Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 22.01.2012 o 17:20, Achilleus napisał:

Zamierzam złozyć komputer maksymalnie do kwoty 2500 zł.
Komputer będzie wykorzystywany głównie do grania. Rozdzielczość monitora to 1280x1024.

Myślałem o takim zestawie; chciałbym przed zakupem poznać Waszą opinię.

Intel i3 550 3,20 GHz BOX
Radeon 6870 HIS 1GB
MSI H55M-E23
Kingston HyperX DDR3 2x 2GB 1333 MHz CL9 Blu
+ zasilacz (nie wiem ile watów wystarczy?)

Zastanawiałem się również nad zestawem z procesorem Intel i5 650; co o tym myślicie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Lepiej byłoby złożyć coś na przyszłościowej platformie i w przyszłości wymienić na i5/i7 lub ivy bridge jak to będzie możliwe . Moja propozycja :

Płyta główna :
http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-p8h61-m-le-r3-0-383540/
Procesor :
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-2100-3-1ghz-bx80623i32100-box-360571/
Ram :
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-4096mb-pc1333-cl9-gr1333d364l9-4g-294462/

Zasilacz kup firmowy 450/550W np: ( xfx core )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 18:00, damiank485 napisał:


Czy ten procesor to aby napewno nie przesada? Procesor dwurdzeniowy nie wystarcza?

Dnia 22.01.2012 o 18:00, damiank485 napisał:

Pamięć goodram 4gb w jednej kości. 6gb RAM jest obecnie zbędne do grania. 85zł
http://techplanet.pl/produkty/pamieci-ram/goodram-ddr3-4gb-1333mhz-cl9,2056.html


Ok. 4 GB, ale czemu w jednej kości?

Dnia 22.01.2012 o 18:00, damiank485 napisał:


Czy są jakieś lepsze alternatywy w tej cenie?

Zapomniałem napisac, że musze jeszcze kupić 64-bitowy system operacyjny. Oczywiście nie będę kupował monitora. Wraz z systemem chciałbym zmieścić się w cenie 2500 zł.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie sklepów internetowych; które sa warte uwagi, bo taki komputronik ma chyba trochę wyzsze ceny, stąd moja pomyłka w obliczeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jednej kości 4gb ponieważ drugie 4gb możesz spokojnie dokupić w przyszłości i to dość nie dalekiej. Niedługo nowa generacja konsol za jakiś rok. W tym momencie 4gb wystarcza ale po wejściu nowych konsol pewnie trzeba będzie więcej. Procesor 4 rdzeniowy to dziś norma. Większość nowych gier zaleca już 4 rdzeniowe procesory, 2 rdzeniówki, cóż o ile to nie jest intel core i3 (ale tylko tej nowej generacji) to nie ma co patrzyć. System windows 64bit? No to najlepiej brać 7 home premium. Trzeba będzie więc wziąć GTX460 / HD6850 i trochę tańszą core i5 2300/2400. Wtedy powinno być całkiem ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 11:31, Luk4s napisał:

poza tematem - jesli mozna wiedziec, jaki posiadasz sprzet? ;-)


A jakie to ma znaczenie? :) I5-2500k, GTX 560 Ti i parę innych drobiazgów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 18:00, damiank485 napisał:

Ja ci polecam coś takiego /.../


Zestaw ogólnie w porządku, ale nie ma sensu kupować i5-2500k do płyty na H61. Procesor jest przeznaczony przede wszystkim do podkręcania, zaś płyta z chipsetem H61 uniemożliwia OC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 19:12, Szynkars napisał:

> Ja ci polecam coś takiego /.../

Zestaw ogólnie w porządku, ale nie ma sensu kupować i5-2500k do płyty na H61. Procesor
jest przeznaczony przede wszystkim do podkręcania, zaś płyta z chipsetem H61 uniemożliwia
OC.


Masz rację;) Dlatego w linku jest H67;) Zapomniałem przestawić nazwę bo ogólnie wszystko mi się pomieszało jak autorowi robiłem zestaw. Nie przeczytałem dokładnie i zauważyłem że chciał zestaw do 2000zł i stąd wziąłem wtedy core i5 2300 i płytę na H61. Potem zobaczyłem że to jednak jest 2500zł no i większość bebechów zacząłem przestawiać. Płytę też zmieniłem na H67 jest w linku ale takie zamieszanie już było że zapomniałem to w nazwie zmienić;) Dzięki za uwagę, pozdro;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 18:51, Achilleus napisał:

Rozumiem, będę musiał jeszcze to przemyśleć. Co mi doradzisz odnośnie sklepów internetowych?

Sklepów internetowych? Moim zdaniem najlepiej w techplanet.pl bo tam przynajmniej z zamówionych przez ciebie części złożą ci kompa za 1zł. Są jeszcze inne np. gral.pl, komputronik.pl itp. Ja jednak jestem zwolennikiem techplanet i jakbym kupował teraz kompa to właśnie stamtąd. ;) Jest jeszcze kilka fajnych sklepów ale może panowie podpowiedzą bo jakoś mi ich nazwy teraz z głowy wyleciały;)
Morele.pl - to też jest dobry sklep, właśnie mi się przypomniał;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 20:07, damiank485 napisał:

Masz rację;) Dlatego w linku jest H67;)


Na płytach z chipsetem H67 też niestety nie można podkręcać procesora poprzez mnożnik. Umożliwiają to płyty tylko z chipsetami P67 i Z68. H61 i H67 umożliwia za to odczyt zintegrowanego układu graficznego z procesora.
Co do Ivy Bridge - drugi kwartał 2012, ostatnie informacje zdają się wskazywać właśnie na kwiecień, tak jak twierdzi Numenpl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2012 o 20:43, Szynkars napisał:

> Masz rację;) Dlatego w linku jest H67;)

Na płytach z chipsetem H67 też niestety nie można podkręcać procesora poprzez mnożnik.
Umożliwiają to płyty tylko z chipsetami P67 i Z68. H61 i H67 umożliwia za to odczyt zintegrowanego
układu graficznego z procesora.
Co do Ivy Bridge - drugi kwartał 2012, ostatnie informacje zdają się wskazywać właśnie
na kwiecień, tak jak twierdzi Numenpl.

ok, dzięki za info. Teraz będę wiedział;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cholera, od dwóch tygodni borykam się z dylematem: konsola vs upgrade. Chcę poznać bliżej tą drugą opcję. Co byście proponowali wymienić tutaj za maksymalnie 1000zł?

Procesor: AMD Phenom II X6 1055t
Płyta główna: Gigabyte GA-870A-UD3
Karta graficzna: Gigabyte GTX 460 1 GB
Ram: ValueRam 4 GB 1333MHz DDR3
Dysk twardy: Caviar SE16 500 GB
Zasilacz: Thermaltake TPX-675M 675W
Napęd: Samsung OEM 22x SATA DVDRW
Obudowa: Thermaltake M9 Black

Tak aby mieć na jakiś czas spokój. Można mieć dwie różne karty w SLI?

Ps. Byłoby fajne jakbyście polecili jakiś dobry cooler bo fabryczny jest głośny i procesor mocno się grzeje przy nowych grach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2012 o 23:40, Hartus napisał:

Cholera, od dwóch tygodni borykam się z dylematem: konsola vs upgrade.


Który raz Ty się już nad tym zastanawiasz? :)
Na razie nie widzę sensu niczego wymieniać w Twoim komputerze. Płyta uniemożliwia SLI / Crossfire, zaś łączenie kart i tak niesie ze sobą wiele uniedogodnień, wskutek czego w większości przypadków lepiej jest pozostać przy jednej mocnej karcie, niż przy dwóch słabszych. Ewentualnie możesz dokupić drugie 4GB RAM, jeśli koniecznie chcesz coś teraz zmienić w komputerze. W grach jednak nie odczujsz dużego wzrostu wydajności. Mimo wszystko warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza że RAM jest teraz tani jak barszcz. Tak więc - na razie możesz dokupić drugie 4GB RAM, z resztą się wstrzymaj do premiery Ivy Bridge oraz reszty Radeonów HD7000 i Keplerów od Nvidii. Jeśli chodzi o chłodzenie na procesor - może Zalman CNPS10X Performa? Na maksymalnych obrotach jest nieco głośny, ale w zestawie jest przejściówka, która ogranicza nieco jego obroty, wskutet czego jest ciszej, a wydajność wciąż jest bardzo dobra. Ewentualnie możesz zerknąć na Arctic Freezera 13 Pro lub SilentiumPC Fortisa HE1225, ale one są już nieco mniej wydajne niż Performa. Zaletą Freezera jest z kolei to, że dodatkowo ma on malutki wentylator, który dmucha na sekcję zasilania płyty, co przydałoby się w Twoim przypadku, gdyż 10 niechłodzonych faz lubi się zagrzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szynkars widzę wypowiedział się na temat pecetów to ja wypowiem się na temat konsoli jako że posiadałem wiele z nich łącznie z obecną generacją;)
Teraz nadszedł taki okres drogi kolego że nie ma sensu nic kupować ani wymieniać;) Pieniądze które w to pójdą zostaną wyrzucone po prostu w błoto. Pójdziesz dajmy na to jutro do sklepu kupisz xbox 360 250gb lub ps3, siądziesz sobie na sofie odpakujesz, włączysz telewizor a tam reklama - "PLAYSTATION 4 NADCHODZI!" lub odpowiednik dla xboxa. Nowa generacja konsol moim zdaniem wystartuje za rok tym bardziej że już w Japonii przyszło nam poznać playstation VITA oraz Nintendo Wii U które zagości jeszcze w tym roku. Czas za przeproszeniem tak zapierd**a że ciężko jest za nim nadążyć. To samo jest z częściami, kupujesz GTX580 nawet się nie obejrzysz a już startują GTX680. Jestem położony w dokładnie tej samej sytuacji co ty. Następnej generacji konsol prawdopodobnie nie kupię bo lubię ten urok PC a poza tym nie ma czasu na pierdoły już tak jak kiedyś...;) Chociaż najlepszym rozwiązaniem ogólnie jest mieć konsolę która stanowi bazę naszego grania i jakiś porządny laptop do grania - to byłby dla mnie szczyt szczęścia, niestety jednak takie coś jest drogie i wolę pakować w pecety. Może zapytasz mnie - Więc co ty zrobisz, skoro jesteś w tej samej sytuacji co ja? - To ja ci już odpowiadam. Czekam na IVY Bridge od Intela bo zrozumiałem że AMD to syf jak wypuścili bulldozery... Karty graficzne od AMD jednak są bardzo dobre i z nimi zapewne zostanę. Ale poczekam do ivy bridge kupię sobie jakąś i5''tke z odblokowanym mnożnikiem, wsadzę mojego HD 6850, 4 giga RAM itp. Potem jak sobie uzbieram więcej pieniędzy to zapewne dokupię następne 4 gb ram i wymienię kartę na coś pokroju HD7950.
Dziękuję, dobranoc.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 00:14, Szynkars napisał:

Który raz Ty się już nad tym zastanawiasz? :)

Zaczęło się jakoś trzy tygodnie temu i nie chce mi z głowy wypaść. :) Pewnie gdyby nie fakt, że żywotność obecnych konsol powoli dobiega końca to już bym którąś zakupił.

Dnia 24.01.2012 o 00:14, Szynkars napisał:

Na razie nie widzę sensu niczego wymieniać w Twoim komputerze. Płyta uniemożliwia SLI
/ Crossfire, zaś łączenie kart i tak niesie ze sobą wiele uniedogodnień, wskutek czego
w większości przypadków lepiej jest pozostać przy jednej mocnej karcie, niż przy dwóch
słabszych.

W tej płycie nie zmieszczą się dwie karty? I ogólnie, przy premierze następnych kart graficznych będę musiał ją wymienić? Miałem na myśli to, czy byłoby możliwe posiadanie mocnej karty oraz drugiej, tego gtx 460, do obsługi PhysX. Ale wnioskuję, że to niemożliwe.

Dnia 24.01.2012 o 00:14, Szynkars napisał:

Ewentualnie możesz dokupić drugie 4GB RAM, jeśli koniecznie chcesz coś teraz
zmienić w komputerze. W grach jednak nie odczujsz dużego wzrostu wydajności. Mimo wszystko
warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza że RAM jest teraz tani jak barszcz.

A można mieszać RAM rożnych firm? To znaczy jeśli mam 4gb ValueRam to kolejne 4 muszą być tej samej firmy czy to bez znaczenia? Wszystkie muszą być równie szybkie?

Dnia 24.01.2012 o 00:14, Szynkars napisał:

Tak więc - na razie możesz dokupić drugie 4GB RAM, z resztą się wstrzymaj do premiery Ivy
Bridge oraz reszty Radeonów HD7000 i Keplerów od Nvidii.

Czyli nie zawracać sobie głowy np takim GTX 570? I czy te Keplery i nowe Radeony będą bardzo drogie? Bo na topowe modele niestety nie mogę sobie pozwolić. Mogę na nie przeznaczyć tak z 1000 - 1300 zł o ile nie trzeba będzie wymieniać innych podzespołów.

Dnia 24.01.2012 o 00:14, Szynkars napisał:

Jeśli chodzi o chłodzenie na procesor - może Zalman CNPS10X Performa? Na maksymalnych obrotach jest nieco > głośny, ale w zestawie jest przejściówka, która ogranicza nieco jego obroty, wskutet czego jest
ciszej, a wydajność wciąż jest bardzo dobra. Ewentualnie możesz zerknąć na Arctic Freezera
13 Pro lub SilentiumPC Fortisa HE1225, ale one są już nieco mniej wydajne niż Performa.
Zaletą Freezera jest z kolei to, że dodatkowo ma on malutki wentylator, który dmucha
na sekcję zasilania płyty, co przydałoby się w Twoim przypadku, gdyż 10 niechłodzonych
faz lubi się zagrzać.

Dzięki. Przejrzę to co mi zaproponowałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 00:36, Hartus napisał:

W tej płycie nie zmieszczą się dwie karty? I ogólnie, przy premierze następnych kart
graficznych będę musiał ją wymienić? Miałem na myśli to, czy byłoby możliwe posiadanie
mocnej karty oraz drugiej, tego gtx 460, do obsługi PhysX. Ale wnioskuję, że to niemożliwe.

Na płycie 2 karty się zmieszczą, problem w tym, że drugi slot pracuje wtedy z prędkością x4 i karta będzie mocno ograniczona, więc takie rozwiązanie nie ma sensu. Druga sprawa, że dotyczy to tylko Crossfire. SLI nie zrobisz na tej płycie, w przypadku AMD umożliwiają to tylko niektóre płyty z chipsetami 9xx. A nawet, gdyby chipsety 8xx na to pozwalały, to i tak pozostaje problem opisany wcześniej.

Dnia 24.01.2012 o 00:36, Hartus napisał:

A można mieszać RAM rożnych firm? To znaczy jeśli mam 4gb ValueRam to kolejne 4 muszą
być tej samej firmy czy to bez znaczenia? Wszystkie muszą być równie szybkie?

Jeśli jest taka możliwość, to najlepiej kupić taki sam RAM jak ma się obecnie. Jeśli nie ma takiej możliwości, to kupuje się RAM innej firmy, ale o tym samym taktowaniu, opóźnieniu oraz timingach co poprzedni RAM. Przy zakupie nowych pamięci zwróć też uwagę na napięcie - najlepiej, by wynosiło ono 1,5 V, chociaż przy procesorach AMD nie ma to wybitnie dużego znaczenia. Dość ważne są natomiast radiatory - powinny być niskie (a więc te z "grzebieniami" odpadają), gdyż wysokie mogą kolidować z niektórymi schładzaczami procesora i trzeba się wtedy bawić w ich zdejmowanie.

Dnia 24.01.2012 o 00:36, Hartus napisał:

Czyli nie zawracać sobie głowy np takim GTX 570? I czy te Keplery i nowe Radeony będą
bardzo drogie? Bo na topowe modele niestety nie mogę sobie pozwolić. Mogę na nie przeznaczyć
tak z 1000 - 1300 zł o ile nie trzeba będzie wymieniać innych podzespołów.

GTX 460 1GB wciąż jest dobrą kartą, jak dla mnie zmiana go na GTX 570 jest teraz nieopłacalna. Wzrost wydajności zapewne byłby odczuwalny, ale z uwagi na to, że lada moment nastąpi premiera Radeonów HD78xx oraz Keplerów, takie rozwiązanie wydaje się mało sensowne. Jeśli chodzi o ceny nowych kart, to niestety nie wiadomo na jakim dokładnie będą poziomie, w każdym razie w dniu premiery na pewno nie będą niskie i najlepiej będzie poczekać przynajmniej miesiąc lub dwa na ich spadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam się zdziwiłem gdy się zorientowałem, że od premiery X360 minęło już niecałe 7 lat. W tym czasie technologia poszła mocno do przodu i kupując konsolę teraz niestety nie doświadczymy już tego next genu co kiedyś. Obecnie grafika gier na konsole, nawet ta najbardziej dopieszczona w ekskluzywnych tytułach nie spowoduje opadu szczęki gdy porównamy ją do tego co oferuje PC. Obstawiam, że albo Microsoft albo Sony (wydaje mi się, że jednak ten pierwszy) wypuści nową konsolę w 2014. Czyli co? Płacić 1000 zł + ponad 200 zł za grę mocno okrojoną graficznie dla dwóch lat zabawy? Oczywiście konsola cudownie nie wyparuję wraz z premierą nowej wersji, ale według mnie można by to porównać do obecnego grania na PS2. Mi by to nie sprawiało frajdy gdyby w międzyczasie wychodziłyby GTA VI, Bioshock 4 i tak dalej, a ja nie miałbym do nich dostępu.
Co do PCta to właśnie ten wyścig szczurów najbardziej mnie denerwuje. Wydasz kupę pieniędzy na nową kartę, a za kilka miesięcy okaże się, że wystarczy jedynie na średnie detale bo już zdążyli wynaleźć mocniejszą i teraz trzeba wywalić kosmiczne wymagania sprzętowe dla nowych gier aby było na czym ją wypróbować.
Zadam takie pytanie, czy jest możliwość grania w nowości na wysokich detalach wydając 1000zł rocznie na upgrade? Czy to też jest za mało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupno 2 kości 2gb identycznego ramu i tego Arctic Freezera nawet nie wychodzi tak drogo. Wyliczyłem, że dostałbym to za około 260 zł, a już jakiś mały upgrade na przyszłość by był. :)
Opłacalnie jest jeszcze iść w 1333MHz DDR3? Wybacz za takie pytania, ale dopóki nie kupuję jakiejś części to wszelkie nowinki techniczne są mi kompletnie obce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 01:13, Hartus napisał:

Opłacalnie jest jeszcze iść w 1333MHz DDR3?


Tak, ewentualnie jeśli różnica cenowa między 1333MHz CL9 a 1600MHz CL9 nie jest duża, to można dołożyć do tych drugich. Zysk w postaci większej wydajności będzie jednak i tak znikomy (ale za to w przyszłości łatwiej będzie sprzedać pamięci 1600MHz niż 1333MHz). Tak czy inaczej nawet jeśli kupisz pamięci 1600MHz, to - podobnie jak stare - będą pracowały jako 1333MHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się