Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../

Masz pamięci DDR2 a wszystkie nowe podzespoły wymagają DDR3 więc to też do wymiany:

- Opcja pierwsza:
Na razie nie zmieniaj niczego. Samemu robiłem następujący test:
http://www.3dmark.com/3dm/2178594
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68117 - i nieco dokładniejsza rozpiska
Phenom II X4 940 połączony z R9 280X (kartą o wiele mocniejszą od 270tki). Wynik takiego sprzętu w teście Fire Strike na dobrym procesorze pokroju nowego Core i5 wynosiłby ok. 6900-7100 punktów. W tym przypadku było 5900. Co oznacza że karta o wiele mocniejsza od 270tki była ograniczana w ok. 15-20%. Twój Quad jest mniej więcej równy mocy temu Phenomowi, karta jest za to słabsza.
Tak coś więc czuję że zmiana procesora wcale nie da ci jakiegokolwiek wielkiego skoku wydajności.

Zwłaszcza że:
http://www.purepc.pl/procesory/wielki_test_procesorow_2012_46_ukladow_cpu_od_amd_i_intela?page=0,10

Spójrz na wyniki w grach. Uznaj że twój Quad jest mniej więcej równy mocą z X4 955.

- Opcja druga:

Więc jeśli już wymieniać to na coś co rzeczywiście da ci skok wydajności tam gdzie potrzebna będzie moc procesora (niektóre gry typu RUSE, Cywilizacja albo Crysis 3). A takimi modelami są dopiero Core i5.
Intel Core i5 4440
AsRock B85 Pro4
4GB RAM 1333 MHZ Adata CL9
Cena: 1087 zł
Przekraczasz budżet ale masz swoje 6GB pamięci DDR2 które na Allegro schodzi równie drogo co DDR3 więc powinieneś spokojnie za nie dostać z 200-250 zł.

- Opcja trzecia:
Wymiana "żeby wymienić":
Płyta i RAM bez zmian w stosunku do poprzedniego zestawu, Core i3 4130 zamiast Core i5. W większości gier w sumie będzie NIECO szybciej niż na Quadzie ale ogólna moc obliczeniowa procesora wcale nie jest dużo wyższa, w końcu przesiadłbyś się z 4 rdzeni na 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie nowego lapka. Niby do pracy ale może czasami może się przyda do jakiś gierek.
Jego specyfikacja:
Toshiba C50-A01 FX2 Intel 2020m(przepisałem nie znam się) ,8 GB Ram i karta GF 710 1 GB , Windows 8.
Nada się do starszych gierek,ewentualnie emulacji>?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2014 o 15:10, ziptofaf napisał:

/.../


Wielkie dzięki za odpowiedź :)
Ucieszył mnie Twój post bo po cichu miałem nadzieję że mój obecny Quad jeszcze nie jest taki zły ale nie chciało mi sie w to wierzyć po tylu latach użytkowania go :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w dokupieniu ramu do netbooka. Posiada Acer Aspire One D270. Chciałbym kupić 2GB ramu w jednej kości. Zna się ktoś na tym i powiedziałby mi, jaki ram mam dokładnie kupić? Najlepiej z allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2014 o 22:58, SplitGrave napisał:

Potrzebuję pomocy w dokupieniu ramu do netbooka. Posiada Acer Aspire One D270. Chciałbym
kupić 2GB ramu w jednej kości. Zna się ktoś na tym i powiedziałby mi, jaki ram mam dokładnie
kupić? Najlepiej z allegro.


Czy te byłyby dobre?

http://allegro.pl/do-laptopa-ddr3-2gb-pc3-8500-1066mhz-fvat23-i3957363859.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zmieniłem wiatrak na moim CPU z 3pin na 4pin (PWM) . po odpaleniu kompa pokazuje się komunikat
Error CPU Fan press F1 to resume. Oczywiście potem windows działa, wiatrak się kręci, temperatury ok.

Grzebałem trochę w Biosie ale W Hardware Monitorze przy CPU Fan jest N/A i mogę zmienić jedynie na Ignore. Ktoś ma jakiś pomysł????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się koniec tygodnia, znam już wszystkie swoje oceny, to pora na ostateczne decyzje i za chwilę kupuję PCta.

Na razie wymyśliłem sobie takie PCty:

komp 1 http://www.morele.net/inventory/info/8q5f0h/
komp 2 http://www.morele.net/inventory/info/jT58ue/

Tylko...czy płyta główna nie jest w obydwóch zestawach za słaba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/..//

Pierwszy zestaw, ten z GTX780Ti, podoba mi się bardziej. Zaś co do płyty - planujesz podkręcanie? Nie bo to Xeon. Będziesz wsadzać 2 karty graficzne naraz? Nie. Potrzebujesz 10 złącz PCI-E? Też nie. Warto tylko sprawdzić czy model jaki chcesz kupić obsługuje tego Xeona od pierwszej wersji BIOS-u.

Więc tak naprawdę każda płyta jest wówczas dobra. Jej jakość ma znaczenie TYLKO wtedy jeśli masz specjalne wymagania. Naprawdę - ja mam zestaw z 3 kartami graficznymi który pracuje 24/7 z maksymalnym obciążeniem i wsadziłem to wszystko do płyty za 240 zł bodajże. Droższe płyty główne są tylko wtedy jeśli musisz mieć np. bardzo mocną sekcję zasilania CPU (np. gdy podkręcasz do 4+ GHz) i 2x wyższą żywotność kondensatorów. Bądź potrzebujesz lepszego kontrolera RAID itp.

Ten drugi konfig nie podoba mi się z bardzo prostego powodu - zwykły GTX780. Ta karta w obecnej postaci nie ma racji bytu - kosztujący 1600 zł R9 290 (ok. 1700 za wersję podkręconą prawie do poziomu R9 290X ze zmienionym chłodzeniem) jest równie wydajny a tańszy. Z kolei za 2 tysiaki znajdziesz właśnie R9 290X, również ze zmienionym układem wentylacyjnym, np. http://www.kurtmedia.pl/product-pol-460923-VGA-MSI-R9-290X-GAMING-4G-LE-4GB-GDDR5-2DVI-HDMI-DP-PCIe3-0.html.

Więc sensu w zwykłej 780tce nie widzę żadnego, kasa wywalona w błoto, AMD ma najzwyczajniej w świecie lepsze alternatywy. Co innego Ti, ta karta nie ma żadnego odpowiadającego jej cenowo odpowiednika konkurencji i jest najszybszą jednordzeniową kartą na świecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuje pamięci ram 16GB - gry, rysowanie - moja płyta łówna to ASRock P67 Pro3 . Proszę o jakieś propozycje, żeby nie było za drogo :) nie muszą być z najwyższej półki , podkręcać ich nie będę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam . Zwracam sie z prozba do graczy obeznanych ze sprzeltem i jego cenami. Chce kupic komputer stacjonarny. Taka gotowa zlozona paczke. Czy jest mozliwe kupienie w miare dobrego komputera za 2000-2500? I czy jakis sklep posiada taka gotowa konfiguracje? Moim glownym celem jest po prostu zeby dzialal Guild Wars 2 bez bolu zebow:) I zebym mial mozliwosc odbioru wi fi.Chodzi mi tylko o jednostke. Bez monitora myszek itd.
Wiem wiem , znam opinie o gotowcach ale nieznam sie na tyle zeby poskladac. Chyba ze ktos chce moze podac gotowa konfiguracje z poszczegolnych czesci a ja przedstawie taka liste w sklepie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wiele sklepów oferuje możliwość złożenia komputera u siebie, ty tylko wybierasz jakie części chcesz a oni już ci to poskładają i wysyłają działającą maszynę. Przykładowo taką opcję oferuje gral.pl i to z niego skorzystam wybierając coś dla ciebie:

Opcja lekko minimalistyczna:
Pentium G3220
AsRock B85 Pro4
4GB RAM Kingston 1600 MHz CL9
Samsung SH-224DB
Seagate Barracuda 1TB
Radeon R9 270X Sapphire Dual-X
SilentumPC Brutus M23 Pure Black
XFX 550W Core Edition

Suma: 2102 zł

Jeśli interesuje cię tylko GW2 to na tym będzie śmigać w max. detalach. Ale jeśli chcesz nieco fajniejszej maszyny to zmień procesor na Core i5 4440 (sumarycznie wyjdzie wtedy 2571 zł) - jest ponad 2x szybszy. Ma to całkiem widoczne znaczenie w sporej ilości gier.

Zaś co do WiFi to masz dwie opcje - albo karta wifi pod USB (np. taka http://www.ceneo.pl/12210786) - dostępne w każdym sklepie typu Mediaexpert bądź jakimkolwiek dedykowanym komputerowym.
Alternatywą są karty wbudowane, w środku PC-ta. Np. Asus PCE-N10, 150 Mbit/802.11n, PCI-E
(na gralu możesz ją dodać do konfiguratora PC z kategorii inne dodatki->sieci bezprzewodowe wifi.
Tak czy siak, mówimy o koszcie 40-50 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2014 o 17:58, Bralo napisał:

Rozejrzyj się za crucialami ballistix 2x8 GB 1600Mhz :) ~ 520zł


dzięki :) a coś tańszego dasz radę polecić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2014 o 18:02, Mefisto napisał:

dzięki :) a coś tańszego dasz radę polecić ?


Z tego co widzę, to cruciale są praktycznie najtańsze, jeśli chodzi o 16 GB :)
Na tej stronie masz poniżej 500 zł
http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=619&g=429050&n=Crucial-DDR3-Ballistix-Sport-16GB-1600-28GB-CL9-9-9-24&w=c
Możesz jeszcze poszukać Kingston DDR3 4x 4GB 1333MHz CL9 STD ~ 420. Nie ma żadnych opinii nawet o nich, więc polecić ich Ci nie polecę, ale są :) Może Ty znajdziesz jakieś opinie :] i są w 4 kostkach, więc musisz mieć miejsce :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Zależy od tego JAKI to zasilacz 550W. Otwórz obudowę i spisz nazwę modelu. Możesz też zerknąć na tabliczkę znamionową na zasilaczu, znajdziesz tam np. takie info:
12V1: 17.5A 12V2: 17.5A
Co oznacza że łącznie na liniach 12V byłoby w tym przypadku 35A (17.5x2). 35x12=420W. A to właśnie z linii 12V moc czerpią karta i procesor.
Jeśli więc ogółem na linii 12V masz powyżej 400W to z 770tką nie będzie żadnych problemów. Z własnego doświadczenia - Chieftec 500W wytrzymał u mnie Phenoma II i R9 280X a obie te części są nieco bardziej energożerne aniżeli GTX770 i Core i5.

Tylko właśnie się upewnię - jaki masz procesor? Jeśli jest to Core i5 750 (bądź i7) mający fizyczne cztery rdzenie to pytanie uznaj za niebyłe. Ale jeśli jest to i3 bądź i5-6xx to radzę przeczytać to:
http://pclab.pl/art55238-6.html

Że zacytuję podsumowanie:
"Dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor plus karta graficzna...

Oczywiście, kto zamierza połączyć taki procesor z kartą graficzną Nvidia GeForce, ten wręcz się prosi o problemy z wydajnością. Taki tandem już od kilku lat nie jest optymalny, jeśli system operacyjny jest nowszy od Windows XP. Nie oznacza to, że nie da się grać, ale wymiana karty na porównywalnie szybkiego Radeona często zapewnia znacząco lepsze osiągi. Wynika to, oczywiście, z bardzo różnej specyfiki działania sterowników Nvidia GeForce i AMD Catalyst. Te pierwsze wykorzystują wiele wątków i działają optymalnie dopiero we współpracy z procesorem czterowątkowym. Natomiast sterowniki AMD dobrze sobie radzą nawet w konfiguracji z procesorem dwuwątkowym, ale tracą, gdy liczba wątków to cztery lub więcej."


Innymi słowy, jeśli masz procesor dwurdzeniowy to radzę wybrać sobie Radeona a nie GeForce''a - będzie najzwyczajniej w świecie szybszy. Te ostatnie do działania wolą 4 rdzenie, nawet dość wolne, aniżeli 2. Odpowiednikiem wydajnościowym GTX-a 770 jest Radeon R9 280x (samemu mam u siebie trzy takie, bardzo fajna karta ;P).

Co do płyty zaś - ma złącze PCI-E więc będzie ok. Tylko zasłonisz sobie port PCI znajdujący się bezpośrednio pod złączem karty więc mam nadzieję że go nie używasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2014 o 07:43, ziptofaf napisał:

/.../

Zależy od tego JAKI to zasilacz 550W. Otwórz obudowę i spisz nazwę modelu. Możesz też
zerknąć na tabliczkę znamionową na zasilaczu, znajdziesz tam np. takie info:
12V1: 17.5A 12V2: 17.5A
Co oznacza że łącznie na liniach 12V byłoby w tym przypadku 35A (17.5x2). 35x12=420W.
A to właśnie z linii 12V moc czerpią karta i procesor.
Jeśli więc ogółem na linii 12V masz powyżej 400W to z 770tką nie będzie żadnych problemów.
Z własnego doświadczenia - Chieftec 500W wytrzymał u mnie Phenoma II i R9 280X a obie
te części są nieco bardziej energożerne aniżeli GTX770 i Core i5.

Tylko właśnie się upewnię - jaki masz procesor? Jeśli jest to Core i5 750 (bądź i7) mający
fizyczne cztery rdzenie to pytanie uznaj za niebyłe. Ale jeśli jest to i3 bądź i5-6xx
to radzę przeczytać to:
http://pclab.pl/art55238-6.html

Że zacytuję podsumowanie:
"Dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor plus karta graficzna...

Oczywiście, kto zamierza połączyć taki procesor z kartą graficzną Nvidia GeForce, ten
wręcz się prosi o problemy z wydajnością. Taki tandem już od kilku lat nie jest optymalny,
jeśli system operacyjny jest nowszy od Windows XP. Nie oznacza to, że nie da się grać,
ale wymiana karty na porównywalnie szybkiego Radeona często zapewnia znacząco lepsze
osiągi. Wynika to, oczywiście, z bardzo różnej specyfiki działania sterowników Nvidia
GeForce i AMD Catalyst. Te pierwsze wykorzystują wiele wątków i działają optymalnie dopiero
we współpracy z procesorem czterowątkowym. Natomiast sterowniki AMD dobrze sobie radzą
nawet w konfiguracji z procesorem dwuwątkowym, ale tracą, gdy liczba wątków to cztery
lub więcej."


Innymi słowy, jeśli masz procesor dwurdzeniowy to radzę wybrać sobie Radeona a nie GeForce''a
- będzie najzwyczajniej w świecie szybszy. Te ostatnie do działania wolą 4 rdzenie, nawet
dość wolne, aniżeli 2. Odpowiednikiem wydajnościowym GTX-a 770 jest Radeon R9 280x (samemu
mam u siebie trzy takie, bardzo fajna karta ;P).

Co do płyty zaś - ma złącze PCI-E więc będzie ok. Tylko zasłonisz sobie port PCI znajdujący
się bezpośrednio pod złączem karty więc mam nadzieję że go nie używasz.


Jest to zasilacz Chieftec GPS-550AB-A http://www.ceneo.pl/638758#tab=spec , a procesor to Intel Core i5 650 3,2 GHz, który planuje zmienić po sprzedaniu starej grafiki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie o sam komputer mam pytanie, ale o jego ''wyjście''. Potrzeba mi taniego urządzenia wielofunkcyjnego. By nie było problemów z tuszem itd. Jaka jest najtańsza opcja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się