Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../

Pozostaje mieć nadzieję, że MS spełni obietnice co do Viśty. Ma ona jako pierwszy system powodować, że mimo platformy podstawowej 64bit ma konsolidować się całkowicie (i bez błędów) z 32bitami. Zobaczymy. Mam tylko nadzieję, że nie będzie tak jak w tym dowcipie.: "Jak MS mówi, że będzie dobrze, to mówi......"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż... Za 3 tygodnie pobawie się nowym komputerem i zdam małe relacje z doboru części ;) jak znam życie i tak będę narzekał (zawsze się coś znajdzie ;) ). Mam nadzieje że procek intela mnie tym razem nie zawiedzie... p4 1.6 wytrzymuje nawet wowa, ale w niektórych STARYCH aplikacjach muli poprostu ;) a co do stabilnosci windy...zależy co się robi...

Aha. Takie pytanko... Czy montować jakieś dodatkowe chłodzenie w obudowie? planuje kupić e6400 intela i tamtego radeona o ktorym wspominalem, cos mi sie wydaje ze bedzie goroco w obudowie :)

i pytanie do płyty głównej - http://sklep.benchmark.pl/pelny_29638.html - mam zamiar tu wsadzić c2d e6400 lub e6300 zalezy od tego jak cenowo mi w hi-techu zaspiewaja, czy beda to ceny podobne jak na benchmarku... bo jezeli ceny beda wysokie, bede musial wziac ciut tansze odpowiedniki lub na benchmarku zamowic i jakiegos kolege do pomocy w zlozeniu wziac :)

w nowym pc moja nadzieja - w koncu zagram w upragnione tytuly, doczekac sie nie moge jak male dziecko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.12.2006 o 20:58, Ryan Kam napisał:

Planuje kupic good ram bo z tej firmy ma te 512 . Co ty o tej marce sadzisz :D ???

Jeśli jest to ddr1 to wybór bardzo dobry; jeśli ddr2 to zaczynają się schody [nie ze wszystkimi płytami dobrze pracuje].

p.s. Jeśli nie podkręcasz to tak naprawdę różnicy między najtańszymi elixirami a najdroższymi ocz czy mushkin nie zobaczysz żadnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszym rynku nie ma czegos takiego jak upgrade ja mam plyte na S939 i nie moge juz wepchnac nowszego procka karty graficzne niedlugo tez wyjda na PCI Express 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2006 o 21:32, iro1979 napisał:

Lepiej nie sugerować się co piszą na tych stronach, w skrócie: fsb to magistrala łącząca procesor z kontrolerem pamięci, w Athlonach64 nie występuje jako że mamy tam kontroler zintegrowany z procesorem; jest za to szyna HT która łączy procesor z pozostałymi układami - zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/HyperTransport i http://pl.wikipedia.org/wiki/Front_side_bus.
Twoja płyta obsługuje bodajże pamięci 400 Mhz i takich szukaj - polecam ddr1 goodram, b.fajne i niedrogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2006 o 22:15, Reaper01 napisał:

Na dzisiejszym rynku nie ma czegos takiego jak upgrade ja mam plyte na S939 i nie moge juz
wepchnac nowszego procka karty graficzne niedlugo tez wyjda na PCI Express 2

Dlaczego nie możesz dać lepszego procka ? Przecież 939 to jest b.dobra i wydajna platforma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2006 o 22:29, Clegan napisał:

> Na dzisiejszym rynku nie ma czegos takiego jak upgrade ja mam plyte na S939 i nie moge
juz
> wepchnac nowszego procka karty graficzne niedlugo tez wyjda na PCI Express 2
Dlaczego nie możesz dać lepszego procka ? Przecież 939 to jest b.dobra i wydajna platforma.


Najwyzej moge AMD X2 4800+ lub FX-57 a X2 5200+ lub FX-60 juz nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...
dzięki, bardzo mi pomogłeś, Goodram wziąłem do ulubionych na skąpcu i chodzą narazie po 345zł, ale ja jestem cierpliwy ;). Narazie zamówiłem słuchawki 5.1 za 118zł bo to się szybko nie zestarzeje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2006 o 06:44, The Lurker napisał:

Słuchawki? oO
Nie wyobrażam sobie słuchawek 5.1... Subwoofer nad głową i na tyle głowy dwie słuchawki, z
przodu trzy? :D

Po 4 głośniki na ucho :P w tym extra bass wibrujący jak force feed back :). Nie mam jeszcze - zamówiłem z ciekawości ;) http://sklep.optimeks.com.pl/go/_info/?id=156230&from=skapiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2006 o 20:59, Byl napisał:

Podobno da się podwojić dysk, czy to prawda?

Możesz na partycji NTFS włączyć kompresję plików. Wbrew pozorom działa to całkiem nieźle.
Idealnie w tej chwili pasuje do nic nie robiących połówek procesorów dwurdzeniowych lub procesorów zbyt mocnych jak na obecne potrzeby czyli odpowiedników Pentium IV 4800, 5200 MHz.
Trzeba tylko pamiętać, że kompresji nie ma sensu robić na żadnych katalogach zawierających pliki już mocno skompresowane takie jak ogg, ogm, mp3, wma, mpg, avi, mp4, rar, zip, 7z.
Warto natomiast kompresować czyste pliki EXE, DLL i wszystkie inne zawierające kod lub danie nieskompesowane. Doskonale pakują się wszelkie HTMLe, pliki doc, txt, xls, pliki systemów DTP, wszelkie bazy danych mdb i inne.
Warto czasem pakować pliki słabo skompresowane takie jak cab, vob, mp2, pliki instalacyjne msi lub podobne. Efekt ich kompresji będzie niewielki, ale zwykle lepszy niż nic.

Na dodatek w pewnych warunkach kompresja dysku powoduje przyspieszenie komputera. Dzieje się tak gdy mamy bardzo szybki(-e) procesor(-y), który niewiele robi i relatywnie wolny dysk twardy (a dyski są zawsze wolne). Wtedy oszczędza się czas na krótszym odczycie dysku twardego (bo pliki skompresowane zajmują mniej), a procesor i tak rozpakuje je ze stratą czasu dużo mniejszą niż trwałoby odczytanie pliku nieskompresowanego.

Jezeli więc mamy mały i wolny twardy dysk, to warto kompresować katalogi Program files, część folderu Windows/WinNT (za wyjątkiem plików systemowych), wszystkie własne pliki za wyjątkiem multimedialnych i praktycznie wszystkie katalogi zainstalowanych gier. Niektóre gry po instalacji rozpakowują sie powiekszając swoją objętość nawet czterokrotnie. Tak więc jeżeli zrobiony był upgrade komputera za wyjątkiem twardego dysku, to kompresja może się całkiem opłacać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2006 o 16:56, Olamagato napisał:

Idealnie w tej chwili pasuje do nic nie robiących połówek procesorów dwurdzeniowych


Czy te nic nie robienie połówek procesorów 2rdzeniowych dotyczy wszystkich aplikacji? Jakiś program lub gra wykorzystują je w całości , a jeżeli nie , to czy jest sens kupować Core2Duo , zamiast jakiś mocny PIV? Płyta główna obsługuje obydwa , mają Socket T, więc w razie czego można w późniejszym terminie procesor wymienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2006 o 17:52, Adahn napisał:

Chciałbym sie zapytać czy warto kupić:
-Radeon X1900XT


Lepiej X1950PRO - tańsza, odświeżona wersja 1900XT, minimalne różnice w wydajności.

Dnia 06.12.2006 o 17:52, Adahn napisał:

-GeForce 7900 GS/GT


Też dobra karta. ;) Zależy czy już wolisz GF i Radki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2006 o 17:48, KrzychW napisał:

> Idealnie w tej chwili pasuje do nic nie robiących połówek procesorów dwurdzeniowych
Czy te nic nie robienie połówek procesorów 2rdzeniowych dotyczy wszystkich aplikacji?

Niemal wszystkich. Trudno jest zaprojektować program, który będzie ściśle dwuwątkowy i każdy wątek będzie równo obciążony. Jak na razie od 30 lat to nie sprzęt wlecze się za nowymi technikami programowania, a dokładnie odwrotnie - to jakość oprogramowania wlecze się za coraz szybszym sprzętem, na którym nie ma co efektywnie działać.
W sprawę obciążenia drugiego rdzenia idealnie wpasowuje się kod do obsługi realistycznej fizyki gry. Ale póki co większość gier tego nie ma. Co prawda Windows rozkłada kolejne procesy między dwa rdzenie mniej więcej po równo, ale i tak zazwyczaj jest jedna aplikacja w pierwszym planie, która obciąza procka mocno (np. do maksimum), a pozostałe działające w tle, potrzebują jakiś drobny procent mocy obliczeniowej w porównaniu z nim.

Dnia 06.12.2006 o 17:48, KrzychW napisał:

Jakiś program lub gra wykorzystują je w całości

Oprogramowanie serwerów, równoczesne budowanie scen animacji i renderowanie ich na stacjach graficznych (profesjonalne renderowanie w wysokiej rozdzielczości zwykle wykonuje CPU, a nie GPU - chociaż ostatnio się to zmienia)

Dnia 06.12.2006 o 17:48, KrzychW napisał:

to czy jest sens kupować Core2Duo zamiast jakiś mocny PIV?

Jeżeli cena tego pierwszego jest niższa lub równa, to jest. Poza tym siła C2D nie polega tylko na posiadaniu dwóch rdzeni bo gdyby tak było, to najszybszy obecnie procesor AMD mógłby z nim się mierzyć jak równy z równym, a tak nie jest. Jego siła polega na tym co było siłą Athlonów - na finezji inżynierskiej, na interesującej budowie dającym dużą sprawność działania przy tak małym upuście prądu elektrycznego jak tylko się da. To powoduje, że gdyby ten procesor miał jeden rdzeń, to i tak byłby bardziej wydajny od każdego jednordzeniowego Athlona. Oczywiście obecnie - dopóki AMD nie zbuduje jaiegoś procesora będącego dobrą odpowiedzią na ofertę Intela. Póki tak nie jest Intel odbudowuje swoją markę i wiarygodność w umiejętnosć budowania doskonałych procesorów, czego od czasów premiery Pentium 166 MMX nie potrafił udowodnić.

Dnia 06.12.2006 o 17:48, KrzychW napisał:

Płyta główna obsługuje obydwa , mają Socket T, więc w razie czego
można w późniejszym terminie procesor wymienić.

Niezupełnie. To, że mają taką samą podstawkę o niczym nie świadczy. Musisz mieć płytę, na której jest wyraźnie napisane, że obsługuje również C2D i ewentualnie wpakować na nią Pentium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2006 o 19:33, Olamagato napisał:

Jeżeli cena tego pierwszego jest niższa lub równa, to jest. Poza tym siła C2D nie polega tylko
na posiadaniu dwóch rdzeni bo gdyby tak było, to najszybszy obecnie procesor AMD mógłby z nim
się mierzyć jak równy z równym, a tak nie jest. Jego siła polega na tym co było siłą Athlonów
- na finezji inżynierskiej, na interesującej budowie dającym dużą sprawność działania przy
tak małym upuście prądu elektrycznego jak tylko się da.

No cóż , zostanę w takim razie przy C2D.Moje wątpliwości głównie spowodowane były tym , że do tej pory nie miałem w praktyce do czynienia z procesorami 2rdzeniowymi.Przedtem znaczącym wykładnikiem był zegar procesora , a przy nowych Intelach takie podejście bierze w łeb przy porównywaniu ich do poprzednich modeli.Składam sprzęt z GF 8800 GTS , czyli dość szybką grafiką i mam nadzieję , że C2D 2,13GHz nie będzie zaniżał poziomu.
Trochę czytałem o nowych procesorach i wszędzie chwalą je bardzo , tylko to niewykorzystanie jednego rdzenia trochę w tym wszystkim miesza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2006 o 21:01, KrzychW napisał:

i mam nadzieję , że C2D 2,13GHz nie będzie zaniżał poziomu.

Z tego co wiem procesor wymiata w każdym porównaniu z procesorami o klasę lepszymi. Podkręcalność dochodzi do 70%, co daje kopa na poziomie 140% bo przecież są tam dwa rdzenie, a oba podwyższają swoją wydajność w takim samym stopniu - oczywiście pod warunkiem wykorzystywania obu na raz do maksimum. To co niemożliwe do uzyskania na jednordzeniowcu staje się możliwe na dwurdzeniowcu.

Dnia 06.12.2006 o 21:01, KrzychW napisał:

tylko to niewykorzystanie jednego rdzenia trochę w tym wszystkim miesza.

To tylko chwilowe. Sensowne wykorzystanie go zbliża się szybkimi krokami - w przeciwieństwie do wykorzystania 64-bitów w procesorach Athlon 64 sprzed prawie dwóch lat.
Można powiedzieć, że inwestycja w pierwsze Athlony 64 była w sumie błędem finansowym. Były droższe o dziesiąt procent, a nie dawały kompletnie nic. Pierwsze z nich trzeba będzie de facto wyrzucić zanim uda się na nich wykonać jakikolwiek kod 64-bitowy. Przyczyną jest czterokrotna zmiana podstawki (754, 940, 939 i AM2) bez jakiejkolwiek zmiany jakościowej i brak 64-bitowej wersji Windows z prawdziwego zdarzenia. Na przykład w momencie premiery Visty najstarsze Athlony 64 2800+ będą już za słabe, żeby uruchamiać najnowsze gry w tym systemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się