Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.07.2012 o 13:46, ziptofaf napisał:

/.../

Masz jakiś bug z tym Deus Exem... Mi działa w miarę płynnie na LAPTOPIE z dwurdzeniowym
najwolniejszym Core i3 2310M i GT540M (nie sprawdzałem FPS-ów ale mogłem spokojnie grać).
Ogólnie ta gra ma bardzo ładnie zoptymalizowany silnik. Może spróbuj wyłączyć DX10 w
opcjach gry.

Można tylko wyłączyć DX11, ale i to niewiele zmienia.

Dnia 02.07.2012 o 13:46, ziptofaf napisał:

Co do karty - nie mówię że to ona jest winna. Tylko że być może po prostu często za wiele
wymagasz od sprzętu. Który jednak ma już prawie 2 lata, wedle prawa Moore''a do tego
czasu wydajność PC-tów się podwoiła. Wymagania gier też wzrosły.

Fakt, 2 lata minęły nim się obejrzałem. Czas na pierwszy upgrade. :) Możesz mi doradzić co wymienić na co (dodam, że zakupy zrobię raczej we wrześniu/październiku)? Jakieś komponenty ze średniej półki, aby znów mieć spokój na dwa kolejne lata.
Oczywiście na pierwszy ogień pójdzie GPU. Kolejne 4gb ramu też się pewnie przydadzą. A co z resztą? Płyta główna (870A-UD3) i ten nieszczęsny procesor dają jeszcze radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 15:14, Hartus napisał:

Można tylko wyłączyć DX11, ale i to niewiele zmienia.


No to w sumie to dziwne... właśnie sprawdziłem u siebie:

Core i5 2500k + podkręcony HD6950, wyłączona synchronizacja (która blokuje ilość klatek na 60) - ponad 150 fps-ów.
Phenom II X4 940 + Radeon HD5850, cały czas stabilnie powyżej 50 klatek, bez żadnych ścin.
Core i3 2310M + GeForce GT540M - 21-40 fps-ów, wysokie detale, bez DX11. Jak nieco je zmniejszę to można spokojnie grać bez żadnego ryzyka ścin nawet w najbardziej wymagających miejscach. Choć na tym samym kompie taka Alice: Madness Returns chodzi w ledwie 20-35 fps-ów w minimalnych detalach a Wiedźmin 2 jest absolutnie niegrywalny...

Dnia 02.07.2012 o 15:14, Hartus napisał:

Fakt, 2 lata minęły nim się obejrzałem. Czas na pierwszy upgrade. :) Możesz mi doradzić
co wymienić na co (dodam, że zakupy zrobię raczej we wrześniu/październiku)? Jakieś komponenty
ze średniej półki, aby znów mieć spokój na dwa kolejne lata.

No to zaczekaj do tego września, Nvidia z ATI dopiero wypuszczają karty ze średniej półki cenowej. Zawsze tak było że najpierw high end, potem chłam, na koniec mid end żeby zmaksymalizować zyski ;) Ciężko na razie coś fajnego zaproponować - są albo karty za max. 5 stów niewiele szybsze od twojej albo od razu takie za 1000 zł i więcej.

Dnia 02.07.2012 o 15:14, Hartus napisał:

Oczywiście na pierwszy ogień pójdzie GPU. Kolejne 4gb ramu też się pewnie przydadzą.
A co z resztą? Płyta główna (870A-UD3) i ten nieszczęsny procesor dają jeszcze radę?

Zależy, jeśliby spróbować go podkręcić do tych 3-3.2 GHz to powinno być nieźle. Tym niemniej jak patrzę na najmocniejsze karty z obecnej generacji to nawet mój i5 2500k nie wyciśnie z nich 100% mocy chyba że będę go kręcić do absurdalnych wartości. A to oznacza że Phenomowi będzie ciężko i zacznie ograniczać najnowsze układy tak czy siak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co z napędem DVD? Zostawiasz tylko zasilacz i reszta części nowa? Podaj od razu dokładny model tego Chiefteca. Co do dysku, to obecnie najlepiej zainwestować w 500GB, 250GB są tylko minimalnie tańsze, a jednak 2x mniej pojemne. Jeśli chcesz przenieść się z komputera z podpisu na nowy, to w niektórych przypadkach nie odczujesz dużego wzrostu wydajności (np. w przypadku karty graficznej, do zestawu w tej cenie nie da się kupić nic lepszego, niż HD4850 GDDR5, a ten jest niecałe 50% szybszy, niż HD3850). Stąd dobrze byłoby, gdybyś mógł przełożyć do nowego komputera chociażby wspomniany wcześniej dysk twardy, nówka, to koszt prawie 300 zł. Ewentualnie, jeśli to nie wchodzi w grę, może lepiej byłoby na razie zostawić kartę graficzną i kupić trochę mocniejszy procesor / płytę główną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.07.2012 o 15:57, ziptofaf napisał:

Zależy, jeśliby spróbować go podkręcić do tych 3-3.2 GHz to powinno być nieźle. Tym niemniej
jak patrzę na najmocniejsze karty z obecnej generacji to nawet mój i5 2500k nie wyciśnie
z nich 100% mocy chyba że będę go kręcić do absurdalnych wartości. A to oznacza że Phenomowi
będzie ciężko i zacznie ograniczać najnowsze układy tak czy siak.

Czyli, teoretycznie, mój I5-2500K pociągnie w przyszłości GTX 680 lub nawet coś mocniejszego?
sorki za wcinanie się w wątek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 16:57, lis_23 napisał:

Czyli, teoretycznie, mój I5-2500K pociągnie w przyszłości GTX 680 lub nawet coś mocniejszego?
sorki za wcinanie się w wątek.


Zacytuję sam siebie: "nawet mój i5 2500k nie wyciśnie z nich 100% mocy chyba że będę go kręcić do absurdalnych wartości". Więc o ile nie kręcisz do 4+ GHz to może się okazać już nieco za słaby dla GTX680 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 17:20, ziptofaf napisał:

> Czyli, teoretycznie, mój I5-2500K pociągnie w przyszłości GTX 680 lub nawet coś
mocniejszego?
> sorki za wcinanie się w wątek.

Zacytuję sam siebie: "nawet mój i5 2500k nie wyciśnie z nich 100% mocy chyba że będę
go kręcić do absurdalnych wartości". Więc o ile nie kręcisz do 4+ GHz to może się okazać
już nieco za słaby dla GTX680 ;)


Kurczę, a dopiero co go kupiłem i myślałem, ze wystarczy mi na długo ( dałem ok. 900 zł ) a podkręcać nie podkręcam bo się na tym nie znam ... liczyłem na to, że jak mój obecny GTX 570 nie będzie już wyrabiał to spokojnie będę mógł zakupić tylko nową grafikę, bez kolejnej zmiany procka i płyty głównej ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko jedna wątpliwość mi przychodzi do głowy. Jeżeli od momentu zakupu, przez te 2 lata nigdy nie nałożyłem nowej pasty na procesor to może to mieć jakiś związek z niższą wydajnością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy to podkręcanie procesora jest bardzo trudne w przypadku I5-2500K i płyty głównej Astrok P67 PRO3 B3?
czy chłodzenie procesora - Thermaltake P/N:CLPO539 ISGC-300 to uciągnie?, czy uciągnie to zasilacz Chieftec 750 i przede wszystkim, moja obudowa?
w październiku ub. roku wymieniłem prawie całego kompa, poza zasilaczem i obudową właśnie ... mam NZXT Apollo, na starcie były tam dwa wentylatory ( tył i bok ) teraz został tylko jeden, gdyż boczny trzeba było odinstalować aby zmieściło się chłodzenie ( radiator + wentylator ) do procesora i trochę się martwię ... opcjonalnie jest miejsce na jeden wentylator z przodu, przy dyskach twardych ale kolega, który ostatnio wymieniał mi wentyl z tyłu twierdzi, że instalacja tegoż wentylatora nic nie da ...
Twoim zdaniem, dołożenie tego wentyla na przód coś da?
moja obudowa:
http://obudowy.info/produkty.php?id=371&kategoria_id=115

i jeszcze, jak przejawiałaby się niemoc niepodkręconego I5-2500K przy karcie typu GTX 670, 680?
wcześniej miałem jednego z pierwszych Phenomów, trzyrdzeniowy i Radeon 4870 i ponoć tamten procek ograniczał mi grafikę a mimo to dało się grac i to w FHD

ogólnie, zabiłeś mi ćwieka, gdyż byłem pewien, ze obecny sprzęt a zwłaszcza procesor jest przyszłościowy i że za ok, półtora roku wystarczy wymienić grafikę, ewentualnie obudowę i zasilacz i będzie ok ...
zresztą, na PCLab spotkałem się z osobą, która ma I5 750 i o tego GTX 680 i gra w Crysisa 2 na maxa, choć może dlatego Jego ilość fps nie zachwyca ... 24 fps, DX11, ultra + tekstury w wysokiej rozdzielczości
u mnie jest trochę lepiej: 22-30 fps, 35-41 fps przy użyciu programu Game Booster 3, ale widać, że grafika jakoś Mu nie pomaga, więc to pewnie wina procka ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety troszkę za późno przeczytałem wiadomość, i zakupiłem już Corsair SSD 2.5", 120GB, SATA600, Force 3
I tak na pewno będzie lepiej aniżeli na zwykłym HDD :)
Reszta części także zakupiona, a więc pozostaje zrobić backup danych, zmontować wszystko i zainstalować system =]
Nie wiem czy robić unboxing na YT, chyba że ktoś sobie życzy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, a ja muszę się trochę pokajać za ciągłe przekręcanie nazwy producenta płyty głównej: " Asrock " a nie " Astrock " ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 18:38, lis_23 napisał:

A czy to podkręcanie procesora jest bardzo trudne w przypadku I5-2500K i płyty głównej
Astrok P67 PRO3 B3?


Nie - jest bardzo proste i stosunkowo łatwe, ale nie licz na tej płycie na 5GHz. Stabilne 4.6-4.7 GHz jest jak najbardziej możliwe. Mój procesor pracuje na 4.4GHz bo więcej mi nie potrzeba. Zbyt wysoki wzrost napięcia na rdzeniu w stosunku do wydajności 4.4 vs 4.6Ghz.

Dnia 02.07.2012 o 18:38, lis_23 napisał:

czy chłodzenie procesora - Thermaltake P/N:CLPO539 ISGC-300 to uciągnie?,


O/C do 4Ghz spokojnie można robić na boxowym chłodzeniu, więc do max. 4.2GHz to chłodzenie powinno starczyć.


>czy uciągnie to zasilacz Chieftec 750

Tak - jak najbardziej.


>i przede wszystkim, moja obudowa? mam NZXT Apollo

Obudowa do natychmiastowej wymiany. Do poprawnego przepływu powietrza jest wymagany przynajmniej jeden wiatrak z przodu (tłoczy) i jeden z tyłu (wyciąga), dodatkowo nowa obudowa będzie większa i zapewni możliwość zamocowania kabli za mobaskiem. Zwykły najtańszy Brutus będzie ok, ale nie ukrywam, że jak już zmieniać to na coś dobrego, więc mogę ci polecić Fractal Design Define R3/XL.

Dnia 02.07.2012 o 18:38, lis_23 napisał:

i jeszcze, jak przejawiałaby się niemoc niepodkręconego I5-2500K przy karcie typu GTX
670, 680?


Ten procesor obecnie obecnie spokojnie uciągnie GTX-a 680, więc bez paniki.
Pytanie do ciebie : po co kupowałeś procesor z odblokowanym mnożnikiem (k) skoro nie chciałeś podkręcać? Wersja bez "k" byłą i jest znacznie tańsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 19:40, KrzysztofT napisał:


Nie - jest bardzo proste i stosunkowo łatwe, ale nie licz na tej płycie na 5GHz. Stabilne
4.6-4.7 GHz jest jak najbardziej możliwe. Mój procesor pracuje na 4.4GHz bo więcej mi
nie potrzeba. Zbyt wysoki wzrost napięcia na rdzeniu w stosunku do wydajności 4.4 vs
4.6Ghz.

A jak to się dokładnie robi?, są do tego odpowiednie programy czy trzeba się grzebać w biosie?, pytam z pozycji całkowitego laika ...

Dnia 02.07.2012 o 19:40, KrzysztofT napisał:

> czy chłodzenie procesora - Thermaltake P/N:CLPO539 ISGC-300 to uciągnie?,

O/C do 4Ghz spokojnie można robić na boxowym chłodzeniu, więc do max. 4.2GHz to chłodzenie
powinno starczyć.


Czyli moje chłodzenie za ok. 150 zł nie uciągnie podkręconego procka na co najmniej 4,5?, też będę musiał je wymienić?
a przecież przy kupnie zaznaczałem, że ma służyć do potencjalnego podkręcenia procka, choć na owo podkręcenie nie liczyłem, sam się na tym nie znam i nie znam nikogo, kto się zna.

Dnia 02.07.2012 o 19:40, KrzysztofT napisał:


>i przede wszystkim, moja obudowa? mam NZXT Apollo

Obudowa do natychmiastowej wymiany. Do poprawnego przepływu powietrza jest wymagany przynajmniej
jeden wiatrak z przodu (tłoczy) i jeden z tyłu (wyciąga), dodatkowo nowa obudowa będzie
większa i zapewni możliwość zamocowania kabli za mobaskiem. Zwykły najtańszy Brutus będzie
ok, ale nie ukrywam, że jak już zmieniać to na coś dobrego, więc mogę ci polecić Fractal
Design Define R3/XL.


Niestety, obudowy, póki co wymienić nie mogę; brak kasy, PC będę spłacał do września a sama grafikę do października 2013 ... czy do tej obecnej warto ładować wentylator za ok. 30 zł na przód?
ile by kosztowała ta polecana przez Ciebie obudowa?

Dnia 02.07.2012 o 19:40, KrzysztofT napisał:

Ten procesor obecnie obecnie spokojnie uciągnie GTX-a 680, więc bez paniki.
Pytanie do ciebie : po co kupowałeś procesor z odblokowanym mnożnikiem (k) skoro nie
chciałeś podkręcać? Wersja bez "k" byłą i jest znacznie tańsza.


Wszyscy tak zachwalali, że to dobry procek i że cechuje go świetny stosunek jakości do ceny, to kupiłem, poza tym, różnica pomiędzy 2500 a 2500k to było wtedy niewielka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 19:59, lis_23 napisał:

A jak to się dokładnie robi?, są do tego odpowiednie programy czy trzeba się grzebać
w biosie?, pytam z pozycji całkowitego laika ...


W biosie. Tutaj masz przykładowy poradnik :

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,8

Dnia 02.07.2012 o 19:59, lis_23 napisał:

Czyli moje chłodzenie za ok. 150 zł nie uciągnie podkręconego procka na co najmniej 4,5?,
też będę musiał je wymienić?
a przecież przy kupnie zaznaczałem, że ma służyć do potencjalnego podkręcenia procka,
choć na owo podkręcenie nie liczyłem, sam się na tym nie znam i nie znam nikogo, kto
się zna.


Przy obecnej obudowie zapomnij o jakimkolwiek O/C. NZXT to złom i tyle. Po zmianie obudowy na jakiś normalny model jakieś 4.3 Ghz spokojnie osiągniesz.

Dnia 02.07.2012 o 19:59, lis_23 napisał:

Niestety, obudowy, póki co wymienić nie mogę; brak kasy, PC będę spłacał do września
a sama grafikę do października 2013 ... czy do tej obecnej warto ładować wentylator za
ok. 30 zł na przód?
ile by kosztowała ta polecana przez Ciebie obudowa?


R3 to koszt około 380-400zł. Wersja XL 100zł więcej. Brutus o którym wspominałem to koszt około 130zł :

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-410-pure-black-at-x-ssd-bt-410-397103/

Dnia 02.07.2012 o 19:59, lis_23 napisał:

Wszyscy tak zachwalali, że to dobry procek i że cechuje go świetny stosunek jakości do
ceny, to kupiłem, poza tym, różnica pomiędzy 2500 a 2500k to było wtedy niewielka.


I jest dobry i spokojnie uciągnie GTX-a 680 w FHD. Jednak jest to typowy procesor do O/C - bez zmian napięcia radzi sobie z 4GHz (każdy model). Ale jak pisałem - nawet nie myśl o O/C przy takiej obudowie i z jednym wentylatorem! Zwłaszcza, że nie potrafisz tego robić - dodatkowo są upały - przy swojej budzie zabezpieczenie "antyskwarkowe" obniży taktowania procka i tyle z twojego O/C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie, jeśli to nie wchodzi w grę, może lepiej byłoby na

Dnia 02.07.2012 o 16:26, Szynkars napisał:

razie zostawić kartę graficzną i kupić trochę mocniejszy procesor / płytę główną?

Nie było by to głupie, tyle, że Radeon działa na starym porcie AGP, ramy to DDR I także tu nic nie nadaje się do przełożenia. Oprócz zasilacza, jest to Chieftec 450W, którego całkiem niedawno zmieniałem. Napęd też bym przełożył. Ogólnie komp był by ok. gdyby nie procesor, który strasznie mi ogranicza kartę a Socket 939 już dawno umarł i nawet ciężko kupić sensowny używany procek, który i tak najlepszy to X2 4600+ 2,4Ghz i nie wiem o ile by zwiększył wydajność w przeciwieństwie do mojego starego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 20:11, KrzysztofT napisał:

Ech, dla mnie to i tak " czarna magia " ... rozumiem, że przy obecnej grafice podkręcenie procka jest niepotrzebne?

Dnia 02.07.2012 o 20:11, KrzysztofT napisał:


Przy obecnej obudowie zapomnij o jakimkolwiek O/C. NZXT to złom i tyle. Po zmianie obudowy
na jakiś normalny model jakieś 4.3 Ghz spokojnie osiągniesz.


Na razie w ogóle nie myślę o OC, pomyślę jak nadarzy się okazja na wymianę grafiki, co nie nastąpi zbyt szybko, obecny sprzęt mam od 9 miesięcy
a czy przydałoby się chociaż przeczyszczenie grafiki?, czy przez 9 miesięcy mocno się ona mogła zakurzyć?
poprzednio miałem radeony ( X1900 XT i 4870 ) i w ich przypadku trzeba je było co dwa, trzy miesiące przedmuchiwać odkurzaczem, niestety, w przypadku GeForce kumpel, który mi to wcześniej robił nie wie jak się za to zabrać ;), sam ma GeForce ale nigdy grafy nie czyścił

Dnia 02.07.2012 o 20:11, KrzysztofT napisał:


R3 to koszt około 380-400zł. Wersja XL 100zł więcej. Brutus o którym wspominałem to koszt
około 130zł :

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-410-pure-black-at-x-ssd-bt-410-397103/

>
Ja znalazłem taką, ale jest dosyć droga:

http://sklep.hard-pc.pl/p5071,obudowa-fractal-design-define-xl-usb-3-0-black-pearl.html

cóż, może w październiku, listopadzie mógłbym sobie pozwolić na taki wydatek ale nie teraz ...

Dnia 02.07.2012 o 20:11, KrzysztofT napisał:


I jest dobry i spokojnie uciągnie GTX-a 680 w FHD. Jednak jest to typowy procesor do
O/C - bez zmian napięcia radzi sobie z 4GHz (każdy model). Ale jak pisałem - nawet nie
myśl o O/C przy takiej obudowie i z jednym wentylatorem! Zwłaszcza, że nie potrafisz
tego robić - dodatkowo są upały - przy swojej budzie zabezpieczenie "antyskwarkowe" obniży
taktowania procka i tyle z twojego O/C.

Co do obecnej obudowy to ze sprzętem nie jest chyba aż tak źle - zerknij sobie na fotkę poniżej:

20120702204259

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem sobie jeszcze programik MSI Afterburner ( choć o ile pamiętam, jest to chyba program z czasowym ograniczeniem ), który pozwala na podkręcenie karty graficznej ( czego też się nie tykam, skoro mam tak złą obudowę, zresztą, to też jest dla mnie " czarna magia ", musiałby mi ktoś napisać, co i jak ustawić ), jednym z efektów używania tegoż programu jest fakt, ze automatycznie podkręca on trochę obroty wentylatorów na grafice przez co temperatura karty trochę spada, czy to nic nie zaszkodzi?.

20120702215023

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 20:33, Gordon92 napisał:

Oprócz zasilacza, jest to Chieftec 450W, którego
całkiem niedawno zmieniałem.


To wiele o nim mówi :) No cóż, w każdym razie, jeśli nie jest słabszy, niż Chieftec GPS-450AA-101A, powinien uciągnąć nowe podzespoły. A całość prezentuje się tak:
http://www.morele.net/inventory/info/zt82us/
Taki zestaw powinien Ci spokojnie wystarczyć do internetu i mniej wymagających gier, kartę graficzną warto podkręcić do poziomu Radeona HD4870, wtedy osiągnie ona wydajność nowego HD6770 / HD7750 za ~400 zł. Płyta główna jest jedną z tańszych, posiadających USB 3.0 i SATA 3 (w obu przypadkach po 2 porty), po aktualizacji BIOSu obsłuży też wszystkie procesory Sandy Bridge / Ivy Bridge. Zestaw jest w miarę przyszłościowy, za jakiś czas można dokupić drugą kość RAM 4GB, czy po prostu wymienić procesor / kartę graficzną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2012 o 20:43, lis_23 napisał:

Ech, dla mnie to i tak " czarna magia " ... rozumiem, że przy obecnej grafice podkręcenie
procka jest niepotrzebne?


Tak. Jest niepotrzebne.

Dnia 02.07.2012 o 20:43, lis_23 napisał:

a czy przydałoby się chociaż przeczyszczenie grafiki?, czy przez 9 miesięcy mocno się
ona mogła zakurzyć?


Kupujesz sprężone powietrze i normalnie ją nim czyścisz - żadna filozofia.

>jak te przednie wentylatory działają, skoro są zakryte przez otwieraną klapę?, jakoś tego jeszcze nie łapię ;)

Klapa w czasie pracy musi być otwarta. Przy zamkniętej klapce wentylatory będą generowały podciśnienie (będą wyły jak wściekłe) i nic więcej.

>skoro mam tak złą obudowę

Chodzi o to, że jest ona :
-ciasna
- obecnie nie masz w niej praktycznie żadnego obiegu powietrza (jeden tylny wentylator :))


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się