Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.08.2016 o 21:36, Cierpik182 napisał:

Komputer przede wszystkim do multimediów i prostych gierek, choć jak się okazuje, będą
to też programy edukacyjne o dość poważnych wymaganiach (przynajmniej tych zalecanych)...
-> http://store.steampowered.com/app/369460/?l=polish
W sekcji dla linuxa są podane realne minimalne. To chyba gra o najwyższych wymaganiach
jaka się pojawi.


Jak te minimalne nie kłamią to integra w i3-6100 da radę. W przeciwnym razie - GTX 650 to już nie taki crap, wypadałoby wówczas wziąć chociaż tego GTX''a 750 czy R7 260X. A to już wydatek od 4 stów w górę.

Dnia 02.08.2016 o 21:36, Cierpik182 napisał:

Bardzo dziękuję! Jednak mam pytanie, czy dałoby radę jeszcze zejść z ceną? Np. poprzez
wstawienie zwykłego HDD? W mojej skromnej ocenie to nie musi być aż 2TB, ale co najmniej
z (EDIT:) 1TB by się przydało. Wiem jaka jest różnica w wydajności.. sam mam SSD w kompie
domowym i HDD w firmowym.. jednak wujek nie może wydać ani złotówki więcej jak te 1700
zł max.



Ech, da. WD Blue 1TB (model z 7200 obrotów) albo zwykły Seagate 1TB się nadadzą. To jest jednak oszczędność rzędu 80 zł max.

Dnia 02.08.2016 o 21:36, Cierpik182 napisał:

Mógłbyś powiedzieć kilka słów więcej o używkach 8.1 z allegro? Wujek się mimo wszystko
waha co do podanego przez Ciebie zestawu, bo razem z nowym Windowsem 10 wyjdzie to już
kwota 1900 zł (czyli 400 zł za system), a 8.1 za 150 zł nie brzmi źle, a z tego co słyszałem
aktualizacje do 10 i tak jeszcze funkcjonują.


Cóż, wszystko rozbija się o prawa unijne:
https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

Zgodnie z tym masz prawo sprzedać dowolny używany przez ciebie soft i przestępstwem jest próba powstrzymania cię od tego, np. właśnie poprzez limit aktywacji itd. Microsoft oficjalnie na ten temat się nie wypowiadał ale w praktyce - jak klucz nie był używany pół roku to pozwala na bezproblemową aktualizację na zupełnie innym komputerze.

Tu masz przykładowy sklepik:
http://allegro.pl/windows-8-1-professional-fv-23-pl-i6265302320.html

Z własnego doświadczenia - samemu za 8.1 Pro N zapłaciłem jakieś 180 zł, zaktualizowałem do 10tki i... cóż, aktywował się bez problemu i tak działa już rok więc jest okej:
http://puu.sh/qnznY/8c52582db5.png

Jedyne ale to fakt że aktualizacja do Win 10 przypisuje ci klucz do płyty głównej na dobre zaś wersje BOX można bezproblemowo przenieść na inny komputer. Fakt że taka przyjemność to kosztuje już nie 150 a 470 zł. No, prawo unijne twierdzi że można to nadal jakoś przenieść potem ale to jest taka szara strefa bo niby 10tkę dostajesz "za darmo".

Tym niemniej - ten zestaw kosztuje 1500 zł + Windows za 150, mieścisz się wówczas spokojnie w budżecie bez cięć na czymkolwiek.

Dnia 02.08.2016 o 21:36, Cierpik182 napisał:

A na to nawet nie zwróciłem uwagi, dzięki za spostrzegawczość!

To przy okazji niezłe miejsce na cięcie kosztów jak ci WiFi nie potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 22:28, Sarinew napisał:

Czy różni się czymś istotnym zestaw KannXa za ~3100 zł od tego http://www.x-kom.pl/p/316791-desktop-x-kom-tesla-gs-500-i5-6500-gtx1060-8gb-1tb.html#specification
zestawu xkoma za prawie 4 tys. a da tez daja gtx 1060 i troche inny procek.


Hm hm... to po kolei:

- zestaw X-koma ma o jakieś 5% szybszy procesor. i5-6500 vs i5-6400. Dorzucili też do niego niezłe chłodzenie, widać nie lubią głośnych komputerów.
- lepiej wyposażona płyta główna - B150 vs H110. Główną różnicą są 4 złącza na RAM zamiast 2.
- dysk taki sam ale xkom pisze że mają "Segate", literówka z ich strony!
- droższa o 50 zł pełnowymiarowa buda ATX z komorą na zasilacz.
- teoretycznie mocniejszy zasilacz ale System Power to najniższa seria Be quieta więc w sumie czy to jest istotnie mocniejsze to nie byłbym taki pewny.
- RAM jest fabrycznie lepszy w zestawie KannX''a. 2400 MHz CL15 pozostaje niewykorzystane poniżej Z170 a 2133 MHz CL14 już się da. Tym niemniej obie te kości to tak naprawdę to samo i da się ustawić takie same parametry (2133 MHz CL14) w obu przypadkach.
- to nie jest ten sam model GTX''a 1060. KannX dał najtańszy z jednym wiatraczkiem a ten tutaj to fabrycznie podkręcony Gaming X. Więc powiedzmy że 3-5% różnicy w wydajności i nieco wyższa kultura pracy.

Ogółem lekko przepłacasz ale nie aż tak - jakieś 2 stówki a dostajesz gwarancję Door-to-Door. Jak na gotowca zaskakująco dobry zestaw.

Dnia 02.08.2016 o 22:28, Sarinew napisał:

Już się gubię. Czy składając kompa trzeba brać pod uwagę rozdzielczość natywną monitora
czy nie? Różnice typu 1440x900 a 1900x1080 i im większa rozdzielczość tym lepszy sprzęt
trzeba kupić? Czy to jednak chęć ustawienia rozdzielczości w grze na 1900x1080 lub dążenie
do 60 fps lub dążenie do ultra powoduje wzrost wymagań(wymaga lepszego sprzętu), a rozdzielczość
monitora ma inny wpływ?


Rozdzielczość monitora ma bezpośredni i chyba największy wpływ na ilość klatek na sekundę.

Tak nie do końca poprawnie ale żeby pojąć ten koncept - podobnej mocy obliczeniowej wymaga bowiem 2560x1440 w 30 fps-ach i 1920x1080 w 60. Dlatego zresztą Wiedźmin 3 w Ultra i 1080p wymaga "zaledwie" GTX''a 1070 do utrzymania pełnej płynności w okolicach 50-60 klatek w najgorszych momentach ale jak masz monitor 4k (4x więcej pikseli od FullHD) to pewnie i tego nowego Titana za 1200 dolarów zadusi.

Ot, więcej pikseli to i wyższa jakość obrazu. I zazwyczaj należy dokonać wyboru - albo więcej klatek i niższa jakość albo mniej klatek ale wyższa rozdzielczość. Jak jesteś fanatykiem CS''a, fps-ów wszelkiej maści, osu! i innych superszybkich gier to lepiej pewnie postawić na 144 Hz ekran FullHD. A jak preferujesz strategie, jakieś Tomb Raidery i ogółem rozgrywkę gdzie spadek poniżej 60 klatek jest oki to można postawić na wyższą rozdzielczość.

W zasadzie bezkompromisowe i płynne (pełna płynność w każdej grze, co najwyżej ucinasz na wygładzaniu krawędzi i bzdurach które zmniejszają ilość klatek o połowę nie dając żadnego zysku jakości obrazu) FullHD to domena mniej więcej RX''a 480 oraz GTX''a 1060.
1440p - tu już raczej GTX 1070.
4k - Kupuj GTX''a 1080 minimum. A najlepiej dwa.

To wszystko oczywiście zakładając pełne Ultra. Jak ktoś się uprze to i na tym RX 480 pogra w 4k ale już raczej w średnich detalach. Zaś w 1080p to i GTX950 da radę w średnio-wysokich.

Skądinąd - gra w jakiejkolwiek rozdzielczości niższej niż natywna to katorga dla oczu. Pewnym wyjątkiem jest rozdzielczość WYŻSZA bo to wtedy daje efekt wygładzania krawędzi. Ale i tak gry śmiesznie wyglądają jak na monitorze 1080p walniesz sobie 1440p - interfejs w większości gier robi się ZA MAŁY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 23:08, Zbyhoo napisał:

A nie lepiej kupic Windows 7 Professional za 110zł u tego samego sprzedawcy i zrobic
upgrade ? Zawsze to 40zł różnicy !


Niby tak. Tylko że oficjalny czas na upgrade minął i w razie czego gdyby Microsoft uznał że może lepiej tego nie przedłużać to lepiej skończyć z 8.1 aniżeli 7. Choć w sumie to masz rację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości czy ktoś podał ile Nvidia wypłaci tym którzy się z nią sądzili o te 3,5 GB VRAM zamiast 4GB? Nawet nie próbują się odwołać tylko chcą iść na ugodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 23:53, Numenpl napisał:

Tak z ciekawości czy ktoś podał ile Nvidia wypłaci tym którzy się z nią sądzili o te
3,5 GB VRAM zamiast 4GB? Nawet nie próbują się odwołać tylko chcą iść na ugodę.


$30. Ale to w USA. U nas oczywiście $0 :D

Zresztą ja im się nie dziwię że chcą iść na ugodę. Bo sprawę to by przegrali i to już by kosztowało ich z 10x więcej, jeszcze AMD by się wtrąciło że to nieuczciwa konkurencja a amerykańskie sądy potrafią przywalić miliard dolarów kary w podobnych sprawach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :D
Postanowiłem dorzucić 8GB RAMu do mojego sprzętu. Chciałem kupić taki sam zestaw kości 2x4GB jak mam obecnie (Crucial Ballistix DDR3 1600MHz CL9), ale wczoraj coś mnie przyćmiło i przez chęć przycebulenia 7zł wziąłem jedną kość 8GB zamiast 2 po 4. Zorientowałem się po fakcie i teraz mam do was pytanie- będzie to jakaś wielka różnica, czy nie? Brak pracy w Dual-Channel jakoś mi zaszkodzi? Nie wiem czy warto pisać i męczyć sklep o zwrot (pieniądze już wpłaciłem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2016 o 10:51, Radekl2 napisał:

To znowu ja :D
Postanowiłem dorzucić 8GB RAMu do mojego sprzętu. Chciałem kupić taki sam zestaw kości
2x4GB jak mam obecnie (Crucial Ballistix DDR3 1600MHz CL9), ale wczoraj coś mnie przyćmiło
i przez chęć przycebulenia 7zł wziąłem jedną kość 8GB zamiast 2 po 4. Zorientowałem się
po fakcie i teraz mam do was pytanie- będzie to jakaś wielka różnica, czy nie? Brak pracy
w Dual-Channel jakoś mi zaszkodzi? Nie wiem czy warto pisać i męczyć sklep o zwrot (pieniądze
już wpłaciłem).


Raczej nie będzie to różnica którą zdołasz zauważyć, nawet w benchmarkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.
Na zakup zdecydowałem się, bo Wiedźmin "zjada" 7GB, więc tak fajnie byłoby mieć jakiś większy zapas. Mam też cichą nadzieję, że ten zapas trochę poprawi odczucia z gry, bo mam czasami pewne niedogodności. To, że w Novigradzie mam 40-50fps to pewnie sprawa tylko i wyłącznie karty (nawet 1070 nie daje rady), ale już takie zacięcia podczas dialogów (obraz robi się rozmazany i pokazuje się "wczytywanie" na kilka sekund) jest trochę męczące i nie wiem czemu tak się dzieje. Sama gra wczytuje się też coraz dłużej- na początku rozgrywki było dużo lepiej, a wraz z postępem dąży to do nieskończoności. Co może być przyczyną? Procesor, RAM, może brak SSD? Czy to "urok" Wiedźmina?
Wczoraj też zauważyłem bardzo ciekawe artefakty- brak wczytywania tekstur, postacie bez twarzy, przepaść zamiast drogi. Coś ta 1070 widać nie wyrabia w pewnych momentach.
Jeszcze jedna sprawa, która nie daje mi spokoju- modele 1070 od Gainwarda mają taktowanie pamięci na poziomie ~4000Mhz, gdy karty innych producentów mają tą wartość dwukrotnie wyższą. To może na coś wpływać?
Ale nie ma co, poza Novigradem jest fajnie, gra wygląda pięknie i działa płynnie mimo tych przeszkód, więc i tak cieszę się z tej 1070.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2016 o 11:11, Radekl2 napisał:

Sama gra wczytuje się też coraz dłużej- na początku
rozgrywki było dużo lepiej, a wraz z postępem dąży to do nieskończoności. Co może być
przyczyną? Procesor, RAM, może brak SSD? Czy to "urok" Wiedźmina?

Wiedźmin 3 to jednak tytuł z wielkim otwartym światem i równie wielkimi save''ami. Ten czas i owszem, będzie nieco rósł. Zakup SSD akurat istotnie wpływa na ekrany wczytywania. Trochę więcej RAMu też może pomóc jeśli dobijasz do limitu bo Windows bardzo nie lubi oddawać resztek pamięci do użycia grom.

Dnia 03.08.2016 o 11:11, Radekl2 napisał:

Wczoraj też zauważyłem bardzo ciekawe artefakty- brak wczytywania tekstur, postacie bez
twarzy, przepaść zamiast drogi. Coś ta 1070 widać nie wyrabia w pewnych momentach.

Albo błędy w silniku gry, Assassin''s Creed Unity przecież tak działał na każdej karcie graficznej na świecie. Nie przejmowałbym się tym.

Dnia 03.08.2016 o 11:11, Radekl2 napisał:

Jeszcze jedna sprawa, która nie daje mi spokoju- modele 1070 od Gainwarda mają taktowanie
pamięci na poziomie ~4000Mhz, gdy karty innych producentów mają tą wartość dwukrotnie
wyższą. To może na coś wpływać?


Nie. Z bardzo prostego powodu - wszystkie GTX''y 1070 mają taktowanie na poziomie 2000 MHz. Z tym że samo DDR oznacza DOUBLE data rate a GDDR5 ma taktowanie "efektywne" 4x wyższe od faktycznego. Tak naprawdę można napisać że GTX 1070 ma taktowanie 2000/4000 i 8000 i każda z tych liczb JEST poprawna.

Taki debilizm, wiem. Ale pokrótce - masz 8GHz, tak jak każdy inny GTX 1070.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2016 o 11:23, ziptofaf napisał:

Wiedźmin 3 to jednak tytuł z wielkim otwartym światem i równie wielkimi save''ami. Ten
czas i owszem, będzie nieco rósł. Zakup SSD akurat istotnie wpływa na ekrany wczytywania.
Trochę więcej RAMu też może pomóc jeśli dobijasz do limitu bo Windows bardzo nie lubi
oddawać resztek pamięci do użycia grom.

Tak myślałem, że dysk może mieć tu dużo do powiedzenia. Nigdy nie korzystałem jeszcze z SSD ale może kiedyś nadejdzie taki czas, że zdecyduję się na zakup. Tylko obecnie może być to trochę kłopotliwe jak 1070 "zajęła" mi miejsca podłączenia dysków z płytą główną i z tego co pisaliście tych szybszych, do SSD właśnie :D
Ale w sumie teraz mnie to trochę mocniej męczy, bo gram sobie na najwyższym poziomie trudności, z opcją dostosowania poziomu przeciwników do mojego, więc nigdy nie jest łatwo i walka z jakimś mocniejszym przeciwnikiem (lub 10 wilkami/psami- mój najgorszy wróg w tej grze) często kończy się kilkukrotnym wczytywaniem gry :D

Dnia 03.08.2016 o 11:23, ziptofaf napisał:

Albo błędy w silniku gry, Assassin''s Creed Unity przecież tak działał na każdej karcie
graficznej na świecie. Nie przejmowałbym się tym.

No tak, ale wczoraj to już miałem istny pokaz takich fajnych błędów dlatego się tym podzieliłem.

Dnia 03.08.2016 o 11:23, ziptofaf napisał:

Nie. Z bardzo prostego powodu - wszystkie GTX''y 1070 mają taktowanie na poziomie
2000 MHz. Z tym że samo DDR oznacza DOUBLE data rate a GDDR5 ma taktowanie "efektywne"
4x wyższe od faktycznego. Tak naprawdę można napisać że GTX 1070 ma taktowanie 2000/4000
i 8000 i każda z tych liczb JEST poprawna.

Taki debilizm, wiem. Ale pokrótce - masz 8GHz, tak jak każdy inny GTX 1070.

Ciekawa sprawa, ale dla spokoju Gainward mógł napisać, że mają 8000, bo to ładniej wygląda dla takich "znawców" jak ja :D Zapytałem o to, bo niektóre sklepy podawały właśnie 4000, inne 8000, a inne 4000 i 8000 jako efektywne. Ja podczas gry w Wiedźmina mam jakieś 4004, więc stwierdziłem, że coś mi nie pasuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja też mam pytanie.

Palit podaje takie wartości taktowania GPU: 1620MHz / Boost Clock : 1847MHz.

U mnie wykres MSI Afterburner regularnie pokazuje nieco ponad 1900MHz a najwyższa wartość wyniosła ponad 2000MHz. Tak ma być, czy Afterburner wariuje i podaje złe dane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłbym za tym, że MSI Afterburner trochę wariuje, bo na moim Gainwardzie (1632/1835) pokazuje 2000 w Wiedźminie w Novigradzie :D W innych terenach mam też ponad 1900.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2016 o 11:48, fenr1r napisał:

U mnie wykres MSI Afterburner regularnie pokazuje nieco ponad 1900MHz a najwyższa wartość
wyniosła ponad 2000MHz. Tak ma być, czy Afterburner wariuje i podaje złe dane?


Tak ma być - i to "wina" Boost 3.0. Karta potrafi skakać nieco wyżej niż oficjalna specyfikacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No teraz to jest komedia jak ogląda się i czyta te wypociny fanatyków Xbox One jak to oni wierzą, że na Scorpio będą gry 4K 60 fps dzięki 6 TFLOPS. Podczas gdy nowy tytan z 11 TFLOPS Wiedźmina 3 na uber ustawieniach bez HW i HBAO+ nie jest w stanie utrzymać stałych 60 fps w 4K i tak samo z ostatnim tomb raiderem oraz far cry primal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2016 o 17:21, Numenpl napisał:

No teraz to jest komedia jak ogląda się i czyta te wypociny fanatyków Xbox One jak to
oni wierzą, że na Scorpio będą gry 4K 60 fps dzięki 6 TFLOPS. Podczas gdy nowy tytan
z 11 TFLOPS Wiedźmina 3 na uber ustawieniach bez HW i HBAO+ nie jest w stanie utrzymać
stałych 60 fps w 4K i tak samo z ostatnim tomb raiderem oraz far cry primal.


Czemu nie? 4k, 60 fps, wszystkie ustawienia na low i polowa efektów wylaczona. Bedzie smigalo az milo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój problem polega na tym że kupiłam gotowy komputer w sklepie RTV euro AGD wydałam 2400 zł i myślałam że spełni on moje oczekiwania lecz tak nie było (50-60 fps na low i rozdziałce 1024x768) w grze CS:GO. Czy taki komputer bez problemu można oddać? byłam już na setkach forum i przysłano mnie aż tu bo podobno siedzi tu dużo speców od tego. Poniżej podam jego podzespoły
- Core™ i5-4460 3.20ghz
- 8gb ramu
- NVIDIA GeForce GT 710
Powodem tego może być zasilacz który ma zaledwie 220w lecz podczas kupna nie zwracałam na to uwagi. Lepiej dokupić coś do tego kompa czy zbudować sobie samemu nowy? gdyby lepsza była ta druga opcja to z tego komputera nie zostawię procesora itd. gdyż musiała bym go sprzedać lub oddać, I ten komp mógł by być warty max 1900zł. Jeżeli istnieje zestaw do gier do takiej kwoty możecie mi podać ;p Dajcie mi radę co mam zrobić w tej sytuacji.

Z GÓRY DZIĘKI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Tak jak pisałem w poprzednim temacie - jeśli się uda bo był kupowany niedawno to oddać cały zestaw do sklepu.
Za 1900 zł można dostać takie coś:
https://www.morele.net/inventory/info/YzU8pV/

A tak!
Trzeba jeszcze dorzucić do koszyka to:
https://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/

Ale jak podasz kod promocyjny W3FHN58JFW to montaż i wysyłkę masz za złotówkę.

Do tego na Allegro dokupić Windowsa 7 lub 8.1 za jakieś 100-150 zł. Ogółem w absolutnie maksymalnych detalach w CS:Go powinien uzyskiwać ok. 115-120 klatek zależnie od mapy w FullHD.

Jeśli się nie uda to do zmiany na pewno zasilacz i karta graficzna.

Np. na takie:
https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-750ti-2gb-gddr5-128-bit-dvi-hdmi-vga-box-n750ti-2gd5tlp-827483/
i
https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-s12ii-350-350w-s12ii-350-760890/

Wydajnościowo będzie tak samo jak w kompie za 1900 zł, fakt że masz nieco lepszy procesor (za to trudniej o rozbudowę - to za 1900 zł jest jednak nowsze)... no i jednak to jest wówczas łącznie 2400 zł + kolejne 650 za kartę graficzną i zasilacz... a do prawdziwego kompa za 3000 to się nie umywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podany zestaw wydaje się jak dla mnie dobry, mogła bym być zainteresowana jego kupnem. Gdyż tak jak ty mówisz raczej nie opłaca się mieć komputera na którego wydało się 3000zł jak można mieć lepszego za cenę 1900zł. A ja zbyt dużo czasu przed komputerem nie spędzam i nie oddaję mu całego życia lecz fajnie było by pograć płynnie na ładnej grafice. Mam monitor o rozdzielczości 1920 x 1080 czy przez tak dużą rozdzielczość krytycznie spadną fps?? I jeszcze pytanko czy w sklepie który mi wysłałeś byli by w stanie złożyć ten komputer za rozsądną cenę? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się