Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 13.02.2010 o 15:41, Citkowsky napisał:

E4400 z tego co się orientuję pchnę za jakieś 130zł; w takim razie ile może być warta
płyta główna INTEL BLKDP965LTCK? Pytam bo nie ma takiej na allegro ani nigdzie w sprzedaży.

Skoro na niej w ogóle nie da się podkręcać, to mniej niż 100 zł ^^

Dnia 13.02.2010 o 15:41, Citkowsky napisał:

Kolejne pytanie.
Jak w kwestii wydajności? X3 435 będzie szybszy niż E6500/E6600?

Tak i to sporo.
http://pclab.pl/art36926-8.html - jak widać, już Athlon II X2 wyprzedza C2D E7400 taktowanego 2.8 GHz. A X3 ma znacznie większą moc obliczeniową.

Dnia 13.02.2010 o 15:41, Citkowsky napisał:

I jeszcze jedna kwestia.
Ktoś tu proponował Gigabyte MA770-US3.
U siebie w sklepie znalazłem Gigabyte MA770-UD3.

Jakieś większe różnice w działaniu?

W działaniu i podkręcaniu zbytnich nie (ta pierwsza ma więcej złącz USB), ale jako, że miałem niewątpliwą przyjemność składać kompa opartego na tej pierwszej, to mogę powiedzieć tak:
a) miejsce na procka i pamięci przemyślane
b) chłodzenie w normie
c) co za $%$^$^^$ wymyślił tak powalone miejsce na złącze ATA!? Pod kartą graficzną, w dodatku ustawione pod jakimś dziwnym kątem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 15:49, Thog napisał:

Więc mój zasilacz po odjęci tych 20% mocy ma 278,4 W na 12V . Karta (HD 5770 ) pobiera
TDP 108W , a procesor (Phenon X2 550) TDP to 80W , co daje 188W . Czyli da sobie radę?


Tak, o ile to nie jakiś no-name, a Chieftec/Fortron itp ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 15:49, ziptofaf napisał:

> >>........................



http://sklep.vico.pl/product_info.php//dost/0/products_id/5872
http://sklep.vico.pl/product_info.php//dost/0/products_id/34551

http://rekom.lublin.pl/product_info.php?cPath=392_450&products_id=91695

Mowy o rewizji tutaj nie ma także nie wiem.
Który wybrać w razie czego? Płyta musi być stabilna i pozwolić mi podkręcić z 2,9 do tych 3,5.

KOlejne pytania.
DDR2 800mhz kingstona nadadzą się do tego proca/mobasa?
Mam Chiefteca 450W; da radę z tym zestawem?
Mam również R4850; nie będzie spowalniał kompa z tym procem X3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 15:50, ziptofaf napisał:

> Więc mój zasilacz po odjęci tych 20% mocy ma 278,4 W na 12V . Karta (HD 5770 ) pobiera

> TDP 108W , a procesor (Phenon X2 550) TDP to 80W , co daje 188W . Czyli da sobie
radę?

Tak, o ile to nie jakiś no-name, a Chieftec/Fortron itp ;)

TO Chieftec ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Nie pisze jaka to rewizja. O ile wiem są trzy: 1.0, 2.0, 2.1. Z rewizjami Ci nie pomogę. Chieftec powinien wystarczyć. Karta nawet dobrze pasuje do tego proca. Zawsze możesz jechać narazie na tej a później wymienić na nową, ale to już inna bajka bo byś musiał inny zasilacz kupować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 16:00, Citkowsky napisał:

Rewizję można zobaczyć na laminacie płyty głównej, więc albo sprawdzić przed zakupem osobiście, albo telefon do sprzedawcy.
Ewentualnie...jeśli płyta ma mostek południowy w wersji SB710 - na pewno rev. 2.0. Jak SB700 - rev. 1
Czyli ta w trzecim linku to na pewno rev. 1, w pozostałych przypadkach nie wiem, bo nie napisali :P

Dnia 13.02.2010 o 16:00, Citkowsky napisał:

Który wybrać w razie czego? Płyta musi być stabilna i pozwolić mi podkręcić z 2,9 do
tych 3,5.

Obie na to pozwolą.

Dnia 13.02.2010 o 16:00, Citkowsky napisał:

KOlejne pytania.
DDR2 800mhz kingstona nadadzą się do tego proca/mobasa?

Tak.

Dnia 13.02.2010 o 16:00, Citkowsky napisał:

Mam Chiefteca 450W; da radę z tym zestawem?

Tak.

Dnia 13.02.2010 o 16:00, Citkowsky napisał:

Mam również R4850; nie będzie spowalniał kompa z tym procem X3?

Athlon II X3 jest nieco za szybki dla HD4850, ale to chyba nic złego, pewien zapas mocy może się przydać.

@ Czarek188
Tak, od razu 10000W, bo mu zabraknie...Mógłby wsadzić HD5850 i będzie działało poprawnie...
Przeczytaj stronę wcześniej, jak liczy się pobór mocy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj, jak ja to mówię lepiej chuchać na zimne. No bez przesady jakby wsadził HD 5850, ten nowy proc i płytę, że by mu to starczyło. I nie liczysz takich duperelków jak napęd, dysk, wiatrak. To też ciągnie prąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te duperelki ciągną prąd z linii 5V i 3,3V, a procesor i grafa z 12V, nie mają one więc żadnego wpływu na to czy ten zasilacz uciągnie danego proca i kartę, czy też nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 20:05, Czarek188 napisał:

Oj, jak ja to mówię lepiej chuchać na zimne. No bez przesady jakby wsadził HD 5850, ten
nowy proc i płytę, że by mu to starczyło. I nie liczysz takich duperelków jak napęd,
dysk, wiatrak. To też ciągnie prąd.


Mój kumpel ma zasilacz o nieco ponad 350W na linii 12V (dołączony do obudowy Arctic Cooling, wbrew pozorom to nie no-name, napięcia itd. trzyma naprawdę dobrze, jego ogólna moc to 500W, ale niestety nie na tej linii). Phenom II X4 940 @ 3.4 GHz + 4 GB RAM + podkręcony 9600GT (na razie, później pójdzie do wymiany na coś pokroju HD5830). I działa świetnie. Kolejne 100W spoko utrzymałoby HD5870.
A tamte duperelki liczę - doliczam 30W. Które zresztą idą po innych liniach.

O, a przy okazji, zadam od razu pytanie - da się używać 2 zasilaczy naraz? Bo właśnie z kumplem się zastanawialiśmy, czy nie mógłby sobie kupić jakiegoś Fortrona 300W przeznaczonego tylko pod grafikę, na wypadek gdyby HD5830 miał wyższy pobór mocy niż przypuszczam - jego obudowa jest dość nietypowa i zwykłego raczej nie uda się wsadzić (zresztą markowe 450-500W tanie nie jest), więc taki dodatkowy byśmy po prostu "przykleili" do obudowy, zrobili otwór na jeden kabel i tyle :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady. Zasilacz jest sterowany z płyty głównej i aby prawidłowo działał musiał byś mieć w płycie dwa gniazda do podłączenia zasilacza. Samo podłączenie to nie jest aż takim dużym problemem. A i jeżeli miałbym prawidłowo dawać poszczególne napięcia, musi być sterowany przez płytę główną. Ale nawet jeśli byś takowe miał na płycie to by to była kompletna klapa bo zawsze któryś zasilacz ma wyższe napięcie i przejmie zasilanie, aż do spalenia. To samo będzie dziać się z drugim. W tym wypadku poszły by się walić dwa zasilacze i od biedy "coś" jeszcze :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje, że odpowiednie napięcia ida po poszczególnych liniach, i gdyby drugi zasilac znie był podpięty do mobasa, to mógłby sobie popierdzieć, a zasilanie daje tylko tam, gdzie jest podłączony. Kwestia różnić w zasilaniu z PCI-E i z samego tego dodatkowego gniazda, bo nie wiem czy to nie jest jakoś wyrównywane na zasadzie odejmowania, ze lacznie na karte tyle, przez PCI tyle, i tyle przez gniazdo zasilania. Bo jezeli tak jest, to.. ups :F

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Hmmm, właśnie sobie w internecie czytam i wygląda na to, że to nie aż takie trudne, tylko zewrzeć kilka pinów ;P
http://nvision.pl/forum/index.php?showtopic=25706&pid=369562&mode=threaded&show=&st=&
http://www.gciwo.hosted.pl/peltier-pl/index.php?id=8
http://www.procooling.com/index.php?func=articles&disp=52&pg=1

Dobra, za jakiś tydzień-dwa zdam relację, jak to wygląda w praktyce :D

@ kuba9876543210
O, dzięki, na razie to najlepszy poradnik jaki widzę poświęcony temu tematowi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm.... trudno mi jest w tej sprawie w ogóle coś powiedzieć. Nigdy takiego czegoś nie widziałem, nie próbowałem ani nie słyszałem. Ale jak by się uprzeć tak na maksa to może i by dało radę ale szanse są tu raczej marne. Tak jak mówił kuba9876543210 jeden prosty błąd/pomyłka no i będziesz sobie pluł w mordę, że kompa popsułeś. Teraz do ziptofafa - weź rób to na jakimś starym kompie bo jeden prosty błąd i..... z resztą wyżej napisałem. No a tego twojego Radeona naprawdę szkoda by było...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Ja to u znajomego zrobię, nie u siebie :P Tak mnie nie powaliło, żeby ryzykować na własnym kompie ^^
Zresztą jasne, ze najpierw będziemy testować na jakimś starym złomie z epoki prekambryjskiej (czyt. gdy o 1 GHz mówiło się jako nieprzekraczalnej granicy :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ups umknęło mi to, że u znajomego. No jeśli tak to udanego eksperymentu. Konieczne muszą być relacje na GS''sie/forum. Jestem ciekawy jak to wygląda od "środka" :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

taki koment na szybko - sprawnosc warunkuje ile energii zasilacz pociagnie z gniazdka (im wieksza tym mniej). natomiast NIE MA ona wplywu na to ile zasilacz moze wydusic z siebie watow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rev 1 - mostek poludniowy SB 700 - nie umozliwa odblokowywania rdzeni

rev 2 - mostek poludniowy SB 710 - umozliwia odblokowywanie rdzenie

chyba normalne jest to, ze nowsza rewizja jest lepsza nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się