Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Jeśli zależy ci na pieniądzach to nie konieczne jest wymienianie zasilacza, RAM ani płyty głównej. Procesor oraz Karte graficzna jak najbardziej. Nie gwarantuję że te części które za chwilę ci przedstawię podziałają na Bóg wie ile, ale spokojnie na 3 lata pograsz w wysokich detalach prawdopodobnie w każdą grę. Jeśli jednak będziesz chciał wydać całe 1500zł to już lepiej kupić całego nowego kompa.

Karta Graficzna.
nVidia GTs 450, 1gb. 337zł
http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/point-of-view-geforce-gts450-1gb-ddr364bit-dvihdmid-sub-pci-express,27313.html

LUB
ATi Radeon HD 6770, 1gb. 419zł
http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/asus-ati-radeon-hd6770-super-alloy-power-1gb-ddr5128bit-dvihdmid-sub-pci-express,27988.html\

Twój zasilacz powinien dać radę.


Procesor.

AMD Phenom X3 8450 kompatybilny z twoją płytą główną. 3 rdzeniowiec. 200zł
http://allegro.pl/okazja-phenom-x3-8450-2-1-2m-am2-am2-fvat-gw-i1985222698.html

Nie mogłem znaleźć jeszcze lepszych wersji w necie. Ale może ty znajedziesz. Najlepszy procesor do twojej płyty głównej to AMD Phenom X4 9950 Black Edition.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2011 o 23:24, Szynkars napisał:

Intel Pentium Dual-Core G850, Asus P8H61-M LX2/SI, GoodRam 4GB 1333MHz CL9, Gigabyte
Radeon HD6850 1GB OC i Chieftec GPA-500S8. Koszt wszystkiego powinien się zamknąć w okolicach
1500 zł. Twój obecny zasilacz to wprawdzie nie najgorszy no-name, ale nie jest to też
szczyt marzeń i lepiej będzie go wymienić, zwłaszcza że taki zestaw będzie bardziej prądożerny
od starego Athlona 64 X2 i GF 7600 GT i Feel III mógłby przy nim zwyczajnie nie dawać
rady, co mogło by się wiązać z ryzykiem uszkodzenia niektórych podzespołów. W najlepszym
wypadku po prostu by się nie włączył, ale lepiej nie ryzykować.


Hmmm...nie lepiej oprzeć zestaw na platformie AMD?
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/pentium-g850-g840-g620_3.html
Z tego co widzę to G850 w niewielkim stopniu wyprzedza Phenomy II X2 (a w niektórych grach typu F1 2010, Metro 2033 dostaje po tyłku od Athlona II...). A w tej cenie da się już upchnąć Bulldozera (które jednak są szybsze od chociażby Core i3 Intela co automatycznie oznacza że Dual Core nie ma z nimi szans: http://www.legitreviews.com/article/1766/14/) czy Phenoma II X4. Jakoś nie jestem zwolennikiem pakowania dwurdzeniowych procesorów do nowego sprzętu.

Więc ja bym raczej eksperymentował w tym kierunku:
AMD FX-4100/Phenom II X4 925-955
Asus M5A78K-M (wiem że dość budżetowy wybór ale jak to nie ma być używane do podkręcania sprzętu to nie ma po co pakować topowych modeli)
4GB RAM Kingstom 1333 MHz CL9
Radeon HD6850 Gigabyte
Chieftec 500W iArena
Suma: 1583 zł/1490-1560 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2011 o 23:37, ziptofaf napisał:

Hmmm...nie lepiej oprzeć zestaw na platformie AMD? /.../

Zaletą G850 jest to, że jest mało prądożerny, w większości gier daje radę Athlonowi II X3 / X4. Poza tym podstawka LGA 1155 jest bardziej przyszłościowa, gdyż kiedyś zawsze będzie tam można wsadzić jakiegoś i5 / i7. Ponadto box od Pentium na pewno będzie ciszy niż box od Phenoma / Athlona. Bulldozerów nie widzę sensu pakować do jakichkolwiek komputerów do gier, gdyż często ustępują miejsca Phenomom a nawet Athlonom. O poborze prądu po OC już nie wspominam.

Dnia 11.12.2011 o 23:37, ziptofaf napisał:

Jakoś nie jestem zwolennikiem pakowania dwurdzeniowych procesorów
do nowego sprzętu.

I3-2100 to również dwurdzeniowy procesor, a jednak jest bardziej opłacalny od Phenoma II X4 955 :)

Od biedy można pomyśleć na jakimś zestawem na AMD, aczkolwiek wg. mnie Intel jest w tej chwili bardziej opłacalnym wyborem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.12.2011 o 23:37, ziptofaf napisał:

/.../

Szynkars, damiank485, ziptofaf
Dzięki za sugestię ;) Będę się musiał zastanowić nad wszystkimi wariantami. Zakładałem, że obejdzie się bez większych zmian, ale widzę, że to nieuniknione. W takiej sytuacji lepiej chyba przeczekam święta i dopiero po nich zabiorę się za kupowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
No to powiem ci co jest nie tak z tym co właśnie zaproponowałeś.
Po pierwsze:
http://www.abit.com.tw/cpu-support-list/mb/nv_nforce4ultra_kn9.htm
Pokaż mi tutaj zgodność z Phenomami pierwszej generacji. Właśnie tak - ta płyta ich NIE obsługuje.
Ja wiem że AMD w swoim czasie się chwaliło że płyty AM2 bez problemu pozwolą na uruchomienie Phenomów. Sam w to kiedyś uwierzyłem. Ale mało który model naprawdę na to pozwala. Czemu? Bo się to nie opłacało producentom płyt.
Czyli twój pomysł na wymianę procka nie wchodzi w grę. Jedźmy więc dalej.

Karta graficzna - proponowałeś wsadzenie X3 8450/9950. Zdajesz sobie sprawę jak nieprawdopodobnym chłamem były Phenomy pierwszej generacji? One zegar w zegar są o 10-15% szybsze od Athlona X2. Co nadal jest niczym w porównaniu z obecnym sprzętem (jestem gotów się ścigać wykorzystując mobilnego Core i3 2310M mającego niewiarygodne 2.1 GHz i ciągnącego całe 35W prądu z podkręconym Phenomem pierwszej generacji). I będą ograniczać kartę do 60% jej realnej wydajności co sprawia że to gra niewarta świeczki.

No i twoje stwierdzenie że zasilacz powinien dać radę - zdajesz sobie sprawę że on kosztuje 79 zł i waży 1/3 tego co XFX nie bez powodu? Jestem gotów zbudować taki sam w domu w przeciągu kilku dni. Takie zasilacze to są właśnie tykające bomby. Może nawet uciągną kompa (aha, z tych 400W robi się 250 bo to szajs a nie zasilacz i 400 potrafi utrzymać przez pół sekundy) ale w razie jakiejkolwiek awarii spalą całe wnętrze komputera. Bez wyjątku.
A mi np. w wakacje zasilacz padł. Gorąco było, dużo się grało...i jeszcze przy okazji doszło do zwarcia. Zasilacz aż się zrobił czarny i poleciał z niego dym. Tyle tylko że to był Be-Quiet. I żadnemu innemu podzespołowi nie stała się nawet najmniejsza krzywda. Gdybym miał tam jakiś tani szajs to w ciągu sekundy straciłbym z 3000 zł. Dlatego na zasilaczu nigdy się nie oszczędza i schodzenie poniżej progu nowego Fortrona/Chiefteca jest debilizmem. To po prostu gra niewarta świeczki i oszczędzenia nawet złotówki.

@ Szynkars
Zależy - tzw. bardziej przyszłościowa podstawka...bądźmy szczerzy, Intel zawsze wypuszcza nową gdy tylko ma okazję ;) Jako że kompa wymienia się przynajmniej co 2-3 lata to już do tego czasu pojawi się nowa.
Potencjał OC i jego zalety/wady też nie mają tu znaczenia skoro komp nie ma być przeznaczony do podkręcania.
Więc jedyną istotną kwestią wydaje mi się bazowa wydajność. A ta, w przypadku Phenomów II X4/Bulldozerów jest znacząco wyższa niż Dual Core Intela ;) Fakt że kosztem prądożerności i nieco większej głośności (zresztą nie wiem co ty masz do boxowego chłodzenia Phenomów II X4, dobre jest i nie wyje ;))...ale kogo to tak naprawdę obchodzi? :D Z 3 zł rocznie więcej wyjdzie xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to ja już się pogubiłem... Wszędzie pisze Socket AM2 zgodność z Procesorami z AM2+.
Przecież chyba nie można powiedzieć że AMD kłamie tak?
Co do zasilacza to wiem że to jest tykająca bomba ale moim zdaniem to często stereotypy. Gościu ma ten zasilacz 3 lata. I co nagle mu wybuchnie?
W każdym razie to trochę miło że zakładasz że autor postu Hristo86 jest debilem bo ma tani zasilacz ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2011 o 00:08, damiank485 napisał:

No to ja już się pogubiłem... Wszędzie pisze Socket AM2 zgodność z Procesorami z AM2+.
Przecież chyba nie można powiedzieć że AMD kłamie tak?

AMD akurat w tym miejscu nie kłamie. Ale producenci płyt głównych i owszem. Zastanów się jak to wygląda z ich strony i co im się bardziej opłaca - wypuścić nowy BIOS (co powoduje tylko koszta) czy też wprowadzić dużo nowych modeli płyt głównych co zmusza chętnych do wypróbowania nowej platformy AMD do ich kupienia (co generuje duże zyski)? Dlatego trzeba zawsze dokładnie sprawdzać nawet takie teoretycznie nieistotne rzeczy jak rewizja płyty głównej bo się okaże że 2.0 obsługuje twój wymarzony procek od razu a 1.1 dopiero od którejś tam wersji BIOS'u. I masz zabawę w szukanie procka na zastępstwo żeby wrzucić nowy BIOS by twój sprzęt działał...

Dnia 12.12.2011 o 00:08, damiank485 napisał:

Co do zasilacza to wiem że to jest tykająca bomba ale moim zdaniem to często stereotypy.
Gościu ma ten zasilacz 3 lata. I co nagle mu wybuchnie?

Po pierwsze - jak najbardziej. Wybuchnąć może każdy zasilacz w niemal każdej chwili, zwarcia się zdarzają.
Po drugie - też nie znowu "nagle". A po wymianie części na takie jakie zaleciłeś co ponad 3-krotnie zwiększyłoby pobór mocy na linii 12V.

Dnia 12.12.2011 o 00:08, damiank485 napisał:

W każdym razie to trochę miło że zakładasz że autor postu Hristo86 jest debilem bo ma
tani zasilacz ;/

Zakładam że po prostu był niedoinformowany w tej kwestii. Zwłaszcza że jak się przejdziesz po sklepach komputerowych (co zresztą musiałem po spaleniu się zasilacza zrobić) to w 3 zaoferowano mi shity pokroju TakeMe, Codegena czy jakieś inne koreańskie no-name''y . (600W za 120 zł, huehuehue) Dopiero w Komputroniku mieli Modecom Volcano i Chiefteca (dlatego zresztą mam spory szacunek do tego sklepu - dość wysokie ceny ale przynajmniej nie próbują ci wciskać kitu).
Ale jeśli ktoś kto o tych faktach wie i mimo to kupuje tani zasilacz - to tak, mam pewne podejrzenia co do jego IQ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2011 o 00:21, ziptofaf napisał:

/.../
Ale jeśli ktoś kto o tych faktach wie i mimo to kupuje tani zasilacz - to tak, mam pewne
podejrzenia co do jego IQ.

O widzę, że rozgorzała zażarta dyskusja z mojego powodu :P wspominałem już, że akurat ten zasilacz kupowałem awaryjnie (co akurat w niczym mnie nie usprawiedliwia), wiem, że nie jest to górna półka, ani też no-name. Miałem świadomość, że pierwsze feel są beznadziejne, jednak już III seria ponoć miała być lepsza i takie opinie udało mi się dostać na forach. Jak dla mnie zasilacz nie jest zły, o czym świadczą te 3 lata użytkowania bez problemów ;) Dzięki o troskę i jak już będę modernizował kompa to na pewno zakupię któryś z modeli przez Was polecanych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemano ludzie, męczy mnie jedno pytanie a mianowicie: Mam dwa dyski twarde w komputerze. Jeden 250gb na którym jest system itp. a na drugim 1TB są gry. Moje pytanie może zdawać się dość banalne ale nigdy tego nie próbowałem;) Co jeśli przed reinstalacją całego systemu z całym dyskiem twardym 250gb (czyli zdjęcia, filmy itp.) skopiuję sobie wszystkie save''y z gier na 1TB dysk i odepnę go od zasilania. Czy gdy mój system windows się zreinstaluję a ja wepnę mój dysk do portu SATA to czy moje gry będą zainstalowane?;) Podejrzewam w dużej mierze że nie ale warto zapytać;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2011 o 23:37, damiank485 napisał:

Siemano ludzie, męczy mnie jedno pytanie a mianowicie: Mam dwa dyski twarde w komputerze.
Jeden 250gb na którym jest system itp. a na drugim 1TB są gry. Moje pytanie może zdawać
się dość banalne ale nigdy tego nie próbowałem;) Co jeśli przed reinstalacją całego systemu
z całym dyskiem twardym 250gb (czyli zdjęcia, filmy itp.) skopiuję sobie wszystkie save''y
z gier na 1TB dysk i odepnę go od zasilania. Czy gdy mój system windows się zreinstaluję
a ja wepnę mój dysk do portu SATA to czy moje gry będą zainstalowane?;) Podejrzewam w
dużej mierze że nie ale warto zapytać;p


...Że co proszę?
A czy jeśli podłączysz do swojego kompa pendrive''a czy wsadzisz płytę DVD to automatycznie wszystkie gry/programy ci się z nich instalują? Włącznie z ich systemami zabezpieczeń i bibliotekami wymaganymi do poprawnego działania? Bo uczciwie przyznam - ja nawet nie rozumiem logiki jaka miałaby iść w parze z twoim tokiem rozumowania. W ogóle po co odłączać jeden dysk a potem go podłączać?

Jeśli przeinstalujesz system na jednym dysku to na drugim rzeczywiście pozostaną dane. Co oznacza że część gier będzie się uruchamiać ale większość - nie.

Nie powiem, to o czym mówisz bywa możliwe, w przypadku niektórych gier. Trzeba sobie zawczasu zgrać wszystkie wpisy w rejestrze poświęcone danemu tytułowi (ich liczba to od kilku do kilkudziesięciu) i po reinstalce systemu tylko je na nowo wrzucić. Co jest równoznaczne z "zainstalowaniem" gry o ile ta nie miała dodatkowych modułów wymaganych do jej działania (typu Steam, Starforce, któryś z nowszych Securomów). Moim zdaniem nie ma szczególnego sensu się tak bawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Aktualnie mam kompa z core i7 920 niekręcony, 6gb ramu ocz, płyta Gigabyte X58 UD5, GF 295 GTX.Chciałbym wymienić kartę, ale procek dosyc słaby juz jest. Co radzicie? Czekać na Ivy Bridge i składać cos nowego, czy pocisnąć z OC? Ile dałoby radę wycisnąć z tego procka na tej płycie z jakimś porządnym chlodzeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2011 o 12:36, Fisher7 napisał:

Witam.
Aktualnie mam kompa z core i7 920 niekręcony, 6gb ramu ocz, płyta Gigabyte X58 UD5, GF
295 GTX.Chciałbym wymienić kartę, ale procek dosyc słaby juz jest. Co radzicie? Czekać
na Ivy Bridge i składać cos nowego, czy pocisnąć z OC? Ile dałoby radę wycisnąć z tego
procka na tej płycie z jakimś porządnym chlodzeniem?


295 gtx to bardzo wydajna karta(niestety nie ma direct 11 ) nie wiem na co chciał byś ją wymienić chyba tylko na GTX580/590

na tym sprzęcie pograsz większość gier na wysokich detalach ,moim zdaniem powinieneś zaczekać aż wyjdą nowe GF-sy i modernizacja będzie bardziej opłacalna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej, narazie kup porządne dodatkowe chłodzenie i podkręć procesor. Masz dobrą płytę główną, 4GHz jest w zasięgu. Z wymianą karty poczekaj do premiery Radeonów HD7000 i GeForce''ów 6xx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2011 o 12:36, Fisher7 napisał:

Witam.
Aktualnie mam kompa z core i7 920 niekręcony, 6gb ramu ocz, płyta Gigabyte X58 UD5, GF
295 GTX.Chciałbym wymienić kartę, ale procek dosyc słaby juz jest. Co radzicie?

Szczerze i z całym szacunkiem ale spadłem z krzesła ze śmiechu jak to przeczytałem. Jeśli dla kogoś i7 jest słabym procesorem to chyba świat stanął na głowie, a ludziom się już w poprzewracało gdzieniegdzie. Mam i7 860 i niech która gra spróbuje pisnąć coś na temat nowego procesora.

Poczekaj na nowe radeon''y i Geforce (sam tak robię), a co do procesora to proszę nie rozśmieszaj mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę posiadam
AMD Athlon II X4 640 S-AM3 3.0GHz BOX
Obudowę Cooler Master CM 690 Dominator
Nagrywarkę LG SuperMulti SATA DVD+/-R22x,DVD+RW8x,DVD+R DL 8x,SecurDisc,bare bulk

Poradzicie mi resztę części do kwoty 2450zł? Bez systemu operacyjnego bo mam Windows 7 HP 64bit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie, jeśli sprzedasz procesor (powinieneś dostać za niego ~300 zł) i kupisz coś takiego:

Procesor:
Intel Core i5-2500k
903 zł

Płyta główna:
AsRock P67 PRO3 B3
389 zł

Pamięć RAM:
GoodRam 4GB 1333MHz CL9
74 zł

Dysk twardy:
Seagate Barracuda 500GB SATA3
339 zł

Karta graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 560 Ti 1GB UD
888 zł

Zasilacz:
XFX Core 550W
278 zł

Razem: 2871 zł

Wyszło trochę ponad budżet, ale zestaw jest o wiele wydajniejszy niż gdyby miałby być zbudowany na Athlonie II X4 640. I5-2500k zdecydowanie przewyższa go wydajnością. Najlepszym wyjściem na zbicie trochę ceny zestawu będzie zakup jakiegoś używanego dysku o mniejszej pojemności z allegro (ich ceny ostatnio poszybowały mocno w górę) lub po prostu zostawienie dysku ze starego komputera (o ile posiadasz taki na złącze SATA). Ewentualnie procesor mógłbyś zmienić na i5-2400, a płytę na MSI P67-C43, aczkolwiek moim zdaniem lepiej oszczędzić na dysku. Ceny podzespołów są z techplanet.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2011 o 19:04, Szynkars napisał:

Wyszło trochę ponad budżet, ale zestaw jest o wiele wydajniejszy niż gdyby miałby być
zbudowany na Athlonie II X4 640. I5-2500k zdecydowanie przewyższa go wydajnością. Najlepszym
wyjściem na zbicie trochę ceny zestawu będzie zakup jakiegoś używanego dysku o mniejszej
pojemności z allegro (ich ceny ostatnio poszybowały mocno w górę) lub po prostu zostawienie
dysku ze starego komputera (o ile posiadasz taki na złącze SATA). Ewentualnie procesor
mógłbyś zmienić na i5-2400, a płytę na MSI P67-C43, aczkolwiek moim zdaniem lepiej oszczędzić
na dysku. Ceny podzespołów są z techplanet.pl.


Dzięki za złożenie zestawu ale zapomniałem dopisać że mam jeszcze płytę główną tylko nie znałem jej dokładnej nazwy. Teraz sprawdziłem i jest to GA-880GMA-UD2H z napisem Gigabyte + jeszcze ten procesor który podałem, obudowa i nagrywarka DVD. Tego Athlona II wolałbym nie sprzedawać ponieważ kupiłem go okazyjnie na allegro dokładnie 2 tygodnie temu za 470zł razem z płytą główną. I prawdę mówiąc przydałby mi się jeszcze monitor bo teraz mam starego CRT 15 cali i po godzinnym graniu trochę oczy bolą a na dodatek po wyłączeniu dziwnie trzeszczy i "pstryka" przez kilka minut. Przypomina to dźwięk jakbym coś smażył na patelni. Dałbyś radę coś złożyć pod moją płytę? Przeprasza za kłopot i to że wcześniej nie napisałem o tej płycie. Wracając jeszcze do tego procesora AMD Athlon II X4 640 S-AM3 3.0GHz BOX jest on naprawdę taki słaby? Czytałem o nim opinie na różnych stronach i co prawda niektórzy pisali o jego małej wydajności i o tym, że przegrywa nawet z Core 2 Duo E8400 ale wydawalo mi sie ze to piszą jacyś fani Intela. Nawet jedna osoba napisala ze karty ktorych ten procesor nie będzie ograniczał to tylko Radeony HD 3850, 3870, 5750 i 5770. A z geforców to 8800GT, 8800GTS i GTS 250. Jeśli to prawda, wtedy musiałbym brać pod uwagę wymianę go tylko trochę szkoda bo dopiero co kupiłem i sprzedając go sporo bym stracił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stracisz dużo jak będziesz pod nowo zakupiony sprzęt coś składał.
Twój procek na obecne standardy to czysta wersja czysto budżetowa, a większość podanych kart do tego komponentu, jakościowo, jest sprzed 4 lat. Jakbyś nie miał takiej sumy to byłoby jeszcze do zrozumienia. w tym wypadku to jest czysty strzał w stopę ;)


@Szynkuś
Z morelkami pokłóciłeś się? Tam twój zestaw jest o ponad sto złoty tańszy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się