Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.09.2008 o 19:17, taschoon napisał:

> szybko się zmienia (ceny jak i produkty) by proponować coś z wyprzedzeniem
Oki odezwe się przed zakupem sprawdzę też co proponują różni "znawcy" w sklepach i wtedy
będę was męczył.
Dzięki

Znawcy w sklepach oferują to co im zalega na stanie. I potrafią wcisnąc karty pokroju 8600gt ludzią nie świadomym że ta karta jest potężna ale z "nazwy". Tak więc w 99% wypadków zestaw podany w sklepie nadaje się do całkowitej wymiany a wtedy:
Otrzymujemy zestaw od 0,5 do nawet 2 razy wydajniejszy
Z ceną równą lub niższą.
Niestety taka jest prawda ale w sklepach nie dbają o dobro klienta a o to by opróżnić magazyny.
Polecam kupywac w sklepach internetowych, lub w ich rzeczywistych siedzibach(W zalezności gdzie mieszkasz zobacz gdzie siedzibę mają www.proline.pl , www.gral.pl , www.apollo.pl) wychodzi taniej niż w sklepach tradycyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 18:47, Solstheim napisał:

Ale wydajnośc E8400 uzyskasz na E7200.

jesli bedzie pokrecał, a tego nie wiesz

Dnia 08.09.2008 o 18:47, Solstheim napisał:

Wydajności 4870 nie uzyskasz na 4850.

i tu znowu rozbija sie o to, czy bedzie podkręcał czy nie. Jesli nie to wyda te 200-300 zł a wzrostu wydajności nie poczuje.
>Tak pamięci

Dnia 08.09.2008 o 18:47, Solstheim napisał:

są lepsze ale po co? One są za dobre to tego zestawu, bo ich mocy nie wykorzysta i nie
odczuje różnicy między zwykłymi geilami/patriotami/ocz-tami.

no tu sie zgodze, byc moze przesadziłem
>Zasilacz tak samo, może

Dnia 08.09.2008 o 18:47, Solstheim napisał:

Crosair ma 85 czy 90% sprawności, ale do tego zestawu wystarczy chieftac który jest tańszy.

corsair jest lepiej wykonany (co daje wieksze szanse ze dłużej pożyje), do tego masz 5 lat gwarancji a chieftec tylko 2. Wersja 520W (seria HX) posiada odpinane kable, a to jest bardzo pożyteczne rozwiązanie, jesli jednak nie chce odpinanych kabli bierze wersje 550W (seria VX) ktory kosztuje mniej, a jest lepszy od tego chiefteca. Ja na Corsairze 450W trzymam zestaw, ktory powinien byc trzymany na 500W (krecony proc, karta do ktorej producent zaleca 500W i do tego 7 wentyli) i jestem całkowicie spokojny, a na chieftecu 450W bałbym sie takie coś odpalić (na dłuższą mete)

Dnia 08.09.2008 o 18:47, Solstheim napisał:

Nie przyda mu się on, bo jeżeli by dołożył drugiego 4870 to crossfire by nie uciągnął
więc po co dopłacać, jak się nie odczuje różnicy.

Jak ktos chce robic CF to odrazu, bo myslenie typu "jak mi zabraknie wydajnosci to se dokupie druga karte" nie ma sensu, bo wtedy lepiej bedzie kupic jedna, ale najnowzą. Poza tym, ten chief maksymalnie uciągnąłby 2xHD 4850.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 19:43, GANGSTERR napisał:

Poza tym, ten chief maksymalnie uciągnąłby 2xHD 4850.

No tu masz rację bo nie jasno napisałem. Wątpie żeby ten corsair pociągnął coś więcej niż 2 x 4850. A skoro kolega nie będzie robił CF to wystarczy "zwykły" chieftać który ma wiekszą moc, przy niższej cenie(Chodź z ta mocą może być różnie więc nie będe tutaj polemizował).
Jak napisałem Crosair byłby dobry gdyby ten zestaw procował na granicy wytrzymałosci zasilacza(Tak jak twój), ale ten zestaw nie pociągnie więcej niż 450W rzeczywistej mocy, tak więc "gorzej" zrobiony chieftac spokojnie wystarczy a zaoszczędzoną kase można dopłacić do włąsnie 4870 lub 4850 firmowo kręconego z lepszym chłodzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale kiedy ja kupywałem tego chiefteca miał on zapas mocy, ale wystarczyło zmienic bude i grafe, podkrecic proca i prosze, zbliżam sie do kresu możliwości. I powiedzmy, ze on także za np. rok bedzie chciał zmienić grafe, ale niestety, zasiłka bedzie gorsze i bedzie to duze ryzyko. I co wtedy ? Ja wyznaje troche inna zasade. Jak jest możliwość (a tutaj według mnie jest, bo 2,3k zł to juz jednak cos jest) kupic jak najlepsza zasiłke sie da, a chiefteci dawac dopiero wtedy, kiedy budżet jest mocno ograniczony (np. 1500-1700 zł) gdzie każda złotówka sie liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 19:58, GANGSTERR napisał:

Niby tak, ale kiedy ja kupywałem tego chiefteca miał on zapas mocy, ale wystarczyło zmienic
bude i grafe, podkrecic proca i prosze, zbliżam sie do kresu możliwości. I powiedzmy,
ze on także za np. rok bedzie chciał zmienić grafe, ale niestety, zasiłka bedzie gorsze
i bedzie to duze ryzyko. I co wtedy ? Ja wyznaje troche inna zasade. Jak jest możliwość
(a tutaj według mnie jest, bo 2,3k zł to juz jednak cos jest) kupic jak najlepsza zasiłke
sie da, a chiefteci dawac dopiero wtedy, kiedy budżet jest mocno ograniczony (np. 1500-1700
zł) gdzie każda złotówka sie liczy.

Zgadzałbym się z tobą gdyby była to sytuacja że zostało mu 60zł i może je dopłacić do zasilacza. Ale to jest kosztem innych podzespołów. Szczerze wątpie że chciałby coś wymieniać, a gdybanie to taka rzecz że czym bardziej gdybasz tym więcej "ale". Sądze ze karty graficzne za rok które nie byłyby ograniczane przez procesor nie będą wiele wydajniejsze od tego radka, żeby wsadzić jakiegoś hi-enda musiałby ekstremalnie podkręcić procka lub co bardziej prawdopodobne by wykorzystać jej moc musiałby zmienić całą platformę. Jak czytałem na tym forum a napisał to ktoś " mądry"(albo ziptofaf, albo mlody , albo ty) kompa kupuje się na chwię obecną i nie gdyba się co zrobie za rok. Bo nikt nie wie co będzie za rok .
EDIT:
Wujek google mi powiedział że:
Corsaire te najlepsze mają sprawność od 87 do 81%.
Chieftacy mają ją w granicach 80%. Czyli wychodzi na to że taki 560W chieftac ma taką samą moc jak corsair przy optymistycznym założeniu że ma on zawsze te 87% sprawności.
Nie mówie także ze corsairy to złe zasilacze. Mówie poprostu że czasami są poprostu zbędne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupywanie quada czy grafy na zapas to troche inna sytuacja niz zasilacza bo nie raz na tym forum widzialem, gdzie brak odpowiednio mocnego zasilacza niweczył plan upgrade''u kompa (bo jak ktos ulepsza kompa to głownie kupuje trzy rzeczy: proc, mobo i grafa), wiec kupowanie mocniejszego/wydajnieszego zasilacza ze względem na pszyłość (nie koniecznie dalszą) nie jest takim debilizmem. U mnie sytuacja o ktorej wyżej pisałem rozegrała sie na przestrzeni 4 miechów (gdybym nie miał tego zasilacza jaki teraz mam, nie wiem, czy bym miał teraz u siebie HD 4870). I masz racje, gdybac nie mozna wiec trza wyjsc z założenia, ze podkręcać nie bedzie, a wtedy kupno E7200+HD 4870 to poroniony pomysł

EDIT:

odpowiedz do twojego editu. Przy założeniu, ze Corsair 550W ma 85& sparwności (bardziej realistyczne niz te 87 ;p) a chieftec 80 przy 560W wychodzi tak:
Corsair: 468W
Chief: 448W
a przy 87% Corsair ma 487W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 20:12, GANGSTERR napisał:

Kupywanie quada czy grafy na zapas to troche inna sytuacja niz zasilacza bo nie raz na
tym forum widzialem, gdzie brak odpowiednio mocnego zasilacza niweczył plan upgrade''u
kompa (bo jak ktos ulepsza kompa to głownie kupuje trzy rzeczy: proc, mobo i grafa),
wiec kupowanie mocniejszego/wydajnieszego zasilacza ze względem na pszyłość (nie koniecznie
dalszą) nie jest takim debilizmem. U mnie sytuacja o ktorej wyżej pisałem rozegrała sie
na przestrzeni 4 miechów (gdybym nie miał tego zasilacza jaki teraz mam, nie wiem, czy
bym miał teraz u siebie HD 4870). I masz racje, gdybac nie mozna wiec trza wyjsc z założenia,
ze podkręcać nie bedzie, a wtedy kupno E7200+HD 4870 to poroniony pomysł

No, to wtedy jest pomysł że porąbie babci drzewo, wywiezie gnój wujkowi ze stodoły i uzbiera te brakujące pieniądze do 4870 przy E8400 biorąc Chieftaca 560W(patrz mój EDIT w poscie wyżej), oraz np. zamiast pionieera 216 weźmie 215, i tańsze pamięci ram(Nawet takie Geile które ja mam, sprawują się dobrze i jak widać nawet się kręcą)

BTW: bardzo przydatny link do obliczania naszych potrzeb energetycznych: http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 20:12, GANGSTERR napisał:

EDIT:

odpowiedz do twojego editu. Przy założeniu, ze Corsair 550W ma 85& sparwności (bardziej
realistyczne niz te 87 ;p) a chieftec 80 przy 560W wychodzi tak:
Corsair: 468W
Chief: 448W
a przy 87% Corsair ma 487W

Mój edit juz przepadł a więc. Pisałem to w odniesieniu do 520W corsaira, a w necie informacje na temat sprawności są takie:
Przy połowie obciążenia sprawność ok. 87% przy maksymalnym ok. 81%(Na podstawie artykułu z pclabu, na teście 650W, 750 i 800W)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 20:15, Solstheim napisał:

No, to wtedy jest pomysł że porąbie babci drzewo, wywiezie gnój wujkowi ze stodoły i
uzbiera te brakujące pieniądze do 4870 przy E8400 biorąc Chieftaca 560W(patrz mój EDIT
w poscie wyżej), oraz np. zamiast pionieera 216 weźmie 215, i tańsze pamięci ram(Nawet
takie Geile które ja mam, sprawują się dobrze i jak widać nawet się kręcą)

a ty znow gdybasz, ze skads wykołuje wiecej kasy...ale jak ty gdybasz to ja tez pogdybam. A jak juz to zrobił, lub babcia, wujek i kogo tam jeszcze wymieniłeś mieszkaja w miescie i nie da sie porabac drzew, wywiezc gnoju itd ? A zestawu E8400+HD 4870 nie da sie złożyć za 2300 zł (żeby to miało rece i nogi oczywiscie) i zmiania Pionner''a DVR 216 na 215 czy redukacja ramu z 4 GB na 2 GB nic nie dadzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 20:21, Solstheim napisał:

Mój edit juz przepadł a więc. Pisałem to w odniesieniu do 520W corsaira.


no ta, tylko ze w 520W masz odpinane kable, czego ten chief nie ma, wiec takie porównanie jest trochę nie na miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 20:21, GANGSTERR napisał:

a ty znow gdybasz, ze skad wykołuje wiecej kasy...ale jak ty gdybasz to ja tez pogdybam.
A jak juz to zrobił, lub babcia, wujek i kogo tam jeszcze wymieniłeś mieszkaja w miescie
i nie da sie porabac drzew, wywiezc gnoju itd ? A zestawu E8400+HD 4870 nie da sie złożyć
za 2300 zł (żeby to miało rece i nogi oczywiscie) i zmiania Pionner''a DVR 216 na 215
czy redukacja ramu z 4 GB na 2 GB nic nie dadzą.

No to mówie na podstawie własnych doświadczeń. Na kompa miałem ok. 3000zł, ale chcąc mieć dobre chłodzenie, lepsze ramy i 4870 w crossfire popracowałem tydzien (uwaga) w lesie na ścince drzew. Robota nie była zbyt miła i lekka ale w 5dni wpadło 360zł. Tak więc sądze że z odrobiną chęci w czasie roku szkolnego w 2tygodnie można zdobyć jakoś te brakujące 150-200zł(Zakładając ze zmieni reszte tak jak napisałem na górze).
A teraz pozwolisz że udam się do toalety w celach dezynfekcyjnych i pozwolę sobie powrócić za 10minut:)

EDIT: W identycznej cenie bo 299zł tutaj Chieftac 560W odpinane kable i tak samo jak corsair wydajnośc >80%
http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=CHIEF+CFT+560A-12C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję ponownie moje pytanie ;)

"Ja tak się zastanawiam jeszcze nad jedną rzeczą... Czy przez to, że podczas montażu radiatora na karcie graficznej, nie obchodziłem się z nią zbyt łagodnie (tzn. przy przykręcaniu śrubek uginała się, bo trzeba było użyć nieco siły, leżała w różnych pozycjach itp) mogło się z nią coś stać? Czy wtedy już by coś było nie tak?"

I mam jeszcze jedną sprawę... Co powiecie na to urządzenie? :)

http://www.allegro.pl/item417351542_canon_mp_520_4tusze_kabel_usb_papier_foto_ mp520.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.09.2008 o 20:25, Solstheim napisał:

No to mówie na podstawie własnych doświadczeń. Na kompa miałem ok. 3000zł, ale chcąc
mieć dobre chłodzenie, lepsze ramy i 4870 w crossfire popracowałem tydzien (uwaga) w
lesie na ścince drzew. Robota nie była zbyt miła i lekka ale w 5dni wpadło 360zł. Tak
więc sądze że z odrobiną chęci w czasie roku szkolnego w 2tygodnie można zdobyć jakoś
te brakujące 150-200zł(Zakładając ze zmieni reszte tak jak napisałem na górze).
A teraz pozwolisz że udam się do toalety w celach dezynfekcyjnych i pozwolę sobie powrócić
za 10minut:)


Ja pracował miesiac na myjni, gdzie ja zapierniczałem w pełnym słoncu a panowie szlachta siedzieli sobie na zapleczu i pili własnej roboty wino. Ale wracając do tematu. Dacet powiedział, że ma do wydania 2300 zł i ani grosza wiecej, wiec coś w stylu "to niech se pojdzie popracowac to se kupi lepszego kompa" nie za bardzo jest na miejscu, bo nie znasz jego sytuacji (moze nie miec takiej możliwości z wielu różnych przyczyn, lub mu sie nie chce i nie nam wnikac czemu ma do wydania akurat taka sume)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.09.2008 o 20:29, bartheez napisał:


"Ja tak się zastanawiam jeszcze nad jedną rzeczą... Czy przez to, że podczas montażu
radiatora na karcie graficznej, nie obchodziłem się z nią zbyt łagodnie (tzn. przy przykręcaniu
śrubek uginała się, bo trzeba było użyć nieco siły, leżała w różnych pozycjach itp) mogło
się z nią coś stać? Czy wtedy już by coś było nie tak?"


Mogles ukruszyc rdzen procesora gpu przy zbyt mocnym nacisku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 20:29, bartheez napisał:

Zacytuję ponownie moje pytanie ;)

"Ja tak się zastanawiam jeszcze nad jedną rzeczą... Czy przez to, że podczas montażu
radiatora na karcie graficznej, nie obchodziłem się z nią zbyt łagodnie (tzn. przy przykręcaniu
śrubek uginała się, bo trzeba było użyć nieco siły, leżała w różnych pozycjach itp) mogło
się z nią coś stać? Czy wtedy już by coś było nie tak?"

mogło, i to wiele rzeczy. Mogłeś chociazby przerwać łączenia na PCB, przy zdejmowaniu/zakładaniu uszkodzic jakieś kondesatory i te inne wystajace badziewia lub na samym początku ładunki elektryczne zgromadzone na twoim ciele mogły przeskoczyc na karte i ja "uszkodzic elektrycznie" bo wczesniej sie "nierozładowałeś" poprzez dotknięcie kaloryfera.

EDIT:

lub to co napisał Misquamaqus. Jak widzisz, opcji jest wiele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam, że zawracam Wam głowy ;) Chciałbym zapytać, o polecenie mi płyt pod budowę kompa opartego na przynajmniej 4GB DDR2 800MHz CL4, karte Radeon HD4870/gtx260 i któregoś z mocniejszych Intel Core 2 Duo. Płyta powinna być w miarę dobra do overlockingu, dobrze obsługująca powyższą konfigurację, raczej z wyższej półki (na płycie głównej nie zamierzam oszczędzać), jeśli to możliwe to dobra karta dźwiękowa i WiFi by się przydało :). Komputer ma mi służyć głównie do grafiki, gier i filmów w wysokiej rozdzielczości. No i ma starczyć na długo :] Proszę o rady i z góry dziękuję.

P.S. Moglibyście mi podać 5 najmocniejszych dwurdzeniowych procesorów (Intela) oraz najbardziej podatnych na O/C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej dotknąłem kaloryfera :) A co do spraw fizycznych, to w sumie nie robiłem nic na siłę, ale przecież tak czy siak jednak trochę siły użyć trzeba przy zakładaniu nowego radiatora... Starałem się obchodzić z kartą najłagodniej jak tylko mogłem, ale np. siły trzeba było użyć przy dociśnięciu sprężynek na śrubkach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to nie ma co podawać aż 5.

rozsądny zakup, to E8400, jak kasa nie gra roli i tylko OC wchodzi w role to E8600 (choc to nadal bylby mocno dyskusyjny zakup)

płyta, to coś na P45 (np. Asus P5Q-Pro) a jak drożej to chipset X38/X48 (oba to niemal to samo) z tym, ze tu juz musisz uważać, bo niektore modele na X38/X48 obsługują tylko DDR3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, pozostawmy już to do przemyślenia koledze który może da znać czy ma zamiar podkręcać czy nie. Co ciekawe oboje mamy racje, bo w zalezności od punktu widzenia który zależy od punktu siedzenia zależącego od doświadczenia każde z podanych przez nas rozwiązań jest lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2008 o 20:48, bartheez napisał:

Wcześniej dotknąłem kaloryfera :) A co do spraw fizycznych, to w sumie nie robiłem nic
na siłę, ale przecież tak czy siak jednak trochę siły użyć trzeba przy zakładaniu nowego
radiatora... Starałem się obchodzić z kartą najłagodniej jak tylko mogłem, ale np. siły
trzeba było użyć przy dociśnięciu sprężynek na śrubkach...


szczerze ? nie wiem, nigdy nie zmieniałem chłodzenia i chyba sam nigdy tego nie będę robił, bo do osób delikatnych to ja nie należe ;) Wiesz, to co ci napisaliśmy, to tylko są możliwości. Zeby sie przekonac to musiałbyś znow zdjac chłodzenie i poszukac pęknięć, obłupań itd, bo inaczej uszkodzeń mechanicznych nie stwierdzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się