Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 09.07.2016 o 17:56, nildonar napisał:

W moim 1070 G1 Gaming wentylatory przy starcie wydaja taki dziwny warkot. Jak gra nie
obciąża mocno karty i temperatura jest w okolicy 50 stopni to wentylator tak na zmianę
startuje i się zatrzymuje. No i przy każdym starcie wentylatora mam z obudowy "wrrrrrr".
Strasznie to irytujące. Naprawiłem to zmieniając ustawienia wentylatora żeby zawsze się
kręcił. Niech już ma te 500 RPM niech tylko nie warczy :)


Mi się to czasem zdarza po resecie ustawień BIOSu (więc bardzo rzadko), ale wiem o czym mówisz :D Bardzo to irytujące, a już zwłaszcza podczas normalnego uzywania komputera. Ja to miałem jedynie czasem przy starcie systemu, a i tak wnerwiało. Jednak odgłosy mojego G1 Gaming są inne, ale są na tyle subtelne, że dosć trudne do zdiagnozowania. Miarowe dudnienie? To chyba najlepsze określenie. Szczerze mówiąc jeszcze nigdy takich odgłosów z komputera nie słyszałem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 18:00, KannX napisał:

Dokładnie. Mnie nadal najbardziej z RX 480 podoba się Nitro. Jak tylko zmienili kolor
ze srebrnego na czarny, to od razu nabrał estetycznej elegancji.

Dnia 09.07.2016 o 18:00, KannX napisał:

Po tym co napisał Pawbuk, to jakbym miał brać 1070 to chyba wziąłbym fabrycznie
zwodowaną, np. MSI Sea Hawk. Bo głośność pod obciążeniem pozostawia jak widać wiele do
życzenia.


Te tanie wodne chłodzenia nie są ani wybitnie dobre ani tym bardziej ciche. Jak naprawdę chcesz ciszy to się kupuje najtańszą wersję karty jaką znajdziesz, wyrzucasz cooler na śmietnik i kładziesz blok wodny. Plus 360mm chłodnica. Fakt że jednorazowy koszt pompki, rezerwuaru i całego tego ustrojstwa jest czterocyfrowy.

Nawet dziś patrzyłem czy nie byłoby to całkiem mądrym posunięciem sobie takie sprawić ale wyszło mi że chyba lepiej dopłacić 1000 zł do GTX'a 1070 aniżeli do zrobienia z mojego komputera takiego chłodzonego wodą.

Dnia 09.07.2016 o 18:00, KannX napisał:

Ciekawe że Zotac dał opcje 3-gigową w jednej z najmniejszych 1060.

O? 3GB...? Nie podoba mi się to info. Czyżby to właśnie były te osławione $249 modele o których pisała Nvidia...? Bo jeśli tak to kiepsko dla graczy, większość benchmarków nie wyłapie różnicy między 3 a 6GB a ta jednak jest naprawdę duża bo 3 łatwo wypełnić, w zasadzie nie ma zapasu na nadchodzące lata.

Dnia 09.07.2016 o 18:00, KannX napisał:

I zobacz jaki tam
jest radiator pod wentylatorem. Wygląda jak zwykły blok aluminium bez heatpipe''ów. Czyżby
1060 był aż tak chłodny?

Ilość wydzielonego ciepła jest zależna tylko od jednego - od poboru mocy.

Dnia 09.07.2016 o 18:00, KannX napisał:

Szalenie podobają mi się te wersje Mini, właśnie przez prostotę
i "pudełkowość" obudowy :) Ciekawe czy te maleństwa rozgromią lub chociaż trochę przegonią
Radeona Nano?

GTX980, o ile nie podkręcisz go do oporu, jest wolniejszy od Nano (który zresztą może chodzić jako Fury X). Więc najprawdopodobniej nie.

Choć tak czy siak miło że wreszcie ruszyło coś w segmencie dla ludzi. GTX1060 za powiedzmy 1400-1600 zł, RX 480 za 960-1300 (zależnie od wersji), zaraz wyjdzie też RX 470 za jakieś 700-900... ostateczny koniec polecania GTX''ów 950/960/R9 380 i darmowy wzrost wydajności dla osób składających teraz sprzęt :P

Następcą Nano to jest 1070tka w wersji ITX. Bo i szybsze, i chłodniejsze. No i pewnie jakaś z Vega 10/11 ale tych nie zobaczymy zbyt szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 18:00, KannX napisał:

Po tym co napisał Pawbuk, to jakbym miał brać 1070 to chyba wziąłbym fabrycznie
zwodowaną, np. MSI Sea Hawk. Bo głośność pod obciążeniem pozostawia jak widać wiele do
życzenia.


Te fabryczne chłodzenia wodne to taki pic na wodę :D Jeśli juz wodować to solidnie, pełne customowe LC, ale koszt jest spory (nie mówie, że gigantyczny, ale z 2 tys. zł za CPU + GPU wyjdzie, a to koszt prostego loopa) - lepiej dopłacić do GTX1080 i mieć większą wydajność :D A i z napięciem można zejść zawsze niżej, wieć w sumie nie będzie głośno.

Jeśli komuś nie zależy tak na wyglądzie, to ludzie polecają 1070 od Palita - dość tanie, a wydajnosć taka sama. Poza tym chwalona kultura pracy ;)
Gigabyte z tym swoim układem chłodzenia sie zbytnio nie postarał - plus, że dodał tryb półpasywny, ale nadal traci do MSI czy Asusa w stresie.

Moze dzisiaj będę miał chwilę, to potestuję jeszcze kartę ;) Niestety, nadal mój Steelseries Rival nie wrócił z serwisu (już ponad miesiąc siedzi :/ ) , więc nawet specjalnie się za gry nie biorę :D


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 18:43, pawbuk napisał:

Te fabryczne chłodzenia wodne to taki pic na wodę :D Jeśli juz wodować to solidnie, pełne
customowe LC, ale koszt jest spory (nie mówie, że gigantyczny, ale z 2 tys. zł za CPU
+ GPU wyjdzie [...]


No to szkoda :( 2k to drogo.

Dnia 09.07.2016 o 18:43, pawbuk napisał:

Gigabyte z tym swoim układem chłodzenia sie zbytnio nie postarał - plus, że dodał tryb
półpasywny, ale nadal traci do MSI czy Asusa w stresie.


Podejrzewam że tak samo będzie z ichniejszym 1070 ITX. Jeszcze w poprzedniej generacji były dwa mocne ITXy 970 - jeden od Gigabyte''a, drugi od Asusa. Gigabyte miał znacznie gorszą kulturę pracy i był głośniejszy w idlu. Ja z kultury mojego mini Asusa w idlu nie jestem zbyt zadowolony (nie wiem co za cymbał ustawił najniższe obroty na 1400 - ok. 800 byłoby idealne), ale ogólnie nie jest źle jak na mocne ITX. Więc zdecydowanie maleństwa od Gigabyte''a nie wezmę. Może Asus też takie zrobi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 19:59, KannX napisał:

No to szkoda :( 2k to drogo.

2k to jest pełny system z blokiem na CPU i GPU. Można zacząć taniej - tak ogólnie rzecz biorąc potrzebujesz:
- bloku wodnego na to co będziesz chłodził. Istnieją rozwiązania uniwersalne pasujące do wszystkich GPU jak i dedykowane konkretnym kartom.
- chłodnicy (do wyboru wszystko - od 120mm do 480mm)
- rezerwuar (nieobowiązkowy jakkolwiek przydatny)
- pompka - można kupić zintegrowaną z rezerwuarem bądź osobną.
- złączki i węże

I teraz koszta o jakich mówimy za dobry sprzęt (czyli w zasadzie samo EKWB a nie chińszczyzna):
Pompka + zbiornik - 400-450 zł
Chłodnica - jakieś 290 zł za 240mm. 400 zł za 480mm.
Dwa wentylatory 120mm. Z cenami różnie - od 20 do 120 zł.
Blok wodny - od 200 zł za CPU.
I do tego płyn (z 30 zł), tuby (z 10 zł sztuka) i złączki (14 zł sztuka).
Sumarycznie wychodzi ci ok. 1100 zł.

A jeśli uznasz że GPU też chłodzisz to potrzebujesz dwóch dodatkowych elementów - splittera oraz samego bloku na GPU. No i kup przynajmniej 240mm chłodnicę a najlepiej 360tkę.

EKWB na swojej stronie zresztą sprzedaje świetne gotowe zestawy:
https://www.ekwb.com/solutions/kits/
Siedzibę zresztą oni mają blisko (Słowenia) i jak widzisz ceny w dolarach - to te w Euro są... niższe :D I istotnie
https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-s240
Te ceny naprawdę nie są przerażające (883 zł za cały zestaw... za samego Krakena X61 czy Fractal Design S36 wyjdzie niewiele mniej a nie mają najmniejszych szans nawet z prostymi systemami od EKWB).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie ciach!

Dzięki za ukazanie w pełni sprawy chłodzenia wodnego. Faktycznie niecałe 900zł to nie tragedia, ale w sumie to jednak nie pchałbym się w tak skomplikowane chłodzenie :) Jeśli już chłodzić wodą to tylko procek - gotowym zestawem AIO. Arctic niedawno wypuścił dwa niedrogie i świetne zestawy do chłodzenia procesorów - Liquid Freezer 120 i 240. A co do grafy, to jeśli jeśli dana karta ma słabą kulturę pracy, to wtedy wybieram inną, może nawet i słabszą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 21:36, KannX napisał:

Dzięki za ukazanie w pełni sprawy chłodzenia wodnego. Faktycznie niecałe 900zł to nie
tragedia, ale w sumie to jednak nie pchałbym się w tak skomplikowane chłodzenie :) Jeśli
już chłodzić wodą to tylko procek - gotowym zestawem AIO. Arctic niedawno wypuścił dwa
niedrogie i świetne zestawy do chłodzenia procesorów - Liquid Freezer 120 i 240. A co
do grafy, to jeśli jeśli dana karta ma słabą kulturę pracy, to wtedy wybieram inną, może
nawet i słabszą :)


Prawda jest taka, że większość osób składa LC nie tylko ze względu na kulturę pracy, ale też wygląd ;) Bardziej skomplikowane zestawy wyglądają po prostu znakomicie w przeszklonych obudowach, składanie tego wszystkiego to też niezła zabawa.

Jednak trzeba na sprawę patrzeć całościowo - to nie jest bezobsługowe jak zestawy AIO czy powietrzne. Raz na pół roku (albo nawet częściej) trzeba to wszystko rozebrać ,wymienić płyn, przeczyścić. Jak coś pójdzie nie tak, to możesz zalać całego kompa. A żeby mieć rzeczywiście ciszę, to trzeba wydać sporo kasy na dobre pompki, duże chłodnice, najlepsze bloki, bezgłośne wentylatory itp...

Tak więc zakładanie, że taki zestaw będzie Cię kosztował 1000 zł i spokój to błąd - co pewien czas trzeba będzie trochę dołożyć :D No i będzie Cie cały czas korcić, żeby coś dokupić, ulepszyć, upiększyć... :D

Gotowe zestawy od EKWB to fajna sprawa, ale chłodnice ze zintegrowaną pomką są naprawdę spore, wiec na to trzeba zwrócić uwagę.

Wg mnie w przypadku LC nie warto bawić się w żadne półśrodki - jeśli już się bierzesz za LC, to uzbieraj trochę więcej kasy i dołóż do ładniejszego bloku, mocniejszej pomki, przeźroczystych węży, cichszych wentylatorów, wydajniejszej chłodnicy, czy schludnego rezerwuaru :D
Oczywiście, nie twierdzę, że każdy powinien zaczynać od wodowania CPU, GPU i pamięci (zresztą, sens tego jest tylko estetyczny), ale nie ma co inwestować w najtańsze części, bo w ostatecznym rozrachunku wyjdzie jeszcze drożej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 21:36, KannX napisał:

Wielkie ciach!

Dzięki za ukazanie w pełni sprawy chłodzenia wodnego. Faktycznie niecałe 900zł to nie
tragedia, ale w sumie to jednak nie pchałbym się w tak skomplikowane chłodzenie :) Jeśli
już chłodzić wodą to tylko procek - gotowym zestawem AIO.

Osobiście akurat jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Bo tanie AIO wydajnością nie dorówna nawet Grandisowi będąc przy tym głośniejsze a drogie AIO kosztuje prawie tyle samo co ten ww. calutki system (i temperaturami nie ma z nim szans).

Co do trudności instalacji zaś - trudne to jest dobranie części a tu ten problem rozwiązano za ciebie :P Instalacja bloku wodnego na procek jest 10x prostsza niż dowolnego chłodzenia powietrznego, podłączenie paru złączek też nie przeszkadza.

Jedyną realną trudnością jest znalezienie na to wszystko miejsca w obudowie. U mnie jeszcze by się dało ale już w jakichś mATX''ach byłoby ciężko.

Dnia 09.07.2016 o 21:36, KannX napisał:

Arctic niedawno wypuścił dwa niedrogie i świetne zestawy do chłodzenia procesorów - Liquid Freezer 120 i 240.

A rzeczywiście mają świetne temperatury?
Bo to co ja tu widzę:
https://youtu.be/9VMgXnt5Sd0?t=101
To wyniki nędzne. D15 jest o 5 stopni chłodniejsze nie mając przy tym żadnych problemów związanych z byciem chłodzeniem wodnym (czyli nie ma szans na to że zacznie cieknąć, nie ma wyjącej pompki)... nawet Fortis 3 w zasadzie nie odstaje - 4 stopnie pod obciążeniem to tyle co nic.

Ot, nic ciekawego patrząc na to obiektywnie. Jak na tanie wodne AIO jest okej. Ale co z tego skoro możesz wydać 2x mniej i uzyskać zbliżoną wydajność chłodzeniem powietrznym?

Dnia 09.07.2016 o 21:36, KannX napisał:

A co do grafy, to jeśli jeśli dana karta ma słabą kulturę pracy, to wtedy wybieram inną, może nawet i słabszą :)


A to uważam za całkiem rozsądne akurat.

Dla mnie ogółem jednak priorytety niektórych przy OC są dziwne. Kręci tego procka do 4.6 GHz a grafiki nie ruszy. A powinno być na odwrót - to właśnie kręcenie GPU daje PRAWDZIWE wzrosty wydajności w grach, procesor rzadko jest aż tak wąskim gardłem w obecnych czasach (bo i tak podkręcać można tylko najwyższe modele). I śmiem twierdzić że lepiej wydać więcej na lepiej chłodzone GPU aniżeli na jakikolwiek zamknięty układ chłodzenia cieczą na procesor.

No, chyba że to co cię interesuje to nie temperatury a wygląd. Wtedy to ma sens.

Pełne systemy LC mają tą zaletę że można nimi chłodzić wszystko - kup sobie coś odpowiednio dużego (280-360mm na przykład) i można załatwić za jednym zamachem procesor, kartę i nawet chipset płyty głównej. Da się to rozbudować, wymienić, przenieść do innego komputera...Ot, AIO dla mnie osobiście są po prostu absurdem bo nie mają żadnych zalet prawdziwego chłodzenia wodnego poza tym że zajmują mało miejsca na procesorze łącząc to z wysoką ceną. Dobre do moddingu wizualnego.

A, a propos moddingu wizualnego - uznałem że pora opleść moje kable zasilacza ale że jestem chytry to po prostu kupiłem 30 metrów oplotów... i zobaczymy jutro czy to był dobry pomysł bo właśnie zdałem sobie sprawę że to MOŻE ZAJĄĆ NAPRAWDĘ DUŻO CZASU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> A, a propos moddingu wizualnego - uznałem że pora opleść moje kable zasilacza ale że
> jestem chytry to po prostu kupiłem 30 metrów oplotów... i zobaczymy jutro czy to był
> dobry pomysł bo właśnie zdałem sobie sprawę że to MOŻE ZAJĄĆ NAPRAWDĘ DUŻO CZASU.

Myślałem o tym samym, bo w mojej Supernovie zwłaszcza kabel od zasilania grafiki mi się nie podoba (z resztą mógłbym jakoś żyć bo i tak w większości są schowane). Ale potem przypomniałem sobie o kondensorach, poszperałem w necie i dochodzę do wniosku, że nie jestem jeszcze na to gotowy. Tym bardziej, że z jednego kabla najchętniej chciałbym się całkiem pozbyć 6 pinowego złącza bo po co ma mi dyndać nieużywane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 22:19, ziptofaf napisał:

Osobiście akurat jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Bo tanie AIO wydajnością nie
dorówna nawet Grandisowi będąc przy tym głośniejsze a drogie AIO kosztuje prawie tyle
samo co ten ww. calutki system (i temperaturami nie ma z nim szans).


Niestety muszę się zgodzić, bo jak przyszło do wyciszania mojego Corsaira H60 (niższe obroty żeby pompka nie wyła + cichy wentyl) to wyszło, że chłodzenie jest ogólnie słabe i byłoby tak samo na powietrznym. Na dodatek taniej, kupując powiedzmy Grandisa :)

Dnia 09.07.2016 o 22:19, ziptofaf napisał:

> Arctic niedawno wypuścił dwa niedrogie i świetne zestawy do chłodzenia procesorów
- Liquid Freezer 120 i 240.
A rzeczywiście mają świetne temperatury?
Bo to co ja tu widzę:
https://youtu.be/9VMgXnt5Sd0?t=101
To wyniki nędzne. D15 jest o 5 stopni chłodniejsze nie mając przy tym żadnych problemów
związanych z byciem chłodzeniem wodnym (czyli nie ma szans na to że zacznie cieknąć,
nie ma wyjącej pompki)... nawet Fortis 3 w zasadzie nie odstaje - 4 stopnie pod obciążeniem
to tyle co nic.


To ja już nie wiem, bo na każdym portalu inne wyniki i bardzo chwalili Arctica za niezwykle cichą pompę. Swoją drogą świetnie prezentuje się Swiftech 220. Serio taki dobry?

Dnia 09.07.2016 o 22:19, ziptofaf napisał:

> A co do grafy, to jeśli jeśli dana karta ma słabą kulturę pracy, to wtedy wybieram
inną, może nawet i słabszą :)

A to uważam za całkiem rozsądne akurat.


No hura, coś mądrze w końcu napisałem :)

Dnia 09.07.2016 o 22:19, ziptofaf napisał:

No, chyba że to co cię interesuje to nie temperatury a wygląd. Wtedy to ma sens.


Nie, już z tego wyrosłem. Ale jednak aktualny build był pierwszym na który w pełni samodzielnie zarobiłem. I trzeba przyznać, że Corsair H60 prezentował się okazale :) Prezentował... i to koniec jego zalet.

Dnia 09.07.2016 o 22:19, ziptofaf napisał:

A, a propos moddingu wizualnego - uznałem że pora opleść moje kable zasilacza ale że
jestem chytry to po prostu kupiłem 30 metrów oplotów... i zobaczymy jutro czy to był
dobry pomysł bo właśnie zdałem sobie sprawę że to MOŻE ZAJĄĆ NAPRAWDĘ DUŻO CZASU.


Życzę powodzenia. Też kiedyś o tym myślałem, ale jak zobaczyłem opis rozbierania kabli i odłączania wtyczek to zwątpiłem. Zbyt miękki na to jestem i nie mam aż tyle cierpliwości. Zresztą teraz w modzie są kable tasiemkowe, większość dobrych zasilaczy je ma. Tylko znowu źle się je upina... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2016 o 23:29, bVarador napisał:

Myślałem o tym samym, bo w mojej Supernovie zwłaszcza kabel od zasilania grafiki mi się
nie podoba (z resztą mógłbym jakoś żyć bo i tak w większości są schowane). Ale potem
przypomniałem sobie o kondensorach, poszperałem w necie i dochodzę do wniosku, że nie
jestem jeszcze na to gotowy. Tym bardziej, że z jednego kabla najchętniej chciałbym
się całkiem pozbyć 6 pinowego złącza bo po co ma mi dyndać nieużywane.


Akurat samemu mam Supernova G2 750 więc również będę przechodzić przez kablowe piekło. Tym niemniej na kondensatory jest rada - grupuj kable po 2 w oplocie a nie po 1. Wymaga to wykorzystania w paru miejscach większego oplotu (zalecałbym 8mm) ale efekt wizualny i tak będzie ładny a kondensator wejdzie wówczas do środka.

Większym problemem są paskudne podwójne kable. Ja już zdążyłem zauważyć że będą mi potrzebne czerwone koszulki termokurczliwe w przynajmniej kilku miejscach przez to.

Ogółem lepszą metodą jeśli przeszkadza ci tylko jeden czy dwa kable jest skorzystanie z przedłużaczy:
https://www.morele.net/bitfenix-przedluzacz-24-pin-atx-30cm-czarno-czerwony-bfa-msc-24atx45rkk-rp-574018/
https://www.morele.net/bitfenix-przedluzacz-8-pin-eps12v-45cm-czarno-czerwony-bfa-msc-8eps45rkk-rp-574025/
https://www.morele.net/bitfenix-przedluzacz-8-pin-eps12v-45cm-czarno-czerwony-bfa-msc-8eps45rkk-rp-574025/

Efekt wizualny taki sam a pracy mniej.

@KannX

Dnia 09.07.2016 o 23:29, bVarador napisał:

To ja już nie wiem, bo na każdym portalu inne wyniki i bardzo chwalili Arctica za niezwykle cichą pompę.

A ja jestem nawet gotów uwierzyć że ta pompka jest cicha. Tylko takie moje pytanie - ile decybeli wydziela pompka w dajmy na to Cryorig R1 Ultimate albo Noctua NH-D14? Dokładnie, zero dB bo tam nie ma pompki.
https://www.techpowerup.com/reviews/Noctua/NH-D15/7.html < tu jest dobre porównanie głośności różnych coolerów.

Dnia 09.07.2016 o 23:29, bVarador napisał:

Swoją drogą świetnie prezentuje się Swiftech 220. Serio taki dobry?


Nie ma czegoś takiego jak cichy i świetny AIO. Z samej definicji tego czym jest AIO i jakie są priorytety przy jego budowie jest to niemożliwe.

http://chlodzenie.net/reviews/swiftech-h220-test-zestawu-chlodzenia-wodnego/5/

"Jak więc widać wentylatory dołączane do Swiftech H220 należą do cichych do ok. 1200 RPM (40,7 dBA). Przy wyższych wartościach obrotów wentylatory te są już mocniej słyszalne a przy maksymalnych obrotach są już mocno słyszalne (niemal 46 dBA). Warto także zaznaczyć, że w przypadku wentylatorów z tego zestawu chłodzenia wodnego wyraźnie słychać pracę łożysk a tym samym kultura pracy ostatecznie może być gorsza niż by to wynikało z samej prędkości pracy wentylatorów. Cóż, widać nie ma ideałów."

I test OC3D:
http://www.overclock3d.net/reviews/cases_cooling/swiftech_h220_aio_review/2

Ponownie - nie jestem pod jakimś olbrzymim wrażeniem. Choć tym razem nawet wyprzedza Noctua NH-D14 o 3C czyli osiąga wydajność wyższą niż dowolny system chłodzenia powietrzem. Tylko... czy 3 stopnie Celsjusza są warte dodatkowych 200 zł (bo Swiftech H220 idzie za 500 a Noctua NH-D15, Cryorig Ultimate i najmocniejszy be quiet po 300 zł)?

Potwierdza to tylko to co pisałem wcześniej - od strony wyglądu to się może opłacać. Od strony cena/wydajność nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam podkręconego i5 2500K do 4,5 GHz. Ostatnio (tzn. w piątek) zacząłem się zastanawiać czynie sprzedać tego sprzętu i nie kupić i5 6600K wraz z płytą główną i nowymi pamięciami. Jako, że do 12.07.2016 r. jest jakaś promocja Intela, gdzie część kasy zwracają- to w sumie musiałbym działać szybko.
Jak myślicie? Jest sens robić taką operację? Kupca na stary sprzęt teoretycznie bym miał. Pewnie za jakie 700-750 zł bym sprzedał. Ogółem wyszło mi, że w całej operacji łącznie wydałbym ok. 1000 zł. Oczywiście po odliczeniu zwrotu od Intela. W to nie wliczam jakiś kodów na gry, które w części z pewnością sprzedam.
Aha, jeszcze mam pytanie o Windowsa 7. Mam tę wersję, która przypisuje się do płyty głównej (zapomniałem jak ją się określa- OEM?). Czy po wymianie płyty muszę kupić nowego wina czy może nadal jest opcja, aby zgłosić awarię i aktywować na nowej płycie głównej? Lub ewentualnie znacie inne opcje?
Oczywiście w odpowiedzi prosiłbym ewentualnie o jakieś propozycje płyty głównej, chłodzenia na procek (mam obudowę zalman z3 plus) oraz pamięci DDR4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę AIO - zajmują mało miejsca w obudowie i są łatwiejsze w instalacji od wydajnych coolerów powietrznych.

To był główny powód, dla którego wymieniłem swojego Macho na Corsaira H100i - mogę w tej chwili mnóstwo rzeczy zrobić w obudowie nie będąc zmuszonym do demontowania chłodzenia :D Jasne, używany H100i z wymianą wentylatorów kosztował mnie z 450 zł, ale mam z 2-3 stopnie mniej niż na Macho i jest dużo ładniejszy :D Pewnie, że customowe LC wyglądałoby o niebo lepiej i miało nieporównywalnie większą kulturę pracy, ale też by było z 3 razy droższe :D

Pod względem stosunku cena/wydajność AIO znacząco ustępują czołowym coolerom powietrznym, ale są znacznie praktyczniejsze w codziennym użytkowaniu i lepiej wyglądają :)

W tym przypadku każdy musi zdecydować na czym mu zależy ;) Dlatego nigdy nie proponuję w zestawach AIO dopóki jest co ulepszać w przypadku innych podzespołów. Jednak do zestawu za powiedzmy 8 tys. zł dobrałbym AIO Fractala lub NZXT :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakiś mechanik do polecenia ? :)
Klawisz z makrami niekoniecznie potrzebuje, podświetlenie na pewno ale rgb nie musi też być. Kompakty jak i z numeryczną przygarnę.


To co znalazłem i to co mi się podoba ta Ozone, są jeszcze jakieś firmy i rodzaje przełączników na które powinienem patrzeć?

Cena +- 100 zł od tej ozony, chyba że naprawdę będzie warto dopłacić do czegoś jeszcze kolejne 100 zł to rozpatrzę :)


https://www.morele.net/klawiatura-ozone-strike-battle-mx-brown-us-layout-ozstrikebattlebusbn-721443/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2016 o 12:14, Deathblade napisał:

Jakiś mechanik do polecenia ? :)
Klawisz z makrami niekoniecznie potrzebuje, podświetlenie na pewno ale rgb nie musi też
być. Kompakty jak i z numeryczną przygarnę.


To co znalazłem i to co mi się podoba ta Ozone, są jeszcze jakieś firmy i rodzaje przełączników
na które powinienem patrzeć?

Istnieją dwa rodzaje przełączników które cię mogą interesować - Cherry MX i Topre. Te drugie są w zasadzie niedostępne w Polsce (za wyjątkiem Novatouch TKL) i to właśnie na tych przełącznikach chodzą najdroższe klawiatury. Z tym że choć wybitne do pisania to nie zawsze idealne do grania. Na allegro widziałem też jedną jedyną sztukę Happy Hacking Professional (właśnie z tymi przełącznikami) uważanej za najlepszą klawiaturę do pisania na świecie :P Ale cena też... bardzo wysoka.

Cherry MX zaś występuje w 4 wariantach:
Blue - najgłośniejsze, mają wyraźny moment aktywacji i zwolnienia. Najlepsze do pisania. Choć jeśli do tej pory nie miałeś mechanika to i tak w grach będą 10x lepsze.
Brown - mają wyczuwalny moment aktywacji ale chodzą lżej niż Blue. Dość uniwersalne.
Red - linearne, wymagają bardzo małej siły do aktywacji. Najlepsze do szybkich gier.
Black - linearne ale wymagają większej siły niż Red.

Jak nie wiesz co brać to polecam MX Brown.

Dnia 10.07.2016 o 12:14, Deathblade napisał:


Za równo +100 jest Corsair Strafe. Wysoka jakość wykonania, pełny antyghosting i można nawet walić głową o klawiaturę i zarejestrowane zostaną wszystkie klawisze, podstawka pod nadgarstki.

Z modeli tańszych - zwróć uwagę na Coolermastery Quickfire. Bardzo często polecane przez graczy osu! jako dobre budżetowe modele a biorąc pod uwagę że mówimy o osobach które mordują klawiaturę gumkową w 2 miesiące to jestem gotów uwierzyć w te zapewnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/zotac-geforce-gtx-1060-mini-amp-zapowiedz-kart-graficznych.html

Odnośnie wersji 3GB pojawia się w artykule ciekawa rzecz: "Krążą plotki, że będzie ona bazować już na innym układzie graficznym, więc ilość rdzeni CUDA może się zmienić". Czyżby ten słabszy model to była cicha premiera GTXa 1050? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2016 o 20:39, ruden napisał:

Hej nieco wyżej pisałem posta o wymianie i5 2500K na 6600K. Co o tym myślicie?
Z góry dzięki za odpowiedź.


Ja bym się jeszcze wstrzymał z wymianą do czasu premiery Kaby Lake od Intela i ZENa od AMD. Obie premiery będą miały miejsce pod koniec tego roku (prawdopodobnie w październiku). Warto poczekać, bo jeśli nowe procesory AMD okażą się równe Intelowi, to cenowo może być ciekawie. Zdrowa konkurencja zdrowiem dla portfela konsumenta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2016 o 20:39, ruden napisał:

Hej nieco wyżej pisałem posta o wymianie i5 2500K na 6600K. Co o tym myślicie?


Jesli obecnie wydajnosc i5-2500K Ci starcza, a nie potrzebujesz bardzo nowosci jakie wiaza sie ze zmiana (nowsze USB, M.2, lepsze iGPU, etc.) to bym nie zmienial. Ja w zeszlym roku przesiadlem sie na i5-6600K, ale byla to przesiadka z wiekowego sprzetu (P45 i Yorkfield). Nie wiem jaka masz karte i do czego komp ma glownie byc, ale jesli do gier to te 1000zl bardziej by Ci sie oplacalo wlozyc w karte. Jak masz stara pamiec 1333 czy 1600 MHz to moglbys ew. zmienic na 2133/2400 CL9/10/11, choc tez nie jest to konieczne, bo z tego co kojarze w Sandy Bridge szybsza pamiec niewiele daje poza benchmarkami, zwykle max. 3-5%, czesto jeszcze mniej.

Ja bym poczekal te kilkanascie miesiecy na Cannonlake, bo Kaby Lake poza paroma bajerami jak np. wieksza dostepnosc plyt obslugujacych Thunderbolt 3 na nowym chipsecie i troche nizszym poborem pradu, to pod wzgledem wydajnosci najprawdopodobniej bedzie max. 5-10% szybciej.

Ew. Zen moze cos pokaze, ale lepiej nie robic sobie duzych nadzei, jak w srednio-wysokiej polce AMD bedzie mialo podobny stosunek wydajnosci do ceny co Intel i przy troche wyzszym poborze pradu to juz bedzie sukces IMHO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za Wasze zdanie. Ogółem kartę graficzną wymieniam na bieżąco. Ostatnio w związku z boomem na gtx 1070 i 1080 sprawiłem sobie gtx 980Ti w miejsce gtx 970.
Ten procesor ogółem póki co daje radę. Ale zacząłem myśleć nad zmianą, bo złożyło się kilka okoliczności. Po pierwsze procek i płytę główną mam już prawie 5 lat, karty graficzne, ramy, nawet dyski, wszystko w międzyczasie wymieniłem. No a procesor i płyta zostały. Stąd sobie pomyślałem, że już najwyższy czas. Ponadto moja koleżanka chciała synowi zmienić kompa. Akurat prawdopodobnie miałbym kupca na moje podzespoły. Ponadto w morele.net można nowy procek i płytę główną kupić ze zwrotem kasy od intela + kody na gry (które z pewnością, w części bym odsprzedał). Stąd taki pomysł :D
A jeśli jednak bym się zdecydował- jaką płytę główną byście polecali do 6600K? Jakie ramy no i chłodzenie, bo wiadomo, że będę kręcił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się