Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 10.10.2005 o 15:52, Yasiu89 napisał:

Jaką nagrywarkę DVD kupić? W cenach od najtańszej do około 250 złotych (firma też się liczy (chciałbym LG bo już mam napę
DVD tej firmy)).
I o co chodzi z tym DL?

DL to płyty dwuwarstwowe (8,5 GB) - na razie strasznie drogie, ale przyda się w przyszłości...
Bardzo dobre opinie ma LG 4163B. Teraz wyszedł jakiś nowszy model (chyba 4167B). Sam mam CD-RW LG i jestem średnio zadowolony... Ale może DVD robią lepsze, skądś się te oceny wzięły... Na necie jest dużo dokładnych testów, wystarczy poszukać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2005 o 16:15, ImrO Cent napisał:

Mam rozumiec ze jesli kumpel kupic GF 6600GT pod AGP8x to spokojnie spobie pogra na swojej płycie głównej z AGP4x:):P(Ale
ja ciemny jestem:)


Tak, powinno chodzić jak na x8, a jeśli nie to powinno się dać oddać sprzęta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2005 o 16:11, Vel Grozny napisał:

> Jaką nagrywarkę DVD kupić? W cenach od najtańszej do około 250 złotych (firma też się liczy (chciałbym LG bo > już mam
napę
> DVD tej firmy)).
> I o co chodzi z tym DL?
DL to płyty dwuwarstwowe (8,5 GB) - na razie strasznie drogie,
ale przyda się w przyszłości...


Płytki też są drogie, bo widziałem najtańszą TDK 8,5 GB za 69 zeta :/ No, ale jeśli to ma być inwestycja na przyszłość to ja wolę jeszcze poczekać 1,5 roku to BlueRay może już wejdzie ( przykładowa pojemność płytki to 20 GB :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ciach/

Dnia 10.10.2005 o 15:04, ImrO Cent napisał:

Wszystko rozumiem..:) Ale taki GF 6600
128MB chodziłby normalnie i dawał cała moc na AGP4x?


Chyba nie wlasnie ale nie jestem w 100% pewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ostatnie moje pytanie bo wiele osób zapewne będzie się już irytować :) /chce jednak zakupic geforce 6600GT, z tego o mówiecie wnioskuje, że są 2 tyy pamięci w kartach, gddr3 i ddr, gf 6600 z gddr2 raczej nie znajde zatem chce kupic z ddr 256RAm i 256 przepustowością szyny, karta ta obsługuje dircetx9.0c i pixel shader3.0 Dodatkowo jest na złącze AGp, czyli takie jakie mam na płycie głównej, czy powinienem jeszcze coś wiedziec ważnego o tej karcie? Jakies ograniczenia? Wady?

Poza tym mam 512 Mb Ramu DDR PC3200MHz, chciałbym dokupic dodatkowe 512 RAMu. Jaka firma najlepszy ram produkuje? Wyczytałem jeszcze że sa tak jakbby 2 rodzaje kości ram, dwustronne i jednostronne czy coś tego rodzaju, jak ja powinienem wziąśc jesli juz mam 1 kośc?

i ogólnie hce podziękować wam za pomoc, być może uniknłąem zbyt dużych niepotrzebnych wydatków i dzieki wam wierze że będe miał w koncu karte grafiki, która zaspokoi moje potrzeby co do gier :d Pozdrawiam i dziękuje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2005 o 16:25, Dark_Kai230 napisał:

> >/.../ bo widziałem najtańszą TDK 8,5
GB za 69 zeta :/

Właśnie sprawdzałem w Komputroniku i są po 28-29 zł. Dla mnie to bez sensu, bo 2 płyty DVD, bardzo dobrej jakości, to góra 3,50 zł, a pojemność ta sama.
=>> Widek Jeśli ta nagrywarka przypadkiem Samsunga, to odradzam.
=>> Milteen
Marketing to jedno, a faktyczna przepustowość AGP to drugie. Przepustowość AGP8 jest dwa razy wyższa niż AGP4, ale która karta to wykorzystuje? Ja się na tym tak bardzo nie znam, tutaj autorytetem będzie Olamagato albo RobeN, ale z tego co pamiętam z lektury różnych pism komputerowych, to karty, które porzebują rzeczywiście AGP8 to można na palcach jednej ręki policzyć i GF 6600GT do nich nie należy, mimo tego, że to całkiem dobra karta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2005 o 18:00, Mistic napisał:

Dobra, ostatnie moje pytanie bo wiele osób zapewne będzie się już irytować :)


Ja nie, bo sam w wakacje "pobierałem" tak jakby nauki od Devianca ;-)

Dnia 10.10.2005 o 18:00, Mistic napisał:

/chce jednak zakupic geforce 6600GT, z tego
o mówiecie wnioskuje, że są 2 tyy pamięci w kartach, gddr3 i ddr, gf 6600 z gddr2 raczej nie znajde zatem >chce kupic z ddr
256RAm i 256 przepustowością szyny, karta ta obsługuje dircetx9.0c i pixel shader3.0 Dodatkowo jest na >złącze AGp, czyli
takie jakie mam na płycie głównej, czy powinienem jeszcze coś wiedziec ważnego o tej karcie? Jakies
ograniczenia? Wady?


Wadą jest podobno słabe chłodzenie i trzeba dopłacić coś koło stówy jeszcze, ale jeśli nie chcesz podkręcać to powinno być git :) Jakiej firmy kupujesz tak poza tym i ile Cie to wyjdzie ( sama karta ), bo być może bardziej się opłaca 128MBowy. No i pamiętaj, że zasilacz co by napewno wszystko chodziło to coś koło 420W jakiejś znanje firmy ( Chieftec przykładowo ).

Dnia 10.10.2005 o 18:00, Mistic napisał:

Poza
tym mam 512 Mb Ramu DDR PC3200MHz, chciałbym dokupic dodatkowe 512 RAMu. Jaka firma najlepszy ram produkuje? Wyczytałem
jeszcze że sa tak jakbby 2 rodzaje kości ram, dwustronne i jednostronne czy coś tego rodzaju, jak ja
powinienem wziąśc jesli
juz mam 1 kośc?


Na RAMie się nie znam, ale chyba taką jaką masz teraz. Firma to przykładowo Kingston robi chyba niezłe kości. Jeżeli masz kość przykładowo Siemensa to jeśli kupisz Kingstona to będzie raczej działać.

Dnia 10.10.2005 o 18:00, Mistic napisał:

i ogólnie hce podziękować wam za pomoc, być może uniknłąem zbyt dużych niepotrzebnych wydatków i dzieki
wam wierze że będe miał w koncu karte grafiki, która zaspokoi moje potrzeby co do gier :d Pozdrawiam i
dziękuje!


Nie wiem czy uniknąłeś, ale wiesz - mogłeś kupić Radka 9600 lub 9800, mieć mniej więcej to samo, ale bez Shaderów 3.0 ;) Nie ma sprawy - jak już mówiłem, ze mną musiał się DEV męczyć żeby mi wytłumaczyć te wszystkie rzeczy, a teraz będę robił prezentację na informatykę co by mieć 6 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Olamagato tłumaczył na starym forum.
Różnica między AGP x4 a x8 jest zauważalna tylko podczas ładowania textur do pamięci.
Ponieważ obecnie wszystkie gry ładują textury przed grą/etapem to różnica będzie w czasie odpalania takiego etapu => np. DOOM3 będzie się ładował 65 sekund albo 42 sekundy.

Gdy powstaną gry, które ładowałyby textury na bieżąco (przyszłość RPG gdzie Świat będzie bardzo duży) to nawet PCI-Ex16 będzie zbyt wolne aby podołać zadaniu.
Dlatego obecnie nie ma w zasadzie różnicy (a już na pewno w wydajność podczas gry) pomiędzi AGPx4 a x8 (ch..chłyy...chł...chłyt makertindowy => AniMruMru)


Jeżeli mowa o RAM, to Kingston robi swoje pamięci na różnych chipach (Samsung/Kingston??/De''cośtam''/etc etc) dlatego to jest pierwszy powód, który świadczy możliwości niestabilności 2xKingston.
Ponadto moduły 512MB o dwustronnej budowie (chipy na kości po 2 stronach modułu) często są niestabilne nawet na Podstawowych Ustawieniach SPD (przy włączonym 1T Command=CPC ON). Problem ten dotyczy wielu kości LowEndowych i bardzo trudno jest trafić na stabilne (różne są metody => podniesienie napięcia, podniesienie timingów, opuszczenie FSB <= ale kto by chciał spowalniać???)
Wyłączenie 1T Command => włączenie 2T Command w rezultacie daje efekt przymulenia komputera. Odczuwalnie tracimy jakby od 7 aż do 21 MHz FSB a poza tym komputer bardziej "muli" przy włączaniu i wyłączaniu aplikacji. 2T Command opłaca się tylko przy bardzo wysokim FSB (240MHz i wyżej, czyli dla fanów O/C - podkręcania).

Jedynym sposobem aby ominąć ten problem tanim kosztem (szczególnie nasilony gdy pragniemy posiadać 2 kości 512MB) jest poszukanie modułów jednostronnych. Oczywiście nie każda płyta będzie miała problem z każdą kością, ale po co ryzykować??? (błąd ten związany jest z kontrolerem pamięci i został rozwiązany podobno przy procesorach 64bit gdzie na płycie już nie ma kontrolera, ale to różnie wyglądało w ostatnich czasach => wystarczylo poczytać odpowiednie artykuły/wypowiedzi)

I ostatnia rzecz => powinno się dokupywać drugą identyczną kość. Nawet kości o takich samych parametrach => Napięcie/Timingi/Chipy nie zawsze chcą ze sobą zgodnie współpracować.

Podkreślam jednak, że nie jest to regułą. Nie zawsze znaczy => nie zawsze, ale czasami się trafia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wie jak się podkręca komputer?? Jak podkręcić procesor, pamięć, karte graficzną? Ewentualnie jaikie są dobre programy do podkręcania? Bardzo proszę o odpowiedź. Będę naprawdę bardzo wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2005 o 11:12, kowboj3 napisał:

Czy ktoś może wie jak się podkręca komputer?? Jak podkręcić procesor, pamięć, karte graficzną? Ewentualnie jaikie są dobre
programy do podkręcania? Bardzo proszę o odpowiedź. Będę naprawdę bardzo wdzięczny.



Jeżeli jeszcze tego nigdy nie robiłeś to odradzałbym praktykę bez wcześniejszego nabycia nieco doświadczenia teoretycznego.

Ogólnie procesor i pamięci podkręca się za pomocą BIOS (w najnowszysch komputerach już można z poziomu Windows)
Karty graficzne z poziomu sterowników/programów typu RivaTuner.

Ale tu nie chodzi o samą ilość MHz... Tu trzeba jeszcze wiedzieć coś o temperaturze, napięciu, mocy zasilacza, chłodzeniu sensu lato (party, wiatraki, radiatory, wodne systemy chłodznenia, które komponenty poza procesorem są podatne na niestabilność/spalenie przez zwybt wysoką temperaturę, etc, etc...)

Na tym forum nie ma takich informacji, ani nikt raczej nie będzie Ciebie uczył od podstaw. Powinieneś poszukać innego miejsca => np. tweak.pl czy overclockers.pl i być może tam gdy poczytasz sam serwis i forum to dowiesz się na tyle dużo by zaryzykować.

O/C to nie żarty. Nieumiejętnie przeprowadzony proces może trwale uszkodzić Twój komputer począwszey od podkręcanego komponentu a na całości komputera kończąc.


P.S. dla KrzysztofMarek => znalzłem przyczynę BOLDowania postów. Ale jest to jakby nie pratrzeć błąd forum... nie zamknięty znacznik ["b"] był ponad postowy!!! i dotyczył całej reszty postów dopóki się go nie zamknęło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.10.2005 o 13:49, KrzysztofMarek napisał:

To, o ile dobrze rozumiem, mogę "przez pomyłkę" sobie co nieco pogrubić, tylko będzie wiadomo, kto zaczął?



Tak => to właśnie w Twoim poście był nie zamknięty znacznik (tzn był źle zamknięty "[/b..." bez drugiego nawiasu. Ale wiadomo byłoby i ak, gdyż to w danym poście się zaczęło (a wcześniej literki były normalne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio do kupilem sobie ram taką samą identyczna kosc kingston 512 i mam 2x 512 400mhz i jak sprawdzic czy dzialaja w dualu chanell?? bo myslalem ze bedzie odrazu widac jak sie wlaczy komp i wypisuje ilosc ramu na poczatku ze odarzu wskaze ze to Dual ?:P bo wlaczylem program everest i jak dobrze spradzilem to pisze ze obie kosci dzialaja na Dual channell ( nie single ) wiec chyba dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się