Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.08.2016 o 19:06, KannX napisał:


Za 6 stów bym nie kupił, w Niemczech już są niereferenty za 129€ zresztą:
http://geizhals.de/sapphire-radeon-rx-460-2g-d5-11257-00-20g-a1483312.html

Za 550 zł to zdecydowanie udany układ bo nadal od 950tki trochę go dzieli a 750Ti zje. Tylko że jak to nowość - trochę czasu upłynie nim zobaczymy go w dobrej cenie w Pollsce. Co swoją drogą właśnie spotkało 480tki:
https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-480-8gb-gddr5-256-bit-hdmi-3x-dp-box-21260-00-20g-933932/
Już nie poryte 1369 zł a 1239 zł. Nadal o 50 zł niż zgodnie z cennikiem AMD ale już nie dorzucanie 200 zł marży.

Jeszcze z 2 tygodnie pewnie i ceny powinny się zacząć wreszcie unormować. Choć i tak z trójki Polarisów najciekawszym pozostaje RX 470 - jakby nie patrzeć za 900-950 zł dostajesz kartę dwukrotnie wydajniejszą od RX 460 za 550 i odstającą od RX 480 za 1240 zł wzwyż o średnio 5-10%.

Ja to liczę za to na to że RX 460 się pojawi w lapkach. PCty PC-tami ale rynek mobilny mały nie jest a ta karta wydaje się tam pasować. Niezła wydajność (mniej więcej 960M), dla odmiany bardzo przyjemny pobór mocy (niższy od 950tek i minimalnie tylko odstający od 750Ti) a radzi sobie jako tako nawet z w miarę wymagającymi tytułami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2016 o 19:06, KannX napisał:


Generalnie nie podniecam się specjalnie najniższym segmentem rynku, ale wg mnie ciut za drogo na razie wyceniona ta 460tka - 50 zł taniej i będzie naprawdę bardzo dobrą propozycją :D A co do DX12 czy Vulcana - na razie traktuję to bardziej jak ciekawostkę zobaczymy jak sie to rozwinie (choć większe nadzieję jednak wiążę z DX12, obstawiam, że to będzie jednak przyszłość).

No i oczywiście ziptofaf ma rację - w tym momencie 470 rządzi :D Została najlepiej wyceniona i do czasu wyjścia 1050 ma spore szanse na zagarnięcie sporego kawałka rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem i tylko wy możecie mi pomóc :) Dotarło właśnie do mnie te 8GB RAMu i po podłączeniu mam same kłopoty... Jak Windows się załaduje to mam jakąś dziwną rozdzielczość (wielkie ikony, na całym ekranie mieści się ich kilka) ale nie mogę pooglądać długo tych widoków, bo zaraz pojawia się sławny blue screen (widziałem go tylko raz w życiu) i tyle jeśli chodzi o działanie komputera. Próbowałem wejść do BIOSu ale ja tam nic sam nie zmienię, bo tego zwyczajnie nie rozumiem. Po wyjęciu kości 8GB i zostawieniu tylko moich 2x4 komputer długo się uruchamiał ale zadziałał z komunikatem, że odzyskał sprawność po poważnym błędzie. Próbowałem wpiąć dodatkową kość do 1 i 3 slotu ale efekt jest taki sam. O co może chodzić? Proszę o jakąś pomoc :)

PS. Mam te pamięci: https://m.morele.net/product/details/472804/0 a dość nieopatrznie chcąc przycebulić kilka zł zamówiłem taką kość: http://allegro.pl/show_item.php?item=6355915090&snapshot=MjAxNi0wOC0wMlQxNjozOTozN1o7YnV5ZXI7NjlmYWE2ZGM2NWMyNGEwM2ZkMjAwZmEyZWE0MmZhZGE4ZjdhMTE1MGJiMTAyYzhlMWJiNzMxMDc0N2U0ZjQ5Mg==

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2016 o 12:54, Radekl2 napisał:

Mam problem i tylko wy możecie mi pomóc :) Dotarło właśnie do mnie te 8GB RAMu i po podłączeniu
mam same kłopoty... Jak Windows się załaduje to mam jakąś dziwną rozdzielczość (wielkie
ikony, na całym ekranie mieści się ich kilka) ale nie mogę pooglądać długo tych widoków,
bo zaraz pojawia się sławny blue screen (widziałem go tylko raz w życiu) i tyle jeśli
chodzi o działanie komputera. Próbowałem wejść do BIOSu ale ja tam nic sam nie zmienię,
bo tego zwyczajnie nie rozumiem. Po wyjęciu kości 8GB i zostawieniu tylko moich 2x4 komputer
długo się uruchamiał ale zadziałał z komunikatem, że odzyskał sprawność po poważnym błędzie.
Próbowałem wpiąć dodatkową kość do 1 i 3 slotu ale efekt jest taki sam. O co może chodzić?
Proszę o jakąś pomoc :)

PS. Mam te pamięci: https://m.morele.net/product/details/472804/0 a dość nieopatrznie
chcąc przycebulić kilka zł zamówiłem taką kość: http://allegro.pl/show_item.php?item=6355915090&snapshot=MjAxNi0wOC0wMlQxNjozOTozN1o7YnV5ZXI7NjlmYWE2ZGM2NWMyNGEwM2ZkMjAwZmEyZWE0MmZhZGE4ZjdhMTE1MGJiMTAyYzhlMWJiNzMxMDc0N2U0ZjQ5Mg==


To mam dla ciebie złą wiadomość - z RAM''em jest tak że albo działa albo nie. Zwłaszcza że te co kupiłeś ma identyczne parametry co pozostałe. BIOS tutaj raczej niepotrzebny.

I jeśli nie działa to można się pobawić w różne ustawienia kości - a to wsadź swoje 2x4GB do slotu 1 i 2 a ten do 3 lub 4 itp. Ale jeśli nadal nic to cóż, korzystasz z prawa na zwrot bez podania przyczyny do 10 dni i tyle. Można też sprawdzić czy to przypadkiem nie płyta główna jest skopana (miałem coś takiego u siebie - wygięte piny i nie działał przez to właśnie jeden z kanałów pamięci) a nie kość - sprawdź czy komputer się uruchamia gdy wsadzisz do slotu 1 i 3 te co masz obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2016 o 12:54, Radekl2 napisał:

Proszę o jakąś pomoc :)


Warto chyba sprawdzić i przetestować tylko nową kość(znaczy wyciągasz te 2x4 co miałeś, wsadzasz 1x8 i sprawdzasz jak komp się spisuje + memtest; może też odwiedzić kogoś znajomego i wypróbować u niego na innym pc). W ten sposób można wykluczyć czy nowa kość jest w jakiś sposób beeee sama w sobie.

Jak jest ok, to zostaje już samo bawienie się w różne kombinacje podłączenia kości.
Miałem dawniej takie przejścia jeszcze na ddr2 - posiadając 2x1gb dokupiłem taki sam zestaw. Płyta w opisie obsługiwała 4gb i wszystko powinno działać, a przy próbie odpalenia pc witał mnie tylko czarny ekran. Testowałem te kości u znajomych i wszędzie działały prawidłowo. Potem wczytałem się w różne drobne druczki i odnośnie mobo i pamiętam z tego tyle, że moje pamięci były minus, a działać mogły tylko te które były plus.;3
Przez następne 2 tygodnie sprzedawałem więc te 4x1 na allegro i kupiłem porządne 2x2...z których jedna okazała się wadliwa i nie działała w ogóle u nikogo.xd Po szybkiej wymianie gwarancyjnej nauczyłem się dwóch rzeczy: jak kupować RAM to tylko w dwóch kościach w jednym zestawie; nawet jak kupi się coś porządnego to jest szansa że będzie to uszkodzone.;s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2016 o 12:54, Radekl2 napisał:

Proszę o jakąś pomoc :)

Zrób tak jak koledzy piszą + sprawdź czy czasem nie musisz zrobić aktualizacji BIOS''u płyty głównej by te pamięci działały oraz sprawdź czy akurat pamięć jest obsługiwana przez płytę na stronie producenta. Dodatkowo jeśli możesz to wejdź do BIOS i sprawdź czy płyta czegoś nie zrobiła w ramach safe mode. U mnie tak było że po dodaniu dodatkowych 4 GB DDR2 płyta na dzień dobry mi ustawiła na tryb 400 mhz zamiast 800 mhz przy takich samych opóźnieniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że możesz mieć rację. Zgodnie z radami @Nephren-Ka sprawdziłem różne mieszanki RAMu i wyszło mi takie coś: 2x4GB działają w slotach 2 i 4 ale także w 1 i 3. Samotne 8GB nie działa w ogóle, a kombinacja 4GB i 8 w slotach 2 i 4 również wywołuje blue screen.
@Numenpl co do BIOSu to ja tam czuję się bardzo, bardzo niepewnie. Szukałem czegokolwiek związanego z RAMem ale poległem, co do aktualizacji to też nie bardzo wiem jak się za to bezpiecznie zabrać. Jakie opcje i gdzie dokładnie powinienem sprawdzić?
Moja płyta główna to: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g43-sc-lga1150-intel-b85-4xddr3-vga-gblan-atx-haswell-581506/ tak rzuciłem okiem na wspierane pamięci i chyba tych tam nie ma. Ale nie ma też moich 2x4GB a działają :D Tam nie ma w ogóle firmy Crucial.
Eh myślałem, że nie będzie z tym takiej zabawy... Mogłem czytać uważniej te ogłoszenia, bo serio myślałem, że zamawiam 2x4GB, nie wiem czemu... była inna oferta z takimi o 7zł droższa i widać po moim przypadku, że nie warto cebulić :)
Jeszcze nigdy nie bawiłem się w reklamacje, ale widać mój czas nadszedł.
PS. Teraz zauważyłem, że przy starcie na krótko pojawiają mi się w prawym dolnym ekranie dwa symbole- najpierw 9C, a potem A2. Nie wiem czy to było wcześniej, czy nie ale jest się czym martwić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W końcu mam czas na przymierzenie się do zakupu całkiem nowego zestawu. Ponieważ ma to śmigać jak najlepiej w rozdzielczości 2560x1440 to zakupię gtx 1080. Na pozostałe podzespoły i win 10 chcę przeznaczyć do 5 tys. Prośba o sugestie odnośnie karty (jaki producent) i zestawu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2016 o 16:19, berbelek napisał:

W końcu mam czas na przymierzenie się do zakupu całkiem nowego zestawu. Ponieważ ma to
śmigać jak najlepiej w rozdzielczości 2560x1440 to zakupię gtx 1080. Na pozostałe podzespoły
i win 10 chcę przeznaczyć do 5 tys. Prośba o sugestie odnośnie karty (jaki producent)
i zestawu.


Nie wiem czy GTX 1080 jest tym co warto kupić biorąc pod uwagę 30% wyższą wydajność od 1070tki przy ponad 50% wyższej cenie. To już lepiej pomyśleć nad 2x 980Ti (na allegro używki z gwarancją chodzą po 1800 zł) lub 2x GTX 1070.

Tym niemniej - EVGA jest firmą której kartę chcesz najbardziej. Z prostego powodu - O NIEBO lepsze wsparcie techniczne niż inni producenci. Jak ci się coś zwali to wymienią kartę od ręki, nie każąc czekać 3 miesięcy. Nie przeszkadza im to że podkręcasz, są też dodatkowe bonusy jak możliwość transferu gwarancji (co zwiększa wartość gdybyś kartę sprzedawał) itp. Ot, zupełnie inna liga od Szajsusów, Gigaszrotów itp :P Może i ich sprzęt nie ma najwyższych zegarów na rynku ale osobiście wolę poświęcić te 1% wydajności w zamian za to że zostaniesz potraktowany jak człowiek w razie problemów.

Zaś co do zestawu:
https://www.morele.net/inventory/info/0DFlVG/

Całość utrzymana w biało-czarnej kolorystyce. Sercem jest 6-rdzeniowy i7-5820k + chłodzenie Grandis (na morele skończyły się Fortis 3 Malik Customs więc wziąłem Grandisa - jest nieco wydajniejszy ale niestety czarny a nie biały więc nie pasuje tak dobrze kolorystycznie). Poza tym MSI X99A Krait, 16GB RAM''u, 480GB SSD (i brak jakiegokolwiek HDD bo to nie ten budżet by jeszcze kupować dyski mechaniczne chyba że MUSISZ mieć większą pojemność). Do tego oczywiście biały zasilacz (choć buda ma komorę na niego więc nie będzie to zbyt widoczne) - wybór padł na SuperFlower Leadex Platinum. Czyli taka naaaaaaaaapraaaawdę górna półka wśród zasilaczy (jeśli szukasz oszczędności to wystarczy zamienić na Corsair RM550x lub EVGA G2 - oszczędzisz ze stówkę a raczej nie zauważysz różnicy). Do tego 16GB RAM''u - oczywiście też białego.

Powinien z tego wyjść bardzo wydajny, cichy i estetyczny komputerek.

Tutaj dodam - radzę zerknąć na Allegro po Windowsa bo można go dostać o 2 stówki taniej korzystając z faktu iż na terenie unii europejskiej zabronione są debilne pomysły Microsoftu pt. nie wolno ci sprzedawać Windowsa bo jest przypisany do płyty głównej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Zastanawiam się, czy nie lepszy byłby jednak i7-6700k? W końcu jest nowszy i ma wyższe taktowanie. Poza tym płyty pod niego są tańsze. Kompa używam wyłącznie do grania. Który z nich do tego celu lepiej się nadaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2016 o 20:27, berbelek napisał:

Dzięki za pomoc. Zastanawiam się, czy nie lepszy byłby jednak i7-6700k? W końcu jest
nowszy i ma wyższe taktowanie. Poza tym płyty pod niego są tańsze. Kompa używam wyłącznie
do grania. Który z nich do tego celu lepiej się nadaje?


5820k - Intel planuje przesiadkę na procki 6-rdzeniowe w segmencie mainstreamowym w roku 2018, AMD w 2017. Tutaj trochę dopłacasz teraz (ale żeby nie było - płyty może i są droższe ale lepiej wyposażone, masz 8 slotów na RAM choćby) ale producenci procesorów (a co za tym idzie - również i gier) jednak uważają to za niezbędny krok na drodze rozwoju. Poza tym - pojawiła się na razie jedna gra dla której 4.5 GHz i7-4790K to... za mało. Nowy Total War Warhammer. 6700k z trudem zapewni ci tam okolice 30 klatek w największych walkach (i to zakładając OC do 4.6 GHz). Zaś podkręcony do 4 GHz 5820k - a spoko ponad 40. Można wręcz jeszcze pomyśleć o dopłacie i kupnie i7-6800k jeśli chcesz czegoś nowszego (choć musiałbyś wówczas wziąć nieco tańszy zasilacz i Windowsa z Allegro bo jest za dość astronomiczną kwotę 1969 zł), reszta PC-ta się nie zmienia, podstawka pozostaje ta sama.

Ot, 4 rdzenie są fajne ale 6 jest jeszcze fajniejsze :P Można ciąć w wielu miejscach (czarny model tej płyty zamiast biało-czarnego jest chyba o 50 zł tańszy) ale na procku bym tego nie robił. Zwłaszcza że chcesz to łączyć nie z jakimś RX 470 a najmocniejszą kartą dostępną na rynku. Tu TAK CZY SIAK nie obejdzie się bez podkręcania bo domyślne 4 GHz u 6700k czy 3.5 dla 5820k to dla niej może być nieco za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę ziptofaf, że coraz większą uwagę przywiązujesz do estetyki zestawów :D Może takie podejście uchroni nas kiedyś przed kolejnymi dziesiątkami konstrukcji brzydkich jak noc w budach Zalmana ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie to można coś kolorystycznie podobierać. W niższym bierze się co najlepsze/najtańsze komponenty i nie zwraca uwagi na dopasowanie kolorystyczne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2016 o 22:27, KannX napisał:

W takim budżecie to można coś kolorystycznie podobierać. W niższym bierze się co najlepsze/najtańsze
komponenty i nie zwraca uwagi na dopasowanie kolorystyczne :)


Nawet niskim kosztem można dobrać fajnie elementy pod względem kolorystycznym ;) Wystarczy chcieć, a ludzie często zadowalają się bylejakością :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2016 o 23:00, pawbuk napisał:

Nawet niskim kosztem można dobrać fajnie elementy pod względem kolorystycznym ;)


W "niskim koszcie" ogranicza się to głównie do doboru koloru ramu do radiatorów na płycie głównej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Upgrade komputera za +200/-200 (2000zl)
Obecna Specyfikacja:

Cpu: AMD Fx-6300 3.5Ghz
https://www.morele.net/procesor-amd-fx-6300-socket-3-5ghz-14mb-box-fd6300wmhkbox-532173/
Cooler Cpu: SilentiumPC Fortis 2

Gpu: Radeon HD6950 1gb GDDR5 256bit PowerColor
http://www.powercolor.com/us/products_features.asp?id=327

Mobo: Asrock 960GM-VGS3 FX
https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-960gm-vgs3-fx-bulk-557217/
Pamięć RAM: 8Gb DDR3
Obudowa: Zalman Z3 PLUS

Dysk twardy HDD 1Tb

Zasilacz: LC600H-12 V2.31 600w
http://www.lc-power.com/en/product/netzteile/standard/lc600h-12-v231/

System Operacyjny: Win 7 64bit

Problemem jest to że grafika się grzeje i jest mało wydajna, w związku z tym chciałbym ulepszyć ten zestaw o nową kartę upatrzyłem sobie nowego gtx 1060
https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1060-6gb-gddr5-192-bit-3xdp-hdmi-dvi-d-box-gaming-x-6g-774554/
tylko problem w tym że ta karta obsługuje tylko złącza cyfrowe a analogowego już nie, ja mam starszy monitor ze złączem analogowym vga, dla tego też chciałbym zamienić stary monitor na nowy
https://www.morele.net/monitor-aoc-g2260vwq6-gaming-818071/
Komputer ma być głównie do gier
Czy ten upgrade jest w porządku? Czy powinienem coś zmienić? Proszę o podpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmień jedną rzecz więcej - zasilacz. Ten co masz oferuje tragiczną jakość wykonania. Swoją drogą ciekawostka - zgodnie z nazwą jest to zasilacz 600W. Oki. I są w nim dwie linie 12V po 20A każda. Tylko że... 20x2x12 = 480W. Czary mary hokus pokus gdzie zginęło brakujące 120W :P Nie widzę nic niezwykłego w tym by ginęło po 30-40W bo to jest normalne poza high-endem ale jak ktoś zasilacz 480W nazywa 600W to zazwyczaj zapala mi się lampka ostrzegawcza. Bo zaraz okaże się że realnie dorzucić jednak można tylko koło 400W a te 480 to na chwilę. Zwłaszcza iż sam producent pisze iż zasilacz należy do serii BIUROWEJ.

Bierzesz też za drogą wersję 1060tki. Pamiętaj że różnice między różnymi producentami są pomijalne (poza EVGA, ta jest lepsza z uwagi na lepsze podejście do klienta i serwis) i mowa o 1% wydajności max. Lepiej wydać mniej. Może lepiej taka:
https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx1060-6gb-ddr5-192-bit-dvi-d-hdmi-3x-dp-box-426018336-372-774632/

Wyniki wydajności będą identyczne co GamingX od MSI, jakość wykonania też. A to 2 stówy do kieszeni.

Co do zasilacza zaś, proponowałbym taki:
https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-s12ii-520-317917/

Bez jakiejś absurdalnie wysokiej ceny a dostajesz produkt uznanego producenta który na rynku jest już... z 25 lat, może nawet dłużej. Realna moc jest wyższa niż ten LC ale u ciebie nie moc była problemem (komp z GTX''em 1060 + AMD FX i tak będzie jeść koło 250-300W) a właśnie jakość wykonania zasilacza. Bo jednak JEST to jedyny podzespół komputera który może spalić wszystko doń podłączone. Więc naprawdę nie ma co oszczędzać na nim.

@ Pawbuk

Jak jest budżet to jest i dobór kolorystyczny :P Ale tak uczciwie to przecież do kompka za 2 tysiaki nie będę wrzucać obudowy za 200+ zł żeby mieć to okno a jak nie ma okna to i podzespoły mogą być dowolne, byle cena/wydajność się zgadzała. Co innego jak widzę 5000 nie licząc w ogóle karty graficznej. To TUTAJ już można poszaleć bo 50 zł to i tak tylko 1% budżetu a części które biorę tanie nie będą tak czy siak.

Zresztą do bud Zalmana nic nie mam - R1 jest całkiem estetyczne. Z1 które miałem - cóż, nie jest NAJgorsze. A jak na 100 zł to naprawdę niezła rzecz - fullATX, komplet filtrów, beznarzędziowy montaż itp. A że brzydka to swoją drogą, jak się trzyma pod biurkiem to nie widać :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, poszukaj karty w innym sklepie, bo morele.pl robi sobie jaja z cen często zwiększając je z godziny na godzinę... Dla przykładu, Gainward podany przez Ziptofaf''a nie tak dawno(około tydzień temu) kosztował 1260 zł. Tama mała moja dygresja :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2016 o 10:04, Snafu napisał:

Od siebie dodam, poszukaj karty w innym sklepie, bo morele.pl robi sobie jaja z cen często
zwiększając je z godziny na godzinę... Dla przykładu, Gainward podany przez Ziptofaf''a
nie tak dawno(około tydzień temu) kosztował 1260 zł. Tama mała moja dygresja :P


A był w ogóle dostępny? Sklepy robią czasami takie rzeczy, żeby być wysoko w porównywarkach, albo żebyś wszedł i może kupił coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się