Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 16.08.2016 o 21:46, Paweuu napisał:

polecił by ktoś dobry (w tych pieniądzach) dysk ssd o możliwie jak największej pojemności?
budżet do ~300 zł


Chyba najtańszy SSD, którego mogę polecić o pojemności 240 - 256GB - pamięci MLC, 5 lat gwarancji, dobra szybkość odczytu i zapisu. Lepiej dopłacić te kilkanaście złotych niz brać tańsze dyski na pamięciach TLC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2016 o 22:32, pawbuk napisał:

Chyba najtańszy SSD, którego mogę polecić o pojemności 240 - 256GB - pamięci MLC, 5 lat
gwarancji, dobra szybkość odczytu i zapisu. Lepiej dopłacić te kilkanaście złotych niz
brać tańsze dyski na pamięciach TLC.


Ale już zapomniałeś dać do niego linka lub nazwy :D

Zakładam że chodzi ci o GoodRam Iridium Pro:
http://www.ceneo.pl/37164441#mh=i6w7KcEt42007goodram0Asn-vvGRXsZ-2hisJi9wSEkyhOQpTqypENWOLbh3r2F1nO5ncDU-E2r2pow6o3ehwvIpnQFw1Qe7_3vYt-yiPep7rn9MeG7QhquxmmNuHSIEjx2rhp5CMz3qux7ZvNpCQnhHO1Q_I259xDY48hJqcvcwZWmkwUV00CHa5_D0r3UOeCIwRlRKTnV-LTDAhQO0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2016 o 22:54, ziptofaf napisał:

Ale już zapomniałeś dać do niego linka lub nazwy :D


Ech, nie mam pojęcia jakim cudem...

Dnia 16.08.2016 o 22:54, ziptofaf napisał:

Zakładam że chodzi ci o GoodRam Iridium Pro:


Tak, dokładnie :D Tak to jest jak się robi kilka rzeczy jednocześnie... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jakiś pomysł na słuchawki do pc? :d
Obecnie mam Superlux HD330 i nie mam zastrzeżeń do tego jak grają, ale przydałoby mi się coś nieco innego. Wstępne wymagania to dłuższy i nie skręcony(czy jak to się tam nazywa, wygląda jak w stacjonarnych telefonach sprzed 20 lat xd) kabel(najlepiej odczepiany, chociaż wątpię żeby coś takiego było w mojej cenowej strefie komfortu i bez tego byłbym wstanie się obejść) i wbudowany mikrofon(co bym mógł się jakoś w kilku tytułach online w miarę komunikować).
Jakość dźwięku nie musi robić jakiegoś szału(ta z HD330 wydaje mi się całkiem ok).
Budżet w sumie nie wiem jaki mam, pewnie jakieś 200-300zł byłoby realne bo nocne słuchanie czy granie w coś wymagającego głosowej komunikacji nie będzie mi zajmować zbyt wiele czasu, a co za tym idzie nie zmusi mnie do wydania większej sumy.;p
Wędrując sobie po audiofanatyku wpadłem na inny model Superlux - HMC 631 - i wydaje się być całkiem sensowny, ale może ktoś zna i poleca coś lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2016 o 02:44, Nephren-Ka napisał:

Wędrując sobie po audiofanatyku wpadłem na inny model Superlux - HMC 631 - i wydaje
się być całkiem sensowny, ale może ktoś zna i poleca coś lepszego.


W swoim czasie w twoim budżecie był Philips SHP9500 (sam za tyle zamawiałem z Audeos.pl: http://puu.sh/qEods/7f371ab57a.png). Wymienny kabel, słuchawki otwarte, świetna średnica, niezła scena, zdecydowanie nieprzebasowione.

Ale ostatnio z ich dostępnością krucho. Na allegro są tylko używki.

Tym niemniej w okolicach twojego budżetu (i do zdobycia poniżej niego jeśli używane by pasowały) są AKG K240 Studio a nieco powyżej AKG K240 MKII. Wymienny kabel, otwarta konstrukcja, bardzo wysoka jakość dźwięku. Tutaj recka wersji MKII (Studio brzmi identycznie o ile dobrze kojarzę, jest tylko gorzej wyposażona): http://www.audiofanatyk.pl/akg-k240-mkii/

HMC 631 miałem i prawdę mówiąc nie przypasowały mi do gustu bo przez pierwszy tydzień musiałem je rozciągać a potem zrobić "skarpet-moda" (dosłownie skarpetką pokrywasz nausznice) żeby nie grzały i nie ściskały mi tak uszu. One są wygodne i brzmią naprawdę okej (no i mają ten wbudowany mikrofon więc nie trzeba wydawać 20 zł na Zalman ZM-Mic1), ciężko też cokolwiek zarzucić im w zakresie blokowania otoczenia ale imho nie umywają się pod względem czystej wygody użytkowania do prawdziwych słuchawek otwartych. No i jednak ten autodociskowy system nie każdemu pasuje, ja zdecydowanie wolę mieć możliwość personalizacji w tym zakresie bo nie lubię jak mi coś dociska łeb :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2016 o 12:26, ziptofaf napisał:

Tym niemniej w okolicach twojego budżetu (i do zdobycia poniżej niego jeśli używane by
pasowały) są AKG K240 Studio a nieco powyżej AKG K240 MKII. Wymienny kabel, otwarta konstrukcja,
bardzo wysoka jakość dźwięku. Tutaj recka wersji MKII (Studio brzmi identycznie o ile
dobrze kojarzę, jest tylko gorzej wyposażona): http://www.audiofanatyk.pl/akg-k240-mkii/


Hah, miałem właśnie pisać posta że tamten nieważny, bo skorzystałem z Twojej porady w kąciku słuchawkowym i jakąś godzinę temu zamówiłem AKG K240 Studio w tandemie z mikrofonem Zalman ZM-Mic1.:D
Akurat w Morelach mają to od ręki, więc może w weekend już coś przetestuję(na MKII trzeba by czekać tydzień, a fee).
Przy okazji, co sądzisz o tym mikrofonie? Widzę że jest polecany w wielu miejscach do takich najprostszych domowych zastosowań(czyli akurat dla mnie), ale jednak 17zł to nie jest cena która daje na papierze jakąś gwarancję jakości.

Dnia 17.08.2016 o 12:26, ziptofaf napisał:

HMC 631 miałem i prawdę mówiąc nie przypasowały mi do gustu bo przez pierwszy tydzień
musiałem je rozciągać a potem zrobić "skarpet-moda" (dosłownie skarpetką pokrywasz nausznice)
żeby nie grzały i nie ściskały mi tak uszu. One są wygodne i brzmią naprawdę okej (no
i mają ten wbudowany mikrofon więc nie trzeba wydawać 20 zł na Zalman ZM-Mic1), ciężko
też cokolwiek zarzucić im w zakresie blokowania otoczenia ale imho nie umywają się pod
względem czystej wygody użytkowania do prawdziwych słuchawek otwartych. No i jednak ten
autodociskowy system nie każdemu pasuje, ja zdecydowanie wolę mieć możliwość personalizacji
w tym zakresie bo nie lubię jak mi coś dociska łeb :P


Ja chyba też mam podobnie, bo i ten HD330 takie wrażenie docisku robi, przetestuję jaka będzie różnica względem nowych. Przeważnie ignoruję takie pomniejsze niedogodności, ale jak już będzie coś nowego to niech będzie lepsiejsze.


Btw, tak odnośnie różnych rozważań w temacie, to ostatnio zastanawiałem się czemu Intel/AMD nie zwiększą wielkości procków, żeby na chip upchnąć więcej rdzeni/pamięci/czego tam potrzeba.
Mam wrażenie że jest to jedno z wielu moich głupich rozważań, bo pewnie jakby się dało to już dawno by tak zrobili ku uciesze wszystkich użytkowników pc na świecie.;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2016 o 14:12, Nephren-Ka napisał:

Przy okazji, co sądzisz o tym mikrofonie? Widzę że jest polecany w wielu miejscach do
takich najprostszych domowych zastosowań(czyli akurat dla mnie), ale jednak 17zł to nie
jest cena która daje na papierze jakąś gwarancję jakości.


Powiem tak - jest to taka sama jakość jaką znajdziesz w headsetach. Prawdziwy mikrofon to waży pół kilo :P

Dnia 17.08.2016 o 14:12, Nephren-Ka napisał:

Ja chyba też mam podobnie, bo i ten HD330 takie wrażenie docisku robi, przetestuję jaka
będzie różnica względem nowych. Przeważnie ignoruję takie pomniejsze niedogodności, ale
jak już będzie coś nowego to niech będzie lepsiejsze.


Dla mnie ucisk w Superluxach ostatecznie je skreślił z listy słuchawek które kupiłbym dla siebie. Uszom ciężko oddychać i się pocą. Zdecydowanie wolę bardziej konstrukcje w pełni otwarte (K240 są półtowarte, SHP 9500 są w pełni otwarte) na dłuższe posiedzenia. Faktem jest że kosztuje to nieco na sile basu.

Dnia 17.08.2016 o 14:12, Nephren-Ka napisał:

Mam wrażenie że jest to jedno z wielu moich głupich rozważań, bo pewnie jakby się dało
to już dawno by tak zrobili ku uciesze wszystkich użytkowników pc na świecie.;d


Bo to kosztuje piniondze. Intel ma MNÓSTWO wolnego miejsca nawet na 4-rdzeniowych prockach które obecnie zapycha wsadzając zintegrowany układ graficzny. Ale już np. i7-5820k JEST wyraźnie większy od typowej jednostki:
http://puu.sh/qEvGe/53767136eb.jpg

Jasne że by mogli wrzucić więcej do platform konsumenckich ale... po co? :P Im się to nie opłaca.

Tym niemniej - lepsze zagospodarowanie miejsca będzie właśnie w nadchodzących prockach AMD. Pełne 8 rdzeni lub 4 + układ graficzny. Intel w 2018 też przesiada się na więcej rdzeni niż dotychczas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarła do mnie moja 1060 od EVGA w wersji SC. Ktoś tu pisał, że EVGA to taki Mercedes wśród producentów kart graficznych i po dzisiejszym rozpakowaniu w pełni się z tym zgadzam :P Zawartość pudełka poprzedniej karty (R9 260 od Gigabyte) nijak ma się do tej z EVGA. Choć to duperele, to cieszą a wykonanie karty i jej kultura pracy tylko potwierdza, że otrzymujemy produkt z górnej półki. Karta jest malutka, ale drzemie w niej moc :> Oprócz samej karty w pudełku był plakat, metalowa odznaka(czy jak to nazwać) na PCta, dwie naklejki i oczywiście instrukcje. Pierwsze po zamontowaniu to oczywiście sprawdzić jak chodzi W3. A chodzi super, w FHD na ustawieniach Ultra(HW tylko na Geralta, x8<swoją drogą, wyglądają średnio. Broda jeszcze ujdzie ale włosy wyglądają jakoś dziwnie>) i gra działa płynnie w 60 FPSach przy drobnych spadkach +/- 2 kl/s, Przy czym karta zachowuje ok. 68 stopni i jest cicha, bardzo cicha w porównaniu do poprzedniej suszary(choć wspominam ją dobrze!). Jeśli ktoś by się zastanawiał, to mogę z czystym sumieniem mogę polecić ten właśnie model.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś zobaczyć jakie obroty wentylatora ma ta karta w spoczynku (nic nierobienie na pulpicie)? HW Monitorem można to podejrzeć, jeśli masz zainstalowany :) Fajnie, że Wiesiek tak ładnie na tym chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temp. 29 stopni a wentylator na 1204 RPM. Nie znam się zbytnio na tym, ale to chyba trochę dużo. Wszystko jest na podstawowych ustawieniach EVGA. Nie bawiłem się jeszcze obrotami wentylatorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2016 o 20:41, Snafu napisał:

Temp. 29 stopni a wentylator na 1204 RPM. Nie znam się zbytnio na tym, ale to chyba trochę
dużo. Wszystko jest na podstawowych ustawieniach EVGA. Nie bawiłem się jeszcze obrotami
wentylatorów.


Tak ma być :) U mnie w 970 Mini kręci w idlu 1400obr i poniżej tej wartości nie schodzi. Więc Twój 1060 jest zauważalnie cichszy. Z moich obserwacji (i słyszacji ;)) wynika że powyżej 1000obr każde dodatkowe 100obr wentylatora jest wyraźnie wyczuwalne. Chciałem zobaczyć z jaką prędkością w spoczynku kręcą inne karty w formacie ITX, dzięki za info :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :-) używasz tego modelu? Zastanawiam się też nad dyskiem zewnętrznym do mojego xbone.. widziałem ostatnio jakiś model wd my passport z pamięcią 2 TB gdzieś kolo 300 zł (chyba w rtv euro agd) - chyba powinien wystarczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowe slajdy od AMD! No dobra, tym razem filmik a nie slajdy:

https://www.youtube.com/watch?v=oQS8s7TOXsE

AMD twierdzi że ich 8-rdzeniowy Summit Ridge dorównuje 6900k (czyli Broadwell-E) z wyłączonym Turbo (3.0 GHz) i pokazują to w Blenderze. Ciekaaawwwwe. Choć jednocześnie sugeruje że zegary bazowe będą zapewne niższe niż Intel bo inaczej by porównywali na wyższych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2016 o 15:38, ziptofaf napisał:

Nowe slajdy od AMD! No dobra, tym razem filmik a nie slajdy:


Eee, ja wolę slajdy ;)

Dnia 18.08.2016 o 15:38, ziptofaf napisał:

AMD twierdzi że ich 8-rdzeniowy Summit Ridge dorównuje 6900k (czyli Broadwell-E) z wyłączonym
Turbo (3.0 GHz) i pokazują to w Blenderze. Ciekaaawwwwe. Choć jednocześnie sugeruje że
zegary bazowe będą zapewne niższe niż Intel bo inaczej by porównywali na wyższych.


Ciekaw jestem czy producenci będą robili płyty w formacie itx dla nowych Zenów? Do FXów najmniejsze co było to matx. W sumie nie wiem czemu itxów nie było. A tak pozatem to super by było, gdyby AMD wypuściło coś 8-rzeniowego i mocnego w dobrej cenie. Ale tego to raczej każdy by chciał, no może poza Intelem, bo wtedy musiałby się nieco ogarnąć z cenami ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2016 o 16:01, KannX napisał:

Ciekaw jestem czy producenci będą robili płyty w formacie itx dla nowych Zenów? Do FXów
najmniejsze co było to matx. W sumie nie wiem czemu itxów nie było.


A to akurat potrafię wyjaśnić. Są dwa powody:
- absurdalne TDP procesorów AMD FX. Kto normalny buduje małego PC-ta z 200W procesorem? To nie ma sensu. Poza tym architektura Piledriver i Bulldozer sięga 2011 roku, wtedy miniITX jeszcze nie był popularny.

Tak samo przecież nie ma odpowiedników Intel NUC w wykonaniu AMD z uwagi na za wysokie TDP.

Tylko pytanie brzmi jak dobrze radzi sobie TSMC (czy gdzie tam robi swoje procki AMD) w stosunku do fabryk Intela które są jednak uważane za najlepsze w branży, na pewno mają przynajmniej zdecydowanie najlepszy proces 14nm. Bo od tego zależy potencjał OC oraz zużycie energii.

A tak poza tem to

Dnia 18.08.2016 o 16:01, KannX napisał:

super by było, gdyby AMD wypuściło coś 8-rzeniowego i mocnego w dobrej cenie. Ale tego
to raczej każdy by chciał, no może poza Intelem, bo wtedy musiałby się nieco ogarnąć
z cenami ;)


8 rdzeni to mimo wszystko nietypowa nisza jak na razie. Jasne, dla mnie przesiadka na coś takiego ma zdecydowanie sens ale ja nie jestem typowym użytkownikiem komputera. Prawdziwym pytaniem jest jakie zegary osiągną ich tańsze jednostki 4 i 6 rdzeniowe. Bo zakładając IPC na poziomie Haswella to 3 GHz przy 8 rdzeniach brzmi okej. Ale przy 4 już zdecydowanie nie, tam jednak standardem jest 3.5 a najlepiej też coś z odblokowanym mnożnikiem i potencjałem OC do chociaż tych 4.2.

Tym niemniej, jeśli temu testowi od AMD można wierzyć to akurat testów renderingu w Blenderze nie brakuje:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2016/broadwelle/charts/def/blender.png

Żeby osiągnąć 90% wydajności i7-6900k to ten ich Summit Ridge musiałby blisko dwukrotnie(!) wyprzedzać 6600k oraz FX-9590 w testach wielowątkowych. Szkoda że Cinebencha nie pokazali ale tutaj wyskoczyłby zapewne zbyt konkretny wynik i AMD by raczej tego nie chciało :P

Ja mam tylko nadzieję że jeśli istotnie mają taką wydajność to nie uznają że należy zrobić jakieś X99AMD z płytami za 1000 zł a procesor za 4500 a ich flagowy 8-rdzeniowiec nie przekroczyłby tych 2000-2200. Bo tyle jeszcze ze swojej świnki skarbonki wyciągnę, powyżej już nie ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciach! Wszystko przeczytałem.

Piszesz na końcu o hi-endowym 8-rdzeniowcu za 2000zł. Ja aż tak wysoko nie mierzę i wystarczyłby mi jakiś dobry 4-rdzeniowiec/8-wątkowiec o wydajności 6700K w cenie 1000zł. Ciekawe czy na coś takiego można liczyć... To już byłby absolutny komfort do każdej gry, nawet Crysis 3 by szedł aż miło :) A może i 6-rdzeniowce będą dobre i nieźle wycenione. Ugrali by mocno rynek oferując wydajne 6 rdzeni w cenie 6700K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2016 o 17:37, KannX napisał:

Ciach! Wszystko przeczytałem.

Piszesz na końcu o hi-endowym 8-rdzeniowcu za 2000zł. Ja aż tak wysoko nie mierzę i wystarczyłby
mi jakiś dobry 4-rdzeniowiec/8-wątkowiec o wydajności 6700K w cenie 1000zł. Ciekawe czy
na coś takiego można liczyć... To już byłby absolutny komfort do każdej gry, nawet Crysis
3 by szedł aż miło :) A może i 6-rdzeniowce będą dobre i nieźle wycenione. Ugrali by
mocno rynek oferując wydajne 6 rdzeni w cenie 6700K.


Nie no, ja to widzę tak - nie lubię robić upgrade''ów które starczają na krótko. Dawno dawno temu miałem Phenoma II X4 940, działał sobie dzielnie aż do roku 2013 aż nie ukatrupiłem płyty głównej (albo RAMu albo procesora, nie miałem już jak sprawdzić) wsadzając tam trzy karty graficzne do koparki. Był sobie też Q9300 zastąpiony potem przez i5-2500k ale że wyjeżdżałem na studia a PC był tylko częściowo mój to musiał zostać w domu. Też działał lat wieeeeeeele. Tylko moja wymiana na 5675c nie była do końca planowana (podwyżka dolca jednak skutecznie sprawiła że o 5820k mogłem zapomnieć bo z 1500 podskoczył pod blisko 2000) ale jednak na Pentiumie mi się po prostu za dobrze nie grało.

I dlatego jeśli już mam wymieniać procesor to niech to będzie coś długowiecznego a przeskok z 4 rdzeni na 4 rdzenie to żadna różnica, HT mi się nie opłaca wystarczająco bym wykładał kasę. Ale już takie prawdziwe 8 rdzeni - o, to to chętnie wezmę. Mamy już DX12 i sporo gier które potrafią wykorzystać więcej niż 4 wątki, ja już też nie jestem tylko graczem. A dużo więcej się ugrać nie da, skoków 50% w obrębie jednej-dwóch generacji już nigdy nie będzie na zwykłym krzemie. Więc jak teraz wydam nieco więcej to liczę na to że będę mieć spokój na najbliższe 4-5 lat do moich domowych zastosowań. A w to że odpowiednik 6700k mi tyle zapewni nie wierzę. Z prostego powodu - sam Intel w 2018 roku wydaje konsumenckie jednostki 6-rdzeniowe czyli nawet oni już uznali że 4 to za mało.

No, w sumie najbardziej to się pewnie za 4 lata ucieszą cierpliwi i wyczekujący okazji. Bo mniej więcej w tym okresie serwerownie zaczną masowo pozbywać się swoich procków które zakupią pod koniec tego roku (dlatego zresztą 8-rdzeniowego Xeona sprzed 2 generacji dostaniesz za 450-600 zł od ręki a dwunastordzeniowe Opterony to wydatek rzędu 450 zł :P) a jednak serwerowe Zeny mają mieć rdzeniuff 16 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam drobny problem. Na R9 280 w CS:GO miałem ~200 Kl/s, po zmianie GPU na GTX 1060(ustawienia gry ciągle te same) FPS utrzymuje się na poziomie 60, przy czym karta się w ogóle nie "męczy" zna ktoś jakieś rozwiązanie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się