Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 12.11.2009 o 19:35, W1tch3r napisał:

Ok to skoro to nie jest problem... bo rozchodzi się o to że aktualnie posiadam dysk twardy,
co prawda ma on już z 7 lat (xD) ale chula. 250 Gb tylko kurde nie wiem gdzie sprawdzić
dokładniejsze specyfikacje :) I teraz czy taki stary dysk może być dużym spowalniaczem
dla kompa?

Z tym spowalniaczem bym nie przesadzał - te 20 sekund dłużej włączania się systemu, czy 10 sekund dłużej wczytywania się save''a da radę przeboleć. Tylko warto by zerknąć na jego stan techniczny, bodajże SpeedFan ma taką opcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 19:38, ziptofaf napisał:

> Ok to skoro to nie jest problem... bo rozchodzi się o to że aktualnie posiadam dysk
twardy,
> co prawda ma on już z 7 lat (xD) ale chula. 250 Gb tylko kurde nie wiem gdzie sprawdzić

> dokładniejsze specyfikacje :) I teraz czy taki stary dysk może być dużym spowalniaczem

> dla kompa?
Z tym spowalniaczem bym nie przesadzał - te 20 sekund dłużej włączania się systemu, czy
10 sekund dłużej wczytywania się save''a da radę przeboleć. Tylko warto by zerknąć na
jego stan techniczny, bodajże SpeedFan ma taką opcję.


Wg. SpeedFan''a fitness i performance są na poziomie 92%

A takie pyt. Czy te podzespoły które podałeś pasują do każdej obudowy? Czy to wogóle ma znaczenie xD?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 19:46, W1tch3r napisał:

A takie pyt. Czy te podzespoły które podałeś pasują do każdej obudowy? Czy to wogóle
ma znaczenie xD?


Podzespoły, które podałem powinny pasować do każdej obudowy w formacie ATX. Jeśli więc nie planujesz tego upychać w obudowie od laptopa, ani wsadzać do wieeelgachnej serwerowej, to będą pasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to kończąc mój "wywód" i mękolenie podsumujmy xD

1.
Procesor: AMD Phenom II X2 545 BOX (3.0GHz, Dual Core, 7MB[1+6], 80W, AM3)
2.
Wentylator: BOX (komplet z procesorem)
3.
Płyta główna: Gigabyte MA770-UD3, AMD 770, DDR2, SATA2, RAID, FW, GBLAN, ATX AM2+
4.
Napęd FDD: Nie wybrano produktu
5.
Pamięci: DDR2 4096MB 1066MHz PDP Patriot Viper (2x 2048MB, DualDDR2, CL5)
6.
Dysk twardy: Nie wybrano produktu
7.
Nagrywarka: Nie wybrano produktu
8.
Karta dźwięk.: Realtek ALC888 (zintegrowany/a)
9.
Karta sieciowa: Tak (zintegrowany/a)
10.
Karta graficzna:
Radeon HD4870 PowerColor 1024MB GDDR5, 2xDVI, PCI-E 2.0
18.
Inne dodatki:
Zasilacz do obudowy ATX 450W Chieftec GPS-450AA-101A (Fan 120mm)

I nie powinno być żadnych zgrzytów z moim podstarzałym dyskiem twardym, obudową i nagrywarką :)
Oraz jest to w miarę dobry zestaw jakość / cena

Wybaczcie że tak męczę ale nie chcę dać plamy :)

P.S. W przypadku nie kupowania obudowy zamawiać jako podzespoły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 19:54, W1tch3r napisał:

I nie powinno być żadnych zgrzytów z moim podstarzałym dyskiem twardym, obudową i nagrywarką
:)

Jak się tak głębiej zastanawiam, to może być problem - ta płyta główna ma tylko 1 złącze ATA, a skoro masz dość podstarzałą nagrywarkę i dysk, to obie te części mogą wykorzystywać to złącze...
A więc niezbędne będzie jeszcze coś takiego:
http://allegro.pl/item802638807_adapter_sata_na_ide_ata_dysk_hdd_konwerter_vista_7.html
czy takie:
http://allegro.pl/item803485429_przejsciowka_adapter_sata_ide_ata_kable_d137.html
Przepraszam, że wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, ale zapomniałem już o złączach ATA :)
Optymalnie warto też zapolować na tą płytę główną w wersji (rev) 2.0. Ma ona taką ciekawą właściwość, że da się przy Phenomie II X2 (choć niestety nie zawsze) odblokować 2 dodatkowe rdzenie. Innymi słowy, nie płacąc nic, z dwurdzeniowca robisz 4-rdzeniową bestię. Ryzyko żadne. Warto zadzwonić więc do grala i się dowiedzieć, czy taką płytę mają, ew. zamówić ją osobno np. na esc.pl.

Dnia 12.11.2009 o 19:54, W1tch3r napisał:

P.S. W przypadku nie kupowania obudowy zamawiać jako podzespoły?

Tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 15:35, kuba9876543210 napisał:

A ile masz do wydania na ten tymczasowy zasilacz?


Właśnie chodzi o to że jest to mocno nieplanowany wydatek (poprzedni jest w serwisie gwarancyjnym) i staram się jechać "po kosztach" czyli im taniej tym lepiej.

Dnia 12.11.2009 o 15:35, kuba9876543210 napisał:

A moze moglybs skads pozyczyc? (szkola,praca?)


Niestety nie bardzo, wszyscy znajomi siedzą na laptopach i nikt nie posiada zbędnego zasilacza 400W lub więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2009 o 22:22, ziptofaf napisał:

>/.../> 2xRadeon HD5850 (na gral.pl, gdzie zazwyczaj składam konfigi nie ma, więc uznałem, że /.../

Wiesz, wydaje mi się, ze jednak trochę przesadziłeś. Wszystko ładnie, ale drugiego Radeona 5850 nie dokupiłbym wcześniej, niż za jakieś półtora roku.
Sam mam jeszcze Radeona 3870 i starcza mi do rozdzielczości 1920x1200.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 22:15, KrzysztofMarek napisał:

Wiesz, wydaje mi się, ze jednak trochę przesadziłeś. Wszystko ładnie, ale drugiego Radeona
5850 nie dokupiłbym wcześniej, niż za jakieś półtora roku.
Sam mam jeszcze Radeona 3870 i starcza mi do rozdzielczości 1920x1200.


Tylko, że jak ktoś kupuje kompa za 5 tysięcy, to 2xHD5850 jest lepsze od HD5870, a tak się złożyło, że takie konfigi wychodziły podobnie cenowo. Wiem, że to średnio opłacalne tak czy inaczej, ale jak ma się budżet tych rozmiarów... ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 22:18, ziptofaf napisał:

> /.../ Wiem, że to średnio opłacalne
tak czy inaczej, ale jak ma się budżet tych rozmiarów... ^^

Wiesz, masz rację, ale ja już jestem długo po etapie kupowania dla kupowania i szczerze nie bardzo wiem, po co komu więcej niż, powiedzmy, 80 klatek na sekundę. Przecież nie zauważy, czy ma 8o czy 200. A skoro mnie starcza Radeon 3870... no nie, znam lepsze sposoby na wydanie pieniedzy. Już by chociaż kupił sobie zasilacz Antec Signature 850 W. Też nie bardzo wiem po co, ale w końcu to chyba bardziej sensowny zakup. I 5 lat gwarancji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Heh, no zobacz, a mi 2xHD4850 nie starczają (Far Cry 2, AAx16, 16xAF - zdarzają się lagi. A ja nie znoszę lagów) i planuję zamianę na HD5850 (choć tak mnie nie powaliło, żeby za niego płacić 1200 zł, jak da radę za granicą go dostać za 750, a 2xHD4850 można spokojnie sprzedać za 700 :)). Wszystko zależy od tego, co uznajesz za płynnie. Dla jednego to 40 klatek w medium, dla innego 40, ale w Ultra High.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 22:23, KrzysztofMarek napisał:

> > /.../ Wiem, że to średnio opłacalne
> tak czy inaczej, ale jak ma się budżet tych rozmiarów... ^^
Wiesz, masz rację, ale ja już jestem długo po etapie kupowania dla kupowania i szczerze
nie bardzo wiem, po co komu więcej niż, powiedzmy, 80 klatek na sekundę. Przecież nie
zauważy, czy ma 8o czy 200. A skoro mnie starcza Radeon 3870... no nie, znam lepsze sposoby
na wydanie pieniedzy. Już by chociaż kupił sobie zasilacz Antec Signature 850 W. Też
nie bardzo wiem po co, ale w końcu to chyba bardziej sensowny zakup. I 5 lat gwarancji...


No własnie, ta karta jest dość słabiutka może wystarczyć co najwyżej do starszych tytułów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akcja wykrześ ze swojego kompa co się da trwa nadal i po krótkim męczeniu w temacie o kartach przyszedl czas na ten temat :d Czy waszym zdaniem warto byłoby wymienić Athlona 64 2800+ s. 754 na tego z oznaczeniem 3700+ gdyby kosztował do 150zł? Czy wystarczyłoby chłodzenie (boxowe oczywiście) od obecnego? Po krótkim rozeznaniu na Allegro zauważyłem że dość trudno będzie w ogóle dostać teraz tego proca ale gdyby natrafiła się okazja do kupna to warto byłoby kupić tego 2,4 gigahercowego bydlaka? :P W kompie mam jeszcze 1,5 Gb ram i grafikę X1950 pro na AGP of course i czuję się nie komfortowo bo obecny proc na 100% nie wykorzystuje potencjału grafiki. Wszelkie propozycje całkowitego upgrade''u odrzucam już teraz, nie mam na takie fanaberie pieniędzy. Proszę o konkretną i możliwie rzetelną odpowiedź czy taka hipotetyczna wymiana proca z 2800 na 3700 to niezły pomysł no i czy wymagałoby to koniecznie zmiany coolera. gdyby udało się kupić tego 3700+ to taki zestaw trzymałbym jeszcze nie mniej jak 6 miesięcy a możliwe że o wiele dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Moim zdaniem - nie warto. Już lepiej spróbuj podkręcania obecnego procka, dopłacanie do tego PC-ta jest już wyrzucaniem kasy w błoto...Gdyby pod 754 istniały Athlony X2 to miałoby to jeszcze sens, bo modele X2 3800+ dają sobie radę z X1950PRO bezproblemowo. Ale zwykły jednordzeniowiec...nie warto. I tak nowsze gry do płynnego działania potrzebują już dwurdzeniowca (choćby Lost Planet, czy Assassin''s Creed). Gdybyś jednak mimo to zdecydował się na zakup, to zmiana coolera nie będzie wymagana, wszystkie Athlony 64 używają tego samego. Za to musiałbyś kupić pastę termoprzewodzącą, bo zapewne ta, której używasz jest już "troszkę" stara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2009 o 23:14, Yoruaaw napisał:

> /.../ > No własnie, ta karta jest dość słabiutka może wystarczyć co najwyżej do starszych tytułów.

Skoro starcza do jednej z najnowszych gier, bo takim jest Risen, to ani nie nazwę jej słabiutką, ani nie wymienię na mocniejszą. Zasadnicze pytanie brzmi: po co wymieniać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2009 o 11:14, KrzysztofMarek napisał:

> > /.../ > No własnie, ta karta jest dość słabiutka może wystarczyć co najwyżej
do starszych tytułów.
Skoro starcza do jednej z najnowszych gier, bo takim jest Risen, to ani nie nazwę jej
słabiutką, ani nie wymienię na mocniejszą. Zasadnicze pytanie brzmi: po co wymieniać?



Krzysiek, wlasnie zaczalem zasysac demko tej gry :).
Ciekawe co tworcy gothica wymyslili ?.
Wymagania tez sprawdze na nieco lepszej karcie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LOL....
Gra podobna do obliwiona :).
Laze i jakies ptaszyska, jezozwieze, wilki chca mnie zatluc :).
W koncu wlazlem do jakiejs jaskini i trzech takim malych ludkow mnie zalatwilo na amen.

Gra na Twojej karcie bedzie niemozliwa na najwyzszych detalach. Tu potrzeba mocnej karty.
Chyba czas na nowy zakup :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja tak się zastanawiam nad lekkim upgradem po nowym roku.

Obecnie jadę na Intelu E8400 i GTXie 260, mobo : Asus P5K-E.
I teraz taki pytanie jaki upgrade tu zrobić, bo mam lekki dylemat.

Czy tylko zmienić gtxa 260 na 280tkę dla poprawienia wydajności grafiki pod katem nowych gier które się ukażą

Czy też wprowadzić w życię droższy plan : zmiana procka na Intel Core 2 Quad Q9650 i grafiki na GTXa 295 + opcjonalna zmiana zasilacza [mam teraz phentagrama 650w ale zmienił bym go na jakiś mocny chieftec coś w granicach 800w bo jednak i quad i gtx 295 będą ciągnęły sporo mocy a może też jakiś oc wejdzie w grę, mam teraz chłodzenie scythe mugen]

Jak myślicie ? Co wybrać ?


I żeby mnie nikt źle nie zrozumiał, to nie jest tak że mam jakieś parcie na wywalanie kasy w błoto na nowe podzespołu. Generalnie mam tego gtxa 260 od około 1.5 roku, obecny cfg nie powiem bardzo dobrze się spisuje - wszystko w porządnych rozdziałkach chodziło jak na razie na full cfg bez problemów, nie mniej chciał bym sobie po nowym roku jak będę miał nieco większą gotówkę po wypłacie coś zmodernizować pod kątem przyszłorocznych nowych pozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie dwa małe pytanka
1.Mam procek Athlon 3200+ i dla jakiej karty graficznej nie będzie on zbyt wąskim gardłem ( Ati HD3850 ???)
2.Czy zasilacz 350w Chieftec to pociągnie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo podobny sprzet do mojego :).
Jak juz chcesz modernizacji, to mysle, ze nie nizej jak i5/i7 lub poczekaj tak jak ja do procesorow 32 nm.
Wtedy wyjda i procesory i nowe geforcy.
Zrobimy sobie niezle maszynki :)).
Teraz jade tak jak Ty na e8400 + gtx 285 i jest OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2009 o 14:30, Misquamaqus napisał:

Masz bardzo podobny sprzet do mojego :).
Jak juz chcesz modernizacji, to mysle, ze nie nizej jak i5/i7 lub poczekaj tak jak ja
do procesorow 32 nm.
Wtedy wyjda i procesory i nowe geforcy.
Zrobimy sobie niezle maszynki :)).
Teraz jade tak jak Ty na e8400 + gtx 285 i jest OK.


No tylko z i7 jest pies pogrzebany bo przesiadka na ten procek = nowy komp.
Quad jedzie pod Socket 775, i7 pod Socket 1366 więc tu dochodzi wymiana mobo, a jak zmieniać mobo to już zmieniać wsio na wyższą generację ^^

Dlatego mnie kusi taki "tymczasowy" upgrade bo do quada nic nie zmieniam, mobo zostaje, jedyne zmiany to proc + grafa + zasilacz czyli praktycznie zero kombinacji, 15 min roboty i podzespoły pozmieniane.

Ale chyba sobie rzucę na wstrzymanie, najwyżej zmienię gtxa 260 na 280-285 bo w sumie tego E8400 mam na OC do 4.0 ghz więc jest całkiem dobrze [a quada raczej bym do 4.0 na chłodzeniu tym co mam nie skręcił, pewnie 3.5 to było by wsio chyba bez lepszego chłodzenia wyżej bym go nie poderwał]


Ale faktycznie - lepiej chyba będzie zaczekać z wydawaniem większej kasy, na razie jedynie zmiana grafiki i będzie git, bo sama zamiana gtxa niewiele mnie wyniesie. Swojego sprzedam za jakieś względne pieniądze bo jest w stanie idealnym do tego ma jeszcze gwarancji trochę, dołożę deko grosza i gtx 280-285 wyjdzie dosyć tanio a poprawa wydajności tez będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się