Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.07.2012 o 22:43, lis_23 napisał:

Jeszcze odnośnie tej obudowy:

http://www.legitreviews.com/article/1782/4/

jak te przednie wentylatory działają, skoro są zakryte przez otwieraną klapę?, jakoś
tego jeszcze nie łapię ;)
fajne jest to, że okablowanie jest na zewnątrz, zamaskowane przez blachy boczne.


Nie żebym się czepiał, ale temat o obudowach jest tutaj: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=13739&u=549

Wracając do sedna... Mam tę dokładnie obudowę. Jak przyjrzysz się, to po bokach zewnętrznych drzwiczek są kratki. To przez nie zasysane jest powietrze przez wentylatory obudowy. Poza tym jak otworzysz wewnętrzne drzwiczki (zauważ, że są w nich kratki) to u dołu jest dodatkowo wolna przestrzeń.
W trakcie pracy mam drzwi zamknięte i nie przeszkadza to absolutnie wentylacji. Mam Core i5 2500K i w idle mam na nim ~37*C. Wentylatory mam podpięte do płyty głównej, a ich obroty skręcone na minimum.
Dodam od siebie. Miałem naprawdę wiele (kilkadziesiąt) obudów. I prywatnie, i w testach, gdy bawiłem się w redaktorkę na portalu komputerowym. Przerabiałem Enermax, CoolerMaster, Lian-Li, i co tam jeszcze byś chciał. Jedno mogę powiedzieć. Fractal Define XL to najlepsza buda jaką kiedykolwiek miałem. Ciężka, stabilna, zero wibracji (fabrycznie wygłuszona), fajna gospodarka kablami. Warta każdej wydanej nań złotówki.

@ KrzysztofT
Nie pisz proszę bzdur :/
Doucz się, poczytaj, potem pisz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, specyfikacja mojego drugiego komputera:
- Procesor - Intel Celeron 2.4 GHz @ 3.1 GHz,
- Karta graficzna - ATI Radeon X1300 Pro AGPx8 64bit 256MB DDR2,
- Pamięć DDR - 512MB 400 MHz + 256MB 333 MHz,
- Dysk twardy - Segate 80GB,
- Zasilacz - Feel II 350ATX,
- System - Windows XP Home Edition SP3,

Mam pytanie, chciałbym zwiększyć szybkość tego komputera w grach. Czy pomoże zastąpienie kości 256MB drugą 512 MB tej samej firmy o tym samym taktowaniu - tak żeby pracowały w Dualu? Wiem, że karta nie bardzo nadaje się do gier, bo ma szynę pamięci 64 bitową, ale nowej nie kupię, bo szkoda wydawać fortunę na starego już kompa.
Przypuszczam, że wymiana tej kości dałaby wzrost wydajności, ale jak duży? Proszę o pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.07.2012 o 10:12, KrzysztofT napisał:


Tak. Jest niepotrzebne.


Podsumowując:
obecnie nie muszę nic robić ze sprzętem ale gdybym chciał w przyszłości wymienić kartę grafiki na, np. GTX 680 ( co na pewno nie nastąpi przez najbliższy rok, półtora, gdyż karta ta kosztuje 2, 5 tys. zł ) to:
a: procesor jej nie pociągnie, trzeba go będzie podkręcić
b: chłodzenie procesora ( kupione, min. do podkręcania procesora ) nie wytrzyma podkręcania
c: obudowa tego nie wytrzyma
d: gdybym wymienił obudowę na większą to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zmieści mi się ona zarówno w pionie jak i w poziomie

jednym słowem; klops
a dopiero co wpakowałem w PC ponad 4 tys. zł i myślałem, że będzie ok na jakieś 3 lata, jak ostatnio ...

Dnia 03.07.2012 o 10:12, KrzysztofT napisał:


Chodzi o to, że jest ona :
-ciasna
- obecnie nie masz w niej praktycznie żadnego obiegu powietrza (jeden tylny wentylator
:))

Mam tylko jeden tylni wentylator ale mam jeszcze otwór po wymontowanym bocznym wentylatorze, który jest przy samej karcie graficznej oraz miejsce na wentylator u dołu z przodu obudowy i zastanawiam się, czy nie dokupić wentylatora w to miejsce, który będzie nawiewał powietrze do wewnątrz, chłodząc dysk twardy i kartę grafiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.07.2012 o 11:54, mrosi napisał:

W trakcie pracy mam drzwi zamknięte i nie przeszkadza to absolutnie wentylacji. Mam Core
i5 2500K i w idle mam na nim ~37*C. Wentylatory mam podpięte do płyty głównej, a ich
obroty skręcone na minimum.
Dodam od siebie. Miałem naprawdę wiele (kilkadziesiąt) obudów. I prywatnie, i w testach,
gdy bawiłem się w redaktorkę na portalu komputerowym. Przerabiałem Enermax, CoolerMaster,
Lian-Li, i co tam jeszcze byś chciał. Jedno mogę powiedzieć. Fractal Define XL to najlepsza
buda jaką kiedykolwiek miałem. Ciężka, stabilna, zero wibracji (fabrycznie wygłuszona),
fajna gospodarka kablami. Warta każdej wydanej nań złotówki.

Cóż, buda jest fajna i efektowna ale za droga i za pewne za duża, za ciężka ...
u mnie problem polega na tym, że ewentualna nowa buda musi się zmieścić w tym miejscu, gdyż innego nie mam:
http://forum.gram.pl/upl/forum/2012_27/20120702233105.jpg

co do temperatury procesora to w obecnej budzie i na obecnym chłodzeniu teraz mam 37, 38 stopni c - procek niepodkręcony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 12:36, lis_23 napisał:

co do temperatury procesora to w obecnej budzie i na obecnym chłodzeniu teraz mam 37,
38 stopni c - procek niepodkręcony.


Wentylatory też skręcone na minimum? U mnie najgłośniejszym elementem jest dysk HDD (jako partycje systemową i do gier mam 2 dyski SSD, plus tradycyjny dysk na dane)...

Zmierz jaką masz wysokość i głębokość wnęk i porównaj sobie to z wymiarami obudowy. Pasować będzie, bo drzwiczki otwierają się na lewo. Jak na moje oko wlezie, bo też mam ją wciśniętą we wnęce biurka. U mnie to wygląda tak (sorry za jakość, ale robione na szybko fonem):


BTW. Świetne psiaki ;)

20120703124743

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 12:48, mrosi napisał:

> co do temperatury procesora to w obecnej budzie i na obecnym chłodzeniu teraz mam
37,
> 38 stopni c - procek niepodkręcony.

Wentylatory też skręcone na minimum?

Tego Ci nie powiem, na fotce Masz programik z temperaturą procka

Dnia 03.07.2012 o 12:48, mrosi napisał:

Zmierz jaką masz wysokość i głębokość wnęk i porównaj sobie to z wymiarami obudowy.


Moja obecna buda ma 43 cm wysokości, 51 cm długości ( wraz z wybrzuszeniem otwieranych drzwiczek ) i 20 cm szerokości, tyle też szerokości ma półeczka na której stoi buda, jej przednia część jest wysunięta do przodu i wisi w powietrzu, gdyż się nie mieści w całości
sama wnęka biurka ma 60 cm wysokości, niestety, nie orientuję się za bardzo w podanych wymiarach obudów, np. Antec który bardzo mi się podoba ma takie oto wymiary:

Antec Gamer Nine Hundred Case:

szerokość 206 mm
wysokość 468 mm
głębokość 493 mm

nie wiem, który wymiar to głębokość a który szerokość ...
P.S: Ty nie masz tam półeczki przy biurku a ja, niestety, mam ...

20120703131842

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się co do dwóch spraw doradzić.

1. Chciałbym kupić nowe słuchawki, głównie do słuchania muzyki do mojego laptopa. Laptop dość mocny MSI, ale z dźwiękówką zintegrowaną. Słyszałem, że do takiej karty bez sensu kupować bardzo drogie słuchawki, co myślicie o tych?
http://www.agito.pl/sluchawki-sennheiser-hd-203-363-435050.html?attr=1-196920,4356-437369
http://www.agito.pl/sluchawki-sennheiser-hd-202-ii-363-401683.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=401683
Czy w tej cenie dostane coś lepszego (do 150 zł. dajmy na to) i czy słuchawki za ponad 100 przy zintegrowanej karcie dźwiękowej to dobry interes? Jeszcze raz powtarzam do słuchania muzyki.

2. Jaką z podkładek Razera polecacie pod mysz Razer Deathadder?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym w końcu zmienić mój uszkodzony dysk twardy.
Chciałbym żeby kosztował nie więcej niż 230 zł i miał nie mniej niż 200 GB. Da się coś znaleźć ? Z góry dziękuje za pomoc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do słuchawek , to osobiście mogę Ci polecić z własnego doświadczenia Sennheiser HD 201 , dałem za nie 120zł i nie żałuje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 16:29, Bralo napisał:

Co do słuchawek , to osobiście mogę Ci polecić z własnego doświadczenia Sennheiser HD
201 , dałem za nie 120zł i nie żałuje .


Już zamówiłem (choć w innym sklepie) za troszkę więcej niż Ty ten drugi model. Ponoć lekko lepszy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do wymiarów:
szerokość - z lewa na prawo
wysokość - z góry na dół
głębokość - z przodu na tył

Jeśli chodzi o temperatury procesora są moim zdaniem więcej niż ok (ja obecnie na podkręconym procku mam 56°C przy obrotach zjechanych na min żeby mi nie huczało). Co do budy jeśli nie zamierzasz kręcić proca i innych komponentów to ta co masz spokojnie wystarczy.
W innym temacie pytałeś się jak ma działać wentylator:
to tak przedni ma zasysać powietrze do wnętrza obudowy a tylny je wypluwać na zewnątrz. Chłodzenie na procesorze powinno być ustawione tak aby brało powietrze z przedniej części i je wypluwało do tyłu na tylny wentylator (ważne wentylator musi dmuchać powietrzem na radiator a nie je z niego wyciągać), wymusza to dodatkowo prawidłowy obieg powietrza wewnątrz obudowy. Akceptowalna ale dużo gorsza opcja to taka, że dmuchasz z dołu do góry. Ogólnie powietrze w komputerze powinno przepływać z przodu na tył i z dołu na górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem w trzech komputerowych i wszędzie powiedziano mi, że jak na obecne temperatury na dworze i moją obudowę to mam dosyć niskie temperatury podzespołów, dokupienie wentylatora 120 mm na przód nie zaszkodzi i prawdopodobnie jutro lub pojutrze go zakupię, sprzedawca u którego zakupiłem PC zamontuje mi ów wentylator i przeczyści kompa, grafikę
oglądałem różne obudowy, testy, itp. w PC Format jest obecnie test obudów, z niedrogich i dobrych obudów do komputerów " zaawansowanych " ( I7- 2600K, GTX 570 ) polecają Fractal Desing Core 3000 ale ta buda jest mniej więcej tej samej wielkości co moja, różnica jest taka, że posiada ona trzy wentylatory, jeden z przodu, jeden z tyłu i jeden u góry, cena ok. 265 zł, ta obudowa którą polecano mi tu na forum (CM 690 II Advanced (USB 3.0 version) ) to wydatek 470 zł i na razie nie wiem, czy warto inwestować w budę, zobaczy się jak będzie kasa pod koniec roku, na razie dokupię ten wentylator na przód
mam jeszcze pytanie odnośnie temperatury procesora w Cote Temp, czy faktyczna temperatura to: Core #0: 37 c, czy Tj.Max: 98 c?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 17:28, lis_23 napisał:

[...] na razie dokupię ten wentylator na przód


Pisałeś że ten wentyaltor co miałeś na boku został zdjęty, możesz go zamontować na przód i będzie też działać.

Dnia 03.07.2012 o 17:28, lis_23 napisał:

mam jeszcze pytanie odnośnie temperatury procesora w Cote Temp, czy faktyczna temperatura
to: Core #0: 37 c, czy Tj.Max: 98 c?.


Core#nr to temperatura podawana dla każdego rdzenia procesora. Temperatura Tj to maksymalna temperatura jaką może wytrzymać procesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 18:06, Nufiko napisał:


Pisałeś że ten wentyaltor co miałeś na boku został zdjęty, możesz go zamontować na przód
i będzie też działać.

Myślałem o tym, żeby go zamontować w tym samym miejscu w którym był, tyle że na zewnątrz obudowy, choć nie wyglądałoby to zbyt pięknie ... poza tym, lepiej już kupić nowy wentylator, przynajmniej będzie czystszy i szybszy.

Dnia 03.07.2012 o 18:06, Nufiko napisał:


Core#nr to temperatura podawana dla każdego rdzenia procesora. Temperatura Tj to maksymalna
temperatura jaką może wytrzymać procesor.


Czyli, jaka mam ogólną temperaturę procesora?
a co do chłodzenia procesora to niestety, mam uszkodzony aparat ... mam nadzieję, że coś zobaczysz ... ta " biała plama " to chłodzenie od procka.

20120703182557

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 18:26, lis_23 napisał:

Myślałem o tym, żeby go zamontować w tym samym miejscu w którym był, tyle że na zewnątrz
obudowy, choć nie wyglądałoby to zbyt pięknie ... poza tym, lepiej już kupić nowy wentylator,
przynajmniej będzie czystszy i szybszy.


Akurat czy będzie szybszy to różnie, a czystość można uzyskać wilgotną ściereczcką i wytarciem łopatek do sucha - żaden argument wg mnie, ale rób jak chcesz.

Dnia 03.07.2012 o 18:26, lis_23 napisał:

Czyli, jaka mam ogólną temperaturę procesora?


A po groma Ci ogólna (z reguły jest 2-3° niższa) kiedy to temperatura rdzenia decyduje czy procek się przegrzewa czy nie. to tak jak oceniać temperaturę silnika samochodu dotykając jego maski.

Dnia 03.07.2012 o 18:26, lis_23 napisał:

a co do chłodzenia procesora to niestety, mam uszkodzony aparat ... mam nadzieję, że
coś zobaczysz ... ta " biała plama " to chłodzenie od procka.


Niestety ja widzę zupełnie nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.07.2012 o 18:55, Nufiko napisał:


Niestety ja widzę zupełnie nic.


W każdym razie wiatrak od chłodzenia skierowany jest do środka obudowy, niestety, nie na tył

mam jeszcze dwa pytanka: gdy załączam PC, ładuje się system i pojawia się pulpit to zawsze na chwilę wszystkie ikony, foldery obecne na pulpicie i na pasku robią się białe i po chwili stopniowo wracają do swojego normalnego wyglądu, czym to może być spowodowane?
i druga sprawa: co mógłbym wyłączyć z autostartu, poza Steam, Skype i Orange, których nie chcę wyłączać?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 19:12, lis_23 napisał:


>
> Niestety ja widzę zupełnie nic.

W każdym razie wiatrak od chłodzenia skierowany jest do środka obudowy, niestety, nie
na tył


Nie ważne jak jest skierowany a jak wieje ma wiać przez radiator na zewnątrz.

Dnia 03.07.2012 o 19:12, lis_23 napisał:

mam jeszcze dwa pytanka: gdy załączam PC, ładuje się system i pojawia się pulpit to zawsze
na chwilę wszystkie ikony, foldery obecne na pulpicie i na pasku robią się białe i po
chwili stopniowo wracają do swojego normalnego wyglądu, czym to może być spowodowane?


windows odświeża pamięć podręczną ikon nic niepokojącego.

Dnia 03.07.2012 o 19:12, lis_23 napisał:

i druga sprawa: co mógłbym wyłączyć z autostartu, poza Steam, Skype i Orange, których
nie chcę wyłączać?.


Zostaw jeszcze AVG_tray a resztę możesz spokojnie wywalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zamiar zmienić kartę graficzną na Radeona HD4850. Okazało się że muszę też zmienić zasilacz i chciałbym zapytać, czy ten, nad którym się zastanawiam, zapewni mi stabilną pracę po zakupie karty: http://allegro.pl/oryginalny-fortron-400w-atx-fan-120-mm-gw-fv-i2463111049.html?

Reszta sprzętu:
Płyta główna: Gigabyte GA-G31M-S2L
HDD: Samsung 320 GB
Procesor: Core 2 Quad Q8200 ~2,33 Ghz
RAM: DDR2 3096MB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się