Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Polecono mi taką kartę http://www.apollo.pl/store/show_detail/34477 problem

Dnia 25.04.2008 o 14:32, Ceteris Paribus napisał:

w tym, że nie jest napisane czy ma wyjście HDMI. Jest chyba jakaś różnica jakościowa
gdy idzie po zwykłym kablu s video, a hdmi?


Nie ta karta nie ma wyjscia HDMI. Jesli chodzi o roznice w obrazie miedzy s-vdeo a HDMI to jest ona ogromna na korzysc HDMI. Tylko pytanie. Czy ty chcesz podlaczyc monitor z wyjsciem HDMI pod komputer czy, TV pod komputer???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 10:50, Ceteris Paribus napisał:

Witam, właśnie się zastanawiam nad upgradem kompa. Mam zamiar zmienić graficzną, ram
i być może zasilacz. Zależy mi na tym by zamknąć się w 500zł, no może trochę więcej jak
zasilacz okaże się niezbędny .

To jest moja płyta główna http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-945g-s3_10.html
. Procek to Intel core duo 6300 1.86GH , ram 1GB (dwa razy po 512), zasilacz 350W, karta
Geforce 7300GT 256MB.

Chcę zakupić dwie sztuki tego ramu http://sklep.benchmark.pl/pelny_25822.html , by mieć
razem 4GB, po jednym na każdy slot – podobno wtedy lepiej/szybciej śmigają? Jednak
w instrukcji do płyty głównej jest napisane, że by móc cieszyć się 667mhz taktowania
tegoż ramu „FSB processor musi być 800/1066Mhz – gdzie to się sprawdza? To
oznaczenie 6300 coś oznacza? Płyta i tak uciągnie tylko 4GB więc można zapełniać sloty.
No i czy warto od razu 4GB brać? Mało gram na pececie.

Ja osobiscie mam mocnego PC-ta i 2GB RAM-u mu w zupełności starcza. Na twoim miejscu po prostu dokupiłbym 1 lub 2GB RAM-u - spokojnie wystarczy. Z tym, że kupując pamięci weź takie o identycznych parametrach jak te, które masz teraz (program CPU-Z podaje te dane w zakładce memory).

Dnia 25.04.2008 o 10:50, Ceteris Paribus napisał:

Karta graficzna to sam nie wiem. Już się w tym nie orientuje za bardzo. Najważniejsze
by miała wyjście HDMI bym mógł ją podłączyć pod TV hd ready. Dobrze jak będzie miała
tez directx 10. Nie wiem co wybrać. Czy lepiej brać kartę 256/512DDR3, czy może 1024DDR2?
Jak to się przekłada na granie i komfort zabawy?

Po pierwsze - 8600GT, którego ci polecono (pewnei przez jakiegoś sprzedawcę, który musi wyrzucić nadmiar z magazynu...) to chłam, który wcale nie jest aż tak dużo szybszy od 7300GT. Jeżeli chcesz mieć mocny sprzęt, to weź HD3850 (wersje 256MB można dostać już za jakieś 350 zł.). Jest droższa od 8600GT, ale z drugiej strony prawie 2x szybsza (jakieś 80% różnicy). Na czymś takim można już komfortowa pograć w nowości, nawet Crysis chodziłby całkiem, całkiem. Ewentualnie może też być Geforce 8800GS - cenowo i wydajnościowo jest bardzo porównywalny do HD3850.
A co do ilości pamięci - o ile 512MB wpływa jeszcze na komfort (szczególnie w wyższych rozdzielczościach), o tyle już 1GB to bezsens. Od siebie dodam jednak, że 256MB na HD3850 to znacznie lepiej niż 1GB na 8600GT.

Dnia 25.04.2008 o 10:50, Ceteris Paribus napisał:

Czy jest do tego wszystkiego potrzebny jakiś większy zasilacz? Dużo jest zabawy z montowaniem
zasilacza? Nigdy tego nie robiłem – karta i ram owszem, ale nie zasilacze.

Jak pisałeś masz ledwie 350W. Do tego niemarkowe. Co prawda HD3850 charakteryzuje się niskim apetytem na prąd, ale zalecałbym zastosowanie co najmniej 400W Chieftec-a (ok. 130 zł) lub 500W Modecom-a Feel III (ok. 100 zł), z tym, że Modecomy nie uchodzą za zbyt super.

Dnia 25.04.2008 o 10:50, Ceteris Paribus napisał:

A teraz najważniejsze. Nie jestem juz maniakalnym graczem, nie zależy mi na tym by Crissis
w ogóle u mnie poszedł. Od grania mam xboxa360, a peceta chciałem po prostu troszkę unowocześnić
by iść z duchem czasu. Najbardziej mi zależy na tym by pograć sobie w Medievala czy inne
strategie dość komfortowo (ram) i na telewizorze (karta). Oczywiście chciałbym, by była
to także mała inwestycja na przyszłość – Starcraft2, nowy Total War or sth.

W takim wypadku, jak już mówiłem, nie bierz 8600GT - ta karta już teraz jest za słaba.

PS Apollo jest sklepem dość drogim, szczególnie, jeżeli chodzi o karty graficzne. Skorzystaj lepiej z www.ceneo.pl i www.skapiec.pl, by znaleźć rozsądne ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 15:42, MLODY2K6 napisał:

Nie ta karta nie ma wyjscia HDMI. Jesli chodzi o roznice w obrazie miedzy s-vdeo a HDMI
to jest ona ogromna na korzysc HDMI. Tylko pytanie. Czy ty chcesz podlaczyc monitor z
wyjsciem HDMI pod komputer czy, TV pod komputer???


TV pod komputer :) Chciasłem sobie pograć w Medievala na 32''''. Dużo drozsze są karty z wyjsciem HDMI? Ogólnie to w obecnym pececei mam możliwosć połaczenia TV z kompem przez s video, ale chciałem HD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.04.2008 o 16:08, Ceteris Paribus napisał:

TV pod komputer :) Chciasłem sobie pograć w Medievala na 32''''. Dużo drozsze są karty
z wyjsciem HDMI? Ogólnie to w obecnym pececei mam możliwosć połaczenia TV z kompem przez
s video, ale chciałem HD.


slcuhaj to zawsze mozesz skorzystac ze zwyklego kabal takiego jak sie laczy komputer z monitorem lcd. napewno w soim tv masz takie wysjcie ejsli to jest LCD wiec wystarczy zwykla karta i kabel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 16:08, Ceteris Paribus napisał:

TV pod komputer :) Chciasłem sobie pograć w Medievala na 32''''. Dużo drozsze są karty
z wyjsciem HDMI? Ogólnie to w obecnym pececei mam możliwosć połaczenia TV z kompem przez
s video, ale chciałem HD.


Większość nowych kart (w tym HD3850, którego wymieniłem w poprzednim poście) ma wyjścia HDMI. (w opisie kart czasem pisze TV, ale mają też adapter na HDMI).

EDIT
A co do różnicy cenowej - nawet nie wiem, czy jest jakakolwiek. Z tego co wiem, to albo dany model ma HDMI, albo go nie ma. Dlatego też np. nie istnieją żadne 7300GT z HDMI i jednocześnie nie ma też żadnych HD3850 go pozbawionych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 15:59, ziptofaf napisał:

Po pierwsze - 8600GT, którego ci polecono (pewnei przez jakiegoś sprzedawcę, który musi
wyrzucić nadmiar z magazynu...) to chłam, który wcale nie jest aż tak dużo szybszy od
7300GT. Jeżeli chcesz mieć mocny sprzęt, to weź HD3850 (wersje 256MB można dostać już
za jakieś 350 zł.). Jest droższa od 8600GT, ale z drugiej strony prawie 2x szybsza (jakieś
80% różnicy). Na czymś takim można już komfortowa pograć w nowości, nawet Crysis chodziłby
całkiem, całkiem. Ewentualnie może też być Geforce 8800GS - cenowo i wydajnościowo jest
bardzo porównywalny do HD3850.


Kolego chyba żeś się z choinki urwał 1/3 różnicy to nie jest dużo szybszy przestań bajki pisać, druga sprawa budżet 500 zł to gdzie pchasz HD3850 za 350 zł i to masz wersję z 256 MB ramu, dalej za 380 zł jest 9600GT 512.
Brawo że polecasz zasilacz Modecom Feel ( sarkazm ), acha apollo sklepem drogim ehh szkoda słów zostawię to bez komentarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że ostatnio buda trochę się grzeje. Postanowiłem zadbać o porządny przewiew, dlatego mam pytanie, jaki wentylator polecacie? Głownie chodzi mi aby był jak najcichszy. Najlepiej aby cena nie przekraczała 30 złotych, chyba, że za taką kasę nie da kupić się nic sensownego. Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm poszukaj fandera ma potencjometr wiec sam możesz mu obroty regulować ( albo ciszej albo chłodniej ) ale koszt koło 40 zł

Acutake całkiem fajny wentyl i tylko 18 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym podziękowac za profesjonalna i wyczerpujacą podpowiedx :)

Dnia 25.04.2008 o 15:59, ziptofaf napisał:

Ja osobiscie mam mocnego PC-ta i 2GB RAM-u mu w zupełności starcza. Na twoim miejscu
po prostu dokupiłbym 1 lub 2GB RAM-u - spokojnie wystarczy. Z tym, że kupując pamięci
weź takie o identycznych parametrach jak te, które masz teraz (program CPU-Z podaje te
dane w zakładce memory).


Wchodze na tą zakladkę memory i mam tylko 268MHZ, cos lipnie. Niewiem czy to, że jest to dual chanels ma coś z tym wspólnego. Postanowiłem zakupić dwie kosci po 1GB (moze w przyszłosci cos jeszcze), a te dwie moze ktos kupi. Nie podejdą one raczej na plytę ze standardem DDR1?

A powiedz mi o co w tym chodzi: <<Jednak w instrukcji do płyty głównej jest napisane, że by móc cieszyć się 667mhz taktowania tegoż ramu „FSB processor musi być 800/1066Mhz – gdzie to się sprawdza? To oznaczenie 6300 coś oznacza?>> Jak wchodzę na zakładkę CPU to tam jest BUS speed i takze jest na 268MHZ. Czy to oznacza, że procek takze pracuej tylk z taką częstotliwoscia, czy moze ram go tak spowalnia?

Dnia 25.04.2008 o 15:59, ziptofaf napisał:

Po pierwsze - 8600GT, którego ci polecono (pewnei przez jakiegoś sprzedawcę, który musi
wyrzucić nadmiar z magazynu...) to chłam, który wcale nie jest aż tak dużo szybszy od
7300GT. Jeżeli chcesz mieć mocny sprzęt, to weź HD3850 (wersje 256MB można dostać już
za jakieś 350 zł.). Jest droższa od 8600GT, ale z drugiej strony prawie 2x szybsza (jakieś
80% różnicy). Na czymś takim można już komfortowa pograć w nowości, nawet Crysis chodziłby
całkiem, całkiem. Ewentualnie może też być Geforce 8800GS - cenowo i wydajnościowo jest
bardzo porównywalny do HD3850.


Moze byl to sprzedawaca. Pytałem się o to na "ForumPC". Ktoś podal właśnie tego HD3850, a on cos narzekał, że bardzo sie sypie przez sterowniki - ściemniał? Ogólnie to nie jestm fanboyem żadnej z firm, zależy mi tylko by sie dobrze, komfortowo i stabilnie grało. A pare złotych rożnicy nie robi.

Dnia 25.04.2008 o 15:59, ziptofaf napisał:

A co do ilości pamięci - o ile 512MB wpływa jeszcze na komfort (szczególnie w wyższych
rozdzielczościach), o tyle już 1GB to bezsens. Od siebie dodam jednak, że 256MB na HD3850
to znacznie lepiej niż 1GB na 8600GT.


Ok czyli wybierać 256MB a jak portfel pozwoli to 512MB DDR3 - tu chyab nie będize problemów z tym (DDR3), że plyta nei uciągnie? I czy musze dobierać taktowanie karty do taktowani procka, czy ramu by bylo jak najlepiej?

Dnia 25.04.2008 o 15:59, ziptofaf napisał:

Jak pisałeś masz ledwie 350W. Do tego niemarkowe. Co prawda HD3850 charakteryzuje się
niskim apetytem na prąd, ale zalecałbym zastosowanie co najmniej 400W Chieftec-a (ok.
130 zł) lub 500W Modecom-a Feel III (ok. 100 zł), z tym, że Modecomy nie uchodzą za zbyt
super.


Spoko, mogę dopłacic troszkę za cos leszego. Jednak z tym zasilaczem to będę musail chyab do serwisu podejsć bo nie mam w tym doswiadczenia.

A takei coś? http://sklep.benchmark.pl/pelny_47558.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 16:17, blacklio2 napisał:

Kolego chyba żeś się z choinki urwał 1/3 różnicy to nie jest dużo szybszy przestań bajki
pisać, druga sprawa budżet 500 zł to gdzie pchasz HD3850 za 350 zł i to masz wersję z
256 MB ramu, dalej za 380 zł jest 9600GT 512.

Daj linka do 9600GT, to od razu kupię dwa! (za 800 zł miałbym bardzo szybkie SLI)! Bo najtaniej jak widziałem, to było 470 zł.
A co do tych "nie jest dużo szybszy". Jak to ^#^%$ nie? Skoro już X1950PRO jest sporo szybszy od 8600GT, to HD3850 po prostu miażdży tę kartę...

Dnia 25.04.2008 o 16:17, blacklio2 napisał:

Brawo że polecasz zasilacz Modecom Feel ( sarkazm ), acha apollo sklepem drogim ehh
szkoda słów zostawię to bez komentarza

Słuchaj, widziałem dokładnie ten zasilacz (tak, Feel-a!), który utrzymuje obecnie 2GB RAM-u, 7950GT i E6300@ 2,5 GHz...A poza tym nie polecam, tylko stwierdzam, że taki też może być (i jednocześnie napisałem, że zbyt super to on nie jest...)
A co do Apollo - 450 zł za HD3850 256 i 8800GS to tanio? Skoro tak twierdzisz, to nie będę się sprzeczał. Widać mamy inne "poczucie cen".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko związane z upgradem kompa jedynie w sposób pośredni :P Mianowicie, potrzebuję nowy napęd/nagrywarkę DVD. Polecicie mi jakąś ? W normalnym przedziale cenowym oczywiście :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 16:17, blacklio2 napisał:

Kolego chyba żeś się z choinki urwał 1/3 różnicy to nie jest dużo szybszy przestań bajki
pisać, druga sprawa budżet 500 zł to gdzie pchasz HD3850 za 350 zł i to masz wersję z
256 MB ramu, dalej za 380 zł jest 9600GT 512.
Brawo że polecasz zasilacz Modecom Feel ( sarkazm ), acha apollo sklepem drogim ehh
szkoda słów zostawię to bez komentarza


Wiesz budzet 500zł to taka umowna granica, która mogę przekroczyć o parę złociszy. Najwyzej będe bidował do konca miesiaca jak warto wydać pare zl wiecej. Zresztą co chwile chyab wychodza nowe karty, zbliza sie sezon ogórkowy wiec powinno to takze mieć wplyw na spadek cen podzespów. Mozesz polecic jakaś inna kartę? Na ram odpada jakos 105zł, do tego zasilacz za 130(?), więc zostaje coś ponad 250zoli, ale mogę zawsze zrobic maly debet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 16:25, Ceteris Paribus napisał:

Wchodze na tą zakladkę memory i mam tylko 268MHZ, cos lipnie. Niewiem czy to, że jest
to dual chanels ma coś z tym wspólnego. Postanowiłem zakupić dwie kosci po 1GB (moze
w przyszłosci cos jeszcze), a te dwie moze ktos kupi. Nie podejdą one raczej na plytę
ze standardem DDR1?

To, że masz Dual Channel, to akurat dobrze.
Ale te 268 MHz to dziwna wartość...
Sprawdź w CPU-Z w zakładce SPD, jakie masz dokładnie pamięci.

Dnia 25.04.2008 o 16:25, Ceteris Paribus napisał:

A powiedz mi o co w tym chodzi: <<Jednak w instrukcji do płyty głównej jest napisane,
że by móc cieszyć się 667mhz taktowania tegoż ramu „FSB processor musi być 800/1066Mhz
– gdzie to się sprawdza? To oznaczenie 6300 coś oznacza?>> Jak wchodzę na
zakładkę CPU to tam jest BUS speed i takze jest na 268MHZ. Czy to oznacza, że procek
takze pracuej tylk z taką częstotliwoscia, czy moze ram go tak spowalnia?

Jak dobrze kojarzę, to E6300 ma magistralę (FSB) 333 MHZ. A 333x2=667. Czyli to procesor ogranicza twoje pamięci - ma mniej niż 800.

Dnia 25.04.2008 o 16:25, Ceteris Paribus napisał:

Moze byl to sprzedawaca. Pytałem się o to na "ForumPC". Ktoś podal właśnie tego HD3850,
a on cos narzekał, że bardzo sie sypie przez sterowniki - ściemniał? Ogólnie to nie jestm
fanboyem żadnej z firm, zależy mi tylko by sie dobrze, komfortowo i stabilnie grało.
A pare złotych rożnicy nie robi.

Sam mam HD2900XT, czyli ponoć najbardziej awaryjną kartę od ATI. Problemów nie stwierdziłem. A o HD3850 nie słyszałem jeszcze żadnych sensownych negatywnych opinii - jedyne, co słyszałem złego, to opinie od osób, które tych kart na oczy nie widziały ;)

Dnia 25.04.2008 o 16:25, Ceteris Paribus napisał:

Ok czyli wybierać 256MB a jak portfel pozwoli to 512MB DDR3 - tu chyab nie będize problemów
z tym (DDR3), że plyta nei uciągnie? I czy musze dobierać taktowanie karty do taktowani
procka, czy ramu by bylo jak najlepiej?

Nie musisz nic specjalnie dobierać. Karta graficzna jest niezależna od procesora, czy pamięci RAM.

Dnia 25.04.2008 o 16:25, Ceteris Paribus napisał:

Spoko, mogę dopłacic troszkę za cos leszego. Jednak z tym zasilaczem to będę musail chyab
do serwisu podejsć bo nie mam w tym doswiadczenia.

A takei coś? http://sklep.benchmark.pl/pelny_47558.html

8600GT nadal pozostanie 8600GT. A 8600GT jest po prostu wolny.
Wejdź sobie na http://www.gph.benchmark.pl/ i porównaj 8600GT do 8800GS/HD3850. Różnica jest olbrzymia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kto mówi o HD3850, sam mówiłeś o 7300GT i tego się trzymajmy

http://kdo.pl/product_info.php/cPath/94_98/products_id/27643
http://kd o.pl/product_info.php/cPath/94_98/products_id/25468
http://kdo.pl/product_info.php/ cPath/94_98/products_id/27396

Hmm a dlaczego patrzysz na te karty skoro 9600GT Palit jest za 390 zł, trochę nie kumam twojego toku myślenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponujecie kupić 2 czy 4GB RAM? Co prawda mój system (XP) wykorzysta tylko 3,25GB, ale 4GB byłoby inwestycją długoterminową. ;) Czy 2GB wystarczy mi do grania, bo o to się głównie rozchodzi? ;-)

Co sądzicie o obudowie CoolerMaster Cavalier 3? Ma w zestawie jakieś dodatkowe chłodzenie czy trzeba dokupić? Ew. jakie obudowy polecacie do 250zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 16:41, blacklio2 napisał:

Hmm a dlaczego patrzysz na te karty skoro 9600GT Palit jest za 390 zł, trochę nie kumam
twojego toku myślenia


GDZIE? Bo jeżeli dasz mi linka do tych kart tak tanio (ja widziałem za minimum 470 zł), do tego w jakimś sensownym sklepie, to naprawdę od razu kupię 2 i połączę w SLI.
EDIT
Właśnie spojarzałem na te linki, co zamieściłeś. Zwracam honor - da się dostać tak tanio 9600GT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 250 zł to tylko GF8600GT Sonic+ ale nie używaj wyjścia S-Video bo kara pójdzie na gwarę :) ( przynajmniej jakiś czas temu tak było ), za 130 zł masz Modecom MC 400W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się