Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 12.06.2013 o 16:45, Niewiernus napisał:

Popieram przedmówce.
Zasilacz z wentylatorem do góry niepotrzebnie wpycha gorące powietrze, zwiększając w
środku ogólną temperaturę oraz psując obieg powietrza w obudowie.

Tylko mój zasilacz wciąga powietrze od góry a wypycha z tyłu.

Dnia 12.06.2013 o 16:45, Niewiernus napisał:

Kwestia czy masz możliwość wylotu od spodu.

Od spodu mam kratę i sama obudowa stoi na ponad 1 cm nóżkach, więc miejsce jest.
Tak czy siak odwróciłem zasilacz, choć obudowa nie jest przystosowana do takiej pozycji, więc to trochę na siłę, teraz jest na 2 śrubki przykręcone, zamiast 4, musiałem też jeszcze od jednej rzeczy odkręcić śrubki bo przeszkadzały, sam zasilacz też teraz znajduje się z pół cm wyżej niż wcześniej i jego góra znajduje się jakieś 2 mm ponad linią poziomu płyty głównej i gdyby miejsce zasilacza znajdowało się z pół cm głębiej to by już całkiem nie było możliwe takie umieszczenie zasilacza.
Jak wspominałem wcześniej lipna obudowa i upierdliwych wad mógłbym jeszcze trochę wymienić. Kiedyś ją wymienię, ale to nie jest priorytet w tej chwili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że trochę ceny procesorów spadają (szczególnie i5-4670), złotówka się umacnia, więc może w następnym tygodniu będzie dobrze zamówić ten komputer.
Tak mnie trochę kusi dołożyć do wspomnianego wyżej procesora, bo to jest jeden z topowych nowych procesorów. Warto pomyśleć nad tym jeśli różnica teraz to ~100zł? Czy wtedy cena płyty głównej też wzrośnie?
Ogólnie mam dylemat, czy nie rzucić sobie do budżetu na kompa jeszcze trochę pieniędzy. Wiem, że ponad 4000zł nie chciałbym już wychodzić, ale też nie chciałbym dla 100zł oszczędzać na płycie głównej, procesorze czy zasilaczu. Karta graficzna raczej zostanie ta Nvidia 770, więc tu nie ma potrzeby dokładania, a do reszty? No nie wiem...
Mam głupi problem, bo mam po prostu zbyt dużo oszczędności i zbyt dużą chęć, żeby coś sobie w końcu dla siebie porządnego kupić :) Zbierałem, zbierałem i przesadziłem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2013 o 17:37, cinus2 napisał:

Tylko mój zasilacz wciąga powietrze od góry a wypycha z tyłu.


Zasilacz nigdy nie wdmuchuje ciepłego powietrza do obudowy, tylko zawsze poza obudowę. Wszystkie zasilacze wydmuchują powietrze do tyłu. Generalnie idea jest taka, żeby zasilacz wdmuchiwał zimniejsze powietrze spoza obudowy (jak jest na dole, to zasilacz skierowany w dół) i wydmuchiwał już nagrzane z tyłu. Dlatego montowanie zasilacza u dołu jest lepszym pomysłem niż na górze. Wentylator w zasilaczu montowanym na górze wdmuchuje powietrze już nagrzane przez wentylatory na procesorze. Czym zimniejsze powietrze, tym lepiej schłodzi zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu bym już nie dokładał do procesora, płyty głównej, pamięci i grafiki, tylko do zasilacza i obudowy. W tym zestawie, który Ci proponowałem (już z Haswellem) podałem bardzo tanie obudowę i zasilacz, żeby w tej cenie zmieścić GTX770 :) Nawet i te by starczyły w zupełności, ale jak już bierzesz zestaw za prawie 4000 zł, to warto mieć wszystkie elementy jak najlepszej jakości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Yhm... Czyli, żeby ten zestaw był jak najlepszej jakości to co trzeba zmienić?
I nie musisz wykorzystywać całych 4000zł :D
Możesz podać inny zasilacz i obudowę, a ja zobaczę czy będę w stanie na to dołożyć, czy nie. Bo jak piszesz, że w sumie nie trzeba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie polecam niczego o wiele droższego:

Zasilacz:
http://www.agito.pl/zasilacz-corsair-gs-series-80-bronze-gaming-2013-600w-221-679859.html?attr=1-335652 302 zł (wg producenta w 100% kompatybilny z Haswellami :D )

Obudowa:
http://www.agito.pl/obudowa-silentiumpc-gladius-m40-91-659594.html?attr=1-466315 209 zł

EDIT: Z drugiej strony, to nie są zmiany konieczne :) Jesli nie masz zamiaru wydawać więcej kasy, to nie musisz. Równie dobrze możesz też kupić i5-4670 - dodatkowe 200MHz podniesie trochę wydajność ;) Możesz też dopłacić tylko do obudowy - szukałem zasilacza, który jest w 100% kompatybilny z Haswellami, ale poza tym nie jest on lepszy od tego SilentiumPC, którego poleciłem Ci wcześniej (nawet ma mniej złączy) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2013 o 00:01, pawbuk napisał:

Tutaj można zobaczyć FX 8350 podkręconego do 5GHz w porównaniu do podkręconych i5 i i7
:
http://pclab.pl/art53333-22.html

tu jest lepiej zobrazowana wydajność nowego amd (choć to chyba grafika wypuszczona przez AMD więc trzeba braź poprawkę ;) )
http://www.purepc.pl/files/Image/news/2013/06/amd-fx-processors-9000_2.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2013 o 00:01, pawbuk napisał:

Tutaj można zobaczyć FX 8350 podkręconego do 5GHz w porównaniu do podkręconych i5 i i7
:
http://pclab.pl/art53333-22.html

Owszem, staram się przeglądać osiągi procesorów w miarę regularnie, więc i ten przegląd jest mi znany. Tym niemniej, przynajmniej o ile pamietam, AMD potrafiło zapewnić poprawne działanie swoich procesorów w nieco wyższych temperaturach niż Intel, więc te ta publikacja jest "wielce krzycząca, ale niewiele mówiąca".
Jak dotąd jest poza dyskusją tylko to, ze karta graficzna zintegrowana z procesorem jest wydajniejsza w wykonaniu AMD, a intel pozostaje (nadal) z tyłu. Wydajność procesorów Intela jest wyższa (w grach, bo w zastosowaniach profesjonalnych może już być różnie) jest też poza dyskusją. Ale procesory AMD
FX-9590 i FX-9370 mają realną szansę, (mimo wszystkich wad, chociażby 220 W TDP) nawiązać równorzędną walkę z Core i7 3930K. Mówię o wydajności, nie o cenie (i przypominam, ze mają odblokowany mnożnik).
Zresztą, po cóż dyskutować "na zapas"? Poczekamy parę miesięcy i sytuacja się wyjaśni (chociaż mogą ukazać się nowe modele, które dotychczasową klasyfikację wywrócą do góry nogami).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesteś na 100% pewny, że ten tańszy zasilacz będzie w pełni sprawny, gdy zmienię to coś w BIOSie*?
Źródło z którego brałeś tę informację jest pewne? Wybacz, że tak o to męczę, ale nie chciałbym, żeby przez te 100zł wynikło jakieś "zagrożenie" dla poprawnego działania całego sprzętu.
Obudowę myślę, że mogę wziąć tą co teraz podałeś- nie jest to jakaś wielka dopłata, a jak uważasz, że powinna być lepsza to wierzę :)
Co do i5-4670- cena dalej spada, więc zobaczymy jak to będzie w następnym tygodniu (chciałbym w środę np. złożyć zamówienie, żeby do piątku wyrobili się z wysłaniem), ale jakbym zdecydował się na niego to płyta główna może zostać?

*Jakbym zmieniał to mogę liczyć na to, że opiszesz mi krok po kroku (albo dasz link do jakiegoś przystępnego poradnika) jak to zrobić?

PS. Widziałem, że te procesory bez K przy nazwie też można delikatnie podkręcić (jakiś tryb turbo czy coś)- ta płyta główna mi to umożliwi? Potrzebne byłoby jakieś dodatkowe chłodzenie? Nie planowałem podkręcania, bo nie umiem tego robić, ale jak jest taka opcja w "zwyczajnym" procesorze to trudne to być nie może :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
potrzebuję pomocy w sprawie zasilacza. Wiem, mam beznadziejny Rasurbo Dp-635 i sprawa jest taka, że potrzebuję jakiś jego odpowiednik. Nie znam sie w ogóle na tym więc proszę o pomoc. Kwota jaką bym chciał przeznaczyc to okolo 350 zł. Dodam, że zainteresował mnie ten model: Corsair TX650W.
Dodam jeszcze specyfikację komputera:
Procesor - AMD Phenom II X4 Black Edition 965
Płyta główna - Foxconn A7DA(-S) v3.0
Karta wideo - ATI Radeon HD 5870
Dyski twarde - SAMSUNG HD502IJ, WDC WD10EARS-00Y5B1
Napęd dysków optycznych - TSSTcorp CDDVDW SH-S222A
Nie wiem czy jest coś jeszcze potrzebne, ale gdyby tak to dopisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2013 o 15:04, Radekl2 napisał:

Jesteś na 100% pewny, że ten tańszy zasilacz będzie w pełni sprawny, gdy zmienię to coś
w BIOSie*?
Źródło z którego brałeś tę informację jest pewne? Wybacz, że tak o to męczę, ale nie
chciałbym, żeby przez te 100zł wynikło jakieś "zagrożenie" dla poprawnego działania całego
sprzętu.


Tak jak pisałem - płacisz 100 zł więcej i nic już w UEFI nie musisz robić, bo zasilacz jest w 100% kompatybilny z Haswellami :) Bierzesz zasilacz 100 zł tańszy i musisz zmienić jedynie dwie opcje w UEFI (czytałem instrukcję tej płyty - zajmie Ci to 20 sekund) :) Nie jestem przekonany, że nawet to jest konieczne, ale dla świętego spokoju można to zrobić :D Generalnie, w tym wszystkim chodzi o to, żeby ludzie pokupowali nowe, droższe zasilacze :D W zasadzie to albo bierzesz ten tani SilentiumPC, albo wydajesz już znacznie więcej kasy (dodatkowo 150 - 200 zł) na zasilacz z wyższej półki :) Ja bym został przy tym SilentiumPC :)

Dnia 13.06.2013 o 15:04, Radekl2 napisał:

Obudowę myślę, że mogę wziąć tą co teraz podałeś- nie jest to jakaś wielka dopłata, a
jak uważasz, że powinna być lepsza to wierzę :)


Jest trochę większa i ma regulację pracy wentylatorów (których jest o 1 więcej) - ja bym dopłacił te 50 zł :) Wyższej klasy obudowy to już koszt 280 - 300 zł.

Dnia 13.06.2013 o 15:04, Radekl2 napisał:

Co do i5-4670- cena dalej spada, więc zobaczymy jak to będzie w następnym tygodniu (chciałbym
w środę np. złożyć zamówienie, żeby do piątku wyrobili się z wysłaniem), ale jakbym zdecydował
się na niego to płyta główna może zostać?


Jeśli zamierzasz wziąć wersję bez "K", to może zostać :) Ale jak już będziesz zdecydowany na zamawianie, to napisz - może będzie warto coś jeszcze w zestawie zmienić (chodzi o płytę główną i pamięći), jak spadną ceny :)

Dnia 13.06.2013 o 15:04, Radekl2 napisał:


*Jakbym zmieniał to mogę liczyć na to, że opiszesz mi krok po kroku (albo dasz link do
jakiegoś przystępnego poradnika) jak to zrobić?


Może jest opcja, żeby Ci to w morele.net zrobili? :D Wtedy nie będziesz już nic musiał robić :) Ale jak coś to spokojnie Ci to mogę wytłumaczyć :)

Dnia 13.06.2013 o 15:04, Radekl2 napisał:


PS. Widziałem, że te procesory bez K przy nazwie też można delikatnie podkręcić (jakiś
tryb turbo czy coś)- ta płyta główna mi to umożliwi? Potrzebne byłoby jakieś dodatkowe
chłodzenie? Nie planowałem podkręcania, bo nie umiem tego robić, ale jak jest taka opcja
w "zwyczajnym" procesorze to trudne to być nie może :)


Tryb Turbo jest automatyczny, więc nie wymaga od Ciebie niczego ;) Procesor sam się podkręca, kiedy jest to konieczne :) Nie musisz mieć do tego żadnego lepszego chłodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.06.2013 o 16:15, pawbuk napisał:

Generalnie, w tym wszystkim chodzi o to, żeby ludzie pokupowali nowe, droższe
zasilacze :D W zasadzie to albo bierzesz ten tani SilentiumPC, albo wydajesz już znacznie
więcej kasy (dodatkowo 150 - 200 zł) na zasilacz z wyższej półki :) Ja bym został przy
tym SilentiumPC :)

I na mnie pewnie jakby mi ktoś wcisnął, że nie da się wstawić tam tańszego, starszego zasilacza to by zadziałało :) To jednak zostanę przy tej pierwszej opcji.

Dnia 13.06.2013 o 16:15, pawbuk napisał:

Jest trochę większa i ma regulację pracy wentylatorów (których jest o 1 więcej) - ja
bym dopłacił te 50 zł :) Wyższej klasy obudowy to już koszt 280 - 300 zł.

Jeśli ta za 210zł wystarczy to nie wiem czy potrzeba mi jeszcze lepszej :)

Dnia 13.06.2013 o 16:15, pawbuk napisał:

Jeśli zamierzasz wziąć wersję bez "K", to może zostać :) Ale jak już będziesz zdecydowany
na zamawianie, to napisz - może będzie warto coś jeszcze w zestawie zmienić (chodzi o
płytę główną i pamięći), jak spadną ceny :)

Wersja z K to droższy procesor, droższa płyta główna i pewnie jakieś dodatkowe chłodzenie, więc nie wiem czy nie wyjadę wtedy już zbyt daleko za to co planowałem :) Zresztą jak pisałem- nie znam się całkowicie na podkręcaniu, więc nie wiem czy to dobry pomysł...

Dnia 13.06.2013 o 16:15, pawbuk napisał:

Może jest opcja, żeby Ci to w morele.net zrobili? :D Wtedy nie będziesz już nic musiał
robić :) Ale jak coś to spokojnie Ci to mogę wytłumaczyć :)

Zapytam :) Gdzieś tak w niedzielę poszukam tych wszystkich części na morele (bo teraz podawałeś mi na agito) i liczę, że wszystko jest takie samo, a jak nie to będę musiał dalej Cię męczyć :) Gdy pytałem obsługę klienta kiedy będą mieli nowe procesory w ofercie to dostałem małą "obietnicę", że mogę starać się o jakieś zniżki, czy lepsze ceny jak już wybiorę co chcę. Chciałbym zacząć z nimi "negocjować" już od poniedziałku, żebym się przed końcem tygodnia wyrobił :)

Dnia 13.06.2013 o 16:15, pawbuk napisał:

Tryb Turbo jest automatyczny, więc nie wymaga od Ciebie niczego ;) Procesor sam się podkręca,
kiedy jest to konieczne :) Nie musisz mieć do tego żadnego lepszego chłodzenia :)

Aaa to sprytne. Dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy aż tak mocny zasilacz jest potrzebny - ten zestaw nie ma więcej niż 400W mocy. Zamierzasz dołożyć drugą kartę graficzną?

W cenie do 350 zł jest też:
http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-bqt-l8-cm-630w-80-plus-bronze-activepfc-4xpci-e-bn182-418345/ 349 zł
Taniej możesz dostać:
http://www.morele.net/zasilacz-corsair-gaming-gs600-600w-cp-9020063-eu-541807/ 297 zł
http://www.morele.net/zasilacz-corsair-cp-9020060-eu-541539/ 268 zł
http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-atx-smart-550w-modular140mm-80-bronze-sp-550mpcbeu-440694/ 246 zł
http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-600w-psu-80plus-bronze-4xpeg-spc083-527960/ 229 zł

Równie dobrze możesz wziąć najtańszy z tych zasilaczy i będzie ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mam w planie kupować drugiej karty. A jeszcze jedno: czy ilość zlącz sie zgadza, nie wiem za bardzo jak to sprawdzić niestety ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się