Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 03.07.2016 o 12:12, pawbuk napisał:


50 stopni to jest naprawdę nic :D Miałem kiedyś w pełni pasywnego 8600GT od Gigabyte
- w stresie potrafił się rozgrzać do 105 stopni :D Padl dopiero po 7 latach, więc niezbyt
te temperatury mu szkodziły.
Wtedy w budzie musiało być bardzo gorąco - procesor chłodzony boxowym coolerem, pasywna
karta, dyski HDD i to wszystko w tandetnej obudowie... Piekarnik :D


Też tak miałem ;) AMD Raseon HD4870 i 109 stopni w "F.E.A.R.2", obudowa z jednym wentylatorem, ale procek miał już swój radiator za te 200 zł. Teoretycznie, jak teraz mam sześć wentylatorów w budzie, to i ten GTX powinien być ciut chłodniejszy?
A co do GTX 570 to on miał te 45-50 stopni zaraz po starcie systemu i zaczęło się tak dziać gdzieś od marca 2013 roku, czyli prawie półtorej roku po zakupie karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2016 o 12:13, lis_23 napisał:

Trochę tego nie łapię ... czyli nawet po zakupie 1070 nie będzie różnicy? Nawet jeśli
gry osiągną te 60 kl/s zamiast 30-40 kl/s?


A wtedy to będą. Tylko że... spójrz sobie na testy PCLaba i zobacz jak rzadko spadasz poniżej 60 klatek w 1080p. Tam gdzie istotnie spadki są duże to wymiana na 1070tkę da bardzo dużo. Ale jeśli w jednym przypadku masz 70 a w drugim 100 klatek to tego nie zauważysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.07.2016 o 00:14, ziptofaf napisał:

Nie rozumiem. Referent to referent, fizycznie karty takie same jak te które masz w sklepie.


Było info( nie wiem czy aktualne), że niby AMD dostarczyło do testów sample inżynieryjne, dlatego takie wyszły problemy z pcie.
Jakby w to uwierzyć, to żeby się uspokoić trzeba przyjąć założenie, ze sample nie trafią na półki sklepowe jako referenty.
takie mam rozumowanie.

Po przeczytaniu ostatnich postów doznałem oświecenia, do testów gdzie pokazują ponad 60 klatek używają monitor co obsługuje odświeżanie 120 czy 144hz, Sic!, żyłem w niewiedzy. Ci wszyscy co grają w CS:go i chcą ponad 100 klatek mają takie monitory?!
Więc mając monitor 60hz z mocną kartą, która może dać ponad 60 klatek (w teorii czy na wykresie) trzeba używać jakiś limiterów ( v-sync czy innych?) lub włączyć lepsze opcje graficzne, bo inaczej karta nie będzie "lepiej czy w pełni wykorzystywana"(oh, jakże względne pojęcie, heh)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.07.2016 o 16:00, ziptofaf napisał:

A wtedy to będą. Tylko że... spójrz sobie na testy PCLaba i zobacz jak rzadko spadasz
poniżej 60 klatek w 1080p. Tam gdzie istotnie spadki są duże to wymiana na 1070tkę da
bardzo dużo. Ale jeśli w jednym przypadku masz 70 a w drugim 100 klatek to tego nie zauważysz.

Chodzi mi o to, że 60 kl/s nie przeskoczę, gdyż częstotliwość odświeżania monitora to te 60 kl/s, chciałbym więc osiągnąć jak najbliżej tych 60 kl/s w ultra detalach (także na modach).
Jest jeszcze inne wyjście: biorę GTX 1080 i monitor 2K, ale bez GSYNC i wtedy wykorzystam tę moc, więc jakie monitory Byś polecił? (albo jeszcze inni forumowicze) i z GSYNC i bez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2016 o 16:12, Sarinew napisał:

Było info( nie wiem czy aktualne), że niby AMD dostarczyło do testów sample inżynieryjne,
dlatego takie wyszły problemy z pcie.
Jakby w to uwierzyć, to żeby się uspokoić trzeba przyjąć założenie, ze sample nie trafią
na półki sklepowe jako referenty.
takie mam rozumowanie.


Powiem tak - problem z tą kartą jest. Ale mniejszy niż wielu zauważyło, przekraczanie standardów miało miejsce od lat.

Skądinąd - 6-pinowa wtyczka w RX-ie 480 to tak naprawdę 8-pinów. Zbudowano ją niezgodnie ze standardami (znowu!) bo bierze prąd z pinu który powinien pozostać niepodłączony (ale producenci zasilaczy też ignorują standardy i pozwalają na to by prąd przez niego płynął).

AMD również wydało oficjalne oświadczenie w tej sprawie:
https://i.redditmedia.com/B97p_6y4Vbh6wqOYwRJE8HCMH1h8gM8e--C2gIWceIo.png?w=704&s=ebc9e58d8dc484e3a4226e74757353c6

Problem ponoć pochodzi z pamięci GDDR5 które chodzą szybciej niż kiedykolwiek (co jest prawdą bo jak się ma farta to da się je dobić do 9GHz :P) i skopali coś przy balansowaniu poboru mocy. Za 2 dni zdradzą coś jeszcze, będzie aktualizacja sterownika.

Więc na pewno bym chwilkę zaczekał. Bo po prostu ten pobór z PCI-E jest dziwny. Masz zmodyfikowaną 6-pinową wtyczkę która dostarczy i 150W jakby trzeba było a tą akurat trzymają na równo 75. A jednocześnie karta preferuje żarcie mocy poprzez port PCI-E.

Dnia 03.07.2016 o 16:12, Sarinew napisał:

Więc mając monitor 60hz z mocną kartą, która może dać ponad 60 klatek (w teorii czy na
wykresie) trzeba używać jakiś limiterów ( v-sync czy innych?) lub włączyć lepsze opcje
graficzne, bo inaczej karta nie będzie "lepiej czy w pełni wykorzystywana"(oh, jakże
względne pojęcie, heh)


Powyżej 60 fps na monitorze 60 Hz ma maksymalnie jedną zaletę - zmniejszony input lag. Jest tylko jedno ale - musisz wówczas wyłączyć V-Sync i dochodzi do Screen Tearingu ( http://cdn.overclock.net/0/08/0820e580_vbattach106180.jpeg).

Wątpię jednak by dla 99% zmniejszony input lag był tego wart. Ma to znaczenie np. w osu gdzie ja nie potrafię grać na mniej niż 120 klatkach (niezależnie od monitora) tylko że ten akurat tytuł testuje wręcz limity ludzkiego refleksu.
https://www.youtube.com/watch?v=JtByQcxYMmw
Powodzenia w trafianiu w te kółka z taką prędkością, masz 250ms na każde ;D

Ale:
a) Lis jest skrajnie singlowym graczem a nie fanatykiem multi.
b) I ma monitor Eizo Foris który skupia się na jakości obrazu a nie prędkości wyswietlania.
c) Zresztą nawet większość graczy w CS-ie prawdopodobnie nie odczuje DUŻEJ różnicy o ile nie mają 144 Hz ekranu. Ale to bardziej placebo dla większości :P

Zresztą nawet Tim Willits z id Software (a jemu akurat wierzę) tworząc nowego Quake''a mówił że celuje w 120 fps. Ale dodał przy tym:

Nawet w Quake Live przez te lata odkryliśmy, że zmiana z 30 klatek na sekundę na 60 jest wielką sprawą, ale i z 60 na 120 jest odczuwalna - mówi. - Większość z nas, nawet ja, nie widzi różnicy. Są jednak gracze wręcz nieludzcy. Nie możemy im wmawiać, że robimy grę dla nich i nie zapewnić jej zawrotnej szybkości.

Źródło:
http://www.gram.pl/news/2016/06/30/bez-wymowek-bez-ograniczen-dlatego-quake-champions-trafi-tylko-na-pc.shtml

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2016 o 16:26, lis_23 napisał:

Jest jeszcze inne wyjście: biorę GTX 1080 i monitor 2K, ale bez GSYNC i wtedy wykorzystam
tę moc, więc jakie monitory Byś polecił? (albo jeszcze inni forumowicze) i z GSYNC i
bez.


2k to mniej więcej 1920x1080. Po co ci taki sam monitor ;D

Ale dobra, wiem że chodzi ci o WQHD/1440p.
Asus PB278QR jest całkiem niezły. 75 Hz, 27", IPS, 2560x1080.

Ale i tak moim zdaniem kiepski pomysł. Wzrok masz, jak sam pisałeś, kiepski, więc nie wiem na jaką cholerę ci o 4 cale większy monitor o wyższej rozdzielczości. Sprzedaj 980tkę, dorzuć te 8 stów, masz 1070tkę. Bez pchania się w grube tysiące kosztów i nawet na dłużej ci starczy niż 1080tka w 1440p (bo jednak 15% wydajności mniej to mniej niż minus 40% które generuje 1440p). Po cholerę sobie rujnować zdolność kredytową żeby mieć nieco szybszy komputer :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy na 1070 osiągnę w miarę te 50 do 60 kl/s? Bo właśnie na tym mi zależy, żeby gry nie chrupały. Obecnie niby nie chrupią, nawet z DSR (sprawdzałem "Wiedźmina 3", "Dooma", "Fallouta 4" i "ME C" i tu jest już gorzej), ale są takie tytuły, jak "Ryse", gdzie czuć pewne spowolnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2016 o 17:00, lis_23 napisał:

A czy na 1070 osiągnę w miarę te 50 do 60 kl/s? Bo właśnie na tym mi zależy, żeby gry
nie chrupały. Obecnie niby nie chrupią, nawet z DSR (sprawdzałem "Wiedźmina 3", "Dooma",
"Fallouta 4" i "ME C" i tu jest już gorzej), ale są takie tytuły, jak "Ryse", gdzie czuć
pewne spowolnienie.


Przetestowałem GTX1070 w Wiedźminie 3 - ustawiłem wszystko na maxa (dosłownie wszystko), rozdzielczość 2560x1080 (o 1/3 więcej pikseli niż FHD) i mniej więcej ustaliłem stałą trasę - trochę przez las, trochę bagna. Średnia po kilku wycieczek to 49 kl/s, z maksymalnym spadkiem do 43 kl/s. Myślę, że mniej więcej sie to zgadza z wynikami z PCLab :) Ja jestem bardzo z tego zadowolony, bo kilka opcji zmniejszę o jeden (i tak różnicy nie zauważę), ustawie limit na 60 kl/s i będę sie cieszył płynną grą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2016 o 21:09, pawbuk napisał:

Ja jestem
bardzo z tego zadowolony, bo kilka opcji zmniejszę o jeden (i tak różnicy nie zauważę),
ustawie limit na 60 kl/s i będę sie cieszył płynną grą ;)


Zmniejsz zasięg widoczności roślinności z ultra na wysokie i powinno być 60fps :)

I jeszcze koniecznie wyłącz Aberrację chromatyczną, bo ona sztucznie rozmywa obraz.

I winietowania też nie lubię (ciemniejsze rogi ekranu). Ale to już zależy od Ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2016 o 22:36, Kaskaderos napisał:

Tak się wtrącę, jak wyglądałaby sytuacja i5 6600 3.3GHz z MSI GTX 1070 w 1080p 60Hz?
Procesor nie będzie za słaby na kartę tego pokroju?


Ja połączyłem podkręcony i5 3570K @4,3 z GTX 1070, więc i5 6600 na stockowych zegarach da sobie radę. Oczywiście, trzeba pamiętać, że w niektórych grach każdy procesor praktycznie będzie wąskim gardłem, ale nie ma ich zbyt wiele (choćby Total Wary).

@KannX
Będę kombinował właśnie co zmniejszyć, ale różnica względem GTX970 jest gigantyczna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2016 o 22:36, Kaskaderos napisał:

Tak się wtrącę, jak wyglądałaby sytuacja i5 6600 3.3GHz z MSI GTX 1070 w 1080p 60Hz?
Procesor nie będzie za słaby na kartę tego pokroju?


Próbuję w ogóle zrozumieć po co ci GTX 1070 do FullHD + 60 Hz :P

Ale w tym konkretnym przypadku wąskim gardłem będzie nie CPU a właśnie monitor najczęściej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.07.2016 o 21:09, pawbuk napisał:


Przetestowałem GTX1070 w Wiedźminie 3 - ustawiłem wszystko na maxa (dosłownie wszystko),
rozdzielczość 2560x1080 (o 1/3 więcej pikseli niż FHD) i mniej więcej ustaliłem stałą
trasę - trochę przez las, trochę bagna. Średnia po kilku wycieczek to 49 kl/s, z maksymalnym
spadkiem do 43 kl/s. Myślę, że mniej więcej sie to zgadza z wynikami z PCLab :) Ja jestem
bardzo z tego zadowolony, bo kilka opcji zmniejszę o jeden (i tak różnicy nie zauważę),
ustawie limit na 60 kl/s i będę sie cieszył płynną grą ;)


Kłaki od Nvidii też Dałeś na maxa?
Posiadasz monitor z taką rozdzielczością, czy Użyłeś DSR?
Jaką Masz resztę podzespołów? (procesor, RAM, itp.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam monitora FHD do 700zł. Preferencje w głównej mierze gry + okazjonalne filmy/seriale. Co byście uważali za godne polecenia w tej cenie? Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam do wyboru tylko Gigabyte GTX 1070 G1 Haming za 2300 zł (1300 zł w moim przypadku). Wolałbym chyba ASUS STRIX, bo on jest po OC, ale w "moim'' sklepie nie ma jeszcze tego modelu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 16:59, lis_23 napisał:

Mam do wyboru tylko Gigabyte GTX 1070 G1 Haming za 2300 zł (1300 zł w moim przypadku).
Wolałbym chyba ASUS STRIX, bo on jest po OC, ale w "moim'' sklepie nie ma jeszcze tego
modelu.


Wystaw obecną kartę na Allegro a nie sprzedawaj za 1000 zł. Na 100% dostaniesz więcej bo są hordy chętnych na 980tkę:
http://allegro.pl/karta-gtx-980-asus-strix-dc2oc-4gd5-i6304005602.html
A jednak imho lepiej mieć 1200-1300 zł aniżeli 1000 zł.

Zaś G1 Gaming jest w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już było:P Przez co spodziewam się odpowiedzi, która już widziałem w tym temacie:P

lis_23
Skąd wiesz, ze to karta jest winna, a nie inna część komputera ( lub system)? Moze sobie zrob też test 3dmark?
Na część odpowiedzi o sprzęt P. znajdziesz tutaj http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=74380
Że też chce Ci się jeszcze użerać z dążeniem do maksymalnej grafiki, skoro masz też konsole co dla mnie oznacza włączenie podejścia "daruje sobie wyścig grafik-biorę to co sprzęt daje i tyle".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 12:50, lis_23 napisał:

Kłaki od Nvidii też Dałeś na maxa?
Posiadasz monitor z taką rozdzielczością, czy Użyłeś DSR?
Jaką Masz resztę podzespołów? (procesor, RAM, itp.).


Kłaki też na maxa. Monitor mam z taką właśnie rozdzielczoscią. Moja konfiguracja:

Intel i5 3570K @4.3GHz + Corsair H100i + 2x Thermaltake Riing 12 Red // Asrock Z77 Extreme4 // Corsair Vengeance 4x4GB 1600MHz // Gigabyte GeForce GTX1070 G1 Gaming // 2x Crucial MX200 500GB // EVGA SuperNova NEX650G // NZXT S340 Red

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie regularnie czytam to forum w nadziei na ułatwienie decyzji co do kupna karty za te 2-3 tygodnie i zauważyłem Twój komentarz dotyczący tego, że 1070 mogłaby się marnować w rozdzielczości 1920x1680. Sam mam taki monitor: https://www.morele.net/monitor-lg-ips224v-pn-500210/. Czy to powoduje, że pakowanie się w tak wydajną kartę nie ma zbytnio sensu?
Jeszcze raz czego chcę od karty- oczekuję, że pozwoli na granie w Wiedźmina, GTAV, itd. w ustawieniach wysokich/ultra bez jakiś przycinek w tej właśnie rozdzielczości. Nie planuję zmieniać monitora (szczególnie jeśli miałbym brać 1070 za 2300zł), chociaż ciężko powiedzieć co mi dalej przyjdzie do głowy.

PS. Jak już piszę o monitorach to jaki jest kolejny krok rozwoju dla gracza po 1920x1680? Tak w okolicach 1000zł co mógłbym dostać i czy ewentualnie byłby to lepszy wybór z 480 od AMD, zamiast 1070? Zależy mi na tym, żeby nie wydać więcej niż 2500zł w sumie na kartę/kartę+monitor/kartę+cokolwiek co umożliwia jej poprawne działanie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się