Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 31.08.2016 o 08:38, ziptofaf napisał:

To teraz zadaj sobie pytanie - skoro wyprodukowanie jednego wentylatora kosztuje z 10-20
zł to jakim cudem można zbudować cały zasilacz tak by sprzedać z zyskiem gdy cena detaliczna
wynosi 40?


Nie przesadzajmy, 10-20 zł w tym wentylatorze to kosztuje naklejka z logo. Wyprodukowanie zmieści się pewnie w kilku złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez czasów studiów miałem sobie laptopa i konsole Nintendo, więc przez ostatnich dobrych 6 lat w ogóle nie byłem na czasie z PCtami i teraz nie mam pojęcia jak się zabrać za jego składanie. Monitor, myszkę, klawę i głośniki mam, aha, no i do odbioru Wi-Fi mam wtyczkę USB. Dlatego interesuje mnie sam komputer i nie podaję ceny, bo kryterium mam jedno - Wiedźmin 3.

Chcę złożyć komputer, który pociągnie Wiesława 3 na co najmniej minimalnych, ale bez ścin. Nie mam pieniędzy na high endowego pieca, ale na komp ciągnący wieśka od minimalnych do średnich, pieniądze się znajdą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2016 o 12:15, Ichibanboshi-kun napisał:

Chcę złożyć komputer, który pociągnie Wiesława 3 na co najmniej minimalnych, ale bez
ścin. Nie mam pieniędzy na high endowego pieca, ale na komp ciągnący wieśka od minimalnych
do średnich, pieniądze się znajdą ;)


Ale chociaż pi razy drzwi, jaka jest maksymalna kwota jaką jesteś gotów wydać :P Bo może się okazać że i w wysokich pograsz i po prostu przeceniasz Wieśka. Albo przeciwnie, że będę musiał nielicho ciąć i zerknąć na Allegro żeby coś z tego wyszło. Monitor masz ze złączem HDMI/DVI czy jeszcze pod D-Sub?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Chciałbym zakupić monitor w dość niskiej cenie. Czy warto w ogolę pakować się w sprzęt w tej klasie cenowej? Często czytam, pracuję lub oglądam filmy, rzadko gram, więc monitor służyłby w 90% do pracy.
Zastanawiałem się nad monitorem poleasingowym, np. NEC EA243WM 24. Nigdy nie kupowałem używanego wyświetlacza. Boję się, że może być strasznie wysłużony. Co o tym myślicie ?

Czytałem tez różne dobre opinie o monitorze, nowym, AOC I2369VM. Zależy mi na wejściu HDMI lub Thunderbolt.
Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy do jakiej pracy. Jeżeli praca wymaga precyzji w barwach, to trzeba wydać sporo więcej. Jeżeli nie i będzie to praca typowo biurowa (Word, Excel), wystarczy monitor z niższej półki cenowej z matrycą TN. Natomiast do filmów proponowałbym jednak monitor z matrycą IPS (taką jak ma podany AOC - na marginesie, ładnie wygląda), ze względu na lepsze odwzorowanie barw, lepszą czerń i lepszy kąty widzenia. Niestety bywa, że obraz na matrycach TN ciemnieje jeżeli patrzymy pod kątem.

Co do sprzętu poleasingowego - z jak każdym używanym sprzętem jest ryzyko, że będzie coś nie tak, albo że po czasie pojawią się problemy. Taki sprzęt warto osobiście obejrzeć, podłączyć i sprawdzić czy wszystko jest ok. Lepiej kupowac stacjonarnie niż wysyłkowo. Dużo też zależy od tego jaką gwarancje daje sprzedawca. Bez gwarancji moim zdaniem nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2016 o 12:15, Ichibanboshi-kun napisał:

Chcę złożyć komputer, który pociągnie Wiesława 3 na co najmniej minimalnych, ale bez
ścin. Nie mam pieniędzy na high endowego pieca, ale na komp ciągnący wieśka od minimalnych
do średnich, pieniądze się znajdą ;)


Jeśli tak, to masz tutaj zestaw za niecałe 2500zł, który wczoraj skonfigurowałem :)

https://www.morele.net/inventory/info/yfbtGB/

Do Wieśka idealnie byłoby tylko wymienić procka z i3 na podstawowe i5 (dopłata 300zł, choć nie jest to niezbędne):
https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-6400-2-7ghz-6mb-box-bx80662i56400-757624/

I tak oto masz mocny komp za niecałe 2800zł, na którym pograsz w Wiedźmina 3 na średnio-wysokich detalach bez ścin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2016 o 16:02, KannX napisał:

I tak oto masz mocny komp za niecałe 2800zł, na którym pograsz w Wiedźmina 3 na średnio-wysokich
detalach bez ścin.



Dzięki! Wygląda super i na pewno nic mi więcej nie będzie potrzeba, no, przynajmniej na razie :D

@ziptofaf

HDMI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2016 o 12:00, Ichibanboshi-kun napisał:

Dzięki! Wygląda super i na pewno nic mi więcej nie będzie potrzeba, no, przynajmniej
na razie :D

Jedno ale - zmień sobie kartę graficzną na tą:
https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-amd-rx-470-nitro-4gb-gddr5-256-bit-dvi-2xhdmi-2xdp-box-11256-01-20g-774722/

Dwa wentylatory zamiast jednego, dopłata 4 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna nowego komputera i monitora. Rozdzielczość 1080p. Waham się między 24'' a 27'', siedzę jakieś 70-80cm od ekranu, jaki rozmiar polecacie z własnego doświadczenia? Próbowałem przymierzać się w sklepie, ale takie posiedzenie przed ekranem parę minut wydało mi się niemiarodajne, jednak praca/granie kilka godzin to co innego niż parominutowa przymiarka. Kolejna sprawa, to czy jest sens dopłacania do monitora 144Hz? Wydaje mi się to bez sensu w momencie, gdy ze wszystkich testów jakie obejrzałem/przeczytałem w sieci wynika, że mój zestaw osiągnie wydajność w zależności od gry 50 do 100 FPS (wiem duży rozstrzał), jakie jest wasze zdanie? Przy ilu klatkach na sekundę jest sens używania monitora 144Hz? Na koniec, możecie polecić jakieś konkretne modele? Za jakiś czas pewnie będę pytał o opinię w sprawie zestawu, jak już do końca ustalę czego chcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dobrać rozdzielczość monitora do planowanego zestawu, a nie zaczynać od monitora. Żeby Ci pomóc dobrze by było gdybyśmy wiedzieli w jakie gry grasz - do CSa taki monitor 144Hz będzie idealny, ale w strategiach 60 kl/s jest w zupełności wystarczające. No i ile jesteś w stanie wydać na monitor i zestaw? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, skoro jednak zestaw jest przydatny, to podaję:
Płyta główna: ASRock Z170 Extreme 4, Intel Z170, 4x DDR4, SATA3, USB 3.1, GBLAN, ATX (na płytach się słabo znam, więc gdyby była jakaś inna sugestia, to rozważę)
Procesor: Intel i7-6700K
Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X
Pamięć RAM: HyperX Fury DDR4, 16GB(2x8GB), 2666MHz, CL15
Dysk systemowy: SSD Crucial MX200 250GB SATA3
Dystk na dane: HDD Seagate 1TB LUB 2TB
Chłodzenie procesora: CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 LUB Be Quiet! Dark Rock 3
Zasilacz: Corsair RM550X 80Plus Gold - 550W
Obudowa: SilentiumPC Aquarius M60W
Do tego Windows 10 i chyba napęd DVD.

A jaką masz opinię na temat rozmiaru monitora?
Ja myślałem o tym modelu: https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-red-eagle-gb2488hsu-636024/
Zakup monitora 60Hz to jednak spora oszczędność, przykładowo: https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-black-hawk-ge2488hs-b2-649008/
600zł w kieszeni to nie w kij dmuchał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2016 o 18:20, Damlon napisał:

Dobrze, skoro jednak zestaw jest przydatny, to podaję:


Zestaw naprawdę bardzo fajny, płyta główna zacna, nie ma większego sensu zmieniać jeśli odpowiada Ci jej kolorystyka.

Być może w przypadku karty graficznej bym rozważył modele od EVGA, ale MSI też daje radę.

Dnia 02.09.2016 o 18:20, Damlon napisał:

A jaką masz opinię na temat rozmiaru monitora?


Jak największy się da :D Ja mam 29 cali 21:9 i bym chętnie przygarnął 34 cale :D

Natomiast przy takim zestawie jaki podałeś warto pomyśleć o 27 cali WQHD:

http://www.x-kom.pl/p/222497-monitor-lcd-led-27-acer-k272hulabmidp.html

Monitora nie kupuję się zazwyczaj na rok lub dwa, więc warto dopłacić od razu do czegoś lepszego ;) Poza tym to on w duzej mierze decyduje o wrażeniach z gry i ogólnie z korzystania z komputera ;)

Dnia 02.09.2016 o 18:20, Damlon napisał:

Zakup monitora 60Hz to jednak spora oszczędność, przykładowo: https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-black-hawk-ge2488hs-b2-649008/
600zł w kieszeni to nie w kij dmuchał.


Dla mnie to 144Hz to tylko do konkretnych zastosowań - mi np. w BFach w zupełności wystarcza 60 Hz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2016 o 15:19, TigerXP napisał:

Czytali? http://www.purepc.pl/procesory/procesory_intel_kaby_lake_i_amd_zen_ze_wsparciem_windows_10
Niezłe jaja, co prawda jak z wiekszoscia windowsów przeskok na nowsza wersje jest tylko
kwestia czasu, ale osobiscie nie lubie byc zmuszany do takich praktyk.


Nie no... to jest totalna bucówa. Co ma niby oznaczać wg Microsoftu termin "niższa stabilność"? Zaprogramują automatyczne BSODy co kilka godzin czy jak? W sumie to nie zdziwiłbym się jeśli tak będzie. Obstawiam wyłączenie hyper threadingu i innych podfunkcji nowych procków pod Siódemką i Ósemką.

Jeśli faktycznie tak będzie, a ograniczenia będą duże (np. sztuczne obniżanie wydajności w grach) to ograniczę się do zmiany procka na 6700K i na tym pozostanę na następne parę lat. Może jednak z prockami AMD nie będzie tak źle, bo np. 8-rdzeniowe FXy działają na Windzie XP bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie załogę gram.pl. Kłania się BzyQacz, ale stare czasy minęły - idzie nowe ; ). Więc do rzeczy.

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
3500-4500 zł. Uwaga! Sprzęt biorę najprawdopodobniej na raty, więc zależy mi na jak najlepszym doborze.

Sprzęt będzie służył do:
Codzienny użytek - granie, pisanie, być może nawet streamowanie.

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem:
Nic. Potrzebuję absolutnie coś świeżego i swojego.

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia?:
Do samego zestawu nie. Potrzebuję tylko sensownie złożoną bazę, ale gdyby ktoś mi mógł określić koszt Windowsa na chwilę obecną i jakiś monitor do zestawu to byłbym bardzo wdzięczny.

Jestem Absolutnym Fanboyem:
Procek na Intelu. Co do karty graficznej to tutaj mam już niezły miszmasz i nie wiem, czy iść w nowe GF, czy Radki - zdaje się na Waszą opinię. 16GB RAMu minimum - chyba, że jest to na razie nieopłacalne. Śpece forumowe pomogą ; ).

Dodam jeszcze, że widełki kwoty mogą się zwiększyć o 500 zł. Po prostu, jeśli mam płacić ratami to za coś, co szybko się nie zestarzeje, a ewentualnie pomoże w rozbudowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 09:55, CyrusPL napisał:

Dodam jeszcze, że widełki kwoty mogą się zwiększyć o 500 zł. Po prostu, jeśli mam płacić
ratami to za coś, co szybko się nie zestarzeje, a ewentualnie pomoże w rozbudowie.


To tak wstępnie takie coś mogłoby ci pasować:

https://www.morele.net/inventory/info/ur12h2/

Core i5-6600, 16GB RAMu (i możliwość rozbudowy o kolejne 32GB w przyszłości), niereferencyjny GTX 1070. Odrobinę przekracza budżet 4.5 tysiąca bo całkowicie zrezygnowałem z HDD by zmieścić dobry 480GB SSD. Jeśli uważasz że zadowoliłoby cię 250GB SSD bądź 120 SSD + 1TB HDD to wówczas spadniesz o 100-200 zł niżej. Do tego bardzo przyzwoity zasilacz (5 lat gwarancji), całość wsadzona zaś do obudowy microATX (niestety niezbyt urodziwej, za to z filtrami przeciwkurzowymi :P).

Do streamowania się to jak najbardziej będzie nadawać o ile skorzystasz z Nvidia NVENC bądź Intel QuickSync (czyli wykorzystujesz układ graficzny zamiast procesora, pozwala na to Shadowplay i OBS), na czystym procku w najbardziej wymagających tytułach mogłoby to być problematyczne (a jakoś nie znalazłem możliwości zmieszczenia i7-6800k za 2000 zł żeby ten problem rozwiązać). Jeśli planujesz nagrywać materiał wideo na dysku a nie tylko puszczać przez stream to radzę w przyszłości pomyśleć nad drugim dyskiem.

Wydajność powinna być wystarczająca do każdej gry w pełnym Ultra w FullHD i mniej więcej wysokich-bardzo wysokich w 1440p.

A jeśli o Windows chodzi - poszukaj na Allegro, zgodnie z prawem europejskim wolno odsprzedawać używane klucze więc za 150 zł spokojnie coś znajdziesz. Pewnie najlepiej brać dziesiątkę.

Jeśli koniecznie chcesz przekroczyć widełki kwoty tak żeby miało to sens to zmień procesor na i7-6700. Dobijasz wówczas pod 5000 zł, fakt że zyskujesz dodatkowe 10-15% mocy obliczeniowej, przydatnej właśnie podczas streamowania. Z tym że NIE JEST to konieczne dla gier (no, chyba że uwielbiasz serię Total War i chcesz sprawdzić swoje siły w bitwie 4v4, tam Core i7 MUSI być by zachować płynność).

Co do monitora - a tutaj to określ najpierw budżet :D Bo są i takie za 3000 które mogę polecić jak i takie za 500 zł które zadowolą większość osób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
przepraszam, jeśli publikuję posta nie w tym temacie. Proszę wtedy o linka do odpowiedniego :)

Mam do Was techniczne pytanie. Mianowicie, zakupiłem i złożyłem ostatnio sprzęt komputerowy. Dostarcza on jednak paru problemów. Tzn. po nocnej przerwie w działaniu nie można go normalnie włączyć. Przycisk po prostu nie działa. Pomaga o dziwo wyłączenie kabla z gniazdka i ponowne jego włożenie. Po kilku takich próbach można normalnie uruchomić sprzęt. Zdarza się również, że po ok. 30 min gry w niezbyt wymagającą pozycję sam się wyłącza. Potem następuje wcześniej opisany problem z uruchomieniem.

Co może być tego przyczyną? Spotkaliście się wcześniej z czymś takim?
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 11:29, trener91 napisał:

Co może być tego przyczyną? Spotkaliście się wcześniej z czymś takim?


Dwie możliwości - albo niskiej jakości zasilacz albo przegrzewający się procesor/GPU. To pierwsze w pewnym stopniu można sprawdzić w programach typu SpeedFan (choć pomiar napięć i skoków to się robi woltomierzem, metody programowe są obarczone dużą skalą błędu), to drugie też. Choć jeśli istnieją to nieco lepsze są aplikacje dołączane przez producenta płyty głównej. Zawsze istnieje też ta niewielka szansa że jest coś nie tak z płytą główną ale to się akurat beznadziejnie sprawdza i należy do samego końca zakładać że to jednak nie to.

Osobiście zacząłbym od otwarcia obudowy, sprawdzenia czy jest dobrze ułożona pasta termoprzewodząca na procku i podociskane wszystkie kable, dociśnij kostkę RAMu itp. Jeśli wszystko tu jest okej to potem proponuję posprawdzać temperatury i napięcia (choć to drugie nie powinno powodować niemożności uruchomienia komputera po jakimś czasie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu drogi, zestaw mi się podoba, ale może troszkę modyfikacji być mi podrzucił. Mógłbym zmienić i5 na i7 - nawet by mi to nie przeszkadzało. Poza tym, możemy zrezygnować z SSD na rzecz mniejszego + HDD (1/2 TB). Obudowa mi najmniej zawadza, ale filtr przeciwkurzowy to świętość dla mnie (czytasz mi w myślach) : ). Jak wyglądałbym wtedy taki zestaw? A co do monitora, to załóżmy, że widełki do 600 zł. Z Windowsem sobie poradzę, ale lepiej OEM/Box?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 12:08, CyrusPL napisał:

Przyjacielu drogi, zestaw mi się podoba, ale może troszkę modyfikacji być mi podrzucił.
Mógłbym zmienić i5 na i7 - nawet by mi to nie przeszkadzało. Poza tym, możemy zrezygnować
z SSD na rzecz mniejszego + HDD (1/2 TB). Obudowa mi najmniej zawadza, ale filtr przeciwkurzowy
to świętość dla mnie (czytasz mi w myślach) : ). Jak wyglądałby wtedy taki zestaw?


O tak:
https://www.morele.net/inventory/info/4CcOtI/

Dnia 04.09.2016 o 12:08, CyrusPL napisał:

A co do monitora, to załóżmy, że widełki do 600 zł. Z Windowsem sobie poradzę, ale lepiej
OEM/Box?

Cóż, OEM jest oficjalnie przypisany do płyty głównej a BOX nie. W praktyce jednak dla użytkownika domowego żyjącego na terenie EU nie powinno być problemów, w najgorszym wypadku przy wersji OEM musisz skorzystać z infolinii.

Zaś co do monitora - może taki?
https://www.morele.net/monitor-lg-23mp48hq-p-848062/

Jest matryca IPS (czyli rzecz najważniejsza :P), 23" i FullHD. GTX 1070 będzie się nieco nudzić w tej rozdziałce ale na 1440p nie starczy, tam trzeba by wydać 2x tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się