Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 21.09.2009 o 10:54, Crew_900 napisał:

Tak się zastanawiam nad kupnem nowego monitora LCD
Ale nie wiem czym się kierować , na co zwracać uwagę podczas zakupu ?
Wiem, ze rozdzielczość, dostęp w ms, o co chodzi z tym kontrastem ?

Nad takim się zastanawiałem :
Samsung SM2243SN


Po pierwsze nie bierz matryc błyszczących się, wiem że ładniej wyglądają, ale komfort pracy jest niski jak przy trochę ciemniejszym filmie możesz przejrzeć się w monitorze. Po drugie wybierasz rozdzielczości jakie cię interesują. Obecnie czas reakcji jest już mało istotny, gdyż wszystkie monitory mają go w akceptowalnych granicach (smużenie nie grozi). Kolejnym elementem jest przekątna wybierz taką jaką uważasz za wystarczającą. Jeśli chodzi o kontrast to mówi on ile razy pole czarne jest ciemniejsze od białego ogólnie im więcej tym lepiej. Jak masz możliwość to bierz monitor z matrycą PVA zamiast TFT, ma ona przede wszystkim lepsze odwzorowanie kolorów, ale cena jest wyższa. Dość istotnym elementem jeśli nie masz możliwości obejrzenia monitora przed zakupem (tego egzemplarza, który będziesz miał) jest gwarancja na martwe piksele, w większości firm nawet przy 3 martwych pikselach jeśli nie są blisko siebie jest problem z reklamacją, aczkolwiek np LG daje 30 dni gwarancji że nie wystąpi żaden uszkodzony piksel, a inne firmy z droższymi monitorami dają nawet dłuższy okres czasu.
Ogólna zasada jest taka, że najlepiej przejść się do sklepu i obejrzeć monitory samemu potem wybrać jaki Ci najbardziej pasuje i poszperać po necie czy nie mają go jakoś tanio. Zazwyczaj jest tak, że nawet jak nie trafisz na model który Cię interesuje to modele podobne z tej samej firmy będą miały zbliżone parametry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 11:51, Crew_900 napisał:

Mógłbyś polecić jakieś monitory 22 lub 21,5 calowe do ceny 600 zł ?


Za taka cenę wybór jest niewielki. Na parametry nie ma co patrzeć, bo i tak z rzeczywistością nie będą mieć nic wspólnego, a w dodatku różne egzemplarze tego samego modelu będą się czasem trochę różnić (raz trafi się lepszy, raz gorszy). Bierz co ładnie wygląda i jest w miarę markowe (i tak pewnie z Samsungiem skończysz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 10:54, Crew_900 napisał:

Tak się zastanawiam nad kupnem nowego monitora LCD
Ale nie wiem czym się kierować , na co zwracać uwagę podczas zakupu ?

Przy tej klasie cenowej? Na to, czy aby monitor ma złącze DVI (lub HDMI), a nie samo D-Sub. Warto też monitor obejrzeć przed zakupem, sprawdzić pod jakimi kątami dobrze widać obraz (jeżeli kumpel tuż obok ciebie nie widzi już obrazu, to znaczy, że źle wybrałeś :)), ocenić też wzrokowo, jak się całość prezentuje. O ile masz jakiegoś znajomego sprzedawcę to zapuść jakiś test dla monitorów, będziesz mógł zobaczyć odwzorowanie kolorów itd. Jeżeli nie masz, poszukaj recenzji danego modelu w internecie, poczytaj opinie na jego temat.

Dnia 21.09.2009 o 10:54, Crew_900 napisał:

Wiem, ze rozdzielczość, dostęp w ms, o co chodzi z tym kontrastem ?

No to nic nie wiesz, bo dostęp w ms nie ma NIC wspólnego z rzeczywistością, kontrast w zasadzie też.
Skrócone wyjaśnienie pojęcia kontrast: współczynnik między najjaśniejszym, a najciemniejszym punktem na wyświetlaczu. Dokładniejsze wyjaśnienia dlaczego jest to parametr (przy kupowaniu) bez znaczenia, znajdziesz np. tutaj:
http://ja.gram.pl/ziptofaf/45

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 15:04, Crew_900 napisał:


Ehem, a widzisz dopisek "dopłata do modelu ze złączem DVI - 70zł model G2220HD". Co jak co, ale łączenie HD ze złączem analogowym da w efekcie ostre psucie obrazu. Karta wyśle sygnał cyfrowy, kabel analogowy, a sam monitor musi to przekształcić na cyfrowy. Dwukrotna konwersja na pewno nie poprawi nam jakości...I później z kremowego koloru robi się różowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 15:04, Crew_900 napisał:


Sprzedawca nie wie co pisze:
"w trybie Dynamic Contrast Ratio – 10000:1"
"40000:1 DCR - dynamiczny kontrast."
To jaki w końcu ten kontrast?

Osobiście skłaniałbym się ku monitorowi z mniejsza rozdzielczością. Zwykle na monitorach LCD powinno się trzymać rozdzielczości standardowej, a granie z rozdziałką 1920 x 1080 może być uciążliwe jeśli nie masz megawypaśnej karty graficznej :)

Ciągle wspomina o niskim zużyciu prądu, ale nie ma ani słowa o tym ile to jest to "mniej". Użycie 2 lamp ("a ekran podświetlają tylko 2 lampy") może powodować nierówne podświetlenie (najlepiej szukać czegoś z podświetleniem "z tyłu" niż "na brzegach" - chociaż za tą cenę za dużo wybrzydzać nie można ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 15:22, Crew_900 napisał:

To proszę mi zaproponować jakiś :)
Aktualnie od chyba 3-4 lat mam LCD 17 calowy LCD


Ja jestem dobry w teorii monitorów bo praktycznej znajomości rynku nie mam :(
Ja używam 15 calowego LCD od 9 lat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 15:15, Crew_900 napisał:

To poleć jakiś dobry 22 calowy , nie koniecznie do 600 zł :)


Tak czy siak w cenie ~600 zł dostaniesz tylko TN''ki które będą się najprawdopodnobniej od siebie różniły praktycznie tylko marką i obudówką... a wady jej, głównie to kąty i kolory, ale jesteś graczem więc siedzisz przed nim, przez co nie ma z tym większego problemu.

Samsung którego wybrałeś nie jest zły (jak na TN).

Ja np. do takiej ceny myślałbym właśnie między tym samsungiem, a benq
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=103_248&products_id=15202 <- Nie twierdzę, ze jest super, tylko poprostu kożysta z możliwości matryc TN ;)

oba do 600zł full hd, ale oba z d-sub.

W tym LG W2261VP-PF co podał rino1983 za dodatkowe pieniądze dostajesz DVI i HDMI co jest ogromną zaletą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 15:15, Crew_900 napisał:

To poleć jakiś dobry 22 calowy , nie koniecznie do 600 zł :)


Samsung SyncMaster 223BW Naprawdę fajny 22 calowy monitor używam go od dłuższego czasu. Oglądam na nim filmy gram i piszę. Oczy się nie męczą - a to chyba najważniejsze.


Adolf1941

Dnia 21.09.2009 o 15:15, Crew_900 napisał:

> To poleć jakiś dobry 22 calowy , nie koniecznie do 600 zł :)

Tak czy siak w cenie ~600 zł dostaniesz tylko TN'ki które będą się najprawdopodnobniej
od siebie różniły praktycznie tylko marką i obudówką... a wady jej, głównie to kąty i
kolory, ale jesteś graczem więc siedzisz przed nim, przez co nie ma z tym większego problemu.

Samsung którego wybrałeś nie jest zły (jak na TN).

Ja np. do takiej ceny myślałbym właśnie między tym samsungiem, a benq
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=103_248&products_id=15202 <- Nie twierdzę,
ze jest super, tylko poprostu kożysta z możliwości matryc TN ;)

oba do 600zł full hd, ale oba z d-sub.

W tym LG W2261VP-PF co podał rino1983 za dodatkowe pieniądze dostajesz DVI i HDMI co
jest ogromną zaletą.


ale ten Benq jest z D-sub :P to ja już wole CRT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 19:24, Konrad162 napisał:

Samsung SyncMaster 223BW Naprawdę fajny 22 calowy monitor używam go od dłuższego czasu.
Oglądam na nim filmy gram i piszę. Oczy się nie męczą - a to chyba najważniejsze.



Widziałeś kiedyś LCD co oczy męczy?
Tu chodzi o trochę inne wskaźniki

Dnia 21.09.2009 o 19:24, Konrad162 napisał:

ale ten Benq jest z D-sub :P to ja już wole CRT

A co ja napisałem?

Tak wogóle CRT to ma DVI albo HDMI? Ta sama wada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 19:34, Adolf1941 napisał:

Tak wogóle CRT to ma DVI albo HDMI? Ta sama wada.

Eeee, nie? CRT to od początku do końca stara, sprawdzona technologia analogowa. Jak nie dojdzie do konwersji w żadną stronę (karta->kabel->monitor), to nie dojdzie też do pogorszenia jakości. Co innego jak cyfrowego LCD podłączysz do gniazda analogowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 19:38, ziptofaf napisał:

> Tak wogóle CRT to ma DVI albo HDMI? Ta sama wada.
Eeee, nie? CRT to od początku do końca stara, sprawdzona technologia analogowa. Jak nie
dojdzie do konwersji w żadną stronę (karta->kabel->monitor), to nie dojdzie też
do pogorszenia jakości. Co innego jak cyfrowego LCD podłączysz do gniazda analogowego.


1st: karta->kabel->monitor Wszystkie karty mają dzisiaj DVI albo HDMI dalej pisać nie muszę. Poza tym znajdz dziś takie bydle Full HD.
2nd: z konwersją obrazu jest różnie, widać to dopiero w rozdzielczości Full HD, ale to też nie zawsze.
Np. Ten Benq co podałem czytałem gdzieś wypowiedzi o nim i Full HD na D-Sub, nie było zarzutów do działania.
3rd: Do rozdziały 1680*1050 Nie ma prawa dojść do komplikacji podczas używania D-SUB, z full i tak i nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2009 o 20:02, kuba9876543210 napisał:

Jakby dobrze poszukac, to mozna czasem znalezc CRT''ki (oczywiscie uzywki) z rozdzialkami
duzo wyzszymi niz te 1920 * 1200 ;]


ponad 19 calowe 2048x1536 bodaj, co nie jest 16:10 tylko wycinek 4:3 (Prawie jak filmy na 4:3)
bardzo tanie ;) Co jednak nie zmienia faktu, że wolę LCD 1680x1050 niż takiego CRT nie ma z takim problemów (nie twierdzę, że CRT sprawia, ale LCD nie robi :D), oraz nie zajmuje tyle miejsca + nie "spala" tyle prądu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobra w piątek wybieram się do sklepu czy ostatecznie taki komputer może być?
http://www.gral.pl/podglofertzest.php?p=1&id=294550

PS u nas w mieście nie mają tej płyty głównej MSI K9A2 NEO2 i tak się zastanawiam czy zamiast niej może być przez Was zaproponowana wcześniej AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/ i czy ona na pewno jest pod te AMD Athlon II X2 240 bo np. w komputroniku piszą że nie.

PS ziptofaf wiem że dałbyś tu inną kartę graficzną ( i ja też) ale to nie zależy ode mnie. jak wszystko kupione w jednym sklepie to przynajmniej zmontują itd. najwyżej będzie można mieć pretensje do nich że coś nie działa :P zresztą siostra chce mieć gwarancje na wszystko najlepiej w jednym sklepie co by później nie latać jak kot z pęcherzem i nie mieć 6 rachunków za sprzęt tylko jeden :D - za wygodę się płaci)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się