Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 13.10.2005 o 18:47, buras napisał:

Optymistyczne nastawienie ... jak ogladam screeny i gameplay-e z Obliviona, F.E.A.R. albo Gothic III to sie zastanawiem
na ile mi jeszcze starczy moj trzymiesieczny x800 i giga ramu ... Watpie ze do gier na 1 rok, a tym bardziej na dwa lata...


Może i przesadzam :) Na minimalnych ustawieniach za 2 lata ten zestaw by jeszcze działał - jak mój Radek 9200 i 512 RAMu - F.E.A.R. - bez większości cieni śmiga :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2005 o 18:11, TYHE napisał:

/.../

to jest oferta supermarektowa
za 1999pln
na co uważać? bo zwykle węszę, że jest jakiś przekręt... czy słusznie? :)

/.../
Brak jest informacji o ważnych podzespołach:
- zasilacz. Pewnie "no name" 300 W. Pochodzi rok i zdechnie;
- płyta główna. Może być z szyną 533 i gniazdem tylko pod Celerona;
- DVD-RW. Jeśli Samsunga, to omijać szerokim łukiem (podobno się poprawili, ale ja w to nie wierzę).
W sumie oferta tania, ale i duże ryzyko. Bez zaglądania do środka trudno powiedzieć coś więcej. Co do zestawu - RobeN na pewno wybierze Ci dobry, na pewno lepszy, niż ktokolwiek z nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2005 o 18:11, TYHE napisał:

no to teraz wchodzę na grząski grunt...

co sądzicie o takim zestawie jako kompie do gier? :


Popieram wypowiedź KrzysztofaMarka co do reszty bebechów.
Zasilacz to jedna z mniej widocznych ale najważniejszych częśći tak samo jak i płyta główna.
Jeżeli zasilacz będzie marny to wykosztujesz się po roku na drugi a jeśli nie daj Boże się spali to może pociągnąć za sobą i resztę komputera.
Płyta główna to kilkanaście procent wydajności komputera (a nawet i więcej), bo ona odpowiada za transfer pamięci, danych i w ogóle wszystkie procesy. W tym wypadku zapewne chcą wcisnąć jakiegoś ASRocka albo LowEndową wersję lepszego producenta.
80GB to obecni minimum jeśli mowa o HDD => to jest pewnie jeszcze kaszlak z 2MB cache :/ odradzam (a jeśli na dodatek ma 5400RPM to już w ogóle) i nie Seagate ani Maxtor. Jeśli wybierać to Hitachi (IBM) albo Western Digital.
GF 5500FX to nieco za słaba karta na dzisiejsze wymagania. Celowałbym w nieco nowsze typu 6600GT lub 6800LE (z możliwością odbokowania potoków/vertexów). Radeon 9800 przy tych kartach już też nie opłaca się.
W tej chcwili nie opłaca się także kupować napędów innych niż COMBO CD/DVD-RW gdyż te kosztują w granicach 200PLN obecnie. Dla przykładu wybrałbym BENQ lub NEC''a.
No i ostatecznie RAM - 512 to tak na skraju. niby wystarcza a jednak czasami (szczególnie przy wymagających gierkach) to nieco za mało. Sam mam 512MB i powoli ciśnie mnie aby zainwestować w 2x512 a te sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 09:28, Illidan Shando napisał:

Jaka komende trzeba wpisac w biosie zeby sprawdzic partycje???



W BIOSie się komend nie wpisuje.

Masz na myśli DOS???
A o czym myślisz mówiąc "sprawdzić"???
Pod kątem błędów czy jakie są???

może być "chkdsk" z parametrem dysku np. c:
albo "fdisk"
albo scandisk z parametrem dysku (dla starych systemów)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak pytałem w innym temacie ale potem zauwazylem ze jest malo "uzywany" i pomyslalem ze mi nikt nie udzieli odpowiedzi dlatego tutaj tez sie zapytalem.
tak chodzi mi o dos a
a konkretnie mi chgodzi ile jest wogole partycji czy dwie czy trzy czy iles tam (c;d;e;...x)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam płytę z Dualem, w jednym slocie siedzi 256 MB 400 - jakiś Dramex LOL to chyba oem?;] , i mam zamiar dokupić 512 MB 400 a w nastepnym czasie kolejną kość 512 MB, po takich zakupach warto wyrzucic te 256 czy zostawic?
wyrzucic znaczy sprzedac:]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 10:04, Illidan Shando napisał:

Tak pytałem w innym temacie ale potem zauwazylem ze jest malo "uzywany" i pomyslalem ze mi nikt nie udzieli odpowiedzi dlatego
tutaj tez sie zapytalem.
tak chodzi mi o dos a
a konkretnie mi chgodzi ile jest wogole partycji czy dwie czy trzy czy iles
tam (c;d;e;...x)

Pewnie jest jakiś lepszy sposób, ale korzystając z tego, że od C BIOS nadaje wszystkie literki po kolei, to wpisujesz c:, potem d:, e:, dopóki nie dojdziesz do CD, komunikatu o błędzie, lub RAMDrive''a (jak startujesz z dyskietki startowej, to tam są jakieś programy narzędziowe, dlatego warto sprawdzić zawartość partycji komendą dir).
I w DOSie nie zobaczysz partycji innych niż FAT16 i 32 (NTFS wtedy jeszcze nie było).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 10:48, Budyn napisał:

Mam takie pytanie- czy karty RADEON są zgodne z Glide?

Nie. Glide, to obsługa VooDoo (3dFX). Nie ma już w sprzedaży kart zgodnych z Glide. Można próbować różnych emulatorów, ale to wszystko. Natomiast nie ma tak wiele gier mających wyłącznie obsługę Glide bo bardzo często obsługiwały również DirectX.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 00:54, RobeN napisał:

Sam mam 512MB i powoli ciśnie mnie aby zainwestować w 2x512 a te sprzedać.

Mnie też ciśnie bo mi często gry wykrywają 511 MB i wtedy mam zgrzyt bo niektóre najnowsze nie bardzo lubią taką sytuację (wymagania mininalne 512MB). :]

ps. Dla wszystkich: Nic w komputerze tak mocno nie wpływa na możliwość rozbudowy czy ulepszenia sprzętu jak płyta główna. To jest trzon komputera. Komputery kupowane za tanie pieniądze w marketach mają prawie zawsze bardzo kiepską, albo starą płytę główną. Taki komputer często nie nadaje się do żadnej rozbudowy bo płyta główna jest technologicznie najstarszą częścią zestawu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 12:01, Olamagato napisał:

ps. Dla
wszystkich: Nic w komputerze tak mocno nie wpływa na możliwość rozbudowy czy ulepszenia sprzętu jak płyta główna. To jest
trzon komputera. Komputery kupowane za tanie pieniądze w marketach mają prawie zawsze bardzo kiepską, albo starą płytę główną.
Taki komputer często nie nadaje się do żadnej rozbudowy bo płyta główna jest technologicznie najstarszą częścią zestawu.


A czy jest mozliwosc taka ze jak kupie lepsza plyta glowna to gry beda mi chodzily lepiej mimo to ze nie zmienie innych podzespolow ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 12:45, WąChU napisał:

> /.../
A czy jest mozliwosc taka ze jak kupie lepsza plyta glowna to gry beda mi chodzily lepiej
mimo to ze nie zmienie innych podzespolow ?


To dość ryzykowny manewr. Trudno będzie Ci dobrać taką płytę, żeby pasowały do niej wszystkie podzespoły, które masz teraz, ponadto, jeśli masz WinXP OEM, to Microsoft nie aktywuje Ci go na nowej płycie głównej i od razu jesteś kilka setek do tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 13:36, KrzysztofMarek napisał:

To dość ryzykowny manewr. Trudno będzie Ci dobrać taką płytę, żeby pasowały do
niej wszystkie podzespoły, które masz teraz, ponadto, jeśli masz WinXP OEM, to Microsoft nie aktywuje Ci go na nowej płycie
głównej i od razu jesteś kilka setek do tyłu.


Ale ja chcial bym wiedziec czy plyta glowna ma jaki kolwiek wplyw na to jak chodzi gra... Bo wiadomo im lepszy procek, grafa, i wiecej ramu tym gra chodzi lepiej... a plyta glowna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 15:54, WąChU napisał:

Ale ja chcial bym wiedziec czy plyta glowna ma jaki kolwiek wplyw na to jak chodzi gra... Bo wiadomo
im lepszy procek, grafa, i wiecej ramu tym gra chodzi lepiej... a plyta glowna ?



Owszem ma i to spory. I ja i Olamagato na tej stronie o tym już pisaliśmy.
Płyta główna odpowiada ze wszelkie procesy i za obsługę wszystkich częśći składowych.
Zależy od niej przepływowość pamięci, transfer danych dyskowych, transfer danych ogólnie (graficznych, z i do procesora).
Zmiana samej płyty głównej może dać kilkanaście a nawet więcej procent przyrostu wydajności (albo może obniżyć albo nie dać nic w zależności od tego co na co zamieniamy).

Dla przykładu płyty z Chipsetem KT600 VIA mają bardzo słabą przepływowość pamięci. Odczyt jest OK ale zapis marny w porównaniu z Chipsetem nForce2 Ultra 400. 2 komputery posiadające wszystkie komponenty identyczne a różniące się tylko tymi płytami miałyby zupełnie inne wyniki => zresztą sam wiem, bo się przesiadłem z ASUS A7V600 (jednej z najlepszych płyt na VIA KT600) na ABIT NF7-S rev.2.0 (jednej z najlepszych na nVidia nForce2 Ultra MCP-T). Płyta sama w sobie dała skok wydajności a poza tym pozwoliła na dużo wyższe O/C procesora i pamięci (tu jednak uwaga: O/C nie dla każdego, a płyta jest dosyć wrażliwa na RAM, tzn. trzeba wiedzieć jakie lubi aby być w 100% usatysfakcjonowanym).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 10:04, Illidan Shando napisał:

Tak pytałem w innym temacie ale potem zauwazylem ze jest malo "uzywany" i pomyslalem ze mi nikt nie udzieli odpowiedzi dlatego
tutaj tez sie zapytalem.
tak chodzi mi o dos a
a konkretnie mi chgodzi ile jest wogole partycji czy dwie czy trzy czy iles
tam (c;d;e;...x)



W DOSie za pomocą np. fdisk albo za pomocą jakiegokolwiek menedżera plików jak Norton Commander.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2005 o 17:53, WąChU napisał:

Podajcie mi prosze adres www jakiegos sklepu komputerowego gdzie mozna zamowic czesci w miare tanie.


www.komputronik.pl
www.skapiec.pl - od najniższych do najwyższych cen;)

Gooogle!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się