Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Nie obraziłem się, ale wiem że trudny jestem i lubię drążyć :P

Ogólnie to interesowałem się FM2 bo to najnowsza niby platforma (muszę doczytać cpo dalej amd ma w planach). Na razie jednak widzę to tak: wybór między am3+ a socket1155 - większy wybór płyt głównych, a patrząc na towarzyszące technologie (sata3, usb3 itp. itd. to chyba bedzie intel).
Czy procki am3 są kompatybilne z am3+, albo inaczej czy na płytę główną z am3+ wpakuję coś starszego (am3)?

FM2 odpadło.


Teraz -> jak przedstawia się w skrócie przegląd chipsetó do amd (am3/am3+) i socket1155 intela?

Co jest lepsze co gorsze (chipsety mobo)- co polecasz? Pokusisz sie o mały ranking?
Wolę kupić mobo za 400-500 a procka do 200zł, a za rok kupic nowego (bo tanieją przecież szybko).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2013 o 16:43, Martimat napisał:

Ogólnie to interesowałem się FM2 bo to najnowsza niby platforma (muszę doczytać cpo dalej
amd ma w planach). Na razie jednak widzę to tak: wybór między am3+ a socket1155 - większy
wybór płyt głównych, a patrząc na towarzyszące technologie (sata3, usb3 itp. itd. to
chyba bedzie intel).
Czy procki am3 są kompatybilne z am3+, albo inaczej czy na płytę główną z am3+ wpakuję
coś starszego (am3)?


FM2 to rzeczywiście najnowsza platforma AMD, ale przeznaczona głównie pod APU, a nie CPU. Wydaje mi się, że nadal najwydajniejsze CPU AMD będą pod AM3+. Nie orientuję się jednak jak dokładnie wyglądają plany AMD. Płyta główna AM3+ jest kompatybilna z prockami pod AM3.

Dnia 12.05.2013 o 16:43, Martimat napisał:

Teraz -> jak przedstawia się w skrócie przegląd chipsetó do amd (am3/am3+) i socket1155
intela?


Jeśli chodzi o AMD, to w sumie warto brać taką płytę główną:
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-990xa-ud3-amd-990x-socket-am3-3xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-sli-crossfire-401947/ 370 zł
Umożliwia ona od razu podkręcanie procesorów.
W przypadku Intela pod uwagę należy wziąć dwa chipsety: B75 i Z77. Różnią się przede wszystkim (poza ceny) tym, że ten drugi umożliwa podkręcanie poprzez zwiększanie mnożnika.

Dnia 12.05.2013 o 16:43, Martimat napisał:

Co jest lepsze co gorsze (chipsety mobo)- co polecasz? Pokusisz sie o mały ranking?
Wolę kupić mobo za 400-500 a procka do 200zł, a za rok kupic nowego (bo tanieją przecież
szybko).


Procesory raczej nie tanieją (chyba, że na allegro), ale są zastępowane przez nowsze w podobnych cenach :D Moim zdaniem nie ma sensu kupować płyty głównej droższej niż 400 zł.
Cięzko będzie też kupić jakikolwiek przyzwoity procesor od AMD poniżej 300 zł. OD Intela dobre są Pentium G2020 i G860 - kosztują niewiele ponad 200 zł.
Przede wszystkim musisz się zdecydować na platformę, dopiero później można wybierać konkretną płytę główną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2013 o 18:16, pawbuk napisał:

Jeśli chodzi o AMD, to w sumie warto brać taką płytę główną:
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-990xa-ud3-amd-990x-socket-am3-3xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-sli-crossfire-401947/
370 zł
Umożliwia ona od razu podkręcanie procesorów.
W przypadku Intela pod uwagę należy wziąć dwa chipsety: B75 i Z77. Różnią się przede
wszystkim (poza ceny) tym, że ten drugi umożliwa podkręcanie poprzez zwiększanie mnożnika.


znajomy ostatnio kupił tą płytę, właściwie 2 bo już była 3 razy na gwarancji i dostał nową ;) wcześniej pisałeś że z amd jak już to 8350, jednak 8320 jest tańszy a też kręci sie na tej płycie do 4,7 ;) inna sprawa to wydajność pamięci które wypadają ok 30% niż na Intelu.

Co do pytania Martimat''a

FM2 nadaje się tylko do HTPC, na AM3+ tanio złożysz sprzęt ale może być on problematyczny i wydajność będzie gorsza niż na Intelu. 1155 umiera więc za rok może być problem z dostaniem nowego proca, a jak już go dostaniesz to będzie ok 15% słabszy od procesora za tą cenę na 1150. 1150 zaraz będzie ale na razie tylko drogie konstrukcje i pytanie brzmi czy możesz poczekać ok 5 miesięcy na coś tańszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2013 o 21:14, lord0 napisał:

znajomy ostatnio kupił tą płytę, właściwie 2 bo już była 3 razy na gwarancji i dostał
nową ;) wcześniej pisałeś że z amd jak już to 8350, jednak 8320 jest tańszy a też kręci
sie na tej płycie do 4,7 ;) inna sprawa to wydajność pamięci które wypadają ok 30% niż
na Intelu.


Masz rację, powinienem również wspomnieć o 8320, dzięki za uwagę :)
Niestety, problem z prockami AMD jest również taki, że o ile ładnie się kręcą, to podwyższa też to cenę całego zestawu (dodatkowe chłodzenie, lepsza płyta główna). i5 Intela są już wydajne bez żadnych dodatkowych działań. Możesz napisać jeszcze raz o pamięciach? Bo chyba w zdaniu coś brakuje ;)

Nie wiem czy na AM3+ tak tanio złożysz zestaw - wydaje mi się, że jeszcze taniej na LGA1155 i Pentiumach (z bardzo tanimi płytami głównymi H61) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2013 o 21:23, pawbuk napisał:

Masz rację, powinienem również wspomnieć o 8320, dzięki za uwagę :)
Niestety, problem z prockami AMD jest również taki, że o ile ładnie się kręcą, to podwyższa
też to cenę całego zestawu (dodatkowe chłodzenie, lepsza płyta główna). i5 Intela są
już wydajne bez żadnych dodatkowych działań. Możesz napisać jeszcze raz o pamięciach?
Bo chyba w zdaniu coś brakuje ;)


Przepraszam, zjadło mi się. Miało być ok 30% słabiej ;) Co do kosztów zestawu do kręcenia to się zgadzam, koszt chłodzenia, wytrzymałej płyty i gigantyczny pobór energii AMD podnoszą koszt platformy znacząco.

Dnia 12.05.2013 o 21:23, pawbuk napisał:

Nie wiem czy na AM3+ tak tanio złożysz zestaw - wydaje mi się, że jeszcze taniej na LGA1155
i Pentiumach (z bardzo tanimi płytami głównymi H61) :)


Miałem na myśli tani zestaw a nie najtańszy. Jak ktoś chce mieć tani zestaw oparty na karcie GF to innego wyjścia nie ma jak AMD bo 2 rdzeniowy pentium/i3 będzie miał problem. Inna sprawa, że o ile w grach taki 8320 będzie słaby, ale np do video i obliczeń będzie sporo lepszy od i5. (podaje to tylko jako przykład, bo do pytania Martimat''a nie ma to żadnego zastosowania)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2013 o 21:59, lord0 napisał:

Przepraszam, zjadło mi się. Miało być ok 30% słabiej ;) Co do kosztów zestawu do kręcenia
to się zgadzam, koszt chłodzenia, wytrzymałej płyty i gigantyczny pobór energii AMD podnoszą
koszt platformy znacząco.


Ten pobór energii jest wręcz porażający :D Kiedyś wyliczałem po jakim czasie czasie zwróciłaby mi się różnica pomiędzy i7, a Buldożerami - przy moim użytkowaniu komputera wyszło mi 2 lata :D A procesora używam zazwyczaj dłużej - 3, 4 lata. Więc po prostu Buldożer się nie opłaca, bo jest mniej wydajny od i7, a łącznie nie okazuje się tańszy :D

Dnia 12.05.2013 o 21:59, lord0 napisał:

Miałem na myśli tani zestaw a nie najtańszy. Jak ktoś chce mieć tani zestaw oparty na
karcie GF to innego wyjścia nie ma jak AMD bo 2 rdzeniowy pentium/i3 będzie miał problem.
Inna sprawa, że o ile w grach taki 8320 będzie słaby, ale np do video i obliczeń będzie
sporo lepszy od i5. (podaje to tylko jako przykład, bo do pytania Martimat''a nie ma
to żadnego zastosowania)


Oczywiście można łączyć GF i dwurdzeniowe procki, bo to żadnych problemów nie powoduje - ale przez złe sterowniki (nie słyszałem, żeby to poprawiono) nie wykorzysta się w pełni mocy procesora i karty :D
8320 po OC może i będzie lepszy od i5, ale w bardzo ograniczonych zastosowaniach. W tym sporze rację ma jednak moim zdaniem Intel - niewielu użytkowników korzysta z komputera w tych zastosowaniach, w których FX - 8XXX biją i5. A często takie osoby mogą sobie pozwolić na procki pod podstawkę LGA2011, czyli 12 - wątkowe monstra ;D Większość osób używa komputera do internetu, do gier, do prostej obróbki zdjęć (a tego typu programy nie wykorzystują więcej niż 4 rdzeni), czy do pracy z Officem :D W tym wszystkim i5 nie mają sobie równych :) Sam zresztą posiadam i5 3570K (w tej chwili akurat na stockowych zegarach, bo mam problem z temperaturami) i przeglądnąłem mnóstwo testów porównujących i5 z FX - w zwykłych zastosowaniach FX-y nie mają szans z i5 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, w pełni się zgadzam, ja również mając do wyboru i5 z k i FX wybrałbym i5. Tym bardziej że korzystam z usług Adobe, które preferują Intele. FX ma jedynie sens jak potrzebujesz 8 rdzeni a nie stać Cię na Xeona. Albo jesteś fanem AMD. Sytuacja może się zmienić jak kolejne gry zaczną wykorzystywać FX do czegoś innego niż generowania trawy (Crysis 3).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, w sumie najkorzystniejszym wyborem jest Xeon - 8 wątków Ivy Bridge w dość rozsądnej cenie :D Jednak zastanawiam się jak szybko gry zaczną wykorzystywać te 8 wątków i czy w ogóle. Czy rzeczywiście hamowały to konsole? Czy może stosunkowo mała powszechność tego typu procesorów wśród graczy?
No nie wiem, poczekamy, zobaczymy :D Ja jednak nadal jestem sceptyczny co do wielkiego sukcesu AMD w dziedzinie procesorów - najwydajniejsze procesory Intela biją FX-y na głowę i moim zdaniem Intel, gdyby chciał, mógłby całkowicie wygryźć AMD z rynku. Wystarczyłaby trochę inna polityka cenowa, i5 o 50 dolarów tańsze i nikt by nie kupował procków od AMD. Tak samo by wstrząsnęły rynkiem i7 w cenach i5 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony AMD na rynku GPU radzie sobie świetnie. Nowe konsole mają mieć wiele rdzeni ale za to nisko taktowanych więc może w końcu gry zaczną rozkładać obciążenie na wszystkie wątki.
Co do konkurencji Intela i AMD to aktualnie rynek topowych konstrukcji ma opanowany w 100% przez Intela i wydaje mi się ze utrzymanie tego stanu jest dla nich priorytetem. Obstawiam że przy aktualnych cenach Intel zarabia wystarczająco aby obniżanie cen i wypychanie AMD z rynku było nieopłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2013 o 17:35, lord0 napisał:

z drugiej strony AMD na rynku GPU radzie sobie świetnie. Nowe konsole mają mieć wiele
rdzeni ale za to nisko taktowanych więc może w końcu gry zaczną rozkładać obciążenie
na wszystkie wątki.


Nie wiemy do końca jak będą wykorzystywane te rdzenie :D Może do tych wszystkich dodatkowych usług społecznościowych? ;) A jeśli chodzi o rynek GPU, to rzeczywiście AMD radzi siobie bardzo dobrze ;)

Dnia 13.05.2013 o 17:35, lord0 napisał:

Co do konkurencji Intela i AMD to aktualnie rynek topowych konstrukcji ma opanowany w
100% przez Intela i wydaje mi się ze utrzymanie tego stanu jest dla nich priorytetem.
Obstawiam że przy aktualnych cenach Intel zarabia wystarczająco aby obniżanie cen i wypychanie
AMD z rynku było nieopłacalne.


Też tak właśnie podejrzewam - być może Intelowi wyszło, że obniżenie cen nie przełoży się na wielki wzrost zainteresowania ich procesorami :D W każdym razie - ja sobie mojego Intela bardzo chwalę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2013 o 17:49, pawbuk napisał:

Nie wiemy do końca jak będą wykorzystywane te rdzenie :D Może do tych wszystkich dodatkowych
usług społecznościowych? ;) A jeśli chodzi o rynek GPU, to rzeczywiście AMD radzi siobie
bardzo dobrze ;)


Będzie tak jak powiedział przedstawiciel Cryteka, do konsoli za 200$ nie da się włożyc sprzętu za 1000$.

Dnia 13.05.2013 o 17:49, pawbuk napisał:

Też tak właśnie podejrzewam - być może Intelowi wyszło, że obniżenie cen nie przełoży
się na wielki wzrost zainteresowania ich procesorami :D W każdym razie - ja sobie mojego
Intela bardzo chwalę :D


Ja na mojego też nie narzekam ale wzrost konkurencji byłby pożyteczny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2013 o 21:58, Malevyn napisał:

jak wylaczyc skrot ctrl+shift w systemie zeby nie odwracal liter z i y ??


panel sterowania > zegar, język, region > region, język > klawiatury i języki > zmień klawiatury > zaawansowane ustawienia klawiszy > zmień sekwencje klawiszy > i tam masz zmianę sekwencji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Noszę się od jakiegoś czasu z wymianą paru elementów mojego komputera, bo niektóre gry już odmawiają posłuszeństwa. Chodzi mi szczególnie o procesor, a przy okazji i pamięć RAM wypadałoby dołożyć. Szybki opis mojego sprzętu:
Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9800 GT
Procesor: Intel Core 2 CPU 4300 1.80 GHz
Pamięć: 2046 RAM

Chciałbym zmienić procesor na dwurdzeniowy 2.60 (np. ten http://www.euro.com.pl/procesory/intel-celeron-g1610-2-6ghz-lga1155-box.bhtml)
Oraz dodać kość pamięci, żeby wyszło 4 GB
Nie wiem gdzie znaleźć info o zasilaniu, ale boję się że i to trzeba będzie wymienić, może więc polecicie jak złożyć sensowny zestaw i nie spalić komputera?
Kwotę jaką chcę zainwestować w sprzęt to ok. 500 zł
Nie musi to być sprzęt najnowszy i najwyższej klasy, aby tylko lekko go podrasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale tego procesora, który chcesz kupić raczej nie zainstalujesz na posiadanej płycie głównej :D Swoją drogą, podaj dokładnie jaki masz model płyty głównej - jeśli nie znasz, to ściągnij program CPU-Z, zrób screeny jego różnych kart i tu wrzuć ;) Żeby dowiedzieć się jaki masz zasilacz musisz po prostu otworzyć obudowę i zerknąć na tabliczkę znamionową zasilacza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kompa wolę nie rozkręcać, bo jeszcze coś zepsuję ;) Screeny zrobiłem, może coś to pomoże.
To jaki sprzęt polecasz do takiej konfiguracji?

20130514182625

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2013 o 18:27, Zimek1990 napisał:

Kompa wolę nie rozkręcać, bo jeszcze coś zepsuję ;) Screeny zrobiłem, może coś to pomoże.

To jaki sprzęt polecasz do takiej konfiguracji?


Procesor:
Core 2 Duo E8400 - w miarę łatwy do dostania na allegro, niedrogi, a dość mocny procesor ;)
http://allegro.pl/listing/listing.php?string=e8400

Pamięć operacyjna:
Najlepiej by było dokupić dokładnie taką samą jak masz. Tu masz coś podobnego:
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr2-2x1gb-800mhz-cl-5-gr800d264l5-2gdc-174069/ 115 zł

Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-enermax-atx-enermax-enp450agt-450w-enp450agt-414122/ 165 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2013 o 18:27, Zimek1990 napisał:

Kompa wolę nie rozkręcać, bo jeszcze coś zepsuję ;) Screeny zrobiłem, może coś to pomoże.

To jaki sprzęt polecasz do takiej konfiguracji?

ewentualnie poza tym co pawbuk napisał możesz dołożyć do procesora Q6600

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znów ja :)

Upatrzyłem sobie dwie finalne możliwości, poniżej linki (z komputronika bo tam mi się łatwo sprzętu szuka, ale pewnie kupię taniej...)

AMD:
http://www.komputronik.pl/product/126993/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Gigabyte_GA_990XA_UD3.html - 372,90 zł
http://www.komputronik.pl/product/186297/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/AMD_Athlon_II_X2_280_BOX.html - 191,90 zł

Intel:
http://www.komputronik.pl/product/174985/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Asus_P8Z77_V_LX2.html - 367,60 zł
http://www.komputronik.pl/product/181225/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Intel_Pentium_G2020_2_90_GHz_BOX_trzeciej_generacji.html - 223,60 zł

Przyznam, że dobrze mi podsunąłeś podzespoły. Powoli i nieufnie doszedłem do podobnych wniosków (dzięki za wskazówki),czuję się teraz w miarę na bieżąco, bo trochę sieci przeryłem :)

A co do zestawu - wypada penie intel bardziej wydajnie, ale myślę że podstawka am3+ dłużej będzie wspierana...
No i teraz mam problem dopiero :D

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2013 o 04:12, Martimat napisał:

A co do zestawu - wypada penie intel bardziej wydajnie, ale myślę że podstawka am3+ dłużej
będzie wspierana...
No i teraz mam problem dopiero :D

Pozdro


Cały czas masz też jeszcze jedną możliwość:

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g2020-dual-core-2-90ghz-3mb-lga1155-22nm-55w-vga-box-bx80637g2020-545525/ 223 zł

Płyta główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b75m-d2v-543219/ 204 zł

Przez rok jedziesz na takim zestawie, a następnie go sprzedajesz :) Jak będziesz miał więcej kasy, to po prostu bierzesz to, co będzie za rok najwydajniejsze - nie musisz już teraz o tym decydować :D
Niby podstawka AM3+ powinna być dłużej wspierana, ale nie wiadomo jakie procesory wyjdą i nie wiemy, czy AMD nie zdecyduje się wprowadzić nowej podstawki :D
Zestaw z Intelem jest znacznie wydajniejszy, ale podstawka LGA1155 na pewno dłużej nie będzie wspierana. Za rok mógłbyś polować na używanego i5 lub i7 - na pewno nadal będą to dość wydajne procesory, ale na rynek pewnie będą wchodzić już nowe konstrukcje.
Niestety, sam musisz podjąć decyzję :D Ja na Twoim miejscu bym chyba wziął zestaw przejściowy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się