Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 17.08.2010 o 21:57, Ancient_Lord napisał:

> Dokładna nazwa lub link do aukcji
Gigabyte N650SLI-DS4

To jest pełna nazwa tej płyty.


Nie powala, ile kosztuje?

Lepiej szukaj czegoś na chipsecie intela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2010 o 16:26, blacklio2 napisał:

Czemu wprowadzasz ludzi w błąd, takie pamięci bez problemu będą chodzić w 99% przypadkach
przy parametrach SPD, producenci robią zestawy żeby uniknąć tego 1%

Bo z kilkunastu takich zestawów żaden nie chodził mi dobrze. Takie cuda zdarzały sie tylko na DDR. Na DDR2 nigdy nie sparowałem kompletu z różnych kości, chyba, że od jednego producenta i dokładnie ten sam model. SPD musi być identyczne, jakiekolwiek odstępstwa oznaczaja brak kompatybilności, a od róznych producentów - nawet nie ma o czym mówić.
Udało ci się to zrobic, czy piszesz na podstawie bajek opowiadanych w internecie?

Skoro ktoś ma bluescreeny przy dual DDR2 to jest 99% pewności, ze kości sie gryzą. Znam temat z autopsji, bo ostatnie 3 lata to walka z DDR2 i płytami pod core 2 duo. Przegrana - de facto - przejściem na DDR3/core i5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2010 o 14:28, Szejkon napisał:

> No i slicznie :)
> Dual pracuje jak nalezy.
>
> Przy jednej kosci pamieci mialbys wynik nizszy o 80-90%.
> Z reszta sprawdz sobie sam i jak chcesz pokaz porownanie.
> Bedzie dla potomnych.
Hej.
właśnie wyjąłem kość którą dołożyłem, bo komputer nie pracował tak stabilnie jakbym sobie
tego życzył tzn, kilka razy wyskoczył mi niebieskie ekran i musiałem resetować kompa.
teraz mam tą jedną ddr3 2gb 133 cl8.

Włóż tylko tę drugą, nową kość i sprawdź czy komp działa stabilnie tak jak na pierwszej. Testy w memory testach najczęściej wychodzą poprawnie, a kość i tak nie działa, albo na odwrót. W każdym razie trudno te wyniki zinterpretować jednoznacznie, szczególnie, jeśli ta kość będzie działać sama mimo wszystko.
Inna rzecz to taka, ze kości będą działać osobno poprawnie, a w dualu ni cholery (częsty problem nawet w parowanych zestawach). Tak naprawdę trudno coś sensownego doradzić na odległość, ale nie wierz nigdy w bajki o dobieraniu kości do dualu bez fabrycznego parowania. Na DDR2 najczęściej nic z tego nie wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 08:00, Aurelinus napisał:

Bo z kilkunastu takich zestawów żaden nie chodził mi dobrze. Takie cuda zdarzały sie
tylko na DDR. Na DDR2 nigdy nie sparowałem kompletu z różnych kości, chyba, że od jednego
producenta i dokładnie ten sam model. SPD musi być identyczne, jakiekolwiek odstępstwa
oznaczaja brak kompatybilności, a od róznych producentów - nawet nie ma o czym mówić.
Udało ci się to zrobic, czy piszesz na podstawie bajek opowiadanych w internecie?


Mi się udało, na pamięciach DDR2 - Kingstony i GoodRAM''y, 2x1GB i 2x2GB (nawet inne parametry mają - te pierwsze to 667 MHz CL5, te drugie to 800 MHz CL5. :)). Nie przeprowadzałem jednak dłuższych testów duala, z dwóch powodów - na Phenomach II to Single Channel jest szybszy (w aplikacjach wielowątkowych 2x64bit > 1x128 bit). No i GoodRAM''y o wiele lepiej się podkręcają, na ww. Kingstonach w ogóle ciężko cokolwiek wycisnąć, więc obecnie w ogóle ich nie mam w kompie.

A, no i OCZ Platinum + OCZ Reaper na drugim kompie. Działa nawet przy O/C powyżej 1000 MHz. Z tym że na standardowych ustawieniach jakiekolwiek większe próby podkręcania pamięci (czyt. powyżej 50 MHz) kończyły się klapą, od razu Dual znikał.
Pomogła ręczna korekta alpha timingów (co w sumie oznacza, że żeby takie coś działało stabilnie po O/C to potrzebujesz którejś z topowych płyt głównych, bo większość tańszych nie ma nawet opcji za to odpowiedzialnych).

No i warto odnotować, że te kości, chociaż odmiennych firm/marek, to "wnętrzności" mają te same - wszystkie lepsze OCZ''y na pewno oparte są na Micronach, podczas gdy GoodRAM i Kingston (choć tutaj pewny nie jestem) to Elpida. Rzeczywiście łączenie ze sobą produktów, które różnią się od siebie już na tym etapie może się skończyć nieciekawie.

Podejrzewam że istotną rolę w całej zabawie odgrywa płyta główna - te nowsze (i lepsze) zazwyczaj bardzo rozsądnie ustawiają wszystkie timingi i megaherce. A przynajmniej tak robi mój Asus P5E.
Te starsze zaś potrafią się w ogóle nie trzymać SPD (vide MSI K9N-Ultra 2F + Kingston 667 MHz CL5 - na standardowych ustawieniach nie dość że podbija napięcia do 1.9V, to jeszcze zamiast CL5-5-5-18 robi coś w stylu 5-6-5-18). Na czymś takim to ja się nie dziwię, że Dual nie działa, skoro nie potrafi nawet dwóm identycznym kościom dopasować poprawnych ustawień.

Osobiście sądzę, że w przypadku niestabilności Duala warto by było dokładnie przyjrzeć się jak to wygląda w BIOS-ie i CPU-Z i porównać z SPD obu kości. Czasem nawet 1 mały, źle (czyt. za niski/wysoki dla jednej z kości) ustawiony timing potrafi doprowadzać do bluescreenów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie powinienem dodać, że pracuję/pracowałem głównie na DDR2 800 MHz CL 4 oraz 1066 MHz CL5. Te podkręcone kości zapewne są znacznie bardziej marudne niż standardowe 667 MHz i 800 MHz CL5. I mimo wszystko nie doradzałbym nigdy laikom takich zabaw, ani nie zmienię zdania, ze to kiepski pomysł. Co innego potrzeba (matka wynalazców) - mam 4x 500 MB DDRy Kingstona - 2 na CL2 i dwie na CL2,5 i też chodzą w quadro(dual). na Asusie nie chciały, na Gigabyte chodzą.
Ale to nie zmienia zasady. Miałem na czym experymentować, a pytający ww. nie ma takich możliwości, stąd moje negatywne zdanie o doradzaniu takich pomysłów.
Tak samo mam z Asusem P5Q DeLuxe - źle mi działa 2x2 GB (2x1 GB bez zarzutu) i musiałem sie sporo nawymieniać zanim dobrałem Geile EVO One, które chodza dość poprawnie (bo nie idealnie, ale zwiechy to wyjatkowa rzadkość teraz, duzo zalezy od... sterowników karty graficznej - jak nVidia wypuści badziewne stery od razu słyszę to na płycie głównej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 08:56, Aurelinus napisał:

Tak samo mam z Asusem P5Q DeLuxe - źle mi działa 2x2 GB (2x1 GB bez zarzutu) i musiałem
sie sporo nawymieniać zanim dobrałem Geile EVO One,


To do listy można dodać 2x2GB OCZ Reaper HPC 1066MHz. U mnie na Asusie P5Q Deluxe śmigają aż miło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co jest teraz "odpowiednikiem" GTX275? Widzę, że raczej już nie jest dostępny, a bym się chciał zorientować, jak się teraz plasuje cenowo wobec "nowości". I apropo owych "nowości" - szykują się w ogóle jakieś w gpu? Lubie sobie popykać w wysokich rozdzielczościach, a tu już zdarza się czasem, że trzeba obniżać detale, więc upgrade by mnie interesował - ale znowu, szkoda wydawać kasę, jak zaraz ma być coś lepszego i potencjalna przecena "staroci".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 09:45, mrosi napisał:

2x2GB OCZ Reaper HPC 1066MHz. U mnie na Asusie P5Q Deluxe śmigają
aż miło...

Mówimy o Windows 7 64-bit, wydaje mi się, że na 32.bitowych systemach problem nie występuje, bo mikroukład obsługuje wtedy obcięte kości i jakoś mu to nie przeszkadza.
P5Q Deluxe to świetna płyta (i taka była) do czasu gdy jakiś rok temu wgrałem jakieś felerne (bodaj 191.xx) oryginalne stery nVidii, które pięknie spaliły mi kość DDR2 oraz coś poknociły w mikroukładach, bo od tamtej pory płyta zrobiła się kapryśna (np. lepiej działa teraz slot B1-B2 na kości, pojawił się problem z podkręcaniem) na 4GB RAMU. Na 2x1 jest generalnie ok. bez względu na okoliczności przyrody - i niepowtarzalnej. Powinienem ją wysłać do serwisu, ale jakoś nie mogę się zebrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 09:57, KaPe napisał:

Co jest teraz "odpowiednikiem" GTX275?

Mniej więcej GeForce GTX460.

Dnia 18.08.2010 o 09:57, KaPe napisał:

Widzę, że raczej już nie jest dostępny, a bym się chciał zorientować, jak się teraz plasuje cenowo wobec "nowości". I apropo owych "nowości" - szykują się w ogóle jakieś w gpu?

Tak, odświeżone GTX480. Tak "dobra" karta, że nawet ATI pomaga w jej reklamie ;)
http://www.youtube.com/watch?v=2QkyfGJgcwQ

Dnia 18.08.2010 o 09:57, KaPe napisał:

Lubie sobie popykać w wysokich rozdzielczościach, a tu już zdarza się czasem, że trzeba obniżać detale, więc
upgrade by mnie interesował - ale znowu, szkoda wydawać kasę, jak zaraz ma być coś lepszego i
potencjalna przecena "staroci".

W sumie w tej chwili wymiana karty graficznej (o ile to nie jakiś chłam) jest kiepskim pomysłem - nie licząc najdroższych modeli (GTX470, 480, HD5870), to wzrost wydajności względem poprzednich serii jest stosunkowo niewielki. Niby atutem miała być obsługa DX11, ale jakoś nie widziałem za bardzo gier, które tego używają...Proponowałbym więc zaczekać aż do kolejnej generacji sprzętu.

O, przy okazji, żeby nie dodawać kolejnego posta:
Ma ktoś pomysł jak schłodzić dyski twarde? Bo mam trzy, zdecydowanie za blisko siebie. I potrafią się nagrzać do 40-50 stopni, a mi to jakoś nie odpowiada. A niestety mam dość niefortunną obudowę, do której powinienem je przykręcać nie śrubkami, a zaczepami...które zgubiłem ;P Więc w sumie zostaje tylko metoda "wsadzić jeden dysk na drugi". Na razie korzystam z pomocy styropianu do oddzielenia ich od siebie, ale to niewiele zmienia. Zna ktoś lepsze rozwiązanie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 10:08, ziptofaf napisał:

W sumie w tej chwili wymiana karty graficznej (o ile to nie jakiś chłam) jest kiepskim
pomysłem - nie licząc najdroższych modeli (GTX470, 480, HD5870), to wzrost wydajności
względem poprzednich serii jest stosunkowo niewielki. Niby atutem miała być obsługa DX11,
ale jakoś nie widziałem za bardzo gier, które tego używają...Proponowałbym więc zaczekać
aż do kolejnej generacji sprzętu.

No właśnie ze wspomnianej 275 na któreś z tych ;) Patrząc po wynikach przyrost parunastu % jest, chociaż w 2 i 3 przypadku to koszt/jakość raczej nieopłacalny - stąd pytanie o ewentualne nowości mogące przynieść obniżki. Jak nic ciekawego się nie szykuje, to można właściwie czekać na 2011, gdzie przy okazji i cpu będzie można zmienić na coś lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Szczerze mówiąc, musi coś nie halo być z płytą. Miałem na tej samej płycie te właśnie pamięci przy systemie Windows 7 64-bit. Żadnych problemów. Może BIOS nieaktualny albo coś nie tak poszło przy flashowaniu. Z tego co pamiętam to ostatnia edycja była oznaczona numerem 2301.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 10:29, mrosi napisał:

/.../

Szczerze mówiąc, musi coś nie halo być z płytą. Miałem na tej samej płycie te właśnie
pamięci przy systemie Windows 7 64-bit. Żadnych problemów. Może BIOS nieaktualny albo
coś nie tak poszło przy flashowaniu. Z tego co pamiętam to ostatnia edycja była oznaczona
numerem 2301.

Flashowałem ten BIOS zanim wyszły te stery nVidii i nie było problemu. To po nich płyta stęka - jestem tego pewien bardziej niż mojej orientacji sexualnej ;). jak mówiłem - do remontu, ale nie w tej chwili, bo mam robotę, której nie za bardzo mogę przerwać (a nie chce mi się taszczyć drugiego kompa Szczecin-Koszalin).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 08:00, Aurelinus napisał:

Udało ci się to zrobic, czy piszesz na podstawie bajek opowiadanych w internecie?

Oczywiście nie raz i nie dwa, w swoim kompie mam pamięci które były kupowane z różnicą 6 miesięcy między sobą, nie jestem w stanie policzyć ilu osobom składałem komputerki by po jakimś czasie je rozbudowywać głównie o pamięć mowa wyłącznie o DDR1
DDR2 podobnie jak stały się popularne i bardziej dostępne PC były rozbudowywane w dużej mierze o pamięć i dyski, osobiście jechałem w lapku na 1x2Gb i 1x1GB różnych firm (Hynix, Kingston i Goodram ) i różnych SPD nie było problemów z działaniem

Dnia 18.08.2010 o 08:00, Aurelinus napisał:

Skoro ktoś ma bluescreeny przy dual DDR2 to jest 99% pewności, ze kości sie gryzą. Znam
temat z autopsji, bo ostatnie 3 lata to walka z DDR2 i płytami pod core 2 duo. Przegrana
- de facto - przejściem na DDR3/core i5.


Owszem coś się dzieje, ale może być to również spowodowane że pamięć jest walnięta i niepoprawnie działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2010 o 21:57, Ancient_Lord napisał:

> Dokładna nazwa lub link do aukcji
Gigabyte N650SLI-DS4

To jest pełna nazwa tej płyty.


Myślę że nie powinno być problemów ten model MB był akurat mało awaryjny w przeciwieństwie do EVGA czy DFI, ale przestrzegam że chipsety NV lubią się grzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2010 o 16:39, blacklio2 napisał:

4 wątki ma a nie cztery rdzenie tak dla ścisłości, tam jest dedyk GF 9400 myślę że nie
będzie tak źle, w tej cenie nic lepszego nie dostaniesz


Hej a mam jeszcze pytanie

jakiego producenta pamięci ( DDR 3) kupić ?
możę :

Corsair 2GB, 1333MHz DDR3, non-ECC DIMM ??

( co prawda płyta obsługuję do 1066) ale przyszłościowo chce kupić 1333 )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom Twoje temperatury nie sa niepokojace :) Akurat awarie dyskow twardych czesciej sa spowodowane... zbyt niska tempertatura nizeli zbyt wysoka. Tutaj masz ciekawe badania Google''a nad awaryjnoscia dyskow:

http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/labs.google.com/en//papers/disk_failures.pdf

Jedyna wada grzejacych sie dyskow* jest nagrzewanie temp. powietrza wewnatrz obudowy.

* czyli te 40-50 stopni, wyzej juz jest nie za dobrze, a powyzej 60 st. miewalem restarty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A, to poszukam czegoś innego. A znajdę coś dobrego do O/c w przedziale cenowym do 150zł? Może być ew. używane

GANGSTER
Płytka kosztuje 100zł. Ale to aukcja. Niemniej jednak 2 dni do końca, a nikt nie kupuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przygotowuje komputer do formatowanie dysku i mam pytanie dotyczące aplikacji: NET Framework, bo mam zainstalowane 1, 2 i 3. Czy po formatowaniu mam zainstalować wszystkie trzy czy tylko NET Framework 3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się