Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 20.07.2016 o 00:51, lis_23 napisał:

To po co mi go polecacie? ;) A, no tak - 8GB VRAM ;)
Serio, różnica pomiędzy GTX 980 a 1070 jest tak mała? Mimo wszystko myślę, że w FHD powinno
być ok, nawet w Wieśku Trzecim na ultra, skoro na 980 jest ok.


Mała? Ty chyba nie rozumiesz o czym mówisz - GTX980 w momentach o których mówię to spada do okolic 30 klatek w Wiedźminie 3. Podczas gdy GTX1070 będzie w okolicach 45-50. Jak to jest MAŁO to ja naprawdę nie wiem co byłoby DUŻYM skokiem, przesiadka z HD7770 na Fury X?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 00:51, lis_23 napisał:

To po co mi go polecacie? ;) A, no tak - 8GB VRAM ;)
Serio, różnica pomiędzy GTX 980 a 1070 jest tak mała? Mimo wszystko myślę, że w FHD powinno
być ok, nawet w Wieśku Trzecim na ultra, skoro na 980 jest ok.


Ponieważ w Polsce na premierę GTX 1070 kosztuje podobne pieniądze jak GTX 980 w okolicach premiery sensownie jest porównywać te karty ze sobą. A z porównania wychodzi, że średnio 1070 jest tak z 40% wydajniejsza od 980. Czyli po niecałych dwóch latach za te same pieniądze (a na Zachodzie mniejsze) dostajesz kartę 40% wydajniejszą. Czy to tak mało?

A trzeba pamiętać jeszcze, że dolar w tym czasie umocnił sie do złotówki o 20% - w badaniu opłacalności zakupu jest to bardzo istotne. Gdyby nie zmiany na rynku walut mielibyśmy kartę o jakieś 20% tańszą od GTX980 w dniu premiery i 40% wydajniejszą, a to już po prostu przepaść.

Wracając jednak z procentów do wartości minimalnych - 40% wzrostu oznacza, że o ile na 980 miałbyś w grze 30 kl/s, o tyle na 1070 będziesz miał ich ponad 40. Czasem te 40% (a będzie więcej, bo pewnie sterownikami jeszcze trochę tą wydajność podniosą) to różnica pomiędzy pokazem slajdów, a komfortową grą :D

Co więcej, 40% to wartość uśredniona, a będziesz miał przypadki, że to mozę być 60% różnicy w wydajnośći, albo nawet więcej. Wszystko zależy od miejsca testowego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cenowo to może i odpowiednik GTX 980, ale numerycznie i faktycznie to następca GTX 970 - co z tego, że o wydajności GTX 980TI lub większej.
Mimo wszystko, liczyłem na te 60 kl/s w FHD, a nie 40 zamiast 30 kl/s. Może lepiej wziąć dwa razy GTX 1070, co w moim przypadku wyniesie tyle, co jeden GTX 1080? (1300 + 2300). Tylko czy SLI to dobry pomysł i czy każdą grę trzeba specjalnie ustawiać pod dwie karty, jak kiedyś? Jak wyglądają temperatury takiego tworu? Dodaje się temperatury pojedynczej karty, czy jedną dzieli się na pół?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 13:38, lis_23 napisał:

Cenowo to może i odpowiednik GTX 980, ale numerycznie i faktycznie to następca GTX 970
- co z tego, że o wydajności GTX 980TI lub większej.


Nie do końca - cena wzrosła w stosunku do GTX970, więc to nie do końca następca tej karty, wbrew numeracji. A w Polsce to już w ogóle następca 980 patrząc na ceny. Podobnie zresztą 1080 nie zastępuje 980, tylko 980 Ti.

Dnia 20.07.2016 o 13:38, lis_23 napisał:

Mimo wszystko, liczyłem na te 60 kl/s w FHD, a nie 40 zamiast 30 kl/s. Może lepiej wziąć
dwa razy GTX 1070, co w moim przypadku wyniesie tyle, co jeden GTX 1080? (1300 + 2300).


A patrzyłeś w ogóle w jakich rozdzielczościach robiliśmy te testy? Ja w 2560x1080, Radekl2 chyba w WQHD, czyli w wyższych rozdzielczościach niż zwykłe FHD. Ja miałem średnio 50 kl/s w prawdopodobnie najbardziej wymagającej graficznie lokalizacji ze wszystkim na Ultra. A SLI z 1070 to zły pomysł, z wielu względów.

Dnia 20.07.2016 o 13:38, lis_23 napisał:

Tylko czy SLI to dobry pomysł i czy każdą grę trzeba specjalnie ustawiać pod dwie karty,
jak kiedyś? Jak wyglądają temperatury takiego tworu? Dodaje się temperatury pojedynczej
karty, czy jedną dzieli się na pół?


Nie ma na to żadnego wzoru - temperatury wzrastaja, ale do SLI bierze się referenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Pawbuk- w FHD to powinieneś bez problemu mieć 60kl/s w ultra. Ja gram w WQHD i bez Nvidia Hairworks gram sobie nie odczuwając zbytnio spadków, które widać na wykresach. Pewnie jakbym obniżył jakieś ustawienia i zablokował na 60kl/s to 1070 dałaby radę to utrzymać.
Zrobiłem testy również w Tomb Raider i tam nie jest już tak fajnie, całkowity max to ok. 30kl/s, a czasami nawet mniej, ale wystarczyło kilka opcji obniżyć i jest stałe 60, a różnicy w wyglądzie jakiejś wielkiej nie ma.

20160720141002781

20160720141006312

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 13:38, lis_23 napisał:

Cenowo to może i odpowiednik GTX 980, ale numerycznie i faktycznie to następca GTX 970
- co z tego, że o wydajności GTX 980TI lub większej.


A to akurat jest marketing a nie "faktycznie". Faktycznie to cenowo odpowiada 980tce więc właśnie tę kartę zastępuje.

Dnia 20.07.2016 o 13:38, lis_23 napisał:

Mimo wszystko, liczyłem na te 60 kl/s w FHD, a nie 40 zamiast 30 kl/s. Może lepiej wziąć
dwa razy GTX 1070, co w moim przypadku wyniesie tyle, co jeden GTX 1080? (1300 + 2300).
Tylko czy SLI to dobry pomysł i czy każdą grę trzeba specjalnie ustawiać pod dwie karty,
jak kiedyś? Jak wyglądają temperatury takiego tworu? Dodaje się temperatury pojedynczej
karty, czy jedną dzieli się na pół?


2x GTX1070? Tobie odradzam. Z kilku przyczyn:
- Wsparcie dla SLI jest dodawane parę tygodni po premierze średnio.
- A czasem nigdy. PcLab ostatnio przecież nawet testował RX480 x2 vs GTX1080...
http://pclab.pl/art70455.html

Takie same aberracje będą na 2x 1070tce.

- I po prostu - konfiguracje MultiGPU są dla zaawansowanych użytkowników. Którym nie przeszkadza to że miejscami będzie działać tylko jedna karta, którzy będą pamiętać o tym by w niektórych grach wręcz SLI wyłączyć bo dwie karty okażą się wolniejsze niż jedna (z uwagi na dodatkowy narzut sterownika na procesor). Poza tym pojawią się zapewne problemy z poborem energii u ciebie a same temperatury też będą wyższe (i tak w ogóle, jak napisał Pawbuk - do SLI się bierze właśnie referenty. Bo wywiewają powietrze poza obudowę zamiast naokoło karty).

Tak czy siak jednak - raczej odradzam. Przynajmniej na razie. Weź sobie jedną 1070tkę, zobacz jak działa w grach, czas na zakup drugiej masz zawsze potem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2016 o 14:10, Radekl2 napisał:

Zrobiłem testy również w Tomb Raider i tam nie jest już tak fajnie, całkowity max to
ok. 30kl/s, a czasami nawet mniej, ale wystarczyło kilka opcji obniżyć i jest stałe 60,
a różnicy w wyglądzie jakiejś wielkiej nie ma.


W DX12, czy jeszcze w DX11?
RoTR to jeden z niewielu tytułów wspierających DX12 (sam myślę o zakupie wersji PC właśnie dlatego) i powinno być lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 14:44, lis_23 napisał:

W DX12, czy jeszcze w DX11?
RoTR to jeden z niewielu tytułów wspierających DX12 (sam myślę o zakupie wersji PC właśnie
dlatego) i powinno być lepiej.


RoTR ma udawane DX12 i tam nie ma wzrostów wydajności (żadnych) względem DX11... więc to bez znaczenia :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak nazywa się ta wielka podkładka pod mychę, którą ma tu chyba już kilka osób(pawbuk, right?)? Tak patrzę sobie na to jak wygląda i fajne toto, jedyne co mi się nie podoba to brak jakiejś podpórki na nadgarstek.;/

A główny temat - buduję sobie już od dłuższego czasu stanowisko kompowe i z wszystkich rzeczy została mi już chyba tylko klawiatura. Na dniach wymieniłem myszkę(Tracer Sniper, całkiem ok toto było, ale dość małe i z problemem wiecznie odklejającej się bocznej gumy) na SteelSeries Rival 300(jest lux*, mogę w końcu położyć sobie na gryzoniu całą łapę ;d) i szukam czegoś co będzie do tego pasowało w miarę. Od kilku lat mam jakąś klawiaturę Logitecha za 30zł i jako tako to działa, ale jakbym miał pisać coś dłuższego to...bleh. Wymagania nie są jakieś duże, bo jakieś dłuższe teksty do napisania trafiają mi się sporadycznie, częściej pisze na jakiś forach w necie czy gram w coś(World of Tanks to chyba najbardziej wymagająca gra dla klawiatury w moim przypadku, bo ciężko mówić o byciu wymagającym w przypadku Diablo 3 czy Football Managera xd; w żadne fps-y po sieci nie gram). Zdecydowanie odpadają wszelkie modele które mają takie płaskie przyciski jak w laptopach, całe życie mam do czynienia z typowymi klawiaturami z PC i te laptopowe są meeeh. Budżet powiedzmy 200-300zł, w nic droższego na 100% nie będę chciał się pakować.

* - ofc lux poza updatetem firmware''u, którego nie mogę zrobić(tip z netu - wsadź mysz w port usb 3.0 - ofc nie działa, we wszystkich 4 portach firmware się zrobić nie chce ;s).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 15:05, Nephren-Ka napisał:

Budżet powiedzmy 200-300zł, w nic droższego na 100% nie będę chciał się pakować.



Osobiście bym proponował taką:
https://www.morele.net/klawiatura-qpad-mk-50-pro-gaming-mechanical-keyboard-cherry-mx-red-gklqpmk50-547951/
Akurat w twoim budżecie.

Jedna z tańszych pełnoprawnych klawiatur mechanicznych. Ot, jak już masz budżet do 300 zł to niech to będzie coś wartego tej ceny a nie jakieś membranowo-gumowe coś. A nawet najtańszy mechanik jest 10x lepszy od dowolnej opartej na gumkach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 15:05, Nephren-Ka napisał:

Hmm, jak nazywa się ta wielka podkładka pod mychę, którą ma tu chyba już kilka osób(pawbuk,
right?)? Tak patrzę sobie na to jak wygląda i fajne toto, jedyne co mi się nie podoba
to brak jakiejś podpórki na nadgarstek.;/


Natec Genesis M12 Maxi
http://genesis-zone.com/pl/product/m12-maxi/

Za 50 zł dostajesz podkładkę jakościowo równą albo lepszą niż te markowe za 150 zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2016 o 15:17, pawbuk napisał:


Za 50 zł dostajesz podkładkę jakościowo równą albo lepszą niż te markowe za 150 zł ;)



Potwierdzam jest fajna i fajnie wygląda na biurku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 14:54, ziptofaf napisał:

RoTR ma udawane DX12 i tam nie ma wzrostów wydajności (żadnych) względem DX11... więc
to bez znaczenia :P

A poza tym dopiero teraz wychodzą jakieś karty z częściową obsługą DX12 (seria geforce 10x0 i seria radeon 4x0) bo nadal nie ma pełnego DX12 z tego co się orientują. Co do samych gier z DX12 wszędzie to samo średnia i maksymalna ilość FPS jest większa o 1-2 FPS, ale co z tego skoro min. FPS potrafi spaść 3-5 fps.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, potestowałem Rise of the Tomb Rider - rozdzielczosć 2560x1080, wszystko ustawione na maxa (wszystko!), DX12. Bieganie po Geotermalnej Dolinie uznawanej za jedno z najbardziej wymagających miejsc w grze.

Niby powyżej 30 kl/s, ale gry jako płynnej bym nie nazwał - na pewno gdybym miał znów dłuzej pograć trochę bym zszedł z ustawieniami niektórymi, żeby mieć te 60 kl/s. Z informacji o kulturze pracy GTX1070 G1 Gaming - gra nieźle wymęczyła GPU - temperatura doszła do 70 stopni przy 57% obrotów wentylatora (2400 RPM), taktowanie 1974MHz, zużycie pamięci GPU - 8170 MB.

20160720184631875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 14:44, lis_23 napisał:

W DX12, czy jeszcze w DX11?
RoTR to jeden z niewielu tytułów wspierających DX12 (sam myślę o zakupie wersji PC właśnie
dlatego) i powinno być lepiej.


DX11, bo nie mam Win10, a do tego to nie jest RoTR tylko ten Tomb Rider z 2013 roku :) 770 trochę się tam krztusiła to chciałem sprawdzić 1070. Odpaliłem jeszcze Shadow of Mordor, z którym 770 też nie dawała rady, ale tu całkowity max i nigdy nie spadło poniżej 60kl/s.
Sprawdzałem też Dying Light i tam ultra nie było ładnie płynne, więc pewnie trzeba by było obniżyć jakieś ustawienia.
AC: Unity ultra dało ponad 40kl/s, więc podobna sytuacja.
Nie wiem na czym mógłbym jeszcze sprawdzić tę kartę. Z Wiedźminem radzi sobie świetnie, więc jestem zadowolony :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>

Dnia 20.07.2016 o 18:59, Radekl2 napisał:


DX11, bo nie mam Win10, a do tego to nie jest RoTR tylko ten Tomb Rider z 2013 roku :)
770 trochę się tam krztusiła to chciałem sprawdzić 1070. Odpaliłem jeszcze Shadow of
Mordor, z którym 770 też nie dawała rady, ale tu całkowity max i nigdy nie spadło poniżej
60kl/s.
Sprawdzałem też Dying Light i tam ultra nie było ładnie płynne, więc pewnie trzeba by
było obniżyć jakieś ustawienia.
AC: Unity ultra dało ponad 40kl/s, więc podobna sytuacja.
Nie wiem na czym mógłbym jeszcze sprawdzić tę kartę. Z Wiedźminem radzi sobie świetnie,
więc jestem zadowolony :p


A, myślałem, że to ten nowy TR ;) tamtego przeszedłem na GTX 570, bez włosów ;) to trochę dziwne, że po trzech latach jest tak mało kl/s.
"Shadow of Mordor" z teksturami na ultra? W "AC Unity" i "Dying Light" grałem/gram/ na ultra na GTX 980, nie wiem ile mam kl/s, ale jako gracz także konsolowy nie mam problemów z 30kl/s, o ile gra się nie tnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.07.2016 o 18:59, Radekl2 napisał:

DX11, bo nie mam Win10, a do tego to nie jest RoTR tylko ten Tomb Rider z 2013 roku :)
770 trochę się tam krztusiła to chciałem sprawdzić 1070. Odpaliłem jeszcze Shadow of
Mordor, z którym 770 też nie dawała rady, ale tu całkowity max i nigdy nie spadło poniżej
60kl/s.


Shadow of Mordor jakoś cudownie nie wyglądał, tam problemem było jedynie zapotrzebowanie na pamięć przy teksturach w wysokiej rozdzielczosći, ale karty nie zarzynał.

Dnia 20.07.2016 o 18:59, Radekl2 napisał:

Nie wiem na czym mógłbym jeszcze sprawdzić tę kartę. Z Wiedźminem radzi sobie świetnie,
więc jestem zadowolony :p


Widzę właśnie, że RotTR to jest prawdziwy killer kart :D Przynajmniej gra wygląda świetnie, bo American Truck Simulator też mi potrafi dławić grafikę, a wygląda jak gierka sprzed 5 lat :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się