Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Na Purepc artykuł o tym dlaczego w Polsce za RX 480 trzeba zapłacić prawie dwie stówy więcej niż w reszcie Europy. No tak, zawsze najłatwiej zwalić na producenta. Najwyraźniej Asus, Saphire, XFX, MSI dogadali się między sobą żeby akurat Polaków wydymać. Ciężko w to uwierzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 12:55, fenr1r napisał:

Na Purepc artykuł o tym dlaczego w Polsce za RX 480 trzeba zapłacić prawie dwie stówy
więcej niż w reszcie Europy. No tak, zawsze najłatwiej zwalić na producenta. Najwyraźniej
Asus, Saphire, XFX, MSI dogadali się między sobą żeby akurat Polaków wydymać. Ciężko
w to uwierzyć.


Ale to akurat prawda. I to NIE TYLKO w Polsce - to samo jest w Grecji, Rumunii i jeszcze 2 dni temu nawet we Francji po 300€ było za RX-a 480. Ale akurat we Francji dzień później wyszedł model od Sapphire i ten już trzymał się normalnych cen.

esc.pl zresztą nawet pokazało ceny netto jakie płaci bezpośrednio hurtowni i tam było 1100 zł. Więc ciężko żeby brutto była NIŻSZA od 1300.

Zresztą sam zobacz:
https://www.amazon.fr/s/ref=nb_sb_noss?__mk_fr_FR=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=rx+480

Poza Sapphire który się wyłamał ceny są nienormalne.

Na razie najlepszym sposobem istotnie jest zakup w Niemczech - na casekingu jest bodaj 8€ za dostawę a karty za 269€ (8GB) i 219€ (4GB).

W sumie ciekawe jakie ceny da Club3D bo ten nie może się tłumaczyć kursem dolara bo siedzibę to oni mają w Holandii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja też patrzyłem na Szafira tylko akurat na amazon uk. 219£ czyli ok. 1170zł. Tak czy inaczej, niezły cyrk z tymi cenami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MATKO BOSKO!! GTX 1070 w wersji ITX :D

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/gigabyte-geforce-gtx-1070-mini-itx-oc-karta-graficzna-do.html

Nie powinno to w sumie dziwić, bo Gigabyte jako pierwszy producent wprowadził do sprzedaży GTX 970 w takiej wersji. Wspaniała sprawa, skoro 1070 da się tak zminiaturyzować, to może 1060 zrobią w wersji low profile? :)

Wraz z tą premierą możemy pożegnać R9 Nano. Przestał mieć jakikolwiek sens. Chociaż z drugiej strony Nano jest jednak mniejsze i ma znacznie niższe i trochę krótsze PCB. Duża wysokość pcb u 1070 może być problemem w mały obudowach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O kolejny fajny niusik :) Tym razem na temat GTX 1060 i spodziewanej wydajności. W skrócie, 1060 powinno być tym na co liczono odnośnie Radeona 480.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-geforce-gtx-1060-nieoficjalna-specyfikacja-wydajnosc-karty.html

Prawdopodobna wydajność powyżej 980, TDP 120W! Wersje 3 i 6GB, odpowiednio 250 i 300$. Jeśli faktycznie będzie taka jak zapowiadają, to Radeon 480 ma poważnego konkurenta. I za 1060 jestem skłonny zapłacić te 200-300zł więcej niż za Radka, bo jakoś mam większe zaufanie do Zielonych. Nawet po tym jak 970 okazała się mieć 3.5+0.5GB pamięci VRAM (jakoś nigdy nie miałem z tym problemów, może dlatego że poza 1080p nie wychodziłem :)).

U nVidii zapowiedzi wydają mi się mieć większe pokrycie w faktach. AMD z 480 obiecywał gruszki na wierzbie, a wyszło jak wyszło i na dodatek w sumie dość drogo.

Fajne te ostatnie miesiące, tyle się dzieje w segmencie kart graficznych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy mój PC:

płyta główna: Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5
RAM: Kingston 2x8GB DDR3-2133
CPU: Intel I7-4790K 4,00 GHz
chłodzenie CPU: Taisumi SCTTM-1000B
GPU: Gigabyte GTX 980 G1 Gaming 4GB GDDR5/256 bit
zasilacz: Fatality Gaming GEAR 750W + 80W

wytrzyma (o ile nic się nie spartoli) do października 2020 lub lutego 2021? Oczywiście mówią o grze w 1920x1080p i uwzględniając wymianę grafiki - teraz lub w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty sobie żarty z nas robisz?!
Dla przypomnienia - mamy 1 Lipca 2016 roku, a Ty pytasz o 2020 lub 2021 rok. Skąd którykolwiek z nas ma wiedzieć co się wydarzy w ciągu najbliższych 4 - 5 lat? W 2017 - 2018 roku pewnie wyjdą nowe, mocniejsze konsole i mogą całkiem namieszać na rynku. Mozesz bezpiecznie założyć, że do tego czasu Twój zestaw będzie sobie dawał radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bezapelacyjnie wytrzyma w 1080p. A jak wymienisz grafę na GTX 1070, to wytrzyma do tego czasu nawet w 1440p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 18:04, KannX napisał:

Bezapelacyjnie wytrzyma w 1080p. A jak wymienisz grafę na GTX 1070, to wytrzyma do tego
czasu nawet w 1440p.


Do 2021? No chyba troche przesadzasz Kannx :)
Zaden ze mnie specjalista, ale 5 lat to lata swietlne jesli chodzi o bebechy PC i watpie zeby dalo sie tak pewnie o tym pisac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 17:36, lis_23 napisał:

Tak się zastanawiam, czy mój PC:

płyta główna: Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5
RAM: Kingston 2x8GB DDR3-2133
CPU: Intel I7-4790K 4,00 GHz
chłodzenie CPU: Taisumi SCTTM-1000B
GPU: Gigabyte GTX 980 G1 Gaming 4GB GDDR5/256 bit
zasilacz: Fatality Gaming GEAR 750W + 80W

wytrzyma (o ile nic się nie spartoli) do października 2020 lub lutego 2021? Oczywiście
mówią o grze w 1920x1080p i uwzględniając wymianę grafiki - teraz lub w przyszłości.


Nie mamy najmniejszego pojęcia. Zależy od szeregu czynników:
- popularyzacji CPU powyżej 4 rdzeni. Zjawisko nieuniknione i nawet Intel coś przebąkuje o tym że już Cannonlake może mieć wersje 6-rdzeniowe dla normalnych komputerów. Co ma sens przy stopniowo rosnącej popularności DirectX 12 i Vulkana.
- rynek GPU to w ogóle jedna wielka nieznana. Zauważ jak olbrzymi przyrost wydajności jest w obrębie JEDNEJ generacji - GTX1070 wyprzedza GTX''a 980 o dobre 50%. A już w 2018 wychodzi kolejna - Navi AMD i Nvidia Volta. I tym razem to nie będą pierwsze eksperymenty z 14-16nm a już druga generacja.
- RAMu to ci na pewno zabraknie w ciągu 5 lat do max. detali.

Ot, na rynku PC-tów to można wybiegać o 2-3 lata do przodu maks. NIE O 5.

Ale tak ogółem - sądzę że przy rosnącej popularności VR i tym co pokazywał szef AMD:
http://puu.sh/proBS/3d3159bae2.jpg
To poziom rozwoju na pewno nie zwolni. Skoro oni przebąkują o tym że potrzebny im sprzęt 81x mocniejszy niż GTX1080. I to jest cel na najbliższe 10 lat. Więc w ciągu 5 wypadałoby chociaż uzyskać 3-4x wyższą moc niż obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie tam ciekawostki:

480 ciągnie 125W z PCIE: https://www.youtube.com/watch?v=nKcHR1qW3w4

Tutaj spaliło PCIE: https://community.amd.com/thread/202410

A tutaj popsuło audio na Rampage''u: http://www.overclock.net/t/1604421/various-amd-rx-480-review-thread/1890#post_25309056

Jest moc ;) Czy ta karta nie ma żadnego powerlimitu i ciągnie ile wlezie z PCIE? Wtyczka 8-pin myślicie, że rozwiąże problem?

Z tego tematu wkleiłem linki: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4qfwd4/rx480_fails_pcie_specification/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na to patrzę tak:
pięć lat temu wymieniłem całego PC: I5-2500K, 8GB RAM i GTX 570. Nie licząc grafiki, którą wymieniłem raz, a potem całego kompa ;) na takim sprzęcie + lepsza grafa, nadal idzie grać, a I5-2500K to nadal popularny procek.
W wyższe rozdziałki nie chcę się bawić, byleby gry chodziły w FHD. Obecnie nie ma chyba gry, która w zalecanych miałaby GTX 980, a tym bardziej w minimalnych, a co dopiero GTX 1080, więc myślę, że to się aż tak nie posunie do przodu - Sam mi kiedyś Pisałeś (Ziptofaf), ze do FHD nie warto nawet wymieniać karty na dłuższy czas. Jedyna niewiadoma to procesor właśnie, ale mojego też nie ma jeszcze w minimalnych i chyba w zalecanych? Nawet gdyby to zostaje PS4/XONE i da radę przemęczyć te cztery, cztery i pół roku i wtedy wymienić wszystko na raz, łącznie z monitorem pod wyższą rozdziałkę.
VR mnie nie interesuje: widzę jednym okiem i nie cierpię 3D i tym podobnych wynalazków ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to się wyleczyliśmy chyba na dobre z tematu niereferentów od AMD :D Wersje niereferencyjne mają się pojawić kolo połowy miesiąca, być może niedługo później zobaczymy 1060 od nVidii. Będzie się działo :D

A ja chyba jutro pójdę i kupię jakiegoś GTX970 na kilka dni i oddam :D Cebulakiem będę, ale dostałem dostęp do alfy BF1, a mojej EVGI 1070 nadal nie ma i nie wiadomo kiedy będzie :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 23:02, pawbuk napisał:

No to się wyleczyliśmy chyba na dobre z tematu niereferentów od AMD :D Wersje niereferencyjne
mają się pojawić kolo połowy miesiąca, być może niedługo później zobaczymy 1060 od nVidii.
Będzie się działo :D


Panowie z PCPera napisali, że problem "eksploatowania" PCIE jest prosty do rozwiązania, poprzez zmianę 6-pin na 8-pin. AMD prawdopodobnie dało referentom 6-pin... żeby karta lepiej się prezentowała w mid-endzie! Referent z 8-pinem mógłby być postrzegany jako karta mało wydajna energetycznie. Co zresztą jest prawdą.

Wynika z tego, że AMD dopiero po dwóch latach i obniżeniu procesu udało się dogonić 970 pod względem wydajności i energooszczędności. TO JEST ŻAŁOSNE.

Dnia 01.07.2016 o 23:02, pawbuk napisał:

A ja chyba jutro pójdę i kupię jakiegoś GTX970 na kilka dni i oddam :D Cebulakiem będę,
ale dostałem dostęp do alfy BF1, a mojej EVGI 1070 nadal nie ma i nie wiadomo kiedy będzie
:/


A u Zielonych znowu problem z dostępnością... Ciekawe jak będzie z 1060, na którą się obecnie nastawiam? Ponoć jeszcze tylko 2 tygodnie do premiery :)

EDIT: A z tym moim "nastawianiem się" na daną kartę, to też jest nieco zabawnie. Pamiętacie pewnie jak czekałem na premierę GTXa 960, który jednak okazał się nieco zbyt mało wydajny i koniec końców kupiłem 970, którego mogłem kupić wcześniej :) Ale lepiej było się upewnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 22:58, KannX napisał:

Takie tam ciekawostki:

480 ciągnie 125W z PCIE: https://www.youtube.com/watch?v=nKcHR1qW3w4

Tutaj spaliło PCIE: https://community.amd.com/thread/202410

A tutaj popsuło audio na Rampage''u: http://www.overclock.net/t/1604421/various-amd-rx-480-review-thread/1890#post_25309056

Jest moc ;) Czy ta karta nie ma żadnego powerlimitu i ciągnie ile wlezie z PCIE?

Ależ ma. Tylko te dwa linki które dałeś miały go ustawione na +50% (podkręcone karty). W drugim linku dodatkowo - to nie jest RX 480 A TRIFIRE 3x RX480. Tutaj jestem w 100% gotów uwierzyć że sfajczyło mu płytę bo pewnie ciągnęło po 200W z linii PCI-E.

Dnia 01.07.2016 o 22:58, KannX napisał:

Wtyczka 8-pin myślicie, że rozwiąże problem?

Zależy od tego z czego ten problem się w ogóle bierze. Jeśli jest to wada fabryczna na poziomie VRM-ów które są nieprawidłowo przystosowane i źle priorytetyzują skąd brać prąd to tak ale TYLKO jeśli wykorzystają customowe PCB.

Ogółem Sapphire już potwierdziło parametry wersji Nitro i ma mieć 1350-1375 MHz. Więc na 99% rozwiązali ten problem.

Lepszym pytaniem jest - czy AMD jest w stanie przygotować łatkę która ten problem poprawia (o ile on rzeczywiście występuje wszędzie a nie w wybranych konkretnych modelach np. z bardzo niskim ASIC''iem przy jednoczesnej próbie dobicia do 1267 MHz)?

I tutaj wcale bym nie był tego pewny. Jeśli to złe zaprogramowanie kontrolera - nie ma problemu. Jeśli to błąd sterownikowy - jak wyżej. Ale jeśli to błąd na PCB to AMD jest, za przeproszeniem, w czarnej dupie i inaczej się tego NIE da określić. Nie mam niestety już dostępu do żadnego sampla pod ręką żeby samemu sprawdzić.

Dnia 01.07.2016 o 22:58, KannX napisał:


Dobra, najpierw rzecz najważniejsza:
Na razie na palenie płyt głównych nie widziałem dowodów - a to że ktoś twierdzi X jest bez znaczenia. Takie bzdury pojawiały się też przy bugu który blokował prędkość wentylatorów na 30% że się od tego komuś spaliło GPU. Choć to fizycznie było niemożliwe bo VBIOS wyłącza całą kartę gdy dobija do bodaj 105 stopni i ma głęboko gdzieś co jest z wentylatorami. Podobnie zresztą było przy okazji którejś z wersji sterowników GeForce''a parę lat temu - istotnie był problem który powodował skok napięcia w górę a ludzie zareagowali pisząc bzdury jak im to zwaliło karty chociaż coś NIKT nie potrafił nawet zdjęcia pokazać.

Jednocześnie jestem gotów uwierzyć w ww. przypadki - multiGPU ogółem od zawsze ciągnęło absurdalne ilości energii i ja ukatrupiłem Radeonami 280 i 290 dwie płyty główne (fakt że wiekowe) w 2014 roku. I to mimo wykorzystania zasilacza na tamte czasy z naprawdę górnej półki bo jednak Corsair RM1000 to nie był chłam.

Czy problem powtórzy się na domyślnych zegarach? Najprawdopodobniej nie. Ale na domyślnych to jedynym wariantem karty który się opłaca jest model 4GB bo kosztuje poniżej tysiaka. 8GB jest zbyt blisko GTX''ów 970 by rezygnować całkowicie z OC.

Ech, spieprzyli tą premierę kompletnie. Jedna głupia 8-pinowa wtyczka i trzymanie się normalnych cen a nie pozwolenie Asusowi i XFX na dowalenie po 300? i mieliby na pewno dobry produkt. A tak to już na starcie mają problem porównywalny z HD2900XT (który co prawda nie palił płyt głównych ale miał microstuttering rzędu 0.2s w co drugiej grze).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A ja to widzę tak - rób sobie plany tylko na max. rok do przodu bo tyle pewnie sam potrafisz ocenić i tyle. Nie próbuj zgadywać na zasadzie "bo X lat temu było tak". Zwłaszcza że w tym okresie to jeszcze panowało PS3 i Xbox 360. Wyszły PS4 i Xbox One i już masz gry typu Wiedźmin 3 który w pełnym ultra na 980tce wcale nie chodzi tak znowu płynnie w FullHD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 23:02, pawbuk napisał:

A ja chyba jutro pójdę i kupię jakiegoś GTX970 na kilka dni i oddam :D Cebulakiem będę,
ale dostałem dostęp do alfy BF1, a mojej EVGI 1070 nadal nie ma i nie wiadomo kiedy będzie
:/


To mam lepszy pomysł:
https://www.caseking.de/en/search/index/sSearch/gtx+1070
8-9? za przesyłkę. Od ręki masz 4 różne firmy z niereferentami do wyboru. Akurat nie EVGA ale nie ma co narzekać, MSI też robi dobre karty. Palit też się postarał tym razem.

I taniej niż w Polsce wychodzi nawet po doliczeniu przesyłki bo poniżej 2300 zł za większość kart... w sumie pewnie sam się skuszę bo co prawda planowałem RX-a 480 to o ile nie zobaczę modelu niereferencyjnego dościgającego 980tkę w ciągu 2 tygodni (wiem że KIEDYŚ mają być bo RX 480 Nitro robi to od ręki) to dla odmiany wybiorę coś od Nvidii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 23:35, ziptofaf napisał:

/.../

A ja to widzę tak - rób sobie plany tylko na max. rok do przodu bo tyle pewnie sam potrafisz
ocenić i tyle. Nie próbuj zgadywać na zasadzie "bo X lat temu było tak". Zwłaszcza że
w tym okresie to jeszcze panowało PS3 i Xbox 360. Wyszły PS4 i Xbox One i już masz gry
typu Wiedźmin 3 który w pełnym ultra na 980tce wcale nie chodzi tak znowu płynnie w FullHD.

Dlatego chcę kupić GTX 1080 lub ewentualnie 1070.
Wiesz, ja nie mam wyboru, dopiero w październiku 2020 odzyskam zdolność kredytową ;) i dopiero wtedy będę mógł wymienić cały sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do spalenia audio, to faktycznie koleś postawił 3 karty. Szaleństwo. Nie wiem w sumie po co? Lepiej by kupił jednego 1080.

Resztę posta też przeczytałem, trochę nowych rzeczy się dowiedziałem i nie mam nic konstruktywnego do odpisania. Życzę AMD, żeby niereferenty były dobre i wyraźnie wydajniejsze od 970. Wszystko potwierdza regułę, że referentów (albo foundersów ;)) się nie kupuje :)

A czy jeśli problem z energią leży w PCB, to nie da się tego zupełnie naprawić? Jakiś throttling sterownikami, albo bardziej ograniczony powerlimit? Tylko takie zabiegi raczej wyeliminują możliwość podkręcania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 23:49, lis_23 napisał:

Dlatego chcę kupić GTX 1080 lub ewentualnie 1070.

A 1070tki to się nie czepiam. Opchnąć 980tkę na Allegro - z 1300-1400 zł będzie, dorzucić 800 i masz nową kartę o połowę szybszą. Dobra okazja. Ewentualnie 980Ti, wtedy dopłata poniżej 50 zł. Co prawda uważam że nie ma sensu nowej karty kupować do FullHD już teraz i lepiej sobie spokojnie zaczekać aż zaistnieje taka konieczność ale w takim akurat upgradzie nie dostrzegam niczego skrajnie bezsensownego.

Bylebyś przestał się pakować w dziwolągi typu 1080tka bo to się już nie opłaca (zwłaszcza że pewnie wybrałbyś jeszcze jakąś wersję SuperClocked itd za kolejne 2 stówy więcej).

Dnia 01.07.2016 o 23:49, lis_23 napisał:

Wiesz, ja nie mam wyboru, dopiero w październiku 2020 odzyskam zdolność kredytową ;)
i dopiero wtedy będę mógł wymienić cały sprzęt.


A po cholerę ci komputer na kredyt? :D Toż tu wartość sprzętu spada o połowę co 24 miesiące. Odkładasz 50-100 zł do świnki skarbonki miesięcznie i tylko co roku sprzedajesz obecny hardware który niedomaga i wymieniasz na nowszy :P Robiłem tak w przeszłości i sprawdzało się dobrze, dopiero ostatnio uznałem że moje wymagania co do gier zmalały i przeboleję bez tego ultra więc wolę ulepszać rzadziej (chociaż wychodzi drożej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się