Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 21.03.2014 o 09:58, John_McClane napisał:

Witam ponownie!

Postanowiłem podkręcić procesor. Mam tylko ogólne pojęcie na ten temat i szukam jakiegoś
tutoriala do mojej płyty głównej ale nic nie znalazłem przydatnego. Czy ktoś może ma
takie materiały? Moja płyta główna to Asus p5p41t LE, a procesor to Inter C2D E7200 (2
x 2,53 GHz).

Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)


http://forum.pclab.pl/topic/707306-PLATFORMA-lga775-Jak-podkr%C4%99ci%C4%87-procka-poradnik/
enjoy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość: ok 2700zł razem z systemem
Sprzęt będzie służył do: głównie grania
Co mogę zostawić ze starego komputera: monitor FullHD
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia nie, sama skrzynka ze wszystkim w środku
Jestem Absolutnym Fanboyem: preferowałbym Intela i Nvidię, jednak nie jest to konieczne jeśli znajdzie się coś lepszego w porównywalnej cenie

Tak to się przedstawia. Sprzęt miałby służyć głównie do gier - w tym symulatorów lotniczych, które są dosyć wymagającymi programami.

System: wciąż siedzę na XP i nie mam porównania z 7/8/8.1. Nie wiem też do końca jak jest z licencjami - wolałbym mieć możliwość bezproblemowego przeinstalowania systemu po zmianie procesora czy płyty głównej.

Z góry dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.03.2014 o 19:28, Caridin napisał:

Czy karta MSI Radeon HD7770 będzie pasowała do tej płyty głównej http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-870-extreme3-316402/
Karta nie należy do najmniejszych i mam wątpliwości, czy nie będzie przeszkadzał w jej
montażu radiator.
Proszę o oponie kogoś, kto się zna :)


A dlaczego miałby przeszkadzać? :P
Przecież radiator karty graficznej jest skieorwany ku dołowi, a nie górze :)
Spokojnie powinna spasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cze, skleiłem Ci skrzyneczkę (mam nadzieję, że nie zapomnialem o niczym :P )
W każdym razie kłopot jest taki, że całość kosztuje niecałe 3k. Mam nadzieję, że będziesz mógł dołożyć, bo jest to warte tego kompa.
Można ew. zrezygnować z 4GB RAM (oszczędność 100PLN) lub napędu DVD (nie wiem, czy potrzebujesz) - kolejne 60 zł.
EDIT: Składane na esc.pl, być może gdzie indziej są tańsze tajle, ale szczerze mówiąc nie sprawdzałem. Wiem, że morele.net ostatnio było droższe o parenaście złotych.

20140322135724

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc po kolei:
Z XP-ka będziesz musiał zrezygnować bo się po prostu nie da go zainstalować na nowym sprzęcie, inna mechanika działania płyt głównych. Różnice między Windows 7 a 8.1 w typowym użytkowaniu są niewielkie, ogólnie ja bym zbudował więc coś takiego:

Core i5 4440
AsRock B86M-HDS
8GB RAM Kingston HyperX
Seagate Barracuda 1TB
LG GH24NSB0
Radeon R9 270X MSI HAWK
SilentiumPC Brutus M23
Windows 8 64-bit (z nieznanych mi przyczyn 8.1 jest o 100 zł droższy a ósemkę i tak możesz za darmo do niego zaktualizować)

Suma: 2715 zł (www.gral.pl)
Alternatywą dla R9 270X jest GTX760, jednak jest trochę droższy i niekoniecznie znacząco szybszy (czasem lepsza jest jedna karta a czasem druga). Tutaj masz wyniki, sam zdecyduj którą kartę preferujesz.
http://twojepc.pl/artykuly.php?id=Test-Porownanie-Radeon-R9-270X-2GB-GeForce-GTX-760-2GB&strona=3

Inna możliwość - jeśli interesuje cię po prostu wydajność w grach a na kompie nie robisz niczego specjalnego to zmień procesor na Core i3 4130 a kartę na R9 280X XFX XTL Double Dissipation bądź GTX770 Gainward. Wbrew pozorom gry rzadko potrafią użyć sensownie 4 rdzeni... za to ZAWSZE potrafią użyć lepszej karty graficznej. Wyjdzie łącznie wówczas ok. 2850 zł (w innym sklepie powinno się udać za poniżej 2800). Różnica na plus powinna wówczas wynosić od 15 do 45%:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-r7-260x-r9-270x-r9-280x-test/strona/21001.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2014 o 14:25, ziptofaf napisał:

Windows 8 64-bit (z nieznanych mi przyczyn 8.1 jest o 100 zł droższy a ósemkę i tak możesz
za darmo do niego zaktualizować)


No jak. Przecież to chwyt na nieobeznanych userów i nieuczciwych sprzedawców ;p Kto nie wie o darmowej mozliwości aktualizacji zapłaci stówę drożej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2014 o 14:25, ziptofaf napisał:

Windows 8 64-bit (z nieznanych mi przyczyn 8.1 jest o 100 zł droższy a ósemkę i tak możesz
za darmo do niego zaktualizować)

Hej coś źle popatrzałeś nie 100zł a 16zł
http://www.gral.pl/Microsoft+Windows+8+64B+PL_732.html
http://www.gral.pl/Microsoft+Windows+8+1+64Bit+_425.html
wersja windows 8.1 32bit+64bit jest droższa o 100zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2014 o 13:07, Jackal-pl napisał:

Przecież radiator karty graficznej jest skieorwany ku dołowi, a nie górze :)


No właśnie. W tym jest problem. Może się zwyczajnie nie zmieścić.
Spróbowałem włożyć kartę o podobnym rozmiarze, ale innym kształcie i się udało.
Niestety, tak jak powiedziałeś. Radiator w tym Radku jest skierowany ku dołowi:)

Tak, czy inaczej... Gdyby karta jednak jakimś mistycznym sposobem nie udała się dopasować, czy mógłbym ją bez problemowo zwrócić do sklepu, czy przyczyną może być tylko wadliwość produktu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Caridin

Moze sie poprostu dogadaj w sklepie o taka możliwość, bo prawnie( szybie przejrzenie neta) to zwrot jest tylko za "dobra wola sprzedawcy"


Znacie jakies serwisy lub fora, gdzie mozna sie dowiedziec czy dana seria laptopow ma wady seryjne i inne takie np. zbyte przegrzewanie sie itd. ? -bo szukam informacji o Dell Inspiron 7537(?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale o co konkretnie haczy, bo nie wiem. Jeżeli masz kartę w slocie PCIe x1, który jest bezpośrednio pod złączem PCIe x16, to możesz ją przełożyć. Nie mam pojęcia, co mogło by być przeszkodą w Twoim wypadku do włożenia tej karty.
No i nie tylko tego radeona, tylko absolutnie WSZYSTKICH kart radiator jest na dole, taki standard.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2014 o 20:21, Sarinew napisał:

Znacie jakies serwisy lub fora, gdzie mozna sie dowiedziec czy dana seria laptopow ma
wady seryjne i inne takie np. zbyte przegrzewanie sie itd. ? -bo szukam informacji o
Dell Inspiron 7537(?)


Pierwszy link po wpisaniu dell forum w gugl pojawił mi się dellmania.pl
http://dellmania.pl/
Myślę, że warto u nich napisać, użytkowników mają przeszło 1000, także całkiem niezła społeczność moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heyho, chciałbym w najbliższym czasie złożyć PCta pod Photoshopa (corela etc.).
Niestety wiele info na internecie jest outdated (albo nie umiem szukać) :( więc piszę tutaj z prośbą, co polecilibyście przy budżecie 3000zł (bez systemu).

Zakładam, że 8 GB ramu to teraz must have, jednak zdarza mi się pracować przy naprawdę dużych plikach. Czy lepiej wziąć 8GB + dysk ssd, czy 16gb + hdd? albo wszystko jeśli zmieści się w cenie?
Karta graficzna nie jest raczej dla mnie aż tak istotna, jednak zależy mi na pracy w wysokich rozdzielczościach i nie wykluczam podpięcia 2 monitorów. (jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie)
Zależałoby mi też na Display Port aby podpiąć jeszcze Cintiq''a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Opcja 1:
Xeon E3-1220 V3
AsRock B85M-HDS
16 GB RAM 1333 MHz CL9 ADATA
Seagate Barracuda 1 TB + Adata 128GB SSD SP900
LG GH24NSB0
GeForce GTX760 MSI
SilentiumPC Brutus M23 Pure Black
Seasonic SS-500ET
Suma (3276 zł na www.gral.pl, powinno być o kilkadziesiąt złotych taniej np. na morele)
Jeśli to zbyt dużo to zmniejsz ilość RAM''u do 8GB.

I teraz tak:
Xeon E3-1220V3 to tak naprawdę Core i7, tylko nie da się go podkręcać. Więc opłaca się zdecydowanie bardziej niż porównywalne cenowo Core i5. Do tego 1TB dysk twardy + 128 GB SSD. Karta graficzna jest w sumie aż ZA mocna jeśli nie planujesz grania, wybrałem Nvidię bo Photoshop ma dla niej pewne wsparcie a dla AMD żadnego. Do tego całkiem niezły 500W zasilacz.

Jest to bardzo dobry "typowy" komputer plus wyższej klasy procesor niż zwykle widywane.

Opcja 2:
R7 260X zamiast GTX760, AsRock H87 Pro4 zamiast B85M-HDS. Dołóż za to drugi identyczny dysk 1TB (bądź 128 GB). Wtedy możesz dwa takie same dyski połączyć w macierz Raid 1 która sprawia że w przypadku fizycznej awarii jednego z dysków nic nie stanie się danym (ba, nawet nie zauważysz że ci dysk padł), ich identyczna lustrzana kopia będzie przechowywana na drugim (co oczywiście jednak sprawi iż zamiast np. 2x128GB będziesz mógł użyć tylko 1x128). Zdecydowanie ma to sens jeśli profesjonalnie zajmujesz się obróbką grafiki - dyski twarde a zwłaszcza SSD-ki mają to do siebie że potrafią zdechnąć a fizyczna kopia potrafi nierzadko uratować tysiące złotych jakie kosztowałoby odzyskanie danych przez zewnętrzną firmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość: ok 1300-1500 zł z systemem
Sprzęt będzie służył do: grania
Co mogę zostawić ze starego komputera: monitor, klawiaturę, kartę dźwiękową
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia tak, myszkę
Jestem Absolutnym Fanboyem: Nie ważne jakiej firmy, ważne by był komfort grania i dosyć wydajne podzespoły.

Chodzi tutaj o upgrade mojego PC. Interesuje mnie procesor, karta graficzna, pamięć ram i system operacyjny. W razie potrzeby będę musiał wymienić płytę główną. Interesują mnie nie tylko nowe modele, ale również np, te z 2012 roku. Będę bardzo wdzięczny za mądre opinie i pomoc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.03.2014 o 20:26, Jackal-pl napisał:

Ale o co konkretnie haczy, bo nie wiem. Jeżeli masz kartę w slocie PCIe x1, który jest
bezpośrednio pod złączem PCIe x16, to możesz ją przełożyć. Nie mam pojęcia, co mogło
by być przeszkodą w Twoim wypadku do włożenia tej karty.
No i nie tylko tego radeona, tylko absolutnie WSZYSTKICH kart radiator jest na dole,
taki standard.


No, tak. Masz racje. Lecz starsze karty nie miały tak wielkich rozmiarów jak te najnowsze.
Ta karta jeszcze jest stosunkowo mała.

Mniejsza z tym. Zaryzykuję... w razie czego, będę błagał w sklepie o wyrozumiałość i zwrot towaru ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2014 o 17:13, Caridin napisał:

No, tak. Masz racje. Lecz starsze karty nie miały tak wielkich rozmiarów jak te najnowsze.
Ta karta jeszcze jest stosunkowo mała.

Mniejsza z tym. Zaryzykuję... w razie czego, będę błagał w sklepie o wyrozumiałość i
zwrot towaru ;)


Większość kart ma dwuslotowe chłodzenie, czyli oprócz slotu PCIe, zajmuje jeszcze jeden poniżej, czyli w Twoim wypadku PCIe x16 oraz PCIe x1.
Niewielka część kart, a są to zazwyczaj największe kombajny (i to też nie wszystkie) posiadają trójslotowe chłodzenia.

Są też tzw. low-profile - posiadają jednoslotowe chłodzenie, czyli nic poza obrys portu PCIe x16 nie wystaje. Karty low-profile to karty o niskiej wydajności, które nie pobierają, a co za tym idzie nie wydają znacznych ilość energii w postaci ciepła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się