Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Nie jestem pewien czy odpowiedni dział, bo chodzi o zakup nowego lapka no ale sprobóje..

Niedługo przymierzam się do zakupu komputera przenośnego. Laptop oprócz standardowego użytkowania go do przegladania internetu czy ogladania filmów ma zadania opalić wszystkie nowe gry by można w nie pograć w komfortowych warunkach Na tą inwestycje udało mi się wysupłać około 5 tysięcu i po paru dniach poszukiwań zakochać się w Asusie serii G53S. Cena tego laptopa oscyluje w okolicach 5200 więc jako że komputronik aż tak od średniej ceny nie odstaje zdecydowałem się z początku właśnie na ten sklep- http://www.komputronik.pl/product/153608/Komputery/Laptopy_i_netbooki/Asus_G53SX_IX059V.html

Z ciekawości zajrzałem też na allegro i oto co udało mi się znaleźć- http://allegro.pl/asus-g53sx-3d-i7-2630-16gb-1tb-gtx560-br-rw-win-7-i2387784059.html

Mniejsza cena a konfiguracja na pierwszy rzut oka lepsza - 8gb ramu wiecej. Drugą znaczoną różnice która zauważyłem jest monitor LED w lapku z allegro znów jednak- myślę że świadczy to o jego przewadze. Moje pytanie brzmi więc- gdzie tkwi haczyk i czy za taką kwotę brać tego laptopa z allegro ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmmm... Prawdę mówiąc to nie wiem czemu kupujesz sprzęt starszej generacji sprzed ponad roku mając taką kasę.

Raczej polowałbym na laptopy oparte na nowych Core i7 36xxQM i kartach Nvidii GTX660M, GTX670M. Zdecydowanie szybsze choć faktem jest że mamy na razie niewiele modeli tego typu na rynku:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/filtr/_0_0_0_0_0_0_0_108748,108749_0_0
GTX660M jest o nawet 25% szybszy od GTX560M, podobnie taki Core i7 3610QM 2,3 jest o dobre 30% szybszy od poprzedniej generacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

będąc laikiem w dziedzinie komputerów przenośnych wzorowałem się głównie na benchmarku na którym karta graficzna użyta w podanych przeze mnie wcześniej laptopach figuruje na pierwszym miejscu. Z podanej przez ciebie strony w moje możliwości finansowe trafia jedynie-- http://www.x-kom.pl/p/79915-notebook-laptop-15,6-lenovo-ibm-y580-i7-3610qm-8gb-750-dvd-rw-7hp64.htm. Dziwnie niska cena jak na coś z nowszej generacji, co o tym sądzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2012 o 01:53, Honou napisał:

będąc laikiem w dziedzinie komputerów przenośnych wzorowałem się głównie na benchmarku
na którym karta graficzna użyta w podanych przeze mnie wcześniej laptopach figuruje na
pierwszym miejscu. Z podanej przez ciebie strony w moje możliwości finansowe trafia jedynie--
http://www.x-kom.pl/p/79915-notebook-laptop-15,6-lenovo-ibm-y580-i7-3610qm-8gb-750-dvd-rw-7hp64.htm.
Dziwnie niska cena jak na coś z nowszej generacji, co o tym sądzisz?


Ponad 4000 zł to NIE jest niska cena. Ale ogólnie z laptopami tak już bywa że często przy tej samej kwocie możesz dostać sprzęt o wysokiej wydajności jak i totalny chłam. Nie ma nic niezwykłego w tym że w sklepach tuż obok siebie stoją laptop sprzed 2 generacji i nowiutka maszyna prosto od producenta.

Z tego co widzę to jest to bardzo fajna maszynka która wygląda na porządnego laptopa a nie jakiś chłam. Jedyne co mi się średnio podoba to FullHD na 15 calowym ekranie, nigdy nie byłem zwolennikiem takich rozwiązań ^_^

Tylko dam ci taką małą radę która zresztą dotyczy prawie każdego laptopa z prockiem Intela i kartą Nvidii. NIGDY nie instaluj nowych wersji sterowników do karty graficznej - ani tej Nvidii ani Intel HD (tutaj uwaga bo w aktualizacjach automatycznych możesz często wybrać je do zainstalowania "przy okazji"). Wszystkie nowsze laptopy oparte są na technologii Optimus która działa tak że jeśli nie potrzeba wydajności to wykorzystywana jest karta zintegrowana z prockiem a kiedy zaczynasz wykorzystywać wymagającą aplikację to używana jest dedykowana karta graficzna, w tym przypadku GTX 660M. Jest tylko jedno ale - do tego są używane specjalne sterowniki, zawsze dostępne tylko u producenta laptopa (i te możesz bezpiecznie instalować). Jeśli zainstalujesz "normalne" to może się zdarzyć że przełączenie między nimi się popsuje. A wtedy, co samemu zresztą sprawdzałem, jedynym co pomaga to reinstalacja Windowsa...no chyba że zadowala cię 12 klatek na sekundę zamiast 120 xD

Swoją drogą to tylko Nvidia potrafi - schrzanione i fatalne rozwiązanie jest uważane za ZALETĘ w wielu testów (jak w plusach jakiegoś laptopa widzę np. Optimus 3.0 to poważnie zastanawiam się nad tym kto pisał tą recenzję i jaką ma wiedzę o sprzęcie...) - wymagane są specjalne sterowniki które producent aktualizuje raz na rok albo i wcale, bardzo utrudnione wsparcie z systemami innymi niż Windows, w razie jakichkolwiek problemów NIE MA w internecie rozwiązań (naprawdę, szukałem ^^)... początkowo chociaż można było w BIOS-ie wyłączyć zintegrowaną kartę z prockiem i problem z głowy, teraz to niewykonalne bo działa to tak że GeForce wszystko oblicza i gotowy obraz przesyła na HD Intela a ten dopiero na monitor.

Tym niemniej nie jest to problem który przeszkadza większości normalnych użytkowników więc laptopy na tym oparte nie są złe, po prostu trzeba o tym pamiętać ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki wielkie za porady, ten Lenovo bardzo mi się spodobał myślę że zdecyduje się na zakup właśnie tej maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie pomóżcie, instaluje mi sie aktualizacja do windowsa 7 na lapku i mam 8 z 41, nic dalej nie idzie, nie moge ruszyc muszką, to juz z 2 h trwa! Co to ma byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2012 o 17:10, Largooo napisał:

Ludzie pomóżcie, instaluje mi sie aktualizacja do windowsa 7 na lapku i mam 8 z 41, nic
dalej nie idzie, nie moge ruszyc muszką, to juz z 2 h trwa! Co to ma byc?


Restartuj i jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wymienić w najbliższym czasie grafikę AMD Radeon HD 6670 1 GB DDR3 Gigabyte, na coś trochę mocniejszego, do 500 zł. Musi być energooszczędna ze względu na słaby zasilacz (Puki co wszystko działa, jest to Tracer Highlander 400 W, więc sami widzicie!), i posiadać złącze D-Sub.
Mój wybór padł na:
- GeForce with CUDA GTX 550Ti Gigabyte 1GB DVI & HDMI & D-Sub
- Radeon 7750 Gigabyte 1GB HDMI & DVI & D-Sub
Która z tych kart jest lepsza, a może macie lepsze propozycje.
Oczywiście postaram się zmienić zasilacz w najbliższym czasie, ale punkt energooszczędność zachowuje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2012 o 16:10, Velidergarm napisał:

Chciałbym wymienić w najbliższym czasie grafikę AMD Radeon HD 6670 1 GB DDR3 Gigabyte,
na coś trochę mocniejszego, do 500 zł. Musi być energooszczędna ze względu na słaby zasilacz
(Puki co wszystko działa, jest to Tracer Highlander 400 W, więc sami widzicie!), i posiadać
złącze D-Sub.
Mój wybór padł na:
- GeForce with CUDA GTX 550Ti Gigabyte 1GB DVI & HDMI & D-Sub
- Radeon 7750 Gigabyte 1GB HDMI & DVI & D-Sub
Która z tych kart jest lepsza, a może macie lepsze propozycje.
Oczywiście postaram się zmienić zasilacz w najbliższym czasie, ale punkt energooszczędność
zachowuje:)


Jeśli z tych dwóch miałbym wybierać to Radeona, czemu? Bo Radeon jest młodszą kartą, niższy proces technologiczny w którym została wykonana przekłada się na bardzo niskie zużycie energii oraz mniejszą emisję ciepła.

Moim zdaniem powinieneś się wstrzymać z zmianą karty dozbierać do porządnego zasilacza i kupić Radeona 6850 który jest znacznie wydajniejszy od tych dwóch wymienionych kart a niewiele więcej kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Postanowiłem ulepszyć blaszaka, żeby dźwignął nowsze gry. Cena upgrade''u tak w granicach 1800, przy założeniu, że dysk twardy, obudowę, napęd i wszelkie peryferia mam. Po rozeznaniach doszedłem do zestawu:

procesor: AMD Phenom II X4 965 Black Edit 3.4 GHz - ok. 400 PLN
płyta: MSI 870-C45 (FX) V2 - ok. 200 PLN
grafika: Radeon 6850 1GB - ok. 600 PLN
pamięć: 2x2 GB 1333MHz CL9 - ok. 100 PLN
zasilacz: OCZ StealthXStream 2 500W - ok. 230 PLN

I wyszło mi ładne 1530 (pewien błąd w górę akceptowalny, wszystko zalezy od sklepu). Teraz parę pytań do osób, które znają się lepiej niż ja:

Procesor - zastanawiałem się jeszcze długo nad Athlonem II X4 640 3.0GHz, ale okazało się, że kosztuje mniej więcej tyle samo, a jednak wydajność Phenoma lepsza. Po prostu przeglądałem fora i artykuły z różnych lat i stąd rozbieżności. Może ktoś ma jednak lepszą propozycję? Intel ponobno jest jednak ogólnie gorszy. Dodam też, że chyba nie mam ochoty bawić się w OC - jakkolwiek wszędzie mówią, że to łatwe i skuteczne, o tyle jestem mocno ostrożny i wolałbym przez własną głupotę nie spalić sprzętu...

Grafika - wolałbym zostać przy tym modelu (ew. 6870, jeśli cena nie jest znacząco wyższa), ale: jest kilku producentów i nie wiem, kogo wybrać. Sapphire ponoć lepszy dla graczy (lepsza wydajność), ale takie MSI, Gigabyte czy AMD w różnych źródłach też są zachwalane. Problem o tyle poważny, ze rozbieżności cenowe są dość spore (od ok. 550 do nawet 650 PLN), a wolałbym nie wydać stówy na marne 2 klatki więcej.

Pamięć - jakiś konkretny producent? Myślałem o PDP albo Corsair.

I to tyle. Jakieś inne zastrzeżenia, sugestie? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelki feedback. Dzięki z góry! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A, jeszcze coś (przepraszam za podwójnego posta, przypomniało mi się po wygaśnięciu opcji edycji).
1. System. Mam teraz Vistę 32 bit i domyślam się, że trzeba by przesiąść się na 7 64 bit.
2. Chłodzenie. Oprócz systemów chłodzących zintegrowanych z podzespołami zainstalowane są Fander FX120-B i akasa Silent Color Blue AK-190-BL. Starczy to czy dokupić coś nowszego?
3. I jeszcze z ciekawości - mam teraz pamięć PDP Patriot LLK CL4 DDR2 2x1GB PC-800 - będzie się to dało dorzucić do tych nowych 2x2GB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myslę, że można zaoszczędzić kilkanaście złotych na pamięciach i wziąć:
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-4096mb-pc1333-cl9-gr1333d364l9-4g-294462/

Piszesz, że upgrade ma być do 1800 zł - w takim razie możesz zainwestować w trochę lepszą kartę graficzną - choćby HD6870 np:
http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd6870-1gb-ddr5-px-256bit-2xdvi-hdmi-displayport-lite-11179-09-20g-383696/
czy
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-6870-1gb-gv-r687oc-1gd-361942/

Wtedy weź też trochę lepszy zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-xfx-core-550w-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/

Powinieneś się wtedy bez problemu zmieścić w 1800 zł. Niestety, jeśli chodzi o procka, to Ci nie pomogę, bo zbytnio się nie orientuję jak wygląda wydajność konstrukcji od AMD w tym przedziale cenowym. Taki procesor nie powinien jednak ograniczać karty graficznej, bo we wspólczesnych grach (moża poza Battlefieldem) procek nie gra takiej roli jak karta graficzna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
Dzięki za odpowiedź. Cena do 1800, ale nie miałbym nic przeciwko zmieszczeniu się w 1600. ;) Pytanie, czy tylko trochę lepsza karta jest warta wyłożenia dodatkowo jakichś 180 PLN... No i przy podliczaniu kosztu hardware''u nie uwzględniałem upgrade''u OS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz zamiaru robić OC, to tym bardziej nie ma sensu, by inwestować w zestaw na AMD. Gdybyś chociaż miał płytę główną na AM3 / AM3+, to można by jeszcze pomyśleć nad jakimś Phenomem, ale w tym wypadku lepiej będzie zainwestować w i3-2120 i płytę na H61. Procesor nieco droższy od Phenoma II X4 965, ale wydajniejszy i mniej prądożerny, ma także cichsze boxowe chłodzenie.
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-2120-3-3ghz-bx80623i32120-box-375927/
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-h61ma-d2v-455898/
Płyta, mimo, że jest dość tania, ma na pokładzie 2 gniazda USB 3.0, po aktualizacji BIOSu obsłuży także procesory Ivy Bridge. Co do karty graficznej, to tak, jak sugeruje pawbuk, możesz wziąć HD6870 (model Sapphire jest bardziej opłacalny) bądź zadowolić się HD6850. Warto jeszcze zwrócić uwagę na HD7770, zwłaszcza model Gigabyte:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd7770-1024mb-ddr5-128bit-dvi-hdmi-dp-pci-e-1100-5000-wer-oc-overclock-gv-r777oc-1gd-456181/
Jest trochę wydajniejszy od standardowo taktowanych HD6850, ma też mniejszy apetyt na prąd. HD6870 wciąż będzie jednak 10-15% wydajniejszy. Jeśli chodzi o pamięć RAM i zasilacz, to tak, jak ponownie sugeruje pawbuk, najlepiej zdecydować się odpowiednio na GoodRamy 1333MHz CL9 w jednej kości (zestaw 2x2GB za ok. 100 zł jest kompletnie nieopłacalny, nic nie daje w kwestii wydajności, a na dodatek ogranicza przyszłą rozbudowę) i XFX Core 550W. Ewentualnie możesz jeszcze pomyśleć nad OCZ ZS 550W:
http://www.morele.net/zasilacz-ocz-zs-550w-135-80-plus-bronze-ocz-zs550w-eu-413359/
Jego moc na linii 12 V jest jednak o 72W niższa, niż w przypadku zasilacza XFX, więc rozsądniej będzie dopłacić do niego te 28 zł. Co do systemu, to możesz na razie zostawić Vistę, 32-bitowy system nie pozwoli wprawdzie na wykorzystanie całej dostępnej pamięci RAM, ale lepsze to, niż wydawanie prawie 400 zł na Windows 7. Warto tutaj wspomnieć, że możesz również spróbować Windows 8 Preview, który jest aktualnie dostępny legalnie i za darmo do ściągnięcia ze strony Microsoftu. Ma zapewnione wsparcie bodajże do debiutu Windows 8 (czyli do jesieni), albo nawet parę miesięcy dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2012 o 02:47, Szynkars napisał:


A cztery rdzenie Phenoma to nie będzie nieco bardziej przyszłościowa inwestycja? Możemy przyjąć tez opcję jakiegoś OC - np. gdyby zrobił mi to obeznany znajomy. Płyta, którą podałem, jest na AM3+.

Dnia 10.06.2012 o 02:47, Szynkars napisał:


Sapphire jest ogólnie najbardziej opłacalny? Te rozbieżności w zależności od producenta są np. tutaj: http://tinyurl.com/6850dev (mowa wciąż o modelach 1 GB). Wolałbym jednak aż tak nie szastać forsą - chcę, żeby te dodatkowe półtorej stówy przełożyło się na widoczny wzrost mocy.

Dnia 10.06.2012 o 02:47, Szynkars napisał:


OK, pamięć wezmę taką. Z tymi zasilaczami to jest jakaś znacząca różnica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2012 o 03:07, Amdor6 napisał:

A cztery rdzenie Phenoma to nie będzie nieco bardziej przyszłościowa inwestycja? Możemy
przyjąć tez opcję jakiegoś OC - np. gdyby zrobił mi to obeznany znajomy. Płyta, którą
podałem, jest na AM3+.

Żeby zrobić jakiekolwiek OC, potrzebujesz płyty z schłodzoną sekcją zasilania (wydatek co najmniej 250 zł, prawdopodobnie więcej; konieczny, z racji tego, że nawet przy niekręconych Phenomach sekcje zasilania potrafią się nieźle zagrzać, po OC jest jeszcze gorzej) i chłodzenia na CPU (minimum 70 zł, optymalnie ~130 zł). A wszystko po to, by po OC Phenom był tylko nieznacznie wydajniejszy od i3-2120, za to znacznie bardziej prądożerny. Płyta na AM3+ wiele Ci nie da, podstawka i tak nie ma przed sobą dużej przyszłości. Bulldozery często wypadają w grach gorzej niż Phenomy, nadchodzący Piledriver raczej wiele tu nie zmieni, a na pewno nie dogoni i5 czy i7 Sandy Bridge, a co dopiero Ivy Bridge.

Dnia 10.06.2012 o 03:07, Amdor6 napisał:

Sapphire jest ogólnie najbardziej opłacalny? Te rozbieżności w zależności od producenta
są np. tutaj /.../

Wszystko zależy od konkretnego sklepu, w morele.net najbardziej opłacalny HD6870 to model Sapphire, w esc.pl sytuacja jest mniej ciekawa, najtańszy HD6850 to wydatek 540 zł, przy czym nie dysponuje on szczególnie cichym chłodzeniem, coś ciekawszego, to już wydatek 580 zł (a ponad 30 zł taniej można mieć wydajniejszego HD7770 z morele.net).

Dnia 10.06.2012 o 03:07, Amdor6 napisał:

Z tymi zasilaczami to jest jakaś znacząca różnica?

Zasilacz XFX jest bardziej przyszłościowy, gdyż dysponuje on większą mocą (na linii 12 V, nie w nazwie). Jako, że jest niewiele droższy od OCZ, moim zdaniem warto do niego dopłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
No dobra, niech będzie i3. I pewnie kiedyś tam ulepszać do i5-2500 albo i7?

Dnia 10.06.2012 o 03:29, Szynkars napisał:


Znowu jakieś rozbieżności - czym się różni droższy 10G od 20G w przypadku tych tańszych wersji? I skąd w obrębie jednego modelu są dwie wersje karty, któe mają taktowanie pamięci niemal 5 razy większe (a raczej - czemu tamte mają mniejsze)? http://www.morele.net/search/ffinder/0/1/?q=hd7770+sapphire W sumie nie wiem, czemu się czepnąłem tego Sapphire. Jednak Gigabyte (bo ma właśnie taktowanie pamięci 5000 na poziomie cenowym z wolniejszymi Sapphire''ami)?

A jak z tym chłodzeniem, które podałem - starczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2012 o 03:29, Szynkars napisał:


Według np. tej strony http://www.hwcompare.com/11925/radeon-hd-6850-vs-radeon-hd-7770/ model 7770 jest mniej wydajny w grach niż 6850. Na benchmark.pl 7770 wypadł lepiej przy renderowaniu grafiki 3D w programie do tego służącym, ale ja chcę tego zestawu przede wszystkim do gier.
I na razie zestaw prezentuje się następująco: http://www.morele.net/inventory/info/KOnQv/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę, dopłać te 140 zł do HD6870 od Sapphire :) z mojego doświadczenia wynika, że kiedyś będziesz żałował, że nie dopłaciłeś :) różnica między kartami nie jest może kolosalna, ale na pewno zauważalna. W dodatku zostanie Ci jeszcze prawie 100 zł do tych 1800 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się