Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witam. Ostatnio zauważyłem, że komp co każde uruchomienie słabiej działa. Zatem postanowiłem złożyć nowego. O pomoc co do wyboru części zgłaszam się do was. Kwota jaką mogę przeznaczyć na kompa to max 3000 zł (no może kawałek więcej, ale nie dużo). Komp ogólnie będzie służył do grania, nie mam innych potrzeb. Chcę żeby pociągnął tak około 5 lat, jak ten który mam teraz (a wszystkie gry do Wieśka 2 ciągnął na full detalach). Do zestawu nie doliczam W7 bo posiadam, tak samo jak myszkę i klawiaturkę. Pada mam od x360. To chyba wszystko. Dzięki z góry za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2011 o 10:19, Misquamaqus napisał:

Napisz co zamowiles, bo nie wiem.
Do montazu radiatora i backplate, stosuje sie sruby dolaczone do chlodzenia.

dokładnie to http://www.angela.pl/p7554,phobya-cpu-mainboard-backplate-775-1155-1156-1366.html i niema w zestawie zadnych srub jedynie przy wentylatorze spartan he923

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2011 o 17:35, diabolo20 napisał:

> Napisz co zamowiles, bo nie wiem.
> Do montazu radiatora i backplate, stosuje sie sruby dolaczone do chlodzenia.
dokładnie to http://www.angela.pl/p7554,phobya-cpu-mainboard-backplate-775-1155-1156-1366.html
i niema w zestawie zadnych srub jedynie przy wentylatorze spartan he923


Backplate nie ma srub.
Sruby do montazu, wykorzystasz od chlodzenia spartan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale niestety nie działa mi opcja edycji postu (nie wiem czemu). Zatem napiszę tutaj. Czy taki zestaw jest dobry? :
Procesor: PROCESOR CORE I5 2500K 3.3GHZ LGA1155 BOX (BX80623I52500K 910679)
Chłodzenie: ZALMAN CNPS10X PERFORMA - SOCKET 775 / 1156 / 1366 / 754 / 939 / 940 / AM2 / AM2+ / AM3
Płyta główna: ASROCK P67 PRO3 INTEL P67 LGA 1155 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3)
Pamięć RAM: GOODRAM DDR3 8192MB PC1333 DUAL 2 X 4096 CL9 (GR1333D364L9/8GDC)
Karta graficzna: GIGABYTE ATI RADEON HD6950 1024MB DDR5/256BIT DVI/HDMI/DP PCI-E (870/5000) (WER. OC - OVER CLOCK) (GV-R695OC-1GD 1.0)
Dysk twardy HDD: SAMSUNG 1TB HD103SJ 7200 SATAII 32MB
Napęd optyczny: DVD-REC LITEON IHAS124 SATA CZARNY BULK (iHAS124-19)
Obudowa: OBUDOWA AEROCOOL PGS VS-9 - CZARNA (AEROPGSVS-9)
Zasilacz: ZASILACZ AEROCOOL E80-600 (600W) 80+ (AEROE80-600)

Proszę o poradę. Sprzęt mi jest potrzebny jedynie do grania. Czy odpalę takiego Wiedźmina 2 na max detalach z takim sprzętem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2011 o 18:07, Misquamaqus napisał:

> > Napisz co zamowiles, bo nie wiem.
> > Do montazu radiatora i backplate, stosuje sie sruby dolaczone do chlodzenia.

> dokładnie to http://www.angela.pl/p7554,phobya-cpu-mainboard-backplate-775-1155-1156-1366.html

> i niema w zestawie zadnych srub jedynie przy wentylatorze spartan he923

Backplate nie ma srub.
Sruby do montazu, wykorzystasz od chlodzenia spartan.

ok dzieki wielkie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2011 o 16:28, 4RileH napisał:

Nie pleć bzdur. Radeon nie jest szybszy. I żeby taki GTX 460 nie byl ograniczany potrzeba
procesora Core i5 3.3GHz lub Phenom II 3.6GHz


Hem hem...przy 3.6 GHz Phenomie II to w żaden sposób (w stosunku do i5 2500k) nieograniczany jest Radeon HD5850, karta szybsza tak od GTX460 jak i HD6850 o kilkanaście %. Akurat testuję u siebie różne konfiguracje sprzętowe i planowałem co prawda to opublikować w niedzielę ale że akurat zahaczasz o ten temat to już teraz przybliżę wyniki:

Core i5 2500k - bez podkręcania (choć ten procek sam się podkręca o czym warto pamiętać) pozwala na wykorzystanie pełni mocy HD6970. Mocna bestia i tyle ;P
Phenom II X4 940 - bez O/C sobie ze słabszymi kartami graficznymi radzi świetnie. Rzeczywiście, jest nieco za wolny dla układów pokroju podkręconego HD5850 i tam warto się pobawić w O/C (wynik karty graficznej w grach przestał rosnąć w okolicy 3.5 GHz). Jednak różnica w stosunku do i5 2500k to 15% przy tej karcie graficznej, a nie jakieś 50 i nie przeszkadza w grach, różnica co prawda jest widoczna ale dopiero po włączeniu Frapsa. Ewidentnie za słaby dla HD6970, GTX570, chyba żeby kręcić powyżej 4 GHz (co wiązałoby się z koniecznością instalacji bardzo dobrego chłodzenia, także na płycie głównej bo ci sekcja zasilania spłonie jeśli masz jakiś tańszy model).
Athlon X2 3800+ (wyciągnięty z szafy specjalnie na potrzeby testu ^^) - ogranicza nawet 9600GT. Chyba żeby kręcić do poziomu 3 GHz, wtedy już jest nieźle... ;) Fajny wynik daje podłączenie pod niego HD6970, wyszło mi że ta karta jest na poziomie HD4850 przy takim procku.

Zabawy z zegarami wykazały za to mniej więcej takie wyniki:
HD6970: Core i5 2500k, na standardowych taktowaniach radzi sobie z tą kartą dobrze. Po zmniejszeniu zegarów do 3.1 GHz widać minimalny spadek wydajności. Phenom II X4 940 nie był w stanie wycisnąć tego samego poziomu wydajności niezależnie od O/C, moc karty oscylowała minimalnie powyżej HD5850 przy najwyższym poziomie O/C. Athlon X2 3800+ poległ doszczętnie.
GTX570: w wykorzystywanych przeze mnie aplikacjach okazywał się minimalnie wolniejszy od HD5970. Wyniki takie same jak dla Radeona.
HD5850: Core i5 2500k, nawet po zmniejszeniu zegarów do poziomu i5 2300, wystarcza dla tej karty. W przypadku Phenoma II X2 940 standardowe taktowania ograniczają ją o ok. 15%.
GeForce 9600GT: każdy współczesny procek sobie radzi z tą kartą.

Słów kilka o platfomie testowej:
Z pełną premedytacją nie bawiłem się w ustawianie minimalnych detali które sprawdzają bardziej wydajność procka niż karty, obchodziły mnie bowiem łączne wyniki sprzętu więc standardem było 1680*1050 i max. detale (bez AA i aniso). Do tego dochodził jeszcze tryb ekstremalny czyli 3360*1050 (2x22") który wykorzystuje kartę i procek do limitu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając twój hmm.. blok tekstu, którego do pierwszych lepszych wypocin to daleko(czytaj - piszesz konkretami), nasunęła mi się jedna myśl do głowy:
Skąd dysponujesz takim zapleczem? Jeżeli masz te tytuły, których użyłeś do testów to mogę podejrzewać, iż masz jakieś dojścia ;). Przypuszczam, że jest mało ludzi(w Polsce rzecz jasna), który tak dogłębnie siedzą z tym, mając takie materiały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2011 o 20:38, Niewiernus napisał:

Czytając twój hmm.. blok tekstu, którego do pierwszych lepszych wypocin to daleko(czytaj
- piszesz konkretami), nasunęła mi się jedna myśl do głowy:
Skąd dysponujesz takim zapleczem? Jeżeli masz te tytuły, których użyłeś do testów to
mogę podejrzewać, iż masz jakieś dojścia ;).

Akurat posiadać dostęp do gier komputerowych to nieszczególne wyzwanie, nadal mam tego 3 półki wypełnione oryginalnymi tytułami. Co prawda gram rzadziej niż kiedyś ale na szczęście pozostaje rodzeństwo więc akurat z oprogramowaniem problemów nie było. No...prawie nie było, trzykrotne reinstalowanie Windowsa (pozbywałem się całego systemu przy każdej zmianie karty graficznej żeby uniknąć jakichkolwiek komplikacji) nie należało do szczególnie przyjemnego procesu.

>Przypuszczam, że jest mało ludzi(w Polsce rzecz jasna), który tak dogłębnie siedzą z tym, mając takie

Dnia 03.06.2011 o 20:38, Niewiernus napisał:

materiały.

i5 2500k, Phenoma II X4 i Athlona X2 miałem na miejscu. Podobnie HD5850 i 9600GT. Resztę kart najnormalniej w świecie wypożyczyłem - wystarczyło wysłać kilka maili i zadzwonić ;) Oraz zgodzić się że w razie uszkodzenia wszelkie koszta ponoszę ja (jeden z powodów dla których nawet nie myślałem o podkręcaniu HD6970/GTX570). Dystrybutorzy i sklepy zasadniczo rzadko kiedy mają coś przeciwko, zwłaszcza że to jednak jest dla nich darmowa reklama (nie powiem, ilość fps-ów zapewniana przez HD6970 mi się naprawdę podoba i aż szkoda że muszę potem kartę oddać). Zresztą nawet na tym forum nie jestem jedynym kto robi takie testy - bodajże Gangsterr współpracował z PCLabem przy teście sprzętu wartym koło 7000 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłbym małe poprawki:

Procesor: Intel Core i5-2500K /3.3GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/ - 730 zł
Płyta główna: AsRock P67 PRO3 B3 /intel P67/ - 430 zł
Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 - 140 zł
Wentylator: Zalman CNPS10X Performa - 130 zł
Dysk twardy: Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3 - 185 zł
Karta graficzna: Sapphire Radeon HD6950 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/2xDP - 859 zł
Nagrywarka DVD: Samsung SH-S223C SATA (black) - 90 zł
Obudowa: SilentiumPC Gladius 800 Pure Black (bez zasilacza) - 230 zł
Zasilacz: XFX Core 550W 120mm 80+ SLI PSU - 239 zł
Razem: 3033 zł

W swoim zastawie umieściłeś dodatkowe chłodzenie, więc i ja je dałem. Rozumiem, że procesor będziesz podkręcał. Kartę graficzną możesz zmodować na Radeona HD6970, dzięki czemu uzyskasz sporo większą wydajność. Obudowa zapewni dobre chłodzenie, a zasilacz bezproblemowe działanie komputera.

PS. W jakim sklepie kupujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coz, temat o routerach ledwie dycha, wiec skorzystam z tego.

http://allegro.pl/linksys-wag200g-router-wifi-modem-adsl-neostrada-i1637582263.html
Potrzebuje dobrego routera ADSL w uczciwej cenie i udalo mi sie wybrac ten model.
Dobrze bym zrobil kupujac go, czy tez moze jest cos lepszego do wyboru?
Interesuje mnie przedzial cenowy circa 200 zlotych.

Z gory dziekuje za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuję, po prostu dostałem ofertę od pewnego gościa. Dzięki, a co do tego chłodzenia, to potrzebne jest? Wiesz, nie znam się zupełnie na kompach, no a chcę złożyć jak najlepszy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2011 o 23:11, Rastamon napisał:

Nie kupuję, po prostu dostałem ofertę od pewnego gościa. Dzięki, a co do tego chłodzenia,
to potrzebne jest? Wiesz, nie znam się zupełnie na kompach, no a chcę złożyć jak najlepszy...


Skoro ma być jak najlepszy, to musisz podkręcić procesor i zmodować kartę na Radeona HD6970. Wszystko jest bardzo proste, wystarczy trochę na ten temat poczytać. Dodatkowe chłodzenie jest niezbędne do podkręcania. Na tej płycie i chłodzeniu powinieneś osiągnąć minimum 4GHz z początkowych 3.3GHz. Zaś dzięki zmodowaniu karty osiągniesz jeszcze większą wydajność. Wszystko jest banalnie proste i w pełni bezpieczne.
Części kupuj w techplanet.pl lub morele.net, są to dobre sklepy z niskimi cenami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2011 o 21:58, Nufiko napisał:

Odnośnie openCL znalazłem w necie coś takiego: http://www.luxrender.net/en_GB/index do
renderowania grafiki, widzę że się trochę znasz to może Ci się przydać, ja niestety noga
z tworzenia czegoś ładnego jestem więc się nie tykam, a osoba dla której to znalazłem
nawet nie chciała spróbować bo stwierdziła, że nie będzie zmieniała programu który zna
na coś nowego. Fajnie by było jakbyś kiedyś dał jakoś znać jak takie coś się sprawuje.


No ja mogę troszkę napisać w temacie. Program działa całkiem nieźle. Tzn. łączy w sobie wykorzystanie CPU + GPU + Network rendering. Z tym że jest pewien problem w obecnej wersji z tego co mi wiadomo karty graficzne nie są wykorzystywane całościowo wynika to z pewnych ograniczeń, więc jest to jak na razie CPU rendering przy wsparciu GPU . Program jest pisany pod OpenCL więc jest dostępny zarówno dla miłośników ATI jak i Nvidia. Mnie osobiście na moim leciwym już 4850 nie udało się uruchomić tego programu (bardzo żałuje). Ponoć co do takich kart jak 4850 jest to loteria. Bo np. innym ludziom się udało. Dlatego najprawdopodobniej na najbliższe święta będę chciał zamówić GTX 460. Dodatkowo program z którego korzystam do modelowania też dostał silnik renderu GPU tylko niestety pisany na CUDA. A tego ATI już nie obsłuży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2011 o 01:20, pompix napisał:

Witam ! czy do tego kompa nadaje sie taki zasilacz http://www.ceneo.pl/5660582s ??
i5-2500K
ASUS GeForce GTX 570 1280MB
AsRock P67 PRO3 B3


W tej cenie masz cos nieprzecietnie pieknego i wydajnego:

http://alplast-resellerweb.systemb2b.com/s/s/p-c1118031

http://www.maxpoint.de/en/products/power-supplies.php?pid=1_5_1&we_objectID=1233

Zruc slepiem na chlodzenie sekcji pierwotnej i wtornej.... chopie, tam sa heat pipki :)
Cos pieknego !!!

20110604163309

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szykuję się do upgradu kompa, ale natknąłem się na jeden problem, mianowicie mam radeona HD 4850 i chcę do niego kupić http://www.agito.pl/plyty-glowne/asrock-n68-ge3-ucc.0.415858.html?attr=264-428918,939-297570,cena-0+250 Problem w tym, że płyta ta jest na chipsecie nvidii. Słyszałem, że gdy tak łączy się producentów chipsetu i karty graficznej to sprzęt może nie współpracować. Ile w tym prawdy? Moge kupić tą płyte czy raczej poszukać czegoś od AMD?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2011 o 17:05, ray757 napisał:

Ile w tym prawdy?


Zero. Jeśli już to mogą być problemy z Crossfire/SLI, nie każda płyta obsługuje obie te rzeczy na raz. A zalinkowana przez ciebie płyta i tak ma tylko jedno PCI-E. Ale mimo wszystko, dołożyłbym bym na twoim miejscu parę złotych do płyty na nowszym chipsecie, np.:
http://www.agito.pl/plyty-glowne/asrock-m3a770de.0.358980.html?attr=1-17813,264-428918,939-297570,cena-0+250

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2011 o 17:20, Kreeg napisał:

Zero. Jeśli już to mogą być problemy z Crossfire/SLI, nie każda płyta obsługuje obie
te rzeczy na raz. A zalinkowana przez ciebie płyta i tak ma tylko jedno PCI-E. Ale mimo
wszystko, dołożyłbym bym na twoim miejscu parę złotych do płyty na nowszym chipsecie,


Problem w tym, że nawet z tą płytą którą ja podałem i tak już przekroczyłem budżet na upgrade :P No ale mniejsza z tym, jeszcze zobacze którą z nich kupie. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się