Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 12.07.2016 o 23:44, KannX napisał:

Ogólnie zwróćcie uwagę na wydajność obu kart w połączeniu
z 4460, gdzie 970 rozjeżdża 480. Więc co to niby za średni segment od AMD gdzie potrzeba
podkręconego i5 lub i7 żeby karty nic nie blokowało?

Procesorowe bottlenecki to bardzo trudna sprawa do opisania. Z prostego powodu - wszystko rozbija się o testowy obszar. Tak, są takie gdzie RX 480 na i5 4460 okaże się po prostu DUŻO gorszy od GTX''a 970. Ale w większości miejsc problemem jest GPU, z tego samego testu nawet:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/radeon_rx_480_vs_geforce_gtx_970_test_na_kilku_procesorach?page=0,11
Na i3-4170 widzę o 25% więcej fps-ów niż na 970tce połączonej z podkręconym 4790k.

No i przypomnę też że zmiana rozdzielczości na wyższą rozwiązuje problem.

Dnia 12.07.2016 o 23:44, KannX napisał:

Czy AMD kiedykolwiek ogarnie narzut
na procesor? Śmiem wątpić. Już nawet w Hitmanie na DX12 970 + 4460 dogania 480.


W DX11 nie i nawet tego nie planują bo jedyny sposób ogarnięcia tego to programistyczne hacki. W Vulkanie i DX12 - jak najbardziej wykonalne co potwierdza Doom:

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/doom_z_api_vulkan_wybuchowy_test_wydajnosci_kart_graficznych?page=0,5
RX 480 wyprzedza 980tkę i jest dość blisko 1070tki w Vulkanie. 970tka odstaje o 30%.

I problemów z procesorami to w tej grze tam... nie ma. Żadnych:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/doom_z_api_vulkan_wybuchowy_test_wydajnosci_kart_graficznych?page=0,11
6 klatek różnicy (gdy jest ich ponad 100) między i3-4150 a podkręconym 4790k.

Z tym że żeby pod DX12/Vulkan się dało to gra musi być jeszcze dobrze napisana. Co czasem ma miejsce a czasem i nie - stopniowo się to poprawia zresztą.

Ot, to nie jest taka czarno biała sprawa. W 1080p i owszem, przewagę ma GeForce i w sumie od zawsze miał. Ale dobrym przykładem posłużyć może R9 Fury X vs 980Ti. 1080p? Nieważne jaki masz procesor, wygrywa GTX980Ti. I to drastycznie. 1440p? O, karty są sobie równe. 4k i Fury X ogółem lekko wygrywa.

Wyniki testów to jedno ale ich interpretacja to inna sprawa :P Do 1080p i z myślą o DX11 - zdecydowanie GeForce. Zawsze (chyba że mówimy o R9 380 vs GTX 960 bo tutaj zanim nawet i5-4460 stanie się wąskim gardłem to tak 960tce jak i 380tce i tak zabraknie mocy). Ale jeśli liczysz na DX12 i Vulkan to jak pokazują Radeony - tutaj to one wygrywają bo hardware mają mocniejszy. Podobnie z wyższymi rozdzielczościami - tutaj pojedynek mamy wyrównany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2016 o 19:33, Sarinew napisał:

> Hej, mam podkręconego i5 2500K do 4,5 GHz.

Jestem w sumie noga z części komputerowych do OC, ale jako ciekawostkę powiem, zauważyłem
w opisie na jednej z aukcji, I5-2500k który pracował na 4,2 Ghz, sprzedawca przesiadł
się na i5-6600k i stwierdził, ze gdyby wiedział co osiągnie nie zmieniał części(proc,
plyta, karta, pamieci) na nowsze.
Nie wiem czy to prawdą czy historyjka motywująca do zakupu.

Dzięki za informację. Nie ukrywam, że właśnie dlatego tak mocno się zastanawiam i mam dylemat.
Bo jednak pakuje się co najmniej te 1000 zł (przy założeniu sprzedania starych podzespołów) za wzrost wydajności o kilkadziesiąt procent. Z tego co patrzyłem na testach, to różnica między 2500K po OC (4,5 Ghz) oraz 6600K po OC (również 4,5 Ghz) to ok 25-30%. I w takiej sytuacji jedyny argument za wymianą- to fakt, że te moje podzespoły mają już prawie 5 lat. I tylko to. Trochę szkoda kasy, ale jednak jaram się nowym sprzętem jak małe dziecko :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe, że w 2560x1440 karta za ~1200zł prawie dorównuje karcie za 2400? To trochę słabo świadczy o 1070. Czy tak już może być zawsze jak producenci przejdą na DX12? Szczerze trochę mnie to zdziwiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 08:43, Radekl2 napisał:

Jak to możliwe, że w 2560x1440 karta za ~1200zł prawie dorównuje karcie za 2400? To trochę
słabo świadczy o 1070. Czy tak już może być zawsze jak producenci przejdą na DX12? Szczerze
trochę mnie to zdziwiło.


Radeony, od dawien dawna, mają DUŻO mocniejszą specyfikację techniczną w tej samej cenie. Ich hamulcem są sterowniki.

R9 290 za 1500 zł w dniu premiery, mimo bardzo niezoptymalizowanych sterowników, dorównywał GTX''owi 780. Teraz jego wydajność zaś jest gdzieś pomiędzy GTX''em 970 a 980.

HD7970 jak wyszedł to ponownie, z trudem rywalizował zaledwie z GTX''em 680. I miejscami przegrywał. Cholera jedna wie jakim cudem. Obecnie są gry w których dorównuje GTX''owi 780 czyli karcie o całą generację nowszą. Zaś 770tkę zjada (R9 280X = odświeżony HD7970).

Ba, patrząc bardziej w przeszłość - HD4870 za złotówek 700, dorównywał GTX''owi 280 za.... 2000 zł. Ale sterowniki to miał fatalne i po włączeniu wygładzania krawędzi przegrywał o kilkadziesiąt procent :P

DirectX12 i Vulkan tak naprawdę NIC niezwykłego nie robią, nie sprawiają że szitowata karta nagle podwaja swoją wydajność. Zaledwie (i aż!) sprawiają że o ile wcześniej możliwe było wykorzystanie powiedzmy 50-60% mocy karty to teraz przy dobrze napisanym kodzie robi się z tego 99%. I to właśnie zrobił Doom. RX 480 jest po prostu mocny gdy nie ma hamulców w postaci procesora i można wykorzystać elementy które dodano do obsługi DX12. GeForce od samego początku wykorzystuje zdecydowaną większość swojej mocy obliczeniowej to i nie ma skoków wydajności.

Dodajmy - PurePC użył trybu który nie wspierał Async Shaders AMD (działa tylko z jednym rodzajem wygładzania krawędzi na chwilę obecnym, akurat nie tym którego sprawdzili) więc Radeony powinny jeszcze być o kilka % szybsze.

Jest bardzo istotny powód dla którego do kopania kryptowalut wszyscy korzystają z Radeonów a nie GeForce''ów - tutaj można wykorzystać pełny potencjał GPU. I w zasadzie te liczby które widziałem w Doomie się z tym pokrywają - Radeony są szybsze o tyle o ile wynika z ich specyfikacji technicznej. Ot, przykład naprawdę dobrze napisanego silnika do gry. I to wbrew pozorom nie jest faworyzowanie AMD - oni tam mają też dużo linijek kodu dla GeForce''ów - dlatego w OpenGL wszystko tam tak super śmiga na nich bo wykorzystują dedykowany kod Nvidii który na Radeonach nie chodzi.

Dlatego już wcześniej pisałem że Radeony starzeją się dużo lepiej. Od strony specyfikacji technicznej RX 480 oferuje 5.8 Tflops bodajże. GTX 1070 - 6.5 TFLOPS. Teoretyczna różnica w wydajności nie jest tak duża (i w Doomie pokrywa się z ilością klatek). W praktyce oczywiście jest... nieco inaczej. Sterowników jednak nie da się zignorować a podejście Nvidii jest dużo lepsze od AMD w tym względzie. Czy może inaczej - podejście AMD to wsadzenie hardware''u który czasem daje się wykorzystać dosłownie lata później - HD7970 już miał choćby wsparcie dla Async Shaderów. Które mają zastosowanie tylko w DX12 który wyszedł 3 lata później. Więc przez 3 lata mieli kawał krzemu który żarł prąd nie dając żadnych zalet.

Nvidia zaś wkłada do swoich kart to co się przyda przez najbliższy rok-dwa i w większym stopniu skupiają się na współpracy z twórcami gier. To i mają wyraźną przewagę w wydajności wszędzie tam gdzie będzie to stanowić problem. GeForce dla tych którzy kupują karty na rok-dwa, Radeon dla pozostałych (zakładając zbliżoną wyjściową wydajność chipów czyli zakres do 15%. GTX1070 tak czy siak wygra z 480tką w KAŻDEJ sytuacji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest mimo wszystko trochę dziwne ale widocznie tak ma być :D
Gorzej, że ja kupuję kartę tak na min. 3 lata i chciałbym pograć jeszcze w gry na DX11, czyli jednak w pojedynku 1070 vs 480 wygrywa ta pierwsza mimo 2x wyższej ceny. Takie życie... :)
Co do 1070 to mam takie 3 typy cenowo dość mi pasujące:
1. http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gigabyte-geforce-gtx1070-gaming-g1-8gb-ddr5256bit-dvihdmidp,69435.html (karta Pawbuka :D)
2. http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/palit-geforce-gtx1070-gamerock-8gb-ddr5256bit-dvihdmidp,69461.html
3. http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gainward-geforce-gtx1070-phoenix-gs-8gb-ddr5256bit-dvihdmidp,69457.html
Pozycja nr 3 jest obecnie niedostępna, napisałem maila czy wiedzą kiedy to się zmieni.
Nie znam tego sklepu ale może ktoś tam coś kupował? Bo ceny mają nawet, nawet.
Co do Evgi mam skrytą nadzieję, że z kartą będzie wszystko dobrze i podejście gwarancyjne nie będzie dla mnie ważne. Już sam nie wiem czy jest na co czekać, czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem ale chciałem was poinformować, że jest szansa na pozbycie się mnie z tego forum (na jakiś czas) :D
http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gainward-geforce-gtx1070-phoenix-gs-8gb-ddr5256bit-dvihdmidp,69457.html dostał status "dostępny", a ja nie zastanawiałem się długo i dokonałem zakupu. W tym samym czasie Media Markt "oszukał" mnie w sprawie monitora- jak chciałem zamówić to możliwy był odbiór w miejscowości oddalonej o ponad 100km i był to produkt z wystawy, nie było opcji dostawy kurierem. Na stronie Saturna było to możliwe, ale nie dają tam zniżki 100zł, a cena dostawy spowodowała niebezpieczne zbliżenie do BenQ. Wziąłem więc też BenQ 27 cali :D Nie wiem czy podjąłem dobre decyzje, ale jakieś podjąłem. Możecie pochwalić je lub dobić mnie krytyką :D
Teraz czekam na dostawę i liczę, że techplanet okaże się dobrym sklepem i nic nie namiesza :)
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za cierpliwość i rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam dobrego monitora do 2000zł, który posłużył mi do pracy, ewentualnie grania. Najlepiej aby jego przekątna była minimum 27'''', rozdzielczość 1440p ( w wyższą raczej nie chciał bym się pakować ). Matryca najlepiej IPS.
Błądzę trochę jak ślepy we mgle bo kompletnie nie znam się na monitorach. Obecnie posiadam LG 22" z 2008 roku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/monitor-asus-pb278qr-710826/

Asus, idealnie wpasowuje się w budżet :)

Lub coś tańszego:
https://www.morele.net/monitor-benq-gw2765ht-667852/

One w sumie różnią się tylko tym, że Asus ma odświeżanie 75Hz, a BenQ 60Hz.

A może wielka ultra panorama:
https://www.morele.net/monitor-lg-34um68-p-857294/

Albo nieco mniejsza i znacznie tańsza:
https://www.morele.net/monitor-lg-29um58-p-857295/

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 16:47, EylembertTigg napisał:

Dziękuje za odpowiedź. To mi trochę rozjaśni sytuacje :) LG dobrze się sprawował przez
te 8 lat tak więc to chyba będzie mój wybór.


Na takiej ultrapanoramie może odpalić 3 dokumenty worda na raz, albo kilka okien przeglądarki. Pawbuk z forum ma taką panoramę i bardzo chwali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 16:47, EylembertTigg napisał:

Dziękuje za odpowiedź. To mi trochę rozjaśni sytuacje :) LG dobrze się sprawował przez
te 8 lat tak więc to chyba będzie mój wybór.


Jeśli szukasz monitora do pracy, to polecam te Ultrawide od LG - sam mam 29 cali i w sumie chętnie bym wymienił na 34, ale ogólnie komfort pracy na kilku programach jednocześnie wzrasta niesamowicie w porównaniu do standardowych monitorów 16:9. Najlepiej mi sie pracuje na ekranie podzielonym na pół (wtedy mam prawie dwa kwadratowe okna), ale zdarzyło mi się już pracować i na 3 oknach obok siebie ;)

Podejrzewam, że do 4 programów przydałyby sie te 34 cale ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 16:56, pawbuk napisał:

Jeśli szukasz monitora do pracy, to polecam te Ultrawide od LG - sam mam 29 cali i w
sumie chętnie bym wymienił na 34, ale ogólnie komfort pracy na kilku programach jednocześnie
wzrasta niesamowicie w porównaniu do standardowych monitorów 16:9.


A co z grami w przypadku takiego monitora? Da się je uruchomić w 16:9, np. z czarnymi paskami po bokach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 17:29, Kadaj napisał:

A co z grami w przypadku takiego monitora? Da się je uruchomić w 16:9, np. z czarnymi
paskami po bokach?


Większość gier obsługuje taką rozdziałkę, a wyjątki które nie obsługują odpala się w 1920x1080 z pasami po bokach. Szkoda, że nie można w miejscu tych pasów jakiś fotek sobie wstawić. Ja bym dał z lewej Vanillę, a z prawej Chocolę, albo na odwrót :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 17:35, KannX napisał:

Większość gier obsługuje taką rozdziałkę

Mi by zależało, żeby wszystko odpalać w 16:9. :d

Dnia 13.07.2016 o 17:35, KannX napisał:

Szkoda, że nie można w miejscu tych pasów jakiś fotek sobie
wstawić. Ja bym dał z lewej Vanillę, a z prawej Chocolę, albo na odwrót :)

*_* <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 17:40, Kadaj napisał:

Mi by zależało, żeby wszystko odpalać w 16:9. :d


Można wybrać rozdzielczość 16:9, ale po co? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 17:54, pawbuk napisał:

Można wybrać rozdzielczość 16:9, ale po co? :D

Zupełnie nie trawię tak szerokiego obrazu. ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 17:59, Kadaj napisał:

Zupełnie nie trawię tak szerokiego obrazu. ;d


A widziałeś w ogóle taki obraz? Rownie dobrze mozesz powiedzieć, że nie lubisz w ogóle patrzeć, bo obraz widziany naszymi oczyma również jest dość szerokokątny ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 18:12, pawbuk napisał:

Rownie dobrze mozesz powiedzieć, że nie lubisz w ogóle
patrzeć, bo obraz widziany naszymi oczyma również jest dość szerokokątny ;D

No, dlatego mam takie pudełko z kartonu w formacie 16:10 i nie wstaję z łóżka bez założenia go na oczy!


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2016 o 18:33, Kadaj napisał:

No, dlatego mam takie pudełko z kartonu w formacie 16:10 i nie wstaję z łóżka bez założenia
go na oczy!


To może dlatego nie idzie Ci w trudniejszych grach?

Weź to zdejmij i ciesz się nowymi możliwościami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się