Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

2). Brak LoadLine calibration do O/C - gigabuc to ma - popatrz - dziwne nie?


Zaktualizuj biosa do 2.00B to będziesz miał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 21:42, Aer napisał:

Widzę, że zdania się podzieliły. Jakie są w takim razie alternatywy do AsRocka w kwotach
~450 zł. Dodam, że raczej na możliwościach O/C mi nie zależy. Bardziej tak po prostacku
- żeby po podłączeniu stabilnie i w miarę bezawaryjnie śmigało wszystko :)

W takim razie po co płyta główna za 450zł? Takie płyty główne często mają możliwości łączenia 2 kart graficznych no i można robić stabilnie overclocking. Skoro nie masz zamiaru robić nic takiego to ja bym na twoim miejscu wybrał standardową płytę za 300zł. Ma wszystko czego potrzebujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 21:50, damiank485 napisał:

> - żeby po podłączeniu stabilnie i w miarę bezawaryjnie śmigało wszystko :)
W takim razie po co płyta główna za 450zł? Takie płyty główne często mają możliwości
łączenia 2 kart graficznych no i można robić stabilnie overclocking. Skoro nie masz zamiaru
robić nic takiego to ja bym na twoim miejscu wybrał standardową płytę za 300zł. Ma wszystko
czego potrzebujesz.

Niektórym zależy na większej ilości złącz chociażby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krótka piłka. Czy taki sprzęt potrzebuje modernizacji?

AMD Phenom II X6 1055t
Gigabyte 870a-ud3
Gigabyte GTX 460 1GB
4 GB RAM 1336 MHz

Komputer kupiłem rok temu więc średnio mam ochotę wprowadzać już jakieś kosztowne zmiany, ale zauważyłem, że gdy niedawno przesiadłem się z rozdzielczości 1600x900 na 1920x1080 to wydajność w grach mocno spadła. Dla przykładu BF3, na pierwszej rozdzielczości działa w ultra gdy w full hd musiałem ustawić detale high/medium. Czy ta karta jest za słaba na granie w najwyższych detalach w tej rozdzielczości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 22:00, Hartus napisał:

Krótka piłka. Czy taki sprzęt potrzebuje modernizacji?

AMD Phenom II X6 1055t
Gigabyte 870a-ud3
Gigabyte GTX 460 1GB
4 GB RAM 1336 MHz

Komputer kupiłem rok temu więc średnio mam ochotę wprowadzać już jakieś kosztowne zmiany,
ale zauważyłem, że gdy niedawno przesiadłem się z rozdzielczości 1600x900 na 1920x1080
to wydajność w grach mocno spadła. Dla przykładu BF3, na pierwszej rozdzielczości działa
w ultra gdy w full hd musiałem ustawić detale high/medium. Czy ta karta jest za słaba
na granie w najwyższych detalach w tej rozdzielczości?


Raczej nie. Nie mam pojęcia co możesz mieć źle. Mam podobny system i wszystko chodzi na wysokich w full hd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 20:28, Misquamaqus napisał:

/.../ > Krzysiu !.... juz nie.
Asrock wyszedl wyzej niz by sie wszyscy spodziewali..... chociaz pierwsze, zaczynac powstaly
byc niedogodnosci zaczęte ?
/.../

No dobrze, ale czy to nie jest na plus dla AsRocka? Skoro tak, czy inaczej, jest to Asus? Tyle, że sprzedawany w innej kategorii cenowej, żeby nie psuć Asusowi mozliwości sprzedawania swoich własnych wyrobów za wyższą cenę?
Z tego, co wiem o ekonomii i marketingu, wiele firm tak robi: te same produkty sprzedaje w różnych cenach dla różnych klientów, a różnią się właśnie ceną i marką. Niczym więcej. Za markę się płaci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu jest problem. Że "coś" jest nie tak, ale nie wiem co. Od pierwszych dni, jeszcze ze starym monitorem nie byłem do końca zadowolony z wydajności. Owszem, każdy nowy tytuł działał, ale zawsze gdy porównywałem moje wyniki w różnych testach z ludźmi, którzy grają na kilkuletnich komputerach to oni byli górą. O.o Zawsze mam najnowsze sterowniki do karty graficznej. Nie wiem w czym problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 22:00, Hartus napisał:

> Komputer kupiłem rok temu więc średnio mam ochotę wprowadzać już jakieś kosztowne zmiany,
ale zauważyłem, że gdy niedawno przesiadłem się z rozdzielczości 1600x900 na 1920x1080
to wydajność w grach mocno spadła. /.../

Nie przejmuj się, przynajmniej na razie. Ja mam komputer w zasadzie niemal czteroletni i dosyć pieniędzy, żeby kupić nowy, nawet mam już obudowę z zasilaczem i nowy system operacyjny, ale nadal czekam. Monitor nawet mam w rozdzielczości nieco większej niż Ty, bo 1920x1200, a kartę graficzną ciut słabszą, bo jest to GTX 460, ale 768 GB. Dopóki mozesz grać bez większych problemów, to wstrzymaj się z zakupami, bo w połowie przyszłego roku prawdopodobnie będziesz miał nieco więcej odłożonych pieniędzy, a za dzisiejsze ceny kupisz lepszy sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 22:58, Hartus napisał:

No właśnie tu jest problem. Że "coś" jest nie tak, ale nie wiem co. Od pierwszych dni,
jeszcze ze starym monitorem nie byłem do końca zadowolony z wydajności. Owszem, każdy
nowy tytuł działał, ale zawsze gdy porównywałem moje wyniki w różnych testach z ludźmi,
którzy grają na kilkuletnich komputerach to oni byli górą. O.o Zawsze mam najnowsze sterowniki
do karty graficznej. Nie wiem w czym problem.


Podkręcałeś może kiedyś kartę graficzną? Lub procesor? Jeśli tak to może być przyczyną tego spadku wydajności. Co do ludzi z którymi porównywałeś kompy to czy oni mieli intele? Jeśli tak no to na pewno wygrywali tylko dla tego że to intele. Nie wiem czy słyszałeś o tym że obecnie intel 4-rdzeniowy i5 2500K jest lepszy w grach od 8 rdzeniowego AMD Bulldozer który całkiem nie dawno wszedł na rynek. Nie zrozum mnie źle to wcale nie znaczy że AMD''ki są o wiele wiele gorsze. Tu kwestia leży w pieniądzach. Nie chodzi o to że AMD są tańsze. Intele kosztują dokładnie tyle samo jeśli spojrzysz na lata działalności danego procesora. AMD działa mniej więcej 4 lata. Intel na ten przykład pociągnie 5 może ze szczęściem 6 lat. ALE jak twój AMD się zestarzeje wystarzy że wymienisz procek i włożysz go do swojej płyty głównej i tyle. Ponieważ AMD''ki mają w większości tak że są kompatybilne ze starszym sprzętem. No a intel tego już nie ma. Więc jak się wymienia intela po tych 5 latach to już trzeba zakupić nową płytę główną...
Sorry że tak zoftopicowałem ale musiałem to z siebie wyrzucić;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy niczego nie podkręcałem. Nie znam się na tym. Nie jestem też w stanie powiedzieć czy mieli Intele bo to było dawno temu. Pamiętam jedynie, że zdarzało się, że ktoś miał lepsze wyniki w takim 3d marku na kilkuletnim komputerze niż ja świeżo po zakupie. Zresztą dalej, nawet na gramie czytam komentarze, że np Skyrim jest świetnie zoptymalizowany, że na dwuletnim sprzęcie działa im na high/ultra. U mnie automatycznie zasugerował ustawienia high, ale i tak obniżyłem cienie do średniej jakości. Grać można bez problemów bo w miastach mam od 24 do 40 paru FPSów, w terenie od 40 paru do 60. Czasami zaliczy duży spadek przy większej akcji. Nie wiem, może gra ma prawo tak działać, ale wydawało mi się, że jeśli spełniam zalecane wymagania to gra powinna działać non stop w 60 klatkach na sekundę. Może to ja po prostu jestem jakiś przewrażliwiony na tym punkcie, może jestem naiwny i na siłę próbuję ustawiać w każdej grze wysokie detale "bo komputer ma tylko rok". Ale z drugiej strony, jeżeli wydaję na PCta około trzy tysiące złotych to chyba nie po to, by za rok grac na medium...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 22:52, KrzysztofMarek napisał:

> /.../ > Krzysiu !.... juz nie.
> Asrock wyszedl wyzej niz by sie wszyscy spodziewali..... chociaz pierwsze, zaczynac
powstaly
> byc niedogodnosci zaczęte ?
> /.../
No dobrze, ale czy to nie jest na plus dla AsRocka? Skoro tak, czy inaczej, jest to Asus?
Tyle, że sprzedawany w innej kategorii cenowej, żeby nie psuć Asusowi mozliwości sprzedawania
swoich własnych wyrobów za wyższą cenę?
Z tego, co wiem o ekonomii i marketingu, wiele firm tak robi: te same produkty sprzedaje
w różnych cenach dla różnych klientów, a różnią się właśnie ceną i marką. Niczym więcej.
Za markę się płaci...



P 67 zdobyl wielu ulubiencow.
P 67 jest mniej zglaszany do serwisow, niz asus tej klasy, ktory EFI byl czytany na PC.LOLU od poczatku.

Wyszly nowe/poprawione Z68 i tu wolalbym swoje procesory montowac.

Krzysiu... zobacz jak ladnie, nawet najtanszy - czarny gigaszrot wyglada :))

20111207004628

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie słyszał ktoś z Was o SLI Hacku (HyperSLI) który umożliwia używanie dwóch kart Nvidia mimo iż oficjalnie płyta obsługuje tylko CF ?

Czytam sobie właśnie wątek na overclocked (link na końcu posta), i piszą że nie ma problemu z działaniem czy instalacją takiej modyfikacji.
W sumie jestem już zdecydowany, ciekaw jestem tylko czy ktoś z was korzystał z takiej modyfikacji.

http://www.overclock.net/t/670810/howto-sli-on-a-non-sli-motherboard-gtx5xx-compatible-1-0-final-released

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

Akurat mam P67 Pro3 B3 od Asrocka. I nie jest wcale tak wesoło.

Tak się składa, że również jestem (tym razem szczęśliwym) posiadaczem tej płyty :)

Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

1). UEFI bios - niby to ma być lepsze od zwyczajnego biosu. Nie rozśmieszaj mnie /.../

Dla wielu użytkowników (w tym także i mnie) UEFI jest lepsze od tradycyjnego BIOSu. Prostsze, wygodniejsze, łatwiejsze w obsłudze. Dodatkowo "ciekawiej" wygląda i można się tam poruszać także myszką. To, że UEFI też ma swoje wady to inna sprawa.

Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

2). Brak LoadLine calibration do O/C - gigabuc to ma - popatrz - dziwne nie?

Fakt, AsRocka chyba nie ma tej opcji. Nie jest to jednak jakąś wielką przeszkodą przy OC.

Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

3). Po zamontowaniu czegoś do pierwszego slotu PCI-E "znika" kontroler Etron USB 3 /.../

Osobiści nie spotkałem się z tym problemem, najlepszym wyjściem będzie czekanie na odpowiedź AsRocka.

Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

4). Agressive SATA link power management jest nieaktywna - dziwne to w przypadku SSD
i aktywnego AHCI.

Tego nie sprawdzałem, więc się tutaj nie wypowiem.

Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

5). Flasher biosu z poziomu WIndowsa i automatyczne wyszukiwanie biosu /.../

Myślę, że samodzielne wgranie BIOSu nie jest szczególnie trudne, nawet początkujący użytkownicy powinni być w stanie sobie z tym poradzić.

Dnia 06.12.2011 o 19:05, KrzysztofT napisał:

Więc nie wciskaj komuś na siłę płyt, które znasz z opowieści kolegów.

Drogi kolego, nie wypowiadaj się proszę na tematy, na temat których nie masz stosownej wiedzy. Jak już wspominałem, mam tą płytę i ją sobie chwalę. Ty możesz oczywiście mieć odmienne zdanie na ten temat.
Swoją drogą masz wgrany najnowszy BIOS do swojej płyty? Może niweluje on część problemów w porównaniu do starszych BIOSów pod tą płytę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 22:00, Hartus napisał:

Krótka piłka. Czy taki sprzęt potrzebuje modernizacji?

AMD Phenom II X6 1055t
Gigabyte 870a-ud3
Gigabyte GTX 460 1GB
4 GB RAM 1336 MHz

Komputer kupiłem rok temu więc średnio mam ochotę wprowadzać już jakieś kosztowne zmiany,
ale zauważyłem, że gdy niedawno przesiadłem się z rozdzielczości 1600x900 na 1920x1080
to wydajność w grach mocno spadła. Dla przykładu BF3, na pierwszej rozdzielczości działa
w ultra gdy w full hd musiałem ustawić detale high/medium. Czy ta karta jest za słaba
na granie w najwyższych detalach w tej rozdzielczości?


Rozdzielczość nie ma prawa wpływać do tego stopnia na wydajność w grach że raz masz ultra a raz medium...

Jeśli ci na tym zależy, to mogę za jakieś 2 tygodnie (niestety w tej chwili mam ze sobą tylko laptopa) zrobić u siebie w domu testy na 4 rdzeniowym X4 955 i sprawdzić jak sprawują się na nim gry. Ale wątpię by problemem na dzień dzisiejszy było dla niego FullHD. A że twój procek jest pod każdym względem lepszy (choćby z powodu Turbo) to tym bardziej mnie dziwią takie problemy. Zwłaszcza że, z tego co widzę, to innym działa jak najbardziej płynnie na porównywalnym sprzęcie:
http://www.youtube.com/watch?v=nNutR7Yi3ew (X4 955 @ 4 GHz, GTX 460 1GB)
http://www.youtube.com/watch?v=ZNZGdrEupoA&feature=related (6-rdzeniowy Phenom, GTX 460 1GB)

Innymi słowy, masz coś namieszane w BIOS-ie/systemie operacyjnym. I jest to zapewne taki typ problemu który zaszył się głęęęboko w twojej maszynie i niełatwo będzie go usunąć. Podobną sytuację widziałem już kiedyś na tym forum gdy jedna osoba mimo 2 czy 3 zmian karty graficznej na różne modele, nadal narzekała na wyniki będące w okolicy 50% tego co powinna osiągnąć. I prawdopodobnie coś podobnego jest u ciebie.

Z tej racji że tutaj pomoc zdalna jest utrudniona a serwisy w zasadzie odpadają (nie zatrudniają tam osób znających doskonale BIOS niestety) to proponuję byś:
a) podeślij nam screeny z CPU-Z i SpeedFana gdy grasz w jakiś wymagający tytuł.
b) Użyj Cinebench-a, Nuclearus Benchmarka i WinRAR-a (wciśnij Alt+B po jego włączeniu żeby mieć benchmark), podeślij nam tu screeny z wynikami.
c) Screeny z 3D Mark 06 i Vantage też by się przydały ^^

I to tylko na start żeby zobaczyć co działa nie tak jak trzeba. Potem, jak sądzę, nie obejdzie się bez kilku godzin siedzenia w BIOS-ie i eksperymentowaniu z różnymi opcjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako, że powoli przymierzam się do downgrade''u systemu(do XP) w moim lapku, postanowiłem ściągnąć sterowniki od razu(i przerzucić na zewnętrzny HDD). Znalazłem sterowniki tutaj(przyznam, że nie za bardzo mi się chce szukać każdego drivera z osobna) -> http://www.driverstools.com/compal-drivers/driver-compal-ft00-notebook-for-windows-xp-vista/ , tylko mam jakieś wątpliwości co do prawdziwości zamieszczonych tam sterów i ogólnie bezpieczeństwa strony(kompletnie jej nie kojarzę). Wiem, pewnie brzmi to cholernie głupio, ale po prostu chcę mieć już zabezpieczoną tą kwestię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2011 o 21:44, sinir napisał:

> 2). Brak LoadLine calibration do O/C - gigabuc to ma - popatrz - dziwne nie?

Zaktualizuj biosa do 2.00B to będziesz miał.


Takiego biosu nie ma nawet w dziale beta ASRocka, więc nie wiem gdzie go znalazłeś. Ostatni bios beta to 1.85, a oficjalny to 2.0, który mam "zainstalowany".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oto i ten wspaniały komp :P ( jak coś wam się w nim nie podoba to prosze pisać i na co go zamienić ?) (załączniki)
857 zł Intel CORE I5 2500K 3.3GHz LGA1155 BOX
http://www.morele.net/procesor-intel-core-...3i52500k-358735
ewentualnie ten Phenom II X6 1100T Black Edition 3.3 GHz (HDE00ZFBGRBOX) BOX
http://www.morele.net/procesor-amd-phenom-ii-...-box-360241/
1 349 zł MSI N570GTX TWIN FROZR III POWER EDITION/OC
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-...tion-oc-405593/
386 zł ASRock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA 1155
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-...lga-1155-360678
70 zł Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/4G)
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3...364l9-4g-294462
237 zł OCZ StealthXStream 2 600W 80+ SLI PSU 120mm (rabat)
http://www.morele.net/zasilacz-ocz-stealth...sxs2-eu-266934/
i reszta to
pamięć to 500GB
obudowa (fajna ?) http://www.morele.net/obudowa-aerocool-pgs-vx...t-ed-363437/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2011 o 09:46, KrzysztofT napisał:

> > 2). Brak LoadLine calibration do O/C - gigabuc to ma - popatrz - dziwne nie?

>
> Zaktualizuj biosa do 2.00B to będziesz miał.

Takiego biosu nie ma nawet w dziale beta ASRocka, więc nie wiem gdzie go znalazłeś. Ostatni
bios beta to 1.85, a oficjalny to 2.0, który mam "zainstalowany".


Bo to nieoficjalny, undergroundowy bios. Ponoć spisuje się świetnie. Przeczytaj FAQa, jest tam link.
http://forum.pccentre.pl/topic/166036-plyty-asrock-na-p67-i-z68-pod-lga1155-specyfikacja-faq-i-podkrecanie/

Sam jeszcze nie aktualizowałem biosa, bo 4.0GHz mi na razie wystarcza, a poza tym musiałbym poczytać jak to dokładnie zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2011 o 14:58, Lukisix napisał:

ewentualnie ten Phenom II X6 1100T

Nie zastanawiaj się nad nim, w grach osiąga znacznie gorsze wyniki od czterordzeniowego i5-2500k. Poza tym Phenom bardziej się grzeje i ma większe zapotrzebowanie na prąd.

Dnia 07.12.2011 o 14:58, Lukisix napisał:

237 zł OCZ StealthXStream 2 600W 80+ SLI PSU 120mm (rabat)

Lepiej weź XFX Core 550W. Jakościowo jest sporo lepszy od tego OCZa, czyli lekko podrasowanego Fortrona GLN. XFX to platforma Seasonic S12II.

Dnia 07.12.2011 o 14:58, Lukisix napisał:

obudowa (fajna ?) /.../

Może i fajna, ale lepiej wziąć coś sprawdzonego, jak SilentiumPC Gladius 800 Pure Black lub Fractal Design Core 3000. Obudowy Aerocoola nie są z najwyższej półki.
Poza tym nie działają linki, które powinny przekierowywać do określonych podzespołów w morele.net.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2011 o 15:05, sinir napisał:

Bo to nieoficjalny, undergroundowy bios. Ponoć spisuje się świetnie. Przeczytaj FAQa,
jest tam link.
http://forum.pccentre.pl/topic/166036-plyty-asrock-na-p67-i-z68-pod-lga1155-specyfikacja-faq-i-podkrecanie/


Ehem ehem...czy ty chcesz wrzucać do swojej płyty głównej nieoficjalny BIOS? Pisany przez kogoś kto nigdy nie miał przed oczami oficjalnego opisu technicznego danej płyty głównej (bo takie dane nie wychodzą poza firmę która wyprodukowała dany model)? Nie bez powodu do projektowania BIOS-u używa się języków programowania poziomu niemalże maszynowego a osoba chętna by dostać takie stanowisko w pracy to w CV musi mieć 10 lat doświadczenia z podobną działalnością.

Co jak co ale zabawa zdecydowanie niewarta świeczki, z kilku powodów:
a) Żegnaj gwarancjo.
b) Nieoficjalny BIOS może być całkowicie zabugowany. Może nie każdy to zauważy ale na ciebie akurat może trafić.
c) Zawsze istnieje ryzyko że "BIOS" okaże się zwykłym zawirusowanym chłamem który właśnie sflashowałeś w swoją płytę główną. Zależnie od doświadczenia i chęci to może się to skończyć "zaledwie" całkowitym sparaliżowaniem komputera (i potem jazda do serwisu i liczenie na to że nie sprawdzą co za chłam tam wrzuciłeś bo wtedy zapewne nic ci nie naprawią bo schrzaniłeś samemu z własnej nieprzymuszonej woli...i będziesz musiał szukać po allegro programatorów EPROM żeby samemu odwrócić skutki swoich błędów) bądź spaleniem wszystkiego co na tej płycie głównej będzie (pamiętaj że to w BIOS-ie ustalasz np. napięcia...nie powiem, gdyby mi na tym zależało to do takiego BIOS-u ustaliłbym wszędzie bazowo takie o 50% za wysokie i liczył na idiotę który to zainstaluje u siebie. A potem się tylko cieszył myśląc o skwierczących i zadymionych podzespołach i absolutnej furii u takiego "pro mistrza OC" który to zainstalował i teraz tylko bezsilnie zgrzyta zębami ^_^).

Więc co jak co, ale nieoficjalny BIOS to kamikaze. To nie są niewielkie modyfikacje jak firmware karty graficznej że podbijesz sobie na stałe nieco zegary. A coś co ma setki tysięcy linii kodu których nie można zmieniać sobie ot tak.

No i w ogóle dziwi mnie że proponujesz innym takie rozwiązania jeśli samemu go nie masz. Może najpierw sprawdź czy chociaż komputer ci się włącza po wrzuceniu takiego BIOS-u (i czy działa stabilnie...) a potem możesz coś takiego proponować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się