Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 05.06.2012 o 22:29, kamild506 napisał:

Mam pytanie a mianowicie która płyta jest lepsza :)do i5 i karty hd 7850 ?
Asrock Z77 PRO3 czy
MSI Z77A-G43 ?


Te płyty są do siebie na tyle podobne, że chyba najlepiej będzie brać tańszą :D może też masz jakieś preferencje dotyczące producenta, to tym również możesz się kierować :) pamiętaj tylko, że te płyty na pewno nie są przeznaczone do mocniejszego podkręcania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2012 o 21:16, ziptofaf napisał:

Składałem znajomemu zestaw "w okolicach 3000 zł" ale że jestem odrobinę nie na bieżąco
to spytam czy wygląda to w miarę OK czy też połowa podzespołów do zmiany:

Core i5 3550
Asrock Z77 Pro3
8GB RAM Corsair 1333 MHz CL9
Seagate Barracuda 500GB
Samsung SH-222AB
Radeon HD7850 Sapphire
SilentiumPC Brutus 430 Pure Black
OCZ StealthXStream 2 600W


Ooo... Zipcio :))) dawno Cię nie było stary kumplu :)

Wszystko wygląda OK, ale ja zawsze jestem za szybszymi pamięciami, czyli zmiana na 2x4 gb vengance 1600 mhz. CL8/9.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei był wybrał MSI :) Solidniejsze radiatory na sekcji zasilania i chipsecie, dłuższa, bo 36-miesięczna gwarancja oraz o 2 porty SATA 3 i USB 2.0 więcej. Trzeba opierać się na faktach, a nie na starych przyzwyczajeniach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2012 o 22:45, Misquamaqus napisał:

Ooo... Zipcio :))) dawno Cię nie było stary kumplu :)

Wszystko wygląda OK, ale ja zawsze jestem za szybszymi pamięciami, czyli zmiana na 2x4
gb vengance 1600 mhz. CL8/9.


Ale po co dopłacać do szybszych pamięci, skoro wydajności to raczej znacząco nie zwiększy? :D jak już do czegoś dopłacać to jedynie do karty graficznej, bo tutaj różnice są już zdecydowanie większe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Planuję w przeciągu miesiąca (max dwoch) kupić sobie nowego peceta, cena za calosc (pudlo, monitor, klawiatura) jaka moge wydac to gdzies 3000-3500zl, troche sie rozejrzałem i częściowo wiem co kupie, ale i tak na kilka rzeczy nie moge sie zdecydować, wiec prosze o rady.
procek: tu moim faworytem zdecydowanym jest i5 2500k jak narazie, martwi mnie tylko to, że w krótkim czasie podrożał, jeszcze niedawno były za 700zl z kawalkiem a teraz widze po okolo 900 zl chodza, jest szansa ze choc troche potanieja?
karta graficzna: tu mam chyba najwiekszy problem, bo nie wiem kompletnie na co sie zdecydowac, najchetniej bym cos kupil z najnowszej serii geforce gtx 6xx z keplerem, ale narazie to chyba tylko high endowe z tej serii sa na rynku, czyli poza moim zasięgiem, ogolnie szukam czegos za 700-800zl. nie wiadomo kiedy nvidia moze wypuscic jakies karty z tej serii w takiej cenie? warto w ogole na nie czekac?
plyta glowna: w zwiazku z prockiem to oczywiscie cos na lga 1155, chcialbym cos dobrego coby mialo jakies mozliwosci podkrecania i zeby nie byl to asrock.
ram: poki co to kupie 4gb corsair vengeance, z czasem se dokupie wiecej.
dysk planowalem 120 gb ssd, ale poki co sobie odpuszcze przez ten drozejacy procek i sobie jakis 500 gb seagate zapewne wezme za okolo 300zl,
monitor: 22-23 cale mi trzeba, full hd, jak ktos cos dobrego poleca za jakies 500-600 zl to moze napisac, choc i tak z monitorem to pewnie bedzie ze przejde sie po sklepach i zobacze na wlasne oczy jak obraz mi na nich bedzie sie podobal i cos wtedy wybiore...
obudowa: cos niedrogiego, w miare ladnego i cichego chce, tak gdzies do 200zl, obowiazkowo panel na rozne gniazda, przyciski obudowa musi miec jak najwyzej, bo pudlo bedzie stalo na ziemi i nie chcialbym sie schylac przez to...
zasilacz: jakiejs dobrej marki mi trzeba, np chieftec, tagan (kiedys przynajmniej mialy dobre opinie teraz nie wiem), moc tez przydalaby sie spora, 600w starczy? ogolnie z czasem bede do kompa jakies czesci dokupywal takie jak dysk ssd, karta dzwiekowa, pamiec ram, wiec jakis tam zapas mocy na zasilaczu by sie przydal.
z gory dzieki za jakies rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdybym potrafił przewidywać ceny w sklepach, to pewnie byłbym już milionerem :D aczkolwiek powinno być taniej w wakacje - będzie już po okresie komunijnym, a złotówka pewnie się umocni.

Jeśli w tych 3500 zł trzeba uwzględnić jeszcze monitor i klawiaturę, to już na wstępie trzeba by na to zarezerwować ok 600 zł. Jeśli masz już system operacyjny to bardzo dobrze. Jeśli nie to możesz ściągnać sobie betę Windowsa 8 i do stycznia dokupić albo win 7, albo 8 :D
Zostaje więc ok 2900 zł.

Obudowa:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-430-pure-black-usb3-0-atx-ssd-ready-120-120mm-bez-zasilacza-bt-430-445568/ - 162 zł
Posiada 2 złącza USB 3.0 na przednim panelu, jest dość solidnie wykonana i za tą cenę ciężko znaleźć coś lepszego.

Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-ocz-stealthxstream-2-600w-80-sli-psu-120mm-ocz600sxs2-eu-266934/ - 267 zł
Mimo, że do zestawu w zupelności powinien wystarczyć zasilacz 550W, to zawsze lepiej mieć jakiś zapas mocy :) Ten OCZ jest w miarę porządny i dość tani.

Dysk twardy:
W tej chwili 500GB Seagate to dobry wybór - szczególnie jeśli w przyszłości masz zamiar dokupić dysk SSD.
http://www.morele.net/dysk-seagate-barracuda-3-5-500gb-sata-iii-7200rpm-16mb-ncq-st500dm002-407545/ - 275 zł

Pamięć operacyjna:
Ja bym brał polskie GoodRamy:
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-4096mb-pc1333-cl9-gr1333d364l9-4g-294462/ - 81 zł
Nie widzę sensu kupowania droższych pamięci, skoro zauważalnego wzrostu wydajności to nie da.

Karta graficzna:
Jeśli chodzi o serię GTX660, to krążą plotki, że jej ceny nie zejdą poniżej 1000 zł, a za wersję z Ti trzeba będzie zapłacić nawet 1200 zł. Na ile jest to prawdą nie wiadomo, ale wątpię, żeby za 700 zł dało się GTX660 kupić. Dlatego najlepiej będzie brać jakiegoś GTX560 albo HD 6870:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-6870-1gb-gv-r687oc-1gd-361942/ - 804 zł

Procesor i płyta główna:
Te dwa podzespoły się ze sobą ściśle wiążą. Jeśli zamierzasz podkręcać procesor, to należałoby doliczyć jeszcze jakieś chłodzenie. Można też zrobić tak, że kiedyś dokupisz jakiś cooler na procka, bo obecnie nawet niepodkręcone i5 dadzą radę każdej grze :)
Jesli chodzi o płytę głowną, to bym polecał jakąś z chipsetem Z77.
Ciekawe połączenie to:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-2500k-3-3ghz-lga1155-box-bx80623i52500k-358735/ - 909 zł +
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z77-d3h-intel-z77-lga-1155-2xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-458750/ - 460 zł

Razem daje to ok: 2956 zł
Oczywiście ceny obecnie są wyjątkowo wysokie i jeśli te podzespoły stanieją to możesz dokupić jakieś chłodzenie na procka. Na lepszą kartę graficzną pewnie nie wystarczy, ale nawet ten HD 6870 spokojnie obecnie wystarczy. Jeśli chodzi o chłodzenie to w zupelności wystarczy:
http://www.morele.net/silentiumpc-fortis-he1225-lga-775-1155-1156-1366-oraz-amd-754-939-940-am2-am2-am3-am3-fm1-309589 - 145 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2012 o 15:44, pawbuk napisał:

Jeśli masz już system operacyjny to bardzo dobrze.
Jeśli nie to możesz ściągnać sobie betę Windowsa 8 i do stycznia dokupić albo win 7,
albo 8 :D

System będę miał za friko dzięki MSDNAA o ile uda mi się do końca czerwca uporać z odnowieniem konta na uczelni :)

Dnia 06.06.2012 o 15:44, pawbuk napisał:

Karta graficzna:
Jeśli chodzi o serię GTX660, to krążą plotki, że jej ceny nie zejdą poniżej 1000 zł,
a za wersję z Ti trzeba będzie zapłacić nawet 1200 zł. Na ile jest to prawdą nie wiadomo,
ale wątpię, żeby za 700 zł dało się GTX660 kupić.


Szkoda, zawsze wolałem odrazu coś nowszego technologicznie kupić zwłaszcza, że z tego co czytałem nowe karty od nvidii bardzo ciekawie się zapowiadają...

BTW i5 2500K widzę, że ma wbudowany układ graficzny, więc rozumiem, że procesor może mi robić za kartę graficzną? Bo jeśli tak to się zastanawiam nad kupnem PC początkowo bez karty graficznej, którą bym dokupił gdzieś w sierpniu/wrześniu, wtedy bym mógł uzbierać i ponad 1000zł na grafikę i przy okazji mógłbym dołożyć trochę do innej części kompa. Akurat interesujące mnie gry na których mi zależy przed wakacjami nie wyjdą, więc póki co nie mam parcia na wydajność w grach, potrzeba mi teraz przede wszystkim dobrego kompa, którego bez problemu będę mógł rozbudować.

Dnia 06.06.2012 o 15:44, pawbuk napisał:


Procesor i płyta główna:
Te dwa podzespoły się ze sobą ściśle wiążą. Jeśli zamierzasz podkręcać procesor, to należałoby
doliczyć jeszcze jakieś chłodzenie. Można też zrobić tak, że kiedyś dokupisz jakiś cooler
na procka, bo obecnie nawet niepodkręcone i5 dadzą radę każdej grze :)

No chłodzenie lepsze planuję po jakimś czasie dokupić, teraz mi nie będzie potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie sprawy:

1. Potrzebuje jakieś karty graficznej, cena okolo 100-200zł, jako że ma być do dosyć starego kompa (2gb RAM, E4300 C2D) więc nie ma co jakieś rakiety wsadzać

2. Namiary na jakiegoś lapka do grania, cena około 2000 zł.

Z góry dziękuję, jeżeli potrzeba, mogę się nawet w kogoś intencji pomodlić w ramach podziękowań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2012 o 20:53, Buhahahahaha napisał:

1. Potrzebuje jakieś karty graficznej, cena okolo 100-200zł, jako że ma być do dosyć
starego kompa (2gb RAM, E4300 C2D) więc nie ma co jakieś rakiety wsadzać


Za 100-200 zł to Ty rakiety nie dostaniesz :) Szukaj używek Radeona HD4850 na allegro. Przykładowe aukcje:
http://allegro.pl/full-zestaw-gigabyte-ati-hd-4850-512-mb-gddr3-i2392015553.html
http://allegro.pl/sapphire-radeon-hd-4850-512mb-gddr3-fvat-gwarancja-i2387662993.html
Ewentualnie może uda Ci się wylicytować tego HD4870 (do 200-250 zł, dalej nie warto):
http://allegro.pl/radeon-asus-4870-512mb-accelero-twinturbo-pro-i2377016029.html
Podaj też dokładny model zasilacza, który siedzi w komputerze, do którego zamierzasz kupić tą kartę. Jeśli się okaże, że to jakiś no-name i nie będzie możliwości jego wymiany na coś markowego, lepiej będzie poszukać mniej prądożernych kart w rodzaju Radeona HD6670, bo HD4850 i HD4870 jednak szczególnie oszczędne nie są.
Laptopami się nie interesuję, może spróbuj zapytać w temacie o nich, chociaż widzę, że tam też ruch mały. Ewentualnie może tutaj ktoś inny Ci doradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2012 o 18:32, cinus2 napisał:

System będę miał za friko dzięki MSDNAA o ile uda mi się do końca czerwca uporać z odnowieniem
konta na uczelni :)


Ja właśnie też mam system z tego źródła - inaczej pewnie nadal bym siedział na XP :D

Dnia 06.06.2012 o 18:32, cinus2 napisał:

Szkoda, zawsze wolałem odrazu coś nowszego technologicznie kupić zwłaszcza, że z tego
co czytałem nowe karty od nvidii bardzo ciekawie się zapowiadają...

BTW i5 2500K widzę, że ma wbudowany układ graficzny, więc rozumiem, że procesor może
mi robić za kartę graficzną? Bo jeśli tak to się zastanawiam nad kupnem PC początkowo
bez karty graficznej, którą bym dokupił gdzieś w sierpniu/wrześniu, wtedy bym mógł uzbierać
i ponad 1000zł na grafikę i przy okazji mógłbym dołożyć trochę do innej części kompa.
Akurat interesujące mnie gry na których mi zależy przed wakacjami nie wyjdą, więc póki
co nie mam parcia na wydajność w grach, potrzeba mi teraz przede wszystkim dobrego kompa,
którego bez problemu będę mógł rozbudować.


Jeśli nie masz zamiaru na razie grać to zintegrowany układ graficzny wystarczy. Płyta głowna, którą Ci podałem go obsługuje, więc nie będzie problemu.
Jest jeszcze jedna opcja - możesz kupić trochę droższy procesor, a mianowicie nowy Ivy Bridge i5 3570K:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-3570k-3-40ghz-6mb-lga-1155-box-bx80637i53570k-473467/
Na cenę na razie nie patrz, bo ostatnio był po 930 zł i pewnie da się go za tyle gdzieś dostać. Procek jest podobno trochę szybszy od i5 2500K i do 4,6 GHz się nieźle kręci. Problemy zaczynają się powyżej 4,6 GHz - temperatura szybko rośnie, tak samo jak napięcia :) No i 3570K ma lepszy zintegrowany układ graficzny. Tak naprawdę to nie wiem, którego Ci polecać :D chyba będziesz sam musiał zdecydować, czy wolisz nieznacznie szybszego i nowszego, czy starszego, ale za to sprawdzonego :)
Na innych podzespołach nie ma sensu oszczędzać - to co Ci podałem to raczej minimum. Jeśli dozbierasz trochę kasy to raczej inwestuj w jak najlepszą kartę graficzną. 4 GB pamięci operacyjnej na razie wystarczy, a poza tym kości są na tyle tanie, że praktycznie zawsze można będzie dokupić :) Jeśli nie zamierzasz na razie podkręcać procka, to też poczekaj z kupnem coolera - dobra karta graficzna to dla gracza rzecz najważniejsza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o laptopa do grania za 2000 zł, to w tej chwili bardzo ciężko będzie takiego znaleźć. Jakikolwiek sensowne propozycje pojawiają się dopiero w przedziale 2400 zł - przez ostatnie 2 miesiące wszystko zdrożało.
Ja bym się zastanawiał nad laptopkami od Samsunga, Asusa lub HP - w tym przedziale cenowym to te firmy są najbardziej polecane.
Propozycje:
http://www.x-kom.pl/p/75609-notebook-laptop-15,6-asus-x54hr-sx018v-i3-2350m-4gb-500-dvd-rw-7hp64.html
http://www.x-kom.pl/p/73851-notebook-laptop-15,6-asus-x53sc-sx343v-i3-2330m-4gb-500-dvd-rw-7hp64.html
http://www.x-kom.pl/p/79459-notebook-laptop-15,6-samsung-300e5a-i3-2350m-4gb-500-dvd-rw-7hp64.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2012 o 20:53, Buhahahahaha napisał:

2. Namiary na jakiegoś lapka do grania, cena około 2000 zł.


Szukaj modeli opartych na Core i3 (chyba że będziesz mieć farta i trafisz w tej cenie na coś z Core i5 24xx, wtedy oczywiście lepiej wybrać taki) i GT540M. Zwłaszcza istotna jest karta graficzna, w laptopach można łatwo naciąć się na jakiś syf który osiąga zerową wydajność pokroju GT520MX czy innego paskudztwa.

Czyli np takie coś:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/3018289

Albo po prostu:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/filtr/_0_0_39293,39414_0_0_0_0_69366,101696,103355,108751,108752_0_0
Tutaj masz wszystkie laptopy z rozsądną wydajnością (modele z GT635M i wyżej już pozwalą na płynną grę w takiego Wiedźmina 2 na minimalnych detalach, na GT540M z kolei będzie koło 15-20 klatek w tak wymagających produkcjach...ale takie D3, WoW, LoL, Deus Ex śmigają więc nie jest źle ^_^) i niekosztujące majątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszedł do mnie cooler Contac 30 i tak się zastanawiam, czy wmontowanie go to jakaś wielka filozofia? Generalnie unikam ingerencji wewnątrz obudowy, bo boję się, że z niewiedzy i braku doświadczenia coś zepsuję. Muszę przestrzegać jakiś generalnych zasad, czy może odkręcanie płyty głównej, nakładanie pasty termoprzewodzącej i tak dalej to nic strasznego i nawet taki amator jak ja sobie z tym poradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, że nie jest tak łatwo coś zepsuć :D ostatnio podczas zmiany pasty termoprzewodzącej mój box-owy cooler nie chciał się poprawnie zamocować, więc waliłem w niego śrubokrętem dopóki nie było wszystko ok :) a komputer działa idealnie ;)
Jeśli boisz się, że coś zepsujesz, to obejrzyj filmiki na youtubie - pełno jest takich z poradami jak poprawnie wymienić pastę na procku i zamontować poprawnie cooler. Panuje powszechny pogląd, że z komputerem należy się obchodzić bardzo delikatnie. Nie jest to do końca prawdą, czasami użycie siły jest niezbędne :D pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z ilością pasty - wystarczy tylko cieniutka warstewka, która ma jedynie za zadanie wypełnić wszelkie mikroszczeliny. No i jeśli zamierzasz wyjmowac całą płytę, to dobrze zapamiętaj gdzie wszelkie przewody są podłączone. Możesz zawsze zrobić zdjęcie :) Ale jeśli nie spróbujesz, to nigdy nie zdobędziesz doświadczenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No zaraz spróbuję to się przekonam. :) Co do pasty, muszę jakoś zdrapywać poprzednią warstwę, czy bezpośrednio nałożyć nową? Procesor zamontowałem tak jak był w pudełku, więc to będzie pierwszy raz. I jak szybko ona wysycha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem. Kupowałem nie tak dawno nowego piecka, jednak nie chciałem dopłacać za kartę dźwiękową. Teraz jednak stwierdziłem, że zintegrowana (HD Audio Realteka) mi zdecydowanie nie wystarcza. I tutaj pojawia się pytanie: jaką kartę dźwiękową polecacie? Komputera używam przede wszystkim do grania, chociaż dość często oglądam na nim różne filmy czy słucham muzyki. Jeśli chodzi o cenę, to oczywiście jak najtaniej, ale zakładam że mogę przeznaczyć do 300 zł. Zaznaczam, że używam słuchawek. Oczywiście, różnica w porównaniu do integry powinna być słyszalna od razu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A moje pytanie brzmi - masz sprzęt wystarczająco dobry by lepsza karta dźwiękowa miała sens? Czyli przynajmniej słuchawki otwarte/półotwarte pokroju Sennhaiser HD555 bądź, najlepiej, jakieś modele dla audiofili (np. coś od firmy Beyerdynamic). Bo gwarantuję, możesz mieć dźwiękówkę za 2000 zł a to i tak nic nie da jeśli to w czym odtwarzasz ten dźwięk jest średniej jakości.

W praktyce nawet wiekowy Audigy 2 dostępny na Allegro za 5-7 dych jest dużo lepszy od zintegrowanej dźwiękówki jeśli zaś potrzebujesz wyższej jakości to są Sound Blaster X-Fi (wszystkie poza wersją Extreme Audio bo to tak naprawdę Audigy ze zmienioną nazwą a nie prawdziwy X-Fi) czy Asus Xonar DX/XD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.06.2012 o 17:23, ziptofaf napisał:

/.../


O słuchawki się akurat nie muszę martwić, niedawno w prezencie dostałem Sennheisery HD600. Jakość dźwięku w nich jest świetna, tylko na kompie jest słabiej. Stąd moje pytanie.

Zastanawiałem się nad Xonarem DX, SB Xi-Fi Titanium i SB Xi-Fi Gamer. Po poczytaniu o nich trochę skłaniam się nieco bardziej ku modelom Creative''a. Więc który? Chyba, że są jeszcze jakieś inne, dobre karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie przed nałożeniem nowej pasty trzeba usunąć starą. Po nałożeniu nowej nie czekaj, aż ona wyschnie, tylko od razu zamontuj chłodzenie (po nałożeniu chłodzenia na pastę nie ruszaj nim na boki, tylko od razu je przykręć). Na koniec, już po uruchomieniu komputera, warto zapuścić jakiś program do obciążania CPU, by "wygrzać" pastę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się