Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Moglibyście zaproponować mi jakiś zasilacz 450W za 200 zł? niestety model który planowałem kupić Zasilacz XFX Core 450W PRO nie jest dostępny na morele, a zależy mi żeby kupić wszystko w jednym sklepie ponieważ chce aby mi go też złożono.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2016 o 22:49, michalqazwsx napisał:

Moglibyście zaproponować mi jakiś zasilacz 450W za 200 zł? niestety model który planowałem
kupić Zasilacz XFX Core 450W PRO nie jest dostępny na morele, a zależy mi żeby kupić
wszystko w jednym sklepie ponieważ chce aby mi go też złożono.


https://www.morele.net/zasilacz-xfx-core-xt-500w-p1-500b-xtfr-857272/

O dysku ssd musi się wypowiedzieć ktoś inny, ja nie posiadam wystarczającej wiedzy :F

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem pewnych zmian i złożyłem taki zestaw:

Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)
209,00 zł
Obudowa Zalman T4 - USB 3.0 - czarna (ZM-T4)
99,00 zł
Dysk SSD Transcend 370 128GB SATA3 (TS128GSSD370)
229,00 zł
Pamięć GoodRam DDR4 8GB 2133 CL15 (GR2133D464L15/8G)
169,00 zł
Procesor Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6MB, BOX (BX80662I56500)
915,00 zł
Napęd Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS
Komputer stacjonarny
55,00 zł
Płyta główna MSI H110M PRO-VD, H110, DDR4-2133, SATA3, DVI, VGA, M-ATX
225,00 zł
Zasilacz Corsair CX450M 450W (CP-9020101-EU) następca (CP-9020058-EU)
239,00 zł
Karta graficzna MSI GeForce GTX 1060 OC V1 6GB GDDR5 (192 Bit) 2xHDMI, DVI, 2xDP, BOX (GTX 1060 ARMOR 6G OCV1)
1249,00 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,
mam nietypowe pytanie w których 4 rdzeniowych procesorach jako pierwszych była zaimplementowana zintegrowana karta graficzna?

Bo szukam zestawów 4 rdzeniowych plus płyta do domowej render farmy. I chce jak najmniejszym kosztem (600-800zł za sztukę) złożyć takie 4 zestawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2016 o 13:56, michalqazwsx napisał:

Dokonałem pewnych zmian i złożyłem taki zestaw:


Eee, czemu bierzesz o połowę wolniejszy dysk SSD sprzed 2 generacji? Pisałem wcześniej - zawsze patrz na recenzje. A nie na specyfikację techniczną bo ta akurat łże.

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_ssd_adata_ultimate_su800_konkurencja_dla_crucial_mx300?page=0,5 - SU800. 28000 IOPS.

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/transcend_ssd370_128_i_256_gb_test_konkurentow_crucial_mx100?page=0,6
Transcend 370 - 18800 IOPS przy zapisie (ilość operacji na sekundę).

Podobnie prędkości zapisu są na korzyść SU800 - 256GB Transcend 370 to 302MB/s. SU800 oferuje 475MB/s zapisu czyli o 50% więcej. Istnieje niewielka różnica na plus dla Transcenda 370 w odczycie ale patrzymy na 10MB/s różnicy które jest skutecznie niwelowana przez pozostałe punkty.

To że coś jest droższe nie oznacza że jest lepsze.

Corsair CX450 jest również gorszą alternatywą dla XFX-ów - 3 lata gwarancji zamiast 5 i gorsza jakość wykonania. Tu masz XFX TS550, wciąż dostępny:
https://www.morele.net/zasilacz-xfx-ts-550w-120mm-80-bronze-p1-550s-xxb9-379507/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2016 o 20:15, Konrad162 napisał:

Hej,
mam nietypowe pytanie w których 4 rdzeniowych procesorach jako pierwszych była zaimplementowana
zintegrowana karta graficzna?


Intel - seria i5-2xxx.
AMD - wszystkie APU (ale i wydajność pojedynczego rdzenia niższa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o karty patrzyłem na recenzje ich obydwu, jednak nie zwróciłem uwagi na wartości liczbowe tylko na ogólną ocenę. Masz racje karta przez ciebie podana jest lepsza. Dziękuje bardzo za pomoc, zasilacz dam ten który mi zaproponowałeś i kartę, resztę zostawiam bez zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prosze o zlozenie calkowitego builda gamingowego pc.
budzet ok 5 tysiecy zlotych.
chce zlozyc i kupic nowy komputer pod gry po 4 latach, takze zadnych czesci nie chce zostawiac ze starego.
monitor mam 1080p i zostawiam ten. zadnych peryferii (myszka itd) nie potrzebuje, tylko sam komputer.

na grafike moge sobie pozwolic 1070, 80 juz za drogo.
zalezy mi tez na wydajnym, mocnym procesorze.
takze jakis procek na podobnym pozomie do 1070, jako ze wiekszosc gier w jakie gram jest bardzo cpu intensive (np WoW, starcraft, arma 3 itd.)
i do tego dobry SSD bo wlasnie tu czytam i widze ze sa i lepsze i gorsze. nigdy wczesniej nie mialem ssd, a teraz to juz chyba standard.

dzieki z gory


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Chciałem złożyć kompa dla mojego ojca- typowy do pracy biurowej, czasami jakieś filmiki na YouTube i innych portalach. Dobrze by było, gdyby komp chodził dość płynnie. System operacyjny: Windows 7 (proszę o wskazanie źródła, gdzie najlepiej zakupić). Kwota maksymalna: 1200 zł na samą skrzynkę. Monitor mój tata posiada- 19 cali zwykły (nie panorama), rozdzielczość jeśli dobrze pamiętam to 1280 x 1024. Interesuje mnie w miarę płynna praca biurowa właśnie w tej rozdzielczości (no chyba, że się mylę i zwykłe 19-stki mają inną rozdziałkę).
Jeśli byłaby taka możliwość- fajnie jakby dało się złożyć komputer z części na gwarancji.
Bardzo proszę o propozycje i z góry dziękuję.
Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chciałem się zapytać o złożenie jakiegoś zestawu do grania (stacjonarnego) do 3,5 k. Mam jeszcze pytanie apropo''s black friday, czy mogę się nastawić na jakieś większe rabaty na morele.net? (czy nie muszę się spieszyć z kupnem sprzętu?) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam kilka pytań dotyczących modernizacji komputera.
Mój obecny zestaw:

płyta: Asus H81M-K H81
procesor: Intel Core i5-4570 3.2GHz
karta graficzna: Gigabyte Radeon R9-290 Windforce
zasilacz: SilentiumPC Deus M1 650W
pamięć: Good Ram Play DDR3 8GB 1600MHz
dysk: Seagate Barracuda 1TB 3.5"

Chciałem rozszerzyć ten setup głównie pod kątem pracy przy obliczeniach i symulacjach (ale do gier nie zaszkodzi :). Myślałem nad różnymi dyskami SSD (najlepiej około 250gb), tyle że z tego co czytałem da się tu podłączyć dysk przez SATA3, więc nie wiem czy korzyść z takiego elementu będzie względnie odczuwalna. Z pewnością trzeba dołożyć trochę pamięci ram, myślałem też nad lepszym procesorem. Ogólnie mój budżet wynosi około 2000zł (nie obejmując ramu, to mam już załatwione).

Obecnie myślę nad dwiema opcjami (proszę mnie poprawić jeśli są błędne, lub to totalne brednie):

-Lepszy procesor + dysk SSD podłączany przez SATA3 (ze względu na ograniczenia płyty głównej)
-nowa płyta główna + dysk SSD podłączany przez PCI Express

Jeżeli ktoś jest w temacie bardzo prosiłbym o pomoc, z góry dziękuję za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2016 o 10:55, ruden napisał:

Sorry za post pod postem, ale w związku z brakiem odpowiedzi

Chyba wszyscy aktywni wciąż gramowicze udzielający się w tym temacie uciekli na inne forum więc nie szukałbym już tutaj porad, radziłbym odwiedzić ten wątek po konkrety:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=104765&u=50

Dnia 08.11.2016 o 10:55, ruden napisał:

zacząłem sam coś kombinować-
proszę o opinie:
https://www.morele.net/inventory/info/7QU7zP/


Brrr. Zmień zasilacz bo VS nie trzyma napięć 12V i może ci spalić pół komputera. Jak już to XFX TS 430 lub Seasonic 350 ( https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-s12ii-350-350w-s12ii-350-760890/).

Dnia 08.11.2016 o 10:55, ruden napisał:

Do tego musiałbym dokupić licencję na win 7. Biorę pod uwagę zmianę procesora na G3900
oraz nie dodawanie dysku SSD. Oczywiście w imię obniżki kosztów.


Jak do pracy biurowej to jak najbardziej warto zmienić procek na tańszy, użytkownik i tak tego nie zauważy. Zresztą Celerony nowe wcale nie są wolne.

Ten GoodRAM CX200 mi się osobiście bardzo nie podoba i w jego cenie masz lepsze dyski. Choćby A-Data SU800:
https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-128gb-sata3-asu800ss-128gt-c-1047720/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2016 o 12:03, Ksar666 napisał:


Nie jest to komputer który osobiście bym kupił (choć nie jest to zestaw zły):

* Zmieniłbym osobiście płytę główną i obudowę na coś w standardzie MicroATX. Po jaką cholerę ci wielgaśny FullTower :P Lepiej oszczędzić z 50 zł wybierając sobie np. SilentiumPC Brutus M10 (SPC159) / Zalman Z4 + ASRock B150M Pro4V
* Są szybsze dyski SSD w tej cenie, choćby A-Data SU800
* Komputer który je 200W energii elektrycznej a wsadzili 550W zasilacz. To co prawda bardzo ważna część twojego komputera ale tutaj się patrzy na jakość wykonania a nie na waty. Można tutaj nieco oszczędzić nic nie tracąc na jakości i wybrać XFX TS 430:
https://www.morele.net/zasilacz-xfx-core-ts-430w-p1-430s-xxb9-697462/?reviews_page=1&tech_page=1

Jedynym ale tej ścieżki jest to że dostajesz niemodularny zasilacz więc będzie nieco więcej kabli w obudowie.

Nadal będziesz mieć grubo ponad 150W zapasu. Tym oto sposobem oszczędzasz łącznie z 200 zł które możesz przeznaczyć np. na i5-6600 zamiast 6500 albo po prostu mniej wydać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2016 o 09:03, charnjit013 napisał:

Chciałem rozszerzyć ten setup głównie pod kątem pracy przy obliczeniach i symulacjach
(ale do gier nie zaszkodzi :). Myślałem nad różnymi dyskami SSD (najlepiej około 250gb),
tyle że z tego co czytałem da się tu podłączyć dysk przez SATA3, więc nie wiem czy korzyść
z takiego elementu będzie względnie odczuwalna. Z pewnością trzeba dołożyć trochę pamięci
ram, myślałem też nad lepszym procesorem. Ogólnie mój budżet wynosi około 2000zł (nie
obejmując ramu, to mam już załatwione).

Obecnie myślę nad dwiema opcjami (proszę mnie poprawić jeśli są błędne, lub to totalne
brednie):

-Lepszy procesor + dysk SSD podłączany przez SATA3 (ze względu na ograniczenia płyty
głównej)

Dnia 11.11.2016 o 09:03, charnjit013 napisał:

-nowa płyta główna + dysk SSD podłączany przez PCI Express

Jeżeli ktoś jest w temacie bardzo prosiłbym o pomoc, z góry dziękuję za odpowiedź :)


Najpierw pewne wyjaśnienie co do dysków SSD - takie przyzwoite modele pod SATA3 są od 3 do 200x szybsze od HDD. 3x przy zapisie sekwencyjnym, 200x przy odczycie i zapisie losowym. Dlatego przykładowo w bazach danych SSDki okazały się zbawieniem - przeskakiwałeś ze 150 operacji wejścia/wyjścia na sekundę w HDD do... 30000. Tego się nie da nawet porównywać:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2013/05/ssd_vs_hdd/charts/iometer_iops_write.png

Poza nimi są jeszcze dyski NVMe M.2/PCIe (uwaga - ISTNIEJĄ DYSKI M.2/PCIe SATA! Te wcale nie są szybsze niż normalne SATA!) - wymagają wsparcia od strony płyty głównej oraz systemu operacyjnego. Dodatkowo również ciągną przepustowość z magistrali PCIe. Przykładowe modele to Intel 750 i Samsung Pro 960. Tutaj patrzymy na 4-5x wzrost względem normalnych dysków SSD (we wszystkich aspektach).

Tylko tutaj pytanie numer 1 - jakie to niby obliczenia będą że POTRZEBUJESZ dysku pod coś innego niż popularne SATA3 (i nie wystarczy ci Raid 0/1 z dwóch zwykłych SSDków by wycisnąć ten 1GB/s)? Bo tak przypominam że Samsung 960 Pro pod NVMe + M.2 to istotnie wyciska blisko 3GB/s. To fajnie brzmi na papierze ale czy masz dla niego zastosowania?

W zasadzie nie istnieje sytuacja by nie opłacało się wziąć dysku SSD. Ale jak najbardziej może istnieć taka gdy nie potrzebujesz takiego pod NVMe z górnej półki.

Osobiście bym więc po prostu dorzucić sensowny dysk 250GB - Crucial MX300 275GB, GoodRAM Iridium Pro 240GB lub A-Data SU800 256GB. W sumie każdy z tej trójki jest fajny - Iridium ma 5 lat gwarancji, MX300 ma najwyższą wydajność i pojemność zaś SU800 oferuje coś pomiędzy tą dwójką. Na 100% zauważysz różnicę.


Skoro już mowa o zastosowaniach symulacyjnych i już poważnie myślisz o profesjonalnych dyskach SSD - jeśli problemem jest czysta przepustowość to może warto by było kupić jakąś płytę główną pod chipset H87/H97/Z87 (na Allegro płyty chodzą naprawdę tanio, nawet z gwarancjami) żeby mieć 4 sloty RAMu i po prostu wepchnąć dodatkowe 24GB do ośmiu które masz? I utworzyć sobie z tego 15-20GB Ramdisk jako bufor na twoje obliczenia?

Pod kątem czystej mocy obliczeniowej można jeszcze pójść w nieco innym kierunku - lecisz na Allegro i polujesz na i7-5820k. Jeśli jest za drogi (pamiętaj że zmiana platformy będzie wymagała pamięci DDR4 oraz płyty pod X99 a te są drogie, nawet używki idą po 7 stów) to szukasz Xeon E5 V2 lub V3. Te pierwsze jeszcze korzystały z płyt pod złącze X79 i pamięci DDR3. Bardzo często używane w serwerowniach, powinno być sporo na Allegro bo te często wymieniają sprzęt.

Tak czy siak zje ci to 80% budżetu ale przy odrobinie szczęścia zamienisz 4 rdzenie/4 wątki na 8 rdzeni/16 wątków. Więc jeśli robisz coś co korzysta z wielordzeniowości to dostajesz BARDZO duży boost wydajności.

Choć i tak wszystko rozbija się o to CO konkretnie robisz bo słowo obliczenia tak naprawdę nie znaczy nic bez kontekstu:

- Jeśli masz 100% zużycia procka ale RAM i dysk są używane w niewielkim stopniu to inwestuj w CPU. Najlepiej, tak jak pisałem, szukać części serwerowych z demobilu (gwarancję to one bardzo często mają na przynajmniej 6-12 miesięcy więc to nie kot w worku).
- Jeśli masz 25-50% zużycia procka ale RAM i dysk są używane w niewielkim stopniu - robisz coś co wymaga potężnego pojedynczego wątku i niezbyt dobrze skaluje się z procesorami wielordzeniowymi. Tutaj jedyną ścieżką upgrade''u dla ciebie jest i7-4790k/i7-5775c.
- Jeśli zużycie CPU jest spore, RAMu i dysku niewielkie ale za to karta graficzna ciężko pracuje - AMD ostatnio wypuściło nową rodzinę układów profesjonalnych dla mniej zamożnych. Szczegóły tutaj: https://www.reddit.com/r/Stock_Picks/comments/5c76ju/amd_unleashes_affordable_alternatives_to_nvidias/ Dobre dla obliczeń GPGPU typu deep learning bądź ogółem tam gdzie można podzielić zadanie na setki niezależnych wątków.
- Jeśli problemem jest czysta przepustowość pamięci oraz jej ilość a twoje aplikacje muszą korzystać przez to ze swapa to dokup RAMu. Ile tylko wlezie na płytę, tutaj najlepiej mają posiadacze płyt pod X99 i Xeonów E5 v3 oraz i7-5820k/i7-6800k bo masz 8 slotów, po 16GB na slot. Dla twojego procka maksem jest 32GB (8GB na kostkę DDR3, 4 sloty na płycie)
- A jeśli problemem jest zbyt duża ilość odczytu/zapisu na dysku to wtedy szukasz SSDka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Mówiąc "obliczenia" chodziło mi o analizy statyczne (wytrzymałościowe), programy typu MSC Patran / Nastran. Chyba pójdę w kierunku RAMu, zwykłego SSD i procka (najprawdopodobniej jakiejś i7). Jeszcze jedno pytanie, wybierając procesor muszę zwracać uwagę tylko na socket, czy istnieją jeszcze jakieś parametry na które muszę zwracać uwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się