Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dzięki za odpowiedź ;) Właśnie na tym bardzo mi zależało, żeby zestaw był w miarę uniwersalny, nadawał się i do rozrywki i do zastosowań profesjonalnych. Przy pracy może się okazać, że za jakiś czas trzeba będzie dołożyć RAMu, bo bardzo złożone modele 3D w CADach zużywają go często bardzo dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecicie jakiegoś laptopa dla siostry-studentki? Kwota ~2500 zl, będzie wykorzystywany oczywiście do nauki, oraz hobbystycznej obróbki zdjęć i filmów ;) Dziękuję za wszystkie porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem sobie dzisiaj pierwszy raz AC Syndicate. Już pal licho, ze po wyjściu z gry mam wielki/wysoki pasek zadań i muszę go zmniejszać, ale największym zdziwieniem jest, że mam za mało pamięci VRAM aby skorzystać z opcji DRS Nvidii ... Do tego niby 4K potrzeba ponad 6GB VRAM (gra sama o tym informuje), do 2K potrzeba ponad 4GB, ba! ponad 4GB potrzeba nawet do FHD ... Czy to normalne zjawisko? W innych grach, także nowszych, nie ma problemu z DSR (np. "Wiedźmin 3", który b. dobrze działa w 2K).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór.
Zastanawiam się bardzo poważnie nad upgradem komputera stacjonarnego. Do jakiegoś czasu wystarczył mi laptop do nauki/pracy + konsola. Można śmiało rzec - gracz konsolowy. Jednak premiera Legionu, chęć pogrania sobie w tańsze gierki na PC''ie (te promocje na steamie) i trochę zawód obecną sytuacją na rynku konsol, przekonywują mnie do zakupu.

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:

Do 3,0-3,5K.

Sprzęt będzie służył do:

Grania, multimediów, rzadziej pracy.

Co mogę zostawić ze starego komputera:

Jeśli cokolwiek będzie tego warte. Płyta główna, zasilacz, obudowa... może coś?

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?

Karta sieciowa, ewentualnie dysk SSD (mniejszy pojemnością).


Podaję specyfikację obecnego, starego komputera:
Karta graficzna: Gainward GeForce GTS 250
Procesor: Intel Core i5-2310
Płyta główna: GIGABYTE P61-USB3-B3
Pamięć RAM: Kingston (9905471-001) 2x2[GB] DDR3
Dysk: HDD Samsung 500 GB SATA II 7200 RPM, 16 MB NCQ (HD502HJ)
Zasilacz: Tagan TG 480-U15 (480W)
Napęd: Samsung SH-222AB
Obudowa: MODECOM Harry - czarno-srebrna (prawdopodobnie starsza wersja modelu 8300B, prawie identyczna)

Z góry dziękuję za propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.09.2016 o 01:07, Michu94x napisał:

Z góry dziękuję za propozycje.


Ogólnie rzecz biorąc widzę w twoim przypadku dwie ścieżki:
a) ulepszyć kartę graficzną, zasilacz i dorzucić RAMu. Twój PC, mimo iż wiekowy, wcale nie jest tak tragiczny. I jego głównymi problemami są właśnie karta oraz brak za mało RAMu (gra w WoWa bez 8GB boli). Można też dorzucić dysk SSD. Wtedy wyjdzie ci coś takiego;
https://www.morele.net/inventory/info/lgCV8s/

Zalety: bardzo dobry przelicznik cena/wydajność, względem tego co masz teraz zyskujesz MNÓSTWO.
Wady: wąskim gardłem niestety będzie w pewnym stopniu procesor (w raidach w WoWie zalecam detale medium-high a nie pełne ultra), przy kolejnej rozbudowie czeka cię przesiadka na pamięci DDR4 (więc te 8GB które kupisz teraz się zmarnują). Tym niemniej to i tak całkiem niezła jednostka (Core i5-2xxx ogółem bardzo wolno się starzeją) i może jeszcze pociągnąć nowe gry. Nie da się przeciągać zmiany procesora i płyty głównej w nieskończoność ale możesz to odłożyć znacznie w czasie decydując się na tę wersję.

b) zostawiasz sobie obudowę, napęd DVD i dysk (choć SSD oczywiście dorzucę) a wszystko inne idzie na sprzedaż.
Tutaj jako że wspominałeś o WoWie to pójdziemy nieco inną ścieżką niż normalnie (bo ta gra nie zabija GPU a CPU, poza tym dobry procek starzeje się baaardzo wolno i kolejna wymiana to wówczas tylko GPU):
https://www.morele.net/inventory/info/bMuvSl/

Nieco niezbalansowany zestaw bo standardowo wolałbym i5-6500 + GTX 1060. Ale potencjalnie możesz sobie tym zmniejszyć koszt kolejnej rozbudowy za 2-3 lata gdy RX 470 przestanie wystarczać a i tak wyjdzie nowa generacja kart i w jego cenie pewnie dostaniesz coś co zjadłoby 1060tkę.

Alternatywa - odwracamy budżet na CPU i GPU. Weź wówczas GTX''a 1060 z pierwszego zestawu i Core i5-6500 zamiast i7-6700. Będzie to szybszy zestaw w obecnych grach o ok. 20% za wyjątkiem właśnie WoWa, Starcrafta 2, nowego Total Wara itp.

Niezależnie od tego w co pójdziesz powinieneś być zadowolony.

Mała uwaga - obecne karty graficzne już NIE MAJĄ złącza D-Sub/VGA i nie ma łatwego i taniego sposobu by takiego monitora użyć. Tylko aktywne konwertery za ok. 100 zł. Więc weź to pod uwagę przy zakupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.09.2016 o 01:07, Michu94x napisał:

Z góry dziękuję za propozycje.


Ogólnie rzecz biorąc widzę w twoim przypadku dwie ścieżki:
a) ulepszyć kartę graficzną, zasilacz i dorzucić RAMu. Twój PC, mimo iż wiekowy, wcale nie jest tak tragiczny. I jego głównymi problemami są właśnie karta oraz brak za mało RAMu (gra w WoWa bez 8GB boli). Można też dorzucić dysk SSD. Wtedy wyjdzie ci coś takiego;
https://www.morele.net/inventory/info/lgCV8s/

Zalety: bardzo dobry przelicznik cena/wydajność, względem tego co masz teraz zyskujesz MNÓSTWO.
Wady: wąskim gardłem niestety będzie w pewnym stopniu procesor (w raidach w WoWie zalecam detale medium-high a nie pełne ultra), przy kolejnej rozbudowie czeka cię przesiadka na pamięci DDR4 (więc te 8GB które kupisz teraz się zmarnują). Tym niemniej to i tak całkiem niezła jednostka (Core i5-2xxx ogółem bardzo wolno się starzeją) i może jeszcze pociągnąć nowe gry. Nie da się przeciągać zmiany procesora i płyty głównej w nieskończoność ale możesz to odłożyć znacznie w czasie decydując się na tę wersję.

b) zostawiasz sobie obudowę, napęd DVD i dysk (choć SSD oczywiście dorzucę) a wszystko inne idzie na sprzedaż.
Tutaj jako że wspominałeś o WoWie to pójdziemy nieco inną ścieżką niż normalnie (bo ta gra nie zabija GPU a CPU, poza tym dobry procek starzeje się baaardzo wolno i kolejna wymiana to wówczas tylko GPU):
https://www.morele.net/inventory/info/bMuvSl/

Nieco niezbalansowany zestaw bo standardowo wolałbym i5-6500 + GTX 1060. Ale potencjalnie możesz sobie tym zmniejszyć koszt kolejnej rozbudowy za 2-3 lata gdy RX 470 przestanie wystarczać a i tak wyjdzie nowa generacja kart i w jego cenie pewnie dostaniesz coś co zjadłoby 1060tkę.

Alternatywa - odwracamy budżet na CPU i GPU. Weź wówczas GTX''a 1060 z pierwszego zestawu i Core i5-6500 zamiast i7-6700. Będzie to szybszy zestaw w obecnych grach o ok. 20% za wyjątkiem właśnie WoWa, Starcrafta 2, nowego Total Wara itp.

Niezależnie od tego w co pójdziesz powinieneś być zadowolony.

Mała uwaga - obecne karty graficzne już NIE MAJĄ złącza D-Sub/VGA i nie ma łatwego i taniego sposobu by takiego monitora użyć. Tylko aktywne konwertery za ok. 100 zł. Więc weź to pod uwagę przy zakupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W życiu nie spodziewałem się tak profesjonalnej i rzeczowej odpowiedzi. Naprawdę wielkie dzięki!
Muszę przemyśleć obie opcje, choć jestem bardziej za drugą. Gdyby została wybrana i chciałbym mieć złożoną całość - jaką obudowę Pan poleca do zestawu?
Z monitorem nie będzie problemu. Posiadam monitor AOC i2769Vm.
Jeszcze raz - bardzo dziękuję. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Postanowiłem że to czas aby zmienić większość rzeczy w moim PC''cie ale jako totalny laik pomyślałem aby zasięgnąć rady u was gram''owicze.

Mianowicie tak, wymieniam: płytę główną, RAM, procesor, chłodzenie do procesora. kartę grafiki, oraz obudowę.
Większość sobie już wybrałem ale mam jeszcze kilka pytań. O to co mam na oku:
Płyta główna: MSI Z170A GAMING M5
RAM: HyperX Fury Black 16GB [2x8GB 2400MHz DDR4 CL15 DIMM]
Procesor: i7 6700K 4,0GHz LGA1151
Chłodzenie do procesora: brak, zupełnie nie wiem co wybrać.
Karta grafiki: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB DDR5 VR
Obudowa: tutaj też nie jestem pewny do końca jaką wybrać, znajomy polecił mi: Zalman Z11 PLUS, jako człowiek który ma bardzo małe pojęcie na ten temat poszukałem kilka innych od Zalman''a o to one: Zalman Z9 NEO biała, Zalman Z9 U3, Zalman Z11 NEO.

Kartę grafiki już kupiłem, z rzeczy które mam na oku raczej zostaje przy RAM''ie czy tej płycie głównej [jest z tej samej serii co karta], co do procesora nie jestem pewny, jedni mówią że bardzo dobry, inni że trochę się grzeje. a czytałem też informacje o tym że jest on cienko robiony i ugina się pod niektórymi cooler''ami. Dlatego zwracam się do was z opinią na temat procesora [zostać przy nim? Chciałbym kupić coś co będzie starczyć mi na kilka najbliższych lat] oraz pomocą w kupnie odpowiedniej obudowy [czy te Zalmana które podałem mogą być?] a szczególnie jakie chłodzenie do procesora wybrać, przyznam że na początku przy procesorze widząc "BOX" myślałem że jest tam już chłodzenie ale okazało się że nie a pieniędzy mam tak idealnie na styk jak to mówią. Dlatego jeśli chodzi o chłodzenie to miałbym kilka "wymagań" jeśli można to tak ująć.
-żeby było łatwo z montażem tego [znajomy przy tym procesorze i7 6700k ma Grandis XE1236v2, zarówno on jak i osoby na forach w internecie mówią że montaż tego był bardzo ciężki]
-cenowo najlepiej w okolicach 200zł, może być 300zł ale to już taka granica.
-no i oczywiście żeby to się wszystko zmieściło w tej obudowie, żeby nie gryzło się to chłodzenie z płytą główną czy RAM''em [tzn nie zahaczało itp]

Przepraszam jeśli ta wiadomość będzie dziwna, czy być może nie zrozumiała. Ogólnie zależy mi najbardziej z pomocą przy chłodzeniu do procesora, obudową i opinią na temat tego i7 6700k [może ktoś ma i może potwierdzić/zaprzeczyć o tym wyginaniu się blaszki?] Jeśli macie opinie na temat pozostałych podzespołów to też chętnie wysłucham, na razie kupiłem gtx 1070 a reszta czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziptofaf - to jest normalne, o czym piszę wyżej, że DSR zużywa tak dużo pamięci VRAM?
Gra domyślnie uruchomiła mi się w udawanym 4K, nie sprawdziłem jak to działa, ale zaraz doczytałem, ze do tego potrzeba ponad 6GB VRAM, do udawanego 2K potrzeba prawie 5GB VRAM, a do FHD potrzeba dokładnie 409GB VRAM, czyli o jeden więcej, niż ma karta. Dodam, że gram na ultra. W każdym razie, w innych grach tego nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie doboru zasilacza do komputera, który zamierzam złożyć. Na pokładzie będzie procek core i7 6800k, karta grafiki to gtx1070 lub coś ze stajni AMD jeśli się pospieszą z wypuszczeniem topowych kart nowej generacji.
Myślę nad zasilaczem pokroju: CX Series 750W ATX, Modular, 80 Plus Bronze, jednak nie wiem czy to nie będzie za mało, głównie ze względu na stabilność pracy maszyny. Może warto by było jednak wsadzić tam golda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.09.2016 o 22:10, Michu94x napisał:

Muszę przemyśleć obie opcje, choć jestem bardziej za drugą. Gdyby została wybrana i chciałbym
mieć złożoną całość - jaką obudowę Pan poleca do zestawu?

Obudowa to kwestia gustu i portfela :P Jedynym wymogiem jest to by był to rozmiar microATX lub ATX (z przewagą na ten pierwszy bo nie ma sensu wsadzać pełnowymiarowej obudowy ATX do małej płyty głównej). Polecam zapoznać się z moją listą, robiłem jakiś czas temu:

https://techstorm.info/obudowy-microatx-krotka-lista-fajnych-modeli/

Może ci nieco ułatwić wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2016 o 10:08, EylembertTigg napisał:

Myślę nad zasilaczem pokroju: CX Series 750W ATX, Modular, 80 Plus Bronze, jednak nie
wiem czy to nie będzie za mało, głównie ze względu na stabilność pracy maszyny. Może
warto by było jednak wsadzić tam golda?


Za mało jeśli chodzi o waty? Nie. ten PC, o ile nie planujesz podkręcania i7-6800k do 4.5 GHz, nawet do 450W nie dobije.

Ech, rozpiszę się nieco bo z zasilaczami to nie jest taka prosta sprawa. Istnieją bowiem przeciętne zasilacze 80Plus Gold i świetne 80Plus Bronze, samo w sobie to tylko wpływa na sprawność energetyczną (Bronze musi wyciągać 83% bodajże przy 50% obciążenia a Gold 89%... z tym że mówimy cenowo o różnicy 2-5 zł na energii elektrycznej więc jest to dość pomijalne).

Seria CX Corsaira została stworzona z myślą o komputerach biurowych i mniej wymagających użytkownikach. Elektronika wewnątrz jest przeciętna, podobnie jakość lutowania. Zgodnie z najbardziej uznanym serwisem testującym zasilacze CX750 ciężko polecać:
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=416
Okazuje się bowiem że już 650W sprawia iż zasilacz się przegrzewa (z uwagi na niskiej jakości kondensatory może dostarczyć pełną moc tylko do 30 stopni Celsjusza, modele high-endowe nie mają problemów aż do 50C) i może wyłączyć komputer.

Więc jeśli patrzysz na GPU za 2000 zł, procesor za drugie tyle i płytę główną za nie mniej niż tysiąc to radziłbym wygospodarować nieco więcej na zasilacz.

Świetne są serie RMx Corsaira oraz EVGA G2. Tutaj już nie ma jakichś bzdur typu "2 lata gwarancji i 30 stopni". Tam jest gwarancja na lat 10 i pełne 50 stopni. Jasne, kosztują swoje bo za Corsair RM650x zapłacisz 450 zł:
https://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm650x-80plus-gold-650w-cp-9020091-eu-779366/

Ale jest to warte tej ceny bo masz wówczas spokój na wieeele długich lat. Ja sam się w 2016 wykosztowałem na EVGA G2 750W (był za 5 stówek akurat) i uważam że była to dobra decyzja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A więc po kolei:
a) problem wyginania się procesorów dotyczy oficjalnie WSZYSTKICH modeli na LGA1151 więc 6700k, 6700, 6600, 6100, G4400 itd itp. Bierze się stąd iż obudowa tych procków jest odrobinkę cieńsza niż poprzedników. Z tym że jest on wyolbrzymiony i miał miejsce przy kilku tylko systemach chłodzenia, prawdopodobnie zresztą za mocno zamontowanych. W praktyce nie masz się czym przejmować chyba że będziesz jak ostatni idiota dociskał do oporu wszystkie śruby przy montażu coolera i to nie równomiernie.
b) tak uczciwie mówiąc, za "łatwe" w montażu chłodzenie powietrzne uważa się obecnie takie w którym z tyłu płyty głównej montujemy backplate, do tego przykręcamy zaczepy i otwory, z przodu montujemy radiator na śruby a potem wsadzamy wentylator. Istnieją teoretycznie łatwiejsze systemy chłodzenia jak np. SilentiumPC Spartan gdzie są tylko dwa zatrzaski ale wierz mi - nie chcesz tego. Bo o ile Grandisa czy Fortisa mogę sobie spokojnie zamontować w jakieś 5 minut bez strachu o tyle chłodzenia na zatrzaski to piekło bo wymagają OLBRZYMIEJ siły przy montażu, takiej że boisz się że wyrwiesz socket razem z procesorem. I ja nawet nie żartuję, ze Spartanem użerałem się dobre 15 minut zanim po prostu pociągnąłem zatrzask najmocniej jak mogłem... z tym że ja wiem że się po tym nic nie stanie. Ktoś kto zakłada customowe chłodzenie po raz pierwszy o tym nie wie.

Dodajmy - niektóre systemy chłodzenia jak ww. Grandis potrafią zasłonić ci 1-2 sloty na RAM.

Najbardziej bezstresowe w montażu (ale niestety bardzo stresujące dla portfela) są zamknięte systemy chłodzenia wodnego. Ot, przykręcić chłodnicę gdzieś na obudowie (byle wyżej niż sam radiator na procku) a sam schładzacz jest malutki i wystarczy go wkręcić na 4 śrubki lub małe i ładnie chodzące zatrzaski. Z tym że w twoim budżecie nic ciekawego nie znajdziesz (Corsair H60 jest za 300 zł ale jest wyraźnie głośniejszy a pod kątem temperatur przegra z Grandisem czy jakąś Noctuą... fakt że ma to znaczenie tylko przy OC powyżej 4.5 GHz).

Moja rada tak na szybko - osobiście wziąłbym SilentiumPC Fortis 3 (ten wariant za 130 zł, nie za 200 bo tylko kolorem się różni). Nie zasłania slotów RAMu, chłodzi cokolwiek nieźle i jest okej jeśli chodzi o instalację (czyt. i tak pobawisz się śrubami itp ale bez jakichś wyjątkowych utrudnień). Z tego co widzę powinien też pasować kolorystycznie bo masz czarno-czerwoną płytę główną a Fortis w domyślnej wersji jest czarny. 158mm wysokości więc powinien pasować do większości obudów ATX (choć na stronę producenta i tak warto zajrzeć).

Teraz co do tematu procesora - i7-6700k jeśli chodzi o temperatury jest akceptowalny. Jasne że trochę się grzeje, to w końcu fabryczne 4GHz. Ale nie masz czym się przejmować, Intel też nie produkuje procków z myślą o tym by mu się spaliły. Na pewno jest z nimi lepiej niż z poprzedniej generacji i7-4770k i 4790k. Te to dopiero potrafiły się zamieniać w piekarnik.

Co do obudowy - znowu zlinkuję coś od siebie :P

https://techstorm.info/slow-kilka-o-eleganckich-obudowach/

Masz tam sporą listę różnych modeli do wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2016 o 11:17, ziptofaf napisał:

Co do obudowy - znowu zlinkuję coś od siebie :P

https://techstorm.info/slow-kilka-o-eleganckich-obudowach/

Masz tam sporą listę różnych modeli do wyboru.


Sprawdziłem te kilka obudów które poleciłeś, spodobała mi się SilentiumPC Pax M70, ale sam napisałeś tam że "wadą jest brak okna z pleksiglasu fabrycznie ani nawet możliwości jego dokupienia oraz dość problematyczny system demontażu dysków SSD." Mam jeden dysk SSD służący do stawienia systemu, co dokładnie miałeś na myśli mówiąc że demontaż jest problematyczny? Tak jak wspominałem jestem kompletnym laikiem, czy posiadanie okna w obudowie daje jakieś plusy? Czy chodzi tutaj tylko o stronę wizualną?
Jeśli masz chwilę to mógłbyś się wypowiedzieć na temat obudowy Zalman Z9 NEO? Aktualnie myślami jestem między nią a SilentiumPC. Nie jestem tylko pewny czy 20cm szerokości jest wystarczające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2016 o 01:13, Noma napisał:

Mam jeden dysk
SSD służący do stawienia systemu, co dokładnie miałeś na myśli mówiąc że demontaż jest
problematyczny?


O ile kojarzę to dwa dyski SSD mają przyzwoity sposób montażu, ostatnie złącze za płytą główną było z lekka upierdliwe. Przy jednym dysku bez znaczenia.

Dnia 17.09.2016 o 01:13, Noma napisał:

Tak jak wspominałem jestem kompletnym laikiem, czy posiadanie okna w
obudowie daje jakieś plusy? Czy chodzi tutaj tylko o stronę wizualną?

Tylko strona wizualna.

Dnia 17.09.2016 o 01:13, Noma napisał:

Jeśli masz chwilę to mógłbyś się wypowiedzieć na temat obudowy Zalman Z9 NEO? Aktualnie
myślami jestem między nią a SilentiumPC. Nie jestem tylko pewny czy 20cm szerokości jest
wystarczające.

Nie używałem Z9 NEO więc nie wiem. Produkty jednak na oko raczej nieporównywalne - Pax M70 ma pełne wyciszenie a Z9 Neo wcale. W jednym przypadku mamy kontrolery obrotów a w drugim nie. Wygląd to kwestia gustu, jedni nie potrafią sobie wyobrazić budy bez okna a inni takiej wcale nie chcą. Moim zdaniem M70 jest lepszą budą jeśli ci nie zależy nadmiernie na wyglądzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś z lepiej zorientowanych mógłby pomóc mi w złożeniu komputera? Jego głównym zadaniem ma być streamowanie gier z konsoli Xbox One. Mogę przeznaczyć na to cudo około 5tys. zł. Kupiłem już potrzebną kartę przechwytującą obraz z konsoli ale mój obecny komputer jest za słaby żeby nadawać transmisję w HD + obraz z kamerki .
Z góry dziękuję za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się