Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/nvidia_geforce_gtx_1060_zapowiedz_testu_na_purepc_i_zdjecia

PurePC już jest w posiadaniu GTX 1060. Niestety nie zdążyłem podejrzeć zdjęć, które wcześniej umieścili. Musieli poprzycinać nieco tego niusa. W każdym razie 1060 nie będzie miała złącza pod SLI. Ten ruch zapewne stąd, że dwie 1060 dadzą wydajność 1080 w nieco niższej cenie. Ktoś inny natomiast pisał, że SLI nie będzie w modelu 3GB, a w 6GB już tak (to byłoby logiczne, bo robić dzisiaj multi gpu kartami 3GB to bzdura).

Obstawiają cenę na poziomie 1300-1500zł. Nieźle by było jakby w Polsce ceny tych kart zaczynały się od 1300zł - kontra ceny 480 od 1350zł. Bo tego, że karta będzie szybsza od 480 jestem pewien w 100%. Coś czuję, że nVidia pozamiata tym modelem :)

Pozytywnie nastraja też wielkość "fabrycznego" laminatu. Ma wielkość itx, więc może podwykonawcy przygotują jakieś modele low-profile? Na low-profile 480 nie ma co liczyć, bo karta żre prądu jak głupia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 19:45, Radekl2 napisał:

Ja sobie regularnie czytam to forum w nadziei na ułatwienie decyzji co do kupna karty
za te 2-3 tygodnie i zauważyłem Twój komentarz dotyczący tego, że 1070 mogłaby się marnować
w rozdzielczości 1920x1680. Sam mam taki monitor: https://www.morele.net/monitor-lg-ips224v-pn-500210/.
Czy to powoduje, że pakowanie się w tak wydajną kartę nie ma zbytnio sensu?

Na dzień dzisiejszy nie ma. FullHD nie jest już dużym wymogiem jak kiedyś, zwłaszcza jeśli nawet mówisz o wysokich/ultra a nie o WSZYSTKIM CO SIĘ DA NA ULTRA. Spójrz choćby na recenzję RX 480:
http://pclab.pl/art70318-10.html

I zauważ że tam w pełnym ultra i 1080p chyba nigdy nie ma sytuacji gdzie coś chodzi źle (a PCLab dobiera naprawdę wymagające miejsca testowe, zazwyczaj klatek jest więcej).

Jedynym ale jest to że wymagania gier jednak stopniowo rosną. Powoli bo powoli ale jednak. I teraz pytanie na jak długo taka karta ma ci starczyć. Z 2 lata? To nie ma co się przejmować. 3-4 lata? A to jest sens w czymś co jest przesadą na dzień dzisiejszy.

Dnia 04.07.2016 o 19:45, Radekl2 napisał:

Jeszcze raz czego chcę od karty- oczekuję, że pozwoli na granie w Wiedźmina, GTAV, itd.
w ustawieniach wysokich/ultra bez jakiś przycinek w tej właśnie rozdzielczości. Nie planuję
zmieniać monitora (szczególnie jeśli miałbym brać 1070 za 2300zł), chociaż ciężko powiedzieć
co mi dalej przyjdzie do głowy.

PS. Jak już piszę o monitorach to jaki jest kolejny krok rozwoju dla gracza po 1920x1080?

W kolejności: 2560x1080 (ultrapanoramiczne FullHD), 2560x1440, 3440x1440 (Ultrapanoramiczne QHD), 4k... i VR. Najczęściej wybierane jest to drugie - 2560x1440. VR też zyskuje zwolenników tylko że koszt początkowy jest olbrzymi a tak HTC Vive jak i Oculus Rift to tak naprawdę tylko ubogie prototypy tego co nas czeka za parę lat.

Dnia 04.07.2016 o 19:45, Radekl2 napisał:

Tak w okolicach 1000zł co mógłbym dostać

W 2560x1440? Nic. Sensowne modele zaczynają się od 1500 zł.

Dnia 04.07.2016 o 19:45, Radekl2 napisał:

i czy ewentualnie byłby to lepszy wybór z 480 od AMD, zamiast 1070?

Lepszy to kwestia bardzo dyskusyjna. Referencyjny 480 oferuje bardzo dobry przelicznik cena/wydajność (o ile kupisz go w normalnym kraju za <1200 zł a nie w Polsce) ale jednak jest niekoniecznie szybszy od R9 390 a podkręca się przeciętnie. Niereferenty rozwiązują jakim jest niski potencjał overclockingu (zresztą Powercolor Devil RX 480 ma mieć koło 1400 MHz... i na tym etapie już uczciwie rywalizuje z niereferencyjnym GTX''em 980) ale tak czy siak - to nie ta klasa kart co GTX1070. To tylko i aż mainstream - dla osób którym do szczęścia wystarcza FullHD i mniej więcej Ultra i nie wściekną się jeśli coś będą musieli zmniejszyć dla uzyskania stabilnych 60 klatek. GTX1070 kosztuje o średnio 50% więcej i oferuje o 50% wyższą wydajność na chwilę obecną. Tu już celujemy w 1440p bo ta moc się marnuje w FullHD i marnować będzie jeszcze tak długo że pewnie szybciej zmienisz kartę. Choć mogę się mylić - w końcu nowe PS4 i Xbox mają mieć mocniejsze podzespoły i to wyraźnie więc i wymagania MOGĄ wzrosnąć.

Tym niemniej ja się przez lata oduczyłem kupowania "na zapas". R9 280X którego sprawiłem sobie w 2013 za 1200 zł po dziś dzień radzi sobie z grami w wysokich detalach a i prawie Ultra się da ucinając tu i tam. Ale to nie jest tak że to planowałem - ot, to była po prostu dobra karciocha w dniu premiery. Teraz go sobie pewnie zmienię na 480tkę i też liczę na to że mi starczy na parę latek. A jak nie to sprzedam gdy wciąż będzie warta z 600-800 zł i dopłacę do następnej karty przy okazji.

Dnia 04.07.2016 o 19:45, Radekl2 napisał:

Zależy mi na tym, żeby nie wydać więcej niż 2500zł w sumie na kartę/kartę+monitor/kartę+cokolwiek co umożliwia jej poprawne działanie :D

Osobiście uważam GTX''a 1070 za najlepszego z Pascali. 1080tka oferuje, nazwijmy rzecz po imieniu, gówniany przelicznik cena/wydajność zaś sugerowana specyfikacja 1060tki nie napawa optymizmem (no i nawet wersja 3GB jest droższa niż 8GB RX 480... jeśli okaże się szybsza o te 15% jak twierdzi sama Nvidia względem referencyjnej 480tki to i tak mała ilość VRAM staje się już limitem nawet w FullHD). Więc uważam że wybranie 1070tki pomysłem złym NIE jest. Tylko że raczej jeśli z góry wiesz że kolejny upgrade nie szybciej niż za 2 generacje kart jeśli celem długofalowym są zaledwie wysokie detale w FullHD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 18:09, Sarinew napisał:

To już było:P Przez co spodziewam się odpowiedzi, która już widziałem w tym temacie:P

lis_23
Skąd wiesz, ze to karta jest winna, a nie inna część komputera ( lub system)? Moze sobie
zrob też test 3dmark?
Na część odpowiedzi o sprzęt P. znajdziesz tutaj http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=74380
Że też chce Ci się jeszcze użerać z dążeniem do maksymalnej grafiki, skoro masz też konsole
co dla mnie oznacza włączenie podejścia "daruje sobie wyścig grafik-biorę to co sprzęt
daje i tyle".


Ale ja nie mam żadnego problemu z kartą graficzną, więc nie wiem, o co chodzi ...
Mam natomiast jakiś dziwny problem z zamykaniem systemu ...w sobotę i dzisiaj system zamiast się wyłączyć, uruchomił się ponownie tak, jakby wyszedł z uśpienia. Dopiero jak dałem na ''uruchom ponownie" wyszło żeby zamknąć ''program manager" i dopiero po tym i ponownym uruchomieniu udało mi się zamknąć system normalnie. Teraz boje się uruchamiać Steama, bo wczoraj jak go nie używałem to system wyłączył się normalnie. Czym jest ten program manager?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 19:45, Radekl2 napisał:

PS. Jak już piszę o monitorach to jaki jest kolejny krok rozwoju dla gracza po 1920x1680?
Tak w okolicach 1000zł co mógłbym dostać [...]


Ziptofaf napisał, że dobre 1440p zaczynają się dopiero od 1500zł, ale to nie do końca prawda, bo już za 1300zł kupisz fajny :)

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/monitor-acer-g257hu?utm_source=porownywarki&utm_medium=ceneo&utm_term=ceneo&utm_campaign=xml

Ten monitor to bezapelacyjny król stosunku... jakość/cena ;) Polecają go w całych internetach. Jeśli ja sam będę zmieniał monitor to właśnie na ten, bo wg mnie wydawanie na monitor 3000zł to lekka przesada. A z kartą nVidii bez problemu będzie można podbić odświeżanie z 60Hz na dobre 75Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 20:08, ziptofaf napisał:

Na dzień dzisiejszy nie ma. FullHD nie jest już dużym wymogiem jak kiedyś, zwłaszcza
jeśli nawet mówisz o wysokich/ultra a nie o WSZYSTKIM CO SIĘ DA NA ULTRA.

Wszystko co się da zawsze jest fajne, więc nie smuciłbym się jakbym jakiś czas po wymianie karty mógł otwierać ustawienia i dawać "wszystko na prawo" :D
Ja już dawno zauważyłem, że jestem w fatalnej sytuacji, bo moja 770 jeszcze na tych średnio-wysokich ciągnie ale powoli się krztusi, może nie umiera, ale się krztusi. Jakbym miał jakąś kartę z jeszcze dwie generacje niżej to wybór byłby łatwy, bo wymiana na taką 480 od AMD byłaby kolosalnym krokiem w przód.

Dnia 04.07.2016 o 20:08, ziptofaf napisał:

Jedynym ale jest to że wymagania gier jednak stopniowo rosną. Powoli bo powoli ale jednak.
I teraz pytanie na jak długo taka karta ma ci starczyć. Z 2 lata? To nie ma co się przejmować.
3-4 lata? A to jest sens w czymś co jest przesadą na dzień dzisiejszy.

Nie jestem fanem wymienianie sprzętu co rok i kupowania czegoś tylko na chwilę. Dlatego celowałbym jednak w te 3 lata, przynajmniej tyle ile służyła mi 770.

Dnia 04.07.2016 o 20:08, ziptofaf napisał:

W 2560x1440? Nic. Sensowne modele zaczynają się od 1500 zł.

No to widzisz w jakiej jestem opłakanej sytuacji... Bo domyślam się, że kupno monitora w tej cenie + 480 lub 1060 (pewnie podobne ceny) i wymiana monitora na taki z tą rozdzielczością nie ma zbytnio sensu? Na 2300zł za 1070 i kolejne 1500zł na monitor niestety nie mogę sobie pozwolić.

Dnia 04.07.2016 o 20:08, ziptofaf napisał:

jednak jest niekoniecznie szybszy od R9 390 a podkręca się przeciętnie.

Nigdy w życiu nic nie podkręcałem, więc z kartą też raczej nie będę próbował :D

Dnia 04.07.2016 o 20:08, ziptofaf napisał:

Tym niemniej ja się przez lata oduczyłem kupowania "na zapas".

Ja mimo wszystko to lubię, jakoś nie podoba mi się myśl, że kupuję coś co za rok już jest be (przynajmniej ja tak to bym odczuł).

Dnia 04.07.2016 o 20:08, ziptofaf napisał:

ilość VRAM staje się już limitem nawet w FullHD). Więc uważam że wybranie 1070tki pomysłem
złym NIE jest. Tylko że raczej jeśli z góry wiesz że kolejny upgrade nie szybciej niż
za 2 generacje kart jeśli celem długofalowym są zaledwie wysokie detale w FullHD.

Czyli najlepiej jakbym kupił 1070 i jakiś monitor 2560x1440? Sama 1070 przy moim obecnym będzie się większość czasu nudziła, a 480 zmusi mnie do wymiany za jakiś rok, bo może zacząć nie wyrabiać? Jeszcze raz muszę to napisać, że wybrałem sobie fatalny moment na zmiany :D I różnica cenowa między wyborami jest ogromna...

@KannX
Wygląda fajnie ale mogliby go dorzucać za darmo do 1070 :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 20:00, KannX napisał:

PurePC już jest w posiadaniu GTX 1060. Niestety nie zdążyłem podejrzeć zdjęć, które wcześniej
umieścili. Musieli poprzycinać nieco tego niusa. W każdym razie 1060 nie będzie miała
złącza pod SLI. Ten ruch zapewne stąd, że dwie 1060 dadzą wydajność 1080 w nieco niższej
cenie. Ktoś inny natomiast pisał, że SLI nie będzie w modelu 3GB, a w 6GB już tak (to
byłoby logiczne, bo robić dzisiaj multi gpu kartami 3GB to bzdura).

Akurat logiczne to NIE jest. To znaczy jest -ale tylko dla Nvidii. Bo o ile pamięć VRAM istotnie się nie sumuje w DX11 to w DX12 już tak. A 6GB VRAM to już całkiem przyzwoita liczba... zbyt przyzwoita jak widać.

Dnia 04.07.2016 o 20:00, KannX napisał:

Obstawiają cenę na poziomie 1300-1500zł. Nieźle by było jakby w Polsce ceny tych kart
zaczynały się od 1300zł - kontra ceny 480 od 1350zł. Bo tego, że karta będzie szybsza
od 480 jestem pewien w 100%. Coś czuję, że nVidia pozamiata tym modelem :)

A po co czuć? :P Nvidia sama zamieściła slajdy:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/blind/2016/07/nv5823.jpg
I zgodnie z ich wersją rzeczywistości GTX1060 jest o 15% szybszy od referencyjnego RX 480. Czyli realnie 10%. Co... w sumie by się zgadzało bo to jest właśnie różnica dzieląca RX''a 480 od 980tki w którego celują.

Widzę tylko jeden problem - 1300 zł to kosztuje u nas w tej chwili $229 RX 480. A tutaj ma być coś koło $280 za 6GB. Sporo. I na twoim miejscu obstawiałbym nie mniej niż 1600-1700 zł za niereferenta. Które istotnie spadną jakiś czas później. Jeśli tak jest to istotnie, mamy ten sam stosunek cena/wydajność ale kartę właśnie dla ludzi gotowych przeznaczyć nieco więcej niż te 1300 zł.

No, chyba że Nvidia ma lepsze sposoby wpływania na hurtownie i AIB którzy dorzucają sobie "polski podatek" w wysokości 15% niż AMD. Plus zawsze pozostaje też zamówienie karty z Niemiec, tam sobie nie pozwala nikt na "żarty"...no i za RX''a 480 8GB płaciło się wczoraj 229? - 1015 zł (sam już poważnie myślałem czy nie zamówić). Na to zresztą że pojawienie się GTX''a 1060tki pozytywnie wpłynie na ceny u nas szczerze liczę bo to że jesteśmy jednym z najdroższych krajów UE w tym aspekcie NIE cieszy.

Swoją drogą - metoda robienia wykresów Nvidii bardzo mi się spodobała :D To ja też zrobię z dwa, jeden pro AMD a drugi PRO Nvidia:

http://puu.sh/pQdVY/2232dc2403.png < Pro AMD (te liczby są prawdziwe swoją drogą)
http://puu.sh/pQe5p/8531e7cd94.png < Pro Nvidia

Dnia 04.07.2016 o 20:00, KannX napisał:

Pozytywnie nastraja też wielkość "fabrycznego" laminatu. Ma wielkość itx, więc może podwykonawcy
przygotują jakieś modele low-profile? Na low-profile 480 nie ma co liczyć, bo karta żre
prądu jak głupia.

A żre? :P GTX 970 ma wersję ITX a tu pobór mocy był w sumie taki sam. Ale owszem, GTX1060 powinien być lepszy w tym aspekcie. Zresztą nawet 1070tka ma już wersję ITX.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.07.2016 o 21:14, ziptofaf napisał:

Swoją drogą - metoda robienia wykresów Nvidii bardzo mi się spodobała :D To ja też zrobię
z dwa, jeden pro AMD a drugi PRO Nvidia:

http://puu.sh/pQdVY/2232dc2403.png < Pro AMD (te liczby są prawdziwe swoją drogą)
http://puu.sh/pQe5p/8531e7cd94.png < Pro Nvidia


Uwielbiam te manipulacje wielkich koncernów - jeśli ktoś nie przypatruje się dokładnie osiom, to skutecznie może zostać ogłupiony :D
Statystyki nie kłamią, statystycy a i owszem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 20:54, Radekl2 napisał:

Wszystko co się da zawsze jest fajne, więc nie smuciłbym się jakbym jakiś czas po wymianie
karty mógł otwierać ustawienia i dawać "wszystko na prawo" :D

A nie twierdzę że nie, wręcz przeciwnie :P Po prostu należy umieć sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to warte dopłaty 1000 zł. Ja uważam że... tak o ile cię na to stać i ma to sens (aka nie ucinasz niepotrzebnie na innych wydatkach).

Ot, w ostatniej generacji złotym środkiem cena/wydajność były GTX970/R9 390 + Core i5 4590. W tej zapewne również będzie to JAKIEŚ GPU w okolicach 1300-1600 zł i ponownie Core i5. Ale czy będzie to akurat RX480 tego nie wiem - to niezła karciocha ale cholera jedna wie jak zmienią się ceny w ciągu kolejnych paru miesięcy - może RX490 wyjdzie i akurat za 1600 zł będzie dużo szybszy? Może 1060tka zmusi 480tkę do spadku o kolejne kilka dolców? Może wręcz powstanie jakieś 1060Ti? Albo Nvidia obniży cenę 1070tki do poniżej 2100 zł?

Dnia 04.07.2016 o 20:54, Radekl2 napisał:

Ja już dawno zauważyłem, że jestem w fatalnej sytuacji, bo moja 770 jeszcze na tych średnio-wysokich
ciągnie ale powoli się krztusi, może nie umiera, ale się krztusi. Jakbym miał jakąś kartę
z jeszcze dwie generacje niżej to wybór byłby łatwy, bo wymiana na taką 480 od AMD byłaby
kolosalnym krokiem w przód.

Ach, akurat GTX770 to doskonały przykład Nvidia Gimpworks. Ta karta w dniu premiery była rywalem właśnie R9 280X. I to dobrym rywalem bo w wielu grach wygrywała. Ale upłynęło parę latek i takie kwiatki wyszły na jaw:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/10/shadow_of_mordor/charts/som_1080p_ultra.png

Ot, Nvidia bardzo nie lubi gdy ktoś ich kart używa więcej niż 2 lata i je kroją na miarę. AMD od zawsze w sumie starzało się lepiej bo napychali hardware''u który dopiero po jakimś czasie osiągał swoją pełną wydajność.

Tym niemniej - GTX770 i R9 280X to właśnie mainstream. I to właśnie takiej samej żywotności należałoby oczekiwać od RX480 który jest bezpośrednim następcą tej drugiej.

Dnia 04.07.2016 o 20:54, Radekl2 napisał:

Nie jestem fanem wymienianie sprzętu co rok i kupowania czegoś tylko na chwilę. Dlatego
celowałbym jednak w te 3 lata, przynajmniej tyle ile służyła mi 770.

Ja też nie powiem żebym to uwielbiał ale czasem to nieuniknione jeśli są duże zmiany na rynku. Zresztą zmiana karty po roku od premiery jest tania - nadal masz pełną gwarancję w końcu i z 70% wartości odzyskujesz.

To pakowanie się w super high-endowe karty graficzne nie ma sensu - ktoś kto teraz kupi np. GTX''a 1080 to coś czuję że będzie zgrzytał zębami dość szybko. Bo ta karta przypomina mi Titana X. I przypomnę tylko że tak AMD jak i sama Nvidia zabiły ten układ wydając Fury X i 980Ti - obie minimalnie tylko wolniejsze a kosztujące o 1000 zł mniej :P A w tej generacji prawdziwego high-endu jeszcze nie pokazano W OGÓLE.

Dnia 04.07.2016 o 20:54, Radekl2 napisał:

No to widzisz w jakiej jestem opłakanej sytuacji... Bo domyślam się, że kupno monitora
w tej cenie + 480 lub 1060 (pewnie podobne ceny) i wymiana monitora na taki z tą rozdzielczością
nie ma zbytnio sensu? Na 2300zł za 1070 i kolejne 1500zł na monitor niestety nie mogę
sobie pozwolić.

Dnia 04.07.2016 o 20:54, Radekl2 napisał:

Nigdy w życiu nic nie podkręcałem, więc z kartą też raczej nie będę próbował :D

Na niereferenty warto czekać bo one są podkręcone fabrycznie. W różnym stopniu ale jeśli Sapphire Nitro istotnie będzie miało (tak jak mówią przecieki) 1350 MHz na rdzeniu a pamięci do 2200 MHz (czyli efektywne 8800) to już masz wydajność zbliżoną do 980tki.

Zaś ręczne podkręcanie karty jest proste, miłe i przyjemne. Nawet nic skopać się nie da. Uruchamiasz sobie fajny program MSI Afterburner bądź nowy Wattman od AMD, przeciągasz suwaki i tyle. Nawet jak przeciągniesz suwak z napięciem do oporu to się nic nie stanie bo te programy mają limity bezpieczeństwa niepozwalające na zbyt ryzykowne wartości.

Dnia 04.07.2016 o 20:54, Radekl2 napisał:

Czyli najlepiej jakbym kupił 1070 i jakiś monitor 2560x1440? Sama 1070 przy moim obecnym
będzie się większość czasu nudziła, a 480 zmusi mnie do wymiany za jakiś rok, bo może
zacząć nie wyrabiać? Jeszcze raz muszę to napisać, że wybrałem sobie fatalny moment na
zmiany :D I różnica cenowa między wyborami jest ogromna...


Powiem tak - ja szczerze wątpię by RX480 w FullHD miał mieć problemy za rok. Za 2 być może. Ale pewnie i na 3 starczy. Oceniam po GTX770/R9 280X których jest następcą. Jednocześnie jednak - o ile na dzień dzisiejszy on sobie radzi ze wszystkim w Ultra w 1080p o tyle w ciągu tych 2-3 lat będziesz prawdopodobnie musiał zjechać do detali wysokich.

GTX1070 w tym samym okresie czasu powinien poradzić sobie nieco lepiej i jeśli już to dopiero po pełnych 3 latach (oceniam go tak jak GTX''a 980 - na razie minęły 2 lata od jego premiery i wszystko chodzi w pełnym Ultra) będzie trzeba zejść z detali nieco niżej.

Oczywiście - to wszystko zakładając że nie będzie dużego skoku graficznego zbyt szybko. A choćby ten nowy Project Scorpion Microsoftu korzysta z układu graficznego wyglądającego jak albo wysoko podkręcony RX 480 albo wręcz RX 490. I jeśli twórcy gier uznają że warto wykorzystywać konsole tej klasy to i 1080tka ci nie wystarczy (obecne konsole mają w swoich trzewiach mniej więcej odpowiednik R9 270 a żeby dorównać ich jakości graficznej potrzebny jest PC-towy układ o dobre 30% szybszy).


Ot, wszystko rozbija się o to ile CHCESZ wydać. Jak cię stać to bierz 1070tkę. Jak nie albo myślisz że znajdziesz lepsze zastosowanie dla 1150 zł dzielących te karty - to wówczas niech będzie RX 480.
Dodajmy - są też opcje pośrednie. 980Ti z Allegro z gwarancją wyrwiesz za 1800 zł. I na dzień dzisiejszy wolniejszy od 1070tki to on NIE jest. Może będzie w przyszłości bo 1070tka ma parę zmian na plus w architekturze ale na pewno RX 480 mu nie dorówna nigdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moj Korsarz (5-letnie TX850V2) od przesiadki na Skylake''a 9 miesiecy temu brzmi czasem jak swierszcz, nie wiem czy to cewka czy kondensator, jak scisne mocno zasilacz to na jakis czas ucicha kompletnie (<30-60min). Zwykle dzwiek jest bardziej slyszalny i irytujacy pod obciazeniem. Zagluszam ten dzwiek muzyka i napiecia mierzone multimetrem sa jak najbardziej w porzadku, pod obciazeniem wszystko dziala OK i sie nie wylacza, ale dzis zauwazylem jednemu molexowi zolty kabel (ten od +12VDC) zzielenial-zbrazowial.

Nie wiem czy jest to efekt katowania zasilacza koparka bitcoinowa - przez molexy mialem podlaczone m.in. krecone HD 5870, wiec moglo to dochodzic/lekko przekraczac dopuszczalne granice (11-13A). Z drugiej strony zdarzalo mi sie tez podlaczac rozne stare wentylatory i moze przez nie bylo jakies zwarcie. No i jeszcze wtedy gdy kupowalem nowy sprzet w zeszlym roku otwieralem zasilacz, aby lepiej wyczyscic go z kurzu wydaje mi sie, ze nic wtedy nie zepsulem ani nie poluzowalem, oraz dobrze skrecilem, ale 100% pewnosci nie mam :P bo jednak zasilacz bedac podlaczony do poprzedniego sprzetu byl cichy.

Tak czy inaczej nie podoba mi sie to i rozgladam sie wiec za czyms nowym, 550-750W (okolice 650 bylyby idealne), najlepiej cos <400zl, moze byc uzywane z gwarancja. Bedzie to do i5-6600k@4.6 GHz, 2*8GB@2400MHz CL14, MSI R9 390 (odpuscilem sobie jednak RX 480 i kupilem w zeszlym tygodniu za 950zl za >2-letnia gw), Asrock Z170 Extreme4, 1 SSD i 3 HDD.

Mozliwe, ze w przyszlosci zamienie procesor na 6700k, a karte moze podkrece, pamiec bedzie w przyszlosci szybsza i/lub bedzie wiecej kosci, ale to ostatnie to max. 5 wat roznicy.

Fajnie jakby zasilacz mial 4x PCI-E 6+2 pin, a jeszcze fajniej jakby mial 2x 4+4 pin EPS12V. W tym drugim przypadku niestety raczej watpliwe by znalezc cos taniego.

Zastanawialem sie wiec nad:

Fractalem R3 600W za 400zl (nowka) - wiem, ze nie jest to tak wysoka polka jak moze sugerowac 80PLUS Platinum, ale z tego co widze jest to caly czas solidny zasilacz, w dodatku pol-pasywny i cichy. Wersja 800W, ktorej nie moge nigdzie znalezc poza ebayem za min. 600zl z wys. ma tez drugie EPS12V.

RM550x - 413zk + wysylka, troche drogo patrzac na wyposazenie, tylko 2x 6+2, 6x SATA... zasilacze zwykle kupuje tak, zeby miec lekki zapas. Nie bedzie mi tez sluzyc jako koparka do eteru, oplacaloby sie kombinowac jak podlaczyc najwiecej kart, wiec w razie gdybym chcial kiedys podlaczyc druga karte wolalbym nie korzystac z molexow (ktorych tez swoja droga duzo nie jest).

RM650x - 462zl + wysylka, fajnie ze jest wiecej zlacz SATA niz wykorzystam, molexow jak we wszystkich poprzednich tylko 4, 4x 6+2 pin, juz ciekawiej wyglada.

Oba RMx maja tylko 80PLUS Gold, choc samo w sobie nie jest to finalna wyrocznia jakosci. Fractal mi sie najbardziej poki co podoba, ale komprehensywny test znalazlem tylko dot. modelu 1000W. Za to RMxy maja gwarancje 7 lat vs. 5 lat u Fractala.

Z uzywek nic ciekawego w tej chwili na allegro nie widze, ale moze jakies modele przeoczylem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 22:30, kuba9876543210 napisał:

Fajnie jakby zasilacz mial 4x PCI-E 6+2 pin, a jeszcze fajniej jakby mial 2x 4+4 pin
EPS12V. W tym drugim przypadku niestety raczej watpliwe by znalezc cos taniego.

Złącze na drugie CPU będzie problematyczne. Mój zasilacz (EVGA G2 750, mogę polecić) takie posiada ale kosztował mnie złotówek 502 i ma właśnie ponad 700W mocy.

Dnia 04.07.2016 o 22:30, kuba9876543210 napisał:

Fractalem R3 600W za 400zl (nowka) - wiem, ze nie jest to tak wysoka polka jak moze sugerowac
80PLUS Platinum, ale z tego co widze jest to caly czas solidny zasilacz, w dodatku pol-pasywny
i cichy. Wersja 800W, ktorej nie moge nigdzie znalezc poza ebayem za min. 600zl z wys.
ma tez drugie EPS12V.


Newton jest zaskakująco dobrym zasilaczem. Pochodzi od OEM''a który normalnie kojarzy się z kałem a nie prawdziwymi zasilaczami (ATNG) ale ten konkretny model to zupełnie unikatowa konstrukcja:
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story5&reid=339

Fakt że nie są to jeszcze w 100% japońskie kondensatory a sama konstrukcja zasilacza jest już nieco wiekowa (pamiętam że chciałem go kupić gdy samemu kopałem LTC więc koło 2013 roku) ale nadal nie ma mu nic do zarzucenia.

Dnia 04.07.2016 o 22:30, kuba9876543210 napisał:

Oba RMx maja tylko 80PLUS Gold, choc samo w sobie nie jest to finalna wyrocznia jakosci.

Zdecydowanie nie jest. RMx to 100% japońskich kondensatorów i ripple rzędu 15mV. Przeznaczone do podkręcania ekstremalnego.

Ich bezpośrednią konkurencją są EVGA G2 oraz SuperFlower Leadex (w sumie te dwa to te same zasilacze). Wyżej od nich w czystej jakości wykonania stoi dopiero Corsair AX, EVGA P2, SuperFlower Leadex Platinum i nowy Seasonic Prime.

Dnia 04.07.2016 o 22:30, kuba9876543210 napisał:

Fractal mi sie najbardziej poki co podoba, ale komprehensywny test znalazlem tylko dot.
modelu 1000W. Za to RMxy maja gwarancje 7 lat vs. 5 lat u Fractala.

Mają 10 lat. Corsair rozszerzył to jakiś czas temu, polskie sklepy po prostu nie zaktualizowały tej informacji.
Źródło: http://www.anandtech.com/show/10255/corsair-extends-warranty-of-advanced-psus-to-10-years

Dnia 04.07.2016 o 22:30, kuba9876543210 napisał:

Z uzywek nic ciekawego w tej chwili na allegro nie widze, ale moze jakies modele przeoczylem.

W tej chwili widzę tylko dwa produkty które się do czegoś nadają na Allegro:
http://allegro.pl/zasilacz-modularny-seasonic-x-750-750w-i6307820510.html (z tego co widzę ten obsługuje konfiguracje dwuprocesorowe)
i
http://allegro.pl/modularny-bequiet-power-zone-z1-850w-850watt-box-i5978381791.html (a ten jest nieco dziwny bo w teorii to tylko 80Plus Bronze, w praktyce jednak bliżej mu do Golda zaś jakość wykonania w zasadzie nie ustępuje najlepszym modelom: http://pcfoster.pl/artykul/be-quiet-power-zone-650-w-%E2%80%93-test-zasilacza/1247-2.html)

Ogółem jednak - celowałbym w 650W Corsair RMx, EVGA G2 bądź GS, SuperFlower Leadex.
Bez nadmiernej straty jakości, za to taniej, jest jeszcze SuperFlower Golden Green HX (wada - niemodularny) oraz Antec True Power Classic (tak samo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 21:14, ziptofaf napisał:

Akurat logiczne to NIE jest. To znaczy jest -ale tylko dla Nvidii. Bo o ile pamięć VRAM
istotnie się nie sumuje w DX11 to w DX12 już tak. A 6GB VRAM to już całkiem przyzwoita
liczba... zbyt przyzwoita jak widać.


Faktycznie, zapomniałem że już do DX12 powoli przechodzimy :) Jeśli więc karty 3GB nie będą miały SLI, a 6GB tak, to wychodzi na to, że nVidia będzie chciała "nakłaniać" do kupna droższych układów.

Co do cen, to zobaczymy, ale pewnie masz rację :)

Dnia 04.07.2016 o 21:14, ziptofaf napisał:

Swoją drogą - metoda robienia wykresów Nvidii bardzo mi się spodobała :D To ja też zrobię
z dwa, jeden pro AMD a drugi PRO Nvidia:

http://puu.sh/pQdVY/2232dc2403.png < Pro AMD (te liczby są prawdziwe swoją drogą)
http://puu.sh/pQe5p/8531e7cd94.png < Pro Nvidia


Wiem wiem, przerabiałem temat wykresów :)

Dnia 04.07.2016 o 21:14, ziptofaf napisał:

> Pozytywnie nastraja też wielkość "fabrycznego" laminatu. Ma wielkość itx, więc może
podwykonawcy
> przygotują jakieś modele low-profile? Na low-profile 480 nie ma co liczyć, bo karta
żre
> prądu jak głupia.
A żre? :P GTX 970 ma wersję ITX a tu pobór mocy był w sumie taki sam. Ale owszem, GTX1060
powinien być lepszy w tym aspekcie. Zresztą nawet 1070tka ma już wersję ITX.


Wersja ITX to nie od razu low-profile :) Mnie chodzi o takie coś jak było z 750Ti, czyli wersja krótka i na pół śledzia, do obudów htpc. I znowu mamy przewagę Zielonych nad Czerwonymi. W poprzedniej generacji nVidia miała 750Ti w low profile, a AMD ledwo marniutkiego Radeona 250. Na 750Ti można było spokojnie grać w 1080p (wiem, bo niecały rok tak grałem :)). U ATI zawsze było marnie z poborem energii i nawet po przejęciu przez AMD nic się w tej kwestii nie zmieniło. Ba, nawet po przejściu na 14nm nadal jest marnie, skoro RX480 je tyle prądu co 2-letni 970.

Nawet Adolf nie jest zadowolony z RX 480 ;)
https://www.youtube.com/watch?v=rONoOmJTTTc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 20:11, lis_23 napisał:

Ale ja nie mam żadnego problemu z kartą graficzną, więc nie wiem, o co chodzi ...


Jakoś to wszystko zrozumiałem, że masz jakieś natury problem z karta, bo pisales chociazby ''Obecnie niby nie chrupią, (..) ale są takie tytuły, jak "Ryse", gdzie czuć pewne spowolnienie. "

>. Czym jest ten program manager?
(ktos napisal, ze to pozostalosc z bardzo starego windowsa)
Bo ja wiem, mozesz przeczytac ten temat http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-power/program-manager-prevents-shut-down/39d7cb64-f5c2-4417-a84e-71589a503674?auth=1
a tutaj http://www.surfacetablethelp.com/2016/03/windows-10-program-manager-preventing-shutdown.html
jest lista rzeczy, ktora mozesz sprawdzic.
Moze poprostu za SZYBKO wyłaczasz system, bo programy mimo, ze nie widac ich na pasku zadan to siedza w pamieci i sie jeszcze "zamykaja". Ale zeby program steama to robil to chyba tego nikt nie mial, ale w sumie jedna osoba taki komunikat miala gdy uzywala program do zdjec tuz przed wylaczeniem, ale nie miala gdy zamknela program znacznie wczesniej przed wylaczeniem systemu(tak przynajmnniej zrozumialem posta z strony 5 - link nr 1.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 22:59, KannX napisał:

Faktycznie, zapomniałem że już do DX12 powoli przechodzimy :) Jeśli więc karty 3GB nie
będą miały SLI, a 6GB tak, to wychodzi na to, że nVidia będzie chciała "nakłaniać" do
kupna droższych układów.


Nie no - 1070tka w cenie 980tki, 1080tka w cenie wyższej niż 980Ti, 1060tka w cenie wyższej niż 970tka. Kurs dolara swoją drogą ale w tym tempie to za dwie generacje 2500 zł będzie kosztować jakiś GTX 1150 :P

Ogółem podejście Nvidii nieco dziwi. Z bardzo prostego powodu - to że multiGPU będzie potrzebne jest FAKTEM. Zbliżamy się do limitu zmniejszania chipów i kolejnym krokiem będzie wsadzenie większej ilości mniejszych GPU aniżeli jedno wielkie. Niższe koszty produkcji i dużo mniej odpadów. Zresztą takie AMD się nawet z tym nie kryje i wprost postawili to jako główny cel archirektury Navi - skalowalność.

Więc nie do końca rozumiem czemu nie korzystać z okazji gdzie się da, to jest dobre pole testowe do kart które wejdą na rynek za parę lat. Wyłączenie SLI (tutaj ciekawa kwestia się pojawia - SLI to sobie wyłączcie ale czy działa DX12 MultiAdapter?) mija się z celem.

Dnia 04.07.2016 o 22:59, KannX napisał:

Co do cen, to zobaczymy, ale pewnie masz rację :)

Ja to mam nadzieję że się MYLĘ. Ja bym się cieszył gdyby GTX1060 był uczciwie dostępny za 1300 zł bo to zmusiłoby na dystrybutorach AMD albo zmniejszenie cen albo sprzedaż na poziomie 0%. Konkurencja jest bardzo dobrą rzeczą.

Dnia 04.07.2016 o 22:59, KannX napisał:

Wiem wiem, przerabiałem temat wykresów :)

Mnie tam one po prostu śmieszą. AMD słynie ze swoich mitycznych slajdów a Nvidia z wykresów.

Dnia 04.07.2016 o 22:59, KannX napisał:

Wersja ITX to nie od razu low-profile :) Mnie chodzi o takie coś jak było z 750Ti, czyli
wersja krótka i na pół śledzia, do obudów htpc. I znowu mamy przewagę Zielonych nad Czerwonymi.
W poprzedniej generacji nVidia miała 750Ti w low profile, a AMD ledwo marniutkiego Radeona
250. Na 750Ti można było spokojnie grać w 1080p (wiem, bo niecały rok tak grałem :)).

O przepraszam bardzo. A R9 Nano to co?
http://img.gepigeny.hu/gpu/radeon-r9-nano_01.jpg
I to najszybsza karta formatu mini poprzedniej generacji. Można o AMD sporo złego powiedzieć w tej kwestii bo ich mid-end był szajsem co do małego formatu ale w high-endzie wygrali.

Dnia 04.07.2016 o 22:59, KannX napisał:

U ATI zawsze było marnie z poborem energii i nawet po przejęciu przez AMD nic się w tej
kwestii nie zmieniło. Ba, nawet po przejściu na 14nm nadal jest marnie, skoro RX480
je tyle prądu co 2-letni 970.


A to akurat wiąże się z hardware schedulerem, obsługą async compute i nowym enkoderem wideo. No i jednak wydajność obliczeniowa Radeona RX 480 jest dużo wyższa niż GTX''a 1060. Ot, różnice w architekturze. Dlatego zresztą RX 480tka w Ashes of Singularity (czyli tytuł który wykorzystuje wszystkie dostępne ficzery Radeonów) dorównuje 1070tce.

GTXy są oszczędniejsze bo jednak parę rzeczy w nich ucięto (spójrz na wydajność FP64 i FP16 :P). Co AMD i tak wyjdzie bokiem - ich karty dzięki temu są o klasę lepsze do obliczeń (ale kto kupuje do tego celu domowe układy? Może poza kopaniem kryptowalut) i mają kilka fajnych ficzerów ale takich które przydają się bardzo ale to bardzo wąskiej grupie odbiorców. Tylko hardware scheduler coś daje w DX12 graczom a pozostałe funkcje po prostu żrą energię i się marnują.

Dnia 04.07.2016 o 22:59, KannX napisał:

Nawet Adolf nie jest zadowolony z RX 480 ;)
https://www.youtube.com/watch?v=rONoOmJTTTc

Adolf nie musi :P Ja to widzę w ten sposób - wydajność jest taka jak być powinna. Podkręcony RX480 dorównuje 980tce a referencyjny w dniu premiery, z problemami z napięciami (a ich ZMNIEJSZENIE zwiększa wydajność o parę procent bo karta nie ma już problemów termicznych wówczas), jest nieco szybszy od 970tki/R9 390 w FullHD. Przy cenie o 250 zł niższej (w normalnych krajach) od R9 390 i 350 od GTX''a 970 (wariant 4GB).

Ot, jak ktoś oczekiwał że fabrycznie taktowany RX 480 rozjedzie 980tkę to się mylił. Ale tak czy siak nie rozumiem co w 480tce jest złego (poza ceną u nas bo to jest kiepski dowcip i problemami z napięciami do których fix wychodzi za 12 godzin). Wydajnościowo jest okej. Bo za poniżej tysiaka dostajesz GTX''a 970, to jest 40% skok wydajności względem 960tki/R9 380.

A że nie wygrywa z niereferencyjnymi R9 390/GTX970 - no cóż. Tutaj poczekajmy na porównanie niereferentów z niereferentami. W końcu Fanboy Edition Nvidii też jest kartą dla idiotów. Tylko dodatkowo płatną ekstra. Zresztą - referencyjny GTX1070 wprost przegrywa z niereferencyjnym GTX''em 980Ti w każdym aspekcie. Dopiero nierefenty są szczerze godne polecenia.

Swoją drogą, taka ciekawostka:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4r8oes/early_batches_of_radeon_rx_480_4gb_cards_actually/
RX480 4GB ma 8GB pamięci, 4 zablokowane programowo na razie. Taki anty-GTX970. Zamiast płacenia za 4GB i otrzymania 3.5 płacisz za 4 i dostajesz 8 :P Fakt że pewnie lada moment ten "ficzer" zniknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 23:25, ziptofaf napisał:

> Wersja ITX to nie od razu low-profile :) Mnie chodzi o takie coś jak było z 750Ti,
czyli
> wersja krótka i na pół śledzia, do obudów htpc. I znowu mamy przewagę Zielonych
nad Czerwonymi.
> W poprzedniej generacji nVidia miała 750Ti w low profile, a AMD ledwo marniutkiego
Radeona
> 250. Na 750Ti można było spokojnie grać w 1080p (wiem, bo niecały rok tak grałem
:)).
O przepraszam bardzo. A R9 Nano to co?
http://img.gepigeny.hu/gpu/radeon-r9-nano_01.jpg
I to najszybsza karta formatu mini poprzedniej generacji. Można o AMD sporo złego powiedzieć
w tej kwestii bo ich mid-end był szajsem co do małego formatu ale w high-endzie wygrali.


O matko, no racja. Zupełnie zapomniałem o tym cudeńku :) Początkowo się na nie paliłem, ale jak wycenili je na tyle co Fury X (650$) to zwątpiłem. Dopiero chyba pół roku po premierze zjechali niesamowicie z ceną do 500$. Echh nie mogli tak od razu? Wtedy brałbym na premierę, szczególnie że wydajność była faktycznie świetna.

Dnia 04.07.2016 o 23:25, ziptofaf napisał:

Ot, jak ktoś oczekiwał że fabrycznie taktowany RX 480 rozjedzie 980tkę to się mylił.
Ale tak czy siak nie rozumiem co w 480tce jest złego (poza ceną u nas bo to jest kiepski
dowcip i problemami z napięciami do których fix wychodzi za 12 godzin). Wydajnościowo
jest okej. Bo za poniżej tysiaka dostajesz GTX''a 970, to jest 40% skok wydajności względem
960tki/R9 380.


Chyba faktycznie zbytnio rozdmuchano temat wydajności 480-tki. Wg mnie została zbyt wcześnie zapowiedziana i narosła wokół niej masa legend i oczekiwano niespotykanych cudów. I tak jak piszesz, niedługo pojawią się nierefy i może faktycznie namieszają :) A tak w ogóle, to czy referenty zawsze były takie zwalone? Miałem GTX 260 referenta i była dobra, cicha, miała backplate i nieźle się kręciła. Chyba teraz tak się popsuło z nimi.

Dnia 04.07.2016 o 23:25, ziptofaf napisał:

RX480 4GB ma 8GB pamięci, 4 zablokowane programowo na razie. Taki anty-GTX970. Zamiast
płacenia za 4GB i otrzymania 3.5 płacisz za 4 i dostajesz 8 :P Fakt że pewnie lada moment
ten "ficzer" zniknie.


Fajny ficzer, ale przy "jakości" referentów jednak mało przydatny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 23:52, KannX napisał:

O matko, no racja. Zupełnie zapomniałem o tym cudeńku :) Początkowo się na nie paliłem,
ale jak wycenili je na tyle co Fury X (650$) to zwątpiłem. Dopiero chyba pół roku po
premierze zjechali niesamowicie z ceną do 500$. Echh nie mogli tak od razu? Wtedy brałbym
na premierę, szczególnie że wydajność była faktycznie świetna.

Wydajność nadal jest niezła. Ale cóż, pierwsza generacja pamięci HBM i w sumie pierwsza próba AMD by w ogóle zbudować tak duży chip GPU. Efekt końcowy był zadowalający. Więc teraz poza zaczekać na Vega 11 i Fury2 - tym razem z 16GB HBM2 a nie nędznymi 4 :D

Dnia 04.07.2016 o 23:52, KannX napisał:

I tak jak piszesz, niedługo pojawią się nierefy i może faktycznie namieszają :)

Nie muszą wybitnie namieszać, wystarczy że naprawią ewidentne błędy referenta. Jedynym czego ja chcę jest 8-pinowa wtyczka, PCB które pozwala na zasilanie VRAMu poprzez molex (na razie idzie przez PCI-E) i chociaż nieco lepsze chłodzenie.
Też nie nastawiam się na cuda - ja chcę tylko 1400 MHz na rdzeniu po ręcznym OC (i powiedzmy z 1350 normalnie) i 2200 na RAMie (chociaż tutaj możliwe powinno być 2400 - to te same kości co w GTX''ie 1070 a tam się tyle da). Te 10% bonusowej wydajności mi osobiście całkowicie wystarczy by uzasadnić zakup tej karty.

Dnia 04.07.2016 o 23:52, KannX napisał:

A tak w ogóle,
to czy referenty zawsze były takie zwalone? Miałem GTX 260 referenta i była dobra, cicha,
miała backplate i nieźle się kręciła. Chyba teraz tak się popsuło z nimi.


To nie tak. Kiedyś wszyscy mieliśmy gdzieś ile prądu żarła karta (byleby chodziła na 500W zasilaczu), jak głośno pracowała a samo OC było terenem nieznanym dla większości. A teraz? Tryb półpasywny ma być, dwa wentylatory minimum a temperatura 80C to już zło.

Zresztą GTX260 akurat był okresem gdy Nvidia dostawała bardzo po tyłku to i musieli się starać. Bo jak im AMD przywaliło HD4850, 4870 (z czego ten pierwszy kosztował 1/3 GTX''a 260 a dorównywał mu o ile nie było AA) a potem jeszcze dobiło korzystając z 4890 to wydanie nieudanej karty sprawiło by że spadliby poniżej 50% rynku. Zresztą HD4850 to się grzał do 100 stopni Celsjusza i nikomu to poważnie nie przeszkadzało :D

Poza tym - o wiele trudniej schłodzić dzisiejsze chipy od poprzednich. Przykładowo - dlaczego Fury był taki długi a Fury X krótki? Żeby ułatwić odprowadzanie ciepła - karta o wydajności Fury w procesie 28nm fizycznie była niemożliwa do schłodzenia w inny sposób powietrzem.

Ot, masz malutką powierzchnię która żre po 200+W. A nie jak za czasów GTX''a 260-280 - też 180-200W ale tranzystorów 10x mniej. Pamięci HBM jeszcze bardziej to zresztą utrudnią.

Dnia 04.07.2016 o 23:52, KannX napisał:

Fajny ficzer, ale przy "jakości" referentów jednak mało przydatny :)


I tak, i nie. W końcu 9 stów za 8GB kartę o tej wydajności to i tak świetna okazja, nawet z zerowym potencjałem OC. Nawet rzuciłem okiem na cenę 4GB 480tki ale... już zniknęła ze sklepów w Niemczech, wszystkie chyba sprzedali :D A kolejna dostawa już zapewne nie będzie miała takiego bonusu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2016 o 22:59, ziptofaf napisał:

Newton jest zaskakująco dobrym zasilaczem. Pochodzi od OEM''a który normalnie kojarzy
się z kałem a nie prawdziwymi zasilaczami (ATNG) ale ten konkretny model to zupełnie
unikatowa konstrukcja:
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story5&reid=339


Wlasnie ten test mialem na mysli, nie wiem tylko wlasnie czy poza moca wersja 600W od 1000W sa prawie identyczne. Mogloby sie zdarzyc, ze np. maja dwoch roznych producentow. ;)

Dnia 04.07.2016 o 22:59, ziptofaf napisał:

W tej chwili widzę tylko dwa produkty które się do czegoś nadają na Allegro:
http://allegro.pl/zasilacz-modularny-seasonic-x-750-750w-i6307820510.html (z tego co
widzę ten obsługuje konfiguracje dwuprocesorowe)
i
http://allegro.pl/modularny-bequiet-power-zone-z1-850w-850watt-box-i5978381791.html (a
ten jest nieco dziwny bo w teorii to tylko 80Plus Bronze, w praktyce jednak bliżej mu
do Golda zaś jakość wykonania w zasadzie nie ustępuje najlepszym modelom: http://pcfoster.pl/artykul/be-quiet-power-zone-650-w-%E2%80%93-test-zasilacza/1247-2.html)

Ogółem jednak - celowałbym w 650W Corsair RMx, EVGA G2 bądź GS, SuperFlower Leadex.
Bez nadmiernej straty jakości, za to taniej, jest jeszcze SuperFlower Golden Green HX
(wada - niemodularny) oraz Antec True Power Classic (tak samo).


W takim razie chyba wybierac bede miedzy R3 za 400zl, G2 750 za ~530zl, X-750 za 480zl i GS 650 jak znajde tego ostatniego dostepnego gdzies. Wychodzi na to, ze wydam wiecej niz kiedykolwiek na zasilacz dzieki kursowi i inflacji :P
Dzieki za sugestie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.07.2016 o 21:49, ziptofaf napisał:

na pytanie czy jest to warte dopłaty 1000 zł. Ja uważam że... tak o ile cię na to stać
i ma to sens (aka nie ucinasz niepotrzebnie na innych wydatkach).

Czy mnie stać? Wcześniej myślałem poważnie tylko nad 1070, czyli można powiedzieć, że te 2300zł jestem w stanie wydać.

Dnia 04.07.2016 o 21:49, ziptofaf napisał:

Core i5. Ale czy będzie to akurat RX480 tego nie wiem - to niezła karciocha ale cholera
jedna wie jak zmienią się ceny w ciągu kolejnych paru miesięcy - może RX490 wyjdzie i
akurat za 1600 zł będzie dużo szybszy?

I to mnie też boli, bo może tak być a ja jednak chcę tą zmianę przeprowadzić pod koniec lipca/na początku sierpnia i nie mogę czekać do końca roku, bo wtedy to nie będzie miało sensu.

Dnia 04.07.2016 o 21:49, ziptofaf napisał:

Zresztą zmiana karty po roku od premiery jest tania - nadal masz pełną gwarancję
w końcu i z 70% wartości odzyskujesz.

No tak tylko trzeba to umiejętnie komuś sprzedać :D Moja 770 strasznie piszczy (np. w menu różnych gier) i sprzedanie takiej karty komuś obcemu przez internet może być trochę kłopotliwe. Dlatego też nie chciałbym wymieniać karty co rok, bo istnieje ryzyko, że jej zwyczajnie nie odsprzedam.

Dnia 04.07.2016 o 21:49, ziptofaf napisał:

Zaś ręczne podkręcanie karty jest proste, miłe i przyjemne. Nawet nic skopać się nie
da. Uruchamiasz sobie fajny program MSI Afterburner bądź nowy Wattman od AMD, przeciągasz
suwaki i tyle. Nawet jak przeciągniesz suwak z napięciem do oporu to się nic nie stanie
bo te programy mają limity bezpieczeństwa niepozwalające na zbyt ryzykowne wartości.

Nie wiem czy z moimi zdolnościami nie udałoby mi się pokonać takich zabezpieczeń :D

Dnia 04.07.2016 o 21:49, ziptofaf napisał:

Ot, wszystko rozbija się o to ile CHCESZ wydać. Jak cię stać to bierz 1070tkę. Jak nie
albo myślisz że znajdziesz lepsze zastosowanie dla 1150 zł dzielących te karty - to wówczas
niech będzie RX 480.
Dodajmy - są też opcje pośrednie. 980Ti z Allegro z gwarancją wyrwiesz za 1800 zł. I
na dzień dzisiejszy wolniejszy od 1070tki to on NIE jest. Może będzie w przyszłości bo
1070tka ma parę zmian na plus w architekturze ale na pewno RX 480 mu nie dorówna nigdy.

Obecnie mój sprzęt to: Intel Core i5-4670, MSI B85-G43, GTX770, 8GB pamięci i zasilacz SilentiumPC Deus 600W PSU 80Plus Bronze. Moim celem nadrzędnym było dorzucenie karty, która pozwoli mu przeżyć jeszcze 3-4 lata i dopiero potem nastąpiłaby zmiana procesora, pamięci na lepszą, itp. Teraz zacząłem się zastanawiać nad tym moim monitorem czy nie przejść na wyższą rozdzielczość ale z tego co widziałem to 480 tak średnio sobie z tym radzi (ok. 30kl/s to tak na granicy), a na 1070 + monitor za ponad 1300 mnie nie stać. Sytuacja jest więc dość nieciekawa, ale trudno, poczekam jeszcze trochę i może kiedyś mnie olśni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 04.07.2016 o 23:13, Sarinew napisał:


Jakoś to wszystko zrozumiałem, że masz jakieś natury problem z karta, bo pisales chociazby
''Obecnie niby nie chrupią, (..) ale są takie tytuły, jak "Ryse", gdzie czuć pewne spowolnienie.
"

To tylko takie moje subiektywne odczucie, że ta gra działa najmniej płynnie, ale nie sprawdzałem ile ma kl/s, więc mogę się mylić lub mieć błędne odczucie ;) Inne gry, min. "Wiedźmin 3", "Doom" czy"MEC" działają bez problemu nawet z DSR.

Dnia 04.07.2016 o 23:13, Sarinew napisał:

(ktos napisal, ze to pozostalosc z bardzo starego windowsa)
Bo ja wiem, mozesz przeczytac ten temat http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-power/program-manager-prevents-shut-down/39d7cb64-f5c2-4417-a84e-71589a503674?auth=1
a tutaj http://www.surfacetablethelp.com/2016/03/windows-10-program-manager-preventing-shutdown.html
jest lista rzeczy, ktora mozesz sprawdzic.
Moze poprostu za SZYBKO wyłaczasz system, bo programy mimo, ze nie widac ich na pasku
zadan to siedza w pamieci i sie jeszcze "zamykaja". Ale zeby program steama to robil
to chyba tego nikt nie mial, ale w sumie jedna osoba taki komunikat miala gdy uzywala
program do zdjec tuz przed wylaczeniem, ale nie miala gdy zamknela program znacznie wczesniej
przed wylaczeniem systemu(tak przynajmnniej zrozumialem posta z strony 5 - link nr 1.)

Hmmm ... jak można za szybko zamknąć system/wyłączyć PC? Nawet jeśli to przed zamknięciem pojawia się komunikat, że trzeba zamknąć jakieś uruchomione programy, a tu nic takiego niema - system się wyłącza, monitor gaśnie, żeby po kilku sekundach włączyć się ponownie, a system wygląda tak, jakby PC został uruchomiony podobnie, tylko bez początkowych log i bez ładowania się systemu, wygląda tak, jakby wyszedł z uśpienia. Trzeba go wtedy uruchomić ponownie i dopiero wtedy informuje, że trzeba coś zamknąć (wczoraj to był ten program manager) i po ponownym uruchomieniu można go normalnie zamknąć.
Może ten program manager to jakieś pozostałości po windows old? Od kiedy przeczytałem, że CCleaner może powodować problemy z W10 nie używam go (choć mam już najnowszą wersję0 ale pokazuje on jakieś śmieci po windows.old:

2016070511034678

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2016 o 08:23, Radekl2 napisał:

Teraz zacząłem się zastanawiać nad tym moim monitorem czy nie
przejść na wyższą rozdzielczość ale z tego co widziałem to 480 tak średnio sobie z tym
radzi (ok. 30kl/s to tak na granicy), a na 1070 + monitor za ponad 1300 mnie nie stać.
Sytuacja jest więc dość nieciekawa, ale trudno, poczekam jeszcze trochę i może kiedyś
mnie olśni :)


Być może GTX 1060 okaże się miłym zaskoczeniem i pozwoli grać w wysokich detalach w 1440p przy 40fps, przy cenie niewiele wyższej od 480. W większości gier 40fps to bardzo komfortowa płynność. Poczekamy jeszcze tydzień, może dwa i się dowiemy co nVidia zgotowała nowym 1060 :) No i masz bardzo dobry sprzęt - wymiana kart na mocniejszą i powinien spokojnie pociągnąć jeszcze ze 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2016 o 13:11, KannX napisał:

Być może GTX 1060 okaże się miłym zaskoczeniem i pozwoli grać w wysokich detalach w 1440p
przy 40fps, przy cenie niewiele wyższej od 480. W większości gier 40fps to bardzo komfortowa
płynność. Poczekamy jeszcze tydzień, może dwa i się dowiemy co nVidia zgotowała nowym
1060 :) No i masz bardzo dobry sprzęt - wymiana kart na mocniejszą i powinien spokojnie
pociągnąć jeszcze ze 2 lata.


Nie no, komfortowa płynność to 60 fps. 40 z płynnością nie ma nic wspólnego w żadnej bardziej dynamicznie grze, nie dajmy się ogłupić konsolom (filmowa płynnośc w AC:Unity, khe khe khe). A do tego już trzeba GTX''a 1070. Ja głęboko wierzę że GTX1060 będzie o 10-15% szybszy od RX''a 480 bo tak twierdzi sama Nvidia ale wątpię żeby był o 50% szybszy a tyle trzeba do pełnego 1440p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się