Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 11.08.2016 o 17:36, Numenpl napisał:

Czy ty w ogóle przeczytałeś co ja napisałem dajesz linki do testów RX 460 w wersji fabrycznie
podkręconej a nie referencyjnej więc argument niezbyt trafiony.


Ależ przeczytałem:

Dnia 11.08.2016 o 17:36, Numenpl napisał:

Podobnie się ma sprawa w przypadku kart OC gdzie wydajność jest niższa od wersji OC 750 ti i 950.


Napisałeś że karty po OC są wolniejsze od wersji OC 750Ti. Z czym się nie zgadzam i dałem linki które to pokazują. Nie pisałeś nic o cenie.

Ot, ja tylko odnoszę się do twojego własnego pierwszego posta (dodając swój nie zauważyłem że był drugi). Jasne że w kategorii cena/wydajność to na rynku polskim RX 460 nie zajmuje żadnej dobrej pozycji. Gdyby kosztował 500 zł to co innego bo jednak jest wydajniejszy od 750Ti ale w tej cenie na razie kart nie ma - najtańszy jest XFX z jednym wentylatorem za 530 bodaj ale w Niemczech. No, na overclockers jest taki za 100 funtów czyli 495 zł (za to przesyłka droga jak diabli) ale też trochę wody w Wiśle upłynie nim będzie u nas:
https://www.overclockers.co.uk/powercolor-radeon-rx-460-red-dragon-2048mb-gddr5-pci-express-graphics-card-gx-18a-pc.html


Swoją drogą, pierwsze zapowiedzi co do wydajności AMD Zena:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/blind/2016/08/amdzen/zen6.jpg

Niestety dużo o nim nie wiadomo, nieznana pozostaje ilość rdzeni w tej wersji, jakie będą realne zegary (to jest sampel inżynieryjny więc prawdziwe zegary mogą odbiegać o 10-15%). Tym niemniej, cokolwiek to jest to jest szybsze niż dowolny procek AMD wliczając w to FX-9590.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2016 o 18:15, ziptofaf napisał:

Swoją drogą, pierwsze zapowiedzi co do wydajności AMD Zena:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/blind/2016/08/amdzen/zen6.jpg

Niestety dużo o nim nie wiadomo, nieznana pozostaje ilość rdzeni w tej wersji, jakie
będą realne zegary (to jest sampel inżynieryjny więc prawdziwe zegary mogą odbiegać o
10-15%). Tym niemniej, cokolwiek to jest to jest szybsze niż dowolny procek AMD wliczając
w to FX-9590.

No i na bank zapewne mniejsze zapotrzebowanie na prąd jak patrzy się na taktowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2016 o 18:15, ziptofaf napisał:

Niestety dużo o nim nie wiadomo, nieznana pozostaje ilość rdzeni w tej wersji, jakie
będą realne zegary (to jest sampel inżynieryjny więc prawdziwe zegary mogą odbiegać o
10-15%). Tym niemniej, cokolwiek to jest to jest szybsze niż dowolny procek AMD wliczając
w to FX-9590.


Trochi słabo. Tzn. jak na AMD to wydajnościowo bardzo dobrze, ale żeby zmieniać 4690K na Zena to trochę słabo :) A to są jeszcze wyniki w starciu z niepodkręconym 4670K. No chyba, że Zen będzie w świetnej cenie i będzie miał 8 rdzeni/16 wątków (bo tyle mają mieć na premierę?) Mogli dać wyniki z Crysisa 3, wtedy byłoby lepsze porównanie, bo ta gra to istny pożeracz rdzeni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2016 o 20:57, KannX napisał:

Trochi słabo. Tzn. jak na AMD to wydajnościowo bardzo dobrze, ale żeby zmieniać 4690K
na Zena to trochę słabo :) A to są jeszcze wyniki w starciu z niepodkręconym 4670K. No
chyba, że Zen będzie w świetnej cenie i będzie miał 8 rdzeni/16 wątków (bo tyle mają
mieć na premierę?) Mogli dać wyniki z Crysisa 3, wtedy byłoby lepsze porównanie, bo ta
gra to istny pożeracz rdzeni :)


Pamiętaj że to egzemplarz inżynieryjny i ten procesor ma jeszcze dobre 4-5 miesięcy do premiery. Bardzo ciężko po tym cokolwiek oceniać, nawet nie wiemy z jakim modelem mamy do czynienia :P RX 480 też jeszcze pół roku przed premierą gdy wyciekały pierwsze testy to miał zegary rzędu 800 MHz - 1 GHz a ostatecznie podchodzi pod 1300.

Ot, na razie wiemy tyle że testowy model Zena w jakiejś wersji taktowany zegarem w okolicach 3 GHz jest szybszy od 4 GHz FX''a 8350 o 38% w Ashes. Pytanie brzmi jakie zegary istotnie uda się na tym uzyskać. Bo teoretycznie do 4790K brakuje mu 12% czyli 380 MHz. Oraz czy to jest wersja 4, 6 czy 8 rdzeniowa. Zakładając że te dane są poprawne to wynika tylko tyle że mamy istotny wzrost wydajności względem FX''a 8350 - wzrost IPC rzędu 49% (po wzięciu poprawki na wyższe zegary 8350). Oraz prawdopodobnie nadal niższą wydajność jednowątkową niż Intele (ale już nie dwukrotnie niższą) o ile to jest model 8-rdzeniowy. Bo jeśli to jest 6-rdzeni to przeciwnie, to by było zegar w zegar szybsze od 4790k. No, zakładając że Ashes się dobrze skaluje a tego wcale nie jestem taki pewny. Bo co prawda tę grę kupiłem ale dużo w to nie grałem, to się w sumie nadaje tylko jako benchmark, do starego Supreme Commandera się nie umywa jeśli o gameplay chodzi. Że o nowym Total War nawet nie wspomnę (w sumie właśnie w nim powinni sprawdzać procki, to gnojstwo to chyba nawet z i7-6950X wyciśnie siódme poty :P)

Tym niemniej ocenianie tego jak ten chip się sprawdzi po tak krótkim teście jest bzdurą i masz niedokładność rzędu kilkudziesięciu procent. To jak z RX 480 że ludziom (i chyba nawet mi się ta euforia udzieliła :P) wychodziło po testach 3D Marka iż dogoni 980Ti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2016 o 18:14, kuba9876543210 napisał:

> Co radzicie wybrać? E8400 czy Q9450

Z tych dwoch opcji to Q9450 i krecic go na ile plyta/chlodzenie pozwoli.

Ale ja bym na Twoim miejscu kupil Xeona E5450 np. tu:

http://allegro.pl/intel-xeon-e5450-3-00ghz-i6393206281.html

Instrukcja: http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter#how-adapter-works

wg tego powinien dzialac na Twojej plycie:
http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/

I masz zegar i cache jak w Q9650 z troche mniejszymi temperaturami. Pewnie do tych 3.6-3.8GHz
na obecnej plycie powinienes dobic bez problemow i po wymianie karty na cos z wiecej
niz 1GB VRAMu, moze uzywane HD 7950/7970/280/280x za 400-550zl i calkiem sensowny sprzet,
tam gdzie stary procesor nie bedzie zbytnim hamulcem.



Tylko, że ja już nie chcę nic kupować, a tego Q9450 mam w innym komputerze. Mógłbym go przełożyć, ale nie wiem czy mi się opłaca - podejrzewam, że będzie z tym sporo pracy, a do tego będę pewnie musiał przeinstalować systemy w dwóch komputerach, w tym w pracy, gdzie jeszcze tego nie robiłem i boję się, że później wszystkiego nie poustawiam prawidłowo..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2016 o 09:12, elfmag napisał:

Tylko, że ja już nie chcę nic kupować, a tego Q9450 mam w innym komputerze. Mógłbym go
przełożyć, ale nie wiem czy mi się opłaca - podejrzewam, że będzie z tym sporo pracy,
a do tego będę pewnie musiał przeinstalować systemy w dwóch komputerach, w tym w pracy,
gdzie jeszcze tego nie robiłem i boję się, że później wszystkiego nie poustawiam prawidłowo..


Zmiana procka nie wymaga żadnych zmian w systemie operacyjnym. A pracy? Wymontować 2 procki, zamienić miejscami, zamontować ich coolery na nowo. Tylko pastę termoprzewodzącą dokup a ściereczką pozbądź się resztek starej na radiatorach i procesorach (bo po tylu latach pewnie zamieniła się już pewnie w suchą breję). Tak czy siak jednak mówimy o 20 minutach max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2016 o 09:29, ziptofaf napisał:


Zmiana procka nie wymaga żadnych zmian w systemie operacyjnym.

Myślałem, że mająć Windows 7 OEM trzeba przeinstalować system (zmiana podzespołu bazowego) dziękuję za radę.

>A pracy? Wymontować 2

Dnia 12.08.2016 o 09:29, ziptofaf napisał:

procki, zamienić miejscami, zamontować ich coolery na nowo. Tylko pastę termoprzewodzącą
dokup a ściereczką pozbądź się resztek starej na radiatorach i procesorach (bo po tylu
latach pewnie zamieniła się już pewnie w suchą breję). Tak czy siak jednak mówimy o 20
minutach max.

Może rzeczywiście spróbuję:)
Jedyny kłopot w tym, że nie będę miał jak przetestować tego zestawu - brak czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta kość 8GB musiała być jednak jakaś uszkodzona, bo dzisiaj przyszły do mnie 2x4GB i wszystko ładnie działa. Po chwili spędzonej z Wiedźminem stwierdzam, że było warto, bo może fps mi to nie dodało, ale chyba na dobre uporałem się z zacinającymi się dialogami, a wczytywanie gry po śmierci skróciło się kilkakrotnie (teraz trwa to kilka, a nie kilkadziesiąt sekund). Widać, że trochę tego RAMu brakowało, bo przed zakupem gra ściągała ok. 7GB, a teraz to jest jakieś 7,8GB- zeszły blokady to sobie szaleje :p
Chyba mogę uznać, że skończyłem etap rozbudowy komputera na (mam nadzieję) jakieś 3 lata. Chciałbym, żeby na tyle to wszystko jeszcze starczyło, ale zdaję sobie sprawę, że przewidzieć tego nie ma jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2016 o 19:12, Radekl2 napisał:

Ta kość 8GB musiała być jednak jakaś uszkodzona, bo dzisiaj przyszły do mnie 2x4GB i
wszystko ładnie działa.

A tak też może być. 2x 4GB + 8GB powinno śmigać bez problemu.

Dnia 12.08.2016 o 19:12, Radekl2 napisał:

Chyba mogę uznać, że skończyłem etap rozbudowy komputera na (mam nadzieję) jakieś 3 lata.
Chciałbym, żeby na tyle to wszystko jeszcze starczyło, ale zdaję sobie sprawę, że przewidzieć
tego nie ma jak.


Widzisz, wszystko sprowadza się do poziomu detali których oczekujesz :P Pełne Ultra + 1440p + 60 fps = z rok max. Bo gry są tworzone tak by wymaksować je na dopiero nadchodzącym sprzęcie.

Ale żeby po prostu grać i móc się cieszyć grafiką miażdżącą konsole - a tu już problemu nie będzie. Nawet układ graficzny w Project Scorpio nie umywa się mocą do 1070tki a co dopiero te w Xboxie One czy PS4.


A ja w międzyczasie powoli kończę swojego miniPC-ta. Ostatecznie uznałem że Asus H81M Plus i jego paskudne żółte złącza są zbyt paskudne więc za 279 zł wydobyłem AsRocka Z87M Extreme 4 ( http://www.asrock.com/mb/photo/Angle/Z87M%20Extreme4(m).jpg) :D

Tu już jakość produktu jest odpowiednio wyższa (swoją drogą ma najładniejszą maskownicę jaką kiedykolwiek widziałem, z oznaczeniami, kolorami itd :O) a jak już jest płyta pod Z87 to zamiast planowanego Xeona E3-1225v3 pojawi się i5-4670k (o ile znajdę jakiegoś w demobilu bo na Allegro drogo).

Swoją drogą Pandora Core ma bardzo fajny patent - dysk SSD jest w widocznym miejscu, ustawiony poziomo:
https://www.bitfenix.com/img/products_images/1370.png?1411029979

I to jest fajna sprawa bo można za nim chować kable! Tak czy siak jeszcze z 2 godziny na cable management (oraz polowanie na procesor bo na razie w środku siedzi G3220) i będę mógł się pochwalić efektami swojej pracy, całkiem fajnie mi się pracuje nad tym zestawem, aż dziw co można zbudować za w sumie małe pieniądze jak się jest cierpliwym. Tylko ten niemodularny zasilacz nieco mi psuje bo to jednak jedna wiązka SATA i jeden molex które są zbyteczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2016 o 21:16, ziptofaf napisał:

Tak czy siak jeszcze z 2 godziny
na cable management (oraz polowanie na procesor bo na razie w środku siedzi G3220) i
będę mógł się pochwalić efektami swojej pracy, całkiem fajnie mi się pracuje nad tym
zestawem, aż dziw co można zbudować za w sumie małe pieniądze jak się jest cierpliwym.
Tylko ten niemodularny zasilacz nieco mi psuje bo to jednak jedna wiązka SATA i jeden
molex które są zbyteczne.


I jak tam, skończyłeś już cable management? Udało się upchnąć wiązki płyty za backplate? Bo bym chciał popaczeć na gotowe :) Pandora Core to wyjątkowo ładna budka. A molexy obetnij i zaizoluj i będzie spokój :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2016 o 13:15, Honou napisał:

Cześć

Czy w segmencie do 3500 max, taki komputer głównie do gier będzie ok: https://www.morele.net/inventory/info/o4gU2a/
? Podkręcany nie będzie.


Wygląda bardzo w porządku. Osobiście wolałbym jednak wsadzić tańszą budę i płytę główną (pod mATX) a w zamian upchnął 16GB RAM''u.


@ KannX

Jeszcze nie, i tak czekam na dobrą okazję na jakiegoś i5/i7/Xeona, dopiero wtedy dokończę składanie. A kabli BARDZO nie chcę ucinać bo to pozbywanie się gwarancji. No i jednak ten molex MI niepotrzebny ale ten PC niekoniecznie u mnie zostanie.

Zaś buda może ładna ale samo ułożenie kabli to za mało :P Jeszcze jakieś oświetlenie muszę zapewnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2016 o 13:15, Honou napisał:

Cześć

Czy w segmencie do 3500 max, taki komputer głównie do gier będzie ok: https://www.morele.net/inventory/info/o4gU2a/
? Podkręcany nie będzie.


A może coś takiego z GTX 1070? :)

https://www.morele.net/inventory/info/BfO7Vt/

Niech Ziptofaf ten konfig oceni, bo może coś źle jest dobrane. Na procek i5 w tej kwocie absolutnie starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2016 o 13:52, KannX napisał:

Niech Ziptofaf ten konfig oceni, bo może coś źle jest dobrane. Na procek i5 w tej
kwocie absolutnie starczy.


Oczywiście miało być, że NIE starczy na i5 przy 1070, tylko już edytować nie mogę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2016 o 13:52, KannX napisał:

Niech Ziptofaf ten konfig oceni, bo może coś źle jest dobrane. Na procek i5 w tej
kwocie absolutnie starczy.


i3-6300 hmmm...

A może spróbujmy tak?

https://www.morele.net/inventory/info/Tbmlz/

Fakt że to starsza generacja sprzętu więc pamięci już potem nigdzie się nie przełoży. Ale jakby zamiast i5-4460 z Allegro wziąć sobie 4590 albo Xeona E3-1225v3 (za 8 stów to i i5-4670k dostaniesz od ręki...) to już w ogóle byłoby fajnie. Tylko że wtedy trzeba złożyć samemu. Ba, nawet na Core i7 starczy:

http://allegro.pl/procesor-intel-xeon-e3-1245v3-3-4-ghz-i-inne-i6388405661.html - to jest odpowiednik i7-4790 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2016 o 13:59, ziptofaf napisał:


Wiesz, bo ja jeszcze jeden konfig złożyłem z i5, ale przekracza budżet o 108zł :)

https://www.morele.net/inventory/info/mi2Wo/

I to byłby chyba ideał jak na taką kasę, ale nieco wykracza poza budżet :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2016 o 14:06, KannX napisał:

I to byłby chyba ideał jak na taką kasę, ale nieco wykracza poza budżet :)


W tym konkretnym przypadku wykraczanie poza budżet o stówkę jest jak najbardziej uzasadnione i zdecydowanie bym się ku takiemu zestawowi skłaniał jeśli muszą być same nowe części, różnica między i3 a i5 jest za duża by ją zignorować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te 3600 jeszcze by przeszło ale boli trochę brak dysku ssd i mobo z tylko dwoma slotami na pamięć :/ Zestaw składam dla kolegi muszę więc wypytać do końca na czym mu najbardziej zależy, jednak z doświadczenia wiem że przeskok z hdd na ssd daje spory skok wydajności. Używki raczej odpadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2016 o 15:55, Honou napisał:

Te 3600 jeszcze by przeszło ale boli trochę brak dysku ssd i mobo z tylko dwoma slotami
na pamięć :/ Zestaw składam dla kolegi muszę więc wypytać do końca na czym mu najbardziej
zależy, jednak z doświadczenia wiem że przeskok z hdd na ssd daje spory skok wydajności.
Używki raczej odpadają.


Owszem brak SSD to pewien problem, ale dwa sloty na RAM już nie. W zestawie jest jedna kostka 8GB, zawsze można dokupić kiedyś drugą. Aktualnie absolutnie wszystkie gry śmigają na 8GB. Obstawiam, że 16GB będzie niezbędne dopiero za ładnych parę lat.

A zestaw który sam złożyłeś i pokazałeś jest bardzo dobry, więc niechaj kolega zadecyduje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się