak mówią testy. Ale sobie już nie, dam komu innemu zarobić.

Dnia 19.06.2016 o 11:53, pawbuk napisał:

Masz SSD w NASie? Możesz napisać do czego serwera używasz? Sam zbudowałeś, czy jakis
gotowy model od QNAP czy Synology?


Sam zbudowałem. Tak w zasadzie to roboczy prototyp do jednego projektu ale spełnia też funkcje NASa. Mam na nim Gitlaba, serwer WWW, środowisko testowe (mój domowy PC jest... zbyt szybki i czasem nie widać przez to wąskich gardeł w kodzie) i parę innych rzeczy. Tylko obudowę będę musiał mu zmienić bo obecna jest nieco za mała (tylko 2 dyski 2,5" wchodzą) i pewnie kupię mu jakiegoś Fractal Design Core 500 albo Bitfenix Prodigy (jak się trafi dobra oferta na Allegro bo nowe są za drogie).

Ogółem zbudowanie tego modelu kosztowało mnie mniej niż kupienie niezłego modelu Synology (coś koło 8 stów + dyski) a ma większe możliwości po skonfigurowaniu (zmodyfikowana dystrybucja Debiana jednak pozwala na NIECO więcej niż prosty OS zainstalowany w NASie). A zalety w pracy nie do przecenienia - choćby mi nawet padł nagle Windows albo piorun trzasnął w PC-ta to nie tracę danych. Zaś nawet pomijając takie awarie krytyczne - trzymanie tego wszystkiego na własnym PC-cie to po prostu za dużo zjedzonych zasobów - sam Gitlabs na starcie zżera 4GB RAMu. A o ile znalezienie CPU o wydajności 25-35% mojego to żaden problem i groszowe kwoty o tyle taki który ma 140% mocy mojego jakbym chciał to trzymać na jednej maszynie to już byłby pewnie i7-5820k.

SSD się przydaje bo paradoksalnie lepiej znosi pracę 24/7 - brak ruchomych elementów więc ilość przepracowanych godzin mu niestraszna. U mnie jest mnóstwo backupów ale niekoniecznie takich które zajmują dużo miejsca na dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 12:44, ziptofaf napisał:

Sam zbudowałem. Tak w zasadzie to roboczy prototyp do jednego projektu ale spełnia też
funkcje NASa. Mam na nim Gitlaba, serwer WWW, środowisko testowe (mój domowy PC jest...
zbyt szybki i czasem nie widać przez to wąskich gardeł w kodzie) i parę innych rzeczy.
Tylko obudowę będę musiał mu zmienić bo obecna jest nieco za mała (tylko 2 dyski 2,5"
wchodzą) i pewnie kupię mu jakiegoś Fractal Design Core 500 albo Bitfenix Prodigy (jak
się trafi dobra oferta na Allegro bo nowe są za drogie).


Ja sie powoli zaczynam rozglądać za jakimś NASem, ale głównie chodzi mi o backup danych. W tej chwili do tego celu wykorzystuję dysk zewnętrzny i ewentualnie One Drive, ale jest to mało praktyczne. W domu mam 3 komputery stacjonarne, 3 laptopy i 3 tablety, więc fajnie by było, gdyby na wszystkich dało się niektóre rzeczy przeglądać, choćby zdjęcia.
Choć bez problemu bym pewnie jakis fajny serwer sam zbudował, to gorzej jeśli chodzi o oprogramowanie - jak dla mnie ma być jak najprostsze, bo nie mam zamiaru poświęcać czasu na jego naukę :D Dlatego też raczej zerkam w stronę gotowych rozwiązań.
Ostatnio przeglądałem różne propozycje i wpadl mi w oko:
http://www.x-kom.pl/p/289936-dysk-macierz-sieciowa-qnap-hs-251-2xhdd-sata-raid-nas-4xusb-2xgigabit-lan.html

Głównie ze względu na wygląd i pasywne chłodzenie. Cena jednak trochę odstrasza, za takie pieniądze bym zbudował coś podobnego już z dyskami 2x2TB :D
Jak jednak sprawa ma sie z oprogramowaniem? Może kojarzysz jakieś gotowe rozwiązania typowo pod NASy i przyjazne dla początkujących użytkowników?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 12:56, pawbuk napisał:

Choć bez problemu bym pewnie jakis fajny serwer sam zbudował, to gorzej jeśli chodzi
o oprogramowanie - jak dla mnie ma być jak najprostsze, bo nie mam zamiaru poświęcać
czasu na jego naukę :D

Tak uczciwie to nawet zazwyczaj nie ma sensu budować własny serwer. Firmy co 2-3 lata wywalają wszystkie swoje stare serwery i w cenie tego QNAPa to pewnie byś i odpowiednik i7-3770k znalazł :P Ba, nawet nie skłamałem:
http://allegro.pl/dell-t110-ii-xeon-e3-1220-v2-4gb-300-sas-raid-gw12-i6134587712.html

Fakt że wówczas kiepsko z wyglądem i raczej nikomu w NASie niepotrzebny Xeon v2 ale cóż, OPCJA jest :P

Dnia 19.06.2016 o 12:56, pawbuk napisał:

Głównie ze względu na wygląd i pasywne chłodzenie. Cena jednak trochę odstrasza, za takie
pieniądze bym zbudował coś podobnego już z dyskami 2x2TB :D


Pasywne chłodzenie to akurat żaden problem - zerknij na płyty z zintegrowanymi procesorami.
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/,,,,,,,,,,8173O364779/1/#product_list

Tutaj miejscami można dostać naprawdę szybki sprzęt zresztą - takie Intele C2750 mają po 8 rdzeni 2.4 GHz każdy i są chłodzone pasywnie (fakt że to już droga zabawa, ponad 1000 zł za płytę główną z nimi) :P Są też jeszcze płyty mniejsze niż miniITX typu Intele Canyon w różnych wersjach ale również różnie z ich dostępnością. Tym niemniej rynek tego rodzaju płyt jest duży.

Ewentualnie rozwiązanie numer 2 - i3 albo i5 w wersji T + radiator z Macho/Noctua/Grandisa.

Jedynym ale co do ciszy jest zasilacz. Tutaj z góry radzę kupić przynajmniej coś takiego:
https://www.morele.net/zasilacz-silverstone-strider-sfx-80plus-bronze-300w-sst-st30sf-614308/ < z uwagi na tryb półpasywny.

Dnia 19.06.2016 o 12:56, pawbuk napisał:

Jak jednak sprawa ma sie z oprogramowaniem? Może kojarzysz jakieś gotowe rozwiązania
typowo pod NASy i przyjazne dla początkujących użytkowników?


Kojarzę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/FreeNAS - ma chyba wszystko czego możesz chcieć i jest przeznaczona właśnie dla NASów.

W sumie dowolna dystrybucja Linuxa z zainstalowaną Sambą też się nada do 90% twoich celów (masz współdzielenie plików i drukarek). Czas konfiguracji czegoś takiego to jakieś 20 minut podążania za instrukcjami z pierwszego linka w Google :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 13:24, ziptofaf napisał:

Fakt że wówczas kiepsko z wyglądem i raczej nikomu w NASie niepotrzebny Xeon v2 ale cóż,
OPCJA jest :P


Właśnie - pod względem wydajności cudów nie potrzeba, a bardziej się liczy kwestia wyglądu i głośności. I tutaj gotowe rozwiązania się sprawdzają, choc pewnie cos fajnego opartego o obudowę HTPC da się zbudować ;)

Dnia 19.06.2016 o 13:24, ziptofaf napisał:

Pasywne chłodzenie to akurat żaden problem - zerknij na płyty z zintegrowanymi procesorami.
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/,,,,,,,,,,8173O364779/1/#product_list


Jesto to rozwiązanie jakieś ;) Można też zawsze władować jakiś horyzontalny cooler, który z jakimś Celeronem sobie pasywnie poradzi ;)

Dnia 19.06.2016 o 13:24, ziptofaf napisał:


Wiadomo, że bierze się już wtedy półpasywne rozwiązania ;)

Dnia 19.06.2016 o 13:24, ziptofaf napisał:

Kojarzę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/FreeNAS - ma chyba wszystko czego możesz chcieć i jest
przeznaczona właśnie dla NASów.


Będę musiał poważnie przemyśleć kwestie NASa :D Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 13:48, pawbuk napisał:

Właśnie - pod względem wydajności cudów nie potrzeba, a bardziej się liczy kwestia wyglądu
i głośności. I tutaj gotowe rozwiązania się sprawdzają, choc pewnie cos fajnego opartego
o obudowę HTPC da się zbudować ;)


https://www.morele.net/inventory/info/nPBzF4/
I tylko jakiś radiator dorzucić :P
Gdyby nie stosunkowo droga obudowa to wychodziłby tysiak nie licząc dysków. W sumie poza tym że jest tylko 1 złącze RJ45 (jakoś osobiście preferuję 2, fakt że w zamian jest WiFi) to całkiem niezły sprzęt.

Dnia 19.06.2016 o 13:48, pawbuk napisał:

Będę musiał poważnie przemyśleć kwestie NASa :D Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy
:D


NASa na pewno warto mieć. Jedynym ale na jakie nieuchronnie się niestety natrafi jest 1Gbps Ethernet jeśli masz duże ilości danych - realnie da się z tego wyciągnąć co najwyżej ze 105 MB/s (i to zakładając nie budżetowy router/switch bo te ucinają do 100 Mb/s). Co sprawia że już niestety o streamowaniu materiału wideo do kilku kompów naraz można zapomnieć. Chyba że złącza RJ45 są dwa (bądź część danych idzie po WiFi ale tutaj z prędkościami to już BARDZO różnie - ja nie mogę przez WiFi uzyskać więcej niż ok. 250 Mbps) albo jeśli korzystasz z opcji 10Gb (tylko że to już niestety droga zabawa, chyba dopiero od 700 zł są karty sieciowe).

No, można też metodą płyt Supermicro jak ktoś ma spore wymagania a 10Gbps ethernet uważa za zbędny wydatek:
http://puu.sh/pye0j/99984acd7d.jpg :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 14:57, ziptofaf napisał:

https://www.morele.net/inventory/info/nPBzF4/
I tylko jakiś radiator dorzucić :P
Gdyby nie stosunkowo droga obudowa to wychodziłby tysiak nie licząc dysków. W sumie poza
tym że jest tylko 1 złącze RJ45 (jakoś osobiście preferuję 2, fakt że w zamian jest WiFi)
to całkiem niezły sprzęt.


Składałem sobie właśnie coś podobnego, tylko raczej poszedłbym w płaska obudowę - mniej miejsca na radiator, ale za to bardziej ustawna w salonie :D A Prodigy ITX w kolorze czerwonym mam i mógłbym odsprzedać - i tak w tym momencie mi nie jest do niczego potrzebna i raczej nie będzie :D

Tylko zasilacz w tym zestawie niestety nie jest półpasywny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 15:12, pawbuk napisał:

Tylko zasilacz w tym zestawie niestety nie jest półpasywny.


A prawda (choć Seasonic wsadza dobrej jakości wentylatory). Ale Silverstone Strider SFX już tak i nie kosztuje dużo więcej.


Co do tego BitFenixa - za ile planujesz go opchnąć? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 15:19, ziptofaf napisał:

A prawda (choć Seasonic wsadza dobrej jakości wentylatory). Ale Silverstone Strider SFX
już tak i nie kosztuje dużo więcej.


Mam taki jeden w domu i jest praktycznie niesłyszalny, ale z definicji półpasywny będzie jeszcze cichszy :D

Dnia 19.06.2016 o 15:19, ziptofaf napisał:

Co do tego BitFenixa - za ile planujesz go opchnąć? :P


Myślałem o cenie 130 - 140 zł + koszty wysyłki :D Tak na szybko kilka zdjęć ;)

20160619154005765

20160619154017562

20160619154040312

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 15:40, pawbuk napisał:

Mam taki jeden w domu i jest praktycznie niesłyszalny, ale z definicji półpasywny będzie
jeszcze cichszy :D

Można jeszcze wziąć całkowicie pasywny ale tutaj ceny się robią z lekka absurdalne.

Dnia 19.06.2016 o 15:40, pawbuk napisał:

Myślałem o cenie 130 - 140 zł + koszty wysyłki :D Tak na szybko kilka zdjęć ;)

Ech, gdyby tylko to był czarny/biały/nvidiowy kolor to bym odkupił... ale ta czerwień mi nie pasuje tam gdzie to miałoby stać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie :)
Sprzęt, który posiadam daje radę póki co w grach, w które gram - BF4 i CS:GO (tam jednak 200-300fps musi być) Battlefront też działał spokojnie w 1680x1050 w wysokich (taki monitor)
Lecz małymi krokami zbliża się BF1 (wymagań nie ma, wiem, lecz na pewno będą większe niż w BF4 ) oraz MAFIA III
W budzie siedzi stary już I5-2320 @ 3.00GHZ oraz kupiony z pół roku temu GTX 950 od EVGA, 8GB ram 1333MHz DDR3 oraz XFX CORE 450W
Pytanko brzmi - czy warto inwestować w coś nowego? w sensie jakaś i5-tka nowszej generacji plus do tego wiadomo płyta nowa bo i podstawka będzie nowsza, bo na 1155 raczej dużego wzrostu już nie będzie?
Grafiki nie mam zamiaru wymieniać dlatego pytanie brzmi - jeśli pójdzie wymiana I5 na nowszą (dajmy na to 800zł) plus płyta oczywiście (bez fajerwerków z 200zł) plus DDR4 jeśli będzie możliwość to czy będzie można zauważyć wzrost wydajności? monitor mam 16x8 (planowana wymiana kiedyś na pewno :D ) i czy weszłaby nowsza I5 z płyta i DDR to czy ta 450 (zasilacz) nadal podoła? :)
?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.06.2016 o 19:05, Bralo napisał:

Grafiki nie mam zamiaru wymieniać dlatego pytanie brzmi - jeśli pójdzie wymiana I5 na
nowszą (dajmy na to 800zł) plus płyta oczywiście (bez fajerwerków z 200zł) plus DDR4
jeśli będzie możliwość to czy będzie można zauważyć wzrost wydajności? monitor mam 16x8
(planowana wymiana kiedyś na pewno :D ) i czy weszłaby nowsza I5 z płyta i DDR to czy
ta 450 (zasilacz) nadal podoła? :)
?

Nowy sprzęt ma niższe wymagania co do poboru energii niż stary. Więc tu problemu nie widzę.

Tym niemniej - nie odczujesz wyraźnego wzrostu wydajności. GTX950 jest na tyle słabym układem by nawet Pentium G3220 bądź Phenom II X4 wycisnęły większość jego mocy. Jasne - są gry które po prostu w znacznym stopniu obciążają procesor ale mam wrażenie że wymiana CPU niewiele da w twojej sytuacji. Większość shooterów jednak wymaga głównie mocnej grafiki a CPU na zasadzie "byleby było to i3".

Ogółem sam procesor który mógłbyś dobrać byłby wyraźnie szybszy. Zgodnie z tym co twierdzi 3D Mark - i5-6600 osiąga ok. 8000 punktów w teście procesora a twój i5 zaledwie ~5500. To jednak jest ponad 30% różnica. Ale czy 30-35% jest warte wymiany 3/4 PC-ta to nie jestem taki pewny.

Moja sugestia byłaby wręcz nieco inna - sprzedać tu i teraz GTX''a 950 (bo spokojnie dostaniesz za niego 450 zł jak to w zasadzie nówka). I dorzucasz 300 na RX 470 (wychodzi 29 czerwca). Różnica w wydajności względem 950tki mniej więcej dwukrotna:
https://tweakers.net/nieuws/112519/amd-geeft-benchmarks-vrij-van-rx-480-en-rx-470-en-onthult-rx-480m.html
Wykorzystany w porównaniu R9 270X jest w zasadzie równy GTX''owi 950.

A potem dopiero myśleć o wymianie CPU bo paradoksalnie mimo tego że jest wiekowy to ten i5 jednak jeszcze daje radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, niedługo zamierzam kupić procesor i5 6600k, wraz z płytą i ram''em. Niestety mój budżet ledwo to znosi i brakuje troszkę pieniążka na chłodzenie (w cpu z odblokowanym mnożnikiem nie ma chłodzenia). Czy dobrym pomysłem jest zakupienie standardowego chłodzenia od intela na allegro za niecałe 20zł? Oczywiście byłoby to rozwiązanie tymczasowe. Co sądzicie o tym rozwiązaniu: ujdzie czy nie bardzo? Z góry dzięki za wartościowe odpowiedzi ;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 21:43, Szczep07 napisał:

Witam, niedługo zamierzam kupić procesor i5 6600k, wraz z płytą i ram''em. Niestety mój
budżet ledwo to znosi i brakuje troszkę pieniążka na chłodzenie (w cpu z odblokowanym
mnożnikiem nie ma chłodzenia). Czy dobrym pomysłem jest zakupienie standardowego chłodzenia
od intela na allegro za niecałe 20zł? Oczywiście byłoby to rozwiązanie tymczasowe. Co
sądzicie o tym rozwiązaniu: ujdzie czy nie bardzo? Z góry dzięki za wartościowe odpowiedzi
;) Pozdrawiam.


Jeśli to tylko rozwiązanie tymczasowe, to oczywiście sobie poradzi - będzie tylko gorąco i głośno, ale taki urok "boxowych" coolerów :D No i oczywiście nie próbuj podkręcać procesora, bo Ci sie usmaży ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 18:32, ziptofaf napisał:

Można jeszcze wziąć całkowicie pasywny ale tutaj ceny się robią z lekka absurdalne.


Jeśli coś jest specjalnie dla maniaków, w tym przypadku ciszy, to będzie to drogie, nawet bardzo :D
Miałem kiedyś klienta, który chciał, żebym mu złożył peceta do programów giełdowych, brokerskich, ale miał być jak najbardziej cichy. Klient był po jakimś wypadku i musiał mieć całkowitą ciszę :D Nie było łatwo, w ofercie sklepu, w którym pracowałem nie było wybory pasywnych podzespołów :D

Dnia 19.06.2016 o 18:32, ziptofaf napisał:

Ech, gdyby tylko to był czarny/biały/nvidiowy kolor to bym odkupił... ale ta czerwień
mi nie pasuje tam gdzie to miałoby stać :P


Wiem, mi ta czerwień też niezbyt juz pasuje :D Pół roku temu kupiłem na Allegro, bo mi się zawsze bardzo Prodigy podobały, poza tym myślałem, że jakos obudowę wykorzystam. Trochę od tego czasu zmieniły m isie plany i Prodigy stoi w pudle na szafie i się kurzy - powiem szczerze, że nawet o nim zapomniałem, dopóki nie napisałeś o tej budzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 22:07, pawbuk napisał:

Miałem kiedyś klienta, który chciał, żebym mu złożył peceta do programów giełdowych,
brokerskich, ale miał być jak najbardziej cichy. Klient był po jakimś wypadku i musiał
mieć całkowitą ciszę :D Nie było łatwo, w ofercie sklepu, w którym pracowałem nie było
wybory pasywnych podzespołów :D


A potem się okazuje że części dobrałeś poprawnie ale karta graficzna ma piszczące cewki równie głośne jak te:
https://youtu.be/HP73edpQwgc?t=99 :D

Dnia 19.06.2016 o 22:07, pawbuk napisał:

Trochę od tego czasu zmieniły m isie plany i Prodigy stoi w pudle na szafie i się kurzy
- powiem szczerze, że nawet o nim zapomniałem, dopóki nie napisałeś o tej budzie :D

Nie powiem, pewnie w końcu coś w tym stylu zakupię (tylko w bardziej stonowanym kolorze), dzięki za to za porównanie rozmiaru z Metisem bo na razie właśnie w takiej budzie u mnie to siedzi :P To już widzę o ile toto jest większe i tak na oko to wciąż byłoby okej... Ech, nowe SSD teraz, RX 480 w lipcu, chciałem jeszcze starego Kindle''a wymienić na Paperwhite, nowy dom dla mojego serwera... te koszta nigdy się nie kończą!

Tak sobie tylko myślę czy nie wziąć tego Bitfenixa w wersji M. Zgodnie z informacją producenta jest tych samych rozmiarów co wersja tylko mITX (jedyna różnica to to że mniej dysków wchodzi bo już nie po 9x 2.5" a tylko 5) a sprawia że mam większy wybór co do części.


Tak swoją drogą, z ciekawości sprawdziłem ile czasu zajmuje mi postawienie takiego podstawowego NASa od zera (czyli tak żeby mieć widoczny folder sieciowy na który można wrzucać pliki i jest widoczny spod pozostałych PC-tów pod Windowsem):
http://puu.sh/pyElN/e5c6ce5d73.png

Odpowiedź brzmi - 10 minut (plus czas instalacji Debiana). Więc jak masz niewielkie potrzeby to nie ma sensu się pchać w Synology :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 19:32, ziptofaf napisał:

Moja sugestia byłaby wręcz nieco inna - sprzedać tu i teraz GTX''a 950 (bo spokojnie
dostaniesz za niego 450 zł jak to w zasadzie nówka). I dorzucasz 300 na RX 470 (wychodzi
29 czerwca). Różnica w wydajności względem 950tki mniej więcej dwukrotna:


Yyy to RX 470 będzie miał wydajność GTXa 970? :) Bo dwie 950-tki w SLI dają wydajność 970, a skoro 470 ma być dwukrotnie szybszy, to by na to wychodziło. Mogliby zrobić jakieś wersje low-profile na pół śledzia, to bym sobie może walnął jakieś htpc na biurko :)

Tyle niewiadomych, tyle przypuszczeń co do możliwości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2016 o 00:40, KannX napisał:

Yyy to RX 470 będzie miał wydajność GTXa 970? :)

9100 punktów w Fire Strike na domyślnych zegarach (i to jest wynik ogólny a nie Graphics).
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_970_killer_gtx_780_test_wersji_niereferencyjnych?page=0,7
970tki wyciągają 9500-10000.

Więc o parę procent wolniej w stosunku do typowych 970tek i dużo wolniej względem tych podkręconych.

Dnia 20.06.2016 o 00:40, KannX napisał:

Bo dwie 950-tki w SLI dają wydajność
970, a skoro 470 ma być dwukrotnie szybszy, to by na to wychodziło. Mogliby zrobić jakieś
wersje low-profile na pół śledzia, to bym sobie może walnął jakieś htpc na biurko :)

Pewnie wcześniej czy później zrobią, w końcu w sumie PO TO są te karty - dla użytkowników średniego segmentu a ci się częściej przejmują miejscem aniżeli ktoś kto chce 2 Titany.

Dnia 20.06.2016 o 00:40, KannX napisał:

Tyle niewiadomych, tyle przypuszczeń co do możliwości ;)


Co do niewiadomych to Sapphire retweetnął dzisiaj coś ciekawego.
http://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/3817/8139/original.jpg
RX 480. 1500 MHz. Brzmi to nawet prawdopodobnie bo jednak proces 14nm powinien dawać te same korzyści co 16nm Nvidii co do wzrostu zegarów.
I to są właśnie te wersje za $300 najwyraźniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_rx_480_nowe_informacje_o_karcie_graficznej

Nowe informacje o 480 :) Mam tylko nadzieję, że cena 264 i 302 euro to jedynie wybryk jednego ze słowackich sklepów i ogólnie ceny będą jak zapowiadano. Ładne te Radki na taśmie na pierwszym zdjęciu, nawet backplaty mają - a ja lubię backplaty :)

Z minusów to brak złącz DVI. Kupiłem jakiś czas temu odpowiednią przelotkę więc spoko, ale to trochę dziwne bo ta karta jest kierowana do mniej zamożnych graczy. Chyba większość ludzi na świecie używa DVI, czy się mylę? :)

EDIT: Już doczytałem, wersje niereferencyjne będą mogły mieć DVI. Będzie to w gestii producenta, bo karta to umożliwia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2016 o 23:04, ziptofaf napisał:

A potem się okazuje że części dobrałeś poprawnie ale karta graficzna ma piszczące cewki
równie głośne jak te:
https://youtu.be/HP73edpQwgc?t=99 :D


To karta na wymianę :D Miałem kiedyś klienta, który chyba z 20 GTX970 przerobił, żeby wybrać 4, w których cewki nie piszczały :D

Dnia 19.06.2016 o 23:04, ziptofaf napisał:

Nie powiem, pewnie w końcu coś w tym stylu zakupię (tylko w bardziej stonowanym kolorze),
dzięki za to za porównanie rozmiaru z Metisem bo na razie właśnie w takiej budzie u mnie
to siedzi :P To już widzę o ile toto jest większe i tak na oko to wciąż byłoby okej...
Ech, nowe SSD teraz, RX 480 w lipcu, chciałem jeszcze starego Kindle''a wymienić na Paperwhite,
nowy dom dla mojego serwera... te koszta nigdy się nie kończą!


Prodigy to nie znowu taki wielki wydatek - kupujesz raz na kilka lat i masz spokój :D Tak samo Kindle - mojego PW2 mam od dwóch lat i dopóki nie padnie, to będę go używał. Jeszcze gwarancje przedłużyłem na niego do 5 lat :D
Najgorzej jest z GPU, bo po dwóch latach to już warto wymienić :D

Dnia 19.06.2016 o 23:04, ziptofaf napisał:


Tak sobie tylko myślę czy nie wziąć tego Bitfenixa w wersji M. Zgodnie z informacją producenta
jest tych samych rozmiarów co wersja tylko mITX (jedyna różnica to to że mniej dysków
wchodzi bo już nie po 9x 2.5" a tylko 5) a sprawia że mam większy wybór co do
części.


Jeśli nie zależy Ci na horyzontalnym położeniu płyty głównej to bierz wersję M ;)

Dnia 19.06.2016 o 23:04, ziptofaf napisał:

Odpowiedź brzmi - 10 minut (plus czas instalacji Debiana). Więc jak masz niewielkie potrzeby
to nie ma sensu się pchać w Synology :P


Mam niewielkie potrzeby, ale pytanie czy mam czas i ochotę bawić sie w cos customowego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się